Drukte bij open dag Astmafonds luders werkten op fDe Woelige Hoek" NBP viert Sinterklaas Lezing van Geref. Bond Losse verkoop Leusder Krant UC*<sL.hïUL,tl i'Jio LtUSDhK KRANT 3 Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. Leusder Krant, Finnmark 3. S.V. Bookstores, Torenakkerweg 16. De heer W J Schut. Hamersveldseweg 26 Zwembad Leusden, Burg. Buiningpark, Manége en Taveerne, „De Klaveet", Postweg 1 Achterveld: Boekhandel Vos, Hessenweg 323. Leusden-Z. Luitjens Supermarkt, Pr Irenelaan 9. Donderdag 11 december: „De Til". Filmavond. Aanvang 20.00 uur Zaterdag 13 december: „Clubgebouw .VBlijhofInstuif hobbyclub voor alle leeftijden Van9.30-11.30uur. Donderdag 18 december: „De Til". Kaartavond Jeugdbeweging. Aan vang 20.15 uur. Elke zondag: „De Til". Open van 10.00 tot 13.00 uur. Elke dinsdagmorgen: Koffiedrinken voor alle bejaarden in de Marcus- kerk. Van 9.30 tot 11.30 uur. Kos ten 1 kwartje Elke dinsdagmiddag: Sociëteit voor dames en heren van 60 jaar en ouder om gezellig te kaarten. Van 14.30 tot 17.00 uur,Johanneshoeve, Hamersveldseweg Elke dinsdag: Van 18.45 tot 19.45 uur Jeugdschaken in de Lockhorst- kantine. Om 19 45 uur schaken voor senioren in dezelfde kantine. Elke donderdagmiddag: Zonnebloem en welfareclub. Van 14.30tot 17.00 uur voor dames die van handwer ken houden, in de Johanneshoeve, Hamersveldseweg. Elke donderdag.: Clubgebouw Blijhof. Volksdansen voor de jeugd vanaf 8 jaar. Van 16.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. Elke donderdag: UW sociëteit. Ge zellige middag voor mensen van Leusden/Centrum, die behoefte aan gezelligheid hebben. In de kantine van de Sporthal in Groen houten. Van 14 00 tot 16.30 uur. Elke donderdag: Clubavond klaverjas- club ..Leusden Troef' in café- restaurant „Nieuw Leusden" Van af 20.00 uur. Elke donderdagmorgen: Van 9.00 tot 10 00 uur, gezinsverzorging en bejaardenhulp van het Groene Kruis, gebouw Wit-Gele Kruis, Rozengaarde 33. Elke vrijdag: Ontmoetingsgelegenheid in de Johanneshoeve. Hamersveld seweg Vanaf 9.00 uur. Elke dinsdag- en vrijdagavond: „De Til" Open vanaf 19.00 uur. Hobby club om 18.30 uur. Hulpdienst De Wetering: Telefoonnum mers: 2746, 2249 Parochie Bibliotheek: Hamersveldse weg 55 (*t Ros Beyaart). Uitlening zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur en zondag 10.00 tot 11.00 uur. JEUGDCLUB HERV./GEREF. JEUGDRAAD In ,,'t Claeverenblad", Hamersveld seweg 102. Maandagavond: Kinderen 8 tot 12 jaar, 18.45 t9t 20.00 uur. Onder leiding van A Visser, Parelduiker 11, Leusden/Centrum. Woensdagavond: Kinderen t/m 15 jaar, 19 00 tot 20.30 uur. Onder leiding van H van Dijk, Lamoen 13, Leus den/Centrum. Donderdagavond: Jongeren van 16 jaar en ouder, van 20.00 tot 22.30 uur. Onder leiding van Margreet Spil- ker, Eikenlaan 50, Leusden/Cen trum. tel 03496-2708. Zaterdagavond: Jongerensoos van 20 00 tot 23.00 uur Onder leiding van Janette Lodders, Bruinhorst 24, Leusden/Centrum, tel 03496- 2127 Woensdag 10 december: 20.00 uur, Marcuskerk. Interkerkelijke vrou- wenkontaktgroep Ds Kelder met dia-avond over Israël. LEUSDEN-ZUID Donderdag 4 december: Bibliotheek „De Boekenmolen" Uitlening van 13.30 tot 17.00 uur. Voor volwassenen en jeugd. Arnhemseweg 83 Vrijdag 5 december: Bibliotheek „De Boekenmolen": gesloten vanwege de Sint Nicolaasviering. Géén uit lening van boeken. Zaterdag 6 december: Diner-dansant bij kaarslicht in restaurant „Oud- Leusden" aan de Vlooswijkseweg. Van 19.00 tot 23.00 uur. Maandag 8 december: Gezinsverzorging en ouderenhulp van „Het Groene Kruis" in het wijkgebouw aan de De Roo van Alderwereltlaan 13, van 14.00 tot 15.00 uur. Dinsdag 9 december: U.V.V. Sociëteit Ontmoetingsmiddag voor mensen van Leusden-Zuid, die behoefte hebben aan gezelligheid. In het klubgebouw van „Roda" aan de Bavoortseweg, van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 