ugdhockeyleiders doen uiterst nuttig werk jOns Genoegen" in tweede ronde SKGV-cup Achterveld verloor /an de hekkesluiter .S.K.-Achterveld 1-0 Dames zondag weer de wei in eusder krant-sport V in Leusden van toen tot nu DONDERDAG 22 JANUARI 1976 17 SPORT en h mtm •s >EN/CENTRUM - Elke snel- vereniging tobt op een I moment met een tekort aan en vanzelfsprekend heeft ook latselijke hockeyclub bij tijd en vacatures voor bepaalde baantjes, is waar. dat het dikwijls gaat om ties, waaraan nog wel eens wat =3 is verbonden. Maar het is even- 3 waar, dat het in de meeste gevallen L.de dankbaarste bezigheden zijn. met name coaches en train- de jeugdploegen. wat die coaches betreft is het in nog niet zo'n ingewikkelde zaak. i om de begeleiding van de elf- (bij de mini's om zestallen) van in meisjes van 8 tot 16 jaar bij luis- en uitwedstrijden op zater- »en. Die begeleiders hoeven reen hockey-deskundigen te |ers en moeders van hockeyspe lderen zouden zich hiermee nuttig kunnen maken. Iets, maar M zoveel anders ligt het bij de jeugd- \ers. Voor deze categorie jeugdlei- 'en -leidsters is vanzelfsprekend de ge parate hockeykennis vereist, daarnaast nog de gave om die op ittelijke wijze over te kunnen bren- op de jeugd Trainers heeft de k CL op dit moment wel voldoende, r nog een paar trainsters meer zou 'geen overdadige luxe zijn. j die dit werk thans reeds verrich- v! zijn er bijzonder enthousiast over, ral om het plezier, dat ze de kinde- [loen met hen op weg te helpen naar co goed mogelijk bedrijven van hun jt. Elke sport schenkt de beoefenaar van de grootste voldoening, wan- 1 het ongedwongen en zonder com ities gaat. Dat is alleen mogelijk als jiortjongen of het sportmeisje door Miste methode voldoende én goeti i-bereid is. Aan de groeiende resulta- i de meeste jeugdteams is te zien. itstekend gaat met de Leus- :keyjeugd, die binnen afzien- e tijd de opengevallen plaatsen moet jmen in de seniorenteams Het heeft zin dit soort zaken te bespreken liners en trainsters. Veel inte- leek ons een algemeen over- ]t over het werk met de allerjongste ip en een greep uit de overige jeugd jo kwamen we bij DE MINI'S Mevrouw van Nieuwenhuyzen (wij mochten ook Els zeggen) traint de mini- jeugd en sinds kort wordt zij hierbij ge assisteerd door Yvonne Boom. Die mini-jeugd omvat de allerjongste lich ting uit de Leusdense hockeywereld en wel de jongens van 8 en 9 jaar en de meisjes in de leeftijd van 9 en 10 jaar of zo u wilt de kleuterklassen van de hoc- keyschool. Je vraagt je daarbij natuur lijk af, hoe de kinderen er toe komen om te gaan hockeyen. Op die vraag zijn ver schillende antwoorden mogelijk. Daar zijn dan op de eerste plaats de kinderen, die zondags met pa en ma, als die hun wedstrijd moeten spelen, meekomen naar het veld. Al gauw hebben die kin deren dan een stick in hun handen om ergens in een hoek wat te gaan stoeien met een altijd wel aanwezige bal. De tweede groep komt met vriendjes of vriendinnetjes van school mee naar het veld en terloops vernamen wij nog een mogelijkheid. Er blijken ook moeders te zijn, die hun zoontjes naar de hockey club sturen met als motivatie: „Hope lijk worden jullie daar niet zo'n stijve hark als je vader..." Die bestaan dus kennelijk ook. In september is mevrouw Van Nieu wenhuyzen met de „training" begon nen. De „hoop van de toekomst" weet nog van niets, wat eigenlijk wel het bes- ste is. Op de eerste plaats is belangrijk wat de juiste lengte en het gewicht van een passende stick is. Heel wat kinderen beginnen met een afdankertje van de ouders maar veel beter is een aange paste stick De beste lengte is die, waar