igmar Bergman in Euro Cinema en Studio G, Flossie Juggernaut in City IJspret s F EN TEN SLOTTE. Sesamstraat en dergelijke E JSDER KRANT - FILM DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 17 IScène uit ,,Het zevende zegel" van Ingmar Bergman. Te zien in Studio G, samen met „Een les in liefde". door Bert Vos. HfeRSFOORT - Deze week kunnen de liefhebbers van Ingmar rgman enkele reprises van zijn films terugzien in Studio G. s helspeciale Ingmar Bergman-retrospectief (het is alweer eni- tijd geleden dat in Amersfoort een retrospectief werd ge- icht) biedt Studio G deze week twee van zijn films in eén feramma. Het zijn de films „Een les in de liefde" en „Het tei*le zegel". „Jaws" gaat in Cinema 1 de negende week in, ■wijl „Shampoo" met Julie Christie en Warren Beatty de twee- week in Cinema 2 in gaat. „De klokkenluider van de Notre me" blijft nog een weekje in het Grand Theatre, terwijl blionde Venus uit Zweden, Flossie genaamd, haar erotische mtur-i: in Euro Cinema gaat beleven. In City draait deze week film „Juggernaut", een uitstekende rampenfilm van de beken- regisseur Richard Lester. ginnen te schelden. Ik laat ze dan rustig uitpraten en vertel hen, dat het kantoor gesloten is en de redak- tie afwezig. Of ze de volgende dag dan maar terug willen bellen. Dat kalmeert soms Tot de tweede ca tegorie behoren volgens mij die mensen, die werken op tijden, dat anderen dat niet doen. Als ze iets willen weten, pakken ze gewoon de telefoon en draaien mijn nummer. Soms om één uur 's nachts. Ze zijn stomverbaasd te vernemen, dat ik niet tot hun categorie behoor, die 's nachts door blijft werken. Ze han gen teleurgesteld op. Een derde groep bestaat uit men den, die bij voorbaat al hun excuses aanbieden voor het late uur van storen Dat stemt mij mild, maar soms ook wantrouwend. In de meeste gevallen had men ook op een gunstiger tijdstip kunnen bellen en dat maakt me inwendig weer enorm boos. Maar ook dat went. Tenslotte is er nog de groep, die duidelijk met weet, dat vrijwel alle kantoren om vijf uur ofhalfzes slui ten. Zij komen mij dan 's avonds lastig vallen over advertenties en dat soort zaken, waar ik gelukkig m zahge onwetendheid over verkeer en dat wil ik graag zo houden. Soms wordt ik privé gebeld, maar dat is tenminste altijd op een chris telijk tijdstip. Telefoneren is broodnodig voor een goede onderlinge kommunika- tie, zegt de PTT. „Bel eens ie mand", adviseren zij dan ook. „Na zes uur is het goedkoper". Nou, u wordt bedankt meneer de direkteur van het telefoondistrikt en al de uwen. Er wordt goed naar uw ad vies geluisterd En nu krijg ik zomaar een nieuw nummer De direkteur van het tele foondistrikt bracht mij per brief persoonlijk op de hoogte van dit heuglijke feit. Tot vier keer toe. Elke keer als ik zo'n brief kreeg, dacht ik wel: waarom belt ie met even na zes uur, is veel goedkoper", maar toen ik er goed over nadacht begreep ik, waarom dat niet was gedaan. Want de P van de PTT moet ook wat verdienen, nietwaar. Zeker, nu het nog steeds op verlies staat Aan het eind van deze maand, 's morgens om acht uur, krijg ik het nieuwe nummer. Het blijft eep spannende aangelegenheid Want het mij door de direkteur van het telefoondistrikt verstrekte nummer komt met overeen met het nummer, dat in de nieuwe telefoongids staat aangegeven. De wegen van de PTT zijn ondoorgrondelijk, maar met een klem beetje geluk klopt het nummer in de gids niet. Dan mag u wat mij betreft na zes uur bellen wat u wilt. Mij pakt u dan niet meer V. maand krijg ik een nieuw mnummer. Zoiets kan ge- Ji en je kunt er als simpele \er mets tegen doen. Ik was best men met mijn oude cijfertjes, Ude direkteur van het Tele- ■smfcf dacht er blijkbaar an- «vr en deelde mij dat dan ook Jfcef is - denk ik - net als bij 'lol. Na een paar jaar ruil je em W6ór een nieuwe en het zou dan >k best eens kunnen zijn, dat de jntaktpuntjes van mijn telefoon- Tmer m de