't ei Arkemheen Huis in de wei Avondrust Lees verder op de volgende pagina DONDERDAG 5 JUNI 1975 LEUSDER KRANT KERST 1975 men hebben want ik kan nou niks meer De heer Van Doorn is eén van de jongere bewoners van 't Hamers- veld(68) Over zijn verzorging in het Leusdense bejaardenhuis is hij erg tevreden Wat zijn gezondheid be treft. het lopen gaat hem moeilijk af. terwijl ook de ogen minder zijn ge worden. De heer Van Doorn houdt van rust: ..Ik ben in een verpleegte huis in Zeist geweest en daar las ik in de konversatiezaal Maar de één doet dit en de ander doet dat ik hou van rust Eenzaam voelt de heer Van Doorn zich daarom niet, hij hecht zich als het ware aan het alleen-zijn. De Leusdenaar behoort tot de grote groep bejaarden, die in één adem de dagindeling kunnen opd reunen: ,'s Morgens na het aankle den rook ik soms een sigaretje, het is dan al gauw tijd om koffie te gaan drinken. Na de koffie rook ik weer een sigaretje, dan ga ik effe zitten te lezen. Na het eten ga ik een poosje zitten „dummelen" Tot aan de thee ga ik weer lezen en dan is het zo weer broodeten. 's Avonds kijk ik televisie. Als er geen mooi pro gramma is zet ik het ding uit en ga ik lezen en om half elf schiet ik in bed". Mevrouw C Hey woont op de tweede verdieping in een knusse kamer. „Ik heb er geen dag spijt van gehad", drukt ze ons op het hart. Mevrouw Hey is 69 jaar. Vervelen doet ze zich geen mo ment. „Ik doe van alles, puzzelen, wandelen, handwerken, televisie kijken, naar de radio luisteren, 'k ben altijd bezig, ik heb gewoon geen tijd om me te vervelen. Je bent hier op jezelf en zo vrij als een vo geltje in de lucht Afgezien van de vaste tijden van eten kunt je binnenkomen en gaan wanneer je wilt 't Is net of je in een eigen huis woont. Wat je zelf kunt doen. doe je natuurlijk, maar anders wordt alles voor je gedaan Je hoeft maar een kik te geven als je niet lekker bent en ze zorgen voor je", onderstreept mevrouw Hey haar tevredenheid. Op de derde verdieping brengen we een bezoek aan het echtpaar Bollen. De heer Bollen is een en thousiast puzzelaar, hij kijkt dan ook nauwelijks op van deze bezig heid, als we komen binnenvallen met wat vragen. We komen niet eens aan vragenstellen toe. de heer Bollen neemt direkt het woord: „Ik puzzel veel, ik maak veel doorloop puzzels, ik kan niet meer naar bui ten en ik verveel me nooit. Ik ben zeer tevreden. Dat kunt u allemaal opschrijven." Terwijl hij intensief verder puzzelt vertelt hij over zijn spierziekte in de benen Óver de ouwe dag zegt de heer Bollen: „Ik heb een leuke, reu ze, fijne en onbezorgde ouwe dag". Nuchter denkt hij over het ouder worden: „Waarom zou ik het erg vinden, dat is toch een gewone gang van zaken, nee We zijn erg makkelijk ingesteld, als het moet, dan moet het en we kunnen ons gelukkig erg goed aanpassen Ik voelde me vanaf de eerste dag thuis". Als er wat behoorlijks op televisie is, kijkt het echtpaar Bol len. Mevrouw Bollen die juist komt binnenwaaien oppert: „zoals Johnny Kraaykamp". Echt? vragen we. „Och schei uitverduidelijkt het echtpaar lachend. De soep wordt binnengebracht en we moeten vertrekken. „Schrijf dat nog maar even op: ook het eten is goed hier", roept de heer Bollen ons achterna. SCHI j. 1400 Ir zorgde Daardc Daardc Dóèror „Alles wat wij nu doen, is straks ook voor u en mij" Dat waren de woorden van direkteur A. J. van der Kamp, kort voor de opening van het Nijkerkse Arkemheen, begin no vember. „Ik voel me zo trots als een pauw in ons nieuwe bejaardente- I huis," aldus de Nijkerkse direkteur Waarheidvolle woorden, want Ar kemheen kan menig oordeel trotse ren Tijdens het bezoekje aan Ar kemheen vallen overal loftuitingen te beluisteren over de geweldige opening. We praten even met het hoofd van de huishouding, mejuffrouw