9 december: Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur Uitsluitend „voor volwassenen. Arnhemseweg 83. Dinsdag 9 december: Restaurant ,.De Mof", 20.30 uur Kennismakings bijeenkomst Groot Gemengd Koor Leusden. OPPASDIENST LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw C. Deenik, Koningin Julianalaan 35, Leusden/Zuid. telefoon 033-18134. EXPOSITIES LEUSDENAREN Maarten 'tHart: Tekeningen, grafieken, aquarellen in Museum Nairac te Bar- neveld. Tot en met zaterdag 13decem ber Dinsdags tot en met vrijdags van 10.00 tot 12.00 uur en 13.30 tot 17.00 uur Zaterdags van 11.00 tot 16.00uur Jan J. Albers: Open huis op Asschat- terweg 123 op de vrijdagen 12 en 19 december en de zaterdagen 13 en 20 december, van 10 00 tot 12.00 uur, van 14 00 tot 16.00 uur en van 19 00 tot 21 00 uur (eventueel kunt u tele fonisch (03496-Z529) een afspraak ma ken voor een andere datum. .eusdense kinderen lijgen al drie jaar rooriichting op school er tandverzorging OUDE BEKENDE Vorige week waren de dames San- derse en Van Nieuwkerk te vinden in kleuter- en basisschool Groenhorst aan de Meent in Leusden/Centrum. In de zesde klas wordt mevrouw Van Nieuw kerk als oude bekende begroet. Ze komt er voor het derde achtereenvolgende jaar. In de voorgaande jaren heeft ze het een en ander verteld over verstandig snoepen, goed tanden poetsen en derge lijke. Nu herhaalt ze dat allemaal nog even een beetje, test uit wat er bij de kinderen is blijven hangen. Dat blijkt heel wat te zijn. Tot vreugde van de kinderen wordt ook nog het reusachtige gebit en een even formidabele tanden borstel uit de tas tevoorschijn gehaald. „Ik heb jullie altijd verteld, dat je zó moest poetsen" - mevrouw Van Nieuw kerk poets het grote gebit van boven naar beneden - „maar nu hebben we pas geleden een bijeenkomst in Utrecht ge had en daar hebben we besloten, dat we dat niet meer zullen vertellen. Wanneer jullie namelijk zo moeten poetsen, dan doen jullie dat vaak slordig, omdat je het niet zo leuk vindt. En dan slaan jullie hele stukken over en da's verkeerd. Daarom zeg ik: poets maar op je eigen manier, als je het maar gped doet". De kinderen zitten geïnteresseerd te luisteren en te kijken. Vooral ook wan neer mevrouw Van Nieuwkerk bij een jongetje aantoont dat hij zijn tanden niet goed heeft gepoetst en hem met een tandenborstel en een tubetje tandpasta naar de wasbak stuurt. VRAGEN Het is voor deze klas de laatste keer dat zij een voorlichter van de school- tandverzorging op bezoek krijgen en daarom is er alle gelegenheid om vragen te stellen. Die zijn er genoeg. Wat zijn jacket-kronen? Wat zijn stifttanden? Waarom worden tanden van goud ge maakt? Is een beugel rottiger dan een kunstgebit? Zit er schuurpoeder in tandpasta? Is een elektrische tanden borstel beter dan een gewone? Me vrouw Van Nieuwkerk geeft er allemaal duidelijk en rustig antwoord op. Ze probeert de kinderen er van te overtui gen dat het belangrijk is om je tanden zo lang mogelijk te behouden en hoe je dat moet doen. Aan het eind van haar be zoek krijgen de kinderen enkele suiker vrije kauwgommetjes en een tubetje tandpasta. Schoolhoofd Van der Meu- len: „Dat zouden ze er van mij nou met bij hoeven te doen, dat uitdelen aan het eind". Mevrouw Van Nieuwkerk: „We delen altijd dezelfde kauwgom uit, om dat er maar een merk suikervrij is. Wel brengen we iedere keer andere tand pasta mee. We zeggen ook dat het niet uitmaakt, waar je mee poetst". Overigens is het opvallend, hoe kin deren door reclame beïnvloed worden. Als mevr. Van Nieuwkerk vraagt, wan neer je een nieuwe tandenborstel moet kopen, antwoordt een groot deel van de kinderen: 'iedere drie maanden'. Dank u, meneer Jordan, maar mevrouw Van Nieuwkerk ziet het anders: „Je moet een nieuwe tandenborstel kopen, wan- Mevrouw Van Nieuwkerk