)e kunst van broeder Timmermans, een jöscinerend spel van glas en licht DOOR ANCO MALI ÏTSder krant - kijk op kunst DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 Terwijl wij koffie drinken, deelt broeder Timmermans mee, dat hij op de Langegracht in Amersfoort is geboren, en tot zijn zeventiende jaar in Amersfoort is blijven wonen. „Mondriaan werd op de Korte- gracht geboren. Dat onderscheid moet wel even gemaakt worden!" Tien jaar werkt hij nu in Assel. „Daar heb ik niet om gevraagd. Dat is me zo in de schoot geworpen, 't Is anders op dit moment net of jullie een reis naar Siberië hebt onderno- Enige dagen later rijd ik in het winterse weer naar Soest, waar de pastoor die op het punt staat gods dienstlessen te geven, zo vriendelijk is de kerk voor mij open te doen. „Op zij van de preekstoel is een deur, en daar achter bevindt zich de kapel. U redt u zelf verder wel?", en ik loop door de kerk heen naar de aangewezen plaats. In de kapel van schoon metsel werk in gele steen de zes ramen (in nieuw antiek glas) van broeder Timmermans, die er een volkomen eenheid en kleurenharmonie mee vormen. De glas-techniek van „Tim" geeft een heel andere sfeer dan het glas-in-lood of het gebrand schilderde glas. Het is minder zwaar, blijer, lichter, en direkter van voorstelling. Het sneeuwhel- dere licht valt zacht getemperd naar binnen. De kompositie is fraai. De drie hoofdramen worden verbonden door gele, lichtbruin getinte half ronde banden of bogen, die achter de Heilige Antonius als vanzelf in een cirkel overgaan. De zee is de horizontale verbinding van de drie ramen, de mensheid en haar ge welddaden vormen de voorgrond. De drie kleinere ramen van de zijwand zijn heel mooi van kleur- opbouw. In het eerste raam wordt de aan dacht voor het licht uitgebeeld. Een kind in lila, zachte afstraling van het licht. Een man met baard in haast ongetint glas. Tegen vijf lichtgele en bruine banden. Het geheel gevan gen in kostbaar licht. Het tweede raam is voor de helft donkerder. Een meisjeskopje bo ven. Een peinzende figuur beneden. Vlaamse gaaien, eksters en fazan ten zien we even later vanuit zijn atelierramen rond de voedertafel. De sneeuw is er weggekrabd en de vogels zijn kennelijk gewend om zo af en toe even te komen kijken of er iets eetbaars voor hen is. De sneeuw om het atelier is aangeharkt, zoals rond een boerderij op zaterdag zand en grind op de paden worden rechtgeharkt. In het atelier is het lekker warm. Ik mag bij een kachel gaan zitten en mijn rug warmen. Hij heeft koffie gezet, en is blij met mijn bezoek. Een muziekje op de bandrecorder staat zachtjes aan, als hij merkt, dat wij de muziek niet als achter grondvulling nodig hebben, zet bij de muziek uit. Het atelier maakt een keurige in druk. Als je met duizenden stukjes glas werkt, moet je het overzichte lijk en netjes houden. Op een ezel staat het ontwerp voor een rond raam in het Lucas Ziekenhuis te Apeldoorn. Tegen de ezel staat de aanduiding, met de vermelding van de glassoort: newen antique glass. ■werp voor het Lukas ziekenhuis te Apeldoorn. men, vinden jullie niet? Zó afgele gen en zo koud!" Van Amersfoort ging Timmer mans naar Amsterdam, waar hij studeerde aan het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs aan de Gabriel Metsusstraat. Via enkele Kortrijkse jaren kwam hij bij de Sa- lesianen op „Don Bosco" in Leus den, in wier midden hij maar liefst zesentwintig jaar werkte. In het schoolverband van „Don Bosco" gaf hij technisch schetsen aan de metaal- en houtbewerkers, en de timmerlui. In een hoek van het atelier han gen de schetsen voor zes glasramen uT3e kapel van de kerk van de Hei lige Familie te Soest. In het grote middenraam staat het standbeeld van de Heilige Antonius van Padua op een sokkel, een lelie in de hand, het Christuskind op de arm. In het linkerraam zien we de heilige in de natuur, omringd door bomen, vo gels en vissen. De Heilige Antonius - was in geest nauw verwant met de Heilige Franciscus. In het rechter- Timmermans aan het werk. tSFOORT - Hij woont en I in het paradijselijk Assel. Een Veluwe, dat onder de vers sneeuw betoverend is. De tocht er naar toe is irookjesachtig als koud, en erheen is niet bepaald mak- je vinden. ie van de grote weg af de ïduiken, zetten we de motor om de stilte op te vangen, kil is het. Geen vogel laat zich jDebomenstaan roerloos. De rondom ons ligt in een dro- s. Een eekhoorntje