jaar geledende dijken braken door I lerman van der Horst rnverwacht overleden lm, DE NON-AGRESSIE Achterveldse pupillen Voor de balie: LEUSDER KRANT - ACHTERGRONDEN WOENSDAG 14 JANUARI 1976 11 M AMERSFOORT - De zware ™orm - het KNMI sprak zelfs /er orkaankracht - die vorige eek vrijdag en zaterdag ons jkI geselde, zal vooral bij de it ouderen herinneringen heb- >n opgeroepen aan de waters- iodranip van 31 januari op februari 1953 toen een groot sel van de Zeeuwse en Zuid- illandse eilanden door deaan- ormende watermassa's van de x>rdzee werden overspoelden lim 1400 mensen het leven •rloren. Gelukkig nu, hoewel de om- andigheden vrijwel identiek iren, geen ernstige gevolgen. Uit de historie is ook de St. isabethvloed van 1421 be nd, toen het opgezweepte jordzeewater eveneens een oot deel van ons land onder iter zette. Die St. Elisabethvloed en de mp van 1953 waren de grote mpen uit de eeuwenlange rijd tegen de zee, maar er jn tal van kleinere geweest [araan plaatselijk of in de reek de herinnering bewaard ;ef, doch die over het alge- jen niet de geschiedenisboe- n gehaald hebben. Ondanks de betrekkelijk re nte ramp van 1953 wanen wij s veilig achter de duinen en ken en toch is de realiteit, ,t een belangrijk deel van ons ld onder de zeespiegel ligt indien de duinen of dijken Wspoelt of doorbroken zou- worden een groot deel van derland onder water komt instaan J Bi] een dergelijke calamiteit u het water ook ten dele ïersfoort blank doen staan, ds ook 60 jaar geleden het /al was, wat oude Amers- rters zich nog herinneren. 309 DE GEOGRAFISCHE SITUATIE TOEN ken linds 1914 woedt buiten onze mzen de eerste wereldoor- i m Noord-Frankrijk en Bel eid, om het dichtst bij huis te iven,. zijn de troepen van de ;r Jlieerde en centrale legers /erbitterde gevechten gewik- ig van 1 De blokkade ter zee is r streng en de voedselsi- tie in Nederland wordt er els en ^Fiéter OÖ."'F'ov d en 3 i nr'v H|U1dsjj oiudJsnfDoJ t-jrf De verwoesting langs de Oude Haven. Het hier gefotografeerde en totaal verwoeste huis is thans bewoond door Jan Zijl Lz. en is nog altijd kruidenierswinkel. Zoals hier valt te bespeuren, zijn botters zowel als huizen ernstig toegetakeld. Geografisch gezien ziet Ne derland er anders uit als nu. Hoewel ir. C. Leiy'reeds'plan nen op tafel heeft gelegd voor een afsluiting en gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee, is er nog geen afsluitdijk, is er nog geen Wieringermeer, is er nog geen Noordoostpolder en ook over de andere zuide lijke IJsselmeerpolders wordt nog slechts op papier gedacht. Het water van de Noordzee kan dus via de zeegaten bij Den Helder en tussen de Wad- den-eilanden ongehinderd in de grote kom stromen, die de Zui derzee in feite is en bij stor men kon het op die Zuiderzee duchtig tekeergaan. DE OVERSTROMINGEN VAN JANUARI 1916 Zo ook begin januari 1916. Op 11 en 12 januari woedt een hevige storm uit het N.W., op 13 januari neemt de wind aan vankelijk af en loopt om naar het Z .W.maar in de namiddag draait ze weer naar N.W. en neemt weer tot stormkracht toe. Het water, dat zich in de Zuiderzee heeft verzameld, wordt hoog tegen de zuidelijke kust opgejaagd. Het slaat over de dijken heen, vreet de bin nenkant van het dijklichaamaan en doet zo op verschillende plaatsen die dijken doorbreken. Photo „yan9Q.Ó00: j* gebracht én verzorgt! üen vrif Votontfatn, nabij Amersfoort bijeen- oor 32 Volendammers. U2Ö ■ifrrï» 'tè&StW-k In Noord-Holland wordt het eiland Marken door het water overspoeld, breekt de Water - landse Zeedijk over een lengte van 1500 m. door en komen de polders Waterland enOostzaan, alsmede de polder Katwoude ten zuiden van Edam, samen een opjjervlakte van ruim 14.000 ha .onderwater te staan. VAN PUTTEN TOT HUIZEN Maar ook de kuststrook tus sen - ruwweg - Putten en Hui zen krijgt het zwaar te verdu ren, met als zwaartepunten de Hooge of Wakkeren Dijk ten noorden van Eemnes en de Ar- kemeense Dijk bij