met gebit en tandenborstel op de bres voor een gezond gebit. neer je oude versleten is. En je oude is versleten, wanneer de haartjes om gaan buigen. Dat hoeft helemaal niet na drie maanden te zijn. INSTRUMENTEN De zesdeklassers, die het bezoek van de voorlichtster als een welkome afwis seling van het normale rooster lijken te beschouwen, knjgen tenslotte een film te zien Na de pauze staat mevrouw Van Nieuwkerk tegenover een kleine veer tig eersteklassertjes. Een iets lastiger publiek, maar toch ook wel geïnteres seerd in het verhaaltje van die me vrouw. Hier vertelt de voorlichtster bij voorbeeld ook iets over de tandarts. Ze heeft een aantal instrumenten van de tandarts bij zich en vertelt de kinderen wat de dokter daarmee doet. Een meisje mag er de klas mee door gaan om het allemaal eens goed aan de klasgenootjes te laten zien. Ook hier wordt de seance besloten met kauwgom, tandpasta en film. „Dit werk doen we op zo'n 120 scho len in het district", vertelt mevrouw Van Nieuwkerk thuis, „op alle basis scholen en dus sinds kort ook de kleu terscholen. Van de meeste scholen knj gen we alle mogelijke medewerking. En de kinderen vinden het ook leuk, wan neer we komen". RESULTAAT De dames, die dit werk nu zo'n drie jaar doen vinden hun werk niet alleen leuk, maar hebben ook de indruk dat het resultaat heeft. „Het snoepen is enorm verbeterd Op veel scholen is het echt een uitzondering, wanneer een kind met een verjaardag op snoep trak teert. Meestal zijn het vruchten of stuk jes kaas of worst. We merken ook wel dat de voedingsgewoonten in het geheel aan het veranderen zijn. Een ander succesje is bijvoorbeeld het feit dat sommige scholen, waar kinde ren tussen de middag overblijven, tan denborstels hebben aangeschaft. Omdat wij er altijd zo op aandringen, dat de kinderen hun tanden na iedere maaltijd poetsen". Voor de beide dames is het een ver heugend feit, dat ze nu ook op de kleu terscholen kunnen komen. Daardoor bereiken ze in Leusden en Achterveld in totaal zo'n drieduizend kinderen. Op de kleuterscholen zijn ook de moeders er bij. Mevrouw Sanderse: „Van de ene kant vinden wij het erg belangrijk om het kind zelf, ook als het nog jong is, zelf te motiveren om goed voor zijn gebit te zorgen. Maar daarnaast is het natuurlijk zaak om ook de ouders hierbij te be trekken. Op de kleuterscholen worden ze altijd uitgenodigd, wanneer we ko men en ik moet zeggen dat de opkomst bemoedigend is. Op de basisscholen richten we meest al een standje in op de zo geheten schrift-kijk-avonden. En dan is er ook belangstelling voor ons werk". De twee voorlichtsters van het dis trict Nijkerk, wier grootste wens het is om met preventieve tandverzorging al bij zuigelingen te beginnen, ontmoeten regelmatig hun collega's uit het land. Iedere twee maanden komt men in Utrecht bijeen om over het werk te pra ten. Daar worden de ongeveer twintig voorlichtsters, die er m ons land zijn, bijgespijkerd op het gebied van bij voorbeeld voedingsleer en gesprekslei ding. Ook werd daar bijvoorbeeld de beslissing genomen om de kinderen aan te bevelen op hun eigen manier de tan den te poetsen. Kortom, er wordt in Leusden al drie jaar lang aan voorlichting op de scholen gedaan. Dat is vrij bizonder, omdat in sommige delen van het land men nu nog niet eens zover is. Dat het uiterst nuttig werk is in een tijd waarin het tandbederf toeneemt, hoeft niemand duidelijk ge maakt te worden. Ook raadsleden en wethouders niet resultaat van het werk der ouders op de Woelige Hoek: kleurige tasjes Het allerleukste van zo'n werkavond vind ik eigenlijk het kontakt, dat je met andere ouders hebt. Och, als je op je kind staat te wachten bij de school, dan zeg je elkaar wel gedag, maar daar blijft het bij Als je zo'n tweetal avonden met elkaar samenwerkt, leer je elkaar goed kennen Je praat