n: De ontdekking van de Kirlian- fotografie - zicht op aura 3 M Woensdag 24 december 1975 KERST 1975 door Matthijs (Ted) van der Veer Kirlian-fotografie In deze bijlage is een speci aal artikel over een nieuwe vorm van fotografie: de Kirlian-fotografie. Uit onder zoekingen is gebleken, dat ie der levend wezen, iedere plant voor het menselijk oog on zichtbare energie uitstraalt. Vroeger werden heiligen af gebeeld met een aureool rond hun hoofd. Op onze voorplaat Is dat ook duidelijk te zien (een houtsnede). Dergelijke afbeeldingen werden als zuiver R.K. gezien. De nieuwe onderzoekingen op het gebied van de Kirlian- fotografie, kunnen ons doen afvragen, of dergelijke aureo len alleen maar symbolisch waren voor R.K. heiligen. Het zou best nogelijk kunnen zijn, dat in vroegere eeuwen het „aura" van de mens voor ie dereen zichtbaar was. Zoals zoveel eigenschappen van de mens in de loop der eeuwen degenereerden, kan ook het „zicht" op de menselijke „ziel" zijn verdwenen. In ieder geval biedt de Kirlian-fotografie - nog afge zien van bovenstaande over wegingen - voor iedere en thousiaste amateur-fotograaf Interessante mogelijkheden om te experimenteren. In bij gaand artikel leest u er meer over. De foto's vertellen u wat er zo bijzonder is aan de Kirlian-fotografie. V. van mening is dat alle vastgelegde resultaten in het geheel niets met het menselijk aura te maken heb ben. Het is daarom goed deze nieuwe ontwikkeling eens vanaf het begin te volgen, en daartoe moeten we teruggaan naar het jaar 1939 en het Russische plaatsje Krasnodar waar toen de Russische technicus Semyon Kirlian woonde en werkte, samen met zijn vrouw Walentina. De ontdekking Eind vorig jaar, en ook dit jaar, kwamen we keer op keer in de in formerende media de Kirlian- of au rafotografie tegen. Soms nuchter objectief beschouwd, maar soms werd toch ook wel de esoteri sche en mystieke kant van het ge heel benadrukt. Inmiddels is er al danig wat ver warring ontstaan, en schijnt het alsof niemand nu eigenlijk precies weet waar het om gaat. De een be weert met grote stelligheid dat we nu in staat zijn om het menselijk aura te fotograferen, terwijl een an der eveneens met grote stelligheid Terwijl Kirlian werkzaam was in een kliniek zag hij dat een patiënt behandeld werd met een therapeu tisch apparaat, en van dit apparaat zag hij een vonk overspringen naar de patiënt, die op de behandeltafel lag uitgestrekt. Omdat Kirlian naast een begaafd technicus, ook ama teurfotograaf was. vroeg hij zich af of hij dit verschijnsel, de oversprin gende vonk zou kunnen fotografe ren. En na een aantal mislukte po gingen slaagde hij daar inderdaad in. Hierdoor aangemoedigd begon hij een apparaat te construeren wat met een hoog voltage (circa 25.000 volt) werkte, en toen dit eenmaal voltooid was, nam hij een van de meest voor de hand liggende objec ten om mee verder te experimente ren, namelijk de menselijke vinger top Hij voerde de spanning toe aan een geleidende plaat, meestal ko per, terwijl bovenop de plaat een isolator werd aangebracht (meestal glas). Dit om te voorkomen dat de mens direct in contact kwam met het toch niet geheel ongevaarlijke hoge voltage. Op deze isolator (plaat glas) werd de fotografische plaat neergelegd, en daarop kwam dan weer het te fotograferen object. Daarna werd gedurende een of meer seconden de spanning inge schakeld, en volgde de 'nu belichte' fotografische plaat de normale pro cedure zoals we die vandaag aan de dag ook nog kennen (ont- wikkelaarstopbad - fixeer - spoelen drogen). Het resultaat in zwart/wit wat op deze wijze verkregen werd Voor het eerst ter wereld werden in Nederland opnamen gemaakt van de gehele menselijke hand. Dit had tot gevolg dat er nu zowel in de Verenigde Staten als in Rusland met Nederlandse apparatuur wordt gewerkt. (Omkeerpapier) zag eruit als een vingertop met daaromheen een uitwaaierend stra lingspatroon. Later, toen hij na de Tweede Wereldoorlog in kleur be gon te werken leverde deze tech niek de meest schitterende combi naties van kleuren- en stralingspa tronen op, en toen deed Kirlian ook pas zijn eigenlijke ontdekking. In de loop van de jaren begon hij langzamerhand de belangstelling te krijgen van wetenschappelijke zijde, en op een keer toen hij de apparatuur opstelde voor hoogge leerd bezoek uit Moskou overkwam het