Vette financiële jaren van Leusden zijn voorbij Ontwerp-bestemmings- lan Achterveld laat te lang op zich wachten chrik bij groeiende tekorten fan basis-en kleuteronderwijs Uit het logboek van de politie PROGRESSIEF LEUSDEN FRAKTIE KUYPERS IRP-SGP-FRAKTIE Ingezonden: KERKDIENSTEN UrtUtKiMU 'tl NUVtMbtK ISO LEUSDER KRANT (Van de re dak tie) LEUSDEN - De Progressieve fraktie heeft haar algemene beschouwing voor haar doen erg kort gehouden, zodat het een echte algemene beschouwing werd, net de nadruk op „algemeen". De frak tie van de PvdA - D'66 en PPR- kombi- natie vindt het jammer, dat het college geen visie heeft gegeven ten aanzien van de openheid en inspraak. Nadat de verschillende zaken- nodig om tot een goed inspraakmodel te kunnen kómen- zijn opgesomd, wees de Progressieve fraktie er op, dat ondanks het positieve reageren van het college op het open- baannaken van de commissie-vergade ringen, daar nog bitter weinig van terecht is gekomen. De meeste com- hliivpn besloten. De expe rimenten op dit gebied in Amersfoort worden als voorbeeld naar voren ge bracht. De fraktie is blij met de ontwikkelin gen binnen het comité Milieu Zorg Leusden. Het ingestelde Coördinatie team moet echter kennelijk nog de goede vorm zoeken voor haar aktivitei- ten, veronderstelde Progressief Leus den. De stimulerende rol van het college bij de wijkverenigingen wordt zeer op prijs gesteld. Ook deze verenigingen kunnen de kommunikatie tussen over heid en burgers helpen bevorderen. Voor een leefbaar Leusden is een krachtig welzijnsbeleid noodzakelijk. Ook de bevordering van de veiligheid van- de burger dient voorop te staan. Aan de opvang en integratie van meu we bewoners dient alle aandacht te worden besteed. Elke zinvolle inbreng van groepen, organisaties of individuen uit de samenleving ten' behoeve van de welzijnsbevordering dient de overheid zoveel mogelijk te stimuleren. Om dat goed te kunnen doen is het een dwingende noodzaak om een com missie van advies in te stellen voor de behartiging van Maatschappelijke, So ciale en Culturele Zaken. „In de aan biedingsbrief van 1975 heeft het college dit reeds voorgesteld, maar", aldus de progressie ven, „wij betreuren het, dat er tot nu toe niets van is gekomen". Een spoedige totstandkoming van een beheerscommissie voor het beheer van de drie te verbouwen boerderijen acht de fraktie een noodzakelijkheid en bovendien is zij van mening, dat niet voor die tijd reeds beslissingen mogen worden genomen zonder deze commis sie er in te kennen. De progressieve traktie is blij met het feit, dat de Muziekschool Leusden door kan gaan. „Wij zijn echter stellig van mening, dat de gemeente het tot haar taak moet rekenen de kontinuïteit van dit lofwaardig particulier initiatief te ga randeren". Opnieuw dringt de fraktie aan op de totstandkoming van een welzijnscen- trum, waarin verschillende vormen van hulpverlening op sociaal en medisch terrein ondergebracht zijn. Een dien stencentrum exclusief voor bejaarden, acht de progressieve fraktie niet wense lijk, daar dit een isolement van deze groep zou bevorderen. Progressief Leusden is een beetje verbaasd te moeten konstateren, dat in de aanbiedingsbrief niet meer wordt ge sproken over peuterspeelzalen, terwijl de peuterspeelzalen juist steeds meer in de belangstelling van d^ overheid zijn komen te staan en ook financieel een tegemoetkoming krijgen via een rijks bijdrage. Over het onderwijs niets dan goeds, maar de fraktie van Progressief Leusden vindt ook, dat de Onderwijs Advies dienst nauwlettend gevolgd dient te worden. De vestiging van Voortgezet Onderwijs in Leusden acht de fraktie belangrijk en zij wil graag van het col lege vernemen wat het resultaat is van de kontakten, die het gemeentebestuur hierover met het