k stond aan de oever van de Doode Zee Naar de ommekeer en zie, de rook van de aarde steeg op als de rook van een smeltoven (Gen. 19 vers 28b) Woensdag 24 december 1975 - KERST 1975 - Kerst-commentaar: Hoewel we ditmaal niet zo'n hecht aaneengesloten tijdvak van donkere dagen hebben ge had als andere jaren wel eens het geval is geweest, zijn we wat dat betreft toch maar weinig .te kort" gekomen. Wat kan het er somber uitzien allemaal! Som mige mensen zien het dan letter lijk en figuurlijk niet meer zo zit ten Als de omstandigheden verder ook weinig opbeurend zijn, dreigt men in een toestand van neerslachtigheid, een de pressie, te geraken. Op zichzelf genomen kan ech ter ook een donkere dag van wondere schoonheid zijn: de bomen duiken vaag uit de nevel op, de takken glinsteren behan gen als ze zijn met mistdruppels, vogels trippen af en aan op be zoek bij mensen die aan hen ge dacht hebben en wat voedsel en drinken klaar hebben gezet, er hangt een sfeer van bijna tast bare stilte met op de achter grond de geluiden van het dage lijks gebeuren. Misschien moeten we wel met de in zichzelf teruggetrokken na tuur mee mediteren, peinzen over de zin van het leven. De uitbundige lente en de warme zomer zijn voorbij. Hoe konden de dagen schitteren: het vrolijke gekwetter en gefluit van het ge vederd wereldje, zoemende in secten, bloemen en planten ein deloos geschakeerd naar vorm en kleur, strelende geuren, tot dat de zon onderging in een ro mantisch vlammenspel, ons achterlatend in een sfeer van behaaglijkheid en weldadigheid, momenten van paradijselijke vrede. Zo moest het blijven, denken we dan, konden we het maar vast houden, totdat dagbladen en televisie ons er voor de zoveel ste keer aan herinneren dat het allemaal zo mooi niet is en zeker niet overal en voor iedereen. En we beseffen opnieuw, dat wel vaart, geluk en voorspoed broos bezit zijn, zoals het hele leven maar een wankele basis schijnt te hebben. Maar lichamelijk wel bevinden bant - en dat is maar goed ook - al te sombere over peinzingen uit. Naast de kwade kansen zijn er zoveel goede en blijft het leven geen kostbaar ge schenk? Maar diep beschouwd - en dat doen we eerder tijdens de don kere dagen voor Kerstmis en bij tegenspoed - komen we er niet uit. Het leven hier is eindig en al wat we bezitten, het is slechts een beperkt aantal jaren van ons, ten hoogste zijn we rent meesters. Mensen komen en gaan, in onafzienbare stromen, en alles wat we doen, wat we hebben en bezitten, het is slechts van betrekkelijke duur zaamheid. Moet dat dan de slot som zijn of is het toch produkt van de steeds korter en killer wordende dagen? Geloof: geen" is een in onze tijd steeds taltijker wordend ant woord. De tijd, dat de mensen voor elkaar deden of ze nog kerks waren en in elk geval nog wat geloofden, aan God en een hiernamaals, schijnt voorbij te gaan. De kerken hebben er heel wat over gezegd, en terecht houden ze zich er mee bezig. Gemakshalve wordt het dikwijls aan onverschilligheid geweten en minder vaak aan de kerk zelf. De kerkse mensen dreigen elite-groepjes te worden, veilig opgesloten in een wereldje waarin het eigentijdse hardnek kig ontkend wordt. De kerk heeft altijd gelijk gehad en zal altijd ge lijk houden. Maar aanstonds hopen we met elkaar de geboorte van Je zus te vieren, merkwaardig ge noeg - of misschien juist wel daarom - als de dagen niet meer korter worden en de duisternis niet meer toeneemt. Iedere dag komt er dan weer een streepje licht bij, totdat straks de dag weer glorieus te stralen staat. Het is