Pessimistische geluiden over ontwikkeling bedrijfsklimaat Historisch naslagwerk van dr. J. Hovy bevestigt ontstaan van Lisiduna (Leusden) omstreeks 777 BEDRIJFSLEVEN EEMLAND ENQUETE KAMER VAN KOOPHANDEL: .EUSDER KRANT - Historie Knelpunt DONDERDAG 22 JANUARI 1976 DOOR BERT VOS LEUSDEN - Vorige week vrijdagmiddag overhandigden Amersfoortse boek handelaren het eerste exemplaar van „Amersfoort in Prent" van de Amers foortse gemeente-archivaris dr J. Hovy aan burgemeester en wethouders van Amersfoort. Een puur Amersfoortse aangelegenheid, waar we normaal ge sproken aan voorbij zouden zijn gegaan, als in het desbetreffende boek „Amers foort in Prent", louter en alleen de Amersfoortse historie zou zijn beschreven. Dat is echter niet het geval Ook de vroegste geschiedenis van Leusden (Lisiduna) staat in dit boek vermeld, zodat het de moeite waard is om het boek op deze plaats extra aandacht te geven. Vooral, omdat volgend jaar Leusden 1200 jaar bestaat. Uit het boek ontlenen we de volgende gegevens: fte/omJI rjk Het kasteel Stoutenburg, zoals het er in de zeventiende eeuw uitzag De Leusderpoort van Amersfoort, zoals die er uitzag in de achttiende eeuw, getekend door Warner Horsting (1756-1815), in 1794. De poort bestaat nu niet meer. De poort stond ongeveer op de plaats, waar de Arnhemsestraat (toen Slijkstraat) uitkomt op de Stadsring. „Nog voordat ergens in de geschrif ten de naam Amersfoort ter sprake kwam, werd de naam Lisiduna reeds genoemd. In 777 schonk koning Karei de Grote aan de Bisschoppelijke kerk te Utrecht een aantal landgoederen en woeste gronden De oorspronke lijke schenkingsorde is niet bewaard gebleven, wel een afschrift uit de twaalfde eeuw, dat zich nu in het Rijks archief te Utrecht bevindt. In de koninklijke schenkingsorde van 777 wordt onder andere de „villa" (landgoed, bewerkt door horige boe ren) Lisiduna vermeld. En deze villa is de grondslag voor net huidige Leus den. In „Amersfoort in Prent" wordt ook een deel gewijd aan het kasteel Stoutenburg, dat vooral vóór 1259 (het jaar waarin Amersfoort haar stads rechten verwierf) een belangrijke plaats was, omdat heer Wouter van Amers foort hier zijn residentie had Op de zelfde dag waarop de stadsrechtver lening plaatsvond, droeg Wouter het versterkte huis Stoutenbergh (Stou tenburg), dat hij op zijn goed ten oos ten van Amersfoort bouwde, over aan bisschop Hendrik van Vianden en ont ving het als leengoed' terug, onder de voorwaarde, dat het kasteel zo nodig ter beschikking zou staan van de bis schop ten behoeve van de landsverdedi ging (het werd een zogenaamd open huis van het Sticht). Zo maakte bisschop Kaart van Amersfoort en omgeving uit 1692, waarop tal van namen, die ook nu nog een belangrijk bestanddeel vormen van de Leusdense topografie Het landgoed Heiligenberg ge tekend door B. C. Koekoek en ge lithografeerd door J. A.Daiwail- le (Museum Flehite - Amers foort), zoals het er in de eerste helft van de negentiende eeuw uitzag. Voordien was de plaats erg belangrijk voor Amersfoort. Op de heuvel Heiligenberg of Hohorst stichtte bisschop Ans- fried (995-1010) een kloostertje, waarin hij zijn laatste levensja ren doorbracht. Overblijfselen van het kloostertje werden in het begin van deze eeuw opgegraven en bevinden zich nu in museum Flehite. Op het goed, dat ook aan de Sint Paulusabdij behoorde, zetelde in de Middeleeuwen de voogd (beheerder) van de abdij- goederen in de streek. Tot die goederen behoorde de villa „Amersfoirde". De kerk en toren van Oud-Leusden, op een tekening van Jordanus Hoorn, eigendom van koningin Juliana en te vinden in het Koninklijk Huisarchief. Het kerkje werd in 1828 afgebroken, het torentje, daterend uit omstreeks 1300, staat nog steeds op het oude kerkhof. Hendrik behalve de stad Amersfoort ook het machtige leenmannengeslacht van zich afhankelijk Wouter bleef na 1259 niet op de Amersfoortse hof wo nen, maar hij vestigde zich meer en meer op kasteel Stoutenburg. Zijn zonen gingen zich meer en meer naar deze bezitting in plaats van naar Amersfoort noemen Hoewel hun machtspositie in deze streek beperkt was geworden, ble ven Wouter en zijn