JETSES JAN WILLEM MULLER PORTRETTEERDE ISINGS EN China-Town" i opent morgen i Vruchtensalade met kitsch Ingezonden: Morgenavond op Nederland 1 KOOKHOEKJE LÊÜSDER KRANT - INTERVIEW WOENSDAG 14 JANUARI 1976 U hebt er voor nodig: 2 manderijnen 2 sinaasappels 2 appels 2 bananen blik ananas 2"eetlepels Kirsch 2 eetlepels Cevitam poedersuiker. Schil de sinaasappels, snijdt ze in plakjes, en deel ze in vie ren Leg ze in een schaal en giet de Kirsch erover en bestrooi ze met poedersuiker, Snijdt de rest van de vruchten fijn en doe ze er "bij Dan de Cevitam toe voegen Werk alles goed door elkaar en laat een uurtje staan Garneer met rode gecontijte vruchtjes en met slagroom. Eet smakelijk Japieja. i LEUSDEN - Morgen (donderdag 15 januari) opent in Leusden-centrum eei tweede Chinees restaurant. De hee C H. Cheung heeft het voormalige pane van de firma Lieshout aan de Hamers- veldseweg laten verbouwen tot„China-l Town". I Donderdagmiddag is er vanf 17 uur receptie. Vrijdag gaan de deuren van hef restaurant voor het publiek open. Heil adres van China-Town" is Hamers^ veldseweg 16. I LEUSDEN - ,,Isings was de man met belangstelling voor geschiedenis en die dat in zijn platen weergaf. Jetses was een kunstenaar. Van Isings heb ik het vermoeden, dat zijn historische school platen voor hem het hoogst bereikbare waren. Terwijl ik van Jetses zeker weet dat hij meer kon dan Ot en Sien". Jan Willem Mulder heeft zich het af gelopen jaar onder meer beziggehou den met C. Jetses, de illustrator van Ot en Sien. en J. H Isings, de man van de schoolplaten Hij kreeg daartoe op- dracht van de Evangelische Omroep. Deze zendgemachtigde was er niet zelf op gekomen, dat beide heren interes sant genoeg zouden kunnen zijn om een deel van 's Heren zendtijd te roven. De Groningse journalist Jan Niemeijer in- teresseert zich speciaal voor Jetses, over wie hij het een en ander publiceer de. Zijn publikaties over hem deed Niemeijer toekomen aan de E.O. Van de E.O. de vraag aan Muller of hij daar iets mee doen kon. Dat kon ^Bij onze voorbereidingen voor het programma over Jetses kwamen we te- recht bij Isings, een boezemvriend van Jetses Niemeijer en ik waren het er over eens dat ook hij een programma waard zou zijn. Het is een toevalligheid dat Isings nu een maand eerder wordt uitgezonden dan Jetses", aldus Muller. Lollies Isings en Jetses. Over hen is niet zo- vee! gepubliceerd. Hun werk is des te bekender. Wie er de leeftijd voor heeft, is er mee opgevoed. Wie daarvoor te jong is kent Isings' platen als ledentrek- kertje van de Vara en Ot en Sien van nostalgische versierde koektrommel tjes. Wie nog jonger is ondoet wellicht zijn lollies van met Jetses' geésteskinde- rén bedrukte wikkels. Wie zijn die mannen, wier werk ei gendom van het volk en diens commer cie is geworden? Dat wilden Muller en Niemeijer te weten zien te komen. Mul ler: „Voor ons was natuurlijk een be langrijk verschil, dat Jetses dood is en Isings nog leeft Met Isings hebben we kunnen praten. Het interview met hem is dan ook het belangrijkste onderdeel van het programma over hem. De 92-jarige Isings toonde aanvanke lijk niet zoveel enthousiasme voor het gefilm Langzaamaan komt hij wat los. Hij komt naar voren als een uiterst ge disciplineerd man. Grote tegenslagen in zijn privéleven - zijn eerste vrouw en Al vele malen is er in deze krant gewag gemaakt van ondeugdelijke cen traal antennesystemen. Gaat men de verschillende systemen dan aan een nader onderzoek onderwerpen, dan is men inderdaad geneigd het