„Een vreselijk gedoe dat jaar van de Edes enige vrouwelijke schoolhoofd Hans Schaap: Een nieuw ontwerp voor uw tuin! i i i i s i 5 1 i Een werkje voor de wintermaanden WOENSDAG 24 DECEMBER 1975 - KERST 1975 - K „Het jaar van de vrouw" zit er bijna op. Het was een begrip dat veel voorstanders en veel tegenstanders had. Maar het was er nu eenmaal en de meeste vrouwen hebben er in feite weinig van gemerkt. Ze werkten gewoon door: de huis vrouwen met of zonder baan en de vrijgezellen. Wij maakten een praatje over het jaar van de vrouw met het enige vrouwelijke schoolhoofd in de gemeente Ede „juf" Hans Schaap Ge woon onder een kopje koffie in haar gezellige flat aan de Mariendaal in Veldhuizen. Hans Schaap ziet gewoon weg geen maatschappelijke man-vrouw-problemen. En om dat ze die niet ziet, is ze school hoofd geworden, zoals uit haar verhaal blijkt. Nou zat ze wel in de goede hoek: het onderwijs is een van de weinige plaatsen, waar man en vrouw altijd al gelijk werden gewaardeerd Het inkomen wordt bepaald door akten, leef tijd en funktie. Maar die hoek had ze dan ook welbewust gekozen. De enige barrière in het onder wijs ligt op de lagere school, er gens tussen de derde en de vierde klas. Er is een tendens de onderwijzeressen in de laagste klassen te houden. „Een zotte situatie," vindt Hans Schaap, „juist daarom wilde ik schoolhoofd worden!" EDE - „Een vreselijk dom gedoe dat jaar van de vrouw," vindt juf Hans Schaap, hoofd van de open bare Prinsenhoefschool in Veldhui zen. ..Ze konden beter het jaar van de man houden. Een man voelt zich gauw beroerd als een vrouw meer kan of meer verdient dan hij Een vrouw heeft er geen last van als een man meer verdient of presteert. Mijns inziens zijn er voor de man nen in deze maatschappij meer problemen dan voor de vrouwen." Een ander voorbeeld van de pro blemen waar niet de vrouw, maar wel de man mee kampt, schudt ze zo uit haar mouw: „Toen ik mijn eerste auto kocht, zaten er nog niet zoveel vrouwen achter het stuur. Geloof maar niet dat een man met mij mee zou rijden; hij voelde zich een labbekak dat een vrouw kon rijden en hij niet! Dat is nu wel wat gesleten doordat zoveel vrouwen zijn gaan auto rijden." NIET OP DE BARRICADEN Hans Schaap zal niet op de barri caden gaan voor gelijke rechten voor man en vrouw: „De vrouwen moeten niet overdreven de - vaak vermeende - rechten van de man willen veroveren Dat is lariekoek, ze moeten zichzelf blijven. Ik vind het bijvoorbeeld heel plezierig als een man galant is Zulke dingen zijn de stootkussentjes van het leven!" Zij voelde zich nooit gefrustreerd door het vrouw-zijn. Maar zij kreeg dan ook een stevige ruggesteun van een grootmoeder die haar tijd vooruit was. Hans Schaap: „Mijn grootmoeder zei altijd: „Denk er aan. dat je onderwijzeres of vroed vrouw wordt, anders moet je een dienstje zoeken." En onder dat „dienstje" verstond ze ook een kan toorbaantje, want in haar tijd had je als vrouw op kantoor maar een heel onderdanig baantje. En dat was een raad, die ze aan al haar jeug dige vrouwelijke familieleden gaf." Hans Schaap is er van overtuigd dat vrouwen zich door eigen gedrag veel kansen laten ontglippen: „Veel vrouwen manoeuvreren zich in zie lige posities. Als een vrouw iets wil worden staat het haar vrij dat te proberen, vooral tegenwoordig. Neem mijn geval: ik heb gesollici teerd naar de plaats als hoofd van deze school, terwijl in de adverten tie tot uiting kwam dat daar een man moest komen. Dus heb ik mijn solli- citiebrief opgesteld in de trant van: „hoewel uit uw advertentie blijkt, dat u een man vraagt, solliciteer ik toch." Het bleek dat men bij de ge meente alleen maar nooit op het idee was gekomen om eeh adver tentie te zetten voor een man of een vrouw voor schoolhoofd." VERBAZING Hoezeer de mensen, ondanks alle progressieve leuzen, zijn vast geroest in bepaalde patronen bleek haar enige jaren geleden, toen zij in Bennekom op de Prinsenakker- school waarnemend hoofd werd. „Verschillende mensèn, mannen en vrouwen, keken verbaasd als ze dit hoorden en vroegen: „Bent u waarnemend hoofd? Zijn er dan geen onderwijzers aan die school?" Een vrijgezellenprobleem kent Hans Schaap ook niet- „Ik heb me nooit overgeschoten of meer- of minderwaardig gevoeld. En eenzaam-zijn is er ook niet bij: „Ik verbaas me er wel eens over dat er gezonde mensen zijn die zo een zaam zijn. Ze klagen dat ze nooit worden uitgenodigd! Maar dan no dig je toch zeker zelf mensen uit!" BERGBEKLIMMEN Zelfs in haar liefhebberij bergbe klimmen ontmoet Hans Schaap mannen en ook wel vrouwen, die er