miss peach kappie kapitein rob ENTRAAL- NTENNE- YSTEEM Centrale antennes Ingezonden: in Leusden van toen tot nu en het lisbergraadsel ERDAG 11 DECEMBER 1975 LtUSÜtR KRANT (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) B,en centrale antenne maakt lang niet éreen gelukkig, zo blijkt wel weer uit publicaties in de jonste uitgave Liberaal Leusden en de reactie de heer Scholten hierop in de usder Krant. Technisch gezien zijn natuurlijk erg mooie dingen, als ze ijd perfect zouden werken althans ar dat doen ze lang niet altijd, dat is al een bezwaar. Een nog jl groter bezwaar van centrale of meenschappelijke antennes echter is men een essentieel facet van het lendaagse leven, de ontvangst van lio- en televisieprogramma's, niet eigen hand heeft Met het argument die antennewouden op de daken zo lelijk" worden door gemeente- jturen privé-antennes verboden en ■dt men overgeleverd aan een vaag lectief waarin een eenling weinig helemaal niets heeft in te brengen, ■wijl een perfecte radio- er. televi- ontvangst mijns inziens veel be dijker is dan subjectieve bezwaren en ..lelijke antennewouden" Er zijn roners van Eurowoningen die uitpu- ellende maar een eigen FM-antenne hun dak hebben gezet omdat de vangst kwaliteit via de centrale an- niet acceptabel is. Let wel: moet ïlligaal geschieden, want een lie oplossing van dit probleem be lt niet De PTT controleert wel. ar bemoeit zich alleen met ont- gst van Nederlandse zenders en han- rt omstreden minimumeisen (voor ihten wende men zich tot de Radio- troledienst PTT, Kortenaerkade 12, Haag) De Consumentenbond is te- deze wantoestand aleens van leer rokken Men pleit onder andere voor standaardcontract tussen beheer- enaangeslotenen waarin onder meer bepaling is opgenomen ,,de deel- ler heeft het recht de overeenkomst «eindigen als de installatie niet joorlijk werkt" ft pleit er niet voor dat iedereen nu maar weer een eigen antenne op het dak N.im moeten gaan neerzetten Wel is dat de normen verhoogd worden, r beter gecontroleerd wordt en dat ïpaald minimum-aanbod van pro- ima's zou moeten worden aange- Hier in Leusden bijvoorbeeld erlandse en drie Duitse tv- ma's, drie Nederlandse en drie radioprogramma's plus AFN lerberg ten behoeve van onze Ame- inse medeburgers. Wie meer wil n ontvangen of wie nog ontevre- [is over de kwalitiet zou het recht jen hebben zelf een antenne-ïnstal- neer te mogen zetten In de prak- zullen slechts weinigen van deze flijkheid gebruik maken vanwege ;e kosten van zo n eigen instal- ferder is nodig een veel democra- |ier beheersvorm van collectieve inevoorzieningen. waarbinnen ook minderheid volledig aan zijn trek- (kan komen. Want die mag er toch tonder lijden dat een meerderheid fde aangeslotenen zo weinig kwali- iewust is Overschakelen op een merciele beheersvorm met aan togen op vrijwillige basis zou ook bplossing kunnen zijn. deaangeslo- j is dan een betalende klant, met (voordelen van dien. In Belgie en lerenigde Staten werkt men al ja- jang tot veler tevredenheid met par- |iere kabelbeheerfirma's ligt op dit gebied nog een schone Ivoor een democratisch denkend en Jelend gemeentebestuur, of voor (ieke partijen, dunkt me P. C. Noorland, Koolzaadland 26, Leusen, Leusden, telefoon 3376. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van vorige week een aansluitende opmerking De inzender zij getroost Ook in de wijk Hamersveld is het beeld op Ned 2 erg slecht en is Duits land 1 en 2 helemaal niet om aan te zien Eigenlijk is Duitsland niet teont- vangen Vorig jaar november schreef ik de nieuwe beheerder van het systeem een briefje, waarin ik mededeelde, dat sinds het tijdstip, dat zij aan het systeem gingen werken, wij pracktisch geen beleid meer hadden Terwijl te voren het beeld haarscherp was op alle vier zenders. Als antwoord daarop kreeg ik een breif, waarin werd uitge legd dat zij met een totale renovatie bezig waren maar dat na beëindiging van het derde gedeelte, (waaraan men spoedig hoopte te beginnen) we goede ontvangst zouden hebben Dit jaar november schreef ikopnieuw Ik vroeg hen - nu er een jaar was voorbijgegaan - of het nu mogelijk was, dat wij eindelijk een goed beeld zou den krijgen, dat enkelen in onze wijk een aktie overwogen of eigen antennes wilden plaatsen, maar dat ik graag eens wilde vernemen wat er nu precies aan de hand was Als antwoord daarop verscheen een monteur, die mijn vrouw vertelde, dat ons toestel in de verkeerde hoek van de kamer stond (sic. Bijzonderheid Ons toestel staat al in die hoek zoalng wij in Leusden wo nen - drie jaar geleden toestel ver nieuwd Naar mijn -mening heeft de firma ELMA gewoon veel te zwakke signaal- verst erkersingebouwd. Waardoor het te ontvangen signaal te zwak is hetgeen vooral bezitters van kleurentelevisie moeten bezuren Het is een kostbare zaak om dat allemaal te vervangen. Dat de gemeente er zich verder zo gemakkelijk vanaf wil maken is na^ tuurlijk niet redelijk Maar wel begrij pelijk Gedupeerden kunnen kiezen uit vijf mogelijkheden 1 De bijdrage voor het CA-systeem niet meer betalen tot het tijdstip, dat de zaak verbeterd is 2. Het plaatsen van een eigen TV-mast (zoals in onze wijk door velen wordt overwogen) 3. Nooit meer TV-kijken. (Erg aan te bevelen) 4 Verhuizen. 5 Een gezamelijke aktie. (Erg mo dern). G. van der Jagt, Lindelaan 16 burgerlijke stand LEUSDEN t/m 3 december: Geboren: 28 november Luciènne, dochter van J Outshoorn en H. de Boer. Eikenlaan 32; 28 november 1975: Michiel. zoon van H. B J- J Schreurs en M. J H Dumont. Grienden 57; 2 december 1975: Jacco Gerrit, zoon van B J Klappe en F. van Eist, Landweg 24; 2 december 1975: Ronald Christian, zoon van C J. Lambers en K M Schuring, Walstro 67. Geboren elders: Amersfoort. 11 no vember 1975. Serruijs. Marieke, Azu- riet 9; 12 november 1975 Brenda van den Berg. Vlasland 30; 16 november 1975: Steven G de Rooij. Dordogne 20, 17 november 1975 Johanna J. M. Ver beek. Waterhoen 6 Overleden: 28 november 1975. N. M M. T Hulsman, oud 77 jaar; 29 nov 1975 C M Heijmans, oud 82 jaar, wonende te Utrecht Gehuwd: 27 november 1975: W Brou wer en H H de Jong, 27 november 1975 R R. Matthijs en A. Uneken, 28 november 1975 A. M J. Kuppen en K. Bolding. Ondertrouwd te Leusden: 3 december 1975 Wessel Henricus Jozef Huppel- schoten, tonende te Leusden, Hessen weg 212 en Anna Antonia Maria van Uhm. wonende te Leusden, Hessenweg 212. fpOI'l SPORTNOTA Ondertussen had burgemeester Schneiders de gemeenteraad toege zegd, dat b en w binnenkort een sportnota zouden presenteren. „Nim- merdor" hield op een terrein van R. H. van den Hengel aan de Hamersveld- seweg een avondcoucours met tuig- paarden en springwedstnjden met po ny's Op het voetbaltoernooi van de KPJ te Nijkerk won Hamersveld pas na 42 penalties van Hoogland de finale en Achterveld werd 3e. De 22e