Leusdenaar Max van Haascn „Het spijt me nog altijd, dat ik geen „Groot Schutter hoef" klassieke opleiding heb gevolgd" bestaat 30 jaar Eric Jurgens in het Politiek Avondgebed G. DE ZWART NEGENTIG IR. G. DE ZWART NEGENTIG JAAR: Jeugdraad vergadert LEUSDER KRANT - KIJK OP KUNST DONDERDAG 22 JANUARI 1976 Samenleving r weten het zeker en werpen het geloof Wk fl| I fl als een zekerheid op Anderen weten FREEDOM Ook inkleur, het mooie „Hidden free- lom" Een dubbel beeld van vrijheid en gevangen zijn Het oproepen van de vraag of er werkelijke vrijheid be staat Ergens is de mens toch altijd een gevangene, van zijn gedachtenwe- reld. van zijn milieu, van de maat- schappijstruktuur Er bestaat een be grip vrijheid, ergens verborgen De vogel, die wegwiekt naar andere verre oorden. Die in het luchtruim het vrij zijn betreft De menselijke vrijheid is verscheurd, en bestaat niet werke lijk Tenslotte moet u eens naar de bei de landschapsweergaven de nrs 31 en 32, twee prachtige zuivere natuur beelden in kleur In ..Fata Morgana toch ook weer een dubbele betekenis. Een categorie planten is duidelijk van kleur en vromgeving Groeit vanzelf- sprekend vertikaal opgericht naar zon. De andere categorie is vaagbh van kleur en groeit dwars Je z het of je ziet het niet Bestaat natuur of is ook deze slechts een morgana? Bestaat er nog werkelijl natuur, of zitten we opgescheept m het flauwe rudiment dat de menshe ons na al zijn ingrijpen overliep SUBTIEL Subtiel werk. de moeite van de kori rit naar Maarsbergen dubbel en dwaï waard ..Projekt Maarsbergen" is gr: opend op woensdag, zaterdag enzond^; van 14 00 tot 17 00 uur. woensdagavond' van 19.00 tot 21.00 uur. en na telefc nische afspraak met 03433-257. (Van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Dit jaar bestaat het enige particuliere bejaardenhuis in de gemeente Leusden, „Groot Schuttershoef" aan de Arnhemseweg in Leusden- zuid, dertig jaar. Eind 1946 is het huis opgebouwd, nadat het gebouw afbrandde door - naar men zegt - ?c{.ge nalatigheid van de toen in huis verblijvende Cana dezen, die op de zolder wat onvoorzichtig omsprongen met een sigarettenpeukje. „Groot Schuttershoef" is geen groot tehuis. Het biedt onderdak aan zes be jaarden. De direktie wordt gevormd door de heer en mevrouw G. van den Hoek Het huis heeft een volledig aangepaste accommodatie en is officieel goedgekeurd door de Stichting Landelijke Bejaardenzorg Utrecht Onze medewerkster, Anco Mali, had een gesprek met één der inwoners van „Groot Schuttershoef", de heer ir G. de Zwart, die vorige week negentig jaar werd. Een gesprek, niet zozeer over het tehuis zelf, dan wel over het leven van één van haar bewoners. AMERSFOORT - In november 1974 deed de Raad van Kerken Nederland vanuit zijn konferentie in Lunteren eeD oproep om te gaan werken aan een nieuwe levensstijl. Deze oproep kwam voort uit het besef dat de welva rende minderheid in de wereld zoveel van de bodemschatten en energievoor- raden opsoupeert dat ze daarmee de meerderheid tot armoede en onder ontwikkeling veroordeelt, en de komen de generaties met de schulden laat zitten. Onder auspiciën van de Sec tie Sociale vragen werd een werkgroep Nieuwe levensstijl gevormd bestaande uit bekwame personen die bereid wa ren het moeizame proces van de con cretisering van de oproep in Lunte ren ter hand te nemen. Van de kant van de werkgroep verschenen tot nu toe een krant en een brochure (geti teld door het oog van de naald De publicaties willen voorlopig niet meer dan een denkproces op gang brengen in parochies en gemeentes. Men wil inzichten wortel laten schieten en la ten groeien die op den duur heel onze cultuur een andere richting zullen ge ven. Het politieke avondgebed wil daar aan voorde Amersfoortse gemeenschap een kleine bijdrage geven De bijeen komst van het PAG op zondagavond 25 januari a s zal in het teken staan van de noodzaak en de mogelijkheid van een nieuwe levensstijl Zoals ge bruikelijk bestaat het Politiek Avond gebed weer uit een driepoot informa tie, meditatie en aktie. De informatie op deze avond zal ver zorgd worden door Eric Jurgens, Bert Stuurwold en een vertegenw oordiger van de werkgroep Christenen voor Socia lisme. Eric