moeite mee hebben, dat een vrouw als een gewoon zelfstandig wezen iets presteert: „We gaan vaak met een groepje van vier vrouwen in de Alpen op klimtoer Als we van een tocht terugkomen horen we vaak van verschillende kanten de verbaasde vraag: „Ma- chen Sie das alles ohne Mann?" Een vraag omdat het weinig voor komt dat een groep vrouwen alleen een berg gaat bedwingen. Het feit blijft, dat mannen sterker zijn dan vrouwen Je moet dus bepaalde dingen niet doen, omdat ze boven je kracht gaan. Je moet je voor ogen houden, dat je pas prestaties kan leveren als je iets aan kan." „HET BEGINT TE DAGEN" Hans Schaap is nog steeds het enige vrouwelijke schoolhoofd in de gemeente Ede Maar het ziet er niet naar uit. dat die uitzonderingsposi tie jaren blijft bestaan Dat denkt zij tenminste: „Laatst toen ik buiten voor de school stond kwam er een jongetje langs van de Toon Her- mansschool. „Bent u hier school hoofd?" vroeg het ventje En toen ik zei: „ja hoor." antwoordde hij trots. „Wij hebben ook een vrouwelijk hoofd Op de Toon Hermans- school hebben ze nu namelijk een vrouwelijk waarnemend hoofd Het begint te dagen'" De wintermaanden vormen een goede tijd voor de amateur om een ontwerp te maken voor de tuin in het a s voorjaar. Wilt u een aardige tuin, dan is het vanzelfsprekend dat u eerst een ontwerp maakt, zoveel mogelijkopschaal.b.v.vanl op 50. U moet vooraf weten, wat u wilt maken, een moestuin, een fruittuin of een siertuin, dan él een gecom bineerde tuin U begint met het maken van een schets, waarop in ruwe lijnen niet alleen de maten worden aangege ven, maar ook alle bijzonderheden, zoals muren, schuttingen enz. De situatietekening wordt daartoe op schaal gemaakt. Indien een pad in werkelijkheid b.v. 1.25 m. breed moet worden, krijgt dit pad bij de bovenvermelde schaal 2,5 cm. Een schutting, die tien meter lang is, wordt op de tekening 5 cm, enz. Vergeet vooral niet met een pijl de windrichting te vermelden en de plaatsen aan te geven, waar de zon niet kan doordringen. Bomen, die permanent blijven staan, worden aangegeven door een cirkeltje. DE SIERTUIN Bij de siertuin worden allereerst aangegeven de hoofdpunten zoals de plaats waar men een bank heeft gedacht, waar een bassin is of wordt gemaakt of waar men het zitje denkt te maken. Verder wordt het gazon er op aangetekend. Het mooiste deel van de tuin moet men'in de as van de woning uitzichten houden. Vergeet niet het pad naar het zitje te tekenen; waar bij men er om moet denken dat pa den zonder doel niet moeten wor den opgenomen. Ter voorkoming van het scheef komen te liggen van de tuin, trekt u eerst een denkbeeldige lijn vanuit het midden der uitzichten. Vandaar uit trekken we rechte dan wel gebo gen lijnen, de z.g. borderrandlijnen, verder de vakken enz. Lelijke punten, zoals schuren, dienen gemaskeerd te worden door beplantingsvlakken, muur- of klim planten. Versnipper uw tuin niet in kleine vakjes en hokjes en vooral niet in niet strikt noodzakelijke paadjes. Een gazon dat naar achte ren doorloopt, zal de tuin groter doen lijken. In een kleine tuin make men zo min mogelijk paden, doch vooral geen slingerpaden. Dit doet onrustig aan. Voor een pad kunnen met zeer veel succes stapstones dienst doen, voorwaar een ideale oplossing Het ontwerp voor de voortuin wordt doorgaans bepaald door het toegangspad naar de woning en verder houde men rekening met de architectonische lijnen van het huis. Een voortuin heeft meer een openbaar karakter en een achter tuintje een ,,familie"-karakter. FRUIT- EN MOESTUIN Voor de fruittuin heeft men een vnj grote ruimte nodig, doch men moet er eveneens om denken, dat deze tuin zonnig moet zijn. Men houde echter de fruittuin beslist ge scheiden van de siertuin. De inde ling van de fruittuin wordt bepaald door vruchtbomen en/of eventuele struiken Indien een groentetuin niet de gehele ruimte opeist, moet deze achter de siertuin worden aange legd. Ook de moestuin moet in de zon liggen. De gemakkelijkste inde ling van een groetetuin is een pad in het midden en aan weerskanten daarvan de kweekbedden Vruchtbomen kunnen gecombi neerd worden met siergewassen. In plaats van een Japanse sierkers, kan een gewone kerse-, pere- of appelboom geplant worden in het gazon of achter het aangelegde zitje. Schuttingen kunnen benut worden voor leivruchtbomen in plaats van door planten. Dit is doelmatiger-en geeft vooral in het voorjaar een pracht gezicht door bloesems en in het najaar heeft u nog het voordeel van de niet te ver smaden vruchten.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 39