Lees verder op de volgende pagina LEUSDER KRANT Woensdag 24 december 1975 - KERST 1975 ,€,€?S^'€,€!€p«€!€!€>€'^t€l«^'€,€!C!€lS!€!S!S'€!«!€!€'<ï€i€«5e;!€t«i«,-€,-€;l^«P«'«'-€!«!<?€!€!€!€?€l€'-€!€!CC!<P<P€!C!<P<P«!€ï€'-<nCCC€?l SL Jozef In Achterveld parkeren we de auto nabij St. Jozef, bejaardenhuis nummer zeven op onze lijst. Niets vermoedend vallen we midden in een ingrijpende interne verbou wing De gangen zijn bezaaid met allerhande bouwmateriaal en het gruis heeft zich centimeters dik op gestapeld We lopen behoedzaam onder gestutte zolderingen richting direktiekamer; een vriendelijke ver pleegster begeleid ons. Bijna twee jaar duurt de interne verbouwing in St. Jozef, maar uit de reakties van de bewoners mag gekonkludeerd worden, dat zij weinig last onder vinden van de verbouwing In de direktiekamer praten we even met direktrice zr. Silvia en de heer G. H. Hilhorst. administrateur ..We hebben eerst wel getwijfeld, maar de bewoners laten zich alle maal positief uit. De last. die zo'n verbouwing nu eenmaal met zich meebrengt, nemen ze goed op. De chaos lijkt onoverzichtelijk, maar we streven er iedere dag naar. als de bouw naar huis is, de gangen schoon te maken, zodat ze goed begaanbaar zijn", zegt administra teur Hilhorst. De kleine kamertjes van St. Jo zef. tussen 1917 en 1924 gebouwd, voldeden al lang niet meer aan de hedendaagse eisen en normen. (Een verschil tussen dag en nacht- de oude- en de nieuwe behuizing). Was nieuwbouw niet beter ge weest? vragen we. ..Bij nieuwbouw ben je aan bepaalde normen ge bonden. nu hadden we al een hoop bestaand. Vergelijkend is een in-i terne verbouwing rendabeler", be sluit de heer Hilhorst. Het echtpaar Lacor weet een snel antwoord op de vraag of het bevalt in St. Jozef. Het is buitengewoon goed hier. van eten en van drinken en de behandeling Maar als u mij vraagt hoe ik het persoonlijk in een bejaardenhuis vind: vrijheid, blijheid". ,,Mijn man bedoelt, dat er toch niets boven gaat op jezelf te blijven", voegt mevrouw Lacor er aan toe. Het echtpaar vindt, dat je jezelf moet redden, zolang je dat kunt. ..Mensen die altijd op een stoel hebben gezeten, vinden het wel lekker hier, maar als je altijd zelfstandig bent geweest" Met de nieuwe behuizing is het echtpaar erg tevreden. ,,We zijn er honderd procent op vooruit ge gaan", verduidelijkt de heer Lacor. Verveling kent het echtpaar niet. Het echtpaar zegt gelukkig nog vrij veel zelf te kunnen doen. Mevrouw Lacor leest veel en de heer Lacor Is een fervent biljarter en bij goed weer wordt er veel gewandeld. Kijkt u veel televisie? vroegen we. ,,'s Avonds gaat de tv aan en begint voor ons de ontspanning", zegt de heer Lacor. Het echtpaar heeft in verscheidene bejaarden huizen ingeschreven gestaan. ,,ln Laren, Schagen, Amsterdam, Heemstede en nog een paar. We woonden vroeger in Amster dam, maar er is geen beginnen aan om daar in een bejaardenhuis zien te komen. Misschien dat we nu aan de beurt waren geweest!", besluit' de heer Lacor. Op de derde verdieping treffen we een zingende mevrouw Ganseij aan: haar man doet een middag dutje Het echtpaar Ganseij woont in januari 4 jaar in St. Jozef. Over de verbouwing zegt mevrouw Ganreij nuchter: ,,Niks aan te doen, het moest toch een keer gebeuren". Het maakt haar niet uit of ze in een bejaardenhuis woont of zelfstandig. „Ik woon net zo lief hier. De verzor ging is goed, eten en drinken is goed, nee, het gaat best. Wat we zoal doen? Och, ik was m'n boeltje es af, of rust es een poosje. Als de radio mooi is, gaan we naar de radio