zonen gedurende de tweede helft van de dertiende eeuw nog een. belangrijke rol in het Nedersticht spelen. Door de drooglegging en de ontgin ning van de noordelijke Gelderse Vallei die in 1132 was begonnen kwamen de voornaamse woonkernen van Leusden toegang verschatte tot de weg naar Oud- Leusden, de Leusderpoort heette." Wie zich meer wil verdiepen in de geschiedenis van Eemland, met name in dat van Amersfoort en omgeving, vindt in „Amersfoort in Prent" een schat aan gegevens en kostelijke illustraties. Het boek is uitgegeven door de Euro pese Bibliotheek te Zaltbommel en kost tot 1 mei f49,50. Na dit tijdstip gaat het boek f55,-- kosten. reeds in de Middeleeuwen in Hamers- veld (nu Leusden-Centrum) en Leus broek (nu Leusden-Zuid) te liggen en nam Oud-Leusden sterk in betekenis af Toch bleef men nog lange tijd dit enigszins excentrisch gelegen buurt schap bij uitstek als Leusden beschou wen Daar lag immers de moederkerk van vele parochiekerken in de wijde om trek, ook die van de Amersfoortse St Joris. Vandaar ook dat de oudste naam van de Amersfoortse stadspoort, die (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT - Zoals drs. A.J. de Groot, voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken in A- mersfoort, in zijn nieuwjaarsrede al liet weten, hebben een groot aantal bedrijven in regio het niet gemakke lijk. De kamer is tot deze conclu sie gekomen via een enquête over de bedrijfsontwikkeling 1975, gehouden on der de bedrijven binnen het werkge bied van de Kamer. Volgens de uitslag van de enquête heeft 84? van de ondernemingen in het district een negatieve ontwikkeling van het economisch resultaat over 1975 moeten constateren. Van de ge ënquêteerde bedrijven (1957 werden tangeschreven, 1401 deden mee) ant- IWordde 36% dat het netto bedrijfs resultaat gedaald was. Bijna de helft yin der> ondernemingen (48%) liet we ten dat de bedrijfsontwikkeling gelijk lebleven was of slechts met tien pro cent toegenomen. „Met inachtneming van de inflatoire ontwikkeling, zoals lie zich het afgelopen jaar aftekende ook voor die groep in feite van een ~eele achteruitgang gesproken wor- ler aldus de Kamer, die zodoende ian de genoemde 84% komt. Slechts 16% van de ondernemingen kon mede delen dat het economisch resultaat met meer dan 10% was toegenomen. Bijna de helft van de ondernemers, die aan de enquête hebben meegedaan, vonden hun rendementspositie onvol doende voor een verantwoorde bedrijfs voering. Als belangrijkste oorzaken van deze slechte situatie worden ge noemd de sterke loonkostenstijging en een achterblijvende omzetgroei MINDER ONGUNSTIG Overigens is de situatie in Eemland nog met zo slecht als elders in het land De regionale enquête is vrijwel door alle Kamers van Koophandel ge houden. zodat een vergelijking moge lijk is In vergelijk met de landelijke situatie kunnen de Eemland-cijfers ..iets minder ongunstig" genoemd wor den De rendementspositie van de bedrij ven varieert per bedrijfstak De groot- handelssector zit momenteel in de kwade hoek Daar werd door niet min der dan 55% een onvoldoende renda bele positie gemeld Daarop volgen de detailhandel (45%). industrie (42%) en dienstverlening (42%). Binnen de industrie zitten vooral de textiel- en schoenenfabriek moeilijk Ook de metaalsector en de chemische industrie onderscheiden zich in on gunstige zin ten opzichte van andere bedrijfstakken Verhoudingsgewijs val len de bouw, de voedings- en genot middelenindustrie en de grafische branche mee Is het bij de detailhandel met name de non-food sector die het zwaar te verduren heeft, bij de groep vandiens ten komen vooral horeca en trans portondernemingen in de minder ren dabele sfeer terecht EXPORT De enquête van de Kamer vroeg ook naar de ontwikkeling van de export van de bedrijven in de regio. Bij een kwart van de bedrijven nam de ex port met meer dan 10 toe. Bij 43% bleef de export gelijk terwijl 33% een teruggang constateerde. De Bene- lux-landen en Duitsland bleven voor de Eemland-bedrijven de belangrijkste handelspartners INVESTERINGEN De iets meevallende vergelijking voor de rendementcijfers van Eem land met Nederland