Raad had moeite met subsidiëring van het peuterspeelzaalwerk yoga in holland Geitenmarkt Leusden Uitslag St. Nicolaas- puzzel en kleurplaat Openbare vergadering Technische onderwijs commissie Losse verkoop Leusder Krant [glagenpa ■emeente [leuspen jpjfcrwimu UC.V.C,WOÈA LEUSDER KRANT Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. Leusder Krant, Finnmark 3. S.V. Bookstores. Torenakkerweg 16. De heer W J Schut. Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden, Burg. Buiningpark. Manege en Taveerne, „De Klaveet", Postweg 1. Achterveld; Boekhandel Vos, Hessenweg 323 Leusden-Zj Luitjens Supermarkt, Pr Irenelaan 9. ACHTERVELD Vrijdag 2 januari: Aanvang 20.00 uur. Klaverjastoernooi De Hessenkar. Dinsdag 6 januari: Kerstboomverbran- den, 20.15 uur, terrein Jannen- dorperweg-hoek Jan van Arkel- weg Dinsdag 6 januari: EHBO Ons Ge bouw, 20.00 uur Donderdag 8 januari: KPJ Jaarverga dering, aanvang 20.00 uur. Café Buitenlust. LEUSDEN/CENTRUM Zaterdag 3 januari; Roda Clubhuis, van 16.00 tot 17.00 uur Nieuw-, jaarsreceptie voetbalvereniging Roda '46. Maandag 5 januari: Raadzaal van 20.00 tot 21.00 uur, Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur. Dinsdag 6 januari: Kerstboomver- branden om 20.15 uur, terrein trapveld Walstrc (De Wetering), Woensdag 7 januari: 20.00 uur Raad-i zaal, openbare vergadering techi nische commissie onderwijs. LEUSDEN/ZUID Vrijdag 2 januari: Bibliotheek ,,Dp Boekenmolen". Uitlening van 13.3Q tot 17.00 uur. Voor volwassenen en jeugd. Arnhemseweg 83. Zaterdag 3 januari: Diner-dansant bij kaarslicht. Restaurant „Oud-* Leusden" aan de Vlooswijkseweg, Van 19 00 tot 23.00 uur Maandag 5 januari: Gezinsverzorging en ouderhulp van ..Het Groen^ Kruis" in het wijkgebouw aan de De Roo van Alderwereltlaan 13, van 14.00 tot 15.00 uur. Dinsdag 6 januari: U.V V. Sociëteit. Ontmoetingsmiddag voor alle men sen van Leusden/Zuid, die behoefte hebben aan gezelligheid. In het klubgebouw van Roda aan de Ba- voortseweg. Van 14.00 tot 16.30 uur. Dinsdag 6 januari: Bibliotheek ,,De Boekenmolen" Uitlening van 19 0(K tot 20.00 uur. Uitsluitend vooc volwassenen. Arnhemseweg 83. OPPASDIENST Voor een oppas bellen naar mevrouw C Deenik, Koningin Julianalaan 35, Leusden/Zuid, telefoon 033-18134. (Van de redaktie) LEUSDEN - Hè, hè, zult u zeggen, dat heeft tijd gekost! Inderdaad, het was me het pakket oplossingen wel. Een enorme stapel oplossingen over stroomde ons redaktie-bureau en evenveel, zo niet meer kleurplaten sieren du de wandenEr is heel wat afgepuzzeld en gekleurd tijdens en na Sint Nicolaas. Enorm. Alle inzenders hartelijk dank voor het meedoen. Ed hier komen de namen van de winnaars en winnaressen. Eerst onze monsterkruiswoordpuzzle. De oplossing moest zijn: ,,Sint wenst u het goede, hij gebruikt niet graag de roede". Bijna niemand had het fout en daarom moesten we uiteraard loten. Ie prijs van f25,-: A. J. Veenvliet, Zonnedauwhof 41, Leusden/c. 2e prijs van f 15,-: R. ten Klei, Prinses Beatrixlaan 34, Leusden/z. 3e prijs van f 10,-mevr. A. Steenbeek-Bauwman, Kerkdijk 14, Achterveld. 