Jurgens, oud-parlementarier en huidige voorzitter van de NOS zal vertellen wat hij verstaat onder nieuwe levensstijl en ingaan op de mogelijk heden deze gedachten economisch en politiek te realiseren. Zeer nadrukke lijk is hem gevraagd naar de conse quenties voor zijn persoonlijk leven. Bert Stuurwold is verbonden aan de Interkerkelijke Stichting voor Vor mingswerk t.b v ontwikkelingssamen werking Hij heeft zijn basis in Nij- kerk Ook hij zal ingaan opdenoodzaak van een nieuwe levensstijl en op de mogelijkheden die ieder van ons per soonlijk heeft om daaraan mee te wer ken Vanuit de beweging „Christenen voor socialisme" is nogal wat kritiek uit geoefend op het initiatief van de Raad van Kerken. Men vreesde een te grote vrijblijvendheid en men had de indruk dat de kerken de machtsstructuren van de politiek en de economie (Multina tionals) te weinig onderkende Daarom is een vertegenwoordiger van deze beweging (Jan Bonsen) gevraagd kii- tische kanttekeningen te maken bij de uiteenzettingen van Eric Jurgens en Bert Stuurwold De bijeenkomst van het PAG begint met warmpraten in diskussiegroepen. Dan volgt vanaf half negen het plenaire deel waarin naast de informatie Riet Spruit voor de meditatie zal zorgen en de totale stuurgroep een aantal plannen voor de stad Amersfoort zal presenteren. De avond wordt besloten met een forumgesprek en de vertoning van de film „De Rhinocerossen", een zeer knappe tekenfilm van de Poolse regisseur Jan Lenica De film is gebaseerd op een verhaal van Eugene Ionesco De bijeenkomst van het Politiek Avondgebed vindt plaats indeR.K.kerk aan 't Zand. Aanvang 20.00 uur. D bijeenkomst is voor iedere geinteres seerde gratis toegankelijk. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Volgende week dinsda (27 januari) wordt er een algemen vergadering gehouden van de Stich ting Jeugdraad Leusden. Deze begin om 20.00 uur en wordt gehouden in d raadszaal van het gemeentehuis aan d Hamersveldseweg De agenda vermeld onder meer behandeling notulen e binnengekomen stukken, gezamelijk vergadering met provinciale jeugdraa op 23 februari, bespreking ontwer subsidie-verordening en rooster va aftreden bestuursleden GESPLETEN Eveneens in zwart-wit de mooie tekeningen op het thema „Gespleten' Het woord thema kan hier misschien beter vervangen worden door arche- gevoelen, oer-gewaarworden. In uiterst sobere vlakken geeft Max van Haasen in deze serie het menselijk gelaat weer, waarvan zich slechts een ge deelte aan de buitenwereld vertoont. Het grootste gedeelte is wél aanwezig, maar toont zichzelf niet in zijn ware gedaante ToneelMaskerade .'Gesple tenheid Max van Haasen duidt zijn gedachten en gevoelens eerder aan dan dat hij ze konkreet in litteraire beel den omzet „Gespleten" I, II en III. hoeveel kanten kan de mens uit, de zelfde mens die zich zo of zo voordoet, en die op een andere categorie men sen weer een geheel andere indruk kan maken, omdat hij zich weer van een geheel andere zijde toont NATUUR Uit een vorige periode eveneens Woensdag 7 januari 1976 is Ir. G. de Zwart, wonend op „Groot Schut tershoef" aan de Arnhemseweg nr. 10 in Leusden-Zuid, negentig jaar gewor den Negentig jaar, een respektabeleleef tijd Voor ons mede aanleiding om de hoogbejaarde heer te gaan bezoeken en geluk te wensen j§ Zelf is hij er niet erg van onder de indruk. H» .Negentig jaar. dat komt tegen woordig wel vaker voor," zegt hij .iOverigens is 't helemaal geen ver dienste, hoor, 't Komt vanzèlf. - Mijn vrouw heeft altijd goe<j voor me gezorgd Ik had toen, en ik heb nü, een goed leven Wij leefden in ons eigen kringetje, wij waren echt op onszelf, leidden een huiselijk leven, met onze kinderen. Wij hielden niet van het uitgaansleven 'Eigenlijk heb ik een kluizenaars- natuur ik ben geen gezelschapsman heb een rustig en geregeld leven gehad in een prettige, ambtelijke loop baan ,Wilt u iets daarover vertellen? Waar u geboren bent, gestudeerd en gewerkt hebt." „Ik werd op 7 januari 1886 geboren in Voorburg, bij Den Haag Mijn voor ouders woonden daar al, van ouder op ouder Mijn grootvader was aannemer, mijn vader was architekt Zo was het geen wonder, dat ook ik in de bouw wereld terecht kwam Van Voorburg uit kon ik goed naar Delft gaan, en