<5 Gemeente Leusden start onder zoek naar baarmoeder-kanker opgelet Brand maakte drie sportclubs dakloos Pascale Toutenhoofd (7) weerstond schaakkampioen Verkeerslichten voor Heiligenbergerweg ffeÉ) 444 44 4 a i V PREVENTIEVE GEZONDHEIDSZORG SIMULTAhiMWEDSTRIJD OP „DE HOBBIT" Filatelisten gaan een vereniging oprichten Bulkboeken Wijkverenigingen en andere organisaties TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT NIEUWE TANDARTS UITGAVE: B.D.U. B V. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: POSTBUS 11. LEUSDEN-CENTRUM. TEL: 03496-1495. DIREKTIE: H. J. HEINE - D. REBEL REDAKTIE: BERT VOS. donderdag 20 november 1975 7e jaargang no. 30 W Onafhankelijk nienivsblad voor de gemeente Lensden LEUSDEN - De gemeente Leusden start binnenkort - in samenwerking met plaatselijke en provinciale gezondheidsinstanties een grootscheeps onderzoek naar baarmoederkanker bij vrouwen tussen de 35 en 55 jaar. Zo is te lezen in een brief, die het gemeentebestuur naar de fraktie van Progressief Leusden heeft gestuurd naar aanleiding van een rapport van deze partijkombinatie over preventieve- en openbare gezondheidszorg. In die brief staat verder: „Naar aanleiding van uw bovenver melde brief delen wij u mede, dat wij met u van mening zijn dat preventieve gezondheidszorg te onderscheiden is in akbviteiten op het gebied van gezond heidsvoorlichting en -opvoeding, en ak- tiviteiten op het gebied van gerichte be volkingsonderzoeken. Deze twee as- pekten zullen op elkaar afgestemd moe- LEUSDEN - De werkgroep mi lieuzorg van het CML zal donderdag 20 november a.s haar programma voor 1976 bespreken. Deze werkgroep houdt zich bezig met het milieu in de ruimste /in van hel woord. Gedacht wordt aan hel wooninilieu, zoals wijkopbouw, in richting woonstraten, maar ook aan ons groen, lucht- en watervervui ling, geluidshinder en/. Behalve wijkverenigingen e.d. zijn ook vertegenwoordigers van andere organisaties welkom en niet in de laatste plaats stelt de werk groep ook de komst van iedere an dere, al dan niet de een of andere organisatie vertegenwoordigend, op prijs. Het onderwerp gaat tenslotte ons allemaal aan. De bijeenkomst wordt gehouden op donderdag 20 november a.s in het voorlichtingscentrum van het gebouw Zwarteweg 14 te Leusden-Centrum (ingang nabij de politiepost). ten zijn, wil preventieve gezondheids zorg op effektieve wijze gestalte krij gen. Dat wil zeggen, dat onderzoeken begeleid zullen moeten worden door voorlichting en opvoeding, en omge keerd. Dit vereist in het algemeen een gedegen voorbereiding, waarbij de me dewerking van allerlei deskundigen, zoals de plaatselijke huisartsen, diëtis tes, landelijke organisaties, onderzoeks* laboratoria en waar nodig anderen on ontbeerlijk is. Wij zijn met u van me ning, dat deze kwestie zeer belangrijk is, en dat de mogelijkheden daartoe met de grootste zorg nagestreefd moeten worden. In dat verband verheugt het ons u te kunnen mededelen, dat in Leusden in het kader van de preventieve gezond heidszorg een bevolkingsonderzoek van start zal gaan naar het vóórkomen van kanker van de baarmoederhals. Zoals u in uw brief vermeldt, is een dergelijk onderzoek reeds op verschil lende plaatsen in ons land uitgevoerd Van rijkswege is een drietal gemeenten aangewezen waar het onderzoek op baarmoederhalskanker bij wijze van eksperiment opgezet zal worden De kosten daarvan /uilen gedragen worden door het Ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne. Hel onderzoek dal in dal kader door de gemeente Utrecht georganiseerd gaat worden, zal een regionale omvang krijgen, ook de "••gemeente Leusden /al daarvan gebruik kunnen maken, indien door de ge meente zelf de nodige oproepen