{Het bejaard-zijn gaat ions allemaal aan Woensdag 24 december 1975 KERST 1975 - Bejaarden, wat zijn dat eigenlijk? Opgeborgen maat schappijkneusjes? Bejaard-zijn: een problematisch aspekt van onze samenleving? Wat is de plaats van een bejaarde in de maatschappij? Zo er een plaats is! In hoeverre zijn be jaarden hulpbehoevend? Zelfstandigheid? Wantoestan den? Vragen en nog eens vragen parelen in de media over de bejaardenzorg. We schudden onwetend ons hoofd. Ze zien maar. Ze doen maar. Zover ben ik nog lang niet! En toch: het bejaard-zijn gaat ons allemaal aan! De groep ouderen in ons land neemt jaarlijks toe. De ontdekkingen door de medische wetenschap, de sociale en maatschap pelijke vooruitgang en nieuwe tendensen accentueren deze toename. De bejaardenproblematiek manifesteert zich in lange repor tages door de schrijvende pers, de visuele media gaat in informatieve programma's voortdurend in op deze proble matiek. Er wordt diepgaand gediskussieerd over de bejaardennota, die een grotere zelfstandigheid voorstaat. En in de kleinere kring: „Wat moeten we met moeder aan?" De bejaarden zelf: „Dat het zóveel moet kosten, daar kunnen we niet meer bij". En: „Dat gaat ons begrip te boven". Met bovenstaande feiten voor ogen zijn we de regio inge trokken. Hoe is het in onze eigen omgeving gesteld met de bejaardenzorg? Is de bejaardenzorg wel zo'n problema tiek? En vooral: wat is bejaard-zijn eigenlijk? We bezochten elf bejaardentehuizen, te weten in Amers foort, Leusden-Centrum, Achterveld, Barneveld, Nijkerk, Woudenberg, Scherpenzeel, Lunteren, Ede, Bennekom en Voorthuizen. Onze bevindingen? Laten we voorop stellen dat we zeker niet op alle vragen een bevredigend antwoord hebben ge kregen. We doen enkel verslag van de gesprekken die we met direkties en bejaarden voerden. We werden vaak ge- konfronteerd met scherpe kontrasten als eenzaamheid en tevredenheid. De reportage is in zoverre representatief, dat we drie belangrijke bevindingen kunnen melden: 1De verschillen in prijzen zijn schrikbarend hoog: in veel gevallen duizend gulden! Per maand! 2. Een algemene tevredenheid over de verzorging, de be handeling, het eten en de behuizing. 3. Het percentage eenzamen is belangrijk genoeg om de volle aandacht te krijgen. Een kanttekening bij de algemene tevredenheid: de be huizing wordt in verscheidene gevallen als onvoldoende ervaren. Wat de eenzaamheid betreft, hier ligt een belangrijk werk terrein voor bezigheidstherapeuten. In verscheidene be jaardenhuizen wordt bezigheidstherapie al toegepast of wordt er mee begonnen, maar nog lang niet in allemaal. Ja, en dan de prijzen. Wantoestand is een erg groot woord, maar we hebben wel de nodige twijfels over de schrikbarende verschillen. Temeer, daar het percentage zelfbetalers in veel bejaardenhuizen toch nog altijd één derde bedraagt! Een beetje cru gesteld: ze mogen betalen tot ze er bij neervallen. „Hebben ze daar hun hele leven voor gewerkt", merkte een direktrice op. Inderdaad, veel van onze welvaart is te danken aan de noeste arbeiders van de achter ons liggende jaren. Denken we daar soms niet een beetje te neerbuigend over? Huize Bloemendal In Amersfoorts binnenstad staat Huize Bloemendal Je hebt bij Huize Bloemendal niet direkt het gevoel dat je een bejaardenhuis binnenstapt; het zijn eigenlijk vier woonhuizen, die speels aan elkaar zijn geplakt Huize Bloemendal wordt bewoond door dertig bejaar den Direkteur H van leperen daar over: ,,Er is zeer bewust niet voor de blokkendoosvorm gekozen. Deze bouw is nog vrij uniek in Ne derland. Er is een hele strijd met de overheid aan vooraf gegaan, maar we hebben de poot strak gehouden De motivering was altijd; 't is te duur, maar je moet niet vergeten dat je met ménsen hebt te maken Later zijn ze gelukkig bijgedraaid." Direkteur Van leperen (een sta tus waar hij geen prijs op stelt) be weegt zich met een treffende vrien delijkheid door het huis Terwijl we praten in zijn vertrek, dat door een glazen wand in direkt kontakt staat met de gang en de hal. worden we gestoord door één van de bewo ners Hij komt even een gedichtje voor Sint Nicolaas. (gericht aan één van de verpleegsters) afgeven, „ledereen kan hier zo binnen ko men waaien," verduidelijkt de heer Van leperen. Hij hecht erg veel waarde aan het intermenselijk kontakt. Over de doelstelling van een bejaardenhuis zegt hij: ,,De mensen moeten ge lukkig kunnen wonen in hun derde levensfase Erg belangrijk is dat ze zelfstandig kunnen wonen, maar als het nodig is van de verschillende diensten gebruik kunnen maken De meesten zien het als een be- vnjdmg, vaak knappen ze in enkele maanden helemaal op De heer Van leperen zegt met zijn prijzen iets boven het gemiddelde te lig gen, omdat de verzorgingsgraad in Huize Bloemendal iets hoger ligt Een praatje met de bewoners leert, dat er een echte familiesfeer heerst in Huize Bloemendal. Zoals mevrouw A Ton-Herderman, die ondanks haar 86 jaren een gewel dige intensiviteit uitstraalt. ..Ik ben erg gelukkig hier, altijd opgewekt meneer kan niet zeggen dat hij me ooit eens lelijk heeft zien kijken. Ik zit nu 8 jaar bij de heer en mevrouw Van leperen. maar ik heb nog nooit geklaagd. Ik vind dat je mekander tegemoet moet komen, ik ontvang liefde en ik geef liefde." Heeft u veel kontakt met andere bejaarden? vroegen we. ..Kontakt! Daar zorg ik zelf ook een helehoop voor. 