hoofd moede te laten zakken Het is toch in principe een droevige zaak als men zich realiseert dat er vanaf de maan perfekte kleurenbeel den ons bereikten, welke werden uit gezonden door een zendertje wat dui zenden kilometers verder weg en tien tallen malen zwakker was dan de zen ders die wij trachten te ontvangen met onze centrale antennes, Daarom moet het toch technisch geen probleem geven om de aangeslotenen van een perfekte televisie en radioontvangst te kunnen laten genieten. (buiten de verantwoordelijkheid vanderedaktie) Waar ligt het dan aan? Aan de toe stellen die men er op aansluit? Of toch ergens anders aan? Welnu die vraag is in feite al be antwoord door een publikatie in het novembernummer van Liberaal Leus den Wethouder Wagenaar heeft zich er zelf van overtuigd dat bij alle (8) aangeslotenen die meenden een slech te ontvangst te hebben het ontvang apparaat met deugde. En dat nog wel samen met een plaatselijk gerenom meerd TV-technicus. Eenvoudig, niet? Wis en waarachtig niet. Want hoe men het ook wendt of keert, er deugt iets niet aan dat systeem in de wijk Rozendaal. Toegegeven zij dat de fout ietwat gecompliceerd is en dat men met „leken'ogen moeite moet doen om de fout te zien. Zeeslag van Isings door automobielen. De firma Wolters heeft Jetses toen gevraagd om zijn te-r keningen aan te passen aan de moder nere tijd. Hij moest zijn plaatsje op nieuw tekenen. Dat heeft die man vrese lijk pijn gedaan in feite. Dat hij dat alle maal heeft moeten herkauwen. Dat heeft hem er van weerhouden om meer te gaan doen. Jetses heeft altijd bijzon der graag portretten willen schilderen Daar is hij mede door die opdracht van Wolters nooit aan toegekomen". „Je vraagt je natuurlijk af, waarom Jetses zich financieel zo heeft laten be lazeren en waarom hij die creatieve be knotting heeft geaccepteerd. Je moet dan bedenken dat Jetses het in feite een luxe vond, dat hij van het illustreren kon leven. Hij was Wolters dankbaar omdat hij in staat gesteld werd van zijn passie zijn vak te maken. Dat verklaart veel", aldus Jan Willem Muller. De film over Cornelis Jetses heeft door deze affaire een wat triest einde gekregen. Te triest volgens de smaak makers van de Evangelische Omroep. Muller: „Na de film over Jetses volgt er een vraaggesprekje met mevrouw E. Kalsbeek-Jetses, een dochter van Cor nelis. Daarin zal ongetwijfeld wat die per in gegaan worden op de gelovigheid van Jetses Misschien zal ze vertellen, dat Jetses helemaal niet triest gestorven is. Dat kan best zijn. Niemeijer en ik zijn misschien te weinig in gegaan op het geloof van Jetses. Ik heb al gezegd dat het een heel ander programma is dan dat over Isings. Het sterke geloof van die man komt in het gesprek met het volgende naar voren. In het programma over Jetses interpreteren we meer. Vandaar dat ik ook geen bezwaar heb tegen het aansluitende gesprekje met mevrouw Kalsbeek. En dat het twee zeer'gelovige mensen warm. cn juist daarom.ook voor de-E. Ü.-interessant. sfaStfcifilWWJf1WilleiWRP1 Ier. Muller verklaartdesgevraagd nadruk kelijk, dat deze twee programma's van hem niet gezien moeten worden als, een onderdeel van de nostalgie-hausse, die ons de laatste jaren teistert. Muller; „Niemeijer en ik staan uiterst kritisch tegenover die hele nostalgieconsump- tie. Deze twee programma's zijn ge maakt uit belangstelling voor Jetses en Isings. Graag zouden we nog eens een derde programma maken om die nos talgie door te prikken. We hebben daarvoor al wat opnamen gemaakt, on der meer m