telefooncentrale ver den zijn en nodig vernieuwd oe/ln worden. Zoals het bij auto's 01 meestal een nieuw type of een H yheterd model wordt, zo geeft de ÏTeen nieuw nummer. En dat kan me allemaal best voorstellen, mt er wordt wat afgebeld tegen- Hfrg Ik kan er van meepraten. Demeeste mensen gaan wellicht tvan de filosofie, dat 's avonds na 'S uur bellen goedkoper is en \arom wachten ze bij mij alle- aal totdat het zes uur is geslagen, lordat ze mijn nu toch bijna ver aten nummer gaan draaien om m apodschap door te kunnen ge in. Dat ik daarbij de goede ge- oontt heb ontwikkeld om tijdens i uren dat ik gewoonlijk eet, geen lefoon te beantwoorden, kunnen j niet weten, maar het gevolg is el,ldat al die tussen-zes-en- iven-uur-bellers enkele uren later >t de ontdekking komen, dat ze mij vg wventjes moeten bellen en •eestal schiet hun een dergelijke zdachte pas na tien uur te binnen, u heb ik de goede gewoonte om na en uur 's avonds in ieder geval zen felefoon meer van de haak te emen, omdat ik van mening ben, at aan alles een grens is. Die zeldzame keren, dat ik mijn 'gen gebod overtreed, als iemand een voorbeeldig doorzettings- \&mogen en wellicht aangeboren °ppigheid meer dan tien minuten mg m'n rust heeft verstoord met whoudend telefoongejengel, ijkt in de meeste gevallen, dat de VOaschap ook de volgende dag otngegeven had kunnen worden. Er zijn overigens verschillende lorten telefoneerders Je hebt in de rste plaats de woedende stieren, fuf 'noment ze groot on- Wtontdekken al dan met terecht „n °ppakken en driftig mijn "turner bellen. Die mensen vallen eteen met de deur m huis en be JUGGERNAUT „Juggernaut" is de naam van een onbekende bommenlegger, die er blijkbaar in is geslaagd een bom te leggen in een groot passagiersschip, de „Britta- nic", die op het punt van ver trek staat. Hoewel specialisten van de bomopruimingsdienst Scotland Yard en de Geheime Dienst druk in de weer zijn om dat varkentje even te wassen, slagen zij daar niet in en de spanning aan boord blijft stij gen, terwijl de klok voorttikt Kortom, een redelijk spannend spektakelstuk, waar het publiek voldoende plezier aan kan be leven door enkele uren goed kijkwerk. Waarbij Richard Har- ris als de bomopruimter een zeer sterke rol speelt. Omar Shariff is de kapiteinendatdoet hij redelijk, maar meer ook niet. Eerste week, City Theater, 14 jaar. DE FILMS VAN INGMAR BERGMAN Hoewel Ingmar Bergman niet direkt mijn lievelingsregisseur is - zijn films blijven me elke keer als ik er naar kijk zwaar op de maag liggen - zullen de echte liefhebbers van deze Zweedse meester-cineast (en af en geeft daarmee de toneel spelers en hun kind gelegen heid aan de dood te ontsnap pen. Die avond bereikt hij zijn huis. Zijn vrouw leest voor uit het Boek der Openbaringen, over de engel met de zeven ba zuinen. In de nacht neemt de Dood de ridder, zijn vrouw, Jöns en vele anderen tot zich, behalve Jof, Mia en de kleine Michael, die zich schuil gehou den hebben in hun wagen toen de Engel des Doods voorbij trok. EEN LES IN LIEFDE Het verhaal in „Een les in liefde" ziet er als volgt uit De vrouwenarts David Erne- man en zijn vrouw Marianne zijn 15 jaar getrouwd, hebben een zoon van 12 en een dochter van 15 jaar. Vóór Marianne met David trouwde, was zij ver loofd met Carl-Adam, een Zweedse artiest, die in Kopen hagen woonde. Het huwelijk van David en Marianne was steeds een gelukkig huwelijk, maar is misschien te veel zonder stoor nissen verlopen om niet tot vervlakking te leiden. En zo is het misschien gekomen, dat Da vid kennis maakt met een jong getrouwd vrouwtje, dat op slag verliefd op hem geworden is en hem nu geregeld als haar „Flossie, de blonde Venus uit Zweden" ma. te zien in Euro Cine- filmen kan hij wel) deze week goed aan hun trekken komen. In Studio G worden dan maar liefst twee van zijn films in één programma vertoond en dat is eigenlijk een uitstekend idee. Temeer, omdat Studio G geen voorfilms