ustin Hoffman: schitterende eatie als Lenny Bruce Mandingo" - Fleischer doet :t allemaal nog eens mnetjes over.... us. EN TEN SLOTTE. Olympisch Het verschil tussen KRO en VPRO ÜJSDER KRANT - FILM DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 19 POORT - Deze week drie nieuwe films op het programma lersfoortse bioscopen. In de eerste plaats is dat de film met Dustin Hoffman in een schitterende creatie als iruce. Regisseur is Bob Fosse, maker o.m. van de film ■t". Te zien vanaf deze week in Studio G. In Cinema 1 kijken naar de film „Mandingo" van regisseur Richard t met James Mason in de hoofdrol, samen met Susan Het verhaal draait rond de slavenhandel rond 1840. Geen Ud opwekkende film. In City draait deze week opnieuw een ttie van de Bud Spencer- en Terence Hill-films: „Vier eg slaan weer toe", met Paul Smith en Michael Coby in de lrolien. „De Klokkenluider van de Notre Dame" blijft in jrand Theatre nieuwe triomfen vieren (derde week), terwijl rs" (De zomer van de witte haai) voor de tiende week te is nu in Cinema 2. U hebt nog maar een korte tijd om deze te'gaan zien. „Flossie, de blonde Venus uit Zweden" blijft een weekje in Euro Cinema om daar de mannen het hoofd jl te brengen. n te ner esselol 'npH ILENNV" ','a/Hgissëur Bob Fosse heeft (ge; aalf opgenomen om de ge us van de Amerikaanse doe niek" Lenny Bruce te ver- j vanSjjceen gemakkelijke taak, gezien het voortreffelijke it - toch uitstekend is it. Fosse, bekend als ir van de musicalfilm >t", voordien bekend raaf, heeft metLenny •umentaire speelfilm ;t van formaat, waarbij Hoffman excelleert in fonder gave creatie als iruce, de man, dieAme- ien.f'in de vijftiger jaren met ter) "(vlijmscherpe taboe-door- Ie satire op z'n kop zet- »r kapot ging aan een at aan druggebruik. Hij n 1966 op veertigjarige i aan een overdosis hero- Valerie Perrine als de vrouw van Bruce. Lenny Bruce begon zijn carrière als een doodgewone komiek voor bruiloften en partijen, met banal e grapjas - altijd een onderwerp, ik - als het even kan met fikse hoog omheen schrijf en is de sport. Sport is voor mij 'Jonbegnjpbaar fenomeen. Hwi blagen leek heb ik de uiter- KeeiBeii'oiidenng voor al die !'Sliïe'>de balletijongens, die in 't rennen, trappen, gooien, ?steii^K" en wat al met meer hun 5 li0®5'1 ideaal zien. Zelf heb ik I (Tlloif de neiging gevoeld om me •ultil jdie enorme schare sportbeoe- l' maan te voegen. Dat zal wel rh gebrek van me zijn. Toch Et Jn ik er deze week met omheen. is namelijk werd ik ge- gesiiwnfrontecrd met een verschijn- voorl dat jaren op non-aktief was ls' tJSesf, maar nu ineens weer opdook uit de de van het recente sport lui pledcn Afgelopen weekend nisaten opnieuw honderdduizen- tn Nederlanders gekluisterd 'un beeldbuis. Want er ge le wat op het ijs van Nrpck én geleden leefde heel Ne- nd m de ban van de 'tssport, dankzij Ard Wiink en Kees Verkerk, aange- uld mei enkele mindere cory- ik e«én. Als er moest worden gcre ate en om het Europese of het we st hup zat heel Zl^Êrl('"d ''oor de tv kul 00'® 00rtles 'e kijken naar de fonierbaarlijke verrichtingen >an onze nationale kampioe- elk tien;du met flitsende streken ie- 'erekonkunentie achter zich teten Zaten we te luisteren de juichende kommen/aren I omroepsterren als Theo men. die er altijd weer in 'Sdcn om een fiks brok emo- 'e via de beeldbuis aan ons, nie- over te brengen. We gewoon, dat we wat mis- 'oor ook niet dóór te zijn, ze helden van het ijs. Toen kwam de malaise. Na- eel