Keurslager Timmer heropende Recht en onrecht, ervaringen van een lezer Spaan(s)e ontboezemingen Jeugdraad organiseert kursussen handenarbeid Ouderavond kleuterschool goed bezocht Lezing Ingezonden: Ingezonden: 17 en 24 maart: Boomfeestdag DONDERDAG 26 FEBRUARI 1976 van pag. 7. iprobleem van de bloemenloze pe- l0 gelijk mogelijk verdelen dal is het beste te doen bij een Troot mogelijk bedrijf. Ook de V d Wel Zijn veilingkwekers ïteni en leveren niet aan de han- Ol aan particulieren Als straks drijfsuitbreiding gereed is, ko- hierop nog wel terug. TUINCENTRA Fes Nova" nieuwe zaak), Drifl- k.r 2 is een goede overgang van de ffiskwekers naar de z g tuincentra, «lat voor ongeveer de helft de pro- •tie afgezet wordt via de veiling overige deel betreft de handel Da rticul ïeren. In 1937 werd het iff de .nieuwe zaak'" van de heer d Heiden Het werd gaandeweg een gemengd'bedrijf, met ook hier ■vroeger de druiventeelt als hoofd zaak Die is teruggelopen tot één kas :!n ils Wij goed zijn geïnformeerd is hel de enige speciale druivenkas in Leusden die overgebleven is van de vele Niet direct uit handelsmotieven, maar het was een bepaalde liefhebbe rij voor de heer v. d. Heiden. Een liefhebberij, die overigens verleden jaar toch nog stiekumweg bijna 1000 kg Elven opleverde! Successievelijk werden de zaken over- •enonwi door de heer G H v. d Hei den de zoon van de vorige bezitter ,en 'die zoon heeft de hele boel bijna ■volledig omgeschakeld op bloemen. Zoals eerder gezegd is het fifty-fifty "wat de levering aan de veiling en aan particulieren betreft. Wat de veiling- zaken j.ingaat neemt ook hierdeanjer- kwekerij de eerste plaats in, met daar naast chrysanten en diverse bloemen als narcissen, tulpen en hyacinten. Voor fflovenge deel is de handel gericht Op particulieren met éénjarig perkgoed, snijbloemen en kamerplanten, alsmede illerhande tuinbenodigdheden Ookv d Heide heeft bouwplannen en dan speciaal jp de richting van een geschiktere iverfcoopgelegenheid Ton Hilhorst zit aan de Ursulineweg ln de tijd van zijn vader was ook dit bedrijf enkel gericht op de groente kwekerij, maar allengs ging men toch meer en meer en later volledig over op de teelt van snijbloemen en de handel in kamerplanten en wat daar zo bij komt De verkoop gaat helemaal in de particuliere richting, terwijl Ton Hilhorst daarnaast op de dinsdagse markt van Leusden een leuk afzetge bied heeft. Vader begon in het midden van de jaren vijftig al voorzichtig met de omschakeling en Ton is daar geleidelijk mee verder gegaan. Er was oorspronkelijk gestart met een twee tal kleinere kassen en al in 1950 kwam daar een groot warenhuis bij. In de loop van 1974 werd het bedrijf nogmaals uitgebreid met een show- en verkoop- kas van tegen de 400 m2 De specia lisatie richt zich hier in hoofdzaak op kamerplanten en alle normaal ge vraagde soorten zijn er in voorraad in allerlei maten. Niet meer geschikt voor de verkoop, maar des te fraaier als showobject is een vele meters hoge kamerlinde Ook éénjarig zaad- goed (perk- en tuinbloemen) en allerlei stekwerk behoren tot het assortiment. Vooral het buiten de kassen op te kwe ken materiaal vraagt veel tijd, maar je moet het nu eenmaal ook hebben. VIADUCT Klein Westland (J. J Visser) aan de Driftakkerweg is inmiddels opgeheven maar buurman Gerrit Speksnijder had destijds blijkbaar minder last van de aanleg van de E6 Kwekerij ,,Het Via duct", Driftakkerweg 4a dankt haar naam aan het gelijknamige kunstwerk in de Heiligenbergerweg over de snel weg Zowel dat viaduct als het tuin centrum (tot die categorie behoort ook dit bedrijf") zijn ontstaan in 1964 Vroeger had de Heidemij daar een bosboomkwekerij en toen die naar el ders werd overgebracht, begon de heer M Speksnijder rond 26 jaar geleden er groente te telen Later werd de business overgenomen door de zoons Niek (wiens bedrijf wij aan het begin van deze reportage bespraken) en Ger rit Deze laatste ging helemaal over op bloemen en werkte de zaak om tot zijn huidige tuincentrum Daarbij is de handel (inkoop op de veiling en ver koop aan particulieren) de hoofdbe- Een horlogemaker kan - formeel/ juridisch gesproken - uw horloge vast houden tot u hem de reparatiekosten betaald Het is daarom nuttig en juist om van te voren duidelijk af te spreken tot hoever de kosten zullen mogen wan Mocht er bij het afhalen van het horloge onenigheid ontstaan, dao heeft inderdaad de