4e prijs van f 10,-: mevr. T. Veldhuizen, Asschatterweg 137, Leusden/c. 5e prijs van f 10,-: J. van Doorn, Stoutenburgerlaan 9a, Stoutenburg. Verder vijf troostprijzen, een BULKBOEK naar keuze: Heieen Bult, Dordogne 28, Leusden/Centrum; Ina Barten, Julianalaan 48, Leusden/zuid; E. Meinsma, Wanmolen 18, Leusden/centrum; mevr. J. van Dongen, Kon. Wilhelminalaan 21, Leusden/zuid en A. M. Smal, Walter van Amersfoortstraat 16, Achterveld. Deze laatste vijf (de troostwinnaars) worden verzocht uit de lijst Bulkboeken, te vinden in de Leusder Krant-advertentie in dit nummer, één titel uit te zoeken en die op te geven bij de administratie van de Leusder Krant, r Postbus 11, Leusden/centrum, telefoon 03496-1495. [Alle andere winnaars en winnaressen krijgen hun prijs - in de vorm van een geschenkenbon - zo spoedig mogelijk thuisgestuurd. Iedereen van ■harte gefeliciteerd! [kleurplaat Wat de kleurplaat betreft: het was erg moeilijk om te bepalen welke m rnoo'ste was We vonden het allemaal even mooi, eerlijk gezegd. Toch moesten we kiezen. De volgende jongens en meisjes krijgen van ons een [Prachtig JEUGDBOEK; Hij de 4-jarigen werd de prijs gewonnen door: Marjolein Diderich, Azuriet 12, Leusden/centrum. Hij de 5/6-jarigen door: René Tel, Boshuisweg 13, Achterveld. U de 7-jarigen door: Natasja van Haasen, Bohemen 14, Leusden/ centrum. Hij de 8-jarigen door: André Ossendrijver, Hessenweg 116, Achterveld. Hij de 9-jarigen door: Miranda v. d. Pol, v. H. v. Amerstollaan 55, Leusden/zuid. Achterv eD ouder door: Henk Hazelaar, Kerkdijk 22 te lverhaleSri!gen. allemaal fijn Jeugdboek thuisgestuurd met allerlei Puzzles, grapjes etc. Van harte gefeliciteerd! redaktie *er de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd!) (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Voornaamste punt van bespreking van de raadsagenda van 18 december vormde het ontwerp- bestemmingsplan Tweede Fase, waar van elders het verslag. De raadsleden besteedden er niet min der dan drie uur aan. De voorstellen die daarna ter tafel kwamen, werden in hoog tempo afgewerkt. Wat voor punt elf op de agenda stond kreeg wat meer aandacht, alhoewel er geen zaken bij waren die de raadsleden al te veel hoofdbrekens kostten. De hele raad verklaarde zich gelukkig met de vorming van een federatie voor het bibliotheekbeheer in Leusden. Er ontstond enige onduidelijkheid over het aantal stichtingen dat er nu nog is en dat er in de toekomst zal blijven. Met name de progressief Van Spaendonck raakte de weg kwijt in „het bos van stichtin gen" zoals hij het zelf uitdrukte. In de commissie zal hem het een en ander nog eens uit de doeken gedaan worden. Met de subsidiëring van het bibliotheekwerk kon de raak akkoord gaan. Meer moeite had men met de voorge stelde wijziging van de subsidiëring van het peuterspeelzaalwerk in de gemeen te. Zoals bekend is er nu van het rijk geld gekomen voor dit werk. De ge meente wil in de komende jaren haar eigen bijdrage terugschroeven en het geld van de hogere overheid daarvoor in de plaats aanwenden. De heer Holl van de lijst Kuijpers was het daar niet mee eens. Hij vond het best dat de sub sidiëring van het peuterspeelzaalwerk voor een deel door het rijk wordt over genomen, maar dat neemt niet weg, dat ook door de gemeente een visie op deze materie ontwikkeld moet worden. „We zullen opnieuw de financiële vaak van de gemeente moeten bekijken", aldus de heer Holl. Wethouder Van Woudenberg zegde toe dat in de loop van 1976 het peuter speelzaalwerk bekeken zal worden. De wethouder wees er nog eens op dat men er in de door de gemeente gehanteerde formule geslaagd was om ook Nijntje, die eigenlijk nog niet voor een rijksbij drage in aanmerking kwam, reeds