Nederland dankzij Ard ees was volgebouwd met Itijsbanen (iedereen moest ijk» en toen zonodig ook kjimpipen worden en daarvoor is ruimte nodig), besloten de twee profès- sioneel te gaan doen. Er werd een speciale beroeps schaatsbond opgericht. Ene me neer Klok, direkteur van de kunstijsbaan in Den Haag, die ik nog kende uit de tijd, dat liij amusant fraktievoorzitter was van de partij Gemeentebelan gen in Ede, was één van de grote promotors. Heel Nederland kan het betreuren, dat die meneer niet m de politiek is gebleven, want op slag was Nederland schaatsnatie af. De Noren en de Zweden namen de hegemonie van ons over en de tribunes van de ijsstadions, anders dankbaar gevuld met vieux-drmkende vlaggen en in de beeldbuis- zwaaiende, juichende Neder landers, bleven leeg. Want geen mens kwam meer kijken naar de verrichtingen van Ard en Cees, die nu immers een fiks; salaris kregen voor hun werk. Logisch, want te buurman komt toch ook niet kijken, als je aan het werk bent? De enige die enthousiast bleef was Theo Koomen, maar dat kan die man ook niet heie pen. En wat krijgen we nu? Zo waar, het is haast met te gelo ven, Nederland herrijst uit de as van het professionalisme Nau welijks hebben we - na jaren lang troosteloos kwakkelen - een week lang ijs op onze sloten gehad, werd er zelfs gecTacht aan het houden van een Elfsteden tocht en ja hoor: Nederland zet er de sokken weer in én een landgenoot slaagt er in om in ie der geval één medaille uit Inns- brück weg te slepen. De Noren en Zweden huilen van toomloze ellende. Hun tijdperk is voorbij De Nederlandse natie, geze ten bij de beeldbuis, haalt weer opgelucht adem. De oude glorie toch al verbleekt door het verlies van Nederlands-Indié, Nieuw Guinea, en Suriname - herleeft. Nederland is er weer. Nederland haalt fiks uit. Nederland heeft weer goud in de voeten. Het is maar goed, dat het een weekje heeft gevroren. Hebben onze nationale schaats-cracks eindelijk weer eens de kans ge had op goed te trainen. En zeg nou niet, dat het onzin is. Hit resultaat liegt er toch niet om? Goed, ik heb geen verstand van sport, geeft ik toe. Maar Theo Koomen juicht toch ook weer extra hard? Nou, dan'. V. Door Bert Vos serij a la André van Duin of welke soortgelijke Neder landse bruiloften-conferen cier ook. Maar langzaam maar zeker ontwikkelde Bruce zich - mede onder in vloed van Joe Ancis, wiens stijl hij ging imiteren - tot een vlijmscherpe satiricus, die tien jaar lang tegen Ame- rika's korte haren instreek, terwijl de generatie der .langharigen" en het intel lectuele links hem steeds meer gingen bewonderen als de man, die alle taboes door prikte. Zijn credo was: „Ik ben geen komiek en ik ben niet ziek. De wereld is ziek en ik ben de dokter. Een chirurg met een scherp mes die de valse waarden weg snijdt. Er is aan mijn num mers niets te zien. Ik ben Lenny Bruce en ik praat te gen u." De justitie vond dat alles be slist niet leuk. Vaak zaten inde zalen, waar hij optrad, politie agenten met papier en pen inde hand om hem te kunnen pakken op verklaringen, die niet door de beugel konden. Er werd een ware heksenjacht op hem ont ketend en in 1966 veroordeelde het Hoger Gerechtshof hem tot zeven maanden. Dat werd hem blijkbaar te veel. Hij stierf. Hoewel niemand het met ze kerheid weet, neemt men aan dat het met opzet gebeurde. Bruce, toch al verslaafd aan herolhe, nam een dosis teveel. De een mans-strijd tegen de Ameri kaanse schijnheiligheid was ten