ministerie heeft gehad. De ambtelijke werkgroep ter bestu dering van de realisering van een sport hal dient te worden aangevuld met ver tegenwoordigers uit de burgerij. Wat de verkeersveiligheid betreft: beïnvloeding van het rijgedrag is inder daad gewenst. Drastische oplossingen hoeven niet te worden geschuwd. Met name zou in de situatie in Leusden/Zuid bij de scholen spoedig ingegrepen moe ten worden. Het woningnoodprobleem en de huisvesting van alleenstaanden vormen de zwaarste en moeilijkst oplosbare op gaven voor het gemeentebestuur, zegt Progressief Leusden en daarin staat ze beslist niet alleen. Snelle woningbouw voor deze groep krijgt zonder meer de steun van de fraktie. Het realiseren van woningen, die speciaal zijn aangepast voor mindervaliden acht de fraktie van Progressief Leusden een maatschappe lijke noodzakelijke voorziening. Ook Progressief Leusden vindt het begrotingstekort niet onrustbarend. Wel vraagt zij zich af of de financieel vette jaren voor Leusden voorbij zijn. Volgens haar lijkt het daar wel op Zij stipt daarbij enige oorzaken aan, zoals de toenemende maatschappelijk zorg, de sterkere inflatie, het feit, dat Leusden als groeigemeente geen groeikern is (wat betekent, dat er geen extra finan ciële tegemoetkoming van het rijk te verwachten is), terwijl door het vrijwel tot stilstand komen van de stroom nieuwe inwoners, ook de uitkeringen ongewone bevolkingstoename lager zullen uitvallen. De fraktie vindt het dan ook nodig dat gezien de vertraging in de standsuitleg (tweede fase), het personeel niet te snel wordt uitgebreid. Beter is het, volgens Progressief Leusden om piekbelasting van het gemeentelijke apparaat op te vangen door weloverwogen uitbeste ding van het ontwerpen en uitwerken van bestemmingsplannen. Van de redaktie) LEUSDEN - Ook de woordvoerder an lijst Kuijpers ging in zijn algemene eschouwingen in op het feit (wat ook [door andere frakties was aangestipt), dat het college niet altijd even duidelijk Is met haar informatie aan de raad. Ook mtrent de openbaarheid van de com- ïissies wil deze fraktie graag wat meer oidelijkheid hebben. „Als het ons niet dder voor ogen staat, hoe troebel roet het dan wel voor de belangstel- rade burger zijn", aldus de heer Kuij- I Het geraamde tekort acht de fraktie an de heer Kuijpers acceptabel. Over le gewestvorming en de regionale sa- L-werking was de fraktie allerminst __£den. Het is inderdaad zinvol om ggralsnog te blijven Werken aan de wsterking van de samenwerking, maar e heer Kuijpers en zijn fraktie vinden aann niets terug in het samenwer- J/igsorgaan. Het is nog steeds hetzelfde ^ederlichte" samenwerkingsverband. [)e ontwerp-wet reorganisatie binnen- Tnds bestuur dreigt het samenwer- 'Tgsverband eerder te verzwakken n te versterken en dat terwijl tal van jereedgekomen rapporten gewoon breeuwen om samenwerking. De externe ontsluitingen lopen in I Leusden steeds meer achter bij de I toenemende verkeersstromen. I Spoedige aansluiting op Rijksweg 28 Jacht de fraktie noodzakelijk. On danks herhaald verzoek door de raad om straten en woonhoven verkeers vrij te maken en tot speelgelegenheid te bestemmen, is het college volgens de fraktie van de heer Kuijpers door gegaan met de pleinen, straten en hofjes ondergeschikt te maken aan de auto. Langzaam maar zeker dreigt de auto belangrijker te worden dan het kind (voor zover dat al niet zo is). Ook de heer Kuijpers vindt dat er iets gedaan moet worden aan verkeersop- voeding. „Gezien de aan misdaad gren zende onverschilligheid van verkeers- gebruikers in alle categorieën ten op zichte van „die anderen", aldus deze fraktie, die ook van mening is, dat de werkgroep verkeersaangelegenheid moet worden omgezet m een raads commissie. Verkeersmaatregelen die nen