Nijkerk. In een rapport uit die dagen staat daarover: „Voorts hadden in den Arhemeenschen Dijk twee dijkbreuken plaats bij Nekke- veld, dicht bij de Geldersch- Utrechtsche grens, samen van 250 m. lengte en nog een ten oosten van de haven van Nij kerk. Daardoor overstroomden de polders en een aangrenzende strook hogere gronden. Zelfs het station Nijkerk kwam door dezen hogen vloed in 't water, terwijl de spoorbaan er over een korten afstand werd ver nield." En over de overstroming van het benedengedeelte van de Gel derse vallei: „Terwijl de middelbare vloed te Amersfoort slechts 0.21 NAP is, werd het water bij deze storm aldaar tot 2.60 NAP opigejaagd, d.i. een halve meter hooger dan da hoogste aldaar bekende stand. De polders ter linkerzijde van de Eem tot de hooge gronden tusschen A- mersfoort en Baarn werden dus overstroomd, evenals de bui tenpolders van Efemnes, de Noord- en Zuidpolder te Veld, die slechts door een zomerdijk beschermd zijn". is eel nden. 1 ramp. ïCML, ae£ Op de leeftijd van 65 jaar is na S^cen kortstondige ziekte geheel on- e erwacht in het Elisabeth Gasthuis eerst,* Haarlem overleden de befaamde ;erstt ineast Herman vati der Horst uit rit ogelenzahg. Met hém is een groot Nederlands filmer heengegaan die nternationaal bekendheid genoot, deeërjijn films zijn praktisch overal ter vereld vertoond, plan Herman van der Horst werd in ad en 1-910 in Kinderdijk geboren, waar Ionrif-rtï z,in jeugd doorbracht en zich ,ek a 'oen reeds onderscheidde door een e i,wnauwkeurige waarneming van het en 14vogelleven in de vrije natuur. Na zijn opleiding op de Handelsschool sdenfis hij aanvankelijk als conservator dyr van een museum begonnen aan bio logische studies, waarbij hij zich in het bijzonder toelegde op het ma- van ken van natuuropnamen. Vanuit de vordufotografie is hij zich gaan bekwa men in het filmvak en zo ontstond reeds in 1945 zijn eerste film, „Me tamorphose", die destijds praktisch den in alle Nederlandse bioscopen is van vertoond en bij het eerste filmfesti- plan - vaj ln Cannes zeer de aandacht trok. te la» maa'lte hij „Ontluisterd •lijk !and welke film een prijs verwierf i,s in Locarno. Hierop volgde een lange rij van korte opdrachtfilms. In ieleii zijn werk kwam steeds meer een streven naar nieuwe en geheel eigen, uitdrukkingsmogelijkheden tot ui ting, vooral door dynamische mon tage en een funktioneel gebruik van het geluid. Er ontstonden concep ties als „Het schot is te boord". „Hóuen zd", „Vieren maar", „Prijs de zee", „Pan", „Amsterdam" en „Toccata". Zijn films waren wereldberoemd en werden met de hoogste onder scheidingen bekroond. Hij ontving de Gouden Palm van Cannes en de Gouden Beer van Berlijn. Voorts werden hem onderscheidingen toe gekend in Edinburgh, New York. Durbin, Bombay, Montevideo, Lo carno, Straatsburg, Wenen en Oberhausen. Zijn lange film „Faja lobbi" won in 1960 de Gouden Beer op de Berlinale. In ons land werd hem tot twee maal toe de Staatsprijs voor de Filmkunst toegekend. In 1959 wer den zijn verdiensten gehonoreerd met een benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, wegens zijn belangrijke creatieve bijdragen aan de ontwikkeling van de Neder landse film. De laatste jaren werd hij geheel in beslag genomen door zijn omvan grijke voorbereiding van een groot documentair filmwerk van interna tionale allure, dat aan insiders be kend was onder de voorlopige titel „Musica humana". Om deze film plannen mogelijk te maken als een bekroning van zijn carrière hebben onderscheidene fondsen belang rijke middelen ter beschikking ge steld, onder meer het Productie fonds voor Nederlandse Films, het Belgische Ministerie voor Neder landse Cultuur en het Prins Bern- hard Fonds. ACHTERVELD - Na een zeer goed geslaagde nieuwjaarsreceptie van de Sportstichting Leusden warende jeugd leiders en de aktiviteitenkom missie van de R K Sportvereniging Achter veld alweer in de weer Ditmaal om het zaalvoetbaltoernooi