/Vethouder Van Woudenberg ondigt welzij nsnota aan Heet hangijzer van progressieven Voorzieningen en woningwet- woningbouw verdienen prioriteit LEUSDEN GROEIGEMEENTE OF GROEIKERN? OPENBAARHEID VAN HET BESTUUR Wijkvereniging De Groenlanden koninklijk goedgekeurd COMMENTAREN EN MENINGEN Voorzichtig personeels beleid voeren Ingezonden: CENTRALE ANTENNE R0ZENDAAL VP: „JEUGD- EN JONGERENWERK ZIT IN DE KNEL" Treurige zaak Lockhorsterweg Kritiek op welzijnsbeleid P Openbaarheid commissies Verkeersdrempels )HDEKDAG 4 DECEMBER 1375 LEUSDER KRANT 7 fin de redaktie) LEUSDEN - De AR/SGP-fraktie en de VD bebben torgen over de subsidies, jj vinden bet beleid van het college i dit verband niet bepaald duidelijk en ragen dan ook om een verbetering. AR/SGP blijft hameren op de verkap- subsidies, waar een eind aan gemaakt eDt te worden, terwijl de VVD-fraktie »o subsidie-verordening heeft samen hield en aan het gemeentebestuur ter istudering heeft aangeboden (ronder [ar overigens al antwoord op te hebben •kregen). Wethouder Van Woudenberg (CHU) De grote vlucht van de subsidies zal ize grote zorg zijn, ook al blijft het »o moeilijk probleem Er zaleeneer- jke verdeling moeten plaatsvinden i belangen dienen zorgvuldig tegen kaar te worden afgewogen." JEUGD- EN JONGERENWERK I De heer Van den Berg (KVP) had Hver de subsidies een andere me- Hij was juist van mening, dat er "weinig wordt gegeven. Juist het ugd- en jongerenwerk zit volgens hem i het verdomhoekje. ,,De wethouder *t alleen dat er subsidie kan worden •geven als er om te beginnen om wordt tvraagd. Maar indexering van de be- liande subsidies lijkt me echter wel jdzakelijk. Bij het jeugd- en jongeren merk is een behoorlijk stuk frustra te ontstaan ten aanzien van het ont leken van kontakt met de gemeentelijke Jverheid. In het verleden hebben we daar Eiet de prettigste ervaringen mee op- Tedaan. Een huurvergoeding voor ac- tnimodaties voor het jeugd- enjonge- fnwerk vindt de heer Van Woudenberg normale raak. Wij vinden dat Ettelijk niet! Wat betekent nu f50,- JDur per jaar op een begroting van en- Jele miljoenen voor een gemeente? if oor het jeugd- en jongerenwerk bete kent het echter heel veel. Zeker in i groeigemeente als de onze dient heer A. M. van den Berg (KVP): ,,Onze fractie mist visie en beleid ten aanzien van sociaal, maatschappelijk en cultureel welziin." dit werk ro goed mogelijk te fungeren. Dat streven ontbreekt volledig in uw visie. Ik zie ook niet in, waarom de huur van gymzalen verhoogd moet wor den. Dat betekent vooral voor sport verenigingen met een relatief groot aantal Jeugdleden, een enorme extra financiële belasting. Ons hoofdthema in de algemene beschouwing was, dat er duidelijk een rode draad van het wel zijn door het beleid van het college moest lopen. Wij hebben die rode draad bij het college gemist. Het is erg jammer, dat wethouder Van Wou denberg daar niet uit is gekomen". De KVP is van mening dat wat be treft de stichting van een dienstencen trum door het college een vertragings- taktiek wordt gebruikt. Wethouder Van Woudenberg (CHU) bestreed dat don derdagavond zeer beslist. Volgens hem was de vertraging te wijten aan de grote hoeveelheid taken, die in zijn sektor moeten worden uitgevoerd en bovendien komt een dergelijk diensten centrum volgens de wethouder op dit moment niet voor subsidie in aan merking. Wat betreft de frustraties bij het jeugd- en jongerenwerk Daar van is bij mij niets bekend en daar ga ik dan ook niet op in De KVP is van mening, dat automatische indexering van de subsidies plaats moet vinden. Daar ben ik het niet mee eens. Het is niet goed subsidies te geven aan een vereniging (of die