horlogemaker het recht uw eigendom vast te houden enfniet eerder af te staan dan na de betaling Waarop berust dit recht art. 1652 Burgerlijk wetboek. „vanaan- oemirig van werkArbeidslieden die enig goed onder zich hebben van een ander, om daaraan enig werk te ver richten, zijn gerechtigd om dat goed onder zich te houden tot de volle vol doening van de kosten en arbeidslo nen daaraan besteed, tenzij aanbeste- defrvoor die kosten en arbeidslonen genoegzaam zekerheid hebbe gesteld Di( [wetsartikel dateert van het eind van de vorige eeuw en beoogde de arfieider te beschermen tegen de wille keur van ..aanbesteders". rijke zaken lieden die hen thuiswerk lieten doen in de vorm van sigarenmaken, textiel- eojlederbewerking e.d na totstandko ming van deze wet konden de aanbeste ders het gerede werk pas in hun bezit krijgen als zij betaalden Anders had defcrbeider het recht het goed van de aanbesteder onder zich te houden (recht van terughouding of retentie). Oneigenlijk gebruik van dit wets artikel ontstaat natuurlijk wanneer een groot bedrijf dit te zijne gunste pro beert te (laten) hanteren om een kleine man tets te laten betalen dat hij niet heelt .aanbesteed Een recente uit spraak van de kantonrechter te Amers foort (7 januari rolnr 1214/75) laat echter zien dat de kleine man niet al tijd rechteloos is, en niet altijd hoeft te zwichten voor intimidatie of impo nerende drukmiddelen zelfs van de zijde van de politie De politie kan namelijk via een ander wetsartikel eventueel op treden art 348 wetboek van straf recht Hij die opzettelijk zijne eigene öak of, ten behoeve van den eigenaar. *ene hem niet toebehorende zaak ont trekt aan een ander die daarop een recht van pand, TERUGHOUDING, gTuchtgebruik of gebruik heeft, wordt gestraft met een gevangenisstraf van hoogste 1 jaar en 6 maanden ten niet nader te identificeren auto- rijf te Amersfoort had mij aange- len mijn auto. die ik elders had ge- jht, toch voor garantiewerkzaam- len in reparatie te nemen, in over- met en voor de kosten van de im porteur En dat is toch maar mooi van ■p autobedrijf, nietwaar? fjmder mooi werd het toen bij een SVantie-reparatie van de motor - die rder weBens abnormaal hoog olie- Wrbruik aldaar was gereviseerd - de *^kplaatschef terloops mededeelde (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) meteen maar een nieuwe pakking in de versnellingsbak te hebben gezet nu men toch ie hele zaak uit elkaar had. Hij stelde namelijk meteen dat hiervoor de importeur de kosten niet wilde dra gen zodat ,,dus" de klant er de reke ning (237,57) voor zou gepresenteerd krijgen Natuurlijk protesteerde ik heftig, zeggende voor deze ingreep geen enkele opdracht te hebben gegeven, als er uit de versnellingsbak olie ver dween was dat evenzeer een garantie- kwestie; als de importeur van mening was dat aan de versnellingsbak niets mankeerde, was de ingreep in het ge heel niet nodig geweest Toen ik daarop de gereedgekomen auto kwam halen, bleek er toch een rekening klaar te liggen, zodat ik nog maals tamelijk duidelijk uiteenzetie dat ik niet wenste te betalen wat ïkniet had besteld of opgedragen, de werk- plaatschel deelde mij slechts mede dat hij me niet meer wenste te zien, maar liet mij verder ongehinderd met de auto vertrekken, zonder dat ook maar een enkel woord over mogelijke terughouding" werd gerept Een dag later echter had ik een aangetekend schrijven van het auto bedrijf in huis waarin de procuratie houder dreigde aangifte te doen van misdrijf wegens het onttrekken vaneen auto aan hun recht van terughouding (zie boven). Ik schreef terug dat mij dit zeer verbaasde, omdat mij geen strobreed in de weg was gelegd bij hz wegrijden van mijn auto. en voorts dat ik op geen enkele wijze enige op dracht voor werkzaamheden had ge geven. zodat ik hen niets schuldig kon zijn, terwijl bovendien hun reke ning vermeldde: betaling, klachten binnen acht dagen Ik was dus niets schuldig en wenste de rekening dan ook niet te voldoen Enkele dagen later echter werd ik door de recherche te Amersfoort ge beld of ik maar even op het bureau te Amersfoort wilde komen teneinde te worden gehoord Op mijn vraag of er aangifte was gedaan antwoordde de man weifelend, maar als ik alsnog zou betalen kon de zaak als afgedaan worden beschouwd Toen ik terloops opmerkte of ik met een incassokantoor of met de politie sprak reageerde deze rechercheur iets feller men