Fisons B.V. startte in Leusden PHARMACEUTISCHE ARTIKELEN in de gemeente Leusden IN JANUARI 1976 OFFICIËLE OPENING Werktheater speelt „Avondrood" in Politiek Avondgebed Jeugddienst in dorpskerk 13 Leicestershire, betrokken in 1921. FISONS PHARMACEUTICALS LTD. rteneur van het gebouw LAR IKS LAAN 4, Toen Fisons definitief uit haar kan toorpand in Zeist was gegroeid, werd eerst in Zeist uitgekeken naar een rui mere behuizing. In verband met huis vestingszaken van het personeel is het niet zo eenvoudig een compleet bedrijf naar elders over te brengen. Nadat in Zeist geen geschikte oplossing voor de problemen kon worden gevonden viel de keuze van de nieuwe plaats van ves tiging op Leusden. Ook Leusden is cen traal in Nederland gelegen, hetgeen van zeer groot belang is voor een vlotte dis tributie. Leusden ligt in de onmiddel lijke nabijheid van de belangrijkste (snel)wegen naar Noord-, Oost-, Zuid en West-Nederland. Bovendien zijn in Leusden voldoende mogelijkheden tot verdere expansie aanwezig, terwijl de personeelswerving ter plaatse en in de omgeving weinig problemen behoeft op te leveren. Voorts heeft de medewer- Tot in 1964 behielden Genatosan en Bengers nog hun eigen identiteit. On dertussen werd geleidelijk een raam werk van gecoördineerd management ontwikkeld om tot een gezamenlijk be heer der activiteiten te komen. Dit sa men met een dochtermaatschappij van Fisons in Loughborough, namelijk Whiffen Sons Ltd., fabrikant van in dustriële chemicaliën. In 1964 werden twee cosmetische bedrijven en wel Vi- tapointe Ltd. en C. E. Fulford Ltd. ein delijk gefuseerd, tesamen met de overi ge ondernemingen en zo ontstond Fi sons Pharmaceuticals Limited. In het volgende jaar werd nog een bedrijf, Slim foods Ltd, toegevoegd aan Fisons Pharmaceuticals. Na verdere reorgani satie en verandering van activiteiten van de Groep werd het voedingsbedrijf in 1969 verkocht en in 1970 werd Fi sons Pharmaceuticals Ltd. omgezet in de Pharmaceutical Division van Fisons Limited. De research- en ontwikkelingslabora toria van Fisons Pharmaceutical zijn in feite ontstaan uit het oorspronkelijke werk op dat gebied van Genatosan en Bengers Food. Genatosan was slechts in beschieden mate betrokken bij research en haar assortiment farmaceutische produkten en cosmetica breidde zich in hoofdzaak uit door een bedachtzame samenstelling en een goede marketing, gesteund door het ontwikkelingswerk in de laboratoria. Het eerste laborato rium bouwde Genatosan in 1939 op Derby Road in Loughborough. Bengers Food daarentegen was vanaf de oprich ting in 1870 een onderneming geweest, die vooral gebaseerd was op research. Na de opname van dit bedrijf in de Fisons-groep (in 1947) breidde die re search zich enorm uit, vooral toen om streeks 1964 dit onderdeel van de firma werd samengevoegd met de ontwikke lingsafdeling van Genatosan. In 1968 werd het nieuwe laboratorium op de huidige plaats aan de Bakewell Road in Loughborough gebouwd In 1971 wer den aldaar de mogelijkheden verdub beld door het gereedkomen van een tweede laboratorum en met verdere bouwactiviteiten in deze richting werd in 1972 al weer een aanvang gemaakt. FISONS IN NEDERLAND Tot mei 1969 werden de belangen van Fisons op het gebied van ethische produkten behartigd door Bipharma uit Amsterdam. Door de belangrijke ont dekking van een samengesteld produkt gen In 1917 werd Genatosan Ltd. (de letters van Sanatogen in een andere volgorde), een geheel Bntse maat schappij, gevormd om alle „Sanatogen"-zaken over te nemen van de Board of Trade. Toen in 1921 de fabriek in Cornwall en het kantoor in Londen niet meer aan de voor die tijd geldende eisen bleken te voldoen, ver huisde het gehele bedrijf naar de hui dige vestiging op Derby Road in Lough- onder de naam van Rynacron, een me dicament ter preventieve bestrijding van astmatische aandoeningen, ont wikkelden de zaken zich in zo'n grote mate, dat het noodzakelijk werd om in Nederland en in andere Europese lan den een eigen vestiging op te richten. Wat Nederland betreft werd deze vesti ging in mei 1969 een feit. Er werd een klein kantoorpand betrokken aan de Wilhelminalaan in Zeist, waar men ech- king van de gemeentelijke autoriteiten een positieve bijdrage geleverd aan de besluitvorming. De staf van Fisons BV te Leusden be staat uit de heren A. G. M. Oomens (General Manager), R. P. R. Gérard (Marketing Manager), T. H. Zwanink (Administration Manager), J. Ouwer- ling (Sales Manager), H. F. Jung (Field