bij het land wanneer het rechtop staat, de stick in de langs het lichaam naar beneden hangende hand vasthoudt, waarbij het einde van de stick de grond raakt. Ook wij hadden eerste moeite met deze definitie, maar uiteindelijk is er toch wel uit te komen Hoewel de kinderen het liefst direct met een echter wedstrijd zouden willen beginnen, gaat dat natuurlijk niet. Zonder het be staande enthousiasme aan te tasten wordt de eerste tijd meer aan allerlei spelletjes met bal en stick gedaan, aan loop'en recreatieoefeningen e.d. zodat spelenderwijze het hockeyen geleerd wordt. Er wordt danig geprobeerd en Dit jongenselftal BI won afgelopen zondag met 10-2. Leuk meegenomen voor trainer J. Bernard en begeleider N. J. Egtberts. soms komen de waterlanders als het niet vlug genoeg gaat. Maar lukken doet het beslist. Bij de een eerder en bij de ander wat later, maar ieder kind kan het leren. SPANNEND Het wordt pas echt spannend, wan neer het eerste onderlinge partijtje wordt gespeeld, weldra gevolgd door wedstrijden tegen andere teams. De spelregels van het mini-hockey zijn eveneens aangepast. Zo wordt op een (veel) kleiner veld gespeeld met zestal len en zonder keeper. Die zou het mees tal of te druk krijgen of niets te doen hebben. Door deze speelwijze zijn alle kinderen optimaal in beweging en de trainster kan al gauw zien wie een uit- schietertje is en op welke plaats hij of zij t.z.t. het beste gebruikt kan worden, maar ook dan nog is het beter geen vaste plaatsen aan te houden. De individuali teit van het kind ontwikkelt zich zo wel het beste. Inzicht is belangrijk, maar in zet nog meer. Door het spelen van wed strijdjes (tweemaal 20 minuten) komt ook de onderlinge strijd naar voren. Ie dereen wil het graag beter doen dan een ander Mits die onderlinge naijver goed begeleid wordt en niet ontaard in egoisme is weldra tot een eenheid van de ploeg te komen. Hockey is nu een maal een teamsport. Het mini-hockey bestaat in Nederland zo'n jaar of vier en heeft nog zo weinig mogelijk regels. Wel wordt via de bond een zo groot mogelijke uniformiteit in die regels betracht:-Zoals ook in het „hogere" hockey ligt bij de mini's de verhouding van jongens tot meisjes on geveer 2:1. De trainster moet de kinde ren weten te doordringen van het nut van de traming als voorbereiding op het eigenlijke spel. Dat dit ook best lukt blijkt ook wel uit de animo waarmee de kinderen het wekelijkse oefenuurtje op woensdagmiddag van 15.00 tot 16 00 uur doorbrengen. De 24 mini's die de MHCL op dit moment rijk is, zijn prak tisch allemaal present. Niet alleen om te leren hockeyen, maar ook om te leren wmnen en zelfs om te leren verhezen, want ook dat laatste is uitermate be langrijk bij de karaktervorming van het kind. OVERIGE JEUGD Zodra de jongs ten te oud worden voor de mini's gaan ze over naar de jeugdgroepen, die in de afdelingen A, B, C en D zijn ingedeeld naar leeftijd en niet volgens prestatie of kennis van het spel. Wat oudere jongens en meisjes, die lid worden van een hockeyclub, komen derhalve automatisch in een fleef- tijds)klasse terecht. Het spelniveau in een bepaalde groep kan zeer verschil lend zijn. Weer een zorg voor de trainer om dat op te vangen. Hoe e.e.a. in ziin werk gaat in de jeugdgroepen verna- men wij van de heer John Bernard, die jongens BI en Dl traint. De gesprekken met hem en met mevrouw Van Nieu wenhuyzen werden overkoepeld door de heer en mevrouw Swieringa, bij wie e.e.a. allemaal plaatsvond. Allereerst kwam naar voren (en dat was beslist niet alleen een opmerking van de heer Bernard) dat de lichamelijke conditie van de hedendaagse jeugd