Popmuziek - een terugblik en een subjektieve keus Nederland-muziekland i/irtSDAG 23 DECEMBER 1975 - KERST 1975 - Er is mij gevraagd om terug te blikken op de verschenen pop muziek van het afgelopen jaar. Erger nog: er wordt van mij ver wacht, dat ik de tien beste platen naar mijn mening de tien beste dan - op een rijtje ga zetten. Een gevaarlijke opdracht. Want ie dereen weet, dat mijn smaak niet overeenkomt met massa's an dere smaken. U weet het ook: dertien miljoen Nederlanders be tekent 13 miljoen meningen en smaken. Popmuziek. Wat is dat eigenlijk? Het schijnt een afkor ting te zijn van populaire muziek. En dat is een verstrekkend be grip. Want is alles wat niet klas siek is populair? Nee, nogmaals nee! Ik zou het niet durven bewe ren, want dan krijg ik zonder meer de jazz-minnaars op mijn dak, om maar eens een elitaire categorie te noemen, die beslist niet onder het etiket „pop" wil worden gestopt. Gelijk hebben ze, want jazz is nu eenmaal wel Iets anders dan pop, zeg nu zelf. Wat dan? Het maakt voor mij geen barst uit. Muziek, die ik mooi vind, wil ik best onder de noemer „pop" brengen. Ik wil er ook wel een ander etiket op plakken, als u dat nodig vindt. U doet maar Mijn persoonlijke mening over de tien beste, door mij beluisterde popplaten, is gebaseerd op subjec tieve gronden, laten we wel wezen. Want een objektieve beoordeling bestaat eenvoudig niet. Laat u wat dat betreft niets wijsmaken door andersdenkenden, want ook zij we ten het niet. Wat dat betreft heb ik altijd het grootste plezier, als ik om de veer tien dagen DE muziekkrant van Nederland. „Oor" doorblader. Die pngens blijken er alles vanaf te we len Wat zij zeggen is wet Een plaat Is pas goed als de jongens van ,0or" dat zeggen. Of toch niet? Feit is, dat deze professioneel aan doende krant in ieder geval be schouwd kan worden als een vak blad voor muziekkenners en mu ziekliefhebbers. Maar soms wel een eenzijdig vakblad, waarin bijna geen plaats is voor de massa- muziek van Jan met de pet en het progressief klinkende geluid van het popfront" (maar wat is progres sief nou eigenlijk?) het overgrote deel van de plaats inneemt. Maar je kunt nu eenmaal niet alles hebben, nietwaar? Ondanks deze mis schien ook subjektieve kritiek toch een pluimpje voor „Oor" alvorens we aan ónze toptien beginnen. En de heren nemen me misschien niet kwalijk, dat ik me van hun oordeel niets aantrek. Zoals zij zich niets van het mijne behoeven aan te trekken. Een terugblik dus. U ziet het, ik heb een Deetje moeite er mee te door Bert Vos beginnen, want niets is zo moeilijk dan te schrijven over tien beste pla ten, terwijl er een behoorlijk grote platenproduktie is geweest en je toch moet kiezen. En dat zal best een subjektieve keus zijn. Boven dien wil ik het iedereen aan het eind van dit jaar naar de zin maken als het even kan. Voordat ik daadwer kelijk begin nog even een kleine kanttekening. Ik heb geen enkele behoefte om een oordeel te vellen op „muzikologische" waarden. Ik heb geen barst verstand van mu ziek, dat weet u. Als ik een plaat mooi vind, dan is dat, omdat ie lek ker in mijn gehoor ligt, niet gauw verveelt en daarom bijna „klassiek" gaat worden. Of de gitaren nu akoestisch zijn of elektrisch worden versterkt zal mij een zorg zijn, als het maar goed klinkt. Etc. Etc. Ik heb dus vrijwel geen enkele maat staf. En zo moet het ook zijn. Enfin, u ziet maar. Ik heb m'n best gedaan voor dit jaar. Nu de platenkeus Van mijn col lega weet ik, dat die zonder manke ren een plaat van Kayak bovenaan zet, dus die vervalt voor mijn lijst De beste plaat van 1975 wat mij betreft blijft - ondanks kortgeleden uitgekomen elpees van o.m Sailor - „How the west was lost" van de Engelse folksinger Richard Di- gance (Transatlantic TRA 289). Zijn verkiezing in mijn bescheiden lijstje, moet dan tevens dienen als een soort aanmoediging want ik ben van mening, dat in het afgelopen jaar te weinig van Richard Digance te horen is geweest. En dat is erg jammer, want Digance heeft met oorspronkelijke - eigentijdse - tek sten en aansprekelijke melodieën een aantal elpees gemaakt, die ver uitsteken boven het gemiddelde in dit genre Wat zeg \YP Het is zelfs beter dan wat er tegenwoordig met een onverwoestbare