De Bijenkorf. Marnix Kreyus De man van de schoolplaten en de van Ot en Sien (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Morgenavond om 20.15 uur zendt de Evangelische Omroep een programma uit over J. H. Isings „de man van de schoolplaten". Op 12 februari om 19.30 uur volgt bij dezelfde omroep een programma over C. Jetses, de tekenaar van Ot en Sien. Deze beide programma's werden vervaardigd door de Groningse journalist Jan Niemeijer en de in Leusden woonachtige cineast Jan Willem Muller. Met Muller spraken we over het hoe en waarom van beide filmportretten. De beide films werden geproduceerd en geregisseerd door Jan Willem Muller. Jan A. Niemeijer doet de interviews en deed de research. Montage werd verricht door Gerrit Vaas. Geluidsman is J. G. de Hesselle. De beide programma's worden uitgezonden via Nederland I. drie kinderen overlijden binnen een jaar tijd - weerhielden hem er niet van om met grote precisie zijn vak te beoefe nen. het visualiseren van de vader landse geschiedenis ten behoeve van schoolkinderen. In de film vertelt de zoon van een Amsterdamse bakker over zijn moeite om alles zo getrouw mogelijk weer te geven. Ergens zegt hij dat hij „als een barbaar" door musea is gerend op zoek naar een schoen, een muts of ander kledingstuk, dat hij nodig had. Isings laat weten dat de kunstenaar Isings nooit in conflict is geraakt met de historicus Isings. Omdat die waarheids getrouwe weergave altijd heeft gepre valeerd boven eventuele artistieke ei sen. Grote meesters Isings belangstelling voor het weer geven van historische taferelen wordt gesterkt in de leeszaal van De Telegraaf in Amsterdam. Daar hangen de teke ningen van de oorlogscorrespondenten, die het volk op de hoogte moeten hou den van de ontwikkelingen op de slag velden. Ze maken een diepe indruk op de jonge Isings. De beperkingen van zijn kunstenaar schap. gesignaleerd door Muller, on derkent ook Isings zelf wanneer hij zegt: „Als ik in Amsterdam de straat op ging, toen ik nog helemaal niet wist Uit: Ot en Sien De 92-jarige Isings welke kant ik op kon, dan ging ik kijken bij de grote kunsthandelaren. En dan zag ik daar, op maandagmorgen, als ze de nieuwe vitrines hadden gevuld, de grote meesters die op het ogenblik voor iedereen bekend zijn, exposeren bij de kunsthandel. Daar zag ik dingen die mij boeiden, maar waarvan ik op datzelfde moment besefte dat ik dat niet kon. En de conclusie ligt voor de hand- en nooit zou kunnen. En dan ging iknaar huis, en dan leek mijn gang naar huis een vlucht. Als ik maar eenmaal op dat kleine ka mertje was, dan was ik weer een soort koning. Dan kon ik weer wat" Isings heeft zich altijd wat van de we reld afgezonderd Hij hield bijvoorbe eld niet van reizen en deed dat alleen maar als het voor zijn werk noodzake lijk was. Veel vrienden heeft hij nooit gehad. Zijn enige echte vriend was Jet ses, met wie hij contact zocht omdat hij wat meer wilde weten over bepaalde technieken, die Jetses gebruikte. Deze hielp zijn auto-didactische vriend uit eindelijk aan de baan bij Wolters. die zijn levenstaak zou worden. Plafonds Cornelis Jetses had toen al enige Echter het zou wethouder Wagenaar toch moeten bevreemden dat bij alle mensen die hij bezocht het toestel niet deugde. Makkelijk is het dan ook om een TV technicus (wie?) te laten vertellen dat er geen fout in de an tenne zit „Ziet U wel meneer"? en inderdaad meneer is een beetje over bluft en ziet dan ook niets op dat andere toestel; dus toestel van meneer defect. En daar hebben we