Planning en programmering van films 'n onzekere zaak JAN VAN DOMMELEN OVER HET FILMBEDRIJF 77 Bioscoop nieuwe stijlComfortabel film- kijken in kleine theaters LEUSDER KRANT - FILM DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 „De echte filmliefhebbers worden betaald door di massa Het City Theater krijgt definitief een verbouwing te o waardoor het theater zal worden aangepast aan de eig eisen volgens de filosofie van Jogchem's Theaters. door Bert Vos AMERSFOORT - Het bioscoopbedrijf is in feite een tweeslachtig lichaam. Aan de ene kant is het een culturele instelling, aan de andere kant kun je vaststellen, dat het een commercieel bedrijf is. Cultuur en commercie, is dat met elkaar te verenigen, zonder één van beide te kort te doen? In het filmbedrijf is dat niet altiid even gemakkelijk, zoals blijkt, als we over dit en andere onderwer pen in de cinematografie, een gesprek hebben met Jan van Dom melen, direkteur van het snelgroeiende bioscoopconcern Jog chem's Theaters b.v. te Amersfoort. In de afgelopen jaren wordt er stevig geklaagd - vooral door critici - over het feit, dat er zoveel goede films zijn gemaakt, die lang niet altijd in Nederland in roulatie gaan. Dat is dan een landelijk aspekt. Regionaal speelt zoiets ook. Daar wordt dan geklaagd over de te lange prolongaties van succesvolle films, waardoor er vooral voor de echte film liefhebber op een gegeven moment weinig of geen nieuws te be leven valt binnen de veste van de Amersfoortse filmwereld. Echte culturele films - die bovendien maar bij een zeer beperkt publiek in de smaak vallen - zijn commercieel eigenlijk niet ver antwoord en veel van die films komen dan ook nooit in de gewone bioscoop terecht. Daardoor zijn de zogenaamde filmhuizen ont staan, waar een alternatief filmprogramma wordt gedraaid. In Amersfoort is een dergelijk filmhuis ondergebracht in Theater Miniatuur. Dat wil niet zeggen, dat de bioscoopondernemingen er verder mets aan doen. Voor zover het commercieel verant woord is, kunnen de wat,,moeilijker" bij het publiek liggende films toch wel gedraaid worden, mits in een klein theater. In Amers foort is ook een zogenaamd „Arthouse" ter beschikking: Studio G. Maar uit commercieel oogpunt zou het eigenlijk niet altijd uitkunnen. Jan van Dommelen: „Maar de liefhebbers worden dan betaald door de massa". Succesvolle films - „Jaws" is daar een voorbeeld van - brengen dan voldoende op om de moeilijke films toch te kunnen brengen. VEEL RISIKO'S Grote succesfilms betalen dus voor het hapje cultuur voor de culturele enkeling. Zo'n suc cesfilm is - we schreven dat reeds - de film „Jaws" (De zomer van de witte haai) van regisseur Steven Spielberg, die alleen in Amersfoort al na zo'n vijf weken tot en met vorige week een totaal aantal bezoe kers van 24.860 trok. Het merk waardige in de wereld van de cinema's is, dat soms als uit stekend beoordeelde films door het publiek niet als zodanig worden beschouwd. Het gevolg is dan, dat zo'n film een flop wordt en zwaar verlies op levert voor zowel verhuur- maatschappij als de theater- eigenaar. Het vertonen van films is dan ook een vak, dat bijzonder veel risiko's met zich meebrengt. Wie achter de schermen van het bioscoopbe drijf duikt, komt tot de ont dekking, dat het een uiterst ge compliceerde zaak is. Wie ooit de neiging krijgt om zelf een bioscoop te beginnen, zal zich daar terdege van bewust moeten zijn. Je hebt in de wereld van de cinema te maken met tal van al dan niet belangrijke fak- toren, die een beslissende rol kunnen spelen bij het kiezen èn programmeren van je films. Waarom komt de ene film wel direkt in Amersfoort, waarom de andere niet? Waarom blijft een succesvollefilmwekenach- tereen in Amersfoort draaien, terwijl een ander na een week al plaats moet ruimen? We hadden een gesprek met Jan van Dommelen over deze gecompli ceerde problematiek. Van Dom melen is - zoals bekend - di rekteur van Jogchems'sThea ters b.v., een zeer snelgroeiend