in de gemeente Leusden LEUSDENS ANTIEK" VAN ARTIMEKRA DONDERDAG 12 FEBRUARI 1976 paardjes voor Oudhollandse- en ade laars voor antieke Duitse klokken Massa's hiervan gaan naar het buiten land, vooral naar Amerika en Duits land Ook sier-afdekplaten voor hand blaasbalgen en steunen voor antieke balken en nog veel meer van die din gen maakt Artimekra LEUSDENS ANTIEK Niet alleen vervangingsdelen eri -deeltjes voor echt antiek worden in Leusden gemaakt, maar zelfs com plete ..antieke" artikelen Een voor beeld van de eerste groep, stel dat u een antieke klok bezit, waarvan in de loop der jaren een bepaald onder deel stuk of verloren is gegaan In compleet is zo'n stuk antiek aan de muur ,,geen gezicht" Een vervan gend antiek axemplaar is nauwelijks te krijgen (indien wél, moet je niet vragen, wat het kost!) en wat is er dan eigenlijk op tegen wanneer een nieuw, maar antiek lijkend, onderdeel wordt gemonteerd0 Iemand anders dan u weet of ziet het niet eens, maar het voorwerp is dan wel weer volledig Nieuw antiek" wordt tegenwoordig erg vaak gebruikt bij de inrichting van Horeca-bedrijven, die er oud of antiek uit moeten zien, maar waar men het geld voor echt antiek niet voor (over) heeft Werkelijk antiek in de benodigde hoeveelheid is zeer kost baar en zo goed gaat het in de Hore- ca-wereld nu ook weer niet sinds de uitvinding van het blaaspijpje en met de telkens maar hoger wordende accijns op gedistilleerd en aanverwant goed Bovendien gaat het met ..Leusdens an tiek" net zo goed In menig opzicht is dat niet alleen veel goedkoper, maar ook sterker en vaak beter dan het echte Houtworm zit er niet in en komt er ook nooit in, maar desgewenst wor den ook de houtwormgaatjes voor u nagemaakt Handwerk met behulp van beitels en gutsen, waar vroeger een vakman dagenlang een stevige klus aan had. geschiedt volgens hetArtime- kra-principe (als de mallen gereed zijn) in enkele ogenblikken Wat dat betekent bij grotere series spreekt voor zich zelf Natuurlijk is echt antiek mooier, maar het gaat hier ook niet om antiek Bovendien zijn de vaklieden van vroe ger zo langzamerhand wel uitgestor ven Oud vakmanschap is wel meester schap maar vandaag de dag bijna onbe taalbaar en nogmaals: de heer Kral pretendeert met zijn bezigheden niet antiek te vervaardigen. Commercieel heeft het ook slechts zin om iets vol gens het Artimekraprocédé (na) tema ken als het origineel iets moeilijks en tijdrovends is Arbeidsuren zijn tegenwoordig zeer dure uren en zo wordt de tijdwinst van Kral de geldwinst voor zijn opdrachtgevers, want bij het stijgen van het aantal copieën daalt merkbaar de eenheidsprijs. Moderne recht-toe-recht-aan kasten of andere meubelstukken en desnoods ook par ket zouden aan de Ambachtsweg ge maakt kunnen worden, maar dat is niet zinvol en de vervaardiging van dit soort artikelen komt daarom veel beter tot haar recht in een machinale meubelfabriek Maar neem eens een paardje of een ander ingewikkeld stuk houtsnijwerk Handgesneden moet zo iets toch al gauw pak-weg een gulden of vijftig gaan kosten De heer Kral maakt het voor enkele guldens en tel je winst dan maar uit Het maken van de mallen vraagt nog de meeste tijd. Als een voorbeeld aanwezig is, valt dat nog wel mee. Het wordt om- goten met een bepaalde rubbermelange en na stolling van de massa is de ne gatieve gietvorm gereed Opdezewijze worden mallen gemaakt voor beeld jes. schalen, consoles of balksteunen, blaasbalgplaten, koek- en speculaas planken. allerlei onderdelen voor klok- kasten, sierstukjes voor meubilair, spiegel- en schilderijlijsten e d Om bezig te blijven zoekt de heer Kral dan ook naarstig naar steeds weer nieuwe modellen Misschien heeft u thuis toevallig iets staan, dat de moei te waard is om gecopiëerd te wor den0 Het hoeft niet alleen iets an tieks te zijn Elk bruikbaar voorwerp is goed Daar wordt dan een mal van gemaakt