Het geweld van Sam Peckinpah In het kort bekeken Vrouw EN TEN SLOTTE. tm Filmagenda Amersfoort City Theater jtKUAU 11 DECEMBER 15175 LEUSDER KRANT Histoire d'O"- Just Jaeckin^^ n de slavernij van de vrouvr^ tgeen BERT VOS zekere Pauline Réage schreef enkele tientallen jaren geleden het rhaal van '0' Een pseudoniem van een vrouw (of man) die het iaal van een slavin op papier zette. „Ik weiger te geloven, dat een dit boek schreef", zegt Erica Jong in Vrij Nederland en ik ben - na zien van de film en het lezen van het boek (een uitgave van De Bezige reneigd hetzelfde te denken. Hetgeen namelijk in het boek wordt ireven en vrij exact door de Franse regisseur Just Jaeckin in zijn flim dtgevolgd, zou het droombeeld van iedere man kunnen zijn: de vrouw olledige slavin. Het opmerkelijkste van film en boek is, dat in deze tijd emancipatie, van „nivellering" ten aanzien van de waarden van man rouw in de samenleving, beide zo'n enorm succes zijn. Het betekent meer en niets minder, dat er eigenlijk nog maar weinig is veranderd, at Just Jaeckin deze roman zou gaan verfilmen, lag eigenlijk wel voor Een man die „Emannuelle" op het witte doek bracht, zal in iloire d'O' ongetwijfeld een aansluitend vervolg hebben gezien, oonlijk heb ik me bij het zien van deze film niet aan de indruk kunnen rekken, dat Jaeckin een film heeft willen maken, die aan zou slaan als bom. Niet zozeer door de sex in het geheel (erg leuk voor de liefheb- van perversies), maar meer door het beeld dat boek en film naar voren gt: de vrouw als totaal lustobjekt, als onderworpene, als absoluut jn van de man. Hij heeft mij niet weten te overtuigen, noch weten te keren. „De geschiedenis van 0" is - ondanks de sfeervolle verfilming iet kreeg, een ietwat kille film, waarin de hoofdfiguren - ondanks alle eun en gehijg - geen greintje echte warmte hebben meegekregen. De delingen worden nergens tegen een achtergrond geplaatst, krijgen ner- reliëf, betekenis. Jaarbij - wat de regie betreft - nog dient te worden aangetekend, dat in het hele verhaal in een decor plaatst, dat wisselend een moderne, idaagse en een ouderwetse indruk geeft. Oude auto's en moderne en camera's en dat soort zaken. Het kan natuurlijk het gevolg zijn mingen, ideeën en opvattingen. De grootste vijand van onze geeste lijke evenwichtigheid. Dat laatste zou eigenlijk in vurige hoofdletters op de muren van de bioscopen ge schreven moeten worden, want dóór gaat het om. Dat is ook de reden, dat die ver zameling mannen en vrouwen uren achtereen naar het witte doek sta ren, op zoek naar vuiligheid Ik moet altijd glimlachen als ik dat tafereeltje in gedachten voor me zie. Enkele tientallen dames en heren in hun comfortabele stoel (ze zitten uiteraard loge), geschoc- keerd door de afschuwelijke tafere len die aan hen voorbijrollen. Tafe relen van verdorven sex, perver sies, van pure hartstochtdoor energieke filmmakért met al dan niet aanwezig talent op het cellu loid gezet. Je ziet de dames en heren opgelucht adem halen als ze een film zien, waar de sex geen rol in meespeelt. Zoals bij een fikse oor logsfilm, een western of een thriller. Dan hebben ze een makkie Je vraagt wel eens af, wat voor mensen nu zitting hebben in zo'n filmkeuringscommissie. Ik heb ge lezen, dat sommige leden reeds tientallen jaren lid zijn, hun jubi leum temidden van het verderf hebben gevierd. Ik kan me dat le vendig voorstellen. Het moet een geweldige job zijn. Als een