kun nen worden verzorgd en onderzoek- lokalen ter beschikking kunnen wor den gesteld. Het bevolkingsonderzoek, waaraan voor de betrokkenen geen kosten zijn verbonden, zal gericht zijn op vrouwen in de leeftijdsgroep van 35 tot 55 jaar, met dien verst nde, dat om de drie jaar een herhaling van het onderzoek bij de zelfde vrouwen gedaan zal worden. De koördinatie van het onderzoek in de regio Utrecht berust bij de GG en GD te Utrecht Nadere gegevens over de opzet en werkzaamheden van dit on derzoek zullen ons op korte termijn worden verstrekt. In 1976 zal een en ander van start moeten gaan. Wij stellen ons voor hieraan gemeentelijk mede werking te verlenen. Naar aanleiding van uw brief hebben wij reeds de plaatselijke huisartsen be naderd met het verzoek hun mening over de aanpak van preventieve ge zondheidszorg aan ons kenbaar te ma ken. De reakties die daarop tot nu toe zijn binnen gekomen, zijn positief Dit geldt tevens voor de reakties van plaat selijke vrouwenorganisaties, wier me ning wij gevraagd hebben omtrent met name het bevolkingsonderzoek op kan ker van de baarmoederhals. Nu de organisatie van het bevol kingsonderzoek op baarmoederhals kanker via de genoemde regionale op zet op korte termijn in Leusden zal kun nen plaatsvinden, zullen wij de plaatse lijke huisartsen het verzoek doen toe komen daar waar nodig hun medewer king te verlenen". zijn op ons kantoor verkrijgbaar voor f 1,75 per stuk. U kunt ze echter ook GRATIS verdienen. Let op de bon elders in de krant. Tel. 033 29097 Eng. Du. Fr. Sp. Ital.Ned. EFFEKTIEVE TALENSTUDIE (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - In de gemeente Leusden heeft zich op nieuw een tandarts gevestigd, de vierde Het is de heer J. W. Ker seboom, Galicie 24 te Leusden- Centrum, telefoon 033-10374. LEUSDEN/CENTRUM - Vorigeweek, m de nacht van dinsdag op woensdag, is een groot deel van de gemeente lijke cantine op het Burgemeester Bui- ningpark uitgebrand. Tot nu toe wordt aangenomen, dat een niet voldoende gedoofde sigarettenpeuk de oorzaak is geweest van alle narigheid. De cantine wordt door een drietal verenigingen, de Schaakvereniging Leusden, de Ta feltennisclub Leusden en de Korfbal club de Antilopen als clubhuis gebruikt. De directe schade voor deze vereni gingen bleef gelukkig beperkt tot enige nonderden guldens aan diverse goe deren en benodigdheden. Veel groter is evenwel de indirecte schade, omdat de cantine voorlopig niet als clublokaal te gebruiken is. Afgelopen zaterdag zou er een feest avond van de schaakvereniging worden gehouden Spontane medewerking van buurman Roda'46 liet de schakers toe het feest alsnog doorgang te doen vin den. Dat werd gehouden in het riante clubhuis van de voetbalvereniging. Waar de voor dinsdag 18 november op het programma staande bondscompetitie- wedstrijd zou kunnen worden gespeeld, was het volgende probleem. In overleg met de betrokken partijen is deze wedstrijd een week uitgesteld. Inmid dels is koortsachtig gezocht naar een oplossing Voor twee van de drie ge troffen verenigingen is die gevonden. De L.T.V Lockhorst stak een hel pende hand uit en zo kon zondagmiddag geregeld worden, dat de schaak- en de Verschijnt elke week in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties: 23 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes: 66 cent per regel. Losse nummers: 40 cent per stuk. Opgave van advertenties en kopij vóór dinsdagmiddag 12.00 uur OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Finnmark 3 te Leusden-centrum is dagelijks van 10.00 tot 12.00 •n van 14.00 tot 16.00 uur geopend. Zaterdags gesloten De twee jongste deelnemers schaaksimultaan tegen de heer H. v. d. Spek. Veel belangstelling