draait iser iets meer speelruimte voor, hoewel dat niet de hoofdopzet is. De twee films van deze week zijn ver schillende van inhoud en bieden samen een uitstekend zicht op de filmische kijk van Bergman. In „Een les in liefde" hanteert Bergman meer de sfeer, die ook in Scènes uit een huwelijk' wordt gecreëerd, terwijl „Het zevende zegel" dieper ingaat op de drijfveren van de mens. Zoals gezegd: voor de liefheb bers een fijne kluif. Studio G, eerste week, 18 jaar. HET ZEVENDE ZEGEL Hoewel het met gemakkelijk is om het verhaal,waaruit,,Het zevende zegel" bestaat weer te geven, zoals Ingmar Bergman het verfilmde, volgt hier toch een poging daartoe: Het verhaal voert ons terug naar het midden van de veer tiende eeuw. De pestilentieDe zwarte Dood" waart rond in Europa. De ridder Antonius Block en zijn schildknaap Jöns keren huiswaarts van hun tocht naar het Heilige land. Op hun weg zien zij steeds meer spo ren die de Zwarte Dood achter liet. De Ridder is verzonken in gepeins over God, de Satan en de ijdelheid van alle dingen. Toen hij vertrok naar het Heili ge land was hij vol onwankel baar vertrouwen, maarhijkeert terug door twijfel gekweld. Is er geen God? De gedachte is on- verdragelijk. Ook hij is gedoemd te ster van. Wanneer hij oog in oog staat met de Dood smeekt hij om uitstel en stelt hem voor een partij te schaken. Voor hij sterft wil hij nog een beteke nisvolle daad verrichten. Wan neer hij speelt zal een kleine familie van toneelspelers een kans hebben om gespaard te blijven, een kleine familie, welke in deze lijdende en slech te wereld vol vertrouwen is en in haar eenvoud nog plezier heeft in elkaar en het leven. Wanneer het schaakspel bijna is geëindigd breekt hij het spel „Dokter" bezoekt. Marianne, die veel van David houdt, is ongelukkig en wanhopig. De zo mervakantie brengt zij met haar kinderen door aan de zuidkust van Zweden en van hieruit brengt zij enkele malen een be zoek aan Denemarken, waar zij de kennismaking met Carl- Adam hernieuwd. Aan het eind van de zomer breekt David met zijn vriendin en wil zich met Marianne ver zoenen. Dan verneemt hij van Marianne's chauffeur, dat zij zojuist naar Kopenhagen is ver trokken. David stapt in zijn auto en rijdt haar achterna. Hij weet de trein in te halen en stapt op het volgende sta tion ook in. Hij heeft nu een lang onderhoud met Marianne, maar Marianne, die vastbesloten is David een lesje te geven, wil niet toegeven, ondanks het vuri ge pleidooi van haar man. We zien nu in een terugblik ver schillende episoden uit hun hu welijksleven: De manier waarop zij tot elkander kwamen, hun huwelijksdag 15 jaar geleden, een vakantie die zomer bij de ouders van David, David's ge sprek met Nix op het strand, enz. Tenslotte komt David tot de conclusie dat een trein niet de ideale omgeving is om zijn vrouw terug te winnen, vooral als een handelsreiziger met Don Juansneigingen eveneens een poging doet om Marianne te veroveren Dit gevaar weet Da vid echter te bezweren, hetgeen niet zo moeilijk is omdat Ma rianne niet op de avances van de veroveraar gesteld is. Inmiddels nadert de trein Malmö, waar Marianne een ver rassing wacht. David heeft na melijk een telegram gestuurd aan Carl-Adam om Marianne in Malmö te ontmoeten Aange zien DavidMarianne'snaamon- der het telegram heeft laten plaatsen, is Carl-Adam inder daad bij aankomst van de trein aanwezig. Nu blijkt dat Marian ne door haar man vergezeld wordt, blijft Carl-Adam niet veel anders over dan zich bij de feiten neer te leggen en met Marianne en haar man mee te reizen. Na hun aankomst in Kopenhagen komen zij tenslotte terecht in een havenbar. Hier ontmoet Carl-Adam een be vriende en charmante arties te, die op zich neemt David.on der handen" te nemen. Inder daad toont David grote belang stelling voor het meisje en Marianne wordt erg jaloers. Dit leidt echter niet tot een breuk, waarop Carl-Adam ge hoopt had. FLOSSIE In Euro Cinema