soort diktator zie je alles, terwijl jij be slist wat anderen met mogen zien. Kleine koningen en koninginnen in hun pluche zeteltjes, die met een pervers genoegen hun aanvecht bare besluiten nemen. Toch is het filmkeuren een heel erg zwaar vak. Het kan je geeste lijke dood zijn. Ga maar na. Je ziet alles wat je anderen niet graag zou willen laten zien, omdat het voor de geest enorm slecht is. Is het een wonder, dat de mensen van de filmkeuring 'nog zo lang overeind zijn geblevenJa, het is een won der. Want als je goed nagaat, zou den de heren en dames van de film keuring allang geestelijk gestoord moeten zijn door het aanschouwen van zoveel verderfelijkheid. Er zijn mensen, die deze mogelijkheid trouwens als eens hebben geop perd. De leden vap de eerste en tweede kamer willen dat niet op hun gewe ten hebben. Kort geleden namen zij een wet aan, waarin de filmkeuring voor volwassenen werd aange schaft. Onze regering heeft einde lijk ingezien dat het niet zo langer kan. Voordat de dames en heren van de filmkeuring werkelijk gees telijk sterk gehavend in een inrich ting moeten verdwijnen, schaft Joop den Uyl de keuring af. Een menslievende daad, ook al bete kent het een toeneming van de werkloosheid. Het betekent boven dien, dat we eindelijk volwassen genoeg zijn bevonden om zélf te beslissen naar welke film we gaan kijken en naar welke niet. En wat we wèl goed voor onszelf vinden en wat niet. En gelukkig hebben we altijd nog de filmrecensenten, die ons wat dat betreft steeds op het. goede pad kunnen houden. Zij zullen straks de taak van de filmkeuring helemaal overnemen. Aan hun geest valt niets meer te bederven, zal Joop gedacht hebben. En gelijk heeft ie. enkele geniale doe-het- s in de vorige eeuw begonnen >t uitvinden van het fenomeen >,n er tenslotte in slaagden om aardig volksvermaak van te is de film één van de meest !le en misbruikte media ge bomde „kommunikatiekloof" i wie dan ook te overbruggen, nu maar niet, dat ik op deze een verhandeling ga houden ie voor- en nadelen van het ieen film, want ik weet, dat ik bal van af weet. Weten mensen kunnen dat veel be- n ik en ook zij hebben er een e moeite mee, gelukkig. ■ilm is een uitdrukkingsmoge- id. Film kun je gebruiken on 'en te vertellen of niet te ver- Met film kun je een mening, unie aan anderen doorgeven, m: de film kan ons op alle 'lijke manieren beheersen en Hoeden en dat doet hij dan Ef och w het begin af heeft de film als een soort taboebre- Getalenteerde, literair gezin- 'ilmmakers hebben hun visie via de film aan anderen door geven. Soms slaagden ze n, soms niet. De film is door de heen één van de meest om- 'n produkten van onze gort maatschappij geweest. Als de lakers op het punt stonden er neuws mee te doen, werden ze tyt monddood gemaakt door andere staatscommissie, die iders over dacht dan de film- 't. Die commissie kwam dan heel eigen (zelf ontwikkelde) en tot de verbijsterende kon- J. dat „het niet goed voor ons Ze zette er dan een keurig eitje op: „afgekeurd". Of igen de filmmaker om er een M te knippen. De maker werd gedwongen om zijn film, zijn riijke produkt, te verminken, maar het grootste deel in 'de te krijgen. Ha, u hebt het zie ik Ik heb het inderdaad )nze vaderlandse filmkeuring, 'Ifs nu nog volop funktioneert glorierijke machtswellust 'Ogantie. Want je moet wel zendwekkend arrogant zijn menen, dat juist jij kunt be- over wat wel en wat met js voor de medemens. Keuringscommissie