dit jaar van de rijkssubsidie te laten profi teren- De heer Van Maanen (AR/SGP) maakte zich bij de behandeling van de verhuur van „Hakhorst" als cultureel centrum zorgen over de voorgestelde verlaging van de huur. De heer Van Maanen vroeg waar de 18.000,-die de verlaging groot is, vandaan moet ko men. Nadat wethouder Van Zandbrink hem er op gewezen had dat deze bij drage voor het „culturele deel" uit de algemene middelen moet komen, ver klaarde de heer Van Maanen „uiterst terughoudend te zullen zijn tegenover het verder in gebruik nemen van boer derijen". Ook de CHU-er Voormolen maakte een opmerking over „dit cultu rele broodje van 18.000,-". Wethouder Wagenaar kon hem enigszins geruststellen met de medede ling dat de commissie midden- en klein bedrijf hierover gehoord was. De heren Van de Berg en Ossendrijver (beide KVP) stemden tegen de onderhandse aanbesteding van de boerderijen „Hak horst" en „Nieuw Langebeek". Zoals bekend is de KVP-fractie tegenstander tegen deze wijze van aanbesteden. Bo vendien verklaarde de heer vVan den Berg tegen de verbouwing op zich te zijn. De heer Reichert (PPL) zag niet zit ten, waarom een deel van de Leusbroe- kerweg verbreed moet worden tot 4,5 meter en waarom er een laag asfalt op aangebracht moet worden. Wethouder Wagenaar maakte duidelijk dat de as- faltlaag om financiële en technische re denen te prefereren is. De verbreding is noodzakelijk, mede om in aanmerking te komen voor een subsidie. Bij het verlenen van een krediet om een aantal doorgaande wegen in Leusden-Zuid te verbeteren, vroeg de heer Kuijpers of er dan gelijk iets aan de trottoirs aldaar gedaan kan worden. De heer Reichert wees nogmaals op de si tuatie rondom de Palletschool. Wat be treft dat laatste zei de heer Van der Post toe, dat er binnenkort daarvoor een kredietaanvraag de raad zal bereiken. Leusdense geeft yogales aan Volksuniversiteit Barneveld Ria Albers Daar staat tegenover dat een aantal oosterse dingen hier in onze westerse wereld in te passen zijn. Een frapperend voorbeeld van westers gebruik van yoga vind ik bijvoorbeeld het volgende. Een van onze leraressen gaf haar leer lingen opdracht de gedachten te bepa len op een lotusbloem. Na afloop zei een van de leerlingen dat ze heel duide lijk een tulp had gezien. Da's nou pre cies yoga op z'n Hollands", aldus Erik Bruin. Een tweede punt ten aanzien van yoga in het westen: het is er niet aan ontkomen een mode-verschijnsel te worden. Erik Bruin noemt het Avenue-yoga. Is dat geen kwalijke zaak? Ria Albers: „Die yoga-mode heeft het gevaar in zich dat er les gege ven gaat worden door ondeskundige personen. Dat zou kwalijk zijn. Maar verder zie ik daar met zoveel bezwaren tegen. Degenen die het alleen maar doen om de mode te volgen vallen na verloop van tijd wel af en zitten er echt gemotiveerde mensen onder dan is het alleen maar gunstig dat ze door zo'n (Van de redaktie) LEUSDEN - Op woensdagavond 7 ja nuari as om acht uur komt de Tech nische Raadscommissie Onderwijs in openbare vergadering bijeen in de raad zaal mode-gnl tot yoga zijn gekomen", aldus Ria Albers. .De medewerkers van de stichting „Universum", die zegt niet een be paalde filosofie aan te hangen, zien yoga en meditatie hier voornamelijk als een middel om mensen tot zichzelf te laten komen in de drukte van iedere dag. Iedereen mag zelf bepalen, hoe veel tijd hij er aan wil besteden, hoe