nu het GROTE probleem bij alle antennemisére. Geen technisch probleem derhalve, maar een menselijk probleem. Een kwestie van mentaliteit Want toen wethouder Wage naar de deur achter zich dichttrok bij zijn klanten, had hij ze niet gehol pen, maar alleen zijn gelijk daar ver kondigd, of die van de TV technicus. In ieder geval bleven de mensen met hun toestel met hetzelfde slechte beeld zitten als voor het bezoek van de heer Wagenaar. Misschien toch wat stemmen winst oYn zoiets triomfantelijk te ver melden in Liberaal Leusden Hoe het ook zij, nog steeds een an tenne die niet goed is. Dus toch tech nisch? Natuurlijk, want de middelen zijn er om het in orde te maken; echter degene die er alleen aan mag zitten heeft er geen zin in, want „dat wordt vreselijk duur" principe kandoor het alleenrecht dan ook lustig gehan teerd worden Nu is het misschien makkelijk om oppositie te voeren en om eens lekker tegen een paar schenen aan te trappen, om het netjes te zeggen, daarmede hebben we nog geen oplossing. Voorzo ver er een oplossing is Natuurlijk is er een mogelijkheid omdat voedings- brommetje bij de eurowoningen weg te halen en natuurlijk is het mogelijk een ieder van een aanvaardbaar beeld te voorzien. Echter daarmee „lapt" men een ondeugdelijk systeem op Doch het blijft een ondeugdelijk systeem Nuttig is ook om de oorzaak van alle misere op te sporen vanaf de bron De schuld ligt niet bij de onderhouds- mensen, ook met de mensen die het aangelegd hebben, doch aan het prin cipe van aanbesteding. Dat vereist enige Op de boerderij naam Hij was de zoon van een straat arme molenaarsknecht, maar hij had het geluk, dat zijn talenten vrij vroeg on derkend werden. Vanaf zijn twaalfde jaar was hij in de gelegenheid om lessen te volgen aan de Academie Minerva in Groningen Later was het hem mogelijk om bij familie in Breinen te logeren, alwaar hij studeerde aan de Kunstge- werbeschule. Via de schildei Arthur Fitger maakte hij niet alleen kennis in een wat breder kunstnaarsgezelschap, maar werd hij ook in staat gesteld om ervaring op te doen als schilder van on der meer muren en plafonds. Via de uit geverij Wolters in Groningen kwam hij in contact met de schoolpedagogen Ligt- hart en Scheepstra. De illustratie die hij voor hun nieuwe leesmethode maakte vormden de basis van zijn zo succesvol tekenaarschap Toch komt Jetses er in de film een beetje verkreukeld uit. Zijn Otten en Sienen worden nu gebruikt om de ver koop van koffiemelk te stimuleren. Dat is misschien typerend. In ieder geval een direct gevolg van het feit dat Jetses al tijd slecht zijn rechten heeft laten vast leggen. Mull^^Ik heb brieven gezien, waarin Jetses zijn uitgever heeft moeten smeken om wat geld. Dat is bijzonder triest voor die man, die zoveel kon. Zijn heruitgaven hebben Wolters nota bene nog eens van een dreigend faillisement gered. Van de andere kant zeg ik ook: hij heeft zich laten uitbuiten. Hij heeft zelf onvoldoende ondernomen om zijn posi tie te verbeteren. Die financiële uitbuiting is misschien nog niet het ergste. Ze hebben ook artis tiek roofbouw op hem gepleegd. Op een gegeven moment - Jetses was toen al wat ouder - moesten de boekjes, die hij geïllustreerd had, weer eens opnieuw worden uitgegeven. Maar de paarden en wagens, die Jetses getekend had, re den niet meer. Ze waren vervangen En wat ondergetekende zijn Ca betreft: al maanden hopeloos Morht de heer Wagenaar zich hiervan zelf willen overtuigen, desnoods met zijn technicus, hij is van harte welkom. Hij mag als