Hoitzing, over de aktiviteiten in het Nijkerkse bejaardentehuis- „We hebben een hobbyruimte, een bi bliotheek, we doen aan welfare- werk. één keer per week, in de re- kreatiezaal staan sjoelbakken, een tafelvoetbalspel, er is een zangkoor, we hebben een bezinningsruimte en een ontvangstzaal voor mensen, die een verjaardagspartijtje of zo willen houden" Mejuffrouw Hoitzing is ruim twee jaar werkzaam als hoofd van de huishouding „De omgang met de bejaarden ligt mij wel. mensen, die net als wij, in de maatschappij le ven Je moet ze het idee geven dat ze niet alleen staan. Ze zijn natuur lijk hulpbehoevend, maar je moet ze niet gaan bemoederen, dat heb ben ze ook met nodig." Mevrouw Snapper-Jorke vindt het buitengewoon in Arkemheen Hoe brengt u de dag door? vragen we. „Van alles zo'n beetje. Ik heb last van reuma, dus ik moet wel rus tig aan doen Een beetje werken of zo, gistermorgen heb ik de kamer nog een beurtje gegevenen vanmorgen heb ik het koper ge poetst. De ramen komen ze natuur lijk doen, dat kan ik niet meer. Ver der handwerk ik of ik lees. Vervelen doe ik me niet, dat heb ik ook nooit gedaan" Mevrouw Snapper heeft veel houvast aan haar geloof..Als ik dat niet had, was ik niets". Ze haalt wat schilderijtjes voor de dag; sommige zijn gesierd met een spreuk. Zoals deze: Tel uw zegeningen, tel ze één voor één. Tel ze, tel zealle, en vergeet er geen. Tel ze, tel ze alle. noem ze één voor één. En ge ziet Gods liefde dan door al les heen Een waardevol bezit, zegt de be woonster van Arkemheen Hoe ervaart u het alleen-zijn? vragen we. „Och, je kunt wel een gemeenschapje zoeken, maar ik heb daar niet zo n behoefte aan. Ik zit liever alleenmaar het hoeft niet. denk erom! Het is fijn dat we hier worden opge vangen en verzorgd Ik heb een druk leven achter de rug, maar de Heer heeft alles goed gemaakt. Mensen die hier niet tevreden zijn, vinden het nergens. Je moet een keer tevreden zijn en genieten van hetgeen je krijgt Wij verlangden nooit naar weel de. als je geestelijk en lichamelijk maar rijk bent." Ondanks de moeilijke stap van het gewone leven naar een bejaar dentehuis is mevrouw Blom een vrolijke vertelster. „De kinderen zijn zo dankbaar dat het me goed bevalt hier. Het viel niet mee om de knoop door te hakken, maar ik zou niet meer terug willen, dat meen ik uit de grond van m'n hart. In m'n huisje aan de Bachlaan had ik het ook best naar m'n zin hoor, maar ik ben hart patiënt en de dokter vond het toch maar beter dat ik naar een bejaar denhuis ging. 't Is natuurlijk wel een kwestie van aanpassen Zo moest ik m'n bankstel wegdoen, dat was te groot voor hier. Maar meneer Van der Kamp zei koop maar een paar lekkere gemakkelijke stoelen Over de opening raakt mevrouw Blom niet uitgepraat. „Dat was een pracht middag Nadat de zaal was klaargemaakt mochten we naar beneden. We konden van élles ge bruiken, ik kan niet anders zeggen dat het ontzettend was. Namens de bejaarden is een projektor aange boden en bloemen, we hebben daarmee toch zo gelachen Alles was één, er waren geen klubjes of zo. De bejaarden hebben het huis een projektor aangeboden en me vrouw Van der Kamp bloemen En we hebben een broodtafel gehad, zó ontzettend.'s Avonds hebben we vreselijk moeten lachen met een gezelschap uit Zwolle. Arkemheen heeft bij de officiële opening prach tige kado's gehad, kijk maar es naar de fontein in de hal. 