gaat niet op, wan neer de cijfers voor de investeringen op een rij worden gezet Niet minder dan 41% van de ondernemingen in het district van de Amersfoortse Kamer van Koophandel heeft in 1975 afgezien van belangrijke investeringen, terwijl een ongeveer even grote groep van bedrijven een achteruitgang van het investeringsniveau, in reële termen gesproken, moest constateren Het feit dat de stagnatie van de investeringen in Eemland zich nog in iets sterkere mate voordoet dan in geheel Nederland het geval was, biedt dan ook geen goede perspectieven Dit temeer, daar 40% van de wel gedane investeringen uit sluitend het karakter van vervanging droeg Belangrijkste oorzaken voor deze ne gatieve investeringstendens zijn blij kens de enquête onzekere toekomst (32%), fiscale klimaat (22%), winst- ontwikkeling (16%) en liquiditeitsposi- tie (15%). Slechts 15% van de deelnemers aan de enquête hebben de in 1975 gedane investeringen geent op uitbreiding De ze zogenaamde breedte-investeringen manifesteerden zich naar verhouding in meerdere mate in de voedings- en genotmiddelenindustrie (29%) alsmede in de „zakelijke dienstensector" (36%) SOMBER Het toekomstperspectief, dat door de enquêteresultaten wordt geschetst, kan als somber worden gekwalificeerd voor 1976. Van de respondenten ver wacht 32% een (verdere) winsdallng, 56% hoopt de economische positie enigszins te kunnen consolideren, ter wijl slechts 12% een reële verbetering van het netto-bedrijfsresultaat hoopt te kunnen bewerkstelligen. Met deze niet al te optimistische verwachtin gen onderscheidt het district van Ka mer Amersfoort zich nauwelijks van het algemene Nederlandse beeld. Dui delijke pessimistische geluiden komen van de textielindustrie, de bouw- en metaalsector alsmede de groothandel. De onderzoekresultaten indiceren voorts een geneigdheid tot verdere achteruitgang van de investeringen in dit gebied. TERUGLOOP WERKGELEGENHEID Bij het onderzoek is ook de ont wikkeling van de werkgelegenheid ge durende 1975 nader geanalyseerd. De cijfers tonen aan, dat over het geheel genomen het aantal arbeidsplaatsen bij de deelnemende bedrijven is ver minderd met 545 personen Het gaat hier om ca. 2% van het totale aantal arbeidsplaatsen bij deze ondernemin gen Deze teruggang van de werkge legenheid in Eemland is minder dan in geheel Nederland het geval was (4%). Op het vlak van de werkgele genheid onderscheiden de detailhandel in „food", de groep „overige dien sten", alsmede de makelaardij zich in gunstige zin. In deze branches was van een toeneming van de werkge legenheid sprake van respectievelijk 1%. 2%, en 3% Deze ontwikkeling was overigens bij lange na niet voldoende om het verlies in de andere bedrijfs takken op te vangen Met name in de textielindustrie alsmede in de bouw nijverheid viel een sterke teruggang van het aantal arbeidsplaatsen te be speuren. PERSONEELSPROBLEMEN Frappant bij deze teruggang van het aantal arbeidsplaatsen is het gegeven, dat nog immer 31% van de onderne- t mingen met personeelsproblemen kampt Het feit dat dat zelfs in ster ke mate in textiel- en bouwindustrie het geval is, illustreert het struc turele karakter van de werkloosheid in onder meer die bedrijfstakken. Ook in de metaalsector, de detailhan del en de zakelijke dienstverlening bestaan verhoudingsgewijs veel onver vulde vacatures Via de enquête kan ook worden na gegaan welke mutaties zich inde werk gelegenheid voor personen van 18 jaar en jonger zowel als voor buitenland se arbeiders zich hebben gemanifes teerd Het aantal arbeidsplaatsen be zet door jongeren is bij de deelne mende ondernemingen met 8% afge nomen De invoering van het minimum jeugdloon alsmede de partiële leer plicht vormen hiervoor de belangrijk ste verklaring In verschillende ïn- dustneële sectoren, detailhandel en dienstverlening is deze tendens het sterkst te bespeuren Het aantal ar beidsplaatsen bezet door buitenlan ders is gedurende 1975 in Eemland met 5% afgenomen. Hier springt de teruggang van de werkgelegenheid voor met-Nederlanders bij de groothandels- sector het meest in het oog

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7