Het onderwijs in Leusden „Het knelpunt in ons klasse- systeem is, dat het ene tind wat verder is dan het andere. Daarom moeten we de integratie doorzetten" URISTELIJKE BASIS- EN KLEUTERSCHOOL „DE VALLEI" „We leven tegenwoordig veel teveel vanuit het konflikt-model" E tlViÖnA UIJ LEUSDER KRANT gesprekken met hoofden der scholen We hebben van het begin af aan ernst gemaakt met de integratie LEUSDEN - In de Christelijke ba- ,5. en kleuterschool ,,De Vallei" 2n de Asschatterweg 36c te Leusden- ;entrum heb ik een gesprek met me- jffipuw E- F Rüpp en de heer L. [endriksen De heer Hendriksen is teamleider Tin de basisschool en onderwijzer in de esde klas Mejuffrouw Erna Riipp is oofd van de kleuterschool. SAMENWERKING Verleden jaar augustus zijn ze alle- ei met deze nieuwe school, die on- ings werd geopend, gestart. En hun amenwerking is. doordat ze die van i grond af aan konden beginnen op te luwen, dan ook een zéér hechte aan it worden. ONTSTAAN VAN DE VALLEI dig. Als we een nieuwe collega benoe men worden alle teamleden daarin ge kend. Nu er één kleuterklas overgegaan is naar de basisschool is er vooral over bepaalde kinderen veel kontakt over en weer noodzakelijk. Verder kunnen we. indien dit nodig is, gebruik ma ken van eikaars materialen. Het voor deel van de gezamenlijke start was, dat we onze matei ialen op elkaar kon den afstemmen. We kunnen de kleu ters kennis laten maken met het ma teriaal. dat op de basisschool wordt gebruikt en op de basisschool kunnen ze op óns materiaal teruggrijpen Daarvan zou ik graag willen weten hoe u dat in de praktijk uitvoert. Haalt u io dat laatste geval het materiaal naar de eerste klas van de basisschool en laat u het betreffende kind daar in de klas apart mee werken, of gaat het kind naar de kleuterafdeling om daar zich dat materiaal weer in herinnering te roepen?" ..Er zijn inderdaad twee mogelijk heden". zegt de heer Hendriksen, ..maar we weten nog niet precies hoe we het zullen aanpakken Verschillende ouders en kinderen zouden het minder goed kunnen opvatten, als een gang naar de kleuterschool moet worden gemaakt Toch geeft het terugkoppelen van basis- naar kleuterschool minder problemen wat de leerstof betreft dan de koppeling van kleuter- naar basisschool." ..Er is altijd een groepje kleuters," vult Erna Rüpp hierbij aan, ,,dat uitge speeld is op de kleuterschool en dat wil gaan leren lezen en schrijven. He wordt dat opgevangen? We weten het nog niet. Daarover hebben we gesprekken met de OAD. de Onderwijs Advies Dienst Het is in verschillende geval len erg verleidelijk om groepjes kin deren met die basisstof te laten om gaan. Maar hoe moet dat verder?" ..Toch", zegt de heer Hendriksen, ,,is wat er bij jullie op de kleuterschool gebeurt bijvoorbeeld een duidelijk be- zigzijn met onder andere voorberei dend schrijven. De Dijkstra-kist is ge richt op de ontwikkeling van de fijne re motoriek". ,,Met het echt leren schrijven be gint u niet op de kleuterschool? Dat moet wel zéér methodisch, en in aanslui ting op de methode bij het basis-onder wijs gebeuren, wil het kind niet voor goed verkeerde schrijfgewoonten aan nemen." ,,Nee, met het schrijven op zich. daar begin ik niet mee, dat laat ik liever aan de collega's van de eerste klas J van de basisschool over", antwoord Erna. ,,Als ik een kind ontdek, dat krampachtig zijn schrijfmateriaal vast houdt laat ik het rondjes in het groot tekenen om zijn bewegingen soepeler te laten verlopen. NAAR EEN TWEE- MALIGE TOELATING PER JAAR? ,,We leven tegenwoordig veel te veel vanuit het konflikt-model. Een bijzon der aspect in de opvoeding is, dat je leert géven, en dat je elkaar leert accepteren zoals je bent Je moet er met de kinderen mee beginnen, zij