't ei Een kleurplaat voor allemaal J. to Alexander Pola (vervolg) „We staan volledig achter wat we doen; er komt nooit iets op het scherm, of we zijn het er allemaal over eens" „Ik vind mezelf niet overmatig belangrijk, zeker niet zo belangrijk dat er stukken over mij worden geschreven" DONDEROAG 5 JUNI 1975 LEUSDER KRANT Woensdag 24 december 1975 Sf. SCHI 1400 Ir zorgdei Daardc Daardo Dóèron Pola: „Er wordt veel gelachen, veel afgezien, veel afgeleden. („en veel afgegaan vult Henk van der Horst aan). Of er wordt geïmproviseerd? wil ik weten. Pola: „De teksten liggen wel vast. hoewel ze op het laatste mo ment worden gemaakt. Op zich be tekent dat al improvisatie." Boer Koekoek Terwijl we mijmeren over Farce Majeure, herinner ik mij een optre den van boer Koekoek in het satiri sche programma Ik vraag Pola of hij het nut van de Bennekommer in de politiek ziet zitten „Zie ik in het geheel niet; och het maakt de politiek wat schilderachtiger Hij is in zoverre nuttig dat hij een aardige illustratie is voor een heleboel mensen; hij laat zien hoe komisch je kunt wer ken als je niets van politiek afweet." Was het de bedoeling om hem belachelijk te maken? Pola: „Natuurlijk was dat de be doeling Maken is niet juist uitge drukt. dat istie al. maar om het nog eens te laten zien aan een aantal mensen, die dat niet op het eerste gezicht opmerken Hij mag het le zen, ik hoop dat zijn huurders het ook lezen." Pola knikt, als ik zeg dat mensen die zonodig op de voorgrond willen treden een zeker risico lopen. „Als ze op de één of andere wijze op de voorgrond willen treden, iopen ze het risico in een satirisch pro gramma te worden behandeld. Dat geldt evengoed voor mezelf Politiek De Nederlandse politiek. Aspira ties daartoe heeft Alexander Pola nooit gekoesterd „Nee. mijn talent ligt in een heel andere richting, denk ik tenminste. Ik kan me wel over een heleboel zaken opwinden, over al les wat er verkeerd is. in mijn ogen dan." Wat is er verkeerd9 onderbreek ik. „Nou. de hele inrichting van de maatschappijin grote lijnen." Hoe zou het anders moeten? ga ik verder. Pola. „Anders? Om precies te zijn: socialistischer althans niet kapitalistisch. Dat is voldoende om mee te beginnen, dacht ik. Heel langzaam, heel geleidelijk zijn we daar nu mee bezig Pola over het CDA: „Dat bestaat niet. Het is een droom van Steen kamp en zoals alle dromen be drog zijn, is ook de droom van Steenkamp bedrog Boerenbe drog!" Jan Fillekers werpt zich er voor het eerst tussen en plaatst een „denigrerende" opmerking over boeren. Van het één komt het ander en het woord bio-industrie valt „Ik mag boeren erg graag", zegt Pola. „Ik begin pas wat tegen boe ren te krijgen als ze industrieier worden, en dan denk ik aan de bio- industrie. Dat mag u er gerust zo inzetten." Uiteraard wordt ook het woord scharrelkippen genoemd en Henk van der Horst plaatst: „D'r wordt wat afgescharreld in Barneveld!" Pola: „Ik doe iedere donderdag middag een radioprogramma: „De theetafel van drie", een heel klein stripje van een vader en een moe der en kind, die over de aktualiteiten zitten te praten. Ik speel zelf het kind. Dat doe ik ook al zo n dertig jaar." Onlangs werden voor de KRO- radio de herinneringen aan het fa milieprogramma „Negen heit de klok" nog es opgehaald Pola: „Ja, ik spreek steeds meer mensen, grijzende mensen, die zeggen: voor u mocht ik als kind altijd opblijven. Dan moet je ontzet tend je best doen om je niet heel oud te voelen." Tekstschrijven Tekstschrijven, valt dat te definië ren? Pola: „Tekstschrijven is gewoon tekstschrijven, dat valt niet te defi niëren". (Henk van der Horst valt in de reden. „Schnjf maar op: een tekstschrijver is een soort kleerma ker. Wie de schoen past. trekke hem aan.") Pola weer: „Waar kunst met een grote K en kunst met een kleine k in elkaar overgaan, is niet te zeggen. Er kan ook nog een k tussen zitten. Je werkt met subjektieve maatsta ven Er wordt vaak gezegd dat er in Nederland een gebrek aan goede tekstschrijvers is, merk ik op. Pola: „Ik geloof als er meer wa ren, dat ik het dan allang wat rusti- Rustig dan. Pola. „Nou! Ik ben1 soms heel driftig, mmar ik heb ge leerd me te beheersenals dat nodig blijkt. Ik heb geleerd nog eens over een bepaalde zaak na te den ken, kijken of er andere kanten aanzitten". Een tevreden mens? Pola: Ja, en noteert u hoe snel ik ja zeg." Vriendelijk? Pola: „Vaak wel, doe ik altijd mijn best voor. Menselijk gezien heeft ieder mens recht om vriendelijk tegemoet getreden te worden, totdat hij het tegendeel heeft bewezen." Hoe is het om bekend te zijn? Pola: „Dat hangt af van je stem- ger aan had kunnen doen. Maar gebrek ik zie daar net een erg goede (Jaap van der Merwe) bin nenkomen Werkt u dan veel? Pola: „Ik werk gemiddeld vijftien uur per dag, de weekends meegerekend Ja, de reisuren zijn daarbij