„DE ENGEL VAN AMSTERDAM" imondo als politie-inspekteur in aktiefilm zonder rhaal SI* Jasperina de Jong in schitterende musical: w/'ft' Eng sen de EN TEN SLOTTE. Als dat zou kunnen DER KRANT - FILM DONDERDAG 22 JANUARI 1976 19 ,,De Engel van Amsterdam", Jasperina de Jong, Leen Jonge- waard, Mieke Bos, Lex Goudsmit e.a. Musical. Elpee, uitgebracht door de platenmaatschappij CBS te Haarlem op het CBS-label nr 70143. In uitstekend stereo. Het Kabaret Lurelei heeft in samen werking met de Nederlandse Opera stichting in het kader van Amsterdam 700 jaar" het voortreffelijke initiatief genomen tot de opvoering van een nieu we Nederlandse musical ,,De Engel van Amsterdam'Auteur Lennaert Nijghen componist Joop Stokkermans tekenden voor de teksten en de muziek Naast Jasperina de Jong trokken LeenJonge- waard, Lex Goudsmit, Mieke Bos. Wim Hoddes, Arnica Elsendoorn en Edo van Dijken weken achtereen volle zalen in het hoofdstedelijke Carré-theater De muzikale leiding was in handen van Frans Eisen, terwijl Jasperin^'s echt genoot Ene Herfst samen met Ruud Jacobs de produktie in handen had Het Amsterdamse eeuwfeest is nu voor bij en Theater Carré wordt nu be speeld door andere groepen en solisten Dat wil echter met zeggen, dat ,,De Engel van Ams erdam" de muzikale doofpot in is gegaan. De platenmaat schappij CBS heeft hoogtepunten van de musical op ten gelijknamige elpee gezet, terwijl Je musical in de komen de maanden in verschillende Neder landse theaters te zien zal zijn Onder meer in Ede (De F.eehorst) op donder dag 29 januari, «n Wageningen op 26 en 28 januari (Jrn u hoff), in Apeldoorn van 27 tot en nu 29 april (in Orpheus) Verder nog in Jtrecht en Arnhem Als ik afga op wat de elpee ,,De Engel van Amsterdam'' te bieden heeft, dan kan ik zonder meer vaststellen, dat het produkt van Lennaert Nijgh en Joop Stokkermans uitstekende kwaliteit heeft wat betreft teksten muziek. Endat niet alleen De uitvoerenden, onder aan voering van de engel Jasperina de Jong, komen tot goede prestaties in deze sprankelende musical, die ook voor de met-Amsterdammers zeer zeker de moeite van het beluisteren waard is. Wie Lennaert Nijgh een beetje via zijn teksten o m. voor Boudewijn de Groot en Rob de Nijs kent, weet, dat die niet zoetgevooisd van inhoud zijn en vol doende pit in zich hebben om verder te reiken dan pretentieloos amusement. Wie Jasperina de Jong kent van haar talrijke shows, weet evenzeer, dat zij best raad weet met dat soort teksten en dat geldt ook voor rasartiesten als Leen Jongewaard, Mieke Bos en Lex Goudsmit, die bovendien allemaal vol doende musical-ervaring hebben om De Engel van Amsterdam" tot een vak bekwaam gebracht stuk amusement te maken. Tekst en muziek zijn perfekt bij el kaar aangepast, het Amsterdamse ele ment overheerst niet teveel, zodat er ook in het algemeen veel te genieten valt. Hoogtepunten daarbij zijn num mers als Poppenkast"(gezongendoor Leen Jongewaard), Krijg de kleren" (door het hele gezelschap), „Vrouwen" (Jasperina de Jong, Mieke Bos en Ar nica Elsendoorn) en Stel je voor wat een stad" (Jasperina de Jong) Maar ook de overige nummers zijD zonder meer uitstekend van kwaliteit, zoals het prachtige slotlied: „Dansend over het Damrak". Jasperina de Jong kan men in verschillende nummers be wonderen, waarin ze goochelt met haar formidabele stem. Kortom: een schit terende, bruisende elpee, waar ik meer dere malen met genoegen naar heb ge luisterd, zonder dat het ook maar een moment verveelde. Aanbevolen! Bert