zijn de basis van de nieuwe maatschap Pij DE BIJBEL IN PRAKTIJK BRENGEN Vanuit je godsdienstlessen kun je daar goed op inhaken Leer niet alleen de Bijbel uit je hoofd, maar zie er op toe, dat je de Bijbel ook in praktijk- brengt. Je moet met het Evangelie iets doen, je moet het een uitstraling ge ven. Van diezelfde gedachte moet je uitgaan in je relatie met het kind, met de ouders, met je collega's. In dé laagste klassen en op de kleu terschool is het verhaal centraal, in de hogere klassen meer het thema Je komt er in allerlei vakken mee in aanraking Sinds kort hebben we een weekope- ning: de kleuterschool gezamenlijk in de speelhal, de basisschool gezamen lijk in de gemeenschapsruimte. Dat De oudercommissie heeft een verant woordelijke taak binnen het christelijk onderwijs. De ouders worden op deze wijze betrokken bij het benoemen van nieuwe onderwijskrachten Alle zaken, die verder buiten de bestuurlijke beleidssfeer liggen en die de school aan gaan, zijn aan de oudercommissie ge delegeerd Er zit ook een afgevaardigde van het bestuur in de oudercommissie, en de onderwijzers hebben er een ad viserende stem WERKAVONDEN Ook hebben we werkavonden met de ouders Het is niet alleen belangrijk, dat er werk voor de school wordt ver zet. je leert elkaar in informele zin kennen, waardoor je een ander zicht op elkaar krijgt. Verder funktioneert bij de prote stants christelijke^scholen het klein hoofden beraad, kontaktorgaan tussen de hoofdleidsters van de kleuterscholen en de hoofden van de basisscholen Eén van ons is afgevaardigde in het hoofdenberaad van alle Leusdense scho- paalde perioden getoetst hoeverdekin deren gevorderd zijn. We kunnen een beroep doen op de remedial teacher, en advies vragen over probleemkin deren op de kleuterschool. Het voor deel van de Onderwijs Advies Dienst is, dat men mogelijkheden aangeeft, maar de onderwijzer de vrijheid laat het probleem naar eigen inzicht aan te pakken Nu we een jaar gewerkt hebben, zijn de zaken wat gesorteerd. Nu kun nen we pas gaan werken aan bepaal de systemen Daarmee zijn we in de teambesprekingen bezig. Welke doel stellingen gaan we nastreven? We willen differentiatie aanbrengen, maar waar willen we uiteindelijk komen? We wil len dusdanig op weg zijn naar niveau bindingen dat we overstapmogelijk heden houden Dit jaar moet er pro fiel in komen Je moet niet te veel hooi op je vork nemen Wanneer je alles tegelijk aanpakt bestaat het ge vaar dat je verzandt. Dat is zeker niet in het belang van het kind. Gelet op de veranderingen in het onderwijs is het erg boeiend om je ermee bezig te houden. Je uitdaging wordt eigenlijk elke dag groter VERVOLGONDERWIJS DOSSIERMETHODE ,,Hoe zoekt u aansluiting bij het ver volgonderwijs?" ,,We hebben juist met het vervolg onderwijs in Amersfoort een bespre king over de dossiermethode Deze bespreking wordt gehouden met de christelijke MAVO, het Corderius- tn het Fahrelcollege. Een werkgroep heeft een methode ontwikkeld, waarbij de kinderen over een langere tijd worden geobserveerd, ingaande in de vijfde klas. Verschillende onderdelen van de leerstof worden het kind successieve lijk aangeboden, waardoor je kunt zien of het kind een bepaald onderdeel be heerst. Het moment van aanbieding is voor de verschillende kinderen uiter aard niet gelijk Verloopt de eerste aanbieding niet goed, dan krijgt het kind later nog een kans om het over te doen. Hierdoor kun je het individu opti maal benaderen. Uit de gegevens wordt het dossier van het kind samengesteld. Een uit treksel van dit dossier gaat naar het voortgezet onderwijs, de uitvoerige be oordeling blijft op de scholen. Daar bij komt dan het resultaat van het psy chologisch onderzoek van het SBK. Als