einde. Lenny" werd door Bob Fosse in zwart-wit opgenomen. Voor deze tijd voor een bios coopfilm nogal ongebruikelijk, maar het geeft wel een veel authentieker sfeer, dan met kleur, wellicht mogelijk geweest Lenny Bruce, een gave vertolking van Dustin Hoffman. het zicht van ons, simpele Eu ropeanen. w Lenny", met Dustin Hoff man in de titelrol, van re gisseur Bob Fosse, is deze week voor het eerst te zien in Studio G. (18 jaar). „MANDINGO" In Cinema 1 kan men deze week een nogal curieuze film gaan bekijken. Het is de Ame rikaanse rolprent „Mandingo" van regisseur Richard Flei scher. Hoewel wij Europeanen Amerika nog teveel zien als een soort paradijs, waar alles zoveel beter is dan hier, wat niet waar is, weten we best dat het nog niet helemaal snor zit daar met de gelijkberechtiging van negers ten opzichte van het blanke bevolkingsdeel. Zo nu en dan druppelt dat over de Atlantische Oceaan naar onze oorden door, en dan is er al tijd wel één of andere aktie- groep die zich het lot van de negers aantrekt. Terecht, hoe wel het meestal niet zoveel zal helpen Zo lang de mensheid bestaat heeft discriminatie van bevolkingsgroepen bestaan Of het nu joden waren, negers, Chinezen of welk ras ook. Toch leven we tegenwoordig in een verlichte maatschappij en ook in de Verenigde Staten is men nu bijna zover, dat de negerbevolking wordt geaccep teerd of in ieder.igeval wordt Scène uit „Mandingo", hier met Ken Norton als de negerslaaf Mede, een Mandingo-neger, die met de vrouw van de slaven meester Hammond, de vrouw wordt gespeeld door Susan George, in bed duikt. zou zijn. Cameraman Bruce Surtees heeft die sfeer van de vijftiger jaren, het klimaat rond Lenny Bruce, haarscherp in beelden weten te vangen. Het dokumentaire karakter van de film wordt nog versterkt door het inlassen van delen film, waarin Valerie Perrine (als Lenny Bruce's stripitease-echt genote Honey) en enkele andere mensen in een geimiteerde „dit was uw leven "-stijl vertellen over het leven en werken van leven van Lenny Bruce, één van Amerika's grootste taboe-door brekers, die ten gronde ging aan zijn eigen onmacht én dat van de wereld om hem heen. leven en werken van Lenny Bru ce, één van Amerika's groot ste taboe-doorbrekers, die ten gronde ging aan zijn eigen on macht én dat van de wereld om hem heen. Lenny'is een boeiende be levenis voor mensen, die graag wat meer willen weten over de man Lenny Bruce, maar ook voor hen, die gewoon van een goede film houden. Bob Fosse is er ruimschoots in geslaagd om aan de verwachtingen te vol doen en naar ik verwacht ook volgens de feiten, hoewel ik dat laatste niet zo snel kan na gaan Daarvoor is Lenny Bruce teveel een Amerikaans „ver schijnsel" geweest, toen en ook nu nog deels, onttrokken aan getolereerd als vrij mens. Langzaam maar zeker is er een kentering zichtbaar in de nogal troebele verhoudingen tussen blank en zwart. Niet om optimistisch over te doen, maar toch En dan komt regisseur Ri chard Fleischer ineens met de twee uur durende film „Man dingo". Naar eei> scenario van Norman Wexler. Het verhaal spieelt zich af - u raadt het al - in de tijd, toen de slavenhandel nog welig bloeide. Uit de tijd van „De Negerhut van Oom Tom" zullen we maar zeggen. James Mason en Perry King spelen de hoofdrollen. Endaar- mee zou eigenlijk alles gezegd zijn, ware het niet, dat de in houd van deze film nogal gru welijk is. Te gruwelijk om er zomaar aan voorbij te gaan. Vooruit dan maar. Leest u sim pel eerst het