Vos Jasperina de Jong In de ENGEL van AMSTERDAM met o.a Ergens in een2ee van tijd. Vrouwen John Denver met o a Rocky mountain high. Take me home. Country roads Bruto adviesprijs 18,90 expert verkoop prijs KC the sunshine band met o a Get down tonight. that s the way Bruto adviesprijs 18.90 Deze platen, en natuurlijk nog veel meer op platen/cassettegebied verkrijgbaar bij C06N S: B6RG BV IjH ert Vos '"^1 vel er voldoende kwaliteits- '.in recente datum in roulatie ereiken daarvan de laatste niet veel de stad Amersfoort, dat juist zo aardig op gang is geko men om eens een echte filmstad te kunnen worden. Na de nogal grote golf kerstpremières in de Amers- foortse bioscopen is het uitermate rustig geworden, met vrij veel pro longaties, waarbij opvalt, dat juist in het Grand Theatre zoveel slechte films in roulatie worden gebracht. Was dat vorige week „De man uit Hong Kong", een soort veredelde Kung Fu-film, die het daar maar een week volhield, nu is het een nieuwe film(dat wel) met Jean Paul Belmon- jeBn vlaag van onverwachte vidsverbijstermg besloten wij l'eden met de kinderen te hinkelen in Utrecht, in Hoog ijneU weet weldat over- winkelcentrum boven het al Station. Sommige pro- velingen zullen mij nu uiter- verfoeien omdat ik een ^bouwbedrijf door zo'n be voordeel zou bezorgen, maar gezegd zal me dat een zorg 'aar het mij om ging was het Mfe je boven het station droog inkelen en dat is een niet te 'ii voordeel in deze tijd van jr, vooral als je kinderen bij )t. Want die kinderen zien an al dat grijze beton, man- opgefleurd met allerlei felle feMdie daardoor weer een eenvormingheid bewerkstel- Die zien alleen maar de tal avontuurlijke plekjes die modem bouwsel toch nog op te leveren, ook al zijn die s niet in de eerste plaats voor jiurlijke kinderen bedoeld, icm dus. Er zijn verschillende ijkheden om je daar naar toe \even Niet voor niets rij ik latig achter de bus aan als ik nijn werk ga en lees dan soms len minuten lang één van de 'e spreuken die knappe '-adviseurs hebben bedacht, 'ijs" is zo'n spreuk en je weet iat ze het openbaar vervoer len. Ik wil altijd graag voor ongezien worden, ook al kan '.en op z'n klomp aanvoelen, mand pas wijs kan worden md, als hij door vadertje met pensioen is gestuurd en volop van genietterugge- sn in een klein woninkje in het iland dat betaald is van geld, iders toch weer naar de staat ijnteruggevloeid idatik niet eigenwijs maar ei- k wijs wilde zijn, reed ik per iaar het Amersfoortse station nteerde mijn wagen aan de an de loopbrug, die me naar zwenste perron zou kunnen n- ga er altijd vanuit, dat je ht mogelijk naar je doel moet En verder dan die loopbrug i niet Omdat ze bij de NS er vanuit gaan, dat je als automobilist een abonnement op hun manier van voortbewegen hebt, is er bij de in gang van die loopbrug maar geen kaartjesloket of automaat ge plaatst. Op zich een loffelijk initia tief, want je bent dan genoodzaakt om een fiks eind te gaan lopen om je in het bezit te stellen van zo'n on misbaar reisdokument. Automobi listen krijgen toch al zo weinig be weging. Er zijn mensen, die een derge lijke moed niet op kunnen brengen en daarom maar zonder trein kaartje instappen. Een slecht voor beeld. Ik ben zelf ook één keer zo lui geweest. Normaal gesproken vertel je dan aan de conducteur, dat je nog geen kaartje hebt kunnen kopen maar dat j e daar best toe genegen bent. De meeste conduc teurs zullen dan - al dan niet diep zuchtend - een boekje tevoorschijn halen om ijverig een: reisbiljet