belangrijkste factor blijft ge handhaafd het oordeel van de onder wijzer die de zesde klas begeleidt. Deze immers gaat met het kind om in allerlei situaties, gespannen en ont spannen Deze kan beoordelen hoe het kind is opgewassen tegen een bepaalde leersituatie, hoe zijn werkhouding is, hoe zijn doorzettingsvermogen Er zijn bepaalde kinderen, die zó gesloten zijn, dat je erg voorzichtig moet zijn met je interpretatie. Ik ben blij. dat we van die CITO- achtige toets af zijn, want op die wijze was het toch wel erg ruw en eenzijdig s^lekteren. Er vindt een gesprek met de ouders en het kind plaats om samen tot een besluit te komen In wezen neem je een beslissing, die voor een groot deel van de toekomst van het kind bepalend is Je bent daar in het onderwijs trouwens constant mee bezig Door een verkeer de beslissing kan iemands toekomst verprutst worden Met dergelijke be slissingen ervaar je weer hóé groot je verantwoordelijkheid is WEL OF NIET OVERGAAN Het wel of niet overgaan van de kin deren is ook een enorm probleem. Een school zonder zittenblijven is niet al tijd mogelijk. Het kan voor een kind psychologisch beter zijn dat je het rust gunt Maar je moet een aantal diffi- rentiaties kunnen inbouwen. En je moet het hele gebeuren terdege begeleiden. Mag ik u tot slot van dit gesprek vragen uit welke leerkrachten een on- derwijsteam is samengesteld?" ,,L. Hendriksen, teamleider, klas 6, j W. J. van Graafeiland, klas 4-5, J Kruithof, klas IB, N. C. van Loon, klas 2, M Vredeveld, klas 3, C. J. Eel- kema, klas IA Partime-kracht A de 1 Vries-van Heyningen E. F Rüpp, hoofd kleuterleidsters, T. Aussoren, kleuterleidster, J Kui- per, kleuterleidster." „Een plezierig gesprek met 2 jon- ge onderwijskrachten, die met grote toewijding theorie en praktijk met el- 'I kaar in overeenstemming trachten te brengen, wat overigens niet altijd zal j meevallen Anco Mali. - „Het knelpunt aldus de heer Hen driksen. „in onsklasse-systeeniis.dat het ene kind wat verder is dan het an dere en daarom moet die integratie dóórgezet worden. Stel dat een groepje kleuters in februari al basisschool rijp is, dan moeten we daar op aan kunnen sluiten. Straks zal de integratie voor de gehele school gevolgen: hebben. Op den duur krijg je misschien vaker per jaar een toelating op een verschuiving Wanneer er nieerdere keren per jaar een nieuwe groep binnenkomt, dan zit ten die in één lokaal en binnen het sy steem moet je ze beide kunnen opvan gen en moet je je stof op verschillen de niveau's kunnen aanbieden. Op het ogenblik werk je in een eerste klas tóch al met een kleine groep en een grote groep. In een twee de klas moet je daarmee dóórgaan Zo stem je je af op de specifieke moge lijkheden van de kinderen. Het ene vak leent zich daar misschien wat be ter voor dan het andere." VERSLAGGEVING EEN STAP VOORUIT „De verslaggeving neemt ook het ele ment van de rivaliteit weg. Op deze manier kun je een kind, dat met „min der hersencellen" toe moet en tóch een topprestatie voor zijn doen levert, tóch een goede beoordeling geven. Je zou de kinderen van meet af aan respekt voor eikaars persoonlijkheid moeten bijbrengen, ongeacht de prestaties, waartoe het kind in staat is. Het belang rijkste ie eigenlijk hoe het kind als mens is." „Juffrouw Erna: „Je moet de kin deren inderdaad meteen leren respekt voor elkaar te hebben. Het sociaal kontakt is uitermate belangrijk De kinderen moeten iets voor elkaar over hebben Wij werken daarom met twee gemengde groepen de oudste kleuters moeten rekening houden met de jong ste; er is één groep, die de nieuwelin gen opvangt. Er gaan nog te veel kinderen door de klassen heen als individualistjes. De kinderen hebben bij dat waarderen van anderen veel