bioscoopconcern met nu zo'n dikke 25 theaters in heel Ne derland, waarvan er op dit mo ment 6 in Amersfoort staan. Jogchem's Theaters, met als hoofdkantoor Amersfoort, heeft op dit moment ongeveer 400 mannen en vrouwen in dienst, die er voor zorgen, dat u een genoeglijk avondje uit kunt gaan. OP DE ELFDE PLAATS Amersfoort staat - in film termen - momenteel op de elf de plaats van de Nederlandse ranglijst van belangrijke film steden. Sinds 1974 is Amers foort wat dat betreft zes plaat sen opgeschoven naar de top, mede dank zij de uitbreiding van het aantal theaters en de toe genomen belangstelling van de zijde van het publiek, een be langstelling die nog aanmer kelijk uitstijgt boven de be zoekersaantallen van bijvoor beeld grotere plaatsen als Apel doorn (met weliswaar minder theaters) en Breda. Vorige jaar bezochten in Amersfoort 391.000 mensen de bioscoop, in Apeldoorn waren er dat maar 210.000. De belangrijkheid als filmplaats ten opzichte van de regio en andere dicht in de buurt liggende grote steden, speelt mede een rol in de vraag, of een bepaalde film in Amers foort komt, ja of nee. BEPERKT AANTAL KOPIEEN Maar dat met alleen. Van elke film wordt een bepaald aantal kopieën gemaakt. Voor Nederland ligt dat aantal niet zo hoog, zo'n 3 a 4 stuks. Als men daarbij bedenkt, dat er driehonderd eerste vertonings bioscopen in Nederland zijn (in Amersfoort Grand Theatre en Cinema 1), waarvan zo'n 100 belangrijke première-theaters (Grand en Cinema 1), dan is net een logische zaax, dat er een wachtlijst moet worden aan gelegd om ieder theater een beurt te kunnen geven. Daarbij komt nog, dat bij succes in een bepaalde plaats een film vaak wordt geprolongeerd, wat weer betekent, dat het nog langer duurt, voordat die bepaalde ko pie voor andere bioscopen vrij komt. Waarom zo'n beperkt aantal kopieën? Jan van Dommelen: „Dat ligt aan de prijs per ko pie. Een 35 mm-film (en dat zijn de meeste) kost toch gauw zo'n f6000.— per suik. uai is dan met inbegrip van de trailer en de ondertiteling. Voor een kopie met magnetisch geluid ligt dat bedrag enkele duizen den guldens hoger. Een 70 mm- film is wat dat betreft bijna onbetaalbaar: f35.000,-- per kopie. Zodra een film is uitge bracht wordt de film door de verhuurmaatschappij bekeken en - meestal in overleg met de afnemers - wordt dan be paald of er belangstelling voor bestaat, ja of nee. Is er vol doende belangstelling, dat be paalt de verhuurmaatschappij het aantal te maken kopieën. Van de film „Jaws" bijvoor beeld, die bi j voorbaat wel als een succes werd beschouwd, zijn maar liefst 28 kopieën gemaakt. Vandaar ook dat de film in 28 steden tegelijk in première kon gaan. Van .Dok ter Pulder" werden acht ko pieën gemaakt. Hoe méér ko pieën er zijn, hoe eerder de film in Amersfoort te zien zal zijn, tenzij bij voorbaat een film reeds als première in Amersfoort is gepland, zoals kortgeleden het geval was met o.m. „Histoire d'O" en „Sher lock Jones". Ook de James Bond-films gaan in Amersfoort tegelijk met andere grote ste den in première". pen voetballen of tijdens Olym pische Spelen. Wat dat betreft wint de TV het van de bios coop. „Maar als er een goede film draait, neem „Jaws" bij voorbeeld, dan maakt het niet uit wat er die avond op de TV te zien is, dan gaat men ge woon naar de bioscoop. Er zijn ook bepaalde avonden, die voor de bioscoop minder gunstig zijn Op dit moment is dat de maan- ANDERE FAKTOREN Er spelen nog andere fak- toren een rol mee in de vraag of een film snel of niet in Amersfoort in roulatie kan gaan. Dat is onder meer: de groot te van de theaters, de toegangs prijs en de frekwentie van de voorstellingen. Ook de kondi- ties van en overeenkomsten met verhuurmaatschappijen spreken een woordje mee. Als je vol doende vertrouwen hebt kunnen kweken bij een verhuurmaat schappij, dat wil zeggen, dat je ook bereid bent om de films, die wat moeilijker liggen, af te nemen (en daarmee bereid bent te delen in het risiko), dan kan de