aangenomen Fietspad Lockhorsterweg ook voor 1976 nog open vraag Belastingverhogingen unten in het onderwijs KOSTEN BEPERKEN0NDERH0UDS JDRAGE VOOR SCHOLEN raad pleit voor eigen inbreng in oe werkgroep verkeersaangelegenheden VOORLICHTING VOOR AGRARIëRS OVER ONROERENDGOEDBELASTING roos gaf - doos waf - boos paf - - koos laf - toos zus zon ton bon kon won Verloren en gevonden Gemeente Leusden ar bus mus lus kus (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De belastingvoorstellen van het college van burgemeester en wethouders zijn ongeschonden door de raad gekomen. Toch hadden de meeste fracties er wel wat over te zeggen. Met name de nieuwe onroerend-goed- belasting was een punt van bespreking. Het ging alle fracties er om, dat de be lasting.. zo ongunstig uitviel voor de agrariërs en dat een en ander slecht bij de agrariërs was overgekomen. De heer Fock (WD): Bij deze groep inwoners is veel onbegrip voor deze belastingmaatregel. Goede voorlichting is van het grootste belang. Er dient goed overgebracht te worden, dat we alle mogelijkheden ten gunste van de agrariërs optimaal benut hebben". De liberale woordvoerder stelde voor om een afvaardiging van de gemeente te stu ren naar de voorlichtingsavond, die door de standsorganisatie voor de agrari ërs wordt gehouden. De andere frac ties maakten over de onroerend- goed-belasting opmerkingen van dezelf de strekking Waarop wethouder Van Zandbrink een goede voorlichting voor de bedoelde groep toezegde. De hondenbelasting was voor velen aanleiding om opmerkingen te maken over het Leusdensehondenbestand. Vol gens de progressieve Mandemaker moe ten er in Leusden veel meer honden zijn dan waarover nu belasting wordt betaald. Hij sprak van een ..hogere hondsdichtheid" Ook de heer Kuij- pers vond dat er een betere controle op de hondenbelasting moet komen ,,Een milieuambtenaar zou hier waar schijnlijk zijn eigen geld opbrengen", zo meende hij. De KVP-er Van den Berg deed ver slag van zijn persoonlijke barre erva ringen met de Leusdense honden Voor hem reden om een amendement in te dienen, dat beoogde de belasting voor iedere eerste hond te brengen op f 50.-- (B en W stellen f 25,-- voor) en voor iedere tweede en verdere hond op f. 100,--. Voor bejaarden en mensen met lagere inkomens wilde hij dan een reductie hierop verlenen. Het amendement haalde hiet niet. Had Van den Nerg alleen voorgesteld om de belasting voor een hond tot f.50,-- te verhogen, dan had hij naar alle waarschijnlijkheid wel voldoende steun gekregen. Van den Berg ..Ik vond het zo essentieel om ook het bezit van meerdere honden er in te betrekken, dat ik die f 50,-- en die f 100.-- niet heb willen scheiden Maar als ie mand met een nieuw amendement wil komen, laat hij dan zijn gang gaan" Daar bleek echter niemand meer trek in te hebben, zodat de hondenbelasting volgens het voorstel f 25,-- wordt De PPL stemde tegen de verhoging van de reinigingsrechten. Bij dehoofd- stuksgewijze van de Algemene Dienst VERLOREN Een lips huissleutel; een grote en een kleine sleutel, een zwarte leren knipportemonnee, inhoudende onder an dere Duits geld. een damesbril; een rode portemonnee met inhoud; een donkergroen etui met pennen en sleu tel. GEVONDEN Paraplu; sleutelbos; knipportemon nee, donkerblauwe padvindersportemon nee, boek; herenrijwiel; ring met twee sleutels AAN KOMEN LOPEN Rode poes. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden- centrum, bureau Zwarteweg. VERLOREN Bril met zilverkleurig montuur; plat- werd af en toe een kanttekening ge plaatst Zo wilde de heer Holl bijvoorbeeld dat de schoonmaakkosten voor de scho len gelijkelijk over de lokalen ver deeld zouden worden Hetzelfde raadslid zag zijn voorstel gehonoreerd om def. 45.