luisteren, we heb ben een kaartklupjeEn 's avonds kijken we na de heilige mis naar de tv. Als we geen tv zouden hebben Het echtpaar Ganseij is blij met de nieuwe behuizing. ,,De kamer i« groot genoeg, verder hebben we een eigen slaapkamer en wat het sanitair betreft zijn we er op vooruit gegaan", besluit mevrouw Ganseij. De verbouwing zal nog wel een tijdje gaan duren, maar na de me tamorfose kan St. Jozef ongetwij feld de vlag in top steken. Nebo Direktrice van Nebo is mevrouw Hvan den HooffZe vindt dat we de bejaarden zoveel mogelijk zichzelf moeten laten zijn ..Tegenwoordig worden te veel problemen gescha pen. Ik vind dat we de bejaarde moeten zien als een volwaardig mens. die verzorging nodig heeft. Ik ben bang dat van een bijzaak teveel een hoofdzaak wordt gemaakt." De direktrice van Nebo doelt op de overvloed van berichtgevingen over de bejaardenproblematiek in de media. Over volmaaktheid: ,,We moeten niet naar volmaaktheid streven, maar daarom moeten we ons wel voor de volle honderd procent inzet ten Ik zeg niet dat alles goed is in Nebo. er mag best het één en ander veranderen Zoals uitbreiding van de ziekenafdeling. De plannen daartoe zijn door de provincie af gewezen Want. zegt de provincie,' dan moeten ze maar naar een ver pleegtehuis Maar de overheid sti muleert juist, dat de bejaarden zo veel mogelijk in hun eigen omge ving moeten kunnen blijven! Straks wordt de ziekenafdeling te klein en moet ik mensen wegsturen." Mevrouw Van den Hooff vertelt verder dat Nebo parkeerruimte te kort heeft Nebo telt 76 bewoners Rondom Nebo staan 15 bejaarden huisjes, hoewel zelfstandig, kunnen ze toch een beroep op het huis doen bij kalamiteiten. Wat de aktiviteiten betreft in Ne bo, er is een zangkoor, er wordt wel- farewerk gedaan, er is een hand- werkklub. ,,We pressen de bejaar den niet om aan de verschillende aktiviteiten deel te nemen. Daar zijn ze geheel vrij in Van de week heb ben we een pannekoekenmiddag gehouden, de mensen hebben daar erg van genoten. De mensen in deze omgeving zijn vaak niet ge wend om verwend te worden. Hier bellen ze ook alleen als ze werkelijk iets nodig hebben." vertelt me vrouw Van den Hooff. De direktrice is een tegenstand ster van te grote bejaardenhuizen en vindt dat we daar voor moeten waken. De huurverhoging in januari, er vaart ze als afschuwelijk. ..Ik moet ieder jaar weer een verhoging aan kondigen. ik zou ze liever eens iets teruggeven. Veel bejaarden kun nen het zelf niet meer bekostigen en moeten dus hun hand ophou den Hebben ze daar hun hele le ven voor gewerkt? Waarom geven ze de bejaardenhuizen geen subsi dies? De bejaarden hebben er geen begrip meer van dat het zo vreselijk duur moet zijn, maar ze betalen in veel gevallen liever de helft mee, dan naar de sociale bijstand te stappen. Want dét wordt als ver schrikkelijk ervaren." Eén van de echtparen in Nebo is het echtpaar Koelewijn. Ze zijn erg tevreden met hun behuizing in Ne bo. ,,We zijn erg blij dat we hier terecht konden komen," zegt de heer Koelewijn, terwijl hij een kopje thee inschenkt Omdat ze oud- Bunschoters zijn, konden ze ook daar in een bejaardenhuis komen, maar ze gaven toch de voorkeur aan Barneveld. De overgang vond de heer Koe lewijn een hele stap ,,Je bent altijd je eigen baas geweest. Eerlijk ge zegd zag ik er in het begin goed tegenop, maar het is reuze meege vallen. Je hebt hier van geen mens last; ze zijn allemaal even best voor ons." Het echtpaar Koelewijn komt zel den buiten, ze genieten liever van de rust De heer Koelewijn staat ie dere