U krijgt het origineel na tuurlijk terug en bovendien als aar digheidje en voor de moeite enige af gietsels extra Kijkt u eens rond, het kan best de moeite waard zijn (tel 03496-1715) De direkteur, de heer W. Ch Kral ma weer wat anders, U kent dat wel) voelde hij zich toch aangetrokken tot de beeldende kunsten Een jaar of negen geleden begon hij, na zijn dagelijkse arbeid, op de zolder van zijn drankzaak aan de Amers foort se Langestraat met zijn kunst zinnige plannen Hij ontwikkelde zich daarbij in een tweetal richtingen. Met gips als grondstof ging hij enerzijds boetseren en anderzijds het pad van de snijkunst op Het lukte echt niet on aardig, maar toch kwam er na verloop van enige tijd nog een derde techniek bij en wel het gieten in vormen en mallen. Daarmee vooral is hij verder gegaan Hij ontdekte, dat houtsnijwerk op deze manier en met enige nabewer kingen zo mooi te imiteren was, dat op het oog de namaak haast niet was te onderscheiden van het model Gips bleek echter niet het meest geschikte basismateriaal te zijn en dus zocht hij verdei Op vakantiereizen deed de heer Kral ook meer ervaringen op Zo zag hij in Italië mooi gietwerk verrichten en ook in Engeland. Vooral in laatstegenoemd land werd zijn ide aal - de imitatie van houten voorwer pen - het meest benaderd Het ware geheim van het vak werd hem na tuurlijk niet verteld, maar weer thuis op zijn zolder werd de lange reeks proeven weer voortgezet Met allerhan de materialen, vooral kunststoffen op pvc-basis Telkens meer naderde hij zijn doel. maar dat bracht ook weer andere problemen mee Vooral ruim- LfUSDEN/CENTRUM - Hoewel als gallig bedoeld omschrijft de uit zes oid.n estaande kop boven dit ar- kef niet helemaal juist de geschie- éniB van Artimekra" uit Leusden. ^■.gepruts op zolder" groeide la- HLel uit tot wat er nu aan de Am- fiftsweg getl^an wordt, maar ,,orna- i*k- toch wel tets over- Zo staat het omschreven in de Stafentelijke vergunning. Doch oor- ielt u zelf. den Het wordt op den duur ook bui- tenshuis zeer houdbaar Praktisch is ook. dat men niet gebonden is aan be- ff paalde afmetingen Je kunt (namaak) 3 balken maken voor antiek in te rich- j ten vertrekken, maar evengoed ook de |i kleinste ornamentjes van enkele vier- kante centimeters. Ei moet wel een j mal voor kunnen worden gemaakt. Dan j spelen vormen ook geen rol en sinds h enige tijd is een wel zeer geslaagd artikel aan het assortiment toegevoegd, i De lr> jaar geleden in Enschede ge- R-èn heer W C H Kral kreeg van uil uit een administratieve opleiding el. Iets nutt igs, dat wel maar toch zag Hm in de boekhouderij niet. zo zit- in.lHii sloot een laatste balans af, L'arn m de handel en begon als fili- fiho uier v.rn de distilleerderij, die jetË.elke dag een glaasje" haar pro- tpageenh Lang duurde dat niet. Hmaakte zich weldra zelfstandig Ban één (drank)zaak werden er meer Rpog wat later raakte de heer Kral Dklin de Horecawereld verzeild. Het "ulSk" zakenleven hield hem meer dan Bdoi-nde bezig. Toch bevredigde hem ■niet helemaal Hij deed" eigen- jklniets. althans dat meende hij en anlmoet u daarbij denken aan iets jSken of scheppen Mede als afleiding livt koopmans- en daaruit voort- Géiende denkwerk wilde hij ook nog atlanders Hoewel de heer Kral niet |mt uit wat men noemt een artis- eki begaafde familie (pa schilder en Dat vonden wij tenminste van de ,,ga- pers"' U kent ze nog wel, die gapende bontgeschilderde koppen, die vroeger boven de voordeur van iedere drogis terij als ..merkteken" van die bedrij- [I ven waren te vinden De tand des tijds heeft die antieke gapers niet onberoerd j gelaten en ook verdwenen er ettelijke (en niet altijd op een eerlijke wijzej naar verzamelingen in binnen- en bui tenland Ze zijn zeer schaars gewor- I den. maar toch komen de laatste tijd de gapers weer terug in het stads beeld Artimekra heeft er al diverse series