met elkaar over de kinderen, over de kleu terschool, en je ziet elkaar eens aan het werk. Wij waren blij, dat de kinderen een Sint Nikolaas hadden gemaakt, want wij moesten met ons allen bekennen dat we echt niet meer wisten hoe dat nou precies met die mijter zat Daar hebben we hartelijk om moeten lachen! De ouders kregen ieder twee zacht- gekleurde tasjes om te versieren, met allerhande materiaal. Eén tasje moest gericht worden op Sinterklaas daar kwam voor de kleuter een kadootje in, met één of twee door de kleuters gemaakte werkstukjes met betrekking tot de goedheiligman. Het andere tasje moest voor Kerstmis versierd worden. Daarin zouden voor de kinderen een kerstboekje en kerstliturgie komen, met zelfgemaakte omslagen, en één of twee werkstukjes van de kinderen zelf voor Kerstmis. ,,U moet zien hoe trots de kinderen zijn op de tas, die hun ouders heb ben gemaakt!" Dat was inderdaad goed te zien, want toen de fotograaf kwam om een groepje kinderen op een plaatje te zet ten, liep elk kind feilloos naar de tas, die zijn of haar moeder of vader de vorige avond had gemaakt. Enthousiast hielden ze de tassen in de lucht. En als u vandaag de kleuters in Leusden-Zuid met een leuk versier de tasjes parmantig naar huis ziet stappen, dat weet u dat de moeders en vaders van „De Woelige Hoek" daar erg hun best op hebben gedaan! i een onzer verslaggevers) _USDEN - Tijdens de debatten r de schooltandverzorging, die maanden geleden in de isdense raad werden gehouden, op een gegeven moment _jnd het lumineuze idee om eens aan preventieve tandverzor- j te gaan doen. Voorlichting op ilen bijvoorbeeld. _p dat moment had mevrouw E. M. i Nieuwkerk, aanwezig op de pu- tribune moeite haar mond te rnden. Samen met haar collega me- |ouw W. Sanders-Kriek geeft me- juw Nieuwkerk nu namelijk al drie j lang voorlichting op de basisscho- b in bet district Nijkerk, waaronder "osden ressorteert [Wanneer je dat in zo'n vergadering lort, dan geeft je dat toch wel te den- li. Bovendien zaten die mensen over 1 verkeerde getallen te praten. De leren die aangesloten zijn bij de loltandverzorging worden behan- I in de Dental Car. Maar dat is maar tideel van het werk. Die voorlichting, fe wij geven, is een ander deel. En die is It bestemd voor de kinderen die aan I verzorging mee doen alleen. We n echt met de kinderen de klas uit- i, die niet meedoen. Dat betekent k alle kinderen op de basisscholen ïe- i jaar voorlichting over tandverzor- ïg krijgen en sinds begin van dit looljaar ook de kleuters", aldus mé- huw Van Nieuwkerk. LEUSDEN-CENTRUM - Woensdag 26 november hield men bij het Neder lands Astmafondsgebouw aan deLarix- laan „Open dag" voor zowel groot als klein. Voor de groten was in het gebouw een tentoonstelling die een beeld gaf van wat er allemaal bij het Astma Fonds omgaat Een paar honderd men sen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. De jeugd overtrof hen deze middag wat aantal betrof want een'kfeine dui zend kinderen waren aanwezig om een van de vele, met gas gevulde ballon- nen de lucht in te laten. Uiteraard met een kaartje eraan, want de kin deren van wie de ballonnen het verst landenkunnen een leuke prijs verwach ten De Stichting Bejaardenhuisvesting - die ook in het Astmafondsgebouw is gevestigd - heeft voor deze speci ale gelegenheid 3 fototoestellen uitge loofd. Overigens hoefden de kinderen met het slechte weer niet buiten te blijven want ook binnen was voor hen wat op touw gezet. Ze konden hun hart ophalen bij een leuke poppenkastvoor stelling. Het was een bijzonder ge slaagde dag ook al omdat het doel van deze ..open dag" zeker bereikt werd. Men wilde namelijk de inwoners van Leusden wat meer inzicht geven ln het werk van het Astmafonds, want men had de indruk dat slechts wei nigen wisten wat er in dat gebouw allemaal gebeurt. Het