voor de jeugd in de sportzaal te Achterveld tot een .succes te maken ln elke poule waren twee ploegen, die een'medaitle als herinnering mee naar huis kregen Deze winnende ploegen zagen er in volgorde van leeftijd zo uit 8-jarigen - le T Nabuurs. R. de Vette H van Zessen en M Ochse: 2e E v Westerlaak. G v Valken goed. C. van Dort en S de Gans 9-Jarigen - le .1 Ossendrijver, E de Jong. P. Witsonburg en B. Zieltjes, 2e E v. Hamersveld E. van Wijn gaarden W Vos en J. van Dalen 10-jarigen - le I Bos; J Voor burg K Vos en M de Gans, 2e E van de Heuvel R Noortman; J Hak, en F van Dort 11/12-jarigen - le R van Dijk, G Vos. C Noortman en F van de Berg, 2e J de Roller; G van de Breemer, B Keja en M van Brugsteden LEUSDEN/CENTRUM - Baas boven baas. Dit jaar staat bij een groot aantal Leusdense sportverenigingen een al dan met uitbundige lustrumviering pp het programma De IJsclub Zwanen burg. de Achterveldse LTV de Eeme- laar en de eveneens in Achterveld gevestigde Sportvereniging Avanti be staan in 1976 vijf jaar Maar ook de damesvoetbalafdelingen van de S V Achterveld en Roda'46 staan voor hun eerste lustrum Baas boven baas is het bij de schaakvereniging Leusden en bij onze beide plaatselijke voetbal clubs. die dit jaar hun 30-jarige be staan vieren! Lawntennis. De tenmskalender voor Amersfoort en omgeving geelt voor het a s seizoen de tennisliefhebbers de volgende mogelijkheden 31 mei t/m 7 juni Weldam-Hoevelaken (D- tournooi), 14 t/m 19 juni 't Schilt- Woudenberg (C en D). 21 t/m 27 juni Leusderpark-Amersfoort (C en D), 28 juni t/m 4 juli Randenbroek-Amersfoort (B. C en D), 5 t/m 11 juli t Stort- Amersloorl (B. C en D), 12 t/m 18 juli Alta-Amersfoort (B. C en D en veteranen). 19 t/m 25 juli Volta-Amers foort (C). 2 t/m 8 aug Soest (D en jeugd), 9 t/m 15 aug. Soest(B,Cen ve teranen), 16 t/m 22 aug Leusderpark- Amersloort (jeugdkampioenschappen) en 28 aug t/m 5 sept Alta - Amers foort (Amersfoortse kampioenschap pen) Lawntennis. Het KNLTB-district Utrecht gaat, waarschijnlijk al in het a.s. seizoen naast de senioren-, de dames-, de heren-, de veteranen- en de juniorencompetities beginnen met een speciale jongenscompetitie IN SPAKENBURG In Spakenburg, waar de noordwester de huizen doet tril len luidt in de avond van de 13e januari de brandklok, twee grote hooibergen hebben vlam gevat en een machtige vonken regen wordt over de huizen aan de Zuidwenk uitgeslingerd. Dan klinkt weer de noodhoorn. Bij de Weikamp dreigt de zeedijk te bezwijken. De storm neemt nog in kracht toe en 's avonds om half elf slaan de botters in de havens van hun ankers en rijden op de havenwallen. Het water blijft stijgen, de dijken lopen over en met enorme kracht stort het zich in de polder En met dat stijgende water dringen de losgeslagen botters zich in de huizen rond de haven en op de Weikamjxiijk. En dat is nog maar een begin. In de volgende uren lopen heel Spakenburg en Bunschoten on der. Eén huis spoelt weg, bijna alle andere huizen worden min of meer beschadigd, 49 koeien één paard, 14 schapen, 5 var kens, 417 kippen en 34 lok ganzen komen om. Gelukkig zijn hier echter geen mensenlevens te betreuren, hoewel de overstromingsramp 1916 landelijk gezien 20 slacht offers eist. IN AMERSFOORT Het water steeg in Spaken burg tot 3.25 m boven NAP, in Eembrugge tot 3.18 m boven NAP. En in een rapport van ir W.B. van Goor wordt gesteld, dat het water van de Eem in Amersfoort op 14 janu ari om 4 uur 's morgens was ojjgelopen tot 2.60 m boven NAP, „d.i. 0.65 m hoger dan de bovenkant dekzerk van de Grote Koppels luis. Vermoede lijk hebben de dijkbreuken bij het waterschap De Drie Sluizen Tafeltennis. Op 19 januari begint ook voor de Leusdense Uteltennisclub de voorjaarscompetitie TTCL 1 komt uit in de 2e klasse C met als tegen standers Gevato 1, PUEM 1. Rega 4. USS 3 en UTTC 4. TTCL 2 ontmoet in de 4e klasse A. AMEV 3, Contact 2. Over 't Net 4, Rega 8 en TRS 7 In de 4e klasse C zijn