bestaat uit verzameling mannetjes en W/es, die in het duister van Il°scoopzaaltje ergens in den miljoenen kilometers cellu- w hun oog voorbij hebben 'ekken. Kilometers puur ver- 'oor onze geestelijke moraal, ''eerspiegeling van ons dage- 'estaan, kleurig en fleurig al iet in zwart wit gebonden tot Jgerond verhaal van lief en van vrede en geweld. Een wervelende kaleidoskoop e wereld om ons heen. Een oes van gedachten, van van erg slordig filmen of het heeft de bedoeling gehad aan te geven, dat het verhaal zich hoewel in de dertiger jaren als vandaag af kan spelen. We zullen het maar op het laatste houden. Als u het boek niet hebt gelezen en op het punt staat de film te gaan zien, zult u nieuwsgierig zijn naar de inhoud van het verhaal. Die is eigenlijk vrij vlug verteld. O is een jonge vrouw, die erg veel van haar minnaar houdt. Zoveel zelfs, dat ze letterlijk alles voor hem wil doen om dat te bewijzen. Ze wordt door hem naar een soort kasteel gebracht, waarbinnen de lusten - al dan niet pervers - hoogtij vieren. Vrouwen zijn daar alleen maar slaven, onderdanig aan hun meesters, die op elk willekeurig tijdstip de broek naar beneden kunnen doen om een vrouw te nemen. Op dezelfde manier zoals je naar de w.c. gaat om je behoeften te doen. Ze wordt (fear geranseld, verkracht en genomen. O ondergaat dat allemaal gewillig, in de weten schap, dat ze dat voor haar minnaar doet. Sterker nog, ze schijnt er op een gegeven moment zelfs plezier in te hebben. Als die periode voorbij is, geeft de minnaar haar weg aan een vriend (Sir Stephen). Die houdt er ook al allerlei aardige ideeën over sex op na. De liefde van O voor de minnaar slaat over op de vriend onder het motto: jouw vrienden zijn mijn vrienden. Sir Stephen, een Engelsman, weet dat allemaal erg te waarderen, maar hij is niet tevreden, voordat O heeft bewezen helemaal van hem te zijn. Zoals grote kuddes koeien worden gebrandmerkt om de eigenaar aan te geven, zo laat O zich vrijwillig brandmerken met de initialen van Sir Stephen. Het doet natuurlijk wel eventjes pijn, maar voor de rest is het oké. O is in de wolken. Sir Stephen is erg vrijgevig en deelt zijn slavin dan ook aan zijn beste vrienden uit. Dat is ongeveer het verhaal. In de hele film loopt als een rode draad de eenzijdige onderwerping van de vrouw. Nergens zie je opstandigheid, alleen maar de gedweeheid van koeien, die naar de slachtbank worden geleid. Pijn wordt lust. U moet niet denken, dat O wordt gedwongen dat allemaal te doen. O, nee, het wordt haar elke keer heel netjes gevraagd. En ze stemt toe uit liefde voor de man. Het slot van de flim is eigenlijk nog het beste van het totaal. O begint dan blijkbaar eindelijk na te denken. Terwijl ze wat dromerig met haar hoofd op de schoot van Sir Stephen ligt, vraagt ze mijmerend: „Jij zegt nu wel steeds, dat je var me houdt. Maar zou je voor mij hetzelfde doen wat ik allemaal voor jou heb gedaan en heb ondergaan?" Als hij knikt, drukt O haar brandmerk op de hand van Sir Stephen.... Het is als een soort moraal maar dan wel aan de late kant. Het moet waarschijnlijk tevens dienst doen als een tegemoetkoming aan de kijker, die eindelijk voldoening vindt in de „vergelding" van O. Maar het brandmerk dat zij hem toedient is niet voldoende om de vieze smaak, die je krijgt bij het kijken naar „Histoire d' O", weg te spoelen. Scène uit Histoire d'O, met Corinne Clery en Udo Kier. Er zijn mensen, die