was er voor het simultaan-optreden van de heer H. v. d. Spek. Voorzitter J. van Santen van de SVL (staande met bril) op talentenjacht9 LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag avond van ±19.00 tot 22.00 uur was er nog volop leven in de brouwerij op de O L.S. de Hobbit in Groenhou ten. Het bleken geen schoolblijvers te zijn, maar op initiatief van het schoolhoofd R.R de Boer gaf de in Leusden wonen-v (correspondentie) schaakkampioen *&a Nederland, Hein Piet v.d. Spek, een schaaksimultaan aan 36 borden. De heer v. d. Spek, enkele jaren geleden als hoofdklas ser bij ,,D.D." nog kampioen van Den Haag, werd na zijn verhuizing lid van het Amersfoorts Schaak Ge nootschap en in 1974 kampioen van de keistad. Als tegenpartij fungeerde woensdag een aantal leerlingen van de Hobbit (w.o. 5 meisjes), aangevuld met een paar broertjes en zelfs eni ge (overmoedige?) vaders. De heer De Boer opende de massa kamp met een vriendelijk woord en een laatste advies aan de schakers, dat overigens weinig zou helpen Om kwart voor 7 begon de heer v. d. Spek aan zijn eerste ronde langs de 36 borden Het ging in het begin met een zeer vlot tempo, maar naarmate de ontwikkeling der partijen vorderde gingen de ron detijden" van nog geen 4 minuten langzaam omhoog tot zo'n 8 a 9 minu ten. Na een half uur spelen ging de eerste Koning om bij Sander Gales tin. Toch was het opvallend, dat de jeugd het zo lang volhield. Het lag natuurlijk ook een beetje aan het spel- syteem van de simultanist, die echt niet vervelend deed als er hier en daar werd geblunderd. Het ging er tenslotte om de kinderen wat te leren (daarom gebeurde het op school) en hen te stimuleren in hun toch wel moei lijke hobby. De bestuursleden J. van Santen en C. Veenendaal van de schaak vereniging Leusden waren niet voor niets als talentenjagers voor hun club aanwezig. Na zo'n uur of twee schaken was het nog spelende aantal deelnemers al aar dig uitgedund. Van de laagste klassers hielden Jacco de Groot (4e klasse), Jeroen Holterman (3), Pascale Tou tenhoofd (2) en de 6-jange, enkele turven grote Arjen Pronk (die in tussen al vanaf zijn 3e jaar schaakt!) en Holger Wagenaar uit de le klasse, nog steeds dapper stand en met grote verbetenheid zochten zij hardnekkig naar de onvindbare zetten, die hun ge renommeerde opponent zou moeten doen opgeven De laatste Pa, die voor de bijl ging. i 1 heer G. van Schaa- ren'ourg. Ui. i ._,<i ook het langst al zijn stukken op het bord, maar toen het eenmaal fout ging verdwenen ze ook als sneeuw voor de zon. Tenslotte had iedereen verloren behalve de 7-jange Pascale Touten hoofd. die de enige remise bereikte En dat was voor haar een enorme be levenis De heer R de Boer maakte een einde aan de voor herhaling vat bare avond met de heer v. d. Spek in de vorm van een fles Berenburg te bedanken voor zijn medewerking Ook de bestuursleden van de SVL gingen niet zonder iets naar huis als dank voor het welwillend beschikbaar stellen van het, nog naar de brand in het clubhuis ruikende, schaakma teriaal De kinderen kregen tijdens het schaken allemaal een beker li monade en de ouderen koffie. De heer v. d. Spek haalde een score van ruim 98.6 korfbalclub tijdelijk onderdak krijgen in het clubhuis van de tennisvereniging. Ook de tafeltennisclub zou van deze regeling gebruik kunnen maken, ware het niet. dat de beschikbare ruimte te klein is De TTCL blijft derhalve nog (even in de problemen Voor een wedstrijd op afgelopen vrijdag kon uitgeweken worden naar de gemeentelijke cantine aan de Zwarteweg. In welke lokali teit de verdere club- en competitie wedstrijden plaats zullen vinden is nog een vraagteken. De afdeling sportza ken van de gemeente doet