Het onderwijs in Leusden niveaus fe moeten toe naar het volledig werken op „Basisschool gericht op individueel kind en groepswerk kleuterschool opname van stuk systematiek" R.K. KLEUTER EN BASISSCHOOL „KINDERLAND Eis nieuw onderwijsmet z'n zessen verantwoordelijk LEUSDER KRANT gesprekken met hoofden der scholen een open ouderavond, waarbij enkele leerkrachten toelichting geven over bepaalde onderdelen Deze onderwer pen worden na afloop gezamenlijk met de ouders besproken Het oudercomité verzorgt de volgende aktiviteiten en festiviteiten. Ik noem de schoolkrant, de Sinterklaas-, Kerst- en carnavals viering, assistentie bij het lezen en rekenen, de handenarbeid, het documen tatiecentrum en een stuk administratie. REAKTIE VAN DE OUDERS „Hoe reageren de ouders op de nieu we methode?" „In het begin zagen de ouders het helemaal niet zitten. De ouders moesten zélf eigenlijk ook een heleboel leren Spelen is leren. Er zijn een heleboel spelletjes tot en met de zesde klas in te voegen, aan gepast aan de leeftijd. Uiteraard speelt de elfjarige op een heel ander niveau en met ander materiaal dan de kleuter: Tafels Télrén met püzfcëïs is een leuk' spel! Na een half jaar hoorden we van de ouders, dat de kinderen hier niet meer weg wilden Je moet idealen hoog stellen Als je er dan 50 of 60% van bereikt, heb je veel bereikt. We proberen het optimale uit een kind te halen, of het zwak. middelmatig of sterk is. In het strak klassikale systeem zijn de zwakke leerlingen vaak de dupe Die krijgen zes jaar lang vieren op hun rapport, en gaan daarmee naar huishoud- en technische school. Nu lever je leerlingen af, die tot een bepaald niveau zijn gekomen. Tot en met een bepaald punt zijn ze in elk geval voldoende die bepaalde stof be heersen ze. Het kind moet kunnen pres teren op zijn eigen niveau Wij willen de zwakkere het gevoel van eigenwaar de bijbrengen: hij moet zichzelf in de maatschappij kunnen beschermen, en daarin goed kunnen funktioneren. Onze grootste angst is wel wij vangen door ons systeem ook zwakke leerlingen en leerlingen met specifieke problemen op, maar wat gebeurt er, als het zwak ke kind de school verlaat'7 Dan hopen we, dat het stuk zelfstan digheid zó'groot is geworden, dat het kind de problemen aan kan Het vervolg- en basisonderwijs zijn gelukkig samen aan het praten. Maar beide groepen hebben niet dezelfde ge dachten. Bovendien zijn er in het ba sis-onderwijs onder de leerkrachten allerlei meningen Zo ook bij het ver- volg-onderwijs. Dat moet nog allemaal in goede banen komen'' DE TIJD OP SCHOOL VLIEGT OM Aan het slot van het gesprek konsta- teert Piet Brandsen, dat het schooljaar omvliegt. „Voor je het weet, is het al weer kerstvakantie", zegt hij lachend. „Omdat we alles over de leerlingen vastleggen, hebben we een hoop admi nistratie. Omdat deze administratie zo veel tijd vraagt, hebben we die over iedereen verdeeld Met die administratie en met het testen, dat we regelmatig doen. ben je verantwoord aan het werk Er is bij voorbeeld een eindtoets technisch lezen opgebouwd van twee a drie kwartier Ook voor rekenen zijn we daarmee be zig. Dat geeft je zekerheid je weet dat kind is op dat moment klaar met die en die stof Je observatie geeft de ontwikkeling en de achtergrond van het kind aan, zodat je weet op welk mo ment je de test kunt aanbieden' Het is een fijne school, dat ..Kin derland' met een ideale speelplaats met een flink stuk tegelwerk en een stuk grasveld. Met een zandbak en een