jaarvergadering van Roda had een op komst van 41 van de 232 leden. Voor zitter P Wendel ontvouwde de plan nen voor een eigen clubhuis. Roda had toen 16 elftallen (4x zondag, 3x zater dag, 5x jeugd, 3x pupillen en een ve- teranenploeg). Leander werd zater dagtrainer in plaats van Akkerman en Van Keeken trainde de zondagvoet ballers. De heer H. Clazing werd club kampioen van de TTCL. In de Leusder Courant no. 7 haalde ..Nimmerdor" de voorpagina met het carousselrijden van o m. Bep v. d. Pol (met de later verongelukte pony .Skinny") en Jan v. d. Berg („Rosi- ta"). Een week later groot nieuws uit Achterveld. Het „Kerstens-sport- park", kosten ongeveer f200.000,-was bijna gereed. In Breda zwom Nicolette v d Heide van de Haaien feen pupil van trainer Duinsbergen) de 100 meter schoolslag tijdens de nationale kam pioenschappen in 1.38.9 en in de 12e Tour de Junior te Achterveld met 120 renners eindigde plaatsgenoot Jo- han Ossendrijver, na vier Duitsers op de 5e plaats. Wim Pater uit Barne- veld werd 6e. Met hem als kopman van 16 jaar werd ,,Everwear" winnaar van het ploegenklassement. Nummer 12 (21-8-1969) bracht het Haaien-po- loteam als kampioen. Dit zevental pro moveerde naar de 2e klasse Midden- Nederland. Weer haalde Nicolette v d Heide de kolommen van de Leusder Courant. Zij werd clubkampioene van de Haaien, vóór Hanneke de Herder. Roda begon de nieuwe competitie uitstekend met een 1-3 uit-overwinning opBarne- veld. De mannen van Leander versloe gen thuis Nederhorst met 7-0. Op 18 november 1969 (no. 16) weer groot nieuws van de ponyclub „Nimmer dor" Onder leiding van Greet v d Pol, Dirk Pries en L. Jansen werden de Leusdense pony-ruitertjes in Apel doorn reservekampioen van Neder land De heren J van Santen, D. Op stelten, K. de Kruyff, P. en J. van Daatselaar en C Vermeulen kregen een vaste aanstelling in Roda's jubileum commissie voor het 25-jarig be staan van de club in 1971 Wel goed op tijd' De heer Dietrich kreeg het zo druk met zijn sportcorrespondent- schap voor onze krant, dat hij hulp no dig had voor Achterveld en Stouten- burg Die kwam met ingang van het 17e nummer van de Leusder Courant. De heer A. M. v. d. Berg werd sport en algemeen medewerker voorde hier boven genoemde woonkernen en vanaf die tijd verscheen ook veel meer Ach- tervelds nieuws in onze kolommen. De Achterveldse EHBO vierde rond die tijd haar 20-jarig bestaan en op dat mo ment was de 13e Tour de Junior (vooi juli 1970) reeds volgeboekt met als plaatselijke sterren Jack Droog (13 jaar), Dirk-Jan v. d. Berg (13) en de even oude Dick Willigenburg uit Hamersveld en Bertus v. d. Burgwal en Louis van Hamersveld uit Achter veld. ACHTERVELD Voetbalclub Achterveld RS (dat RS betekende Rudolph-Stichting) was in middels omgedoopt tot ,,de Glind" en uit een initiatief van de Achterveldse KPJ en bewoners van de Rudolph- Stichting werd in Achterveld een vol leybalclub opgericht met 1 heren-, 1 dames- en 1 jeugdteam. Deze club speelde onder de naam van Rudolph- Stichting. Wisselende sportuitslagen in no. 19 van 10 oktober. SVA en Roda verloren hun wedstrijden, maar Impa la-volleybal. de Antilopen en TTCL wonnenVanaf 7 oktober ging de schaak u* /tu-C IMar, 1BEF HE 1 RMetje, JE tUCIfCfT j ttciAP vereniging De Toekomst aan begin nende jeugdschakers gratis les geven Eind oktober kondigde de Auto-, Mo tor- en Bromfietsclub Achterveld een „varkensrit" aan Het