regelmaat in de gehele popsektor pleegt te ver schijnen! Je kunt niet laat genoeg begin nen met het opmaken van je lijst, want op de valreep tussen oud en nieuw verscheen nog eventjes de nieuwe elpee van de groep „Sai lor", „Trouble" (Epic 69192) en zoals u wellicht kunt weten, heb ik m'n hart verpand aan Sailor. Ik heb altijd een afschuwelijke hekel aan zeemansliedjes gehad (Freddie imponeerde mij vroeger dan ook niet erg) maar Sailor heeft met de alternatieve zeeliederen mijn aver sie tegen dit genre weten te ver dringen. De nieuwe elpee „Trou ble" is net zo goed - op sommige punten beter - als hun eerste. Harvey Andrews Graham Cooper delen samen de derde plaats op mijn lijst met hun elpee „Fantasies from a corner seat" (Transatlantic TRA 298) waarop deze componisten-tekstschrijvers- vocalisten een bijzondere selektie bijeenbrachten van eigen werk. De vierde plaats is voor Paul Si mon, die met zijn nieuwste elpee „Still crazy after all these years" bewijst nog steeds een uitmuntend songwriter èn vertolker te zijn. (CBS 86001) Iets anders, en eigenlijk niet min-r v der goed en ook wel een hogere plaats waardig, is de uitstekende elpee „Cousin Joe" (Big Bear Re cords Bear 3). Soul en blues van het puurste soort, gebracht op een ont spannende. aanstekelijke manier. Een plaat, die ik vaak op m'n draai tafel heb liggen en dat is voor mij altijd nog een goede maatstaf voor succes Een vijfde plaats zeker waard. Een andere Joe krijgt van mij een zesde plaats. Je moet iedereen te vreden stellen, vind ik en ook de francofiele luisteraars. En als ik dan uit een Franse popproduktie moet kiezen (de keus is toch al erg be perkt), dan neem ik Joe Dassin met zijn elpee „L'Eté Indien (Africa)" (CBS 80926). De titelsong is ten slotte een hit geweest in Nederland Aan het einde van 1975 is het wellicht aardig de beste langspe- lers, die in het afgelopen jaar uitge komen zijn, eens op een rijtje te zet- len. Ik ben me er terdege van be wust dat een dergelijke opsomming nogal persoonlijk is. Onder het motto „Smaken verschillen" volger! hier de tien beste: 1Kayak -Royal Bed Bouncer" 2. Finch -Glory of the inner for ce" 3. Fungus - „Lief ende leid" 4. Seventh Wave - „Psi Fi" 5. Fairport Convention - „Rising for the moon" 6. Mike Oldfield - „Ommadawn" Paul Simon en op zich schijnt dat al een hele prestatie te zijn voor een Franstalig zanger. Petje af dus voor Joe Das sin. En de zesde plaats. Zevende. Het wordt steeds moei lijker om een goede, verantwoorde keus te doen. Het wordt „Bolland Bolland". Hun nieuwste elpee met o.m. de hit „Holiday" en niet te ver geten mijn favoriete nummer „Lin da", doet het goed op mijn draaita fel. Plezierig, Nederlands enter tainment en toch pop (Philips 6410 089). De achtste plaats is voor Leo Sayer. U dacht natuurlijk dat ik hem vergeten was, maar hier is t ie. „Another Year", de elpee, waar mee hij tevens via de titelsong het jaar 1975 afsluit Toepasselijker kan het niet Een uitstekende plaat van deze voormalige clown. (Chry salis 6307 560). Nummer negen. Ik geef die plaats weg aan al weer een Neder landse groep: „Teach-ln" met hun nieuwste elpee „Get on board" Wat voor Bolland Bolland geldt, geldt ook voor Teach-ln plezierige, ontspannende popmuziek, door sommigen als commercieel beti teld, maar desalniettemin voor ve len gewoon lekkere muziek (CNR 657 522). Tja en dan zijn we al weer bij nummer 10. Kandidaten genoeg eigenlijk, maar als ik moet kiezen ben ik chauvinistisch genoeg om een Nederlandse plaat te kiezen en wel de „Animal Crackers", u weet wel „De band zonder stekkers", die met hun nummer „Ruitenheer" hoog op de hitlijsten terechtkwam. (Philips 6410 074). Resumerend kom ik dan op het volgende lijstje. 