verhaal maar eens. „Louisiana 1840. Falcon- hurst is een slavenfokkerij op een plantage waar vader Max well en zijn zoon Hammond een onmenselijk bedrijf uitvoe ren. Zij leven daar zonder vrouw en hun relaties met hun zwarte koopwaar zijn slechts -an sexu- ele aard. Maxwell wil een erf genaam voor de plantage en arrangeert een zakenhuwelijk met Blanche, de neurotische dochter van een andere plan tage-eigenaar. Op hun huwelijksreis naar New Orleans gaat Hammond naar een slavenveiling en weet daar een Mandingo te kopten Afstammeling van Soedanese ouders wordt deze Mede ge acht voor een sterk en talrijk nageslacht te zorgen. Hammond merkt in zijn hu welijksnacht dat Blanche geen maagd meer is en woedend ver laat hij haar en gaat naar een bordeel. Daar raakt Mede in gevecht. Hammond ziet dan in hem niet alleen een goede fokker maar ook een geweldig vech ter. Hij traint Mede voor een gevecht en tussen de tweeman nen ontstaat een soort vriend schap, die Hammond nooit voor mogelijk had gehouden. Hammond negeert zijn vrouw en heeft een liefdesverhouding met Ellen, een jonge slavin. Blanche raakt aan de drank en uit wraak weet zij Mede in haar bed te chanteren. De baby is zwart en de dok ter laat het kind doodbloeden. Hammond vergiftigt zijn vrouw en gaat zich wreken op Mede. Hij is voor geen rede vatbaar. Hij schiet Mede neer als een dolle hond. Agamemnon, een oude bediende komt voor het eerst van zijn leven in opstand. Hij schiet Maxwell dood en Hammond lijkt te beseffen dat de wereld rond hem voor altijd veranderd is". U ziet het. Dat liegt er alle maal niet om. En dat in het jaar onzes heren anno 1976. Nou ja, er zijn wel meer films gemaakt, die volledig waren toegespitst op puur sadisme, de sensatiezucht van de gemid delde bioscoopbezoeker. Maar wat Richard Fleischer eigen lijk pretendeert met dit nogal smakeloze verhaal, is me echt niet duidelijk. Eerst wil je nog wel eens denken, dat Fleischer misschien wil aantonen, hoe erg het vroeger wel was gesteld met de slavernij, maar daar voor zijn alle sensationele as- p>ekten teveel uitgestald zonder dat de film ook maar enige diepgang vertoont. Met andere woorden: ik kan in „Mandingo "mets anders zien dan een schaamteloze film waarin de negers een hoofdrol spelen, opnieuw het onderspit delven, gebruikt, misbruikt en opgebruikt worden. Het zal al lemaal best waar gebeurd kun nen zijn, je staat wel eens va ker versteld van geschiedenis- feiten, die eigenlijk ongeloof lijk zijn in al hun gruwelijke details. Maar Fleischer is met „Mandingo" toch wel op een heel laah niveau terecht geko men. Hetzij met opzet, hetzij, doordat hij er simpelweg niet in is geslaagd om het thema „slavernij" op de juiste ma nier te behandelen. Wie „Man dingo" bekijkt, komt alleen maar tot de ontdekking naar een op puur sensatie gemaakte film te kijken, met de negers als mensonterend lijdend voorwerp. (Cinxa 1-18 jaar). NACHT VOORSTELLINGEN In de nachtvoorstellingen van het City Theater kunt u vrij dagavond in het kader van de „vrijdagavond late sex show" de film „Der letzte Tango in Hamburg" bekijken. Laatuech- ter niets wijsmaken: deze film heeft niets te maken met „Last tango in Paris", alleen de titel lijkt er wel wat op. De Neder landse titel: „De pepierhete Hamburger" en dat lijkt er meer op. Aardige sexavonturen van een Hamburgsehoofd-brie- venbesteller. Zaterdagavond in de nacht- voorstelling van City een ka- rate-film: „Karate-duel met de dm vel". Voor de liefhebbers