sneller te worden genomen en ge realiseerd te worden. De heer Kuijpers ging nogmaals in op de reeds eerder uitgesproken wensen wat betreft de tweede fase en is van mening, dat de plaatselijke onderne mers zeker in staat moeten worden ge acht tussen de 40 en 200 woningen te bouwen. Hij drong er op aan hen een eerlijke kans te geven. Bewoners van bestaande bebouwing in de tweede fase dienen op korte ter mijn zekerheid te krijgen over de toe komst van hun panden. Wat betreft het ontwerp- bestemmingsplan Achterveld vindt de fraktie van de heer Kuijpers, dat dit plan lang op zich laat wachten. Hij wil graag weten, wat de reden is van de vertra ging. Hij pleit ook zonder meer voor een uitgebreide inspraakmogelijkheid voor de Achtervelders (en eventueel voor de andere belangstellende inwoners van Leusden) ten aanzien van dit bestem mingsplan. De fraktie verbaasde zich er over, dat er niets over Stoutenburg wordt gezegd. Zijn er dan geen plannen voor dit deel van de gemeente, zo vraagt de fraktie zich af? Meer ambachtelijke bedrijven dienen te worden aangetrokken voor een goede werkgelegenheid. Dat hoeven met bepaald „rokende schoorstenen" te zijn", zegt de fraktie, „er is ook een tus senvorm mogelijk." Feit is, dat ook de werkgelegenheid leefbaar moet zijn en blijven". Waarom wordt nu met geen woord gerept over een jeugdaccommodatie in Leusden-Zuid, zoals door wethouder van Woudenberg werd aangekondigd? Ook de fraktie Kuijpers staat achter de instelling van een dienstencentrum voor bejaarden en de oprichting van een stichting Open Bejaardenwerk. Tenslotte vindt de fraktie Kuijpers het jammer, dat er geen beroepsmoge lijkheid bestaat wat betreft de handels wijze van G.S., die tot nu toe nog niet de begroting 1975 hebben goedgekeurd. Fan een onzer verslaggevers) I LEUSDEN - In een kort gehouden Tgemene beschouwing liet de gecom- Sneerde fraktie van ARP en SGP gister- Fond weten, dat het zich op veel pun- *1 met het beleid van b. en w. kan renigen. |De meeste aandacht besteedde de TDordvoerder aan de verkeerssituatie I de gemeente. Ook deze fraktie wees de noodzaak van aansluiting van sisden op het rijkswegennet Betere meningen voor voetgangers en |hers juichen AR/SGP toe. „Het ont- I®' echter, waarom het overleg F» NS. en provincie over het fietspad Tn ^0c'c'10rsterwe8 20 'an8 moet Twijfels bij deze fractie ook fen aan- Vl? de verl<eers(lremP«ls: „Ons in- s kunnen deze een goede functie len, doch thans gaat men dit sterk ?.n" roept een bepaalde irri- _op bij de bevolking", zo meent de !>GP. Met klem drong mep aan op uitvoering van een verkeerstuin, l J men z'ch verbaasde over het feit [over dit project nog met geen woord FPt werd, ondanks regelmatig aan- igon van de fractie. Wardering bleek de fractie te heb- voor de werkgroep, die gewerkt aan de ontwikkeling van de e a^/ treurige zaak vindt «iet echter, dat men achter is ge- - op de planning. „Wij willen er bij w op aandringen geen mogelijk- "benut te laten om eventueel tijd en en de huidige planning zeker overschrijden", zo werd gesteld. aanz,®n van de plannen voor een - busbaan bleek deze christelijke Pessimistisch te staan. Het leek de woordvoerder aantrekkelijker om de frekwentie van het busverkeer op Amersfoort te verhogen en ook een gro ter aantal verspreide halteplaatsen te kreëren. ARP en SGP pleiten er voor in de tweede fase woningen te bouwen, waaraan behoefte bestaat. Bijvoorbeeld koopwoningen m een aanvaardbare prijsklasse. Want: „Getracht zal moeten worden het eigen woningbezit te be vorderen". Wat betreft het bestemmingsplan Achterveld was de genoemde fraktie van mening dat dit te lang op zich laat wachten. Eeen spoedige indiening van dit plan acht men gewenst en noodzake lijk. Terwijl de fraktie akkoord ging met de