speelt de sex deze week de hoofdrol. Want Maria Lynn als Flossie, de blonde Venus uit Zweden, beheerst dan hetwittedoek Een pornofilm, die uitsteekt boven de gemiddelde kwaliteit Voor de liefhebbers Euro Cinema, eerste week. 18 jaar GEPROLONGEERD Geprolongeerd werd ook deze week de grote thriller van het jaar „Jaws", „De zomer van de witte haai", die de mensen blijft bezighouden inal zijn ver schrikkelijke grootsheid. Met uitstekende hoofdrollen van Ro bert Shaw, Richard Dreyfuss en Roy Schneider (Cinema 1, 9e week, 14 jaar). „Shampoo van regisseur Hal Ashby blijft nog een weekje in Cinema 2. De wonderlijke avonturen van kapper George (Warren Beatty) en zijn vrou welijke clienten, worden door Ashby uitstekend weergegeven, ook al blijlt hij tenslotte toch op een tweesprong staan zonder te weten welke weg hij moet nemen „Shampoo' is een ver haal met een achtergrond. Dat is de verkiezing van Nixon tot president en zijn val in de Wa- tergate-affaire. Kapper George staat ongeveer op hetzelfde vlak Ook hij valt diep als hij denkt, dat hij het heeft bereikt. Een amusante tragi-komedie met Warren Beatty en Julie Christie, samen met Jack War den in sterke hoofdrollen. (Ci nema 2, tweede week. 18 jaar). „De Klokkenluider van de Notre Dame" is eveneens ge prolongeerd Een reprise van een bestseller uit de filmge schiedenis met Charles Laugh- ton in de hoofdrol als de gebo chelde van de Notre Dame. Voor hen, die het toen allemaal hebben gemist of nog niet moch ten. (Grand Theatre, tweede week met uitzondering van maandag en w oensdag, alle leef tijden). NACHTVOOR- STELLINGEN In de vrijdagavond late sex show van het City Theater wordt de kijker vrijdagnacht gekon- fronteerd met „Ontucht in de achtertuin" en als u van mening bent, dat zoiets een zeldzaam heid is, moet u beslistgaankij- ken. Het is het verhaal van een sluwe notaris, die zich op mid delbare leeftijd nog lustig aller lei uitspattingen al dan niet met zijn cliënten veroorlooft, maar tenslotte toch aan zijn brute praktijken in de achtertuin ten onder gaat. Een sexthriller van de Franse regisseur Je an- TT VAN DE IJSCLUB ZWANENBURG LEUSDEN Lijst van gevonden voorwerpen welke bij de ijsbaan zijn achtergebleven, d d. 8 februari 1976: 1 sleuteltje aan een touwtje 7 fietssleuteltjes 3 lips-huissleutels 2 bosjes sleutels 1 huissleutel in leren etui 1 klem schaartje 1 gele muts 1 rood-blauwe muts 2 rood/wtt/blauwe mutsen 1 rood/wille muts 1 bruine beurs 1 wit kinderbeursje 1 paar zwarte rubber laarzen 1 groene rechter rubber laars 1 donkerblauw/lichtblauw sjaal 1 blauw/rood sjaal 1 bougiesleutel I rechter houten kmderschats Ak kra m" II schaatsbeschermers in diverse uit voeringen 1 paar noorse sokken 1 rode sok 1 kindersokje 1 zakdoek 1 paar leren riempjes 1 kunstrijschaats met witte schoen 48 stuks handschoenen in diverse kleu ren, maten en materiaal Goederen af te halen uitsluitend tussen 16.00 en 18 00 uur bij de voorzitter Oranjelaan 14, Leusden -zuid K. met dank aan de bezoekers van de ijsbaan) Marie Pallardy (City, vrijdag nacht, 18 jaar) Zaterdagnacht in City de film „De mokervuist" (Hammer) van regisseur Bruce Clarke, met Fred Williamson in de hoofdrol als B J. Hammer, voormalig jeugdbokskampioen, die door zijn krachtig optre den ongemerkt in de wereld van de misdaad terecht komt en dat uiteindelijk niet erg op prijs stelt. Hij wint. (City, za terdagavond, 18 jaar) JEUGDMATINEES In de serie jeugdmatinees op de zaterdag- en woensdag middag in Cinema 1, kan jong en oud genieten van een grote Walt Disney Lachparade, een reeks uitstekende tekenfilms met uiteraard de meest beken de Walt Disneyfiguren in de hoofdrollen, zoals Donald Duck, Mickey Mouse, Babbel en Knab bel, Goofy, enzovoort. (Cine ma 1, zaterdag- en woensdag middag, alle leeeftijden). KLEUTERTJE KIJK EENS ln de serie jeugdfilms on der het motto „Kleutertje kijk eens' kan men zaterdagmor gen en -rnjddag en,woqnsdag- middag