snel, speels, goedkoop, nergiebesparend èn grotere kwaliteit Woensdag 28 januari informatie-avond in de Johanneshoeve Gemeente Leusden staat welwillend achter plan ^£R0EP LEUSDENAREN WIL MEER VARIATIE IN DE WONINGBOUW Nieuwe bouwmethode COMMENTAREN EN MENINGEN LEUSDER KRANT - RUIMTELIJKE ORDENING DONDERDAG 22 JANUARI 1976 (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Hoewel de gemeente Leusden regelmatig wordt bezocht groepen geïnteresseerden, die ter plaatse willen bekijken, hoe Leusden haar ruimtelijk heelt aangepakt en meestal vol bewondering voor de ge- van het stedelijk landschap weer haar huis terugkeren, wil dat nog zeggen, dat wat men in Leusden tot nu toe aan gevarieerde bouw heeft bereikt, uiterste limiet is. Er zijn verschillende mogelijkheden, die elders wel, maar tot nu toe oog geen kans hebben gekregen. Zo kent Nederland inmiddels (op palen) in Hengelo, zo zijn er tal van experimenteel opge- woonvormen op het gebied van terrasbouw etc. Een in Nederland nog weinig vorm is de houtskeletbouw. Het Houtvoorlichtingsinstituut te Amsterdam Nederland de grote promotor van deze vorm van bouwen en in Leusden heeft kortgeleden een groep gevormd, die wil proberen door middel van een co- van kopers een wijk in skeletbouw te realiseren. Dit particuliere initiatief nu toe slechts in beperkte kring besproken, zal volgende week woensdag wel licht meer gestalte krijgen, als een speciale voorlichtingsavond wordt gehouden in de Johanneshoeve aan de Hamersveldseweg, aanvang acht uur. De heer Van Diest van het Houtvoorlichtingsinstituut te Amsterdam zal dan door middel van dia's en films alle informatie geven over deze voor Nederland vrij nieuwe vorm van bouwen, die slechts aarzelend in enkele delen van ons land wordt toegepast, maar dan vrijwel zonder de speelsheid, waar deze vorm van bouwen zich bij uitstek voor leent. Eén vande initiatiefneemsters is me vrouw C. J. M. Wesenaar uit Leusden- Centrum, die al enige tijd met enkele anderen bezig is geweest alle mogelijke informatie te verzamelen ovep skelet- bouw in het algemeen en de mogelijk- heden die daardoor zowel in vorm als in faciliteiten ontstaan. Eén van de meest opvallende voordelen van skelet- bouw is de bouwsnelheid Het is moge- -gfffiijk een woning via deze methode in twee tot vier maanden kant en klaar te - bouwen Kom dan maar eens voor als een woning in de traditionele me- laat bouwen! Een voordeel, wat Is''-garelen ook bijzonder zal aanspreken is het feit, dat wonen in een hout- skeletwoning een energiebesparing van dertig procent kan opleveren Zware ,W£E funderingen zijn overbodig, want de ,eeI woning heeft een gewicht, gelijk aan er et ac^ste van een gelijkwaardige woning, die in steen of beton is ge- bouwd En dan is er natuurlijk nog de prijs, die ook aanzienlijk lager ligt dan van woningen, die op de traditio nele wijze (in steen of beton) zijn ge bouwd Tijd is rijp I? De Leusdense initiatiefnemers wil- 'len proberen om samen een wijk(je) skeletbouw-woningen in Leusden te realiseren. De tijd is daar nu duidelijk rijp voor, omdat binnen afzienbare tijd «wordt gestart met het eerste deelplan van Leusden's Tweede Fase De be doeling is. dat een voldoende aantal potentiéle kopers in de vrije sektor (en misschien is het ook te realiseren in de premie-koopsektor) zich gaan verenigen tot een coöperatie. Die co- operatie zal dan de wijk moeten rea liseren Samen met een aannemer, die inet deze vorm van bouwen voldoende ervaring heeft en een architect, die de mogelijkheden van hout op een speelse wijze weet te gebruiken voor het ontwerpen van aantrekkelijke woon vormen, die afwijken van de geijkte rijtjes-patroon, zoals zoveel woningen in Nederland worden gerealiseerd. De groep initiatiefnemers menen een ge schikte architect te hebben gevonden