begeleiding nodig. Als begeleiders moeten we ook vooral die kinderen in de gaten houden, die zich snel terugtrekken Door onze verslaggeving kunnen we het kind tegen zijn eigen achtergrond beoordelen. Voor die beoordeling moe ten we het kind ernstig en langdurig observeren Het kind wordt in zijn to taliteit bekeken. De heer Hendriksen „Je kunt door de verslaggeving ook de ouders méér informatie geven Daardoor krijg je naar aanleidin van zo'n verslag veel gerichtere gesprekken De ouders ko men zelf vaak al met bepaalde voor stellen aan. „Zo langzamerhand komt er in de on derwijswereld wèl het een en ander op gang. De tijd, dat alleen kennis van taal en rekenen maatgevend was, gaat gelukkig méér en méér tothetverledeo behoren. „Inderdaad", aldus de heer Hendrik sen, „laat het kind toch wat plezierig door die scholen heengaan! Laten kleu ter- en basisschool het kind wat levens vreugde schenken, het kind een levens houding bijbrengen. Een goede stu diehouding, het leren omgaan met an deren, het leren wegwijs worden in systemen Tegenwoordig vragen we ons steeds meer het waaromderdingen af. „Is het niet erg belangrijk, dat men op school de kinderen de mogelijkheid aanreikt om het positieve, dat zich in elke mens bevindt, naar voren te halen en te waarderen?" geeft een bepaalde saamhorigheid De reakties van de kinderen zijn positief. De kinderen verzorgen de weekope- ning zelf, dragen eigen ideeën aan Later kan er in de klassen nader opeen thema worden ingegaan. Met de Vre- desweek behandelden we het thema van de vooroordelen Als daartoe aanlei ding was hoorde je in de klas direkt de reaktie: „Hé, hé, voorzichtig: daar heb je weer zo'n vooroordeel' OUDERPARTICIPATIE „Wordt er op een school door ouders geassisteerd bij het onderwijs?" „We zijn bezig om de ouderpar ticipatie vorm te geven We hebben een brief aan de ouders geschreven, waarin we hebben gevraagd of ze wil len assisteren bij het niveaulezen, de handenarbeid, de opzet van het documentatiecentrum Het aanbod van ouders heeft de verwachtingen ver overtroffen! HANDENARBEID KEUZE UIT DRIE TECHNIEKEN Binnenkort gaan we het niveaule zen aanpakken. De moeders helpen bij de handenarbeid. De eerste en tweede klas kunnen kiezen uit telkens drie technieken, bijvoorbeeld papier, draden en lapjes, klei, met projekten van twee, drie of vijf weken. De an dere klassen kunnen met elkaar uit het gehele scala van handvaardigheden kie zen Twee weken naaien was één van de keuzemogelijkheden. Bijna uitsluitend jongens schreven er op in en ze zijn er enthousiast over! (Het berust per slot alleen maar op vooroordelen) Som mige onderwijzers moeten zichzelf nog van te voren in de textiele vaardigheid bekwamen! Er zijn moeders die erg kreatief zijn en die met leuke ideeën aankomen. De moeders helpen ook met het aan leren van verschillende technieken (Het hangt er vanaf hoe de onderwij zers zich daar tegenover opstellen). Met Sint Nikolaas gaan we taai pop pen beschilderen met eetbare lijm en eetbare verf. Voor het maken van kerstversierse len komen de oudste kleuters in de groep van de eerste en tweede klasse. Dat willen we eens proberen We ne men een vrij eenvoudig projekt van twee weken; donderdags van half twee tot half drie; plaktechnieken. Kerst sterren, kaarsenstandaards, kerst- lantaarntjes, meegebrachte flessen be plakken, kerstballen aan slingers ma ken. Voor de bovenbouw hebben we figuur zagen, verven, plakken stal met krib be, kerstaffiches maken. Van closet- rolletjes zal een levensgrote kerst boom worden gemaakt door de kin deren. In de hogere klassen letten wij uiteraard op de afwerking. Automatisch, en dat is erg aardig, raken de kinderen er op ingespeeld om elkaar te helpen De openingsfestiviteiten