Veel plezier tijdens St.Nicolaas- viering seniorensoos UW Geslaagde avond van O.V.L. Wat doet biljart vereniging Leusden? Fatale ontwikkeling bedreigt de MTS UIT HET DAGBOEK VAN DE POLITIE Automobilisten storen zich nietl aan afsluiting B. de Beaufortd DONDERDAG 4 DECEMBER 1975 LEUSDER KRANT LEUSDEN - Veel vrolijke gezichten dinsdagmiddag 2 december op de ont moetingssociëteit van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers in het Roda Klubhuis. De leden van de Sociëteit vierden het Sint Nikolaasfeest en mevrouw M. Brin- kert nam de honneurs voor de goed- heiligman waar en deelde uit een grote mand pakjes uit. Gezellige Sinterklaasliedjes weer klonken door de zaal, waar één lange tafel was gevormd, waaromheen alle dames en heren zich hadden gegroe peerd Wie een pakje kreeg las het gedicht voor en liet de hele kring zien wat de Sint hem of haar had toebedacht. Er waren bijzonder leuke surprises en vele schone gedichten. Die supri- ses: ja die maken het eigenlijk hele maal Daarin kan een ieder zich zo ver rukkelijk uitleven en zijn fantasie en handvaardigheid de vrije loop laten! Een kapmanteltje was het kanten kleedje van een beeldige pop Een uit carton vervaardigde schaats be vatte een ijs-bolletjesgrijper. Een UVV-leidster kreeg een prachtig ge dicht, waarvan de eerste letters van elke regel haar naam vormden en er werd in gevraagd of ze tevreden zou zijn met een plank. De plank bleek een fraaie zelfvervaardigde wandversiering te zijn! Die natuurlijk van hand tot hand ging en luid applaus.ontlokte Er werden bij de thee en de koffie allerlei Sinterklaaslekkernijen gepre senteerd en de stemming was allerple zierigst. Een echtpaar, dat onlangs vijftig jaar getrouwd was, werd nog eens met vergulde letters aan dit heu gelijke feit herinnerd, hun kadootjes zaten beide in de huwelijksboot, die op woelige baren voortdobberde. Omdat het gezelschap erg groot was, moest er een mikrofoon aan te pas ko men, die met veel gekraak, zoals dat altijd bij deze apparaten het geval pleegt te zijn, werdgei'nstalleerd. Toen konden ook de verst weg zittenden alles ver staan en van alle Sint Nikolaas-rijme- lanjen méégenieten. Een gezellig feest, waaraan elke deelneemster en deelnemer een paar plezierige uurtjes beleefden! HUISARTSEN IN DE GEMEENTE LEUSDEN: B Binkhorst, Gironde 1, telefoon 2667, Leusden/Centrum J A. Boersma, Kon. Julianaweg 5, telefoon 03425-1222, Achter veld. J. H. Lantink, Burg. de Beaufort- weg 61, telefoon 1210, Leusden/ Centrum. J van Nieuwkerk, Galicië 41, telefoon 4541, Leusden/Centrum. W. J. Nunnikhoven, Berken- laan 12, Leusden Centrum Spreekuuw Wit-Gele Kruis- gebouw, Rozengaarde, telefoon 1499, Leusden/Centrum. J. C. den Toom, Van Diepenheim Scheltuslaan 7, telefoon 3300, Leusden/Zuid. TANDARTSEN LEUSDEN: H de Graaf, Henegouwen 24, Leusden/Centrum, telefoon 03496-3377 H. H. Hoff, Finnmark 1, Leusden/ Centrum, telefoon 03496-1589. D G Veldhuizen, Kon. Juliana- laan 64, Leusden/Zuid, telefoon 033-15404 J. W. Kerseboom, Galicië 24, Leusden/Centrum, tel. 033-10374 APOTHEEK LEUSDEN: Winkelcentrum Rozendaal, To- renakkerweg Geopend van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 18 00 uur. In de weekeinden, waarin de Artsen Binkhorst, Lan tink en Nunnikhoven dienst heb ben zaterdag en zondag van 14.00 tot 14.30 uur en van 17.30 uur tot 18 00 uur. Bij dienst van