te verhogen), waar je geen kontakt mee hebt. En als de KVP gratis huur voorstelt, dan moetik ook daar tegen ingaan. Ik ben van me ning, dat de zelfwerkzaamheid en de verantwoordelijkheid bij de verenigin gen ook aanwezig moet zijn en aange kweekt dient te worden Bij gratis huren is dat niet zo vanzelfsprekend" Wat betreft de verhoging van de sport en gymzalen, dat vond de wethouder een normale zaak. ,,Als verenigingen met veel jeugdleden daardoor in moeilijk heden zouden komen, laten die dan bij mij komen om er over te praten". Het hete hangijzer is de ontbrekende visie in het algemeen welzijnsbeleid. Wethouder Van Woudenberg was toch niet ongevoelig voor die kritiek. „Ver schillende frakties hebben een visie ge mist ten aanzien van de sociaal-cultu rele zaken. In feite hebben we tijdens de begrotingsbehandeling alles geïnven tariseerd en op een rijtje gezet. Ik beloof, dat binnen afzienbare tijd een soort beleidsnota zal verschijnen, waar na, naar ik hoop wèl een duidelijke visie naar voren zal worden gebracht." Er zit te weinig (beleids-)muziek in de begroting voor 1976, vindt een deel van de raad. (Van de redaktie) LEUSDEN - De fraktie van Progressief Leusden (P.L.) tilt zwaar aan het feit, dat ondanks de gemaakte afspraken, tal van raadscommissies nog lang niet altijd openbaar zijn. De heer Van Spaendonck: „Niemand van de andere frakties, noch het college heeft zich de moeite getroost om in te gaan op onze visie ten aanzien van openbaarheid van bestuur, inspraak en samenwerking van de frakties onderling. We zijn in feite bezig met een gevecht tegen de bierkaai, ten aanzien van de openbaarheid van de com missies. Ondanks de gemaakte afspraken komt daar weinig of niets van terecht. Dat is ook één van de redenen, dat de begrotingsbehandeling nu zo uit de hand loopt wat de tijd betreft. Tal van zaken zouden veel beter in openbare raadscommissie behandeld kunnen worden, waardoor meer tijd overblijft voor de visie en het beleid, dat wij als raad na willen streven." De heer Reichert (P.L.) gaat daarop verder in „Onze visie is ter diskussie gesteld. Andere visies van frakties eveneens De raadsleden missen een visie bij het college. Er zijn wat draden de zaal in geslingerd Draden, die kunnen breken of tot een weefsel kunnen worden samenge bundeld. Dat ligt aan ons als raad. Ik blijf van mening, dat juist de open baarheid van de burger en de inspraak een belangrijk onderdeel van die visie uit moet maxen. We moeten niet alleen met ambtelijke werkgroepen werken We moeten profiteren van de deskundigheid, die onder de burgers leeft." Burgemeester Van der Post was het met de heer Reichert eens, dat de begrotingsbehandeling aan waarde kan winnen als tegenover elkaar staande visies ter diskussie worden gesteld „Maar ik geloof niet, dat op dit moment sprake is van tegenstelde visies, zodat diskussie niet zo voor de hand ligt Samenspraak en openheid tussen de frakties onderling kan het beleid gunstig dienen Progressief Leusden hield een vurig pleidooi voor een beten kommunikatie tussen overheid en burg r. (Van de redaktie) LEUSDEN - De vraag of Leusden groeikern is of groeigemeente blijft de raad bezighouden. Ook tijdens de begrotingsbehandeling in de du- en replieken werd daar het nodige over gezegd. De heer Van Maanen (AR/SGP) vond, dat bur gemeester Van der Post zich wel wat voorzichtiger in zijn beantwoording over het groeikernschap van Leusden had uitgelaten, dan tijdens de behande ling van de tweede fase. De heer Van Maanen was blij, dat meerdere frakties vraagtekens hadden geplaatst bij deze problematiek. Het jeugd- en jongerenwerk zit in het verdomhoekje, zegt de KVP. En daar