ver hij er mee wil gaan. Misschien dat er, bij voldoende belangstelling in Barneveld ruimte is voor een zesde groep. Voor het beginnen van cursussen in Leusden heeft Ria Albers voorlopig geen tijd. Overigens is in Leusden-Zuid mevrouw De Boer met lessen bezig, maar ook zij heeft geen ruimte voor nieuwe leerlin gen. Wie er desondanks wat meer over wil weten kan inlichtingen krijgen bij de stichting „Universum", per adres W. S. Makyo, Jan van Galenstraat 14, Am sterdam. Dal is overigens niet de enige stichting die zich met propaganda voor een stimulering van yoga en meditatie bezighoudt in ons land. Op de agenda staat. 1. Opening. 2. Notulen. Vaststelling van de notu len van de vergaderingen van 27 oktober 1975 en 10december 1975. 3. Mededelingen. 4 Grondkosten uitbreiding Chr. Ba sisschool „Hamersveld" met een zevende lokaal. Dit punt zal in de vergadering worden toegelicht. 5. Onderwijs begeleiding schooljaar 1975/1976. 6 Regionalisering schooladvies dienst. 7. Stichting vierde openbare kleuter school Leusden/centrum. 8. Stichting vierde openbare basis school Leusden/centrum 9 Advies d d. augustus 1975 van de commissie onderwijs inzake scholenbouw 2e fase 10. Toelating leerlingen tot openbare basisscholen. 11 Rondvraag. 12 Sluiting. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De bezoekers van de weekmarkt in Leusden werden vorige week verrast met een nieuw artikel, dat te koop werd aangeboden. Twee meisjes hadden enige levende have naar de marktplaats voor het winkel centrum ,,De Biezenkamp" gevoerd: geit Jasperien met haar twee welge-^ schapen dochters. In een koop voor£ f175,-. Na enige tijd werden de nieuwe;* handelaren verzocht zich van bet markt-ji terrein te verwijderen. Op het naast-g gelegen grasveldje probeerden de- meisjes hun dieren, waarvoor zij geen, behoorlijk onderkomen meer hebben,'] kwijt te raken. Dat lukte dinsdag niet.* Jasperien verwisselde een dag latei* evenwel van eigenaar. I te leren beheersen, om evenwichtig te leven. Het zijn concentratie- en ont spanningsoefeningen." Erik Bruin: Yoga doet iets met de mens in zijn totaliteit. Het gaat er om geest en lichaam in harmonie te brengen. Het is geen lichamelijke oefening. Vermeld alsjeblieft in je verhaardathet niet op je kop staan is. Dat denken veel mensen. Yoga blijft met beide benen op de vloer. Wanneer je het vergelijkt met sport, dan zie je duidelijk dat sport alleen maar lichamelijk is. Na een uur sporten ben je moe, na een uur yoga niet. Dat komt omdat de Hatha-yoga via de lichame lijke ontspanning komt tot geestelijke ontspanning. Erik Bruin en Ria Albers zijn er van overtuigd dat de mensen ontspannings oefeningen nodig hebben. Erik Bruin: „Er is een zegswijze, dat er nog nooit iemand aan hard werken is dood ge gaan. Dat is misschien ook wel zo, maar ze vergeten erbij te vertellen, dat er wel degelijk mensen doodgaan aan de span ningen die bij dat harde werken horen". Wellicht daarom is yoga de afgelopen jaren zo in de belangstelling gekomen in het westen. Allereerst is het dan opval lend datje als westerling oosterse fïloso- fiën en technieken nodig hebt om tot ontspanning te komen. Maar Erik Bruin kan daar wel een verklaring voor ge ven: „In de westerse wereld heeft men vroeger ook meditatie gekend. Denk bijvoorbeeld eens aan, de christelijke mystiek. Maar daar kwam je dan ook bijna mee op de brandstapel. Veel van die