op zaterdag en zondag gesloten. DIERENKLINIEK LEUSDEN: M. J. S. C. Tijmensen-v d. Kamp, dierena/ts Landweg 321, Leusden, telefoon 03496-4488 Spreekuren, maandag-, woens dag- en vrijdagavond van 19.30 uur tot 20 00 uur. Dinsdag- en donderdagmiddag van 13.30 uur tot 14.00 uur Chirurgische in grepen, röntgen- en laborato riumonderzoek volgens afspraak. DIERENARTSENPRAKTIJK LEUSDEN: - Leusden-centrum, Henegou wen 11 - dependance. Spreekuren: Ma., di.do., vr. 13.30-14 00 uur; wo 20 00-20.30 uur. - Amersfoort, Ringweg Kruis- kamp 68 - kliniek. Spreekuren ma t/m vr. 8.30- 9.30 uur; ma t/m vr. 13.30- 14 30 uur; ma, di.,do.,vr 18.00- 20 00 uur. - Amersfoort, Soesterweg 155 - dependance. Spreekuren: ma., di., do vr. 14.00 uur precies; wo. 18.00- 19 00 uur. Voor inlichtingen kunt u overdag (8.00-18.00 uur) en voor spoed gevallen dag en nacht een dieren arts bereiken op telefoonnum mer 033-21827. KRUISVERENIGINGEN GROENE KRUIS Groene Kruisgebouw, de Roo van Alderwereltlaan 13, tel. 033- 15818. Iedere le woensdag en 3edinsdag van de maand. Zuigelingenbureau van 14.00-15 00 uur. Iedere 4e dinsdag van de maand kleuterbureau (op afspraak) van 14.00-16.00 uur. Iedere maandag van 14.00-15.00 uur: spreekuur voor gezins- en bejaardenhulp Iedere woensdagavond zwanger- schapsgym. van 20 30-21 30 uur. Iedere donderdagmorgen van 9.30-10 30 uur huisvrouwengym- nastiek (menschendieck). Iedere donderdagmorgen bejaar- dengymnastiek van 11.00-12.00 uur (menschendieck basis). Iedere maandag en woensdag uit leenmagazijn geopend van 18.30- 19.30 uur Vrijdag van 12.00- 13.00 uur. Verder telf. afspraak. Iedere donderdagavond uitleen magazijn bij zr. Laudy, Burg. de Beaufortweg 4, van 17.30-18.00 uur, verder telf. afspraak. LEUSDEN/CENTRUM Wit Gele Kruis, Rozengaarde 33, tel. 03496-1218, b.g.g. 03496- 1271. Iedere maandag, woensdag en vrijdag spreekuur huisartsen. Dr. Den Toom, vanaf 13.30 uur Dr Boersema, vanaf 15.30 uur Dr. Nunnikhoven iedere morgen om 8.00 uur. Dinsdagmorgen zwangersch. gym van 9.15-10.15 uur en van 10 30 11.30 uur Iedere 2e woensdag van de maand Bespreken van kraamhulp om 14.00 uur. Donderdag van 9 00-10.00 uur. Bespreken van gezins- en be jaardenhulp. Zuigelingenbureaus van 14.00- 15.00 uur. le donderdag van de maand dr. Den Toom, 2e donderdag van de maand dr Binkhorst;. 3e donderdag van de maand dr. Lantink; 4e donderdag van de maand dr. Boersema Kleuterbureaus: Iedere 3e dinsdag van de maand van 14.00-16.00 uur (volgens af spraak) Uitleenmagazijn: Maandag, woensdag en vrijdag van 17 30-18 00 uur en volgens telf afspraak. Verder kunt u alle inlichtingen krijgen van: Zr Laudy, tel. 03496-2081; Zr de Boer, tel. 03496-3882; Zr Rosa, tel. 03496-1218; b.g.g. 1271. Zr van Kalkert. De leden van het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis moe ten voorlopig nog artikelen lenen bij hun eigen kruisvereniging. De leden van het Wit-Gele Kruis Rozengaarde 33; de leden van het Groene Kruis in Leusden/ Zuid of bij zr. Laudy, Burg. de Beaufortweg 4. STICHTING KRAAMCENTRUM: Spreekuur 2e woensdag van de maand van 14.00-14.30 uur. Ro zengaarde 33, Leusden-centrum; inlichtingen: tel. 033-22339. PROTESTANTS SOCIAAL CENTRUM AMERSFOORT: Tel. 033-10441. Maatschappelijk werk, gezinsverzorging en be jaardenhulp Spreekuur: Leus- den/Zuid. Iedere woensdag in 't Trefpunt, tel. 033-13040. Voor de afdeling