Toen ik de eerste uitzending van het kunstrijden op de schaats tijdens de Olympische Spelen in Insbruck zat te bekijken, vroeg ik me voortdurend af, ,,u>at heb je daar nou in vredesnaam aan?" Waarom studeren kinderen van veertien, vijftien jaar dubbele Rietbergers en meer van die vreselijke moeilijke dingen in? Toch niet om na afloop van enkele geslaagde buitelingen geknuffeld te worden door fiksbeboezemde dames met permanente wave-hoofden, die onlosmakelijk verbonden schijnen te zijn met deze tak van sport Bij de tweede uitzending kwam ik er achter, dat kunstrijden, als je er niks aan hebtnooit een Nederlandse sport zou kunnen zijn. Wat die Russen en Russinnen doen, moeten ze zelf maar weten, maar een zichzelf respecterénde Hollander of Hollandse zou zich toch nooit langer dan driekwartier bezighouden met dingen, waar hij/zij niks voor koopt En voor dat kunstnjden moet je, geloof ik, vanaf je tweede dagelijks vroeg je nest uit, anders kom je nooit aan een driesprong toe. Maar hoe kan het dan, dat juist Nederlandse meisjes zich door de jaren heen aardig hebben weten te weren bij dit hinkelen voor gevorderden'Dat is een van de vragen, waarmee ik na de spelen ben blijven zitten. Maar ik ben ook weer een boel wijzer geworden. Bijvoorbeeld dankzij dame Haanappel, die bij het kunstrijden meer informatie verstrekte, dan Jean Smits bij alle voorgaande wedstrijden tezamendie hij tot nu toe verslagen heeft Zo reed ook Ard Schenk vriend Racké er finaal op alle afstanden uit Koen Verhoef bleef geheel op z'n eigen niveau en dat is nooit erg hoog geweest, terwijl Herman Kuiphof er blijk van gaf evenveel van skteën af te welen als ik. Wat hij als commentaar voorwendde kon ik namelijk ook wel opmaken uit de gepresenteerde beelden, waarin verscheidene chronometers waren opgenomen en waann de namen van de deelnemers keurig op tijd verschenen. Maar ja, denk je dan, het sneeuwt hier ook niet zo vaak, dus hoe moeten die jongens er nou eigenlijk achter komen, hoe dat gaat bij die Winterspelen. Een steeds ernstiger geval wordt i Frans HenrichsMisschien niet zozeer vanwege zijn bijdragen op het gebied van sportverslaggeving hij weet altijd J zo aardig te melden welk beroep de ijshockeyspelers hebben, alswel vanwege zijn ultra-rechtse gewauwel voor Veronica. Van Henk Terlingen mag zijn oude maat Henrichs op maandagavond even zijn licht over het wereldgebeuren laten schijnen. Dan komt de ware aard van deze leg-hem-daar-maar-neer-sportjournalist naar boven. Om je dood te schamen. Maar laten we het even leuk houden. De uitzending van zondagavond, waarin de spelen besloten werden. Prachtig, prachtig, prachtig. Een mengsel van folklore en sport noemden de verslaggevers het, geloof ik. Dijenkletsende volksdansers en dat soort werk. Daar houd ik wel van, af en toe. Maar een hoogtepunt was toch wel de collage van beelden, die op een gigantisch scherm tijdens de plechtigheid in de Olypiahal vertoond werden. De man die de redaktie van dit onderdeel had, heeft zeker gevoel voor humor. Niet alleen sportieve hoogtepunten waren er te zien, maar bijvoorbeeld ook een flauwvallend kunstrijdertje. En mensen, die knokten om na afloop van de slalom een vlaggetje mee naar huis te nemen. En, last but not least, een aantal ijshockeyspelers, die elkaar eens flink olympisch op het gezicht stonden te timmeren Waarschijnlijk onder het motto: niet winnen, maar meedoen, daar gaat het om. K van dit genre natuurlijk weer een film om niet