Manager), J. J. Veldman (Medical Ser vices Manager), H. L. Timmer (Product Manager), en mejuffrouw A. J. E. Bos (Directie-secretaresse). De verdere me dewerkers zijn de dames T. Dorrestijn en M. Samson en de heren A. Lodder en C. van Harten, alsmede 2 supervisors en de 13 overige buitendienstmedewer kers. Aangezien de Fisons Research zich in de afgelopen jaren steeds meer heeft ontwikkeld en mogelijk een verdere on- tegratie van de activiteiten op Benelaux-niveau zal plaatsvinden, mag een verdere uitgroei van het bedrijf in de toekomst worden verwacht. Lomudal, Imferon en Rynacron, de drie artikelen van Fisons BV. betrokken en wel aan de Prins Hendrik- laan. Verdere expansie van het bedrijf noodzaakte Fisons kort geleden we derom uit te zien naar een grotere ruim te. In het nieuwe pand van vestiging zou ook een opslagruimte van een bepaalde omvang nodig zijn, zodat de distributie, welke tot voor kort nog voor een groot deel vanuit de opslagplaatsen in Rotter dam plaats vond, volledig in eigen be heer genomen zal kunnen worden, ten einde hierop een betere grip te kunnen krijgen en aan de kwaliteitseisen, die aan de opslag van ethische produkten moeten worden gesteld, te kunnen blij ven voldoen. Bovendien zijn sinds kort de activiteiten van Fisons voor wat be treft marketing en marktonderzoek in de Benelux samengevoegd en in Neder land ondergebracht. Door de gestadige expansie is ook het personeelsbestand in de afgelopen jaren verder uitgebreid tot een 12-tal mensen in de binnen- en 15 in de buitendienst. Deze laatsten bezoeken op de eerste plaats de artsen om hen bekend en ver trouwd te maken met de drie medica menten, die Fisons BV afd. Pharma in de Benelux aan de markt brengt. Dat zijn Lomudal (een preventief werkend ast- matixum), Rynacron (een eveneens preventief werkend middel tegen ademhalingsaandoeningen) en Imferon (ijzerdextraan met een laag moleculair gewicht voor de behandeling van ijzer tekort). Fisons BV levert uitsluitend via de erkende drogist en als gevolg daar van bezoekt haar buitendienst natuur lijk ook de drogisten, opdat deze zo no dig de artsen wanneer zij de desbetref fende produkten bestellen of voor schrijven, zo volledig mogelijk kunnen informeren LEUSDEN - Zondag 14 december 1975 speelt het Werktheater ..Avond rood" in de bijeenkomst van het Po litiek Avondgebed. ,,Ik vind het een uitdaging om te spelen voor mensen die je niet kennen of niets van thea ter weten", zo typeerde een actrice van de Coöperatieve Vereniging het Werktheater de doelstelling van haar groep De spelers van het Werktheater proberen vanuit een aktieve betrokken heid problemen en conflicten binnen onze samenleving via het theater onder de aandacht te brengen. Zo heeft het Werktheater toneelprojekten opgezet over de plaats van de vrouw in deze sa menleving (getiteld ,,Het is maar een meisje"), over de psychiatrie en pa tiënten (getiteld „Toestanden") over misdaad en gevangenis én over isole ment en eenzaamheid van mensen in hun laatste levensfase. Dit laatste stuk draagt de titel „Avondrood" „Avondrood" speelt in een bejaar dentehuis Op het eerste gezicht gaat het alleen over mensen, vereenzaamd in hun ouderdom en aftakeling betut teld door de verzorging. In feite wil .Avondrood" de mankementen van onze gehele samenleving blootleggen. In het bejaardentehuis kan men op een ver hevigde wijze zien hoe wij mensen met elkaar omgaan op alle terreinen van het menselijk samenleven De spelers van het Werktheater willen vanuit een so ciale en maatschappij-kritische hou ding het theater een zinvolle en vitale funktie in de samenleving geven. „Het is in de meest uitgebreide zin van het woord de menselijkheid van het Werktheater die zo aktiverend werkt op het enthousiasme en de betrokken heid van het publiek En dat geldt voor alle voorstellingen ol ze nu in de eigen speelruimte aan het Amster damse Kattegat worden gegeven of inde gevangenissen of in psychiatrische in richtingen" (Volkskrant 25 septem ber). De bijeenkomst van het Politiek Avondgebed met „Avondrood vindt plaats op zondag 14 december a s, om 20.00 uur in de R K. Kerk aan "t Zand 29 De toegang is gratis LEUSDEN/ZUID - Op zondag 14 de cember om 18 30 uur wordt in de Dorps kerk aan de Arnhemseweg m Leusden/ Zuid een jeugddienst gehouden. Voor ganger is ds Kelder uit Leusden-C Het thema is Een topper Muzikale medewerking verleent het interkerke lijk kerkkoor o 1 v de heer Broekem i U bent allen van harte welkom De jeugddienstcommissie