zaak ook wat mak kelijker liggen en kun je snel de beschikking hebben over een kopie van een bepaalde film. In onderling overleg wordt be paald, waar een film het eerste wordt gedraaid, waarbij boven genoemde faktoren in de be slissing worden betrokken". Al dus de heer Van Dommelen, die de toekomst van het film theater toch wel optimistisch tegemoet ziet. NIEUWE THEATERS Juist om steeds sterker te staan en méér kans te maken op een vluggere doorstroming van de films, is het streven van Jogchem's Theaters ge richt op de bouw van kleine theaters. En dan het liefst nog zo, dat indien nodig, twee the aters aan elkaar gekoppeld kun nen worden (via het zogenaam de interlock-systeem), zodat dezelfde film met één kopie, in die twee theaters gelijk tijdig gedraaid kan worden. Jog chem's Theaters, die momen teel reeds zo'n 25 theaters tureel Centrum gereed is en de toneel- en cabaret voorstel lingen naar dit nieuwe centrum zullen verhuizen. De vrijgeko men en de nu bestaande ruim ten zullen zodanig worden be nut, dat het gebouw van het Grand Theatre in totaal zo'n vijf a zes theaters zal bevatten. In de eerste plaats zal de grote zaal worden gesplitst in een bovenzaal en twee benendenza len (respektievelijk met 440 en tweemaal 170 plaatsen). Op het toneel zal plaats zijn voor twee theaters, elk van 120 tot 130 plaatsen. Met Studio G zal het Grand Theater dan in totaal 6 bioscopen herbergen met een totaal van ongeveer 100 zit plaatsen. Maar dat is nog niet het einde van de verbouwing, want Jan van Dommelen speelt ook nog met de gedachte om het aangrenzende woonhuis geheel voor de film in te gaan rich ten, met boven een theater en beneden een bistro. De foyer van het huidige Grand Theatre biedt nog ruimte aan twee theaters, terwijl in de hal van het Grand Theatre ook nog plaats zal zijn voor een theater. Amersfoort kan - als we al les bij elkaar op tellen - een aardige filmstad worden, met zo'n dertien veertien theaters. Dat betekent uiteraard ook, dat de keus veel groter gaat wor den, zodat prolongatie niet be tekent, dat de echte filmlief hebber een weekje z'n avondje film moet missen. FILMBEZOEK TOEGENOMEN Als we dat allemaal horen, dan is het nog niet zo slecht gesteld met de filmbusiness. De heer Van Dommelen: „Het gaat beter dan jaren geleden. Het laatste theater, dat nog niet over dergelijke stoelen be schikte in Amersfoort, City, zal over enkele maanden ook op die wijze worden ingericht. Omdat Cinema I ook in de be nedenzaal vaste fauteuils zal krijgen, kunnen de klapfau- teuils van Cinema I overge heveld worden naar City. De inrichtingskosten van een the ater gaan door een dergelijke luxe drastisch omhoog, maar het is de moeite waard, vindt Jan van Dommelen. „Aan de hand van de cijfers kan ik aantonen, dat juist het comfor tabel kunnen kijken in Amers foort aangeslagen is. Het is nog niet helemaal doorgewerkt, maar dat komt wel. Er zijn nu veel mensen naar „Jaws" gaan kijken, die nog niet ken nis hadden gemaakt met deze nieuwe comfortabele manier van filmkijken. Die mensen zul len nu misschien wat vaker gaan. Laatste nieuwtje: het City Theater zal nu definitief worden verbouwd. Ook daar kan straks comfortabel worden gekeken naar de sex en de aktie". TE VERWACHTEN FILMS „Even wachten tot hij klaar is Q -O o„,. .Gezondheid1' dagavond, dan schijnt het TV- programma goed genoeg te zijn, dat men er in de meeste ge- gevallen voor thuis blijft". „De televisie doet in verhou ding tot bijvoorbeeld Duitsland en België weimg aan het medi um film wat betreft de voor lichting. „Nee, het enige wat bij ons op het scherm komt is „Voor een briefkaart op de eerste rang'en we kunnen ge woon merken, dat van dat pro gramma een positieve invloed uitgaat. De Nederlandse om roepen zouden best eens wat méér aan film kunnen doen Er zou dan een goede wissel werking kunnen ontstaan tus sen film en TV". Ook is de heer VAN Dommelen van me ning, dat er best een goed filmblad bij kan komen, dat vooral