't Is allemaal uitstekend hier; zoals vandaag, ik lig een dagje op bed, nou, dan ko men de zusters af en toe es bin nenwippen. Nee, Arkemheen is een hele vooruitgang voor Nijkerk Bij het echtpaar Vedder op de derde etage is het een „dolle boel" de 79-jarige mevrouw Vedder weet met een niet te stuiten enthou siasme en mondaniteit de dag be tekenis te geven. Onze aanwezigheid stoort haar allerminst. „Koffie?" „Ja graag" antwoorden we „Gut, hij moet nog koffie ook," repliceert mevrouw Vedder. ,,'t Is net of we in pension zijn, niks geen zorgen." vertelt de be woonster van Arkemheen. De overgang? „Niks geen mal heur hoor, de ouwe baas heeft altijd hard gewerkt en op een gegeven moment kon hij niet meer Het is hier net een heel groot gezin, je hebt veel kontakt hier, 't is werke lijk heel gezellig". Wat doet u zo een hele dag? in formeren we voorzichtig. „M'n werkl Wat dacht je anders. M'n ka mer op orde houden; niksdoen is niks. En ik ga nog wel es een eindje 1 fietsen, naar m'n ouwe huis of zo Niet zo veel, want ik kan de ouwe baas niet zo lang alleen laten Jammer dat we niet tien jaar jonger zijn", merkt mevrouw Vedder la chend op. Huis in de Wei in Scherpenzeel ligt niet ver verwijderd van het cen trum. Het is niet zo'n erg groot be jaardenhuis. 75 bewoners bevolken Huis in de Wei. „Wel gezellig," meent administratrice mevrouw L Werner. Over de aktiviteiten vertelt mevrouw Werner: „Er wordt zoveel gedaan De welfarewerksters ko men elke donderdagmiddag, er is een zangvereniging, het Dersoneel verzorgt regelmatig avonden en de bewoners organiseren zelf ook avonden." Direktrice zr A Hartog, vindt dat de bejaarden net als in de maat schappij als volwaardige mensen moeten worden behandeld. „Niet als kinderen," onderstreept de di rektrice. Over de vrijheid in Huis in de Wei merkt zr. Hartog op. „Ze kunnen hier doen en laten wat ze willen, maar ze hebben de zekerheid dat ze worden verzorgd. Problemen zijn er overal wel es. Bejaarden zijn vaak egocentrisch, voelen zich gauw tekort gedaan Maar dat is tegenwoordig in. dat zie je bij de jongeren ook!" Het echtpaar Van Dijk vindt het leven best in Huis in de Wei. „In alle opzichten eigenlijk," verduidelijkt de heer Van Dijk, voorzitter van de bewonerskommissie. Door ziekte kwam het echtpaar in een bejaar denhuis terecht „We waren beiden ziek, toen zijn we er maar in ge gaan Een beetje te vroeg eigenlijk Eenmaal opgeknapt, waren we ta melijk goed, we zouden liever in een bejaardenhuisje wonen'" Wat doet u zo de hele dag9 vra gen we. „Van alles," vertelt me vrouw Van Dijk, „een beetje rom melen, een handwerkje, m'n man doet de bibliotheek We spelen re gelmatig op ons orgel. En als het goed weer is gaan we uit." Eenzaam voelt het echtpaar zich niet. wel heimwee Naar de kinde ren bijvoorbeeld, die ver weg wo nen en daarom weinig op bezoek kunnen komen. „Je hebt een heel leven achter de rug waar je aan kunt terugdenken," zegt de heer Van Dijk. Voelt u zich opgeborgen? vragen we. „Zo lang mogelijk zelfstandig blijven is van groot belang. Opge borgen voelen we ons niet. We zijn onze eigen baas. Het scheelt een stuk. dat je nog vrij onafhankelijk kunt leven. Het samenzijn is een groot voorrecht, daarom hebben we het makkelijker dan mensen die he lemaal alleen zijn De bewonerskommissie werpt wel zijn vruchten af, meent de heer van Dijk. „De kontakten verlopen altijd erg prettig. Verlangens zijn er wel. We zou den graag één van de bewoners als adviserend lid in het bestuur zien. Het is belangrijk dat je kunt meepra ten en direkt kunt reageren. Op den duur denk ik wel, dat het ervan komt. De inspraak wordt overal gro ter, het moet alleen nog even wen nen." Mevrouw Raaman over Huis in de Wei: „Nou, geweldig., gewel dig. De sfeer is heel prettig, je moet niks en je mag alles, je bent totaal nergens aan onderhevig." Wan neer we bij deze bewoonster van Huis in de Wei binnenstappen, ver trekt juist de kok. „Ja, die komt ie dere morgen een borreltje halen De kok is één van de centrale figu ren hier. Altijd staat hij voor je klaar en hij weet altijd een oplossing." Mevrouw Raamans gezondheid laat een druk leven niet meer toe. desondanks legt ze een enorme le