in de heerJ Verhoeven uit Hoevelaken, die niet alleen bekend staat om zijnkreati- Viteit in de bouw, maar in vakkringen bok een speelse bouwer wordt genoemd. iEen man, die bovendien ervaring heeft in het bouwen in hout Er zijn niet veel aannemers in Nederland die ervaring nebben in houtskeletbouw Het lijstje •namen, dat mevrouw Wesenaar heeft is erg klein I- Vooral de financiers zien het (nog) niet zo zitten. Toch komt daar lang zaam maar zeker (gelukkig) verande ring in. De starheid wordt steeds meer doorbroken en vooral ook de roep naar méér variatie in de woning bouw zal daar mede oorzaak van zijn geweest Want juist die starheid van woningbouw - het geijkte rijtjes- of hofjespatroon - kan op simpele wijze worden doorbroken door het gebruik van de houtskeletbouwmethode Hout is gemakkelijker te hanteren voor de architect én voor de bouwers. Speelse vormen, die, in beton of steen uitge voerd, allerlei ingewikkelde beton- konstrukties vereen, znn eemakkelijk van hout is gebouwd, goed of slecht, het buitenland spreken wat dat betreft duidelijke taal. Snelle bouw Dat de kosten van een houtskelet- woning 10 tot 20 procent goedkoper kan zijn dan een gelijkwaardige woning in steen of beton, ligt ook voor een deel aan de snelheid, waarmee dit soort huizen kunnen worden gebouwd. Zo'n honderd rijen huizen in deze methode worden in Canada, meestal zonder veel pre-fabricage, in ongeveer vier maanden voltooid. Doordat bij de hout skeletbouw de montage eenvoudig is en het aantal te monteren onderdelen klein, is de bouwtijd kort. De afbouw kan onafhankelijk van de weersge steldheden plaatsvinden, omdat alles dan geheel wind- en waterdicht is. Houtskeletbouw is een droge methode. Na de fundering behoeft er geen wa ter meer aan te pas te komen En de woning is licht van gewicht. Zoals ge zegd ongeveer een achtste van een ge lijkwaardige woning in beton of bak steen Energiebesparing Het voordeel van de energiebespa ring zal in deze tijd enorm aanspre ken Bewoners van houtskeletbouwwo- ningen brachten dat punt ongevraagd naar voren: ,,Je kunt je geen betere isolatie voorstellen, 's winters lekker warm zonder al te hoge radiatorstand en 's zomers lekker koel. De stook kosten zijn bovendien ongeveer dertig procent lager." Goedkoper bewoonbaar of niet Houtskeletbouw daarentegen is een volwaardige bouw methode." Starheid doorbroken De laatste tijd is men in Enoelanden Frankrijk ook tot die ontdekking ge komen en daar worden tegenwoordig al enkele tienduizenden woningen in houtskeletbouw afgeleverd Nadat in 1968 de methode in Nederland werd ge ïntroduceerd, was de belangstelling van de bouwwereld voor dit fenomeen groot, maar desondanks is er sindsdien weinig speuren Blijkbaar gelooft men nog niet zo erg in de kwaliteit, die de houtskeletbouw toch duidelijk oplevert Dat houtskeletbouw goedkoper is, werd in het verleden al meerdere ma len bewezen. Niet alleen is de kwali teit hoger, maar de kosten zijn door allerlei aantrekkelijke factoren lager In Canada bouwde men HSB-woningen voor de helft van de prijs als die van traditionele woningen Afhankelijk van de wensen van de toe komstige bewoners, kan zoiets ook in Nederland worden gerealiseerd, ook al zal het dan wellicht niet voor de helft van de prijs zijn Vergelijking is in Nederland (nog) niet mogelijk, maar ze ker is, dat men mét een hogere kwali teit toch wel zo n 10 procent minimaal goedkoper zal uitkomen. Volledig ontwikkelde bouwmethode stadium verkeert, met alle kinderziek tes vandien Dat is niet het geval De HSB-methode is tot in de kleinste on derdelen uiterst vakkundig uitgekiend en ontwikkeld Natuurlijk is de HSB ook getoetst aan de Modelbouwveror dening, anders zou de bouw hier im mers ondenkbaar zijn. Ook aan de be staande Voorschriften en Wenken vol doet