plannen ten aanzien van de sport voorzieningen, noemde de woordvoer der het geraamde tekort van de sport stichting wel verontrustend. „Een stijging van f 150.000,- is ons inziens niet verantwoord. Tevens houdt dit een verkapte subsidie in aan de diverse sportverenigingen", zo sprak hij. Het woord verontrustend viel ook bij het punt onderwijs. Daar zien ARP en SGP met schrik de groeiende tekorten van het basis- en kleuter onderwijs aan. Twijfels bij deze fractie over het al dan niet deelnemen aan de regionale schooladvies en - begeleidingsdienst Met de plannen op het welzijnsterrein bleek de fractie grotendeels akkoord te kunnen gaan, al werden hier wat finan ciële kanttekeningen gemaakt. Is het fi- nanciéel verantwoord om nog meer boerderijen een sociaal/culturele func tie te geven? Evenals andere fracties gaven ARP en SGP te kennen er niet zo mee in hun schik te zijn, dat het niet zo hoge begro tingstekort te danken is aan belasting verhoging. „Bij de geraamde algemene uitkering uit het gemeentefonds is reeds rekening gehouden met de verfijning voor aan te wijzen groeikernen. Hieruit kan worden geconkludeerd datb. en w. ervan overtuigd zijn dat Leusden als groeikern blijft aangewezen. Zolang daarvoor niet meer definitieve aanwij zingen zijn, plaatst onze fraktie daarbij nogmaals een vraagteken", aldus ARP en SGP. wElp.'MEIP/( tiELP! - IK 0ELOOP PLECwTlS DAT K NlOOiT fAEER voeraAu zAu AAN RAKEN Zondag 16 november werd de heer H.v.d. uit Amersfoort aangetroffen op de Hessenweg, in kennelijke staat van dronkenschap Tegen hem werd pro ces-verbaal opgemaakt wegens het auto-rijden onder invloed van sterke drank. MALAFIDE KOLLEKTE. Op zaterdag 15 november koliekteer den kinderen in Leusden Centrum met mapjes van de „Stichting help waar nodig". In de opgave van kollekteren- de verenigingen „Centraal Archief en Inlichtingenburo inzake het Inzamel ingswezen", dat te raadplegen is op het politieburo, wordt tegen deze stich ting gewaarschuwd. FDe politie wijst er de inwoners van Leusden op, dat het altijd mogelijk is, indien zij aan de rechtsgeldigheid van een kollekteren- de instantie twijfelen, inlichtingen te verkrijgen op het politieburo. VERWARMINGSELEMENTEN ONT VREEMD. Uit de nieuwbouw in de wijk Groen houten werden op dinsdag 18 novem ber verwarmingselementen ont vreemd, te weten twee convectors en twee radiatoren. Twee weken ge leden werd eveneens een radiator weg genomen. De gezamenlijke schade be draagt om en nabij de f 1200,- Maandag 17 Dovember kon, door mid del van herkenning op foto's de heer v.d.S. uit Amersfoort worden aange houden wegens het openbaar schennen der eerbaarheid. De politie kwam de de man op het spoor door aangifte van een geval, dat plaatsvond op een vrij dag 7 november. De man bekende verschillende andere dergelijke de licten te hebben gepleegd in de ge meente Leusden. EENZIJDIGE AANRIJDING. De auto, bestuurd door mevrouw H. uit Vriezenveen, kwam donderdag 20 november ter hoogte van het res taurant van Aart Jansen in een slip terecht. De auto raakte van de weg. en kwam tegen een paal tot stilstand. De auto werd licht beschadigd. Er deden zich geen verwondingen voor JONGEMAN VALT VROUWEN LAS TIG. Mevrouw S. uit Leusden deed er aangifte van. dat zij vrijdag 21 no vember werd lastig gevallen door een jongeman De politie kon het spoor volgen, en kon een jongeman aanhou den uit Barneveld, die er de gewoon te op nahield vrouwen onderweg lastig te vallen. CONTROLE OP FIETS- EN BROM- FIETSVERLICHTfNG. Zaterdag 22 november controleerde de politie zowel 's morgens als 's avonds de verlichting van fietsen en bromfietsen Het bleek wel weer nood zakelijk te zijn: een twaalftal wiel rijders en bromfietsers moest wor den bekeurd. Nog steeds is men zich er niet van bewust, dat men door zonder licht te rijden ook de vei ligheid van andere weggebruikers in gevaar brengt. De politie verzoekt het publiek dringend de verlichting van de vervoermiddelen te controleren alvorens men van huis gaat. INGEBROKEN IN MANEGE „DEKLA- VEET". Aan de Postweg werd maandag 24 november ingebroken in Manege „De Klaveet" Er wordt f 100,- vermist. 