te missen. KINDER VOORSTELLINGEN In de zaterdag- en woens- dagmi ddagmatinee- voor stel lin - gen van Cinemd 1 kan de jeugd kijken naar de film Circus op stelten". Vijf kinderen zijn via een gat in de omheining het cir custerrein binnengekomen. Hun eigenlijke doel is de circus- direkteur te interesseren in een akrobatennummer, dat zij hebben ingestudeerd. Tot hun teleurstelling heeft hij niet eens tiid om te luisteren. Ze gaan het circusterrein op waar de vreemdste dingen ge beuren, zoals een leeuwenkooi, die open staat en nog net op tijd door een van de kinderen gesloten kan worden, een clownsbroek, die vertrapt in de modder ligt, scherven in de etensbak van het nijlpaard enz. De kinderen krijgen overal de schuld van. Na en intense speurtocht van het vijftal vin den ze dan de werkelijke boos doener, de aap. Als beloning mogen zij optreden met hun nummer in het circus. Een grandioze kleurenfilm voor de jeugd. Euro Cinema brengt op zater dag en woensdag in haar och tend- en middagvoorstellingen onder het motto: .Kleutertje kijk eens" de Nederlandse film: ,,Dik Trom en zijn dorpsge noten". Natuurlijk is het dan weer lachen geblazen om Dik Trom. 't Is een bijzondere jon gen en dat is 't ie De filmagenda kunt u vinden op pagina 9 ,,Vier vuisten slaan weer toe", een scene uit deze film, waarin de twee hoofdrolspelers veel lijken op Terence Hill en Bud Spencer, maar het niet zijn. Het zijn Paul Smith en Michael Coby. Te zien in het City Theater. louter informatie. Weliswaar ietwat op gepepte informatie aangevuld met film pjes en wat liedjes, maar toch infor matie. Ik ban dan ook bang, dat de VPRO met dit programma tussen wal en schip terecht is gekomen Toch had het dit kunnen weten. Hoe wel het niet helemaal is te vergelij ken, maar de VARA had ook eens een dergelijk aaneensluitend informatie programma, .Vogel Vrijdag" en die ging ook de mist in. Een voorbeeld hoe het wel kan is het KRO-programma ,,De Van Speijck-show" van Aad van der Heuvel. Na zo'n twee-en-een half uur geboeid kijken kom je tot de ont dekking, dat het ,,al weer is afgelopen" en met een lichte spijt moet wachten op de volgende aflevering. Niet, dat alle onderdelen van deze show nu direkt sterk zijn te noemen. (Cursief kunnen we maar niet vergeten bij het bekij ken naar wat er voor in de plaats kwam) maar het totaalbeeld is zonder meer positief. Informatie met een be hoorlijk portie show, amusement. Dat is een haalbaar recept. De VPRO maakte wat dat betreft dezelfde fout als de VARA en dat is jammer, want de „Eetshow" is op zich een uitste kend idee en getuigt opnieuw van het feit, dat er bij de VPRO mensen zit- i ten, die inventief bezig zijn aan de vernieuwing van het medium .Tele visie". MONITOR^ De VPRO, de Vrijzinnig Protestante Radio Omroep (een totaal verouderde benaming overigens), heeft vorige week haar zendtijd gevuld met maar liefst drie uur doorbrengen in een broeikas. Dat is een hele prestatie op zich, want het is toch al zo warm in zo'n glazen ding en met al die TV-lampen erbijMaar goed, eten inde broei kas. Op zich een voortreffelijk uitgangs punt om op de Flevohof nou eens het Nederlandse bedrijfsleven contra de agrariërs te plaatsen, aangevuld met deskundigen en alternatievelingen. Ook de konsument was aanwezig. Kortom: voldoende potentieel voor een pittig programma. Dat was het dan ook, bij vlagen. Want het blijkt een onmogelijkheid om drie uur lang te blijven boeien met

Leusder Krant | 1976 | | pagina 19