uit te pennen. Het kostje een gulden of zo meer voor alle moeite, maar je hebt een voettocht van zo'n kleine kilometer uitgespaard en daar moet je ook wat voor over hebben. Die ene keer had ik pech. De vliegende spoorwegbrigade kwam mijn coupe binnen nog voordat ik me had kunnen melden bij de con ducteur. Nu wordt er tegenwoordig erg veel misbruik gemaakt van het openbaar vervoer en kan ik dus een extra controlerend orgaan billij ken. Toch is er tenslotte maai weinig intimidatie voor nodig om je misdadiger te voelen en de vol gende keer pas je wel op om zonder kaartje in de alom geroemde trein te stappen. Je zou kunnen zeggen dat het systeem werkt. Overigens niets dan lof voor ons aller NS. Vanaf Amersfoort ben je ongeveer m tien minuten in Utrecht Centraal. Zoiets als met de metro van het ene end van Parijs naar het andere reizen. Alleen dan wat duurder. Hoog Cathanjne is een uitvinding Ook al weet je, dat de bouwers er van, de burgers van Utrecht via een handig kontrakt ei genlijk belazerd hebben. Echt bela zerd voel je je, als je van de behaag lijke hoogvlakten van Hoog Catha njne weer bent afgedaald naar het Utrechtse centraal station en staat te blauwbekken van de kou in de kille wind, die bij vlagen over de perrons giert. Het station is gedege nereerd tot een ongezellig door gangshuis. Verderop gaat een hel der verlichte roltrap omhoog naar de hemelse, verwarmde sferen van Hoog Cathanjne. Het klinkt als een stuk religie. Je hoeft ze wat dat be treft bij Bredero niets meer te ver tellen. Ze weten er alles van. V. do in de hoofdrol van de Franse regisseur Henri VerneuiJ. Verneuil heeft al tal van goede films op zijn naam staan (veelal met Bel mondo in de hoofdrol), zoals „A Bout de souffle" en „De Man van Rio". Uitstekende aktiefilms, waarin Belmondo zich steeds goed wist uit te leven in allerlei aktiescè- nes. Dat kan Belmondo als inspec teur Le Tellier in „Fear over the city" eveneens. Verneuil geeft hem daartoe alle kans. Maar het enige resultaat is dan, dat Belmondo (die zelfs de stunts uitvoert) „het ver haal" is, waar het om draait. Zonder de akties van Belmondo zou van „Fear over the city" slechts een lege huls overblijven. film van deze Franse filmer, die be wezen heeft beter te kunnen. Grand Theatre, eerste week, 18 jaar. GEPROLONGEERD Pasolini's „Ontuchtige vertellin gen" gaat in Studio G de tweede week in. Voor de liefhebbers van Pasolini's poëtische filmtrant een goede reden om alsnog te gaan kij ken als het er tot nu toe niet van is gekomen. Tweede week, 18 jaar. „De zomer van de witte haai" is ook in Amersfoort een succes. De film gaat in Cinema 1 de zesde week in. Mocht u de spannende thriller van rampenformaat nog niet heb- Belmondo io aktie io de film „Fear Theatre. Daarom is „Een stad in dood- angst" een aktiefilm zonder verhaal en dat kan nooit resulteren in een uitstekende film. Verneuil, die zelf het verhaal bedacht en de film co produceerde, laat Belmondo een Franse inspekteur spelen, die op twee misdadigers jaagt. Le Tellier is een man, die het principe „het doel heiligt de middelen" huldigt, zoals ook zijn Amerikaanse collega's re gelmatig laten zien (o.m. in „The French Connection" en aanver wante genres). Jean Paul Belmondo is het echte stuntwerk nog niet verleerd. Dat laat de film overduidelijk zien. in verschillende scènes, zoals op de metro-trein, hangend aan een heli copter of balancerend op de dak goot van een groot Parijs waren huis. Overigens speelt Belmondo m deze film zijn