Kerstmis tijdens de om mekeer van donker naar licht. En het is inderdaad de kerk die deze schat bewaren en koes teren moet. maar dat niet alleen: ze moet hem tonen aan de we reld als hoopvol teken aan men sen die het niet weten, desnoods niet meer willen weten: „Geloof, geen"! Godgeleerde mensen hebben er dikke boeken over geschre ven, gewichtige handelingen over gehouden, synodes en dis puten, het geloof ingedeeld in ar tikelen en sub-artikelen, God de Schepper samengevat en ge schetst in welluidende regels. Maar God is niet te begrijpen, niet te bevatten, zoals Christus geen zaak van het hoofd maar van het hart is: vrees niet dege nen die het lichaam schaden, maar hen die de ziel bedreigen; Gods rijk is niet gegrondvest op macht en geweld, maar op liefde en geloof, zoek eerst Gods rijk en de rest komt vanzelf. Praatjes voor de vaak? Zo kunnen ze wel gebruikt worden en zo zijn ze maar al te dikwijls gebruikt, maar in de kern is de goddelijke bood schap door Jezus Christus on schendbaar, onkwetsbaar Geloof begint daar waar wij het niet meer kunnen vatten En we hoeven het ook niet allemaal te begrijpen Doe nu maar wat de hand vindt om te doen, pak iedere dag die geschonken wordt aan om er wat van te ma ken. En voor de rest, wat er was voor je hier landde en wat er zijn zal na je vertrek, maak je daar geen zorgen over. want ieder, ieder mens is in Gods eeuwig heid geborgen En het wonder lijke is: je behoeft er niks voor te doen, je kunt het zo maar aan pakken, geen diploma's, geen bankgarantie, geen contracten, geen onderscheidingen, het is evenmin te koop, maar het is er voor elkeen Voor niks dus, in derdaad, maar het kon wel eens zijn, dat je als je dèt begrepen hebt er je hele leven aan dienst baar zoudt willen maken, kun nen is een andere zaak, maar dat wordt dus niet eens geéist. R K STOND AAN DE OEVER VAN DE DOODE ZEE... in zie de rook van de aarde steeg Dp als de rook van een smeltoven. Gen. 19 vers 28b. dinsdag 28 oktober 1975. rfiddagtemperatuur 35 graden. De Doode Zee ligt gevangen ussen de bergen van de woestijn fan Judea en de bergen van Moab >inds de onvoorstelbare catastrofe lit Abrams tijd zich heeft 'oltrokken, is hier de stilte gevallen. Het is alsof de stilte van eeuwenher, a het daverend tumult, zich heeft aten vangen tussen de «rgmassieven. Als de bergen van Moab en ludea konden schreeuwen, ouden nog de echo's naklinken ian de vertwijfelden, die hier hun ndergang tegemoet gingen. De bode Zee. Het massale graf voor enduizenden, was eens een fuchtbaar stuk land van grote itgestrektheid. Na de nvoorstelbare catastrofe uit ienesis 19, een natuurramp van pocalyptische omvang, is de stilte r voorwereldlijk. „In den beginne chiep God de hemel en de aarde, baarde nu was woest en ledig." fe stilte kan spookachtige vormen annemen Een huivering vanuit het oordeel. een goddelijk merkteken Als het waar is dat de zeeweg de 0-9 overgebleven weg is na de ondvloed, dan gaat dit hier niet op 'br is geen weg over het water. Elk aartuig zou zijn ondergang $enioet gaan vanwege de antasting van het water, dat oveel zout bevat en andere hemicalién, dat het materiaal het et zou overleven. Daarom op feze zee. geen schip, geen zeilboot Wander vaartuig. Geen zeeweg js! Geen vogel waagt de overtocht, want de aanraking met dit water is voor het dier dodelijk. Geen insekt of levend organisme bevat het water. Het water van de Doode Zee is voor altijd dood! In dit Bijbels Hirosjima is alleen maar het element van de dood. Dit water heeft geen herscheppende kracht' De vloek, het