testapparaat zo maar een nieuwe uitzoeken bij een plaatselijke levereancier De koffie staat klaar en komt de heer Wagenaar op de fiets dan staat er ook nog een goede bor rel klaar. Al met al veel Leusdenaren die wel geld betalen voor hun antenne, maar niet krijgen waar zij recht op hebben. Wie van de mensen die er iets aan kan doen, WIL dit oplossen? E Beitler j Calabrie 3 Leusden Tel. 2239 uitleg. Hoe komt een CA systeem nu tot stand? Welnu, dat gaat meestal bij inschrijving en degene die nu het goedkoopst is, die krijgt het Het wel bekende systeem. Nu stelt men (al licht) wel enkele eisen; doch deze ei sen, of liever de te ontvangen zenders worden gecontroleerd bij oplevering. En dat zal dan heus wel goed zijn. Echter wat er tussen aanbesteden en opleveren gebeurt weet alleen de in gewijde. De firmadiedit werk aanneemt zal er voor zorg dragen dat hij aan de „minimum" eisen voldoet; echter met een zo goedkoop mogelijke antenne idem versterkers, idem kabel en idem arbeidsloon. Kijk en daar ligt het nu aan. Kruipen we bijvoorbeeld eens onder een woning in Rozendaal dan zien we het stuk coaxiaalkabel kostelijk van de ene woning naar de andere hangen met een grote boog Nergens vastge zet; betekent minder arbeidsloon en minder ROKA'S op de onkostenpost en wat het oog niet ziet het hart niet deert, nietwaar? Na verloop van jaren gaat zo'n ka bel doorhangen, verliest zijn karakte ristieke eigenschappen (kabelirapedan- tie) en dan begint het. Dubbele beel den, bandbreedte versmalling door dat de versterker opgedraaid moet worden enz. Kortom er zou dan nog maar één echte oplossing mogelijk zijn. Het hele spul vervangen. En zegt de gemeente, of wie dan ook: „Het is een kostbare zaak om dat allemaal te vervangen." (wijk Hamersveld). Het probleem van deze kwestie komt vooral naar voren als men de „on derhoudsdienst" opbelt om te ver melden dat er een brommetje in de gestabiliseerde voeding zit. „Meneer, om dat op te lossen kost veel geld en omdat er toch een geheel nieuw systeem komt doen we er maar niets aan?" En daar kan men het mee doen Hoeveel het kost? Wie het weet mag het zeggen. In ieder geval is het dan wel zo dat vele en vele mensen nog een (heel) lange tijd met een half gaar antennesysteem blijven zitten, waarbij aan die mensen nog geen eens gevraagd is of ze er nu wel of niet geld voor over hebben, om reparatie te verrichten Geen technisch probleem dus, die slechte CA systemen. Het verdient aanbeveling om toch maar geld beschikbaar te stellen om de verschillende systemen op te lappen. Niet alleen hebben dan de gebruikers het maximaal mogelijke uit hun antenne doch heeft men ook enige tijd om zich te wapenen tegen datgene wat er tot nu toe allemaal is gebeurd Technisch is het vrij eenvoudig om een goed werkend systeem te maken waarbij i een ieder zijn TV, FM, MG, LG en ook KG ontvangst optimaal in zijn huiskamer I krijgt Dat betekent dat een antenne mis schien wel wat duurder zal uit- 1 komen, maar dat betekent ook eenduur- zamer installatie wat na jaren nog goed (kan) werken. Dat betekent ook dat de richtlijnen betreffende de bouw van zo'n systeem veel zwaarder gesteld moeten worden en dat er toezicht ge houden moet worden tijdens de bouw; dus een strengere controle Dat betekent dat men het onderhoud niet meer in handen moet geven van een „verre" firma, maar bij voor- I keur aan een plaatselijke firma die ook de TV's enz. moet onderhouden, want daar komen de klachten het eerst.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5