het verhaal van O zien als een symbolische verge lijking met het huwelijk, waarin óók een zekere slavernij aan ten grondslag ligt. Adriaan Morrien, de vertaler van het boek, acht het noodzakelijk om in een nawoord een goed woordje voor de roman te doen - en daarmee ook voor de film, die er het gevolg van is. „Wanneer men iets uit „Het verhaal van O" kan leren", zo schrijft Morrien", dan is het, dat er verschillende manieren bestaan om tot geluk te komen en dat het soms uitgediept moet worden uit tegenstrijdigheden die voor anderen stuitend of belachelijk zijn. Het staat O vrij zich al dan niet te onderwerpen, in het curieuze wereldje waarin zij verzeild is geraakt en waartoe zij was „voorbestemd". Maar er zijn in deze roman genoeg aanwijzingen tè vinden, die het mogelijk maken O's behoefte aan vernedering te zien als een - zo men wil gederangeerde - vorm van christelijke boetedoening". Morrien gaat dan verder en verge lijkt de situatie van O met die van een huwelijk. Hij vergelijkt de kettingen, de eigendomsringen en het brandmerk dan met de trouwring. Hij noemt „Histoire d'O" tenslotte een fabel en vergelijkt het verhaal met de fabels van Kafka (Het Proces) en Camus („De vreemdelingen"). In de roman wordt het model van een samenleving beschreven, die zich in de onze als mogelijkheid aftekent", zegt Morrien. Zo blijkt weer, datje van een pure (op sadisme gebaseerde) sexfilm een literair hoogstandje kunt maken. Als je weet hoe je het interpreteren moet. Regisseur Just Jaeckin is modieus gevoelig genoeg om daar gebruik van te maken en zo slaat hij twee vliegen in één klap. De liefhebbers van sexfilms en zij, die diepere betekenis, die Morrien er aan geeft, zullen herkennen: beide groepen zullen tevreden kunnen zijn. Wat niet wegneemt, dat ik persoonlijk niet onder de indruk ben. „His toire d'O" is het één noch het ander. Geen sexfilm, geen literaire hoogvlie ger. Ondanks het feit, dat de hoofdrollen goed worden gespeeld door Corinne Clery als O, Udo Kier als haar minnaar en Anthony Steel als Sir Stephen, het geheel door Jeackin wel sfeervol wordt verfilmd (artistiek zou je kunnen zeggen), blijft de film bij mij overkomen als een „kille" geschie denis zonder de warmte van de mensen waar het over gaat. Als het slot was geweest als het boek (zelfmoord van O), dan zou dat te rechtvaardigen zijn geweest. Maar Jeackin vond dat blijkbaar wat te ver gaan. Dat was hem wellicht wat tè literair.... Vanaf deze week in het Grand Theatre te zien. 18 jaar. NIEUW Deze week maar liefst vijf nieuwe films op het programma Films, die deels het Kerstprogramma inluiden, zoals „Histoire d'O", deze week voor het eerst in het Grand Theatre te zien. 18 jaar. (zie ook elders in deze rubriek) In Studio G de film „Serpico" van regisseur Sidney Lumet met Al Pacino (uit The Godfather II) en Tony Roberts in de hoofdrollen Eerste week - 18 jaar Cinema I vertoont deze week een nieuw „oudje" en wel het aloude mees terwerk „Gejaagd door de wind", voor Hen, die dat allemaal nog niet hebben gezien (ondanks herhaalde reprises) Alle leeftijden Voor slechts één week. Eveneens slechts één week in Cine ma 2 de film „Karavaan naar Vacca- rès", naar'het gelijknamige boek van Alistair MacLean Het verhaal speelt zich af in Zuid-Frankrijk, in de Ca- marque, waar jaarlijks de zigeuners bijeenkomen voor hun traditionele fees ten Een kleurig decor voor een span nende thriller, die echter niet zo goed uit