ei Wie vindt het versje? Ansje zorgt voor een kerstwonder 't J. mmmm DONDERDAG 5 JUNI 1975 LEUSDER KRANT Sr. SCHI 1400 Ir zorgde Daardc D aarde Dóóror wwn Woensdag 24 december 1975 - KERST 1975 - Deze puzzel bestaat uit vier delen. Je moet er van alles aan doen om hem goed op te lossen. Het eerste deel bestaat uit een soort REBUS. Het eerste plaatje verbergt vijf letters om de kaars. Zoek die eerst op. Dat is dan het eerste woord van een versje. Dan volgen er twee letters en daarna een plaatje dat ook een woord voorstelt. Zo, de eerste regel van het versje heb je. De tweede regel van dat versje kun je vinden door in de tekening van de vlakjes die met de puntjes zwart te maken. Dus kleur je alléén de vlakjes met een stip er in. Voor de derde regel van het versje volgt dan een echte rebus. De vierde regel vind je in een trekpuzzel. Je begint met een potlood bij de 1 links in de tekening. Trek dan een lijn naar 2 en zo verder tot 53. Het eerste woord heb je. Nu het tweede woord. Begin naast het eerste woord wéér bij 1 en ga dan naar 2 en zo verder tot 20. Het derde woord van de laatste regel begint bij de laatste 1 onderaan. Ga weer verder naar 2 en zo door tot 43. Hoe is het gevraagde versje? Voor de juiste inzenders stelt de redaktie van onze krant vijf jeugdboeken ter beschikking. Oplossingen met vermelding kinderpuzzel sturen naar Postbus 67, Barneveld. Sukses ermee! Uiterlijk inzenden op 2 januari. De stralen van de maan sche ien door het kleine dakraampje recht op het witte gezichtje van Ansje. die in haar bedje op het zolderkamertje maar niet in slaap kon komen. Ze maakte zich zorg over haar moeder. Vanmiddag was de dokter weer geweest en die had bedenkelijk gekeken naar moedertje, die met hoge koortsen in bed lag en hij had op de gang even staan praten met de buurvrouw, die zoveel mogelijk voor moeder zorgde. Ansje had het wel ge merkt, zo jong als ze nog was, het ging niet goed met haar moeder. Het meisje lag stil voor zich uit te staren en vroeg zich af, hoe ze haar moeder zou kun nen helpen. Beter maken kon ze haar niet, dat moest de dokter doen, samen met Onze Lieve Heer. Dit deed haar ineens aan het komende kerstfeest denken. Wat zou dat verdrietig voor moeder zijn. Het zou niet zo zijn als vroeger, wanneer zij samen met moeder gezellig bij het licht van de kaarsjes zat en moeder haar kerstverhalen vertelde, van het kindje in de knbbe, van de herdertjes en de engelen. Ze waren beiden op elkaar aange wezen, want een vader had Ansje al sinds jaren niet meer en moeder verdiende de kost met uitwerken gaan. Nu ze ziek was, kon dat niet en was er te weinig geld. Gelukkig zorgde buur vrouw zo goed mogelijk voor hen, maar met Kerstmis zouden er geen kaarsjes branden en zouden ze niets lekkers in huis hebben, want daar was geen geld voor. Morgen begon de kerstvakan tie en hoefde Ansje niet naar school tot na nieuwjaar. Ze pie kerde er over wat ze zou gaan doen Het weer was niet mooi en bovendien had ze er weinig zin in om met haar vriendinnetjes te gaan spelen, nu moeder zo ziek was. Ze zou toch geen plezier kunnen hebben. Plotseling kreeg ze een idee. Ze zou haar tijd eens goed ge bruiken en voor moeder voor een verrassing zorgen. Ze zou voor de vrouwen in het straatje boodschappen doen, op de kin deren passen en de man die op het pleintje kerstbomen ver kocht, helpen om de bomen naar de klanten te brengen. Als ze voor al die kleine karweitjes wat geld kreeg, kon ze in de tijd tot Kerstmis nog heel wat verdienen en dan KLAAR VOOR KERSTAVOND De lichten van de lantaarns en van de etalages wierpen een goed schijnsel over de pas ge vallen sneeuw. Diep weggedo ken in haar kraag, de armen be laden met boodschappen, liep Ansje langs de etalages van de drukke winkelstraat naar huis Ze had al haar inkopen gedaan en net op tijd, want zo zouden de winkels sluiten. Wat zou ze moeder kunnen verrassen. Al haar verdiende geld was op, maar dat hinderde niet, want nu zouden er kaarsjes kunnen branden en zou er een kersttul band op tafel staan. Met