amfitheatertje voordebuitenlessen. En er wordt nog een schooltuin aange legd. Maar 's avonds moet je er in deze tijd niet wezen, om „leuk rond de school bezig te zijn", want dan is het er aardedonker Hartewens van Piet Brandsen: een stuk goede buitenverlichting, om 's avonds zonder ongelukken naar en van de school te kunnen komen in het geval van werkavonden. vergaderingen en ou deravonden. ANCO MALI I LEUSDEN - Het is even zoeken naar Rooms-Katholieke kleuter- enbasis- lool „Kinderland" aan de Centrum- nr 1 in Leusden-Centrum. „Na Groen Zoom het zandpad op", zei inleider Piet Brandsen. Eenmodde- zandpad vol kuilen af, en inder- de bewuste school, in landelijke lust, temidden van de weilanden. (Te jver geruststelling diene, dat de school lók bereikbaar is vanaf de Hamers- lldseweg over een asfaltweg). I Het is pauze, er wordt koffie gedron- ïd, verschillende klassen gaan per s naar het zwembad, een vader komt zijo zoontje spreken, en dan kun- (n we gaan praten. ONTSTAAN VAN DE SCHOOL nmei 1974 werd Piet Brandsen aan- ocht door het schoolbestuur, en be- I als hoofd van de school „Kin- |ïnd" in Leusden. „Er was toen fj', zegt hij. „Er waren geen l$er- jïgen, er was geen gebouw, er was jen begroting [Tussen de bejaardenwoningen wer- i vier noodlokalen geplaatst Ik trok e onderwijskrachten voor de basis één voor de kleuterschool aan. lussen had ik de begroting voor de [sisschool opgezet, en kreeg ik die de kleuterschool óók voor een wt gedeelte rond We zijn toen met vieren meubilair gaan uitkiezen. de grote vakantie druppelde ons fermateriaal binnen, en we startten 1 de vakantie, terwijl nog niet alles pwezig was. 't Wat zo rommelig, Jar wel erg gezellig", zegt hij, te- [gdenkend aan die start! „De ge- Sente bood ons drie alternatieven, Idat uitbreiding van de school daar T plaatse niet mogelijk was. volgend jaar voor het eerst een zesde klas". „Wilt u de grote lijn schetsen, die u bij uw onderwijsmethode op deze school volgt?" De grote lijn is, dat we proberen op te zetten een geintegreerde kleu ter-basisschool. Omdat we in twee units bij elkaar zitten, kunnen we dit doen. Wat de werkwijze betreft, betekent dit, naar de basisschool toe, een me thode gericht op het individuele kind èn op het groepswerk; naar de kleu terschool: de opname van een stuk systematiek. Alle vergaderingen doen we samen. We zetten gezamenlijk projekten op Laatst hadden we bijvoorbeeld het brandweer-projekt. Met de catechese zetten we voor kleuter- en basisschool een kerstprojekt op. De observatie- lijn van het kind wordt door kleuter en basisschool gestandaardiseerd, zo dat we een vrij goed beeld krijgen van de intellektuele, de sociale en de motorische ontwikkeling van het kind tot en met de zesde klas Wat ook al loopt in de werkwijze- het doortrekken van het spel-element We zijn bezig met het installeren van een poppen- hoek en een zand- en watertafel: die heb je voor de jongste kinderen van de basisschool gewoon nodig. VAN DE LAND- NAAR DE CENTRUMWEG plet beste alternatief vonden we deze ^ats De ouders waren het hiermee ook de ouders van de kinderen, aan de horsten wonen, en die het verst zouden moeten lopen. Khebt hier rust, ruimte en geen ge pen om je heen. De ouders eisten i van het schoolbestuur de zeker- dat de kinderen dan ook hier op >ol mochten blijven, en niet wéér loefden te verhuizen En die zeker- pd kregen ze". ]De kinderen uit de hele wijk Groen den, uit Leusden-Zuid, van de Ha- fersveldseweg en de