morgen om zes uur naast zijn bed: „Ik maak iedere dag een flinke wandeling, want je moet in bewe ging blijven; je kunt niet altijd in je stoel blijven zitten. En ik ga nog wel es een boodschapje doen in het dorp, of op de fiets naar Voorthui zen." Eenzaam voelt het echtpaar zich niet. Ze vinden het fijn dat de kinde ren één of twee keer per week ko men. De heer Koelewijn zegt de meeste dagen televisie kijken. ,,Wat moet je anders doen., en je hebt niet altijd wat te praten. Maar programma's waar rotdingen in voorkomen, daar kijk ik niet naar Het echtpaar Koelewijn is vol gend jaar zestig jaar getrouwd, ja ren die beslist niet over rozen zijn gegaan ..Ik heb nooit meer ver diend dan 65 gulden in de week. Tegenwoordig zijn ze niet meer zo gauw tevreden Ik heb laatst gele zen dat de jeugd teveel zakgeld krijgt. Vroeger kreeg je 's maan dags één cent, daar kon je lintdrop voor kopen." Het echtpaar Koelewijn heeft de nodige zorgen gekend, maar is er tevreden onder gebleven. Wensen hebben ze niet meer, ook al zijn ze nooit met vakantie geweest ..Als we zo nog een tijdje kunnen leven, vind ik het best," zegt de heer Koe lewijn. Hoewel we de heer A. van Ginkel in zijn slaap storen, is hij blij met ons bezoekje. ,,Kom gerust verder, ik kom er wel even uit. Nee, het maakt niks," weert hij onze bezwaren. De heer Van Ginkel woont tien jaar in Nebo; gemakkelijk heeft hij het in zijn leven beslist niet gehad met een gedeeltelijke invaliditeit. De heer Van Ginkel (87) kan vrijwel niet lopen en doet alles kruipend. On danks onze aanwezigheid verzuimt hij niet keurig zijn bed op te maken. Bent u tevreden in Nebo? vragen we. ,,Best, goed, ik ben best tevre den. Voor een behandeling van een mens: best!" Al pratende komt toch duidelijk naar voren dat de heer Van Ginkel wat eenzaam leeft. ,,De ene dag meer als de andere, maar toch dik wijls. Och, je kunt er wel over gaan nadenken, maar d'r helpt hoch niks anOver de huidige samenleving zegt de bewoner van Nebo: ,,Ja, je denkt er wel es over na: dat het nooit zo door kan gaan als het nu is. Alle jaren de lonen omhoog. Vroe ger moesten we de touwtjes aan mekaar knopen, tegenwoordig zijn de mensen verwend. Vroeger dacht ik altijd: als je niet werkt, kun je ook niet leven; nu werk ik niet, maar ik lééf toch," aldus de heer Van Gin kel. Wie bij mevrouw R van Vliet bin nenstapt, stapt een knusse behui zing binnen. Mevrouw Van Vliet woont Va jaar in Nebo. ,,We hebben veel vrijheid hier en we worden goed verzorgd." Het woord verveling kent de be woonster van Nebo niet. Ze heeft last van reuma en brengt daarom het grootste deel van de dag door in een wagentje. Ondanks deze han dicap bruist ze van levenslust. ,,lk lees erg veel. ik ben nu bezig met Boerin in Frankrijk. De tv-serie vond ik niet zo best, maar nu ik het boek lees.. En ik borduur veel. 's Avonds kijk ik altijd naar de tv." Mevrouw Van Vliet lacht verontschuldigend als ze vertelt, dat ze bijna geen en kele politieserie overslaat ,,Over de hedendaagse maatschappij denk ik heel veel goeds. Vroeger was het ook niet alles. Ik keur niet ólles goed: jongens die niet willen werken, dat vind ik heel erg. Maar aan al dat geklets over vroeger heb je niets. We doen zelf toch ook mee met de welvaart; ik moet wel zeg gen dat de mensen vroeger meer tevreden waren," besluit mevrouw Van Vliet. Eén van de bejaardenhuisjes rondom Nebo wordt bewoond door het echtpaar Van 't Land. Waarom in een bejaardenhuisje? vragen we. ,,Op een gegeven moment moch ten we geen trappen meer lopen, dan moet je