kruist Hij vliegt weg, horizontaal :t, voortgestuwd door zijn je, roodbruine staart, lelfe in de auto hebben wij jeite om de ramen vorstvrij te aden. Voortdurend moeten we met een krabber schoonmaken^ wijl het autokacheltje toch !n de nabijheid van de Maria- eve heeft hij zijn groene houten lier, glazenier Timmermans, die l glazen tekent met „Tim". Als binnen willen gaan, neemt hij de stalen vlonder buiten voor deur een stoffer en veegt zorg- dig de sneeuw van onze schoe- i&,Op de vloer ligt linoleum," jthij verontschuldigend, „en dat rdt erg snel vuil". Het raam stelt een zonsopgang boven zee voor. Even moet je los komen van de meer genuanceerde werkwijze van de schilderkunst. Het glas blijft ongemengd, en geeft uit de aard der zaak een minder „vermengd" beeld. Voor het spel met het glas moet de voostelling vereenvoudigd worden en naar dej essentie van ht beeld woorden ge voerd. Het ronde raam voor het Lucas Ziekenhuis is in en onder- en bo venhelft verdeeld. De halve bene- dencirkel is de zee, die in repete rende tinten en golfbewegingen het leven van de zieken zou kunnen symboliseren. Daarboven uit een lichte en serene hemel, die naar mate de kunstenaar in het uitspan sel hoogte en welving wil suggeren, lichter en daardoor wijkender wordt. De donksterste partijen, hoewel ook deze niet zwaar van kleur zijn, bevinden zich aan de ho rizon, de aardse scheidingslijn tus sen zee en hemel. Het witte papier van de potlood- opzet, om de stukjes glas naar hun plaats te geleiden, is achter het glas aangebracht. Het spel van het licht, direkt door het glas héén vallend, somber of zonnig, is daardoor nog niet mogelijk. Het uiteindelijk ef- fekt kunnen we niet zien. Wel is nu al uit kompositie en kleur af te le zen, dat van het raam rust en blijheid uit zullen gaan. De stopflessen met stukjes glas in allerlei kleurnuances. raam een knielende ezel, terug voerend naar één der levensverha len. De horizon in deze drie hoofd ramen wordt begrensd door de zee, in het vlak waaronder de mensen worstelen met militair geweld en de gruwelijke dood, die hun oorlogen veroorzaken. De drie zijramen geven de strijd tussen licht en duisternis aan. Tegen drie donkerder banden. Het is de twijfel. Aan de ene kant geloof in het licht. Aan de ene kant een hang naar de duisternis. In de voe gen van het meisjeskopje zijn mini- tieus kleine stukjes gekleurd glas aangebracht om de krulling en de de contour van het haar uit te beelden. Het derde donkere raam in rose en paars verbeeldt de wanhoop, het Even stil staan in de Kapel van de Heilige Familiekerk in Soest: De Heilige Antonius van Padua, een lichte en rustige kompositie van kleuren. Een voorbeeld waarin het glas „leeft". dwalen in de duisternis. Twee don kere banden op de achtergrond. Het toegepaste glas bestaat bestaat uit grotere stukken, waardoor het ge heel hoekiger en grimmiger van uit drukking wordt. De mensheid redt het daar niet. „Blijven jullie eten?", vraagt broeder Timmermans op een ma nier die zelfs van het uiten van enige aarzeling één der meest grove en onheuse menselijke bejegeningen zou maken. „Dan zal ik even met de zuster telefoneren. Dan wordt er op jullie gerekend. Weet je wat ik zo fijn vind? Dat jullie rustig zijn, en de tijd nemen voor alles. Dat heb ik wel anders meegemaakt. Je hebt er van de pers, die komen kijken, tien minuten en hollen dan weer weg." Nog even vóór het eten kijken naar het grote glasraam, dat voor één der atelierramen hangt, en waarop een geaccidenteerd bos met een beek bezig is zich af te tekenen. Het witte schetspapier zit er nog ge- deeltelijk achter. Lichte kleuren en kleine stukjes glas op de achter grond doen stukken glas in dond- kerder tinten vormen de kernach tige bomen op de voorgrond. Het is een zacht tintelend bostafereel, dat onder allerlei soorten belichting een natuurlijke charme zal tonen. Broeder Timmermans gebruikt zes verschillende glassoorten. Wes ters glas, een eigen vinding. Nieuw antiek glas dat gebruikt wordt voor gebrandschilderde ramen en glas- in-lood. Swaroskiglas, een oosters glas, doorzichtig en ondoorzichtig voor kunstnijverheidsdoeleinden om vaatwerk en gebruiksvoorwer pen te bekleden. Blank glas, om te rug te schakelen naar het eigenlijk glas. Venetiaans glas, dat met een tang in brokjes wordt geknipt. Het is ondoorzichtig, en heeft veelzijdige mogelijkheden. Tenslotte: gemat teerd glas Het glas wordt bevestigd