aantal bezoekers is zeker niet tegengevallen en voor de kinderen van Leusden was het weer een bijzonder gezellige middag De dames van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Leusden- C zullen dinsdag 9 december Sinter klaasfeest vieren in de Marcuskerk. Dit naproefje van St. Nicolaas kan zeker erg leuk worden als alle le den komen. Gevraagd wordt een surpri se mee te nemen en dit zo leuk mo gelijk te verpakken of er een gedichtje bij te maken Het mag beslist geen duur cadeautje zijn, dus de dames moe ten hun fantasie maar eens de vrije loop laten gaan Met pakjesavond net achter de rug verkeert men vast nog wel in de goede stemming. De avond begint om 20.00 uur. LEUSDEN- Op donderdag 11 decem ber a s hoopt ds J H. Cirkel uit Woudenberg, voor de afd van de Geref Bond te Leusden, in het Jeugdgebouw aan de Ooievaarshorsterweg een lezing te houden over: „Vragen rondom het Heilig Avondmaal" Aanvang 8 uur Iedereen is hartelijk welkom LEUSDEN - Er is hoofdleidster Me- tfrouw G. W. van der Neut van de jnstelijke kleuterschool „De Woe- Hoek" te Leusden-Zuid veel aan Begen om de ouders bij de school I betrekken, zij wil de ouders mo- |ereo om met het kleuter-onderwijs *i te leven, en daarom organiseert J zo nu en dan thema-avoDden voor ■ouders. Jij begon dit schooljaar met een |truktie-avond. Op die avond gaf zij i de ouders een uiteenzetting over I volledige „les"-programma vande P»ool. De ouders kregen een overzicht er wordt gestart met de kleuters, het jaar wordt beëindigd. Welke [uitgangspunten van De Woelige fek" zijn, waarom er godsdienst- Berncbt wordt gegeven, waarvan er ivijf groepen wordt gewerkt, waar- I het programma wordt opgebracht moeilijkheidsgraad. tweede avond van dit seizoen was i spel-avond voor de ouders. Deze opgezet om aan de ouders te laten a hoe het spel-element op de school £er wordt uitgewerkt. Mejuffrouw der Neut zette uiteen, dat het Itenspel het vrije spel is, terwijl binnenspel het geleide spel is. x>nd werd aan welke eisen een lelplaats moet voldoen, waarom niet e klasjes samen buiten kunnen spe- waarom de juffrouwen - in hun ferverende funktie - onder de lui fel gaan zitten. De ouders namen die avond aktief aan het spelen deel, en tot groot plezier van vele moeders en vaders mochten ze volksdansen! Dinsdagavond 25 en woensdagavond 26 november hield „De Woelige Hoek" een werkavond voor de ouders. De eerste avond waren de moeders in een overweldigende meerderheid: er was één dappere vader aanwezig. Het was de bedoeling van deze avond om de ouders aan het werk te zetten met al lerlei beschikbaar materiaal, dat óók aan de kleuters wordt aangeboden. En dit te verwerken met de knip- en plak- techniek. Deze werkavond stond in het teken van de Sinterklaas- en Kerst viering. Om de ouders te inspireren hadden de kleuters van de jongste leeftijds groep een levensgrote Sinterklaas ge maakt. De oudste kleuters maakten in groepswerk een wandversiering met de aankomst van Sint Nikolaas per boot. Mevrouw H. Jansen, lid van de ou dercommissie, met één kleuterkind op „De Woelige Hoek," vertelde: „Thuis ben je gewend om naar de niettang te grijpen, als je iets niet bevestigen kan. Maar hier moeten we plakken. Daar sta je wel even vreemd tegen aan te kijken. Als je maar een maal begonnen bent, dan blijkt ook dat plakken best te lukken. En het is heus wel leuk. Vrijdag 5 december: Bibliotheek, 19 00 tot 20.00 uur Zondag 7 december: Bibliotheek van 10.30 tot 12 00 uur Maandag 8 december: Kaarttoernooi S V Achterveld, 20 00 uur. LEUSDEN/CENTRUM Dinsdag 9 december: .Marcuskerk", St Nicolaasavond NBP. Woensdag 10 december: 20.00 uur: Ge meentelijke kantine Zwarteweg o- openbare bijeenkomst van de Werk groep bestemmingsplannen CML over ontwerp-bestemmingsplan tweede fase. ACHTERVELD

Leusder Krant | 1975 | | pagina 3