beest werd later gewonnen door een zekere me neer A Buitenhuis uit Nunspeet. Paal en lat maakten dat de SV Achterveld tegen de Kivieten uit Voorthuizen niet verder kwam dan een 1-2 nederlaag, maar Roda 3 was na 6 wedstrijden nog ongeslagen Vanaf no. 22 d.d. 30 oktober kwam onder de meeste sportfoto's een extra onderschrift; Fo to Janus Visser Zes jaar lang gaat on ze fotograaf nu reeds mee Op 4 november uit de discussienota Onderwijs van de gemeente Leusen: „In Hamersveld is nog maar 1 gym nastieklokaal Twee extra lokalen zijn nodig plus nog 1 in Leusden-Zuid In het bestaande uitbreidingsplan is daarvoor geen ruimte In verband daar mee wordt aan de mogelijkheid ge dacht om in de toekomstige uitbreiding van het sportveldencomplex aan deBa- voortseweg de bouw van een sporthal (toen al') op te nemen. Behalve voor het gebruik door schoolkinderen zou een dergelijke sporthal een prachtige gele genheid bieden om in de avonduren en weekends hierin diverse takken van sport te bedrijven. Deze plannen zullen binnen niet al te lange tijd door het gemeentebestuur worden uitgewerkt"! Ondertussen won „de Roskam" in de GeVuEem-biljartcompetitie met 6-4 van Hoogland Van 16 t/m 25 oktober schoten 220 schu#ers van de KNSA op de Leusderheide om het Nederlands kampioenschap militair geweer Er werden 2000 schijven verbruikt en 30.000 patronen. In de voetbalwedstrijd Unitas-Roda kreeg scheidsrechter J Herkströter (volgens een platje van Janus Visser) een vuiltje in zijn oog. Jos van Kooy scoorde 1 en Jan Drost 2 doelpunten en Roda won met 1-3. SPORTFEEST Het schoot al aardig op met 1969 Nummer 23 van 6 november vermeld de. dat 3 van de 6 TTCL-teams aan de leiding stonden en de start van Im pala in de handbalcompetitie was uit stekend Nimmerdor's ponyclub werd op 1 november Nederlands veelzij digheidskampioen met dressuur, cross en springen Het Burgemeester Bui- ningpark werd op 6 juni 1966, dus vóór onze tijd geopend. De Leusden se sportstichting stalde in novem ber 1969 reeds voor om het eerste lus trum f1971) met een groots sport- feest te vieren Dtortoe werd een „aanzienlijk bedragjp gereserveerd. Inmiddels had Roda (zb) in de 2e klas se B de koppositie bereikt met 13 punten uit 9 wedstrijden. Barneveld stond 2e met 1 puntje minder. Op de jaarlijkse tentoonstelling van vogel vrienden werd de heer H G. van Dijk, overigens na loting, kampioen met 89 punten. Terwijl de fa Schoonhoven, de grote spitter van Leusden, de op dracht kreeg om de gronden van het bouwplan Rozendaal (Euro-woningen) bouwrijp te maken, lagen de veldspor- ten stil vanwege de winterstop en door de slechte toestand van de velden. Rond de jaarwisseling 1969-1970 zijn de Haaien bijzonder aktief. Ditmaal niet in het zwembad maar met het bakken van 7.000 oliebollen bij de familie Roest. Met een klein winstje moeten die oliebollen verkocht worden ten behoeve van de clubkas Er zit blijkbaar meer in oliebollen dan je denkt. De sportvelden lagen begin janua ri 1970 nog dik onder de sneeuw toen al weer het eerste zomersport- nieuws verscheen De Tour de Junior kreeg een eigen rubriek in onze krant en daar werd druk gebruik van ge maakt. Jan Schouten nam zijn kans goed waar De gebroeders A. en C Hoogland werden 2 en 1 in de Snert- loop in Den Treek en de Antilopen wonnen het microkrofbaltoernooi van Odik In no. 34 (22 januari) verklaar de SPOEDCURSUS Dokter J. Lantink uit Leusden