HSB. In Leusden Het is natuurlijk onmogelijk om alle Ook in Nederland wordt momenteel (zij het voorzichtig) houtskeletbouw toe gepast zoals in 's Gravenpolder in Zeeland. Deze huizen, met een inhoud van 550 m zijn luxueus uitgevoerd met keukeninrichting, verwarming etc. De bouw prijs, inclusief b.t.w. maar zonder de grond, was f.210,-- per m Deze bouw methode leidde in 's Gravenzande tot een besparing van 20 procent in vergelij king met de kosten van de tradionele bouwmethode. de rijkssubsidie inzake energiebespa ring en ook dat is een voordeeltje. De prijs Een belangrijke vraag is, of HSB nog niet teveel in het experimentele voordelen en de eventuele nadelen van HSB in dit korte bestek op te sommen. Op de voorlichtingsavond, volgende week woensdag, kan men u deskundig voorlichten Interessant in dit verband is wel licht, dat de gemeente Leusden wel willend tegenover deze vorm van bouwen staat en ook het projekt van de initia tiefnemers in Leusden met bijzondere belangstelling tegemoet ziet. Binnen het gemeentebestuur is en thousiasme genoeg voor deze vorm van bouwen. Met name wethouder Wagenaar is er onder meer een voorstander van. Ir. J A Dortmond, hoofd van de ge meentelijke afdeling Stadsuitleg: Juist door de snelheid waarmee in HSB kan worden gebouwd, acht de ge meente Leusden deze bouwmethode aan trekkelijk Hoewel de gemeente op dit moment niet zelf plannen in ontwikkeling heeft, die in houtskeletbouw kunnen wor den gerealiseerd, staan wij welwillend achter de plannen van de groep initia tiefnemers, die dat in Leusden willen realiseren Maar toch zal het waar schijnlijk een langere termijnplanning worden, omdat er te weinig ruimte in het eerste deelplan van de Tweede Fase zal zijn. Zoals bekend zullen er in dat deelplan slechts 72 woningen in de vrije sektor gebouwd kunnen worden, terwijl er al een vrij lange lijst van gegadigden is." Een mogelijkheid is, dat die gegadig den na de voorlichtingsavond mee gaan doen aan de coöperatie, die in Leusden houtskeletwoningen wil gaan realiseren Een advies vande heer Dortmond ,,Zij, die mee willen doen. moeten zich zo snel mogelijk in laten schrijven als gegadig de voor een kavel bouwgrond in de Tweede Fase Coöperatie De op te richten Coöperatie van Leus dense adspirant - houtskeletbouwers biedt natuurlijk ook tal van voordelen Men kan namelijk gezamenlijk bepalen, hoe er zal worden gebouwd, hoe er zal worden gefinacierd etc. Een volledig inspraakorgaan dus van bewoners, die dan straks in een huis zullen komen, zoals zij dat hebben gewenst Binnenkort zal het Houtvoorlichtings instituut een prijsvraag uitschrijven voor het ontwerpen van een complex van ongeveer 100 woningen in HSB Er zijn nu al ongeveer tien gemeenten, die ge ïnteresseerd zijn in een dergelijk wo- ningbouwprojekt, temeer, omdat het winnende ontwerp gebouwd zal worden met subsidie van de overheid. Ook de gemeente Leusden is geïnteresseerd, maar het is nog niet bekend of zij ook definitief grond beschikbaar zal stellen voor de realisering van een dergelijk projekt Overigens komen HSB-wonin gen in ieder geval in aanmerking voor Eén van de belangrijkste zaken is natuurlijk de prijs, die een dergelijke HSB-woning moet gaan opbrengen De Leusdense initiatiefnemers voor HSB gaan uit van kavels van 200 tot 450 vierkante meter en komen dan op een prijs van een woning (inclusief de grond) die tussen de f120.000,-- en f 150.