de verf is gekomen als film, zoals we de laatste jaren wel vaker van McLean-verfilmingen konstateerden Veertien jaar. George Lazenby als James Bond kan men voor de laatste week in „On her Majesty's Secret Service" bekijken in Euro Cinema Voor de echte aan- Filmagenda van donderdag II decem ber tot en met woensdag 17 december: GRAND THEATRE Het grootste Franse sukses na Em- manuelle- „Histoire d'O", 18 jaar Regie Just Jaeckin Aanvang: zaterdag 2.00, 6 45; 9.15 uur; zondag 2.00, 4.15, 6 45; 9.15 uur; overige dagen 2.00 en 8.00 uur (uitgezonderd donderdag). STUDIO G Al Pacino en Tony Roberts in: „Ser pico", 18 jaar Regie: Sidney Lumet. Aanvang: zondag 2.15, 4 30, 7.00, 9 30 uur; overige dagen 2.15, 7.00; 9.30 uur CINEMA 1 Slechts 1 week „Gejaagd door de wind", alle leeftijden Aanvang, zaterdag en woensdag 8 00 uur; overige dagen 2.00 en 8.00 uur. CINEMA 2 Slechts 1 week. „Karavaan naar Vaccares", 14 jaar. Naar de roman van Alistair Mac lean Aanvang: zondag 1.45; 4.00; 6 30; 9.00; overige dagen 1.45; 6.30; 9 00 uur. EURO CINEMA Laatste week, James Bond 007 in: „On her majesty's secret service", 14 jaar. Aanvang- zaterdag 1.45, 4.15; 6.45; 9 15 uur, overige dagen 11.15; 1.45, 4 15; 6.45; 9.15 uur CITY THEATER Vrijdag t/m woensdag „Breng mij het hoofd van Alfredo Garcia", 18 jaar. Regie: Sam Packinpah. Aanvang: zaterdag 2.00; 6.45, 9 15 uur, zondag 2.00; 4 15; 6.45; 9.15 uur; overige dagen 2.00 en 8.00 uur. DONDERDAGCYCLUS CITY THEATER „Ku-Fung de cycloon van Hong Kong", 14 jaar. Aanvang 2.00 en 8.00 uur NACHTVOORSTELLINGEN CITY THEATER In de late sex show „Love in sex and life II"18 jaar. Vrijdagavond, aanvang 23 00 uur. „Bloedbroeders in karate.", 18 jaar Zaterdagavond, aanvang 23.45 uur hangers van James Bond, die het niet erg vinden telkens iemand anders de hoofdrol te zien spelen. 14 jaar Tenslotte nieuw in het City Theater: „Breng mij het hoofd van Alfredo Gar cia" van regisseur Sam Peckinpah Met Warren Oates, Isela Vega, Kris Kristoffersen e.a. in de hoofdrollen 18 jaar (zie ook elders in de film- rubriek). NACHTVOORSTELLINGEN Het City Theater brengt vrijdag avond in haar late sex show de Duitse film „Love Sex and Life II", van re gisseur Karl Heinz Frank. Het schijnt het tweede deel te zijn, wat betekent, dat Frank al eens eerder iets dergelijk voor het nageslacht heeft vastgelegd. Het verhaal wat hij in deze film ver telt, is net zo onwaarschijnlijk als vrijwel alle sexfilms uit de Duitse lopende band-filmfabrieken. Een ïn- spekteur van politie ontmoet tijdens een inval een meisje, waar hij ver liefd op wordt, maar die geen sex met hem wil bedrijven (om het netjes uit te drukken). Nou en dat is natuurlijk een diepgaandpolitie-onderzoek waard, want hoe komt dat nou? Je moet er nog steeds 18 jaar voor zijn om achter de oplossing van dit Duitse raadsel te komen. Zaterdagavond in het City Theater in de nachtvoorstelling het Chinese ge weld opnieuw in optima forma. „Bloed broeders in karate". Ook voor het in deze film vertoonde geweld moet je minstens 18 jaar zijn. KINDERVOORSTELLINGEN Zaterdag- en woensdagmiddag in Ci nema 1 voor de wat oudere kinderen een filmvoorstelling van „Het Zwaard van Robin Hood", een spannende avon turenfilm over de alom bekende vrij buiter uit de wouden van Sherwood. Zaterdagmorgen om half elf in de reeks „Kleutertje kijk eens" in Euro Cinema kan men kijken naar „Kuifje en de zonnetempel", naar de bekende stripverhalen. En natuurlijk Neder lands gesproken. DONDERDAGCYCLUS In de donderdagcyclus van het City Theater kan men volgende week don derdag kijken naar Gene Hackman (be kend uit The French Connection I en II) in „The hunting Party", verder met Oliver Reed en Candice Bergen in de hoofdrollen. Een western van regis seur Don Medford. 