stegen, en - van school vandaan gezien - van de terzijde van de horsten gaan naar j school „Kinderland", indien de ou- jrs voor Rooms-Katholiek onderwijs ^?en Een enkele uitzondering hier- verband houdend met de struktuur h het hier gegeven onderwijs, is mo- P')k „Toen zijn we gaan verhuizen, t de Landweg naar de Centrumweg. gemeente heeft ontzettend hard perkt om het schoolcomplex op tijd 1 te krijgen De gemeente heeft fcl voor ons gedaan we mochten zélf prstellen doen, en aan bijna al onze ïnsen voldeden ze |let hulp van vela moeders liepen m die hittegolf van de zomer de "X)l in te richten zijn nu juist zo'n week of drie J beetje door de rommel heen We >en nu in een paar weken al geen Pmerman of loodgieter meer ge- Er moet nog wel een deur op- Jhw afgehangen worden, maar zulk Prt dingen zijn details Het belang de is, dat we nu normaal kunnen taien" GESTART ZONDER VIJFDE EN ZESDE KLAS [.Kinderland" startte in 1974 met 1 kleuterklas, een gemengde groep L®en combinatieklas van 1 en 2, een 3de en 4de klas voor de ISSChool •Het was mijn wens", zegt de heer lodsen, „om te voorkomen, dat we e zesde klassers zouden krij- jh die in een bepaald onderwijssy- zouden zijn opgevoed, en die T wouden moeten omschakelen. Wan- J kinderen een andere werkwijze pien gaan volgen, raken ze snel ^«k, en dat moet je zeker de f en zesde klassers niet aandoen. Jttr heb Ik een vijfde klas, en WERKEN OP NIVEAU'S We moeten toe naar het volledig werken op niveau's. Je moet daarbij duidelijk onderscheiden welke over lappingen er zijn in het bijbrengen van begrippen. We zijn bezig met technisch lezen. Vorig jaar heeft een groepje kleuters het voorbereidend tech nisch lezen gehad. Dat groepje is nu bezig met niveau-lezen, terwijl een andere groep bezig is met het voor bereidend technisch lezen Hoofdkleu terleidster Ria gaat dit jaar, met de oudste kleuters, die leesrijp zijn, voor bereidend lezen met materiaal, dat op de kleuterschool aanwezig is. De eer ste vijf fasen zijn dóórgesproken. De tweede vijf fasen moeten, onder bege leiding van de Onderwijs Advies Dienst, nog worden doorgenomen. FASE VAN DE EVALUATIE Wij wisselen onze gegevens uit met andere werkgroepen. We zijn nu in de fase, dat we geevalueerd hebben wat we vorig jaar hebben gedaan, en we hebben de knelpunten eruit gehaald. We zijn duidelijk met de neerslag er van aan het werk, zodat een nieuwe kracht die op onze school wordt be noemd, het pakket zó kan opnemen We hebben dit jaar twee leerkrachten kunnen benoemen, die net van de Pe dagogische Akademie af kwamen, en die de inbreng hebben van hun eigen tijdse theoretische vorming. Dat is erg plezierig" In hoeverre hebt u het werken op □iveau's in uw school ingevoerd?" „Op niveaus werken we met tech nisch lezen, rekenen (de methode Vos sen) en spelling. Half niveau - half klassikaal zijn we bezig met begrij pend, studerend lezen Je moet je les rooster bijzonder strak opstellen, want onderlinge evaluatie-gesprekken. Het team moet daarbij eerlijk en kritisch tegenover elkaar kunnen staan Als er iets mis dreigt te lopen, dan signale ren één of twee dat, en dan wordt er over gepraat. Wij kennen na verloop van tijd bijna alle kinderen, tot en met de jongste kleuters. Een eis bij de nieuwe onderwijsmethode is, dat je de verantwoordelijkheid voor het ge heel met z'n zessen durft te dragen. Wij hebben de taken dan ook verdeeld. Het lezen valt onder de verantwoor delijkheid van de één, sport en spel onder die van een ander, zo