met veredelde kunsthars, die in elke tint gekleurd kan worden. Het glas kan gevoegd worden, maar dat hoeft niet. Als het buiten moet worden toegepast, wordt het vanwege de inwerking van stof en water wel gevoegd. Alle glassoor ten kunnen versmolten worden. Het glas kan verwerkt worden op glas, beton, hout, metalen, tempex, asbest. Broeder Timmermans laat zich bij de keuze en de wijze van ver werking van het glas leiden door het doel, waarvoor het bestemd is. „Aan elk werkstuk," zegt hij, „gaan een goed onderscheid en een goede keuze vooraf. Je moet er zo mee omgaan, dat „het glas het best tot zijn recht komt." We zien met stukjes glas beklede flessen, die als verlichtingsorna ment worden gebruikt. We zien een grote vaas in fijn mozaïekwerk, van donker naar licht gevoegd in twaalf kleuren bpen. Door de reflektie ontstaat een grote variëteit van fa cetten. Je kunt het glas dus ook ge bruiken in plaats van email. Je kunt het toepassen op aardewerk, als bij voorbeeld daarvan het glazuur niet goed gelukt is. Persoonlijk komt voor mij deze toepassing van het glas pas op de tweede plaats. Ik prefereer het vrije, monumentale glas. In de Mariahoeve is inmiddels de dis voor ons gedekt. Apart, in een kleine huiskamer. We eten er in alle rust de goede, eerlijke maaltijd, die ons uitstekend smaakt. We voelen ons er thuis, hoewel we er twee uur terug nog vreemdelingen waren. Na het eten worden we door broeder Timmermans op wandeling in de schitterende Asselse dreven ge stuurd, omdat hij intussen de voor bereidingen gaat treffen voor het vertonen van een documentaire over zijn glaskunst. Het is hevig koud buiten. Pittig weer, waarbij je wel flink moet doorstappen. De sneeuwvlakten zijn ongerept. Je zou er vederlicht do°rheen willen stuiven! We praten weinig, genieten van de natuur In een klein zaaltje, waar de ka chel niet al te hard brandt, zien we een half uur later de film, die een aardig beeld geeft van wat broeder Timmermans met zijn glaskunst be oogt. De films gemaakt door ie mand die in het atelier eens een be zoek bracht en gefascineerd raakte. De film toont de vele mogelijkhe den met het glas, en komt op ons over als een juweeltje van kleur en schittering. Wat is glas toch prach tig- Broeder Timmermans leidt kur- sussen om de glaskunstbeoefening aan anderen door te geven. Hij werkt met hobbyteams, verzorgt middagen of avonden voor bejaar den en plaatselijke verenigingen, waarop hij naast de film een serie van zo'n honderd dia's over glas kan vertonen. Ook kunnen de men sen anderhalf uur onder begeleiding met glas werken. Hij is kaderlid van de Culturele Dienst in Utrecht, en heeft op het gebied van glasartike len geschreven voor hun werk- cahiers. Elke zondag houdt hij open hof in Assel van 11.00-12.00 uur, en van 14.30-17.30 uur. U kunt hiervoor een telefonische afspraak met hem 1 maken onder nummer 05769-213. In Soest ben ik ook gaan kijken naar de muurmozaïeken in het kan toor van de firma Van der Pol aan de Van Hennepstraat 69. Timmer- mans heeft er inde hal twee wanden met westers glas gedekoreerd. De kleinste wand geeft de buurt van hut oude loodgietersbedrijfe weer, zoals het was in 1946: transport met de handkar. De grote wand toont de niewbouwwijk Presikshaaf in Arn hem, waar het bedrijf sanitaire voorzieningen aanbracht. De wand is groots van opzet: een brede snel weg met auto's, en daaraan toren- 1 hoge flatgebouwen. Wolkenpar- tijen in kleine steentjes van genuan ceerd wit. Bomenaanplant en bloemstroken langs de moderne boulevard. Broeder Timmermans i bezit het vermogen om zijn gevoe lens en gedachten in glas uit te drukken, om te spelen met levend i geworden glas Als wij in zijn atelier het album met de kleurenfoto's van zijn werk stukken hebben doorgebladerd (voor een basisschool in IJsselstein maakte hij fraaie mozaïeken van de vier jaargetijden) moet het afscheid te abrupt nog! - voor ons aanbre- ken. Wij beloven in de zomer terug li te zullen komen. Buiten in de kou slaagt een I medewerker er niet in zijn auto te starten. We nemen hem op sleep touw. Broeder Timmermans helpt duwen, bontmuts op het hoofd, kleurig Noors vest aan. Maar er is geen beweging in de Daf te krijgen: we moeten het opgeven. We roe pen een tot weerziens, en gaan terug naar een andere wereld met dicht bebouwde kommen en te weinig kleurige glasmozaïeken. Anco Mali.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5