eerste politierol. En dat gaat hem niet slecht af. Ook al is het jammer, dat de film in het Engels is nagesynchroniseerd, waardoor al een stuk Franse sfeer verloren gaat en de niet al te over dadige dialogen wat vreemd over komen. Geef mij dan toch maar films met Belmondo, waarin hij zelf het woord voert of zwijgend aktief is. „Fear over the city" is een op het kijkspel gebaseerde film, die uit dat oogpunt bekeken best aardig is voor de liefhebbers om naar te kijken. Maar ook niet méér dan dat. Reigis- seur Verneuil heeft de toeschou wers vooral niet willen vermoeien met bijkomstigheden als een goed .verhaal, een goede plot en dat soort zaken. En daarom toch een slechte over the city", deze week id het Grand ben gezien, aarzel dan niet. Voor u het weet is het weer zomer en dan moet u toch weten wat er allemaal aan het strand kan gebeuren. Een gewaarschuwd mens telt altijd nog voor twee, zegt het spreekwoord. Cinema 1, zesde week, 14 jaar. „The French Connection II" is- verhuisd naar Cinema 2, waar Gene Hackman zijn spannende avontu ren in Marseille voor de tweede week beleeft. Een goede politiefilm, met Hackman in een schitterende hoofdrol, die goed voor een Oscar is. Voor de laatste week, 14 jaar. „The man from Hongkong" ver dween na een week naar „Euro: Cinema. Wat er over die film te ver tellen is, deed ik vorige week: een veredelde Kung Fu-film met George Lazenby in een hoofdrol. Geef mij toch maar liever James Bond. Tweede week, 18 jaar. In het City Theater is het deze week de beurt aan de sex. In het weekprogramma wordt „Le rallye des joyeuses" van regis seur Alain Nauroy getoond, in het Nederlands opgezadeld met de ti tel: „Een nummertje op de motor kap". Met Monique Vita, Henri Ge- nes en Anne Libert in de hoofdrol len. Het verhaal handelt over een groepje jonge mensen, die het met de moraal niet zo nauw neemt en op zoek is naar een nieuw soort ver zetje: zij organiseren een rally met als hoofdprijs een gevleugelde gou den phallus. Sex-humor op z'n Frans en dat hoeft niet altijd even slecht te zijn. City, 18 jaar. NACHTVOORSTELLINGEN fn de vrijdagnachtvoorstelling van het City Theater gaat er al niet beter toe. In de film „Sex tussen de wielen" is het eveneens de auto, die als bed dient. Toegegeven, bij el kaar is het geen origineel program ma, maar voor autoliefhebbers wel licht toch welde moeite van het kij ken waard. 18 jaar. Zaterdagnacht in het City theater de film „Born to Kill" van regisseur Tony Mulligan met Gordon Mitchell in de hoofdrol. „Born to kill" is een film, gebouwd op één van de vele variaties op een van die the ma's, die niet meer weg zijn te denken uit de historie van 't Wilde Westen: de eenzame, onverschrokken ruiter, die uit chet niets verschijnt om de lokale bevolking van een genade loze uitbuiter en zijn schietgrage kornuiten te bevrijden. Met een happyc end, uiteraard. Zaterdag nacht in City, 18 jaar. KINDERVOORSTELLING In Cinema 1 kan men zaterdag en woensdagmiddag kijken naar de film „Dertig jaar vrolijkheid", een verzameling lachfilms uit de oude doos voor jong en oud. De voorstel lingen beginnen om half twee Van de week weer een staaltje gezien van wat mogelijk is. Een automobilist rijdt over de Burgemeester de Beaufortweg ter hoogte van het Gereformeerd Dienstencentrum. Hij komt vanaf de Biezenkamp en nadert dus het kruispunt met de Groene Zoom ..Hè", verzucht hij, wanneer hij de rood-witte hekken ziet, die hem verhinderen moeten om rechtdoor te rijden, „ben ik weer vergeten dat ze