kijken naar de spannen de film „Vrijbuiters van het woud een Nederlandse speel film met veel spanning en avon turen Het verhaal is als volgt: Hertog Allons overlijdt. Zijn kinderen worden opgesloten in een kerker door Graaf Diede- rik, die de macht wil grijpen Zij zien kans om met de hulp van John, een jager, de bossen in te vluchten. De kinderen ver bergen zich in een hut, doch worden ontdekt Op weg naar hun tante worden ze overmees terd door mannetjes die in grot ten onder de grond leven, doch ze weten op slimme wijze te ontsnappen John wordt echter geketend en moet slavenarbeid in de mijnen verrichten Het lukt de kinderen in de mijn te komen en John te bevrijden. Aangekomen bij hun tante Eli- sa blijkt ook zij gevangen ge nomen te zijn Met gezamen lijke krachtinspanning redden zij tante Elisa uit de handen van graaf Diederik, die voor zijn wandaden streng wordt ge straft - FlbM'/to„E?«5f Ó£- PAG.^ Scène uit „Hammer", in de nachtvoorstelling van City. „Vrijbuiters van het woud", de gedraaid in Euro Cinema, zaterdag film die voor de jeugd wordt - en woensdagmiddag. Nu het nieuwe kinderprogramma „Sesamstraat" (naar de Amerikaanse serie „Sesamstraat") via de NOS op zondagmiddag de huiskamer binnen- kont en onze kinderen er regelmatig naar hebben gekeken, wil ik het in deze rubriek er toch nog even over hebben. U kent mijn mening over de kwaliteit en kwantiteit van de kinder programma's van onze Nederlandse omroepen, dus daar hoef ik verder niet op in te gaan. Wat „Sesamstraat" betreft, dat is een ietwat eigenaardig programma. Aan de hand van de reak- ties van mijn kinderen ben ik tot de konklusie gekomen dat het programma is gericht op een toch ietwat beperk ter jeugdig publiek dan het geval was met het programma met de muis. Dat baseer ik op het feit, dat mijn jong ste zoon soms schatert van het lachen tijdens „Sesamstraat" terwijl mijn oudste het allemaal bekijkt met een afstandelijkheid, waaruit blijkt dat ie het wel aardig vindt, maar meer ook niet. Een leeftijdsverschil, dat is dui delijk. Ik vind het jammer, dat de „Sesamstraat" er tot nu toe niet in is geslaagd een programma te maken, dat ook de iets oudere kinderen (eerste en tweede klas lagere school) aan spreekt. Voor het „Programma met de muis" werd alles opzij gezet, dat moesten onze kinderen zien. Met „Se samstraat" werd alles anders op zon- dagmiddag. Als ze toevallig buiten aan het voetballen zijn, dan blijven ze buiten. En laten „Sesamstraat" voor wat het is een programma zonder voldoende aantrekkingskracht voor kin deren boven de vijf zes jaar Een ander kinderprogramma, waar in het algemeen met enorm veel ple zier naar wordt gekeken is „Peppi en Kokki", u weet wel, de Neder landse dikke en dunne, ook bekend als de twee Kamé's Vaak keek ik met de kinderen mee, omdat het pro- i gramma ook voor ouderen bijzonder 1 aardig was. De laatste tijd zit de. klad er wat in. Het verhaal zit somsj erg slap in elkaar zonder die knal-i effekten, die vroeger voor de scha terlach zorgden. Geen grappige mis-J verstanden, weinig gooi- en smijt-" werk. Kortom: een gezapig kijkfilm- pje, waarbij de hooggespannen ver-| wachtingen van de kinderen duidelijk jj niet worden gehonoreerd. De laatste keer hebben mijn kinderen alleen maar t gelachen cm het feit, dat de broek J van één van de spelers afzakte. En dat was ook exact het enige leuke Peppi en Kokki zijn nodig aan revi-( sie toe. Samen met schijver, regis-* seur en de mensen, die de montage« verzorgen Want vooral aan dat laat-1 ste ontbreekt tegenwoordig de fanta-" sie, die vroeger de serie kenmerk- „Ome Willem" blijft bij onze kin-I deren het hoogst genoteerd staan En terecht. Want Edwin Rutten en dej zijnen blijven een programma maken,i dat zonder meer aanspreekt. Bij peu ter, kleuter en de iets oudere kinderen Zouden die andere omroepen toch iets meer naar moeten kijken, vind ik. Monitor. te

Leusder Krant | 1976 | | pagina 17