14 jaar. KERSTPROGRAMMA Volgende week kan men in Amers foort weer volop kijken naar nieuwe films, die dan in première gaan. Naast „Histoire d'O", die deze week reeds voor het eerst te zien is, kan men volgende week terecht voor o.m. de grootste rampenfilm aller tijden „Jaws" (De zomer van de witte haai) en „Sherlock Jones", de nieuwste Ne derlandse speelfilm met Piet Bamber- gen in de hoofdrol. V. Ik had me voorgenomen on dit jaar mijn mond te houden over de Vrouw U begrijpt waarom 1975 is (bijna was) het Jaar van de Vrouw en dat is aanleiding voor een eindeloze stroom verhalen over dat schepsel, waar ik echt hit mijne niet aan hoef bij te dragefi. En dan nou toch een stukkie met „Vrouw' erboven. Wie zijn schuld is dat? Hoe kan het anders, van de progressieven. Die hebben het voor elkaar gekregen on een vrouw in de Leusdense gemeenteraad te krijgen, terwijl het Jaar van de Vrouiv op tien voor twaalf staat. Nadat het overigens maandenlang op half zeven heeft gehangen Want zo is het toch. Het begon allemaal heel aardig. Verklarinkje hier, lezinkje daar. De minister-president aan de voeten van ëerf of ander comité, waarin een boel vrouwen zitting hadden. Wie er in zaten en vooral ook waarom ze dat deden is me nu even ontschoten. En weet u nog van de Emancipade? De krant waar ik toen werkte stuurde een van onze vrouwelijke collega's en die kwam terug met een tas vol folders en een paar ballonnen. Die folders heeft ze over ons uitgestort en met die ballonnen hebben we ook nog een hoop plezier gehad. Als ik me met vergis is er ook nog een internationaal congres geweest Ik dacht in de buurt van Mexico, maar met de hand op mijn hart ik zou bij God niet meer weten, wat daar besloten is. Gelukkig heb je nog behulpzame jongens die je er af en toe aan herinneren Mannenbroeders als Hans van Willigenburg en Koen Verhoeff. die het nu nóg niet kunnen laten om in minstens één volzin per week „en dat in het jaar van de Vrouw" te verweven En nou weer die Leusdense progressieven Zo'n dertig jaar nadat de jongvrouwe A A. de Beaufort de raad verliet komt er weer eens een dame in dat mannenclubje meepraten. Da's heel best natuurlijk. Misschien werkt dat wel verfrissend of zo Ik noem maar wat. En natuurlijk heeft het vrouwelijke raadslid gelijk, wanneer ze zegt dat het gek is dat een slaapstad als Leusden nog immer door alleen maar mannen bestuurd wordt. Driekwart van de tijd zijn er vrijwel alleen vrouwen in het dorp. En als die mannen nou eens een keer thuis zijn gaan ze nog m de raadszaal zitten met z 'n allen ook Ik deel in vreugde die eenieder moet voelen op hel moment dat mevrouw Verduin m de stoel gaat zitten die Van Spaendonck nu nog voor haar warm houdt. Het is alleen zo verschrikkelijk jammer dat ze van de verkeerde partij is Ze is van D'66, het jongensboek van Van Mierlo waarvan we nu aan de op een na laatste bladzijde toe zijn Dus bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezingen verdwijnt mevrouw Verduin weer uit de raad. En hoe lang moeten we dan niet wachten op opnieuw vrouwelijke inbreng in de gemeentepolitiek7 Als je zo de positie van de