alle moge lijke moeite om de clubs aan een tij delijk onderdak te helpen maar dat vali niet erg mee. Leusden zit niet zo ro yaal in recreatieruimten De voorzitter van de Sportstichting deelde ons mede, dat gestreefd moet worden naar een zo spoedig mogelijk herstel van de be schadigde cantine in de oude toestand Het is niet mogelijk om van deze ge legenheid gebruik te maken om andere reeds bestaande plannen nu in de her bouw t e bet rekken Daartoe zouden eerst weer vele tijdrovende problemen moe ten worden opgelost, vóór men zou kun nen gaan beginnen Bovendien zou een extra-investering zolang de plannen niet definitief vast staan niet passend zijn Alle partijen zijn op dit mo ment het meeste gebaat met een zo snel mogelijk begin van de herstel werkzaamheden en wanneer er zich geen nare verrassingen voordoen bij het opruimingswerk. kan de cantine binnen een vrij korte termijn weer in gebruik genomen worden. Zeker als het weer nog even meewerkt. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de aanleg van de verkeerslicbtinstallatie aan de Heiligenbergerweg, kruispunt Burg de Beaufortweg-Lockhorsterweg. De installatie is kort geleden afgeleverd. In verband met het feit, dat door het slechte weer op dit moment geen asfal tering kan worden aangebracht, zal de rekonstruktie van het kruispunt, nodig om het verkeer straks in goede banen te leiden, in twee gedeelten worden uitge voerd. Voorlopig zal het langzame verkeer op het kruispunt (fietsers en bromfiet sers) gescheiden worden van het snel verkeer. De rijbaanbreedte wordt nu nog niet gewijzigd. Wel is het nodig, dat de indeling wordt gewijzigd om een be tere opstelruimte te creëren voor elk soort verkeer. De afzonderlijke in- en uitvoegstroken komen te vervallen. Ter beveiliging van het langzame verkeer voor van de Heiligenbergerweg af slaand snelverkeer, zullen oranje knip perlichten worden opgesteld. In het voorjaar van 1976 zal de defi nitieve vorm van het kruispunt wor den uitgevoerd. Er zullen op de Heili genbergerweg drie afzonderlijke vak ken worden aangegebracht (voor links afslaan, rechLs afslaan en rechtdoor). De installatie zal dan opnieuw worden af gesteld, waarbij rekening kan worden gehouden met de inmiddels opgedane ervaring. DEZE WEEK IN DE LEUSDER KRANT Vicky Més: „Blij dat ik wat voor mijn landgenoten kan doen." pagina3 Spaans(e) ontboezemingen, pagina3 St. Nicolaas enthousiast ontvangen, pagina5 Het onderwijs In Leusden (12). pagina7 Plaatpraat, pagina Uit het dagboek van de politie, pagina Bedrijven en ambachten: Astma-fonds, pagina Roda oppermachtig, pagina Sint Nicolaas. pagina Film. Cursief bekeken. En tenslotte en kunst kijken op pagina23 LEUSDEN - Op dinsdag 25 no vember 1975 zal bij voldoende be langstelling de Filatelftten- vereniging „Leusden" worden op gericht De oprichtingsbijeenkomst zal gehouden worden in de bar van Sportzaal Groenhouten, en vangt aan om 730 uur Het ligt in de bedoeling om lx per maand e^n avond te houden met een veiling, verloting, mogelijkheid tot ruilen en kopen, en alle andere mo gelijke akbviteiten. Voorts zal de praktijk moeten uitwijzen of - speci aal voor de jeugdige verzamelaars - nog een ruilbeurs op een zaterdag middag kan worden gehouden. Aan de reeds bekende adressen van Leusdense filatelisten is al een rondschrijven met aanmeldingsfor mulier toegezontien Overige be langstellenden kunnen dit afhalen bij T B. Hamster. Vlasland 8 te Leusden. Allen, die de filatelie als hobby heb ben, worden graag op de eerste avond verwacht! Een goed en goedkoop adres voor uw bloemen en planten. kwekerij-bloemisterij Ursulineweg 5 - Leusden-C. Telefoon 033-21593.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 1