ook met handenarbeid en muzische vorming. Voor het inbrengen van nieuwe dingen ben ikzelf verantwoordelijk, maar iede re leerkracht brengt op zijn terrein ook ideeen naar voren. Deze worden dan eerst in de teambesprekingen dóórge nomen. Ikzelf ben gespreksleider en verant woordelijk naar de buitenwacht, de ou ders, het bestuur, de gemeente, het Rijk". OUDERCOMITÉ „Hebt u als „hoofd van de school" zitting in de oudercommissie?" „Ik zit per definitie niet in het oudercomité. Als het hoofd daarin zit ting neemt, bepaalt hij' toch wat er gaat gebeuren. Het oudercomité moet geheel zelfstandig kunnen werken. Eén van de leerkrachten is er wel, adviserender wijze, aanwezig. Het oudercomité bemoeit zich niet met het onderwijskundige aspekt: met die vragen komen ze naar mij toe, als die zich voordoen. Zo gauw als er een stuk werk klaar is, sturen wij een bulletin naar de ou ders met de uitleg van de werkwijze, die wij gaan volgen, zodat de ouders totaal geïnformeerd zijn. Eén- of tweemaal per jaar houden we telijk is aangegeven welke ouders op welke tijdstippen assisteren. HANDENARBEID EN MUZISCHE VORMING Handenarbeid en muzische vorming zijn als vanzelfsprekend in het lesroos ter opgenomen. „Voor de handenarbeid werken we met de ateliers. Annex aan de handenarbeid is de muzische vor ming, die bestaat uit A.V.M. (Algemeen Voorbereidend Muziekonderricht), koorzang, toneel en ritmische gymnas tiek. Dat is heel sterk persoonsge bonden. Je moet bij de opzet hiervan steeds rekening houden met de capaci teiten, die ieder heeft. Als er leerkrach ten verdwijnen, en er nieuwe komen, moet je eerst weer inventariseren wat dan de mogelijkheden zijn, en misschien ontstaat dan een nieuw pak ket WAT BETEKENT DE NIEUWE ONDERWIJSMETHODE VOOR DE ONDERWIJZERS? „Hoe is de nieuwe werkwijze ten op zichte van de oude cianier voor de onderwijzers?" „De nieuwe werkwijze vraagt van de onderwijzers veel tijd, en een stuk vrij systematisch werken Er moet vrij veel vergaderd worden. 1 je moet op dezelfde tijden door de hele school hetzelfde doen, want som mige leerlingen gaan naar andere lo kalen om daar te lezen of te rekenen etcetera En je inventarisatie moet heel gedetailleerd en nauwkeurig zijn. Voor de spellingsmethode zijn enige moeders een heel jaar beziggeweest om te inventariseren DOOR OUDERPARTICIPATIE „Dat brengt ons op het chapiter van de ouderparticipatie. Die lijkt mij op natuurlijke wijze in uw systeem te zijn ingebouwd". Ouderparticipatie is niet noodzake lijk, maar vormt wel net dat stukje hulp, waardoor jij meer tijd hebt voor de probleemkinderen en de erg goede leerlingen. Juist de goede èn de zwakke kinderen kunnen door de ouderparticipatie méér aan hun trek ken komen. De zwakke en de zéér goe de leerlingen krijgen de kans om de stof dóór te werken op hun eigen ni veau. Voor de zwakkeren kun je de detailproblemen er uit halen, en die samen uitwerken Op een buitenstaan der maakt onze werkwijze wel eens de indruk op dié school kan alles Dat kind loopt naar een kistje, dat kind trekt een laatje open. dat kind zoekt iets op in een boek. Maar dat vraagt een heel strakke organisatie, en het vraagt van de kinderen een groot stuk zelfdiscipline". Piet Brandsen laat mij in de gang het zeer duidelijke en over zichtelijke schema zien, dat voor de hele school is opgesteld. De meeste vakken worden door alle klassen heen op hetzelfde tijdstip gegeven: Overzich-

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11