inbegrepen, het zou ontzettend zijn als ik die tijd aan de „lopende band" zou moeten doorbrengen." Aan kalmer aan doen denkt Pola niet, ondanks de bereikte leeftijd van 61 Pola: „Dit vind ik gewoon leuk, prettig, interessant om te doen. Het zou nog leuker zijn, als het ook nog nuttig was. daar kun je nog wel eens aan twijfelen." ming. Ik troost me met de gedachte dat het samenvalt met m'n boter ham. Het verschil ligt hier, of je vriendelijk wordt gegroet, of dat ze meteen op je schouders beginnen te rammen We worden beperkt in onze vrij heden, snij ik aan. Pola: „Valt mij niet op De meeste problemen die met vrijheden te ma ken hebben, kunnen we verwijzen naar de overbevolking. Als er zever in een bed liggen en ééntje draai, zich, dan kun je wel gaan roepen: Nou beperk je mijn vrijheid Houdt u nog tijd over om tv te kijken? Pola: „Erg weinig. Maar ik zie graag de Van Speyk Show en ik volg de aktualiteitenrubrieken een beetje. Ik zie ook graag Engelse se ries, vanwege immense vakman schap." En het kapitaal? vul ik aan. Pola: „Het kapitaal, dat wordt be steed, staat in verhouding met het aantal inwoners. Je kunt hier ma ken wat je wilt, maar je raakt het nooit kwijt, dat beperkt ons. In Enge land kan aan het buitenland worden verkocht. Dat geldt ook voor de filmindus trie. Maar dan is het meer een kwes tie van risico durven lopen. Bij de tv wordt met kijk- en luis terbijdragen gewerkt, dat is ge meenschapsgeld, daar kun je niet mee spekuleren." Voorzien mensen als Willem Duys en Mies Bouwman in een be hoefte? Pola: „Natuurlijk". (Maar de krarv ten hebben toch kritiek, zeg ik) „Kranten zijn geen maatstaf. 50 kri- tici vertegenwoordigen 50 kijkers. Iedere kritikus is één kijker, dus verschrikkelijk weinig op het totals aantal." Alexander Pola is, zoals gezegd, niet geïnteresseerd in interviews „Ik vind mezelf niet overmatig be langrijk, zeker niet zo belangrijk dat er stukken over mij worden ge schreven. Interviews probeer ik zo veel mogelijk te vermijden. Toen u mij belde was ik niet vief genoeg om nee te zeggen Omroepen De plaats van de NCRV in de om roepwereld? Pola: „Dat kun je aflezen uit de grootte van de omroep. Als een be langrijk aantal mensen kiest voor iets, is het belangrijk. De EO heeft net als iedere omroep het recht op bestaan, dat is mogelijk in een de- mokratische maatschappij. Zodra dat niet meer zou mogen, zou het er heel lelijk uitzien... maar daarom hoef je het niet met ieder een eens te zijn Er is weer een nieuwe omroep bijgekomen. De VOO? Pola. „Het wordt een beetje drin gen Ik weet niet of ik de aanwinst tot het goede moet rekenen Het zal wel een oorzaak hebben Kommercie? val ik in de reden. Pola. „Daar ben je er niet hele maal mee. De reden van de oprich ting heeft niet te maken met kom mercie. maar met domheid. Daarom willen we nu ook het on derwijssysteem veranderen!" Pola (in alle ernst weer) over de middenschool: „Er is een groot aantal landen waar het uitstekend funktioneert en niet eens in zulke linkse landen' Zoals Zwitserland dat kun je toch niet sterk progressie noemen Op dat punt komen we wei een beetje achteraan." Naast teksten voor Farce Ma jeure doet Alexander Pola veel inci denteel werk. „Momenteel werk ik met Chiem van Houwelingen aan een komedieserie voor de VARA. Deze komt in januari op het scherm. Dat wordt wel leuk, dacht ik". Alexander Pola is vanaf de op richting bij de televisie werkzaam en bij de radio vanaf '46. Simplisme Werpt het niet het nodige nut af? interpreteer ik. Pola: „Zinloos is het natuurlijk nooit, er blijft altijd wel iets hangen. Ik zie het minder zinloos als de hele wereld van vaatwasmachines. Plastik zakken Simplisme? explikeer ik. Pola: „Het simplisme moetje na tuurlijk niet letterlijk opvatten, maar met de onderwerpen waarmee het simplisme zich bezighoudt, zouden we ons allemaal mee bezig moeten houden." We worden wel zelfbewuster, uit ik voorzichtig. Pola- „Wel zèlfbewuster, maar nog niet bewust van een ander. De derde wereld bijvoorbeeld." U bent voorzichtig? zeg ik. Pola- ,,lk ben altijd zo: doordacht. Ik heb geen enkele reden om voorzichtig te zijn, daarvoor ben ik te zelfbe wust." Ook aan de jeugdigen is gedacht. Voor jullie hebben we weer een prachtige kleurplaat gemaakt. Laten jullie je fantasie maar eens goed werken en maak er een kunststukje van. Wanneer jullie ermee klaar zijn doe hem dan in een enveloppe en stuur hem op. Wie weet win je dan wel een van de prijzen die wij voor de mooiste hebben uitgeloofd. Vergeet vooral nietje naam, adres en leeftijd in te vullen. Veel succes! Voor de vijf beste kleurplaten stellen wij vijf jeugdboeken ter beschikking. Inzendingen sturen naar Postbus 67, Barneveld. Met vermelding: kleurplaat. Inzendingen moeten uiterlijk 2 januari in ons bezit zijn.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 26