wel verhuizen. We zijn beiden hartpatiënten en moeten veel rust hebben. Eerst leek het ons niks. je ziet hier niks, je hoort niks," vertelt mevrouw Van 't Land. Als je vijftig jaar aan een drukke weg hebt gewoond, valt de plotselinge stilte inderdaad niet mee, maar toch ge niet het echtpaar van de rust. Een belangrijke vorm van ont spanning is de televisie. ,,We kijken veel tv," zegt mevrouw Van 't Land, ,,dat is m'n man z'n alles." De be jaardenhuisjes zijn niet via een alarmsysteem aan Nebo verbon den. Het echtpaar Van 't Land vindt dat wel een harde noodzaak. Als we de direktrice, mevrouw Van den Hooff, daarover raadplegen, geeft ze dat ruiterlijk toe. Eén van de wensen van Nebo! Beringhem in Bennekom behoort tot de wat grotere bejaardenhuizen. Het exterieur stevent kolossaal op de bezoeker af, maar de entourage (een grote tuin) ontneemt je alle vooroordelen In een ruim werkver trek op de vierde verdieping treffen we direkteur T Hey. Over de grootte van Beringhem zegt hij: „Beringhem is niet uitzon derlijk groot, we zitte zo'n beetje op de grens van de leefbaarheid; de kontakten zijn nog overzichtelijk." Het Bennekomse bejaardenhuis opende vijf jaar geleden haar deu ren en telt momenteel 112 bewo ners. De aktiviteiten. De heer Hey. „Dat zijn er vele. We hebben iedere week een ontspanningsavond, er is een zangvereniging, een biljartver eniging, er is een handenarbeid- klubje, in 1976 beginnen we met bezigheidstherapie, jaarlijks zijn er dag- en middagtochten en zo mo gelijk gaan er groepen naar het bui tenland." Bezigheidstherapie noemt de di rekteur toch wel belangrijk. „Het is beter in zo'n gemeenschap de mensen te aktiveren wat te doen, vooral in de wintermaanden." Het opnamebeleid, zoals de overheid dat voor ogen heeft, ziet direktuer Hey niet zo direkt zitten. „Het is wel goed dat de ouder wor dende mens zo lang mogelijk zelf standig blijft wonen, maar dan zal het open bejaardenwerk toch wél met een pakket van diensten moe ten komen: maaltijden, alarmering, hulp in de huishouding. Ik betwijfel ten sterkste dat de overheid daar voor kan zorgen. Het huidige op namebeleid zou meer moeten wor den gecentraliseerd De heer Hey kant zich tegen een wettelijke regeling dat bewoners en personeel gezamenlijk een bestuur vormen. „Ik ben niet tegen in spraak, maar medezeggenschap moet op reéle basis plaatsvinden. Ik acht wel duidelijke richtlijnen (werkinstrukties) voor zowel be stuur als direktie noodzakelijk. Een adviserend lid is ook niet nodig, omdat de bewoners een bewoners kommissie hebben, waardoor een duidelijke informatie tot stand kan komen." Op de derde verdieping bellen we aan bij de heer D. A van de Schans, oud-burgemeester van een Bra bantse gemeente „Ik vind het prima in Beringhem. De behande ling, de sfeer, het eten. De sfeer is een bijzonder belangrijke faktor." Een afleiding van betekenis is voor de heer Van de Schans het dagelijkse wandelingetje. De voor naamste bezigheid is verder lezen en 's avonds wat tv kijken. „Ik was vroeger bang om in een bejaarden huis te komen Voor iemand uit het gewone leven is het een hele over gang. Ik troost me altijd met de ge dachte dat er mensen zijn, die het veel moeiiijker hebben als ik." Een bewoonster van de tweede verdieping omschrijft Beringhem eveneens als prima. Wat doet u de hele dag? vragen we. ,,'s Morgens de boel een beetje opruimen, afwassen en dan is het koffiedrinken. Wat handwerken, bij mooi weer wandelen hè, en ik zit op de zangvereniging.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 42