zogeheten „Unio Mystica" is ver dwenen. Nou ja, in de katholieke kerk mag je nog knielen, maar bijna nergens meer wordt de Bergrede nog als bron van christelijke meditatie gebruikt. Terwijl die er toch erg geschikt voor is." Een andere zaak is dan het gebruik van die oosterse zaken in de westerse wereld. Er bestaat iets dat ik het „hart transplantatie-gevaar" zou willen noe men. Wij zijn geen Indiërs, wij zijn geen ChinezenEr zijn in India yogi's die dertig dagen kunnen vasten of hun hart slag tot één per minuut kunnen reduce ren. Dat is voor ons niet denkbaar. Toch zie je hier van die ontsporingen. Neem bijvoorbeeld Kung Fu. Oorspronkelijk een verdedigingstechniek voor Boed- histische monniken, die geen wapens mochten dragen en zie wat we er hier mee doen. Die,merjsen van Hare Krish na, die hier in die roze gewaden gaan lopen, die doen ook iets, wat cultuur vreemd is. Dergelijke kledij is in India functioneel, hier niet. (vin een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Ik ben er voor mijzelf toe gekomen doordat ik belangstelling had gekregen voor een gezondere ma- njer van leven. Ik was geïnteresseerd geraakt in macro-biotiek en dat soort aken. Gezond leven, preventief wer ken, gezond zijn gezond blijven. In dat kader paste voor mij yoga". Aldus Ria Albers, in Leusden woon achtige yoga-lerares. Samen met Erik Bruin, directeur van de stichting „Uni versum", praat zij over yoga. Aanlei ding is het feit dat de uit Limburg af komstige Leusdense yogalessen geeft aan de Volkshogeschool in Barneveld. Maar omdat zij liever niet alleen over haarzelf wil praten, maar vooral wat wil vertellen heeft zij er Erik Bruin bijge haald De directeur van de stichting Universum, waarvan ook Ria Albers lid is, laat weten dat zijn in Amsterdam gevestigde stichting werkzaam is op le vensbeschouwelijk terrein. „Yoga en meditatie staan daarbij centraal", aldus Erik Bruin; „We propageren een en an der onder meer middels onze yoga- vriendenknngen. Daarin wordt in een vriendschappelijke sfeer, niet dogma tisch, aan yoga gedaan. Ook kennen we meditatiekringen. Je moet daarbij niet aan allerlei zweverige dingen gaan den ken. Het gaat er daarbij vooral om, dat je vanuit de dagelijkse drukte weer even tot jezelf kunt komen. Daarnaast geven wij meditatie- en yogacursussen, waann we mensen op leiden tot instructeurs. We doen dat om het beroep enigzins te beschermen. Op het moment is het zo, dat iedereen die maar wil yoga-lessen kan geven. Daar door zijn de mensen aan de (Oosterse) goden overgeleverd. Op onze congressen, die we af en toe houden, gaat het vaak niet alleen om yoga en meditatie. Daarkomen alle za ken, die met de menselijke creativiteit te maken hebben aan de orde. Tenslotte geven we ook op onregelmatige tijden boekjes over yoga en meditatie uit", al dus Erik Bruin. Ria Albers, die nu zes jaar aan yoga doet en driejaar les geeft, werd opgeleid door mevrouw Baumans uit Amers foort. Ze geeft dit jaar iedere week vijf lessen van vijftig minuten aan de Volks hogeschool in Barneveld. In totaal vijf tig mannen en vrouwen, gesplitst in twee groepjes voor gevorderden en drie voor beginners, deels in de Veluwehal, deels in het dorpscentrum, trachten zich onder leiding van de Leusdense de technieken van de Hatha-yoga eigen te maken. Ria Albers: „Bij de Hatha-yoga zijn het oefeningen om geest en lichaam

Leusder Krant | 1975 | | pagina 3