hem, dat, hoe hij de apparatuur ook instelde het beeld onscherp, en de kleuren vaag bleven. Omdat de tijd drong, verzocht hij zijn vrouw Walentina hem te assisteren, en tot hun beider verbazing bleken de kleuren en de straling bij Walentina wel scherp, en van een hoge inten siteit. Toen daarna Kirlian de appara tuur weer bediende, keerde het on scherpe en vage beeld weer terug. Nu was het zo dat Kirlian zich al een paar dagen niet helemaal in orde voelde, en daar er niet direct een andere verklaring voorhanden was, bracht hij het onscherpe en vage beeld in verband met zijn nader ende griep. En inderdaad is hem bij verdere onderzoekingen gebleken dat er een direct verband bestaat tussen de lichamelijke en geeste lijke conditie van de proefpersonen en de uiteindelijke resultaten bij de Kirlianfotografie. Verspreiding van de Kirlianfotografie Nu alweer enkele jaren geleden waaide de Kirlianfotografie over naar het westen, en in de eerste plaats naar de Verenigde Staten, waar zij al binnen korte tijd zeer veel belangstelling kreeg. En het ver loop van deze belangstelling was nogal stormachtig doordat de in formerende media in ruime mate aandacht schonken aan dit nieuwe, uit Rusland afkomstige fenomeen. En dit had op zich weer tot gevolg dat de schare van belangstellen den, en ook de wetenschappelijke onderzoekers zich enorm uitbreid de. Er verscheen bovendien een welhaast ontelbaar aantal publica ties, en daarvan kwamen er een paar in Nederland terecht in handen van de schrijver Ted van der Veer en de fotograaf Jan Dulfer die zich intensief met deze fotografie gingen bezighouden, en daar al spoedig schitterende resultaten mee be haalden die we dan ook een aantal malen op de t.v. hebben kunnen zien Van Nederland uit ver spreidde de Kirlianfotografie zich weer verder over Europa, ook al omdat een van de meest gestanda- riseerde Kirlianapparaten van Ne derlandse makelij is. en naar vnjwel alle landen van de wereld (inclusief de V.S. en Rusland) wordt geëxpor teerd. Fotograferen we nu met het menselijk aura? In tal van Russische- en Ameri kaanse publicaties wordt beweerd dat we nu in staat zijn om het men selijk aura te fotograferen, maar is dat nu wel zo? Al in de grijze oud heid beweerde men het bestaan er van, maar tot de komst van de Kir lianfotografie is het menselijk aura voor het grootste deel onbewezen gebleven. Toch zijn er door alle eeuwen heen een groot aantal mensen geweest, die niet alleen ge loofden in het bestaan van de aura, maar sterker nog deze ook be weerden te kunnen waarnemen. Ziekten, emoties, en bijvoorbeeld het gebruik van alcohol en medicij nen veranderen dit aura, terwijl men bovendien stelt dat ieder mens zijn eigen specifieke aura, qua kleur, vorm en intensiteit bezit En bij deze beweringen moeten we wel beden ken, dat er door de tijd zovelen zijn geweest die hetzelfde hebben be weerd, dat daardoor als het ware een enorme bewijslast is ontstaan, die zich niet zonder meer van tafel laat vegen. En is daar niet de Dalai Lama die zelf gebruik maakt van twee van deze aurazieners, die hem informeren over de goede (of slechte) intenties van zijn bezoe kers7 In ieder geval is het zo dat er voor het aura een nieuw tijdperk schijnt te zijn aangebroken, nu we gebruik kunnen maken van de Kir lianfotografie. En toch ligt hier een probleem. In de V.S. en ook in Ne derland is er een onderzoek ge weest waarbij aan mensen die per tinent beweren het aura te kunnen waarnemen gevraagd werd of de resultaten in kleur bij de Kirlianfoto grafie dezelfde waren als het aura dat zij met het blote oog waarne men. Een deel beweerde dat de re sultaten in kleur niets te maken hebben met het aura zoals zij dat zien. Een ander deel echter, en deze uitersten houden elkaar in even wicht, beweert dat de Kirlianopna- men precies lijken op datgeen wat zij zien. Een score van 1 -1 dus, en dat zal voorlopig nog wel zo blijven, ook al omdat de techniek van de Kirlianfotografie hiervoor toch nog wel verbeterd zal moeten worden. Bovendien zullen we moeten ko men tot een nauwkeurige definitie van het begrip aura, omdat men dit op de meest uiteenlopende wijze hoort uitleggen. Zo kennen diverse wetenschappen het woord aura (psychopathologie) aureool (me teorologie) en fluidum (fysica) ter wijl al deze benamingen ook nog in esoterische zin verschillend