bedroevend slecht is. Kijk alleen maar eens naar het lopen. Om van enig uithoudingsvermo gen maar te zwijgen. Bij de D-junioren (10 a 11 jaar) begint de training in eerste instantie in het persoonlijke vlak De kinderen zijn nog zeer individueel inge steld en denken al snel, dat ze het wel weten. Enerzijds een zekere hoogmoed (mij hoef je niets meer te leren) en an derzijds een tekort aan conditie moeten het eerste worden aangepakt. Nog spe lenderwijs, maar gencht op het uitein delijke doel, gaan de trainers aan hun werk. Tweemaal 35 minuten duurt een wedstrijd en die wordt gespeeld op een veld met dezelfde afmetingen als bij de senioren. Het is een enorme opgave. Toch is het verbazingwekkend hoe snel er lijn komt in de prestaties. Conditie is zeker gedurende de eerste hockeyjaren niet het belangrijkste. Meer nog zijn het de loopoefemngen, afgewisseld met sprintjes en andere reactie-factoren en verder het aankweken van een juiste balbehandeling en slagtechniek. Een goed egaal speelveld is daarbij een eer ste vereiste. Zonder dat komt er van slaan, stoppen, plaatsen en passeren weinig terecht. VAN NIETS TOT IETS Dat het in korte tijd van mets tot iets is gekomen hebben de jongens van Dl zelf wel aangetoond. Dit team is een goed voorbeeld voor het gehele jeugd- hockey. Vorig jaar begonnen ze met ne derlaag na nederlaag. Of ze toen ook maar éénmaal hebben gewonnen, me nen wij te betwijfelen. Toch hadden die knullen plezier in hun spel en dat ver raadt het juiste karakter In het tweede seizoen loopt het inmiddels al heel an ders. Onlangs leden ze voor de eerste maal een nederlaag en ook dat was iets goeds. Als je altijd maar aan de win nende hand blijft, gaat de aardigheid eraf en ook de juiste inzet. Daarmee kan een groot deel van de training en karak tervorming in gevaar komen. Een kind, dat zich sportief gedraagt (en inzet is ook een vorm van sportiviteit, al was het alleen maar ten opzichte van het hele elftal) heeft meestal ook meer plichtsgevoel, hetgeen ook thuis en op school van nut is. De heer Bernard tramt naast Jongens Dl ook de jongens van BI. Hij heeft een lichte voorkeur voor deze laatste groep (15 tot 16 jaar) Het werk geeft meer' respons en dat is voor een amateuroe- fenmeester ook heel belangrijk. De boodschap komt wat bevattelijker over en de jongelui weten ook beter waarom het gaat en wat de bedoeling van be paalde opdrachten is. Het spelen van een partijtje is nu eenmaal leuker dan het nemen en overnemen van corners e.d Goed (en reglementair) slaan en plaatsen is evenzeer nodig en als de oe- fenmeester zijn taak goed doet is trainen voor de kinderen zeker geen „straf" Ieder lid van de ploeg moet we ten, dat hij of zij zich nuttig maakt voor het hele elftal. MEDEWERKING OUDERS Zaterdagmorgen wordt dne kwartier getraind en 's middags volgen de wed strijden. De medewerking van de ou ders is intussen ook al veel beter gewor den. Het grootste genoegen beleeft de tramer als hij ervaart, dat de jongens (dit geldt natuurlijk ook voor de meisjes) niet alleen wat geleerd hebben, maar het op den duur ook in de praktijk bren gen Ook de zich dikwijls uitende dank baarheid van de jeugd is leuk meege nomen. Niet altijd is de trainer m de gelegenheid zijn team bij een wedstrijd te vergezellen. Meestal staat hij dan zelf op het een of andere hockeyveld met een stick in zijn hand. Dat geeft ook niet, want de elftalbegeleiding geschiedt door de coaches Heel vaak komen de kinderen na afloop nog gauw even ver tellen, dat ze leuk hebben gespeeld en gewonnen. Met Theo Fisher volgde Tohn Bernard vorig jaar een jeugdlei derscursus van de