gezinsverzorging en bejaardenhulp van 9.00-9.30 uur. Voor de afdeling maatschappelijk werk van 9.30-10.00 uur. Leusden Centrum: Kerkelijk Centrum aan de Asschatterweg. Voor de afdeling gezinsverzor ging en bejaardenhulp van 9.45- 10.15 uur Voor de afdeling maat schappelijk werk van 10.30-11.00 uur MOEDERSVOOR MOEDERS: Voor Achterveld, Leusden-cen trum en Leusden/Zuid. mevrouw Rozendaal-Doucet, D van Wee- destraat 4, Achterveld, telef 03425-1853 VERLOSKUNDIGE: Spreekuur: iedere maandag van 10 00-11 00 uur in het Wit Gele Kruisgebouw, Leusden/Centrum HULPDIENSTEN Hulpdienst voor De Wetering" Joke Blom, tel. 2746 en Heieen van Bokhorst, tel. 2249. Hulpdienst Leusden/Zuid". Vervoer naar ziekenhuizen Amersfoort: telefoon 033-10294, 033-11456. GEZINS- EN BEJAARDEN VERZORGING KIMDE Bloemendalse Binnenpoort 7, Amersfoort, tel. 033-33924 Leidsters, mevr. M. Packe, mevr. S. J. Hooijmans, spreek uren voor de regio: dagelijks tussen 9 en 10 uur. Bureau open 9-12 uur en 2-5 uur, woens dagavond van 18-19 uur. WEEKEIND-DIENSTEN GEMEENTE LEUSDEN: Alleen voor de praktijken van de artsen Binkhorst, Boersema, Lantink, Nunnikhoven en Den Toom neemt dit weekend waar: B. Binkhorst, Gironde 1, Leusden/Centrum, tel. 2667. Spreekuur: Zaterdag- en zon dagmiddag 14 00 uur Visites graag vóór 10.00 uur 's mor gens aanvragen. De dienst geldt van vrijdag 18 00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur. Arts: J. van Nieuwkerk, tel 03496-4541, spreekuur zaterdag en zondagmiddag 14.00 uur. WIJKVERPLEGING De wijkverpleging wordt waar genomen door- zr. Dignum, Walter van Amersfoortstraat 36, Achterveld. Tel. 03425-1333. APOTHEEK In de weekeinden waarin de art sen Binkhorst, Lantink en Nun nikhoven dienst doen: zaterdag en zondag van 14.00 tot 18.00 uur en van 17 30 uur tot 18 00 uur. Wanneer de artsen Boerse ma en Den Toom dienst hebben is de apotheek gesloten op zater dag en zondag. VERLOSKUNDIGE Voor de praktijk van mevr. A. Thuis-Paulussen en mevr. C. Brink-Bruyn neemt dit weekend waar: Mevr. Thuis-Paulussen, Kon. WilhelminalaaD 18, Amersfoort, tel. 033- 10886, b.g.g. dokters- centrale 22000. M T S 'en zijn scholen, die techni ci afleveren waar vraag naar is Zelfs nu bij de tegenwoordige economische verslechtering blijft er een grote vraag naar M T.S 'ers. Luistert U maar eens naar de vakaturebank om 3 minuten over zes op Hilversum 3. De M T.S. staat bekend als een schooltype waar hard gewerkt wordt Zelden komt dan ook een M.T S. in het nieuws, omdat er onrust heerst e.d Na jarenlange ontwikkelingen en verbeteringen is men er in geslaagd een opleidingsvorm te creëren, waarin behalve algemeen vormende vakken vooral de technische vakbekwaamheid wordt bijgebracht. DeM.T S.'en worden bevolkt door leerlingen, die voor 40% afkomstig zijn van MAVO's e.d. en voor 60% van L T S 'en. In het leerprogram ma is veel plaats ingeruimd voor prak tische oefeningen, aangezien technische vaardigheden nu eenmaal moeilijk uit een boekje te leren zijn. Deze prak tische oefeningen vragen een inten sieve begeleiding, waarom dan ook met groepen van ca 12 leerlingen ge werkt wordt De theorielessen worden hoofdzakelijk klassikaal gegeven De normale klassegrootte is 24. In het laatste studiejaar wordt examen ge daan in 6 examenvakken, 3 verplichte en 3 keuzevakken. De keuze hangt vaak af van eigen belangstelling, maar ook van de .vraag" op de arbeidsmarkt. Zo kan b.v. een leerling Bouwkunde het laatste jaar zijn keuze nog bepalen uit werken bij een aannemer, werken bij een architekt of doorstuderen op een H.T.S. Deze keuzemogelijkheid brengt vanzelfsprekend mee, dat een klas in kleinere groepen gesplitst moet worden. Aan deze vorm van onderwijs zal drastisch een einde komen, als de be zuinigingsplannen van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen door gaan Wat is er namelijk aan de hand? In het raam van de voorgestelde bezuinigingen voor 1976 zullen de M.T.S 'en een onevenredig grote dreun krij gen te verwerken Landelijk dient 1% bezuinigd te worden op het onderwijs Echter voor het Middelbaar Technisch Onderwijs is dit 20%. Bij het voort gezet onderwijs zullen 1629 leraren worden ontslagen. Hiervan zullen 620 van de M.TS.'en afkomstig zijn Dat dit voor de M.T.S.'en een ramp bete kent zal duidelijk zijn als men weet dat er momenteel 2045 M.T.S. leraren zijn. Deze ontslagen zullen het gevolg zijn van twee ingrijpende maatregelen, die met ingang van het volgend school jaar ingaan n.l.: A. een vermindering van het aan tal wekelijkse lesuren van 32 naar 30 Reeds in 1971 is dit aan tal eveneens verminder; B. een verhoging van de gemid delde groepsgrootte van resp. 18 naar 20 voor de M.T S 'en en voor Middelbare Scholen voor Scheepswerktuigkundigen van 16 naar 20. Maatregel a. houdt in, dat een belang rijk deel van de leerstof komt te ver vallen. Aangezien het deel voor de algemene vakken, zoals Nederlands, Duits, Engels, Wiskunde, Natuurkunde enz. al een minimum is, betekent inkrimping van lessen nu zonder meer het vervallen van een belangrijk deel van technische theorie en praktijk- vakken. Maatregel b. houdt in. dat de leer- linggroepen per lesuur groter moeten worden. Op zich lijkt dat een redelijke eis, maar voor veel scholen betekent het vergroten van groepen dat er lessen in laboratorium- en werkplaatsoefe ningen moeten vervallen, omdat er dan onvoldoende apparatuur en machines aanwezig zijn; bovendien komt de vei ligheid van de leerlingen in het gedrang. Verder houdt dit in dat een vrije keuze van de examenvakken wordt beperkt. Op langere termijn zal dan de vraag naar de afgestudeerde M.T.S 'ers af nemen, wegens gebrek aan kennis en vooral wegens gebrek aan praktische vaardigheid Het zal dan ook niemand verbazen, dat op het ogenblik in veel M.T S.'en onrust heerst. Veel schoolbesturen, ouders, direk- ties, personeel en leerlingen voelen bet zwaard boven zich. Op veel scholen worden aktiegroepen opgericht om het onheil te voorkomen. Ook landelijke organisaties zijn het niet met de voor stellen van de Minister eens. Zoals Vereniging van Middelbare Technische Scholen, Unie van M.T.O Verenigingen, Drie bonden kontakt Beroepsonderwijs en de Ned. Federatie voor Onderwijs vakorganisaties. Zij hebben een ge zamenlijk Aktiecomitè opgericht met als doel te voorkomen dat deze voor stellen door de Tweede Kamer worden goedgekeurd. Om bij de politici begrip te krijgen dat het belang van het onderwijs op het spel staat, zullen in de komende weken in veel M.T.S 'en protestverga deringen e.d. worden belegd. Tevens zijn er plannen voor een landelijke manifestatie, welke in de vorm vaneen Protest Meeting in den Haag zal wor den gehouden. Namens de gezamenlijke MTS'en in Utrecht. J.B Hornman. LEUSDEN/CENTRUM - Wat