dat hier afgesloten hebben Maar ik heb er wat op gevonden" Hij slaat bij het kruispunt noodgedwongen linksaf, maar draait vliegensvlug zijn auto om en schiet zo het laatste stukje van de Burgemeester de Beaufortweg, richting Heiligenbergerweg, op. Sluip, sluip Op zo'n moment heb ik wel eens medelijden met plannenmakers. Vind ik het stakkers. Hebben ze daar weken zitten prakizeren, hoe ze dat nou op moesten lossen. Krijgt er plots één contact met hogere machten en komt met 'verkeersgeleidende wegdekverhogingen' en rood-witte borden op de proppen Een fijn plan Als nu ook de raad nog toestemming geeft, staat niets een veilige fietsroute voor de kinderen meer in de weg Vergeet het maar Hoe lumineus de gemeenteraad de plannen ook vondal is de plannenmaker nog zo snel, de automobilist achterhaalt hem wel. En zijn plannen ook. En da's dus zielig, wanneer je met plannen maken je brood moet verdienen Maar soms zijn die plannenmakers ook griezels. Een ieder die de plannen voor de tweede fase heeft bekeken - en dat heeft het hele dorp, gezien de belangstelling voor de voorlichtingsavonden - heeft kunnen constateren dat de plannenmakers Leusden willen doorkruisen met vierbaanswegen. De twee rijbanen, die i nu de Noorderinslag vormen zijn nog lang met leuk genoeg, daar moeten er nog twee bij komen De Centrumweg, de aorta van het dorp, moet ook vierbaans. Ze hebben het allemaal al uitgetekend Wat groen als middenberm, hier en daar een boompje er langs en als het lawaai van automobielen te gek wordt een aarden wal er langs Val je in de prijzen en kom je tegen die hoop zand te wonen, dan woon je buffer. Hebben de plannenmakers bedacht Staat in het eerste deelplan, uitgebracht in een hier en daar wat ridicuul rood boekje. Tegen een hoop zand aankijken, vanwaarachter motorgeronk opklinkt, heet bufferwonen In andere steden vinden ze het gewoon vervelend, hier bedenken ze d'r een luxe naam voor. En als je er geen zin i)i hebt, dan ga je maar waterwonen of gr oenwonen of wat ze voor ons bedacht hebben Kijk het rode boekje er maar eens op na. Griezels dus. die dit soort dingen bedenken Maar ja, daar worden ze voor betaald En dus zijn het mensen. Mensen, die tussen de plannemakerij door ook gewoon eens hopen dat ze vanavond alsjeblieft geen spruiten op hun bord zullen krijgen. En die foto's van het koninklijk huis verzamelen. Ik noem maar wat Hitchcock schijnt in het dagelijks leven ook een heel aimabel mens te zijn. Maar een enge films dat hij gemaakt heeft K. Scène uit: Een nummertje op de motorkap, de film, die deze week in het City Theater draait. KLEUTERTJE KIJK EENS De voorstellingen in Euro Ci nema onder het motto „Kleutertje kijk eens" blijken een steeds groter succes te worden. Tal van ouders maken dankbaar gebruik van de mogelijkheid om hun kroost enkele uurtjes leuk filmamusement te bie den, terwijl ze zelf hun handen vrij hebben om andere dingen te gaan doen. Ook voor verjaardagsfeestjes van de peuters en kleuters zijn deze filmvoorstellingen uitermate ge schikt en worden hiervoor dan ook vaakgebruikt. Hoewel aanvankelijk ook vrijdag een voorstelling werd gegeven, was voor die dag geen be langstelling, wel voor méér voor stellingen op zaterdagen daarom is er zaterdags naast de voorstelling van half elf 's middags om half twee eveneens een voorstelling. En dat niet alleen ook woensdagmiddag kan men in het vervolg om half twee terecht. Het programma van deze week bestaat uit het „Woody Woodpecker Festival" en dat bete kent