--per persoon, die in de begroting staat genoteerd voor het uitstapje van de raad, te schrappen en dit bedrag voortaan zelf te betalen ,,Uit principe", aldus de heer Holl. Laatste punt van de vergadermara thon vormde het voorstel om het pandje Hamersveldseweg 5 in te richten voor de schoolarts en wel zodanig dat ook anderen er gebruik van kunnen maken. Wij berichtten daar verleden week over. Het voorstel werd aangenomen met de stemmen van de KVP tegen. Van den Berg: „Wij zijn tegen het voorstel, omdat er weer een woonhuis zijn funktie ontnomen wordt en dat achten wij in onze gemeente met zoveel woningzoekenden niet verantwoord". te blauwe koffer en een vuilniszak met waar de papieren, paar zwarte leren herenhandschoenen; regenbroek, blauw gymnastiekpak met een paar schoenen. WEGGELOPEN Jonge bouvier. GEVONDEN Grijs-zwart zadeldekje; bruin ge^- voerde herenhandschoen, zilveren da meshorloge met witte band; deel II van kentekenbewijs; twee sleutels met zwarte label. AAN KOMEN LOPEN Drie maanden oud zwart poesjei Inlichtingen over deze dieren eij voorwerpen kunt u verkrijgen bij de Rijkspolitie te Leusden-zuid. buro Arn-j hemseweg-Oude Rijksweg, telefoon 033- 12141. GEVONDEN Groene gymzak Inh basketbal, schoenen, gymbroek, T-shirt met op- schr. Marcel Schuchard, Melafier 27, Leusden-C. „Kunt u mij rustigjes verklare waarom uw computer onze computer tegenspreekt" lO-™"" LEUSDER KRANT (Van de redaktie) LEUSDEN - Op het gebied van het (veilig) verkeer in Leusden hebben verschillende frakties het nodige op gemerkt. Vooral de heer Kuijpers(zelf voorzitter van Veilig Verkeer Neder- liod afd. Leusden), bad in zijn alge mene beschouwing niet veel waardering toor het weggedrag van automobilisten ten opzichte van bijv. het kind. De VVD Tood dat een raadsinbreng nodig is binnen de werkgroep verkeersaange- legenheden, er waren wat opmerkingen over het weren van het zware vracht verkeer (KVP) en het fietspad van de Lockhorsterweg was een punt van dis cussie. En natuurlijk kwamen de ver keersdrempels ter sprake (AR/SGP). In de du- en replieken vond de heer Van Maanen (AR/SGP) dat er best iets over die verkeersdrempels gezegd kon «orden door het college. ,,Ik heb de indruk - en ik niet alleen - dat die verkeersdrempels wat al te veel van bet goede zijn geworden. Ik onder schrijf hun funktie en ze zijn op ver schillende plaatsen beslist nodig, maar je kunt er ook teveel neerleggen, waar door onnodige irritaties ontstaan. Dat is in Leusden beslist het geval De heer Klunder Nijland (VVD) was van mening, dat de werkgroep ver- keersaangelegenheden ook voor een deel uit raadsleden dient te bestaan Het hoeft niet direkt een raadscom missie te worden, zoals door andere frakties is voorgesteld, maar een raadsinbreng is noodzakelijk. Mocht dat alleen maar kunnen door een in stelling van een raadscommissie ver- keersaangelegenheden en mocht "het daarbij noodzakelijk zijn bepaalde ta ken aan b en w. te delegeren, zoals door het college is gezegd, dan dienen die gedelegeerde taken zorgvuldig te worden vastgesteld en te worden af gebakend." De heer Kuijpers was het wat dat betreft met hem eens. De heer Van den Berg (KVP) was een beetje boos op wethouder Wage naar. „Als wethouder Wagenaar zegt, dat het weren van zwaar vrachtverkeer alleen dan pas mogelijk is zodra de aansluiting in noordelijke richting op Rijksweg 28 er is, dan hoop ik, dat ik het verkeerd heb begrepen, want dat zou ik een zeer slechte gedachten- gang vinden." De heer Voormolen (CHU) had even eens drempelvrees gekregen voor de verkeersdrempels en sloot zich aan bij de opmerkingen van de heer Van Maanen. Met name de voorgestelde verkeersdrempels rond de Paletschool hadden zijn twijfels op>geroepen. „Ik geloof niet, dat we met zo'n toestand rond een school op de goede weg zijn," was