Barneveld 2, Contract 3,- Rega 11, Smash 3 en UTTC 9 de concurrenten van TTCL 3 In de 4e klasse D is het 4e team van TTCL ingedeeld met CJC 3, Contact 1, Rega 10, TRS 6 en TCVP 2 het nog hoger oplopen van het water te Amersfoort voorko men." Er ligt verder weinig vast o- ver de wateroverlast in Amers foort, maar belangrijke delen van de Stad en de omgeving stonden blank. Aan de linker oever van de Eem was, wat wij nu het industriekwartier noemen tot ongeveer de Dol- lardstraat overstroomd, stond het kapielletje van Isselt mid den in een grote waterplas, die zich hier verder uitstrekte tot Soest en vandaar naar Huizen. In café ,,'t Vischje" aan de Kleine Koppel, iets voorbij de huidige Eemstraat, stond het water tot de zolder, terwijl aan de Grote Koppel - bij 't Oude Spijker - na enkele dagen de vloedplanken werden geplaatst om het toen alweer zakkende water te keren. De heer C. van Kal veen, die later o.a. beheerder van de toren was, van wie wij veel bijzonderheden vernamen, ver telt hoe het water in de Grach ten behoorlijk hoog stond, hoe in de huizen aan de Westsingel de bewoners hun meubeltjes naar de bovenverdieping brach ten en hoe hij zich herinnert dat zijn vader hem uit bed haalde, omdat het water tot aan de achterdremp/el van het huis aan de Breestraat stond. Nu waren de kinderen van Kal- veen gewend, dat het water uit de singel 's winters meerdere malen tot in de achtertuin kwam en daarom toont het feit, dat zij uit bed werden gehaald, wel aan, dat in die nacht van 13 op 14 januari 1916 het water on gekend hoog kwam. Vanaf de tweede omloop van de O.L. Vrouwetoren was de volgende dag te zien hoe een groot deel van het omliggende land was overstroomd. Vanaf de Hooglandseweg bij de Schans tot Bunschoten-Spakenburg was het één onafzienbare water vlakte, terwijl ook het stroom gebied van de Barneveldse en Lunterse Beek bij Asschat blank stond en het gebied langs de Hogeweg - die zelf droog 'bleef - tót de Schamsesteeg ook was overstroomd. Ook het gebied rond de Horse Weide was onder water ver dwenen en de bewoners van de woningen daar zaten op de zolders. De heer Van Kalveen herin nert zich ook hoe hij - onge veer een week later - bij twee huisjes aan de Schans (hij de Deze kalender is van 1968 hij houdt het nog wel een paar jaar' huidige jachthaven) heeft gezien hoe hoog het water daar ge staan had. „Op de lancaster- gordijnen kon je duidelijk zien tot waar het water - en dat was tot boven het bovenlicht - was gekomen." Op het lage gedeelte van de Langegracht, ongeveer ter hoogte van de Elleboogkerk, spoelde het water over de straat. Dat was ook het geval op 't Zand, waar het water uit de riolen borrelde. Men kan wat Amersfoort be treft misschien beter van wa teroverlast dan van watersnood spreken. Dat zou ook verkla ren waarom zo weinig over die overstroming van 1916 in de archieven te vinden is. Het was nl. niet ongewoon, dat be paalde delen van de stad onder water liep/en, wat gelet op de hoogteverschillen verklaarbaar De overstromingen van bijv. 1855, toen het water van de Rijn via een dijkdoorbraak bij Rhenen via de Gelderse Vallei een weg zocht naar de Zuider zee, en 1883 veroorzaakten in Amersfoort grotere schade en meer overlast. VERROTTE AARDAPPELEN EN NAT ZOUT Maar de watersnood in die januaridagen van 1916 had toch gevolgen. Het was midden in de eerste wereldoorlog en de voedselsituatie was precair. De gemeente Amersfoort had elk stukje braakliggende grond in gebruik genomen voor het ver bouwen van aardappielen, zoals op de Berg, o.a. aan de Ko ningin Wilhelminalaan, achter de school aan de Schimmel- penmnckkade enz. Die aardappielen lagen opge slagen in de kelder van de O.L. Vrouwetoren, evenals, in een ander deel van de kelder, een grote hoeveelheid zout. Op 14 Januari dreven de aard appelen in het water, om van de berg nat zout maar niet te spreken. De kinderen Van Kalveen, die van de hoge waterstand gebruik maakten om in