KNHB. Beiden heb ben daar heel wat ervaring opgedaan en zij kunnen het iedere hockeyer en hoc- keyster warm aanbevelen. De hockey bond doet bijzonder veel aan kader vorming en nu dit centraal geschiedt, gebeurt het ook uniform Het verge makkelijkt ook het onderlinge contact met andere verenigingen Elke sportvereniging, dus ook de hockeyclub, stelt zich ten doel, de ge meenschapszin te bevorderen. Dat de MHCL na een wat aarzelend begin nu ook al enige tijd vaste voet krijgt bij de autochtone bevolking is een teken, dat men op de goede weg is. Een hockey club is er voor iedereen, ongeacht van welke afstand of rang of van welke le vensbeschouwelijke of godsdienstige kant men is En naast een gezellig onder ling contact vóór, tijdens en na de wed strijden bij de senioren, verzorgt de hockeyclub een zeer groot deel van de opvang van de jeugd. En dat er m Leus den een grote behoefte was aan een hockeyvereniging, mag blijken uit het ledental van de in de laatste maanden van 1973 opgerichte club. Het nadert met rasse schreden de 250. JSTERVELD - De cup-wedstrij- üjn nog steeds het grootste evene- 1 van de Schiet Kring Gelderse Ijïi. Door een speciale cup-com- I ;ie o.l.v. de heerM. PothofuitHoe- I een wordt dit jaar al weer voor de I le maal om de wisselbeker ge- Een 14-tal verenigingen doen i mee. Deze ontmoeten elkaar jwijze in een thuis- en een uit- •trijd volgens het afvalsysteem. de voorbije weken is de eerste le afgewerkt met de navolgende ïUaten uit thuis totaal t erve ld 445 449 894 •n irongen 436 439 875 Barneveld 446 458 924 tegen Bennekom 417 415 832 Scherpenzeel 443 440 883 tegen Terschuur 426 446 872 Driebergen 458 478 936 tegen Otterlo 515 433 848 Veenendaal 438 441 879 tegen Ermelo 440 451 891 Harderwijk 441 418 859 egen Amersfoort 448 448 896 Hoevelaken 420 451 871 tegen Lunteren 463 453 916 EENVOUDIGE ZAAK Voor Achterveld, Barneveld, Scher- penzeel, Driebergen, Lunteren en Amersfoort was met twee overwinnin gen het bereiken van de tweede ronde een eenvoudige zaak. Ermelo won thuis, maar verloor uit van Veenendaal Door een beter puntensaldo kwam ook Er melo een ronde verder. Om de 7 ge plaatste verenigingen tot een achttal te brengen, mocht ook de beste ver liezer (Veenendaal) blijven meedoen. De vaste finalisten van de laatste jaren. Driebergen en Barneveld, kwamen ook nu weer tot een hoge score Titelhou der Driebergen blijft de grote favoriet. Achterveld werd een goede midden moter met slechts 2 punten minder dan Amersfoort. De posities van de deelnemers aan de tweede ronde waren: 1. Driebergen 2. Barneveld 3. Lunteren 4 Amersfoort 5. Achterveld 6. Ermelo 7. Scherpenzeel 8 Veenendaal LOTING 936 pnt 924 pnt. 916 pnt. 896 pnt 894 pnt 891 pnt 883 pnt 879 pnt Inmiddels heeft op 8 januari in Wou denberg onder het genot van een pittig kopje koffie en een grote sigaar de lo ting voor de kwartfinale plaatsgevon den met als resultaat Barneveld - Achterveld Driebergen - Ermelo Scherpenzeel - Lunteren Veenendaal - Amersfoort Ook vorig jaar ontmoetten Achterveld en Barneveld elkaar in de kwartfinale. Na een uitermate spannende strijd ze gevierden de Barnevelders met één puntje voorsprong. Zij hebben voor dit jaar Jan van Hamersveldc s reeds ge vraagd of Achterveld er echt om gaat schieten, of dat ze de eer van de over winning zo maar aan Barneveld la ten. Dat was net wat Ons Genoegen no dig had Niet alleen de buksen, maar ook de gemoederen van de Achtervel- ders zijn nu geladen en dat zou nog wel eens op een tegenvaller voor Barne veld kunnen uitlopen Maandag 26 janu ari vindt het eerste onderlinge treffen plaats en wel in