oet iets aan gedaan worden. Je kunt de jeugd toch niet op straat laten staan? De heer Klunder Nijland(VVD): „Het groeikernschap van Leusden is door uw college niet voldoende belicht in de beantwoording. Wat gaat er nu ei genlijk gebeuren? Wacht u af of neemt u zelf kontakt op met het ministerie om er over te praten?' De heer Mandemaker (Progressief gressieve fraktie wellicht teveel. Maar het moet voor iedere burger moge lijk zijn om te horen wat hun vertegenwoordigers in de commissie hebben te zeggen En als de raad dat ook ziet, dan moeten de vijftien volksvertegen woordigers gewoon vaststellen dat dit gebeurt Want de raad is nog altijd het hoofd van de gemeente. Aan de halfslachtige diskussies, waar we nu tel kens me& worden gekonfronteerd, hebben we niets pet blijft een treurige zaak, dat vijtien raadsleden met daarachter een wt ambtenarenkorps, niet in staat blijken te zijn een systeem te ontwikke- waardoor de begrotingsbehandeling niet elk jaar weer een uitputtingsslag frdt tegen de tijd. De raad van Leusden brak wat dit betreft een record |Jiad drie avonden nodig om het beleid voor het komende jaar vast te stellen onverkwikkelijke zaak, vooral als men bedenkt, dat de raad al jaren >ert over deze vorm van behandeling. Niemand is er echt gelukkig mee deze plaats hebben we al jaren achtereen gepleit voor een begrotings indeling via openbare commissie-vergaderingen, waarin de details dan ter fprake kunnen worden gebracht. In verschillende gemeenten gebeurt dat al jren zo, tot grote tevredenheid van iedereen. Het is daarbij niet nodig - mocht wrtegen bezwaren bestaan - om deze vergaderingen openbaar te maken. Mits _j vragen en antwoorden, in de commissievergaderingen gesteld, zwart op wit Bi de openbaarheid worden gebracht. T,Alleen op die manier is het mogelijk om in de begrotingsbehandeling het peleid te bespreken, ter diskussie te stellen Dan is het ook mogelijk de visies fan de frakties onderling te bespreken Daar kwam nu bitter weinig van terecht, gk al moeten we toegeven, dat de kwaliteit van de algemene beschouwingen 1 de behandeling in haar totaliteit vergeleken met vorige jaren aan waarde tbben gewonnen. Maar daarmee alleen zijn we er niet. Het fietspad langs de Lockhorsterweg blijft voorlopig een utopie, als we het allemaal goed hebben begrepen. Er schijnen zoveel instanties bij betrokken te zijn en er zijn zoveel problemen gerezen, dat een oplossing in 1975 niet kon worden gevonden. Misschien in 1976, zegt wethouder Wagenaar en wordt dan meteen op zijn vingers getikt door zijn fraktiegenoten, die niet graag zien, dat hun wethouder teveel aan het kiezersvolk belooft. Allemaal bijza ken. Hoofdzaak is, dat de fietsers nog steeds de dupe blijven van ambtelijke bureaucratie. En dat is een bijzonder kwalijke zaak. Het betoog van de heer Kuijpers over het „gevaar voor onze kinderen, de fietsers en wandelaars in het verkeer", ook al is dat betoog daD wat zwart-wit opgesteld, kunnen we eigenlijk wel onderstrepen. Ondanks landelijke en provinciale fietspadenplan nen, blijft het voorlopig bij fraaie volzinnen, in kunstdrukpapier verpakt. Aardig als tijdverdrijf voor ambtenaren en werkgroepen, maar onwezenlijk als men de realiteit beziet. Misschien een aktieve zaak voor de pas opgerichte ENWB, de Eerste Nederlandse Wielrijders Bond? Het adres is postbus 2000, Amers foort [Wethouder Van Woudenberg kreeg van vooral de KVP-fraktie nogal wat faitiek op zijn welzijnsbeleid. Het is de vraag of die kritiek wel alleen aan Öjn adres gericht dient te worden. Het lijkt ons eerder toe, dat het een kritiek f bet beleid van het gehele college dient te zijn. Want wat het gemeente- stuur