een oude kist in de achtertuin rond te dob beren, realiseerden zich de ge volgen daarvan voor de voed selsituatie niet. Maar realise ren veel Amersfoorters zich thans, dat bij bepaalde dijkdoor braken ook hun stad met water overlast te maken krijgt? De namaak-non die gisteren voorzichtig naar voren schuifelde, bleek helemaal geen non te zijn en ook geen maagd van het vrouwelijk ge slacht die haar roeping had misgelopen en zo tot haar vernonning was gekomen Het was een smalle, meelijwekkende jongeman die zijn ge brek aan manlijkheid demonstreerde in een baardeloos leeg en bleek gelaat De officier van justitie sprak in zijn dagvaarding van agressief gedrag, provocerende handelingen en mishandeling ..Ik pleegde geen agressie"' fluisterde de pseudo-non ..Dan was het zeker non-agressie" zei de politierechter ad rem Waarom trok u die nonnenkleren aan?" ..Die h&d ik al aan." Bil uw geboorte?" Nee. toen ik in dat café kwam" Een non hoort toch niet in zo'n kroeg te komen waarom droeg u die nonnenkleren?" Juist in een café kun je de mensen bekéren Dat is je reinste nön-sens Dronken mensen bekeer je niet meer Waarom had u nonnenkleren aan gedaan*?" Ik wou het proberen goed te doen in deze verdorven wereld Mensen in café's op betere gedachten te brengen. Ze van die drank af te helpen" Vandaar dat u zich gewapend had met een boksbeugel en een ploertendoder." Dat was alleen maar voor als ik werd aangerand. ..Jaja, de non-combattant, gewapend maar niet strijdend tot de kans zich voordoet Zal ik u vertellen waarom u die nonnenkleren droeg?" De bleke jongeman liet het lichtelijk bevlaste. doch verder haarloze gelaat voorover hangen Zijn antwoord werd onverstaanbaar Omdat u graag gewapend naar een kroeg ging en toch te laf was om die wapens te laten zien Daarom zocht u kleren die over die ploertendoder, de stiletto en die boksbeugel heenvielen en daarom liep u als non rond!" Maar niet aktief om te vechten, Aktief of non-aktief. u hèbt ze aktief gebruikt, u was een non- aktief En het bezit van zulke wapens is al verboden Zo'n stiletto is levensgevaarlijk. U mag blij zijn, dat u niet voor moord moet staan lk begrijp het wel. u was te bang om ongewapend tussen die be zopen kerels te zitten Ze hebben u al een paar maal op uw huid gezeten en dat nam u niet langer. Maar u kon er met uw geringe krachten weinig tegenover stellen. Dat kon alleen maar met doel- treflonde slag- stoot- of steekwapens. En wat is het gevolg geweest u kreeg ruzie, ze geloofden niet dat u een non was. ze tartten u en u hebt er op ingeslagen En toen hebben die heren daar u aangeklaagd wegens huisvredebreuk, hinderlijk gedrag, belediging en mishande ling En de heren hebben zes getuigen meegebracht en u staat hier in uw eentje gedoodverfd als de zondaar Zondares stamelde de verdachte in zijn rol ..Vervolgens de gegevens van de burgerlijke stand in dit dossier nog altijd manlijk, omdat u bent aangemeld als baby van het manlijk geslacht en niet als non" .Ik voel me non Een non-valeur zult u bedoelen U hebt ook nog weinig gemaakt van uw leven Probeer eens wat manlijker werk te vinden dan huis- houdschortjesmaker De zes getuigen kregen niet eens veel kans meer om hun belas tend»} verklaringen af te leggen De politierechter vroeg in hoofdzaak naar hun eigen aandeel in de strijd. Maar daarover hielden ze hun mond behalve één die zich liet ontglippen dat de non tussen hun vingers doorglipte toen ze van plan waren haar met haar achterwei k in de spoelbak te deponeren Toen wist ook de officier wat voor men senvlees hij in de kuip had en eiste hij slechts vijftig gulden boete of tien dagen, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar ..Dat betekent twee jaar niet in andere kleren en niet in de kroeg, kunt u dat opbrengen?" informeerde de rechter. De ex-non knikte traag Het werd konform en de zes getuigen stapten ontnuchterd terug naar hun stamkroeg d' Argenty

Leusder Krant | 1976 | | pagina 13