van onze school zijn geheel door de ouders ver zorgd. De ouders hier zijn wel af van de ouderwetse opvatting dat onder wijzers tijd genoeg hebben Zij voe len zich wezenlijk bij de school be trokken. Het kontakt met de ouders is voor het onderwijs zeer belangrijk, want vandaar uit wordt met het kind gewerkt. Huisbezoek is tijdrovend, maar van groot gewicht. De onder wijzer kan zien waar het kind na school tijd is en hoe het zich thuis gedraagt. OUDERCOMMISSIE De ouders hebben via de oudercom- missie eveneens kontakt met de school len. We wisselen gegevens uit en trach ten tot uniforme regelingen te komen inzake de vakanties en dergelijke." ONDERWIJS ADVIES DiENST „Maakt u gebruik van de diensten pakketten van de Onderwijs Advies Dienst?" „Onze ervaringen in de relatie met de OAD zijn - uiteraard - nog niet zo langdurig Het kontakt is tot dusver erg gelukkig gebleken We kunnen er al tijd terecht om advies en steun Voor de klassen één en twee wordt in be ft lUu Ou/. 1 - - - De basisschool begon als driemans- chool en was gehuisvest samen met de penbare school in het eerste gebouw rekt op de hoek van de Asschat- rveg. Vrij snel moest er een vier- leerkracht worden ingeschakeld en ie vierde klas werd ondergebracht in Et Ier plaatse neergezette noodlokaal Bigde een vrij snelle groei naar een Esmansschool per 1 augustus 1975, iet 160 leerlingen. De kleuterschool startte destijds on er mevrouw Boogaard met één klas in de Hamersveldseweg. In augustus 74 begon mejuffrouw Rüpp met twee leuterklassen, die gehuisvest wer- n in twee noodlokalen aan de Mid- nreg. In februari 1975 ging ook de hi* van een nieuwe gezamenlijke hooi van start, die „De Vallei" zou nn heten. VoOde de groei naar een ievrouwsschool per 1 augustus 1975. gegeven: „Jullie gaan naar een ge bouw. waar jullie onder één dak zitten met beide scholen: wérk dus aan de in tegratie". „Bij het benoemen van de leerkrach ten hebben we er al mede naar geke ken of de personn elkaar lagen. Dat is een eerste basisvoorwaarde voor het slagen van een samenwerking. Van daaruit zijn we gestart. We heb ben een aantal dingen gezamenlijk, die primair nodig zijn om geïntegreerd te werken „Noemt u eens enkele van die din gen". Mejuffrouw Rüpp „We werken on- 'vee kleuterklassen konden op die da- wn permanent gevestigd worden in ,De Vallei", één kleutergroep bleef in en noodlokaal aan de Middenweg, om- at er voor hen geen plaats was in de ieuwe school. Elke maandagochtend omen ze naar „De Vallei" voor de ezamenlijke weekopening. 's Woens- agsochtends en vrijdagsmiddags ko ien ze ook naar het hoofdgebouw (voor e gezamenlijke weeksluiting). EEN GEBOUW VOOR KLEUTER- EN BASIS SCHOOL: EEN GOEDE BASIS VOOR INTEGRATIE der één bestuur en met één oudercom missie De schooltijden van de kleu terschool zijn gelijk getrokken met die van de klassen één en twee van de basisschool We houden de teambe sprekingen gezamenlijk. We doen de ouder-, de werk- en de kontaktavonden gezamenlijk We geven gezamenlijk een schoolkrant uit. We geven alle kinderen een school verslag, over de kleuters wordt een verslag gemaakt en de kinderen van de basisschool krij gen geen rapport meer met cijfers, maar een in woorden geformuleerd schoolverslag. Wat ik erg belangrijk vind voor de doorgaande lijn is, dat wij op de kleu terschool hetzelfde meubilair - in het klein - hebben als op de basisschool. Als wij op de kleuterschool een nieuwe collega benoemen is de heer Hendriksen daar ook bij tegenwoor- •Van het begin af aan", zegt de heer endriksen, „hebben wij het gewild om met de integratie van kleuter en basisonderwijs ernst temaken. Van- bet bestuur werd ons de opdracht

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7