tot nu toe heeft gedaan aan de welzijnszorg in de gemeente Leusden, voor een zo snelgroeiende gemeente bitter weinig. Als excuus wordt dan fak gehoord, er is vertraging ontstaan door de tweede fase. Dat is niet hele- Sial ter zake Er is ook op dit moment (zonder de tweede fase er bij te halen) pldoende werk aan de winkel Het jeugd- en jongerenwerk komt steeds meer in r verdrukking, vooral in Achterveld en Leusden/Zuid. Hoop doet leven, maar jvenaan de prioriteitenlijst staan betekent niet, zoals de heer Kuipers terecht merkte, dat er ook snel iets aan gedaan zal worden. Met de tweede fase e» dat echter weinig of niets te maken. Het gemeentebestuur en ook de raad, 'et ons inziens veel te weinig aan de opvang van de jeugd- en de jongeren. groep is - net als de gemeente zelf - snel gegroeid, zonder dat daar aan diende voorzieningen tegenover stonden. De Til is dan uitgebouwd, heeft meer jogelijkheden gekregen, maar dat stond al jaren op het programma en het fard de hoogste tijd dat er iets aan gedaan werd. Voor het overige wordt het Tergelaten aan het particuliere initiatief, dat gelukkig in Leusden nog aktief g?rkzaam is Maar de liefde kan niet (pro Deo) van één kant komen. Daarom jn we - niet een deel van de raad - eveneens van mening, dat er een duide- visie ten opzichte van het welzijnsbeleid bij het college ontbreekt. Voor- jver er werkelijk een beleid is. We zijn daarom benieuwd naar het rapport, F wethouder Van Woudenberg nu gaat opstellen. Eigenlijk Jaren te laat. maar T*er laat dan nooit. De fietsers zitten nog steeds in de verkeerde hoek ye zijn mét de fraktie van Progressief Leusden voor openbaarheid van IgMscommissies. Zoals het nu gaat in Leusden, is het halfbakken, meer g ..natte vingerwerk". Een systeem zit er niet in. Nu wil het helemaal ren <feggen' dat wanneer de raadscommissies in het openbaar gaan vergade- de burger meer bij het bestuur wordt betrokken. Ervaringen in andere ™roeenten hebben geleerd, dat alleen een kleine grbep geïnteresseerden aan- ig zal zijn om van die openbaarheid gebruik te maken. Het publiek loopt !fet 20 hard- Ook voor de kranten is het een onmogelijke taak om al die •weringen af te lopen voor een verslag. Wat dat betreft verwacht de Pro- En over de verkeersdrempels zouden we eigenlijk niet meer willen praten. Dit veilig verkeers-fenomeen dreigt echter uit te groeien tot een kluchtig obstakel. Wij vragen ons af hoeveel Leusdenaren er zijn, die er werkelijk last van hebben en van mening zijn, dat de drempels overbodig zijn of op de verkeerde plaats liggen Misschien iets voor het CML om daar, met behulp van het gemeentebestuur, een grootscheepse enquête over te houden. Maar dan wel met de specifikatie van de tegenstanders van verkeersdrempels in niet en wei-autobezitters Bert Vos. Leusden) zei het duidelijker: „Leus den is wel een groeigemeente, maar geen groeikern" Burgemeester Van der Post: „Ik heb misschien een wat andere termino logie gebruikt, maar onze mening blijft in wezen hetzelfde, ook al denkt de heer Van Maanen dat het nu anders is. Volgens de orientatienota ruimtelijke ordening wordt gewacht op de basis akkoorden We krijgen echter binnen afzienbare tijd een onderhoud met de minister. Mocht blijken, dat er geen basisakkoorden komen, dan zullen de gemeenten afzonderlijke akkoorden moeten afsluiten met de minister over het groeikernschap Dan pas zal er duidelijkheid zijn". TWEEDE FASE In de tweede fase zal experimentele bouw worden toegepast, zo kreeg de raad te horen. Er zal getracht worden om grote bouwstromen zoveel moge lijk te vermijden. Over de eigen bou wers en het laten bouwen van plaatse lijke aannemers in de