zijn mening. Burgemeester Van der Post deelde mee, dat over de aard van de werk groep verkeersaangelegenheden nog zal worden nagedacht door het college. „In 1976 komen we er op terug," beloofde hij. Wethouder Wagenaar (VVD) over de verkeersdrempels. „Die worden aan gelegd in overleg met bewoners en wijkraden, vaak op verzoek van de inwoners zelf. Het is mogelijk, dat er verkeersdrempels teveel zijn aange legd, maar het is wel steeds gebeurd in overeenstemming met de verkeers veiligheid. U moet wel bedenken, dat Het onderhoud van scholen kan volgens de raad niet bekostigd worden uit f300,-- gemeentelijke bijdrage per lokaal. den. De beer Holl ondersteunde hem in de mening. „Ook al wordt hier dan tevredenheid uitgesproken over het be drag per leerling voor school- en leermiddelen, bedacht moet worden, dat vooral de oudere scholen in de gemeente een deel biervan noodge dwongen moet gebruiken voor onder houd aan de scholen. Als u praat over f.300,-- per lokaal, dan hebt u waar schijnlijk alleen maar nieuwe scholen in gedachten, maar u vergeet de oude re schoolgebouwen, die veel méér on derhoud vergen." Hij stelde voor om het bedrag per jaar voor onderhoud hoger te maken, om „in de toekomst niet voor onpret tige verrassingen te komen te staan." De heer Van den Berg (KVP) had niet veel woorden nodig in dit ver band. „Het bedrag voor onderhoud is een lachertje", stelde hij vast. Wethouder Van Zandbrink (KVP). „Mocht blijken, dat f.300,-- per lo kaal te laag is. dan zullen we dat be drag aanpassen. Wethouder Wagenaar (VVD), die blijkbaar over het onder houd zelf gaat, was van mening, dat die f 300,-- per lokaal toch voldoende moeten zijn. De KVP-fraktie die als voorbeeld een school had genoemd, die nodig geschilderd moet worden, wat niet voor f.300,-- per lokaal kan, dacht daar anders over. „U bent zeker een winterschilder," suggereerde de heer Van den Berg. Met een voorkeur voor oranje, zullen de raadsleden wel licht hebben gedacht SCHOLENBOUW TWEEDE FASE. De heer Van Tiel (VVD) wilde graag meer duidelijkheid over de scholen bouw in de tweede fast. Zijn fraktie is van mening, dat vroegtijdig moet worden bekeken waar en hoe de scho len moeten worden gebouwd. Wethouder Van Zandbrink „Er wordt hard gewerkt aan het samenstellen van een „Bouwteam scholen"." Daarbij dient ook in overweging te worden geno men dat sommige scholen door plaatse lijke aannemers zullen kunnen worden gebouwd. De suggestie in deze raad ge daan, om het bedrag voor de ouaer- commissies om te zetten in een be drag per leerling, is uitstekend Dat zullen we gaan bekijken AANVANGSTIJDEN. Over de aanvangstijden van de scho len werd ook gesproken De KVP'er Van den Berg vond het juist, dat de verkeersbngadiers een compliment kregen voor hun zeer nuttige werk maar hij vond wel, dat het deze men sen extra moeilijk wordt gemaakt door de verschillende aanvangs- en slui tingstijden van kleuter- en basisscho len. Daardoor vallen verschillende groepen tussen de wal en het schip en is het voor de verkeersbrigadiers een onmogelijke taak om alle kinderen adekwaat op te kunnen vaneen Wethouder Van Zandbrink was dat met hem eens, maar een goede oplos sing is erg moeilijk te vinden. „Er bestaan nu eenmaal verschillen In het totaal aantal lesuren tussen kleuter en basisonderwijs Dat komt in de tij den tot uitdrukking Het zal altijd een groot probleem blijven," aldus de wethouder. De boerderij 't Claeverenblad kwam op de monumentenlijst op verzoek van Leusdenaren. deelde het college mee LOCKHORSTERWEG Het feit, dat er nog steeds geen fietspad is aangelegd langs de Lock horsterweg, is volgens wethouder Wa genaar te wijten aan het grote aantal instanties, dat daarbij betrokken is. „We bebben goede boop, dat in 1976 bet fietspad kan worden