Barneveld. CHTERVELD - Achterveld toog vol "l moed naar het sportveld van lp Westbroek bij Fort de Gagel is bedrogen uitgekomen. Van de lesluiter van de 2e klasse wefd met verloren. VSK startte met de U» de rug, direkt hierna zagen goede combinatie tussen Jan p-^en Herman Ruitenbeek, doch schot werd op kundige wijze door [trechtse doelman afgestopt, "j Utrechtenaren probeerden door spel terrein te winnen, doch de leidende scheidsrechter Van de hield het spel kort en kende Ach- eld vele vrije trappen toe. Achter- behield het betere van het spel iet was jammer dat na een goede voorzet van Jan Kerkhof, Wim de Jong te zacht inschoot. BUITENSPELVAL VSK zette al spoedig de buitenspel- val open waar Wim de Jong en Jan Kerkhof nogal eens intippelden. VSK probeerde met harde trappen de buiten spelers te bereiken wat nogal eens luk te Cor Hoogland en Johan van Dalen moesten alle zeilen bijzetten om deze mannen af te stoppen Achterveld bleef echter sterker en in de 25e minuut kon Jan Kerkhof een voorzet op maat afgeven aan Wim de Jong die veel te zacht inschoot. Dit was een royale kans om Achterveld naar 1-0 te tillen wat de veldverhouding goed weergege ven zou hebben. Herman v. Ruitenbeek had ook geen geluk met zijn prachtige voorzet, daar de bal door Jan Kerkhof precies naast werd gekopt. Via een counter van VSK kwam ook de Achterveldse verdediging in moeilijkheden maar kee per Tolboom kon redding brengen. Rust 0-0 OFFENSIEF In de tweede helft begon VSK al direkt met een offensief waarbij de Achterveld verdediging zijn handen vol had Men begon ver op te dringen wat de nodige risico's inhield In de 60e minuut van de strijd kon de Utrechtse voorstopper de bal niet goed onder controle krijgen. Jan Kerkhof was er als de kippen bij en ging er alleen vandoor, maar zijn harde inzet kon de uitstekende doelman van VSK met de grootste moeite tot corner ver werken. Jaap Schouten wisselde voor Arnold Voogt maar er kwam geen ver andering in het spel VSK werd ster ker en toen de bal op de linkerhelft de zijlijn gepasseerd was en de Utrecht se grensrechter niet vlagde kon de linksbuiten alleen doorgaan. Net voor het 16-meter gebied kon hij afgestopt worden en viel op de grond. Dit be strafte de scheidsrechter met een vrije trap en dit was de inleiding tot het winnende doelpunt. Via de voet kon middenvoor Hans van de Belt de bal onhoudbaar in de rechter bovenhoek prikken Een pracht doelpunt. Doel man Tolboom was een geslagen man en Achterveld een verslagen ploeg. Achterveld ging het laatste kwartier nog wel in het offensief, forceerde verschillende corners maar gedoel punt werd er niet Een zeer gelukkig VSK dat nu gelijk op de ranglijst is gekomen met PVC, verliet het zwaar bespeelbare veld Uitslagen: SVA 2 - Roda 2 0-1 SVA 4 - NSC 3 2-0 Programma zondag 25 jan.: Achterveld 1 - Rivierwijkers 1 14.30 1-0 2-1 4-1 0-3 2-1 fport ACHTERVELD - Na twee zondagen van een welverdiende rust te hebben genoten zullen de Achterveldse dames van de S V Achterveld zondag 25 ja nuari weer ten strijde trekken. Zij gaan dan een wedstrijd tegen de dames uit Vreeswijk spelen De wedstrijd wordt gespeeld te Vreeswijk en vangt aan om 12 00 uur S.V. ACHTERVELD S V Achterveld, afdeling jeugd Uitslag van zaterdag 17 januari 1976 Hoogland Al - Achterveld Al 2-0 Achterveld A2 - Roda A4 Achterveld BI - Hoogland B2 Soest B4 - Achterveld B2 Achterveld Cl - Hoogland C4 Achterveld C2 - vrij Achterveld Dl - Roda Dl Programma voor zaterdag24 januari 1976. Achterveld Al - V.V.Z.49A1 16 00 uur K V V A A4 - Achterveld A2 16.00 uur Achterveld BI - C.J V V B2 14.45 uur Achterveld B2 - vrij IJsselm Vogels