Ó00,-- ligt Er zijn op dit moment al verschillende Leusdenaren, die daar wel wat in zien Denkt u er ook zo over, dan kunt u alle informatie krij gen van mevrouw C J M Wesenaar, Bruinhorst 14, telefoon 2438 Het overwegen waard Aan de hand van tal van studies, rapporten en de praktijk, ligt er een grote toekomst open voor de toepas sing van houtskeletbouw in Nederland. De vele voordelen zullen ongetwijfeld bij velen de doorslag geven. Meer woon kwaliteit, meer gevarieerde woonom geving, de snelle bouwtijd, de accep tabele prijs, de energie-besparing en het beschermen van het milieu: alle maal zaken, die het overwegen waard zijn. In een vooruitstrevende gemeen te als Leusden heeft een dergelijk projekt wellicht voldoende kans op succes. Maar dat wil niet zeggen, dat alle problemen, die bij een dergelijk projekt komen kijken, nu al zijn op gelost. Mevrouw Wesenaar en de groep initiatiefnemers zullen nog heel wat werk moeten verrichten om alles ,,rond" te krijgen. Maar wellicht is dat alle inspanning ten volle waard. Een groep Leusdenaren heeft het initiatief genomen om tot de bouw van een reeks woningen in houtskeletbouw te komen. Een ongetwijfeld lofwaardig initiatief, vooral als men ziet, wat voor voordelen een dergelijke bouw methode oplevert. Afgezien nog van de prijs, zullen de verschil lende factoren als milieu-be- schermiog, energiebesparing, woningvariatie e.d. de milieube wuste Leusdenaren wel aanspre ken. De gemeente Leusden staat welwillend tegenover een derge lijk project, zo kregen we te ho ren van gemeentezijde. Een ver heugende zaak, maar toch is wel willendheid alleen niet voldoen de. De gemeente Leusden, die in het verleden bij de bouw van de eerste fase - ondanks alle kri tiek - toch wel heeft bewezen open te staan voor nieuwe ideeën en nieuwe woonvormen en dat ook zo mogelijk in de praktijk heeft gebracht, zou het nu naar buiten getreden particuliere initiatief op alle mogelijke manieren moe ten steunen. Het is nog niet bekend, of de gemeente Leusden mee gaat doen aan de prijsvraag, die het Hout voorlichtingsinstituut gaat uit schrijven. Is dat wèl het geval, en Leusden wordt uitgekozen om de woningen te bouwen, dan zal dat met overheidssubsidie kunnen gebeuren. En ook dat is een aan trekkelijke zaak. Het nieuwe Leusdense initiatief biedt overi gens nog andere voordelen, die niet direkt naar voren komen. Bij het slagen van het projekt is de mogelijkheid groot, dat er tientallen woningen ïndepremie- sektor vrij zullen komen, waar door de woningzoekenden in Leus den snel aan een woning kunnen worden geholpen. In de Leusdense gemeenteraad hebben verschillende raadsleden meerdere malen gepleit vooreen meer gevarieerde woningbouw met een aantrekkelijke woonom geving. Houtskeletbouw biedt een dergelijke mogelijkheid en is ge makkelijker te realiseren dan de normale woningbouw in steen of beton. De Tweede Fase heeft een vrij grote vertraging opgelopen De mogelijkheid om door raiddel van de snellere HSB-methode een deel van die vertraging in te lopen, zal ook een punt in het voordeel van deze methode zijn. Boven dien is er wellicht een plaatse lijke aannemer te interesseren, die vaker met hout heeft gewerkt en in staat zal zijn om het pro jekt uit te voeren. Waarmee de werkgelegenheid weer is gediend. Kortom: voldoende faktoren, die het overwegen waard zijn. V. Terughoudendheid i Dat is voor een groot deel te danken aan de terughoudendheid, waarmee de Nederlandse bouwwereld tot voor kort ^de houtskeletbouw heeft bekeken. Ter wijl men in Canada, de VS en d^ Skan- dinavische landen al jaren geleden ,deze methode toepasten voor kwali- teitsbouw, leefde in Nederland nog veelal de gedachte, dat houtbouw niet 20 duurzaam kan zijn als de steen- of .betonbouw. Op zich een verkeerde ge dachte. omdat skeletbouw niet zomaar onder de noemer houtbouw" kan wor den gebracht. Houtskeletbouw is name lijk geen houtbouw. Volgens het Hout voorlichtingsinstituut een enorm mis sverstand. Houtbouw is immers een vrijblijvende benaming voor alles wat rvan hout is gebouw, goed of slecht, Verschillende (buitenlandse) voorbeelden van houtskeletbouw.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5