tweede fase, kon de heer Van der Post nog geen uitsluitsel geven De werkgelegenheid speelt hierbij een belangrijke rol. Maar omdat bij het college nog te weinig ge gevens bekend zijn, zal er in een later stadium meer over gezegd kunnen wor den In het algemeen onderstreept het college de visie, zoals die door deCH- fraktie naar voren werd gebracht. „Het is beslist niet de bedoeling om hele wij ken in bouwstromen in te vullen. We nemen daar afstand van" De heer Mandemaker (Progressief Leusden) wilde van het college weten, hoe die het personeelsbeleid denkt te voeren, als na 1985 geen derde fase nodig blijkt te zijn Op korte termijn wil hij graag een nieuwe meerjaren begroting zien, gebaseerd op nieuwe uitgangspunten. Burgemeester Van der Post. „Wat betreft het personeelsbeleid zullen we met de nodige voorzichtigheid te werk gaan Dat is ook nu reeds gebeurd ten aanzien van het aantrekken van per soneel nodig voor de uitgroei in de twee de fase. Mocht na 1985 geen derde fase nodig zijn, dan blijven er altijd een aantal taken bestaan en zullen er nieuwe taken bijkomen, door de groei, die voordien plaatsvond" BESTEMMINGSPLAN ACHTERVELD Het ontwerp-bestemmingsplan Ach terveld is in concept gereed, zo ver telde burgemeester Van der Post don derdagavond de raad. „Eind dit jaar of begin 1976 kan het plan aan de bevolking van Achterveld worden voor gelegd voor informatief overleg" Over Stoutenburg kon de heer Van der Post weinig zeggen. „Stoutenburg behoort tot het Buitengebied-oost. Er zal wei nig of niets bijgebouwd kunnen wor den en behoudt haar conserverend ka rakter" HUURSUBSIDIE De KVP-fraktieleider Van den Berg had overwegende bezwaren tegen de mening van de heer Van der Post, dat woningen van f.200,-- per maand in feite niet haalbaar zijn, maar dat er altijd de mogelijkheid bestaat om de minder draagkrachtigen huursubsi die te verstrekken. „We moeten ech ter wel degelijk rekening houden met de eigenwaarde van de mensen", zo wees de heer Van den Berg de voorzitter terecht, „de mensen willen graag hele maal zelf de huur op kunnen brengen" EVENWICHT „U zegt dat u er naar zult streven, om het aantal nieuwe woningeD in evenwicht te houden met de nieuwe be drijven, die zich in Leusden komen vestigen. Dat is een lofwaardig stre ven, maar er is veel loffelijk streven bij het college, waar tot nu toe weinig of niets van terecht is gekomen. Er komen steeds nieuwe bedrijven, ter wijl de woningvoorraad daar niet bij wordt aangepast. Er is al grote wo ningnood, die daardoor nog groter gaat worden. Er is wat dat betreft geen sprake van een evenwichtig beleid bij het college", aldus de heer Van den Berg. Burgemeester Van der Post gaf toe, dat het voor de mensen prettiger is als ze de huur zelf kunnen betalen, maar vond de huursubsidie daarom toch wel een belangrijk middel om minder draagkrachtigen toch aan een goede woning te helpen „Daarbij zul len we blijven trachten zoveel mogelijk goedkope woningwetwoningen te bouwen voor deze bevolkingsgroep". „Het in evenwicht brengen van het aantal beschikbare woningen en de werk gelegenheid is inderdaad een loffelijk streven. De vertraging van de tweede fase heeft ons daarbij behoorlijk par ten gespeeld We zullen nu krachtig streven naar opheffing van dit ver schil". De heer Reichert (Progressief Leus den) had het college gewaarschuwd om waakzaam te zijn wat betreft de alge mene voorzieningen in de tweede fase. „U hebt hoop ik geleerd uit de negatieve ervaringen wat dit betreft in de eerste fase", aldus de progres sieve woordvoerder. Burgemeester Van der Post onder streepte dat „Aan dit aspekt wordt bij zonder aandacht geschonken In ons beleid