zo studeerde ik omstreeks het jaar 1914 af als bouwkundig ingenieur De juiste datum moet u mij niet vragen, want ik ben niet sterk in het onthouden van jaartallen! Het was niet zo'n goede tijd voor de bouw De Eerste Wereldoorlog brak uit. Ik ben gaan solliciteren en kwam als adjunkt-direkteur van Gemeente werken in Enschede Van Enschede ging ik terug naar Den Haag als ad- junkt-Rijksbouwmeester voor het de partement .Justitie Daar ben ik weg gegaan omdat de afdeling Justitie-ge- bouwen werd opgeheven Toen kwam ik als architekt-eerste-klas bij Bouw en Woning Toezicht in Utrecht, waar ik vijfentwintig jaar geleden werd ge pensioneerd als direkteur." „Welke bouwwerken zijn er van uw hand9" „De tijden waren slecht. Veel werd er niet gebouwd. Ik werkte mee aan enkele dienst en bijgebouwen bij Justitie. In Utrecht leverde ik een bijdrage aan het bouwen van een kompleks volkswoningen, en in Beesterzwaag bouwde ik een kan tongerechtje De heer De Zwart lacht bescheiden „Verder geen enkel representatief ge bouw om te noemen Het was de tijd van de Eerste We reldoorlog, de wereldkrisis van 1930, en de Tweede Wereldoorlog „Nee. het veel bouwen is er niet van geko men daar waren de tijden te slecht voor," voegt de heer De Zwart er nog eens nadrukkelijk aan toe. „Vooral de laatste tijd in Utrecht hield ik me méér bezig met het toezicht op de bouw. „Had u ook zitting in welstands kommissies?" „Ik werd uitgenodigd voor de zit tingen der welstandscommissies. Als een bouwplan op het stadhuis was ingediend, brachten wij er rapport over uit. en toetsten het aan de bouw verordening, waarmee het uiteraard niet in strijd mocht zijn. De welstands commissie was een zelfstandig li chaam. dat een afzonderlijk rapport over het plan uitbracht „Misschien hebt u wél een ontwerp gemaakt voor uw eigen woonhuis?" „Ook daar is het niet van gekomen Ik leefde in de tijd van twee wereld oorlogen, èn ik had te maken met ver schillende overplaatsingen Nee, ikheb nooit een huis voor mezelf ontwor pen.' „Wat uw levensloop betreft, waren we bij Utrecht gebleven. Wanneer kwam u naar Leusden9" „Na mijn pensionering bleven we aanvankelijk in Utrecht wonen. Toen mijn vrouw verzorging nodig had gingen wij in „Kruisbeek" te Driebergen wo nen. Daar zijn we uitgebracht. Dat was verschrikkelijk Het is de ergste brand geweest, die ik ooit - mijn ambtelijke loopbaan meegerekend - heb meege maakt Het was allemaal héél angstig. We moesten toen iets anders zoeken en zo'n jaar of zeven geleden kwamen we naar Leusden De juiste datum weet ik niet meer Ach, waarom moet het allemaal in de krant Ik draag niet bij aan de bloei van Leusden dét kan ik op mijn leeftijd niet meer. Ik vind het hier wél erg mooi. Ik wandel elke dag in de bossen. „Eén van uw huisgenoten zegt, dat u hier in de omtrek elke boom, elke plant in het bos kent!" „Fietsen en zwemmen heb ik óók altijd veel gedaan, maar dat kan nu niet meer „Mag ik u vragen naar uw hobbies en uw interessesfeer?" „Ik lees heel veel, vooral over oude bouwkunst. De antieke en de Romaanse architektuur bewonder ik zeer. Voor de moderne bouwkunst kan ik niet zo warm lopen Ik lees het Utrechts provinciaal dag blad, omdat ik met Utrecht de meeste banden heb behouden Vroeger las ik ook de Rotterdammer, voornamelijk voor de recensies Maar ik moet me hoeden voor de kleine lettertjes: die zijn vaak tè in spannend Ook houd ik erg veel van muziek Mijn vrouw was pianiste van het Con servatoire in Den Haag Er kwamen altijd héél goede muzikale krachten bij ons aan huis Als er kamerkon- serten waren, speelde ik graag mijn partij mee op de violoncello. Maar ik was maar een amateur, hoor. Als ik bij mijn oudste dochter in Genève ben, speel ik nog wel eens op de violoncel, dat is een familie-instrument gewor den' Ik ging erg veel naar konserten Mijn schoonzoon heeft een stereo- installatie voor mij aangesloten, met koptelefoon, zodat ik in de stoel, waar in u zit, rustig naar muziek kan luis teren, zonder dat ik mijn medebewo ners stoor Met veel liefde en waardering spreekt de heer De Zwart over zijn beide doch ters, beide classica. De jongste dochter kreeg een beurs om in Oxford te stu deren en is lerarefi klassieke talen aan het