's Morgens gaan we gezellig met mekaar koffie drinken, ik mag wel geen koffie, maar gewoon om te praten 'k Ben laatst uit geweest en toen kreeg ik een ongelukje Ja. toen kon ik niet naar beneden om koffie te drinken, maar beneden zeiden ze: blijft mevrouw Ton nog lang weg." De bewoonster van Huize Bloemendal weet de moed er bij de bejaarden wel in te houden Naast haar haakwerkjes verkoopt ze graag een beetje gekheid. „Op z'n tijd moet je es iemand voor de gek houden, dat mag ik graagen als ik meneer Van leperen voor de gek kan houden doe ik het ook Ze kijkt elke avond tv ,,Tot acht uur, want ik moet vroeg naar bed, an ders red ik het niet, maarik ben 's morgens om half zeven al weer op." Mevrouw Ton-Herderman houdt niet van geklaag: ..Ik zeg altijd, be kijk eerst jezelf, dan heb je geen tijd om op andermans fouten te letten Op de derde verdieping woont het echtpaar A. F. van Leeuwen Mevrouw Van Leeuwen vindt het in alle opzichten gezellig in Huize Bloemendal ,,Ja hoor, ik ben erg tevreden. De dagen vliegen om. ik lees wat. of we leggen een kaartje en ik hou erg van puzzels oplossen. Eenzaam ben ik absoluut niet." Even later komt ook de heer Van Leeuwen binnen ..De behuizing vind ik prachtig." zegt hij. ,,lk hou erg van puzzelen, kijk maar naar de wand. daar hangen er een paar En ik verzamel postzegels, of we leg gen een kaartje De heer van Leeuwen is 71zijn echtgenote is 75. ,,Het voornaam ste is. dat je niks schoon hoeft te maken, zelfs je schoenen worden gepoetst. Och, er zijn wel eens klachten geweest, maar die waren zo weer verholpen." zegt hij. Mevrouw Heuting is met Huize Bloemendal best tevreden; ze vindt het prettig om in de binnenstad te wonen ,,Ja, het is hier heel fijn, 's morgens gaan we gezamenlijk kof fie drinken Het eten en drinken is heel goed. Ik geloof wel dat ik goed terecht ben gekomenvan alle kanten staan ze je bij Ik ben blij dat ik hier kan wonen, want die laatste jaren hoop je het goed te hebben Mevrouw Heuting is 84 jaar. haar man is 86. Het echtpaar woont eveneens op de derde verdieping. Vervelen doet ze zich niet ,,lk zit nog wel es te breien, of ik doe een handwerkje. En ik rust veel ik heb zo'n last van die knieén hè. En af en toe komen m'n kinderen, die nemen me nog wel es mee in het wagentje. Je verlangt toch altijd weer naar je kinderen, ik zou best weer naar die tijd terug willen Nu is alles gevlo gen. maar dat hebben wij ook ge daan! Het bejaard zijn vind ik niet erg, maar een mens moest niet zoveel moeilijkheden hebben met de be nen en zo Oud zijn zonder gebre ken, dat kan niet vaak daar moe ten we ons bij neerleggen. Ik ben erg tevreden, iedereen is erg goed voor ons Als ze weten dat je moei lijkheden hebt. staan ze direkt voor je klaar Mevrouw Heuting is geen gere gelde tv-kijkster ..Tegenwoordig zijn er geen mooie stukken meer op En dat schrift gaat me veel te vlug Maar dan ga ik puzzelen, dat mag ik nog graag doen Omdat de gevels van Huize Bloemendal steeds 75 cm ver springen. vind je er geen lange gangen en de muren maken een warme indruk. De recreatiezaal, beneden, is zoveel mogelijk kleur rijk gehouden Omdat Huize Bloe mendal nog maar pas geopend is. moeten de verschillende aktivitei- ten nog op poten worden gezet Wel zijn er al diverse avonden gehou den. Kerst en oudjaar zal men geza menlijk gaan vieren, vertelt de heer Van leperen. Omdat het aantal be woners aan de lage kant is, denkt hij erover om de volgende zomer een gezamenlijke vakantiereis te orga niseren Andere bejaardenhuizen kunnen dat natuurlijk niet doen, daar zijn ze gewoon te groot voor Het lijkt ons het proberen waard, een boottocht naar Zwitserland bij voorbeeld. Voor die periode nemen we wat extra verzorgingskrachten in dienst, maar het een en ander moet nog met de bewoners bespro ken worden, die weten nog van niets." aldus de heet Van leperen. Een initiatief dat door de bewo ners van Huize Bloemendal zeker zal worden toegejuicht.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 41