venslust aan de dag. „Er is altijd van alles te doen. Je hebt es wat uit te wassen s morgens en de kok komt een borreltje drinken Ik hou veel van lezen, van handwerken, schaken daar hou ik ook erg veel van, en bridgen, maar dat kunnen ze hier niet. De dagen zijn me nog te kort..." De tv neemt een belangrijke plaats in bij het echtpaar Raaman. „We zijn altijd blij, dat de tv aan kan. Ik hou erg veel van die politieseries Mijn man niet, hij gaat dan lezen. Maar hij vindt politiek weer prachtig, nou, dat gaat zonder mij ook wel Wensen heeft mevrouw Raaman wel. „Ik zou de zitkamer wat groter willen zien. Omdat ik veel moet rus ten staat hier een bed* maar dat neemt veel ruimte in beslag." Het echtpaar is blij dat ze alles nog zelf kunnen bekostigen „We zijn blij dat we onze hand nog niet hoeven op te houden, maar als de verhogingen zo doorgaan, moeten we er over een paar jaar allemaal aan geloven. Toch is het een pracht instelling, hoor; het is toch fijn datje een open deur achter de hand de hand hebt?" besluit mevrouw Raaman Een andere bewoonster van de eerste etage is eveneens dik tevre den over Huis in de Wei. „De leiding is erg goed. alles is goed geregeld, goede verpleging. Ik vind alles zo volmaakt, u bent bij mij niet aan het goeie adres," aldus mevrouw S. We rekenen ook niet op klachten, weerleggen we. „Huis in de Wei is niet zon groot bejaardentehuis, daarom kunnen ze ook altijd meer aandacht aan je besteden," gaat de bewoonster verder. Hoe brengt u de dag door? vragen we „Ten eer ste hou je je kamer schoon. Ik hou erg van lezen, of wat handwerken en elke dag even de buitenlucht in, hè. Weet u wat zo heerlijk is in een bejaardenhuis, je hebt altijd aan spraak. Ik kom erg veel in de rekrea- tieruimte, je ziet es mensen en je praat een beetje." Mevrouw S. stond vroeger scep tisch tegenover een bejaardenhuis. „Ik had nooit gedacht, dat ik naar een bejaardenhuis zou gaan. Maar ik heb zeven jaar alleen gewoond en ik dacht: als ik nou es ziek word is er niemand die voor me kan zor gen. En je kunt toch niet bij je kinde ren aankloppen. Een oud mens hoort niet in een jong gezin, van weerskanten niet, hoor!" De sfeer is prima in Huis in de Wei. Zo gaven twee bewoners el kaar onlangs het ja-woord. Beter laat, dan nooit! In Avondrust in Voorthuizen wor den we.begroet" door een dametje van 84. Met onder haar arm een kleine kwispelstaart, komt ze de trap afgelopen Bijna beneden roept ze naar boven, de zegen van Bartje heb je. Dan merkt ze ons op Ze vindt het reuze fijn dat ze haar hondje in Avondrust mag houden Waarschuwend merkt ze op: „Je moet wel oppassen, dat ie niet blaft, want dan moet ie weg. Maar... hij heeft nog maar twee keer geblaft, eerst één keer, en toen weer één keer. Echt waar, niet meer." We melden ons bij de receptioniste, mevrouw Stuiver. Zij heeft het erg naar haar zin in Avondrust. „Ik ge loof dat ze het allemaal naar hun zin hebben hier. de één natuurlijk wat meer dan de ander. Maar je leest wel es van die dingen in de krant Direktrice, mevrouw D. J. Leeg water, meldt dat het allemaal prima loopt in haar bejaardenhuis. „Ze mogen hier doen wat ze willen, we betuttelen ze niet. Van het huis uit worden er veel aktiviteiten onder nomen. Dia-avonden, muzieka vonden, één of twee keer per jaar een bazar; er is een hobbykamer en tweemaal per maand wordt er een gezellige avond gehouden. We animeren de aktiviteiten wel, maar we dringen ze niet op. De verstandhouding is prima, ei genlijk zijn we met z'n allen één grote familie. Er is laatst in Avondrust een en quête geweest van GS We kregen een tien met een griffel GS had nog niet eerder meegemaakt, dat be stuursleden ieder een lijst met be jaarden hebben en die enkele ma len per jaar langs gaan."

Leusder Krant | 1975 | | pagina 44