van afgeleverd Het merendeel is jammergenoeg weer direct naar het buitenland verdwenen maar eer Nederlandse groothandel in pharma- ,1 ceutische artikelen heeft een actie op touw gezet om iedere drogist weer aan een gaper te helpen Bedoelde grossier i| stelt ze als omzetpremie beschik- j baar aan haar afnemers en met de l; prijs die Artimekra voor zo'n branche^ merkbeeld berekent, liikt dat een zeeij 'I haalbare kaart dienst en dat lijkt hem meer dan vol doende GAPERS Het materiaal, waarmee gewerkt wordt is niet gevaarlijk Het is niet explosief of zelfontbrandbaarenhet ge reed product kan helemaal niet bran weer wat ander is. dan het spul uit de bekende tubes en busjes Het is een mengsel van diverse stoffen, in vloei bare vorm gemakkelijk in mallen te gieten. Na een bepaalde hardingstijd kan het uit de vormen worden gehaald. Blootgesteld aan de lucht veroorzaakt een chemische reactie een goed voel bare hitte-ontwikkeling Kleine cor recties zijn nu nog mogelijk en als de voorwerpen voldoende zijn afgekoeld zijn ze gereed voor verdere bewer king Het heeft nog veel weg van borstplaat het snoepgoed van rond sinterklaas Het is echter steenhard en kan geschuurd, geverfd, gelakt en gebijtst worden Daarna wordt het in een soort meubelwas gezet. Je kunt er eigenlijk van alles mee doen, wat met hout mogelijk is. Het is (bijna) hout Haast onvoorstelbaar is ook. wèt je ervan kunt maken. Een groot deel van de productie zit in de sector an tiek zoals bijvoorbeeld de mooie ranken voor kussen- en andere Oud- Hollandse kasten Het materiaal is bijzonder mooi en heel sterk Ja ei genlijk te sterk voor het mooie. Be vestigd op houten panelen blijft het héél als het echte hout mocht gaan scheu ren. wanneer bijvoorbeeld het betref fende meubelstuk te lang in een cen traal verwarmde ruimte zou staan Grote hoeveelheden ornamenten vin den ook hun oorsprong in het Leus- dense bedrijf, evenals steigerende tegebrek en daarom ging hij op zoek naar een werkplaats van voldoende omvang met daarbij een woongelegen heid voor zich en zijn gezin. NAAR LEUSDEN Op 1 januari 1973 slaagde hij in Lensden Hij kocht op het industrie terrein aan de Ambachtsweg een huis met daarachter een flinke werkruimte Voor toen nog wel wat aan de grote kant. maar een teveel aan werk- en opslagmogelijkheid was beter dan di rect al weer krap te zitten. Hoewel de opzet van een en ander nog steeds amateuristisch van aard was, moester zo langzamerhand toch wel eens iets verkoopbaars worden gemaakt. De hob by begon een dure liefhebberij te wor den en daar moest wel wat tegenover komen te staan. Gietwerk is zakelijk pas interessant wanneer het massaal gemaakt wordt en massawerk vraagt grotere hoeveelheden grondstoffen en voldoende ruimte voor de opslag daar van en van het afgewerkte product Meer problemen zijn er, wanneer een opdracht in zoverre incompleet is dat een voorbeeld niet voorhanden is Dat moet het model eerst van hout van klei of van een ander ma teriaal worden gemaakt Hoewel de heer Kral daar in de meeste gevallen ook voor kan zorgen, gebeurt het toch ook. dat de hulp van een specialist op een bepaald gebied dient te worden ingeroepen Artimekra is nog steeds grotendeels een ..aardigheidje' voor de heer Kral, of als u wilt een bij verdienste Hij heeft in Amersfoort in zijn andere zaken, nog heel wat om handen Dit is dan ook de reden, dat de zaken in Leusden voor hem niet groter hoeven te worden Het meeste werk doet hij zelf en voor het routine- gedeelte (gieten, bij - en afweiken e.d heeft hij een tweetal medewerkers in Inmiddels had onze doe-het-zelf-fa- brikant het basismateriaal gevonden, dat hem al lange tijd voor ogen stond Vanzelfsprekend heeft Inj ook ons daar van niet meer verteld dan hij kwijt wilde, maar het leek nog het meest op jf.vloeibaar hout", hoewel het toch

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9