gerealiseerd, had hij de raad verteld. Dat vond de VVD-fraktie bij monde van voorzitter Klunder Nijland niet zo'n gelukkige opmerking. „Het is gevaarlijk om dat bier zo te zeggen. Daarmee wek je verwachtingen, terwijl het helemaal niet zeker is, dat bet fietspad er in 1976 zal zijn", vond hij. De heer Kuij- per (fraktie Kuypers) was het daar roerend mee eens. Het fietspad langs de Lockhorsterweg komt er in ieder geval niet in 1975. Wethouder Wagenaar hoopte, dat het in 1976 zou zijn, maar raadsleden waar schuwden hem voor teveel optimisme. alles nog steeds in een experimenteel stadium verkeert Ook wij moeten nog leren uit onze bevindingen. We zullen proberen de juiste middenweg te be handelen." Over het zware vrachtverkeer: „We zullen trachten er wel degelijk iets aan te doen vóórdat aansluiting op ijijks- weg 28 een feit zal zijn." (Van de redaktie) LEUSDEN - De kosten van de Onderwijs Adviesdienst (OAD) voor de bege leiding van het onderwijs in Leusden zijn opzienbarend hoog. Verschillende mdsfrakties hebben daarover reeds meer dan eens het nodige gezegd en ook tijdens de begrotingsbehandeling kwam dit feit opnieuw ter sprake. Hoewel bleek, dat verschillende kosten (vooral ten aanzien van de individuele bege leiding) verhaalbaar zijn op het ziekenfonds en andere instanties, waren de meeste raadsleden toch van mening, dat er een duidelijker beleid nodig is om peep (e blijven houden op deze dienst. De raadsleden waren het er over eens, dat het moeilijk is om de werkzaamheden van de OAD op haar noodzakelijk heid te kunnen beoordelen, maar wat wel door de raad kan worden gedaan is let beoordelen van het kostenaspekt. De raad wil wat dat betreft dan ook in let vervolg een jaarlijks financieel overzicht van de OAD. Dat werd toegezegd. De heer M. Holl (franktie Kuijpers) tracht de gevoelens van de raad onder toorden, toen hij bij het college aan- Irong de kosten van de OAD per eerling te beperken. „Er zal een grens etrokken moeten worden" was zijn lening en daarin wej hij gesteund oor zijn collega's. „De regionale dviesdienst begroot de kosten per eerling in de toekomst op f.33,--. In Leusden is dat nu al f.66,-- per leerling Wij zullen ook naar een lager bedrag moeten streven." De heer Holl bid zijn twijfels wat betreft de indi- licuele begeleiding. Uit het onderzoek door het college ingesteld, bleek vol lens hem niet, dat men ook blij was met die individuele begeleiding „Hier bij gaat het volgens de OAD om leer lingen, die uit de lagere schoolboot dreigen te vallen Maar als ik dan lees dat voor 1976 wordt verwacht, dat Ongeveer 800 manuren nodig zullen lijn voor de individuele begeleiding (oa psychologische begeleiding), dan beb ik de indruk, dat Leusden straks op een psychiatrische inrichting be gint te lijken. Dat is natuurlijk niet zo en ik vraag me af of voor dit ge ring aantal kinderen zulke grote offers gebracht moet worden. Dat ligt aan het beleid van de wethouder." aldus de heer Holl. Wethouder Van Zandbrink (KVP): „We moeten de kostenaspekten zeer zeker in de gaten houden en er attent op zijn, dat de kosten niet te groot gaan worden." Overigens deelde hij de heer Holl mee, dat er geen nega tieve reakties zijn gekomen ten aan zien van de individuele begeleiding. ONDERHOUD SCHOLEN. Een ander knelpunt in de begroting voor het onderwijs is het bedrag be stemd voor bet onderhoud van de scho len. Vooral de KVP-fraktie heeft daar tegen ernstige bezwaren. Zij wees er op, dat vcor f.300,-- per lokaal per jaar niet zo erg veel gedaan kan wor- :c*ommodaties. teg9nstander van het verhogen van de huren van sport- algemeen w^<f J?nderw^s ^v*es Dienst (OAD) hield de raad nogal bezig as men van mening, dat er een grens diende te zijn.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 13