doet de biljartvereniging Leusden? Om kort te zijn: een hele boel en om het wat uitvoeriger te zeggen: de biljartvere niging Leusden doet alles om het de 38 leden van dit moment zoveel mo gelijk naar de zin te maken. Van zelfsprekend draait hier alles om het biljarten. Daar is het dan ook een bil jartclub voor, maar het gaat wel heel wat geanimeerder dan bijvoorbeeld op een wereldkampioenschap in een moei lijke spelsoort. Daar is dan op de eerste plaats de huiscompetitie om de persoonlijke titel in het libre-klein. Daaraan doen 26 van de 38 leden mee, hetgeen in houdt dat iedere deelnemer 25 partij en speelt. Totaal gaat het derhalve om 625 partijen. Ook bij de BV Leus den lopen sterkere en minder sterke spelers rond de biljarttafels. Om de kansen voor een ieder zo gelijk moge lijk te maken is de competitie ver deeld in 4 perioden (drie van 6 en een van 7 ronden). Zo komt men ook aan de periode-kampioenen. Netjes afgekeken van de KNVB? Na zo'n pe riode wordt het moyenne (gemiddel de) voor iedere speler weer op nieuw bepalend voor het te maken aan tal caramboles in de volgende partijen. Het lijkt wat ingewikkeld, maar zelfs wij hadden als niet-biljarten spoedig door dat een zwakkere speler (die minder caramboles behoeft te jna- ken) even goede kansen heeft tegen een kampioen. Die laatste moet im mers heel wat meer punten uit zijn keu halen. Bij een moyenne t/m 0,99 moeten 35 caramboles gemaakt wor den en voor ieder hoger gemiddelde van 0,25 is de eis 5 treffers hoger. Al weer met één oog lonkend naar de voetbal is de beloning voor een gewonnen partij 2 punten. Bij een gelijkspel krijgt elk der beide spe lers 1 punt en een nederlaag levert niets op. De wedstrijdleiding (hh. Klok en Morsink) zorgt, dat alles perfw loopt en goed wordt bijgehouden. eindstand van de eerste periode lij een beetje op de voetbal-topscorei lijst. P A. Waals heeft 11 punti gevolgd door B. Bloemendaal (10) E. A. H Klok (9). Vervolgens b men 9 spelers met 8 punten, nameli H. A. Beijer, F. van Bruxvoort/ W. Drost, G. Q. M van Rooijen, Schepers, H. M. Schoonderbeek, Velthuysen, A. A. G. Verrijp en pnj, PAM, pardon P A M. Wendel j. n 't Holt sr. heeft 7 punten en H. J,n Leusden, H. v. d Pol en A. Versteeg kwamen op 6. C. Korstanje en L Pa vergaarden 4 punten en F. de Brej slechts 3(!). Met 2 punten prijken j.ï Buhler, M van 't Land, J.Tuin,j.v< Vlet en B. de Winter op de lijst, ter- wijl nog puntloos zijn de heren j Sarton en D. de Winter. Ook volgen de kalender moet de winter nog t* ginnen Dat zullen de biljarters nog wel merken Op maandag- en donderdagaij wordt op 2 tafels voor de huiscom^ titie gespeeld. De overige 2 bilpn zijn bestemd voor vrij spel. Vrijdat avond (de naam van de dag zegt|< reeds) wordt alleen vrij gebiljart) de woensdagavond is in hoofdzaak stemd voor de jeugd (er is op dit ment nog plaats voor nieuwe jeuj den) Op dinsdag worden de bondsi petitiewedstrijden gespeeld door team, bestaande uit de heren w. Mc;] sink, W. Schepers en F. de Bruyn spelen in het KNBB-distrikt Eeml en de grote uitslagen moeten nog men. Als een afwisseling op het sp voor de huiscompetitie was dondei 13 november een prijsbiljartavood initiatief van de heren Korstanje Schepers. En de prijzen waren bei de moeite van het deelnemen wi Zo probeert men bij BV Leusdeo wedstrijd- en recreatieve biljart«| stimuleren. En zoals u ziet: niet: met ,,tien over rood!" LEUSDEN/C.