zorgt deze keer weer voor koffie 5DEN/CENTRÜM - Hoewel het ons t.im;i<4!T'h'irOT«MtUSJJ3j- ,soj( I aan de Larikslaan no. 4 te en-Centrum pas in januari van het nd jaar officieel zal worden ge- i, werd bet complex tegenover onen het Nederlands Astma Fonds op 21 november voorlopig in ge- genomen. Men kon met de ver- ig niet langer wachten. Dr de gestadige groei van de Ne- idse vestiging van het Engelse be- imen in korte tijd voor de tweede TX>r het probleem,gesteld, dat uit- imoet worden naar een ruimere 5J)g en zo kwam Fisons naar en Op 14 maart 1973 heeft de J. A. M. Molkenboer, de air-generaal van het departement ifonomischë zaken, de „eerste 'gelegt, m tegenwoordigheid van en Nederlandse direktieleden sons, van burgemeester A. H. van Kt en van de wethouders W. A. indbrink en G. van Woudenberg, nsis het complex gereed. Op een :1 grond van 300 vierkante meter het pand gebouwd met 600 m2 - in lagen - aan kantoorruimte en een nheid tot opslag van goederen n oppervlakte van 200 m2, in to- erfialve 800 m2. zodat men nu en tijd vooruit kan. Tot dusverre »ns in Nederland haar kantoor in terwijl de opslag en expeditie m Jam geregeld werden, een verre eale toestand. In Leusden, aan de laan 4 (telf. 03496-3434), heeft lies onder één dak. ste basis vindt in research, bestaande uit drifygrp^ afdelingen in het Verenigd jjifprupkrijjc,. namelijk?' de Agro- chemische-, de kunstmest- en de phar- maceutische divisie. In 1974 bedroeg de jaaromzet van Fisons Ltd. (inclusief de dochterondernemingen) ruim£ 200 mil joen, waarvan een kleine 20% uit ex port bestond. Het totaal aantal werk nemers was ruim 10.000 waarvan circa 90% in het Verenigd Koninkrijk. De drie centra voor research en ont wikkeling (werkzaam in het weten schappelijk moeilijke gebied der biolo- geschiedenis van de Fisons-groep in 1843, toen één der drie belang- kunstmestfabrikanten in Oost- nd begon met de produktie van fcfaat. In 1929 gingen deze drie fcmingen samen en vormden zij Packard Prentice Limited. Vele kunstmest- en chemische fabrie ken later in 3e Groep ópgeno- iu is de Fisons-groep een intema- organisatie, die zijn voomaam- gische reacties op chemische stoffen) waren het Chesterford Pard Research (Agro-chemical division), hetLevington Research Station (Fertilizer division) en de Research and Development Labora tories in Loughborough (Pharmaceuti cal division). Daarnaast zijn kleinere research- en ontwikkelingsvestigingen verbonden aan de twee dochtermaat schappijen Fisons Industrial Chemicals en Fisons Scientific Equipment Divi sion. In Nederland is alleen de pharma- ceutische afdeling actief. Deze werd ge vormd door het verwerven van en de fusie met twee pharmaceutische onder nemingen, twee cosmetische bedrijven en een voedingsmiddelenmaatschappij. SANATOGEN In 1906 introduceerde de Duitse Sanatogen-Maatschappij haar toen reeds overbekende tonicum „Sanato gen" in Engeland. Die maatschappij had een fabriek te Stable Hobba in Corn wall. Na het uitbreken van de wereld oorlog van 1914-1918 werd het be heer over de Sanatogen Company overgenomen door de Board of Trade, als beheerder van vijandelijk vermo- borough en m 1937 werd Genatosan eén van de maatschappijen, die tot de Fisons-groep behoorden. Frederick Baden Benger en Staden Paine kochten in 1870 de apotheek van Mottershead Co in Manchester. Ben ger, die ook apothekers-assistent was in de Manchester Royal Infirmary, werkte samen met de physicus Wiüiam Robert bij een onderzoek op het gebied van enzymen, die de spijsvertering bevor deren. Dat onderzoek werd uitge voerd in de kelder van de apotheek. Dat werk leidde in 1882 tot de produktie van Bengers Food en in 1890 werd F. B. iBengers Co gevormd bm de verkoop ter hand te nemen. Andere produkten op voedingsgebied volgden Omstreeks de jaren '20 werd de naam van de on derneming Bengers Food Limited en in 1938 verhuisde de firma naar Holmes Chapel in Cheshire. Verschillende soor ten gearomatiseerde wrongel met room in poedervorm werden ontwikkeld en de fabrikage van kaas-stremsel bracht de maatschappij op het terrein der zui- velprodukten. In 1947 werd Bengers Food Ltd. opgenomen in de Fisons- groep. IS FISONS? Het interieur van de direktiekamer ter slechts de beschikking had over twee kamers. Dit verkoopkantoor bleek al snel te klein en mede door de groei van het personeelsbestand (men was gestart met 6 medewerkers) werd tegen het einde van 1970 een ander pand in Zeist

Leusder Krant | 1975 | | pagina 13