30 november. LEUSDEN-CENTRUM N.H.K 9 15 u ds J J. Kooman, Herv 10.45 u.: ds P Bouw, Ede, Herv (G.B.); 19.00 u.. ds. W. de Vries, Amersfoort, Ger/ Herv R.K.K.. zaterdag 19.00 uur, zondag 7.45 uur; 9.00 uur: Hoogmis; 10 30 uur; 11.30 uur LEUSDEN-ZUID N.H.K. 10.00 uur ds. J. W. K Kelder, Ger/Herv., 18.30 uur ds. J. J. Kooman, Herv. R.K K. Huize Don Bosco. zaterdag 19.15 uur, zondag 10.00 uur: Hoog mis; 11.30 uur Ned. Herv. Kerk: Zondag 30 november aanvang 9.00 uur Ds. Roetman uit Ermelo. RJC Kerk Zaterdag 29 november, aanvang 19.00 uur. Zondag 30 november, aanvang 830 en 1030 uur. OECUMENISCHE GESPK&i^rvixiNG LEUSDEN-7UID Manas Buthelezi. een Bantoe Zuid-Afri kaan, schrijft: „Het unieke element in het christelijke evangelie is, dat de liefde Gods in Jezus Christus vreemde buren in liefhebbende broeders om- schpnt "Deze woorden had ik kortgeleden gelezen en kwamen weer in mijn ge dachten, toen me gevraagd werd, iets te schrijven over de oekumenische gesprekskring in Leusden-Zuid. ui aeze gesprekskring lezen we uuk uit het evangelie en praten er samen over. Samen, dat wil zeggen met onge veer vijftien mensen, die hervormd, gereformeerd, rooms-katholiek of ka tholiek-apostolisch zijn U ziet het: de geloofsrichtingen lopen nogal uit een, en toch is het mogelijk om vanuit die verschillende richtingen met het evangelie, de blijde boodschap, bezig te ziin. De volgende oijeenkomst is op don derdag 11 december aanstaande, 's avonds om 8 uur, in 't Trefpunt naast de Dorpskerk. Vanuit deze gesprekskring is ook de Wereldgebedsdag in maart jl. in Leusden-Zuid georganiseerd. Er heb ben toen ongeveer 70 mensen aan deelgenomen. Men was blij, dat nu ook in Leusden-Zuid de gelegenheid er was om aan de Wereldgebedsdag deel te nemen. Daarom is de gesprekskring nu reeds met de voorbereidingen begonnen, zo dat u ook in 1976 kunt deelnemen aan de dan op 5 maart te houden We reldgebedsdag. Mevrouw G. Prins, Van Boettelaer van Ooster- houtlaan 50, Leusden-Zuid BRANDJE IN SCHUUR Een brandje in een schuur aan de Hessenweg hoek Pater Stormweg ont stond op zaterdag 22 november tegen half twaalf De vermoedelijke oorzaak was kortsluiting Het vuur was snel geblust AANRIJDING. Op de Parallelweg van de Doornse- weg kwamen zaterdag 22 november een tweetal auto's met elkaar in bot sing. Mevrouw v. N. uit Leusden wil de met haar auto de inrit van haar woning oprijden van de Doornse^reg. De heer R. uit Nijkerk zag dit te laat en reed daardoor met de linkervoor zijde van zijn wagen tegen de rech terkant van Mevrouw v.N. aan. Er ontstond lichte materiële schade. verbodsborden genegeerd. Maandag 24 november werd de Bur gemeester de Beaufortweg gedeeltelijk afgesloten voor het verkeer. Er werden op drie plaatsen waarschuwingsborden geplaatst, en er was ter plaatse duide lijk aangegeven, dat de automobilisten vanwege de werkzaamheden dat bepaal de weggedeelte niet mochten inrijden. Ondanks de vele borden bleven de au tomobilisten het afgezette gedeelte van de De Beaufortweg inrijden, waarvan de personeelsleden van de firma Schoon hoven veel last ondervonden. Toen één der personeelsleden gelukkig niet ge wond werd door haastig opzij te sprin gen toen een wederom langs snor rende auto, werd de politie ingescha keld Enkele tientallen automobilisten, die de verkeersborden negeerden, moesten worden geverbaliseerd.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7