uiteraard weer lachen om de dolle avonturen van allerlei tekenfilm-figuren, zoals Woody Woodpecker, de slimme specht. Kostelijk vermaak voor peuter en kleuter. De sombere, cynisch ogende man zit voor zijn TV en kijkt. Onbewogen. Hij kijkt naar de wervelende kleuren op zijn super-grootbeeld kleurenkast eD schijnt zich toch te amuseren, on danks het feit, dat zijn gelaatstrekken een dergelijk amusement niet direkt weerspiegelen. Maar niet ieders ge zicht is nu eenmaal de spiegel van de ziel. Het is nog vroeg in de avond. Zo vlak na het eten wordt het beeld gevuld met allerlei aardige en vervelende filmpjes voor de kinderen. De man kijkt er naar. Mensen, die hem beroepshalve zouden moeten taxeren, zouden misschien het idee hebben, dat daar een beroepsre censent zit te kijken. Of een verslaafde beelden-vreter, die met ingehouden adem naar z'n afgod zit te loeren met de devotie van een jonge vrouw, die voor het eerst verkering heeft met een knappe jongeling en naar hem en zijn uiterst vervelende verhalen luis tert. Een ander zou de man wellicht typeren als een masochist, die puur om zichzelf te pijnigen de TV-beelden in zich opslorpt met de gulzigheid van een kat, die kant en klare brokjes krijgt voorgeschoteld door een liefhebbende eigenaar. Een psycholoog zou er mis schien iemand anders in zien. Maar dat doen psychologen altijd. Toch zou iedereen zich hebben ver gist. Behalve zij, die de man blijven volgen tijdens deze avond. En dat doet memand, want de man zit alleen in de kamer. Nog steeds onbewogen. Als één van de talrijke Bhoedda's, die de stoï cijnse kalmte van de Oosterse geest schijnen te symboliseren. Maar dan is het opeens afgelopen. De rug wordt gerecht, de sombere gelaatstrekken verdiepen zich tot een masker van onuitgesproken leed. De eerste jengelende tonen van de STER kondigen zich aan, uit bet schijnbare mets tevoorschijn geroepen door een dwaze, getekende leeuw en een idem muis. De man springt op, loopt met snelle passen naar de hoek van de ka mer, waar een vierkante, zwarte doos staat opgesteld, voorzien van slechts één knop. Aan en uit. Nog voordat de leeuw en zijn aanhang is uitgetingeld heeft hij de knop omgezet. Een korte, uiterst heftige, emotionele beweging. Het kleurenbeeld vervaagt en maakt plaats voor de somberheid van het mets. Een grijsblauwe massa, met rode en groene spikkeltjes, die pogin gen doen om zich tot één beeld te verenigen, maar daar duidelijk niet ic slaagt. Een doodse stilte De man kijkt Daar de voortschrijden de secondewijzer op de klok boven het TV-toestel. Na drie minuten baalt hij opnieuw de hendel over en kaD men nog juist de laatste tonen horen van het leeuwenorkest. Het journaal begint. De man in de kamer gaat zitten en schenkt zichzelf een kop koffie in. Hij stopt zijn pijp en luistert genoeglijk naar het toch niet zo rooskleurige nieuws. Het laatste bericht van de nieuwslezer ontlokt eeD glimlach bij de man: „Door een onbekende oorzaak zijn oe reclame-uitzendingen van de STER op alle TV-netten ernstig ge stoord geweest. Technisch personeel van zowel PTT als de NOS zijn op dit moment bezig met een onderzoek naar deze storing. Overigens zijn er geen klachten van kijkers binnengekomen. Glimlachend loopt de man naar zijn zwarte kastje en baalt opDieuw de hendel over. Hij geeft nu zelfs de leeuw geen kans meer MONITOR. Woody Woodpecker, de slimme specht in tal van avonturen, zaterdaemoreeri en woensdagmiddag in Euro Cinema.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 19