een blij gezichtje en glin sterende ogen liep ze snel door. Tjonge, wat had ze in die paar dagen hard moeten werken. Gesjouwd had ze met grote kerstbomen, dat bracht het meeste op en ze had bood schappen lopen doen voor alle mensen uit de buurt, zodat ze 's avonds geen voeten meer over had als ze naar bed ging. Moe der had haar wel verschillende malen gevraagd wat ze toch de hele dag deed nu ze vakantie had, maar steeds had ze ge heimzinnig gelachen en gezegd: ,,Dat zult u wel zien moeder, dat is een verrassing." Niet begrij pend had de zieke vrouw dan het hoofd geschud en snel was Ansje met een knipoogje naar de buurvrouw, die in het geheim be trokken was, de deur uit gerend. Als ze zo thuiskwam, was Duurvrouw al vertrokken, stond de avondboterham op de ge dekte tafel en zou ze verder al leen met moeder zijn Dat zou zij er wel voor zorgen, dat het gezel lig was. HET KERSTWONDER Na het eten ging moeder een slaapje doen en omdat haar bed in een hoek van de kamer stond, deed Ansje heel zachtjes, toen ze de tafel afruimde. Voorzichtig boog ze zich over moeder heen en toen ze bemerkte, dat die goed sliep, sloop ze op haar te nen door de kamer en versierde die met takjes groen en kaars jes. De tulband werd op tafel ge zet en in de keuken zette ze wa ter op voor de thee. Toen alles klaar was, de thee dampend op tafel stond en de kamer schemerachtig werd ver licht door het schijnsel van de kaarsen, wekte Ansje haar moeder en vroeg of ze trek in een kopje thee en een stukje tul band had. Verwonderd keek de zieke op en ging steunend tegen het kussen rechtop zitten. Haar 'ogen werden groot toen ze alles zag en een glimlach kwam om haar lippen, iets dat Ansje in geen weken had gezien. ,,Hoe komt dat allemaal zo?" infor meerde moeder. Ansje vertelde dat zij dit plan netje had bedacht en hoe ze het geld had verdiend: Moeder Beladen met boodschappen. sprongen de tranen in de ogen ,,Je bent een dappere meid hoor", prees ze, terwijl ze het kind over haar krullen streek. De hele avond zaten ze bij elkaar en Ansje vond het geweldig gezel lig Toen tegen het einde moeder weer koorts kreeg en tevergeefs probeerde te slapen, kwam Ansje bij haar bed zitten en ver telde met haar machte liov/o stemmetje van het wonderlijk kerstgebeuren, van het kindje in de kribbe, van de herdertjes en de engelen, precies zoals haar moeder haar dat jaar op jaar had verteld De zieke vrouw keek met grote, glinsterende ogen naar het kind dat met een ernstig gezichtje tegen haar sprak en zachtjes begon ze te huilen. Ansje merkte het niet, zo ging ze op in haar verhaal en toen het ten einde was en ze zich over haar moeder heen boog, zag ze dat zij sliep Ze blies de kaarsjes uit en zachtjes op haar tenen sloop ze de trap op naar haar kamertje en sliep tevreden in. De volgende dag was het Kerstmis en toen Ansje beneden kwam om voor het ontbijt te zor gen. zag ze moeder al rechtop in bed zitten en vriendelijk tegen haar lachen. Ze was opgewekt en voelde zich veel beter De dokter kwam nog even kij ken bij zijn ernstige patiént. Ver wonderd bleef hij staan, toen hij zag hoe de zieke er bij zat. Na het onderzoek lachte hij blij. ..We hebben het gewonnen," riep hij, het zal nu niet lang meer duren of u bent weer helemaal beter Maar ik begrijp niet hoe deze snelle verandering moge lijk is geweest!" ,,lk begrijp het wel dokter," zei moeder, ,,het is het kerstwonder geweest. dat gisteravond plaatsvond. Mijn dochtertje ver telde mij het kerstverbaal en toen wist ik dat ik beter zou wor den, want zij heeft voor mij ge beden en het gebed van zo'n dapper kind zal God zeker ver horen." Toen Ansje de dokter had uit gelaten, stond ze nog even stil in de gang. Blij, dat ze zo hard had gewerkt in de afgelopen dagen en daardoor haar moeder de verrassing had kunnen berei den, de verrassing die - daar twijfelde ze niet aan - haar moe der beter had gemaakt. Onze iLieve Heer had haar geholpen |6n voor een kerstwonder ge zorgd, daar was ze zeker van.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 50