komen de algemene voorzie ningen het eerst aan bod". NIET GOED - WEL GOED Hoe de voorlichting en informatie over de tweede fase aan de raad moet plaatsvinden, daarover is de raad het niet eens. De behandeling van de twee de fase in oktober in de Leusdense raad (compleet met dia-voorstelling en inleiding door interne en externe advi seurs) kreeg een negatieve en een positieve beoordeling. De KVP (de heer Van den Berg): „Een raadsvergade ring dient in onze ogen verschoond te blijven van dit soort taferelen". De heer Van Spaendonck (Progressief Leus den): Zoals in de tweede fase in oktober in de raad werd behandeld is dit een goed voorbeeld van hoe het moet. Ga door op deze weg". Waarmee weer eens duide lijk blijkt, dat het niet gemakkelijk is om het voor iedereen goed te doen. LEUSDEN/CENTRUM - De konin klijke goedkeuring die de wijkvereni ging „De Groenlanden" geruime tijd geleden heeft aangevraagd, is nu ver leend. Tijdens de oprichtingsvergade ring van 10 april werd met algemene stemmen besloten koninklijke goed keuring aan te vragen, teneinde tegen over de verschillende instanties ster ker in de rechtspositionele schoenen te staan. Overigens kunnen alleen bewoners van de premiehuurwoningen lid zijn van de vereniging. (bulten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Een dezer dagen werd huis aan huis een periodiek bezorgd van een Leusder politieke partij. In dit blaadje werd de slechte ontvangst via de centraal an tenne in de Eurowoningen aangesneden. Nu blijkt dat in feite de algemeen heersende klachten hierover (sinds jaar en dag bekend) in het bovenaangehaalde blaadje niet ontvankelijk worden ver klaard en wel op grond van het feit dat de wethouder van bedoelde politieke partij op een soort huisbezoek is ge weest en middels een „deskundige beeldtest" liet constateren dat het bij alle 8 klagers die hij bezocht zou toe te schrijven zijn aan niet behoorlijk functionerende T V.toestellen. Ik meen daarbij enkele kritische aantekeningen te moeten maken. Het lijkt mij nl. evident dat op deze ma nier de betreffende gemeentelijke in stantie zichzelf a priori een soort vrijbrief uitreikt om bij voorkomen van deze affaire de boot af te houden. Allereerst vraag ik mij af of men van een bestuurlijk element niet eerder mag verwachten dit soort aangelegen heden m groter verband te zien, lie ver dan met de neus op de grond in details te verzanden. Ik heb mijn licht elders opgestoken- Bij een van mijn klachten zei men mij bij de ELMA B V. (waaronder het antennesysteem momenteel ressor teert) dat zij bij de huidige apparatuur zich slechts verantwoordelijk konden achten voor een redelijke ontvangst van Nederland 1 en II; klachteiv over Duitsland I en II konden onder geen beding ontvankelijk geacht worden. De gemeente (volgens de ELMA) zou een bedrag van 60 a 70 mille dienen te vo teren, hetgeen zou impliceren dat de jaarlijkse bijdrage der gelhteresseer- den nogal fors zou stijgen, men dacht aan 60 a 70 gulden jaarlijks. Men zou dan tevens fourneren naast de huidige 4 stations, Duitsland III en Belgie. Ik dacht dat deze lezing iets meer inhoud had dan het resultaat van huis bezoekjes. Een peuterig gedoe Men kan niet aan de indruk ontkomen dat sinds het bestaan van de centrale an tenne in Rozendaal, een ietwat onspor tief soort ping-pong spelletje wordt ge speeld tussen aanvankelijk Euro-wo ningen, verder de Groenstichting, ELMA BV. en last but not least de ge meente Leusden zelf, althans dat is mijn persoonlijke indruk. Wanneer wordt er echt eens iets aan gedaan? hoogachtend, H. Scholten. Dordogne 24. Leusden. Tel. 2087.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7