oordeel rust zoutzwaar op deze zee Dit grootste onuitputtelijk zoutvat van de wereld spreekt van een niet uit te spreken gebeuren. Gods onafwendbaar oordeel, dat zich voltrok toen er geen rechtvaardigen meer waren in deze streek. Een huiveringwekkende waarheid! De Doode Zee. Het goddelijk merkteken aan de wand van de wereld. Zal God bij de laatste wereldbrand dit stukje overslaan, omdat hier het oericht zich al heeft voltrokken? Hier op het strand geen schelpen als overblijfselen van organische leven, maar stenen met een laag zout bedekt en zoutkristallen, die de zee doen oplichten in vele klejren bij wisselende lichtinval GODS HEILPLAN Ik stond aan de oever van de Doode Zee Zou deze zee een plaats vinden in Gods Heilsplan? Heil, genezing vanuit het oordeel? Zou het mogelijk zijn? God kan onvoorstelbare dingen doen Zou de Doode Zee in het geheel van Gods plan met Israël een heilzame funktie kunnen vervullen? Als de tekenen zich niet bedriegen is God daar reeds mee bezig en Israël en de wereld houden de adem in. Want wat is er aan de hand? Het water van de Doode Zee bevat onvoorstelbare hoeveelheden chemicaliën De fabrieken bij Sodom produceren nu al 900.000 ton potas en Israël hoopt deze produktie in 1982 op te kunnen voeren tot 1 400 000 ton. En dat in een tijd dat potas schaars begint te worden op de wereld. De Doode Zee bevat voorraden voor eeuwen. Israël zal weldra de enige leverancier worden in de wereld van dit onmisbare produkt. Welvaart uit het oordeel! In Genesis 19 vers 28b staat... en zie, de rook van de aarde steeg op als de rook van een smeltoven." Joodse christen-geologen lazen de tekst en spraken het vermoeden uit dat deze passage de aanwijzing kon zijn voor het vinden van gas en olie. De geologen gingen boren en vonden in 1953 het eerste gas en de eerste olie op aanwijzing van Mozes. Zo is de Doode Zee geworden tot één grote schatkamer, bewaard tot heil voor alle volken! Dus toch een plaats in Gods Heilsplan! GROOTTE EN OMVANG De zee is 78 km lang en op zijn breedst 18 km. Ze ligt 400 m beneden zeeniveau en is op vele plaaisan 400 m diep. Per dag verdampt er net zoveel water als 20 miljoen gezinnen gebruiken De laatste 20 jaar is de oppervlakte van het water één meter gedaald. De geleerden zoeken naar de reden. Is deze daling permanent? Het is voor hen een interessante vraag. Op sommige plaatsen zijn de zwavelbronnen zo sterk, dat de reuk van zwavel duidelijk merkbaar is. Zo is het aannemelijk dat de vrouw van Lot de dood vond door de vergiftigde dampen die er opstegen. Dat de vrouw van Lot nog te zien is. is een fabeltje, want uit de ontelbare zoutpilaren, die er zijn, zijn bij enige fantasie wel mensenfiguren te onderscheiden. Zwemmen is in deze zee niet mogelijk, omdat het soortelijk gewicht van het water zodanig is, dat het lichaam naar boven wordt gedrukt. Overigens is het wel nodig, na een bad in de zee een stortbad te nemen van zoet water, want anders word je een pekelharing. Israël heeft aan deze zee kleine inrichtingen laten bouwen, die bedoeld zijn voor mensen die lijden aan een bepaalde ziekte. Want ook de Doode Zee bevat stoffen die genezend werken op bepaalde organen. Ik stond aan de oever van de Doode Zee.. Zoutkristallen schitteren. De stilte versteent zich in de met zout bedekte rotsblokken Het oordeel rolt aan in het zoute water. Is dit alles? Nee, want boven dit alles ruist de belofte van God als het gedruis van vele wateren: Ik heb deze zee opgenomen in het Heilsplan met mijn volk Israël!!!

Leusder Krant | 1975 | | pagina 21