1. Richard Digance „How the west was lost" (Transatlantic TRA 289) 2. Sailor: „Trouble" (Epic 69192) 3. Harvey Andrews Graham Cooper: „Fantasies from a corner seat" (Transatlantic TRA 298) 4. Paul Simon: „Still crazy after all these years (CBS 86 001 5. Cousin Joe: ..Cousin Joe" (Big Bear Records nr. 3) 6 Joe Dassin „L'Eté Indien (Africa)" (CBS 80926) 7. Bolland Bolland „Bolland Bolland" (Philips 6410 089) 8. Leo Sayer: „Another Year" (Chrysalis 6307 560) 9 Teach In: „Get on Board" (CNR 657 522) 10. Animal Crackers: „De band zonder stekkers" (Philips 6410 074) Een vreemd mengelmoesje Ik ben het helemaal met u eens Maar hier staat het, ik kan niet anders Als ik nu een top veertig zou moeten samenstellen, dan Maar goed. Ik heb tal van andere goede elpee's niet een plaats kunnen geven. Ver schillende uitstekende Neder landse cabaretprodukties ontbre ken, bijvoorbeeld. U moet maar van me aannemen, dat ik ze daarom niet minder goed vind En de slechtste elpee van het jaar? Ik heb een hele lijst, maar daar wil ik u niet mee vermoeien Enkele voorbeelden? Wat denkt u bijvoor beeld van „Lisztomama" van Rick Wakeman en Roger Daltrey? Er zijn misschien wel slechtere uitge bracht. maar die heb ik dan toevallig niet gehoord Uri Gelier maakt ook een goede kans wat dat betreft- Ge rard Cox geef ik het voordeel van de twijfel, maar zijn nieuwste elpee lijkt soms erg veel op een soort politieke verklaring en daar hou ik niet van. Ik ben trouwens blij. dat het er op zit. Tien beste platen kiezen uit zo'n enorme jaarproduktie is ondoenlijk werk Het gaat niet in je kouwe kle ren zitten Bij voorbaat mijn diepste excuses aan mensen als Freddy Fender, Hoyt Axton, Art Garfunkel. Mireille Mathieu. Billy Joel, Waylon Jennings, Charlie McCoy, Clifford T. Ward. Kamahl, Rob de Nijs. Donna Summer, Chip Taylor, Brian Evans. De Tumbleweeds en natuur lijk Telly Savalas. Zij en vele ande ren hebben uitstekend werk gele verd Echt. Volgend jaar heb ik weer tien plaatsen weg te geven. Met dank aan allen, die mee hebben gewerkt aan het tot stand komen van de elpee's, die voor miljoenen mensen plezier, ont spanning, entertainment bete kenden. Tot 1976. We wachten vol spanning op de nieuwe oogst. 7. Magma - „Magma life" 8. Sido Martens - „Land water" 9. Yes - „Yesterdays" 10 Ange - „Emile Jacotey" Om nog eens extra te onderstre pen dat muzikale interessen per persoon verschillen heb ik een lijstje gemaakt van enkele perso nen, die hun beste-plaat-van-het- jaar-keuzeaan mij toevertrouwden: Robert Jan Stips (Golden Earring) - „Blow by blow" - Jeff Beck (LP). Kees van Kooten (Simplisties Ver bond) - „One of these nights" - Ea gles (single). Rudy Bennet (Galaxy in) - „Young Americans" - David Bowie (LP) Alexander Curley (Guus) „Rickie don't loose that number" - Steelers Wheel (single). Louis van Dijk - Complete cantates van Bach. Bob Dekenga (Fungus) - „Jungle waterfall" van de LP ..Return to for ever" - Chick Corea e.a. George Baker (Hans Bouwens) vond zoveel platen goed, dat hij geen keuze kon maken. Van de 10 platen, die ik als beste betitelde, zijn er vier van Neder landse bodem Wat muziek betreft ben ik nogal een chauvinist. Mijn mening is, dat vrijwel alles wat in het buitenland (VS. Engeland en in mindere mate Frankrijk) op muzi kaal gebied geproduceerd wordt, in Nederland net zo goed, zo niet be ter gebeurt. Mogelijk zijn er men sen die dat een naïeve instelling vinden, maar ikzelf heb er volledig vrede mee. Mijn chauvinisme strekt zelfs zover, dat het eerste wat ik doe als er een plaat van een buiten landse groep uitkomt, is een verge lijking trekken met Nederlandse groepen. Nederland (dat piepkleine landje aan de zee) is namelijk ruim schoots bedacht met muzikale ta lenten. Mag ik even noemen: Gol den Earring. Kayak. Fungus. Fo cus. Finch, Chris Hinze, Eart Fire, George Baker Selection, Scope. Crypto, Trace enz. enz Kortom: Nederland is het meest toonaangevende muziekland. Natuurlijk heeft Amerika zijn ste reotiepe groepen In dit verband hoef ik uitsluitend te denken aan The Band. Ook Engeland kent die Voorbeeld daarvan is zonder meer Fairport Convention Sinds kort (discutabel) begint ook Frankrijk, zij het op bescheiden schaal, een mu zikaal woordje mee te spreken Dpnk maar aan Ange en Magma Het afgelopen muziekjaar zijn er goede platen uitgekomen. Een even groot deel valt echter rangschikken onder het hoofd „soep" Er bevonden zich wel di verse nieuwigheden onder het in 1975 geperste vinyl. Iets geheel nieuws mocht het levenslicht echter nog niet zien Daarom wil ik du wens uitspreken dat 1976 in muzi kaal opzicht een vruchtbaar jaar wordt. Misschien komt er zelfs ie mand met iets nieuws op de prop pen. Wie weet Kayak: proost.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 33