vrouwelijke kandidaten op de lijsten van de verschillende partijen bekijkt, zou je zeggen een jaar of dertigMaar misschien is er dan wel weer een Jaar van de Vrouw K. KINDERVOORSTELLING CINEMA 1 Zaterdag- en woensdagmiddag, half twee (1 30 uur): „Het zwaard van Robin Hood", alle leeftijden KLEUTERTJE KK EENS EURO CINEMA Zaterdagmorgen, half elf (10 30 uur): „Kuifje en de zonnetempel", alle leeftijden. VOORBESPREEKKASSA Voor al deze Amersfoortse biosco pen kunt u telefonisch plaats bespre ken onder het centrale nummer 33655. U kunt voor één of meerdere dagen vooruit bespreken (geopend van 10.00 uur 's morgens tot 18.00 uur's avonds). VERWACHT TIJDENS DE KERSTDAGEN GRAND THEATRE Van donderdag 18 december af, Piet Bambergen in de dwaze lotgevallen van „Sherlock Jones" CINEMA 1 Van donderdag 18 december af: „Jaws", See it before you go swim ming. De Amerikaanse regisseur Sam Pec kinpah is een man, die het geweld in zijn films niet schuwt. Integendeel. Het geweld is bij hem bijna tot een soort religie geworden, een studie van het geweld. Wie zijn meest bekende films „The Wild Bunch" en „Straw Dogs" heeft gezien, weet wat dat bij Peckinpah betekent. In zijn films heeft geweld een enorme funktie. Hoewel hij nadien briljant werk bleef afle veren, verschraalde de betekenis van zijn films de laatste tijd. In „The Getaway" werd hetgeweldgegeven nog al commercieel uitgewerkt, terwijl zijn nieuwste film „Bring me the head of Alfredo Garcia" met zijn visie op het thOa geweld niets meer te maken heeft Je kunt je ook aan geweld over eten en dat is, wat volgens mij Pec kinpah in deze film heeft gedaan. Ove rigens moet ik bekennen, dat ik toch überhaupt al niet zoveel op heb gehad met de filmthema's van Peckinpah, die het geweld vereert met een soms mania kaal aandoende geestdrift. Wat mij in Penckinpah boeide en nog boeit is zijn manier van verfilmen. Hij ziet kans om een extra dimensie toe te voegen aan het gegeven, door de wijze, waar op hij - bij wijze van spreken- het bloed laat spatten of een kogel in l&at slaan in het hoofd van een potentiele bandiet Het lijkt er op. dat Peckinpah, die Amerika ietwat verbitterd de rug toe keerde. in Mexico een wat andere stijl heeft geprobeerd, maar zo aan deaktie film gebakken zit. dat er niet veel anders uit de verf kon komen. Ondanks het wat zoete begin van zwaantjes in het water in de zonnige zon van Mexi co. registreert Peckinpah verder een aaneenschakeling van moordpartijen. Peckinpah wordt wel eens de enige echte fascist van Hollywood genoemd omdat het filmgeweld van Peckinpah er zo aantrekkelijk uitziet. Het is er op gericht om het publiek te bevredigen in hun sensatiezucht en wordt het geweld in het verhaal voorgesteld als de enige logische uitweg voor alle problemen, die eerst door Peckinpah en de zijnen zijn bedacht. Hoe het ook zij, „Breng mij het hoofd van Alfredo Garcia" is een aaneenschakeling van moord gewor den Ook al zou Peckinpah van zijn image als de verfilmer van het ge weld afwillen, met deze film is hij daar niet in geslaagd en worden zijn beperktheden als filmer eigenlijk geac centueerd Aan het slot wordt de loop van een geweer recht op de camera gericht. Als publiek schrik je dan wel even Wat bedoelt ie nou"? Ik denk dat Peckinpah met dit gebaar ook wil af rekenen met de critici onder het pu bliek Wellicht dat hij bij zijn vol gende film ook werkelijk de zaal in schiet

Leusder Krant | 1975 | | pagina 19