C3 - Achterveld Cl 12.00 uur Soest C5 - Achterveld C2 12 00 uur CLUBBLAD Eind januan begon de Schiet Kring Gelderse Vallei de eerste ronde van de jaarlijkse competitie op de banen van Ons Genoegen in Achterveld. Op de jaarvergadering van de Haaien stelde de heer Dietrich voor de mogelijkheden te onderzoeken voor de uitgave van een gezamelijk clubblad voor alle Leus dense sportverenigingen. Een aardig idee, dat echter niets werd. De schiet vereniging Leusden vergaderde in rest. De Mof op dezelfde dag, dat daar de schaakvereniging haar feestavond hield. Ditmaal maakten de schakers meer lawaai dan de schutters. De win terstop voor de voetballers was in de eerste week van februari weer voorbij. Roda-zaterdag klopte Nita in Breukelen met 3-0 en SVA verloor thuis met 1-0 van Lelystad. De Haaien haalden een monsterzege in een vijfkamp en de heer J. Ochse kwam met exacte plannen voor de oprichting van een tennisclub m Ach terveld, terwijl de opmars van de Anti lopen voortging Op 7 februan behaalde Roda (zo.) met de winterstop meegere kend de 6e achtereenvolgende over winning met 1-0 tegen Rivierwijkers SVA klopte Hooglanderveen met 2-0 Terwijl het volop carnaval was en de heer H. HHof zich als eerste tandarts in Leusden-Centrum vestigde, werd na Antilopen 2 ook Antilopen 1 micro kampioen. De voetbalwedstrijd SVA- Kieviten werd na veel narigheden en groot tumult voortijdig beëindigd en op 9 maart werd de tennisclub Achterveld definitief opgericht met de heren J. Ochse, A. Wessels en P. van Uhm als voorzitter, secretaris en penningmees ter. Eindelijk werd het kantoor van de Leusder Krant (volgens no. 45 d.d. 11 maart 1971) officiéél in gebruik geno men, er was nog even ijspret in Leusden en de KPJ Hamersveld won haar eigen volleybaltoernooi. Roda 4 werd onge slagen kampioen en de aspiraties van SVA op de titel kregen door een onver wachte nederlaag een flinke deuk. Half maart werd begonnen met de bouw van het gymnastieklokaal aan de Walter van Amersfoortstraat in Achterveld. Er was veel belangstelling voor zaalsport, vooral voor kindergymnastiek, volley bal en turnen voor volwassenen De Oranje Vereniging Leusden kwam met plannen voor een Leusdense autocross op Koninginnedag voor de dag én dat zou dan gebeuren in samenwerking met het crossteam Leusden. KIEVITSEI De heer F. J Tebrunsveld won het individuele schietkampioenschap 300 meter KKG en de schietvereniging Leusden de teamprijs. voor de s.v. Driebergen en de Koninklijke s.v. Rot terdam. Het eerste kievitsei werd in Leusden gevonden door A. van Roomen en voor de tweede keer in het korte bestaan van het clubhuis van SVA werd het door vandalen bezocht Op zaterdag 10 apnl werd de eerste steen gelegd van het Roda-clubhuis door An ton v.d. Berg, die tot dan al heel wat gedaan had voor de Leusdense voetbal vereniging. Onze krant kostte rond die tijd 2,25 per kwartaal en 8,- per jaar en losse nummers 20 cent. De Auto-, Motor en Bromfietsclub Achterveld presenteerde haar zomerprogramma. Zeer belangrijk was de ledenvergade ring van SVA, waarvan in nummer 51 van onze krant verslag gegeven werd. Mede in verband met het zilveren jubi leum op 19 juni 1971 werd het bestuur gedeeltelijk vernieuwd en dat bestond van dat moment af uit de heren H. H. J. Legdeur (voorzitter), H. Rutte (vice- voorzitter), P. Smmk (secretaris), P Vos (2e secretaris), W. Schouten (penning meester), A. van Dalen (2e penning meester) en J. v. d. Goesalsalgemeenad- junct. Trainer H de Loor gaf te kennen dat hij zou vertrekken, zodra de SVA een opvolger voor hem gevonden had. (wordt vervolgdl

Leusder Krant | 1976 | | pagina 17