- Donderdag 27 en vrij dag 28 november moest de politie an dermaal optreden bij het voor het ver keer afgesloten gedeelte van de Burge meester de Beaufortweg. Hoewel duide lijk op verschillende plaatsen is aan gegeven dat het de automobilisten ver boden is om dit gedeelte van de De Beaufortweg in te rijden, vanwege de werkzaamheden, die daar worden ver richt, stoorden vele autobestuurders zich daar ook nü weer niet aan. De automobilisten gingen zelfs zó ver, dat zij, die over het fietspad moesten rijden - iets wat ten strengste verboden is - de aldaar fietsende wielrijders dwongen af te stappen,en zich van het fietspad af te begeven om de autobestuurders dóórgang te ver lenen De politie surveilleerde enige tijd ter plaatse en zette een tiental auto mobilisten op de bon terzake van „over treding van gesloten verklaring" Het is overigens wel beschamend dat het gedrag van de weggebruikers tot een zó laag niveau is gedaald LEUSDEN/Z - Dinsdag 25 novem ber werd bij de Politie te Leusden-zuid aangifte gedaan van het ontvreemden van bromfiets-onderdelen op het ter rein van „Don Bosco" AMERSFOORT - De politie te Amersfoort verzocht deze week de poli- tie-apparaten in de omgeving te willen uitzien naar de bestuurder van een auto, die in Amersfoort een fietser had ge schept, deze gewond had achtergelaten, en zonder te helpen was dóórgereden. De Leusdense politie, aan wie het signalement van de beschadigde auto was doorgegeven, vond bij een café te Achterveld de geparkeerd staande auto Deze bleek toe te behoren aan de heer V.B. uit Amersfoort. De politie te Leusden heeft de verdere afwikkeling van dezeonaangenamed overgegeven aan haar Amersfoor| collega's LEUSDEN/Z. - Een eenzijdige^ rijding vond donderdag 27 novefi plaats op de Arnhemseweg ter hl van de Trekerweg. Een personen bestuurd door de heer J. uit Ad foort, raakte tegen vier uur in dei tend door onbekende oorzaak m weg, botste daarbij tegen een booslj kwam in een sloot tot stilstand De auto was total loss. De best! der moest met verwondingen nai| ziekenhuis worden vervoerd. STOUTENBURG - In het landed Leusden schijnt het schenden val] openbare orde zo nu en dan de kof" te steken. Schreven wij vorige over twee van dit soort gevallen, n van de dader kon worden opgesp vrijdag 28 november moest de Lei se politie op nieuw een onderzod| stellen. Op de Kanaalweg nabij de Horsl weg te Stoutenburg pleegde eenw kende openbare schennis ten aanzial twee kinderen van zes en tien tr De politie is bezig het signalM| van de dader na te trekken. LEUSDEN/C. - Zaterdag 29 ber werd de politie te één uur'si telefonisch ervan in kennis gestel de bewoners van een bepaald Leusden-centrum uit hun slaap gerukt door bezoekers van het complex van de sporthal Groent Er waren veel lieden die naar lust op dit middernachtelijk uuria den te moeten schreeuwen. Starte auto's en bromfietsen veroorzaii op dat moment even zo veel la« waardoor de nachtrust van de od nenden werd verstoord. De rayoncommandant van Leusi centrum heeft de zaak in onder* LEUSDEN - De Oranjevereniging Leusden organiseerde vorige weekdotf dag een bijzonder geslaagde bejaardenavond in De Mof te Leusden-Zui- toneelgroep „De Rederijkers" voerden een aantal kluchten op, die bijtood«| de smaak vielen.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 14