Jordanlyceum. De oudste dochter kreeg een beurs aangeboden om in Parijs te studeren en is nu professor in Genève „Het verstand en de knapheid hebben ze van hun moeder," zegt de heer De Zwart „De belangstelling voor de klas sieke wereld toch zeker van die de antieke bouwkunst bewondert. Hebt u zelf ooit Latijn en Grieks willen leren?" „Het spijt me nóg altijd, dat ik geen klassieke opleiding heb gehad, maar destijds deed je dat niet, vanuit een dorp „Hebt u kleinkinderen?" „Ik heb een kleindochter, die psy chologe in Genève is En een kleinzoon in Londen, die daar assistent is. en die in Cambridge wis- en natuurkunde heeft gestudeerd. En sinds zes maanden heb ik van deze kleinzoon in Londen een achter kleinkind, waar ik erg mee ben inge nomen." Als u dit gesprek met de 90-jarige heer De Zwart leest, zijn de kinderen en kleinkinderen naar Holland over gekomen om hun vader en grootvader te feliciteren De receptie werd ge houden in hotel „De Witte" in Amers foort Wanneer ik de heer De Zwart ten slotte vraag hoe hij over deze tijd denkt, zegt hij héél voorzichtig „Och. ik houd me echt alleen met mijn vak bezig Van politiek heb ik geen ver stand Er zijn veel dingen, die ver beterd zijn Ik vind het niet erg, hoor, als'de mensen tegenwoordig wat losser zijn dan vroeger Dat is wel goed Maar overigens pas ik me niet zo makkelijk meer aan Met dat aanpassen valt het overigens wel mee. De heer De Zwart houdt van de Leusdense bossen, zoals hij vroeger hartstochtelijk hield van de zee. Vanuit Voorburg maakte hij veel wandelin gen door de duinen en ging dan over het strand terug. Hij hield van de rust en de grote ruimte Maar nèt zo lief is hem de stilte van Den Treek en het majestueuze van de hoge, oude bomen Wij wensen de heer De Zwart vele jaren in goede gezondheid in onze ge meente toe. Anco Mali Heel erg teer vind ik nr 28, „Me- I lancholie", waar <n kleur - Max van ml fl m aN Haasen maakt ge uik van fijne kleur- W0 rfll flPT llf I WK* W\ m\ wtm MMII rasters - de droefheid en de IP*I I I wÊ I I I Ifl f I worden uitgebeeld. De weemoed om I L I H I JUljl m m U het tekortschieten van het menselijk m U m ar m denken, de menselijke gewaarwording MAARSBERGEN - In „Projekt Maarsbergea", Haarweg 13a te Maars bergen, eksposeert tot en met zondag 1 februari de Leusdense kunstenaar Max van Haasen. Hij eksposeerde er zijn mooie, gevoelige tekeningen teza men met drie andere artiesten Plony van Zuylen, monodrukken; Meintje Pe ters, weelsels. Kees Beijlsmit, kera miek. In „Projekt Maarsbergen" ziet u eigenlijk een overzicht uit verschil lende perioden van Max van Haasens werk De zwart-wit pentekeningen op het arche-type van kerk. gezag en paus zijn ook aanwezig. Kijkt u naar „Dodelijke natuur", in zwart uit een dood gezicht, omgeven door levende bladeren. De eeuwige vraag van leven en dood. De mens, die is vastgelopen ondanks zijn hang naar het leven De vraagstelling van het waarom treedt in deze tekening duidelijk naar voren De mens denkt er. zwoegt, en zoekt naar verklaringen, die hij wel nooit zal krijgen Het blijft onbestemd, het blijft een niet beantwoorde vraag Velen De melancholie over de mogelijkheid tot communicatie, de eenzaamheid van de mens Ik moet denken aan Slauerhoff „Dan weet men opeens alleen, alleen leeft de mens op aard, of hij golven slechts heeft om zich heen, of met kinderen zit bij de haard Die melancholische blik in de ogen, die Max van Haasen tekende, blijft je bij Ook hier weer een proto-type van de diep menselijke gewaarwording van een droefheid, die teder en verstild is „Arkadisch landschap" met de cen traal gestelde koepel als van de Sint Pieter te Rome, de opgerichte kruisen met de vrouwenfiguren en de verbor gen kappen der nonnen „Het gezag" met Chrostus aan het kruis geslagen, Christus, die nederig en op ingetogen wijze het hoog gegrepen begrip van naastenliefde trachtte te verbreiden, de enige overlevingskans in een brute wereld Onder het Kruis wat de mensen ervan maakte een welgedane paus met een verstard kruis, zonder op zijn daden en gedachten te letten aan beden door een congregatie nommen En nr 21 „De Paus Gedachten en gevoelens over macht en onmacht.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9