wor den uitgelegd. Er bestaat dus nogal wat verwarring verbeterd, die eerst weggenomen dient te worden, ter wijl daarnaast de techniek dient te worden alvorens we misschien iets zinnigs over het menselijk aura 'kunnen zeggen, en of we het kun nen fotograferen. De techniek In principe is de techniek sinds de ontdekking van Kirlian niet veel veranderd. Men heeft er nog immer een apparaat voor nodig dat een hoog voltage produceert, en dat kan variëren van een van der Graaf- fgenerator tot de bobine van een auto. Veel gebruik wordt er ge maakt van een zogenaamde Tesla resonantietransformator die in staat is om via het lichtnet onwaarschijn lijk hoge, maar door het geringe vermogen relatief ongevaarlijke vol tages te produceren. Enige hon derdduizenden volts of zelfs een miljoen volt is hierbij niet onge woon. Deze spanning wordt dan toegevoerd aan een 'electrode' die uit ieder geleidend materiaal kan bestaan (zelfs water tussen twee glasplaten) en waarop dan de film wordt aangebracht, met daarop weer het te fotograferen object. In dien men opnamen maakt van de len van het menselijk lichaam dan fungeert dit lichaam als 'tweede electrode' die het systeem aardt, maar maakt men opnamen van 'dode stoffen' zoals bijvoorbeeld munten dan dient men daar een draad aan te bevestigen. Vaak hoort men de vraag: wat voor foto grafisch materiaal moet ik gebrui ken, en wat voor soort camera? Het antwoord is uiterst kort: vrijwel alle fotografische emulsies geven resul taat. Vlakfilm, diafilm, zwart/wit- en kleurnegatieffilm, en zelfs gewoon zwart/wit afdrukpapier waarop normaal foto's worden afgedrukt Verder is de ontwikkeling van de fotografische materialen dezelfde als voor foto's, dia's enz Ook is het mogelijk op eenvoudige wijze een diafilm met 20 of 26 opnamen op vrijwel dezelfde manier te behande len als dat met een camera gebeurt. Na ontwikkelen en inramen verkrijgt men dan hetzelfde aantal dia's als met een camera, em kunnen ze ook - Opname van een geraniumblad. Opname van vingertoppen Over de schrijver De 35-jarige schrijver- en on derzoeker Matthijs (Ted) van der Veer geniet in Nederland in de eerste plaats grote bekendheid als schrijver van populair- we tenschappelijk werken 'Nieuwe Sporen naar het 'Verleden' - 'Verborgen Wereld' - en het bin nenkort verschijnende 'Psycho- tronica'. Zijn werken verschenen in Engeland. Canada, Frankrijk, Duitsland en recentelijk de Ver enigde Staten Bovendien heeft hij inmiddels wereldbekendheid gekregen met zijn onderzoekin gen op het terrein van de Kirlian- of aurafotografie. Hoezeer zijn werk gewaar deerd wordt blijkt uit zijn lid maatschap van de volgende toonaangevende wetenschap pelijke organisaties, A A.A S. the American Associa tion for the Advancement of Science (lid); I A P.R. International Organisa tion for Psychotronic Research, (lid van het bestuur); I K R.A. International Kirlian Re search Association (erelid) In genoemde organisaties hebben niet alleen westerse ge leerden zitting, maar zijn ook onderzoekers uit Oost-Europa actief op onder meer het terrein van de Kirlian-fotografie Naast de voorgaand ge noemde activiteiten is de heer Van der Veer een zeer actief schrijver van artikelen in binnen- en buitenlandse periodieken. Inlichtingen over de Kirlian- fotografische apparatuur kunt u krijgen bij Aura Electronics, tel. 010-349757 (Postbus 6020 Vlaardingen). door middel van een projector op een scherm vertoond worden. Verder komt er bij de Kirlianfoto grafie in het geheel geen camera kijken, het apparaat alleen is vol doende, en het is bovendien zo eenvoudig te bedienen dat iemand met totaal geen fotografische erva ring het kan bedienen. Toepassingsmogelijkheden Erg onduidelijk wordt het als men in de V.S probeert na te gaan waar de Kirlianfotografie nu concreet voor gebruikt kan worden. Verder dan wat vage beweringen gaat men niet. In Nederland kan men zeggen dat de Kirlianfotografie in de eerste plaats een volwaardig verlengstuk is van de vak- en amateurfotograaf, mede omdat de speciale effecten van deze fotografie nu eenmaal met geen enkele andere uitrusting, ca mera of film bereikt kunnen worden. Bovendien zal niemand ontkennen dat de foto's en dia's in kleur een schitterende, en ook decoratieve waarde hebben. Lees verder op de volgende pagina

Leusder Krant | 1975 | | pagina 27