ver klaarde zich bereid om op 28 januari aan alle bestuurs- en commissieleden van Roda en aan de elftalleiders de eerste beginselen van de EHBO bij te brengen. Het voetbalspel werd ken nelijk ook in de lagere regionen steeds ruwer. Ondanks sportiviteit en zelf discipline zijn natuurlijk niet altijd on gelukjes te voorkomen. De cursus bleek een groot succes. Nog meer Roda- nieuws: Roda-lid architect D. Op stelten besprak zijp ontwerp van het nieuwe clubhuis Mooi en doelmatig, maar niet goedkoop, al zouden de mees te werkzaamheden door de leden zelf worden uitgevoerd. Het clubbuis kon, als alles meezit, nog in 1970 gereed komen. Ondertussen begon Roda met een eigen Lotto. Er moest veel geld op tafel komen. De dames-junioren van Impala-handbal leerden Fideli- tas 2 met 20-0 handballen en werden kampioen. Ut 10 wedstrijden boekten zij een score van 113-18 en dat moet een heleboel zijn. Begin februari (no 37 12-2-1970) speelden de Antilopen met een gast- ploeg in een week tijds 6demonstratie- wedstrijden bij Kees Terol in Mar- bella en omgeving. Peter Kuypers uit Leusden won de 7e en laatste cyclo- crossrit in Den Treek en daarmee ook de Midden-Nederlandcompetitie in deze tak van sport. Nog steeds was het winter met veel sneeuw en gladheid, maar desondanks werd een deel van het winkelcentrum de Bieshaar in Leus den-Zuid geopend Het 12^-jarig be staan van de Tour de Junior-organisa tie werd met weinig tam-tam herdacht en pas begin maart kwam de voetbal lerij weer een beetje op gang De An tilopen hielden met 28-0 een leuk schuttersfestijn en Henk Houtveen Hzn werd met 23 899 punten kaartkampioen bij Roda. „Jongs' Wakker worden!" riep Kappie terwijl hij de meester en Okki schudde. „Er is weer wat nieuws aan de hand met de ijsberg!" „Dat snertding "mopperde Okki. „Telkens wat anders „Krakende krukassen' I-Ik zie watje bedoelt"stamelde de meester. „Hij is een heel stuk boven water gekomen. Ik ben een dolgedraaide moer als ik snap, hoe dat technisch moge lijk is Enige tijd staarde het viertal verbaasd naar het verschijnsel Toen slaakte Okki opeens een kreet „Kijk! Kijk, wat daar boven water komt.. GlimpiepersHet lijken wel twee masten'" „Alle kniezebietershet jong heeft gelijk!" mompelde Kappie met een verbazing, die steeg naarmate ook de ijsberg steeg. Want nu werd het duide lijk, dat de masten toebehoorden aan twee schepen Met lichte schokjes wer den zij steeds hoger uit het water ge heven „Ze moeten op de uitlopers van de ijsberg liggen veronderstelde de meester deskundig Kappie antwoordde niet, hij keek met grote ogen toe en hield de adem in „Jongs Herkennen jullie die vor men nietvroeg hij tenslotte geroerd „Zijn jullie die nou al zo gauw vergeten?" De anderen hoefden niet te gissen, want op dat moment werden juist de namen van de gezonken schepen boven de wa terspiegel zichtbaar Het waren de „Kraak" en de „Neeltje Jacoba" „Vreemd", zei Kappie „Net de twee schepen, die het laatst op de ijsberg zijn gelopen!" Nog steeds steeg de ijsberg sidderend uit het water op. Dit duurde tot de bei de schepen helemaal droog lagen. „Het lijkt wel een dok!" vond de mees ter. „Ik vertrouw dit niet. Ik heb nooit gehoord, dat ijsbergen konden zinken en stijgen. Dat is sinister „Zo is het Siep'" viel de maat hem op hese toon bij. „Dit geeft vast weer nieuwe ellende en narigheid!" „Wat is dat voor snertpraat, ome Tjeerd", zei Okki verontwaardigd „In plaats dat je blij bent, dat we ons goeie schip terug hebben Kappie klopte hem goedkeurend op zijn bol. „Zo is het maar net, jeugdige bra sem'" beaamde hij „En we gaan als de bliksem kijken, hoe het met ons schip gesteld is!" „Nee N-Nee1" piepte de maat „Het is er n-niet pluis! En d-denk toch aan die ijsberen'" „Die ijsberen laten zich nog nergens zien. Voorlopig is de kust dus vrij!" stelde Kappie vast. „Geen gezever, dus. Kom mee" Maar nauwelijks waren zij op weg. of de ijsberen lieten zich wèl zien Kappie en dc zijnen konden juist bijtijds achter een ijsblok wegduiken Het volgende ogenblik bleek, dat de ijsberen die hen passeerden minstens even vreemd wa ren als de berg die zij bevolkten. „Warm, hè, in die pelsmerkte een van de dieren op het rijk der duizend eilanden Met inspanning van alle krachien lukt het de wagen weer op de weg te krijgen. De schauffeur glimt van genoegen Eddy en Rob besluiten nu met deze wagen verder te rijden De muilezels woraen ontza deld en in de bergweide losgelaten. De dieren kunnen hier genoeg voedsel vin den. En de vrachtauto blijkt voedsel ge noeg aan boord te hebben om Eddy en Rob een stevige maaltijd te verschaffen Ziezo, nu is het leed geleden, de motor gromt en de wagen snort over dc weg. Over enkele uren kunnen ze In Valparaiso zijn! Onderweg bestudeert Eddy zorgvuldig het schetskaartje van de eilanden, dat hij in de onderaardse fabriek van professor Lupardi heeft gecopiecrd De archipel, die ook wel het rijk der duizend eilanden wordt ge noemd. bevindt zich op de zuidwestelijke kust van Chili. In Valparaiso brengt Eddy onmiddellijk verslag uit van zijn bevindingen. Ik heb sterk de indruk", zegt hij', „dat zich opeen der eilanden van de Chonos-archipel een grote voorraad Lutonium moet bevinden". Hij wijst dc vermoedelijke p-laats aan op een grote kaart van dc archipel. Twee hoge regeringsambtenaren, die bi| het gesprek aanwezig zijn. horen het hele verhaal nogal wantrouwend aan. Een onderaardse fa briek in een vulkaan en een nogal rare geleerde, die daar met behulp van een Japanse assistent en robot- vogels allerlei vreemde proeven neemt? Het klinkt tamelijk fantastisch „We moeten eerst meer zekerheid hebben", zegt een hunner tenslotte ..Wij zouden u wel een vaartuig ter beschikking kunnen stellen en een paar vliegtuigen en de marine zal wel een oogje in het zeil vv illen houden, maar verder kunnen \v ij op dit moment toch niet gaan Ms u zelf het onderzoek wil instellen, dan kunt u uw gang gaan. Maar het risico is voor uw rekenine" Drukke dagen volgen De regering stelt de coaster Ines" ter beschikking van Eddy, een modem en snel schip. De kapitein is Kolis oude vriend Mac l.loyd. Rohenhddy monsteren gewoon als bemanningsleden Rob krijgt de functie van eerste stuurman en hij is blij weer het dek van een schip onder /i|n voeten te voelen. De .Ines" kriigt bovendien twee vliegtuigen aan boord van het allernieuwste tv pc. die lood recht kunnen starten De twee piloten v aren als passagiers mee. Met de voorbereidin gen van de expeditie zi|ii ongeveer twee weken gemoeid maar dan breekt het moment aan. dat de trossen worden losge gooid en de tocht kan beginnen. De huizen van Valparaiso schitteren in het zonlicht, wanneer kap Mac Llovd de telegraaf op volle kracht vooruit zet en dc ..Ines" de '\iai. uitvaart, de zee tegemoet

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7