een voorlichtende taak verricht. NOG GEEN GOUDMIJN Ondanks het toenemend aan tal theaters, zowel in Amers- foort als in andere steden, be tekent het niet, dat de film op zich een goudmijn is. Nog niet Wil een film winst opbrengen, dan moet het een succesvolle film zijn, die langer kan draaien. Maar omdat je elke week^ dat_ je een bepaalde film draait, minder bezoekers krijgt, moet je over kunnen switschen naar kleinere theaters om het ren dabel te houden. Jan van Dom melen: „Neem nu de film „Jaws", 'n gelukkig voorbeeld. Voor de 1ste week gaat 80% van de omzet naar de verhuurmaat schappij, Buma, BTW e.d. Dat gaat dan vijf weken lang zo. Pas de zesde en zevende week zakt dat percentage van 75 naar 60 procent. Maar dan is het aantal bezoekers ook gedaald. De film „Excorsist" ging in Amersfoort de mist in en kost te geld. De tweede week was het bezoekersaantal gehalveerd, de derde week was het daar weer de helft van. Maar het per centage, bestemd voor verhuur maatschappij en Buma, was ge lijk aan dat van de film „Jaws". Kortom: wil een film geld op- Het Grand Theatre zal worden verbouwd in vijf tot zes theaters zodra het Cultureel Centrum gereed is. Amersfoort zal dan met recht een filmstad kunnen worden genoemd PROGRAMMA EEN ONZEKERE ZAAK Overigens staan er nog heel wat films op het programma. Amersfoort kan o.m. de vol gende films verwachten: „The Nightporter", „MaxHavelaar", de nieuwe James Bond, „Em- manuelle II", „The Genius", „La Marche" (met Sylvia Kris tel), Barry Lyndon", „Three days of the Condor", „The day of the locust", „Wan Pipel" (van Pirn de la Parra jr.), „That's entertainment too ,,Le chat et la souris" (Clau de Lelouch), „Alice in Won derland", „The wand and the lion", „Bite the Bullit", „Ro bin and Marian" van Richard beheert, heeft wat dat betreft nog steeds grote plannen. Af gezien nog van de plannen in an dere steden (Apeldoorn 5 nieuwe theaters, 5 in Heerlen, 6 in Maastricht en bovendien nog plannen voor theaterbouw in drie grote steden, staat filmminnend Amersfoort wat dat betreft nog heel wat te wachten. Zoals we reeds eerder schre ven, zal het Grand Theatre wor den verbouwd, zodra het Cul- Het filmbezoek neemt weer toe. Als je bedenkt, dat we in 1974 op de zeventiende plaats ston den van de Nederlandse rang lijst en nu op de elfde plaats, dan is dat duidelijk. Maar toch is het geen gouden winst wat we aan het opscheppen zijn. Ln ae invloed van de T.V., hoe is die op dit moment? Jan van Dommelen weet, dat hij zijn zalen niet vol krijgt tij dens de werelkampioenschap- brengen, dan moet hij lang ge noeg kunnen draaien met een „volle bak". Maar het publiek wil ook wel eens wat nieuws zien en daarom hebben we méér theaters nodig". En daar is de direktie van Jogchem's Theaters nu mee bezig: theaters bouwen. COMFORTABEL KIJKEN Jogchem's Theaters is overi gens niet alleen één van de eerste bioscoopconcerns die met de bouw van kleine theatertjes is begonnen, ook de filosofie van het comfortabel filmkijken, is eigenlijk door haar geïn troduceerd. De Amersfoortse bioscoopbezoekers weten daar van mee te praten. Wat in de grote steden nog steeds niet is doorgevoerd, is in Amersfoort al enkele jaren het geval: zeer comfortabele stoelen om als thuis film te kunnen kijken. Lester, „Zig Zig", „Suijed xens" (van Russ Meyer de problème", „MidwajiJ surround oorlogsfilm nJB Henry Fonda). Het is a een greep. Ze staan op gramma. Het is alleen de vraag] planning zal kloppen, wal het filmbedrijf blijkt nij moeilijk te zijn, dan het| van een filmprogrami daarom kan het best vi men", aldus JanvanDoi „dat sommige belangrijl toch later in Amersfooi komen, dan we nu verw Maar aan de andere kant we ook regelmatig mee van premiere's en dat een belangrijke zaak. zijn er ook veel fi vanaf de eerste weekin foort gezien kunnen woi De heer Jan van Dommelen, direkteur Jogchem's Theaters b.v.; „De echte filmliefhebbers worden betaald door de massa".

Leusder Krant | 1976 | | pagina 4