zou in het kader van het onderzoek naar misdrijf de verdachte ook in verzekering kun nen stellen, als hij zich niet wilde la ten verhoren Kwekerij Gerrit Speksnijder. zigheid van de heer en mevrouw Spek snijder geworden Plaatsgebrek laat niet veel eigen teelt toe en waar ook de loonkosten belangrijk zijn gestegen wordt ge zocht naar produkten met eenzoger>ng mogelijke arbeid. In het voorjaar en de zomer is de aandacht het meeste gericht op éénjarig tuingoed en op benodigdheden voor het onderhoud van de particuliere tuinen. Tot laat in de nazomer komen dan de langstelige snijbloemen als chrysanten, helianten, dahlia's e d. en dan volgen nog bollen en tweejarige tuinbloemen. De handel concentreert zich evenwel voor het allergrootste gedeelte op de verkoop vanuit de showkas. Destijds is gestart met twee kleinere kassen maar de zaken kregen een steeds grote omvang en dat heeft geleid tot de bouw van de nieuwe show- en verkoopkas van zo'n 400 m2. Daaraan viel zelfs de privé- tennisbaan op het parkeerterrein ten offer. Zaken gaan echter voor verma ken Die goed verlichte kas trekt vooral 's avonds veel aandacht van de uit Amersfoort terugkerende Leusdense forensen en menigeen werd daardoor nog tijdig herinnerd aan echtgenote of moeder, die thuis op een bloemetje zat te wachten. In de grote kas staat een enorme hoeveelheid groene en bloem- gevende kamerplanten, snijbloemen, droogboeketten, allerlei tuinapparatuur en verder alles wat een bloemen- of plantenliefhebber of -hebster nodig heeft of kan gebruiken Euro-fleur aan de Ursulineweg 14 is een oud en gedegen, maar tevens een» jong en vooruitstrevend bedrijf Ries Hilhorst heeft er de beste krach ten van zijn leven aan gegeven, voordat hij de hele handel overdeed aan de veel jongere uit Zeist afkomstige H. J Hendriks Dat gebeurde op 13 januari 1971. Er is sindsdien nogal wat ver anderd aan de Ursulineweg 14. De wel zeer ambitieuze nieuwe eigenaar heeft de zaak helemaal opnieuw opgezet en aanmerkelijk uitgebreid. Opdit moment tot een kasgrondoppervlakte van circa 2500 m2, doch dat schijnt nog niet .vQldoehdé tefc/zijn Een nietiwe-grote uitbreiding fataal voor de deur AJle andere Leusdense kwekers stoken hun kassen d m v. olie, maar Hendriks is Ik vervoegde mij dus in arren moede ten burele en toonde afschrift van mijn antwoordbrief aan het autobedrijf, en vroeg ol er aangifte was gedaan in dat geval zou er sprake moeten zijn van valse aangifte van misdrijf, en zou er een geheel andere ver dachte gehoord dienen te worden. Enkele dagen later liet een derde rechercheur echter weten dat er ge tuigenverklaringen waren met voldoen de bewijslast om de zaak tot voor de strafrechter door te zetten ik kon beter betalen, want ik had ..geen been om op te staan" Aldus in het nauw gedreven leek het er inderdaad op dat ik geen been had om op te staan, ofschoon de simpele overweging alleen al dat geen redelijk denkend mens voor honderden guldens kosten laat maken om een olieverlies van enkele tientjes per jaar te ver helpen, een getraind rechercheur aan het denken zou moeten zetten. Maar niet iedere rechercheur is van allerlei details van autoreparaties op de hoogte, zeker niet wanneer ze zeer coulant worden behandeld en weinig te vragen hebben Toen moest ik de rekening dan maar betalen, echter onder protest en met de mededeling dat ik het betaalde meteen weer als niet verschuldigd terugvorderde. Toen dit niet hielp span de ik met behulp van een deurwaarder een procedure aan bij de kantonrech ter wegens.onverschuldigdebetaling' Nu kon het autobedrijf alsnog pogen te bewijzen dat er inderdaad opdracht voor reparatie door mij was gegeven Zoals viel te verwachten slaagde het autobedrijf hier niet in, ondanks de .goede wil" van (in dienst van het be drijf staande) getuigen werd het be drijf veroordeeld het onverschuldigde betaalde plus de proceskosten aan mij terug te vergoeden Uit deze ervaring blijkt weer eens op welke wijze oude wetsartikelen nogal willekeurig kunnen worden gehanteerd om eenvoudige burgers te intimideren om iets te betalen waarvoor ze geen op dracht hebben gegeven, en dat zelfs de plaatselijke politie tijd heeft om een ondernemer te helpen ineen onmisken baar civiel getinte zaak de burger dan toch maar zwaar onder druk te zetten, tot hij in arren moede maar betaald Van de onderhevige zaak is nog een cynisch tintje te vermelden een week na de „reparatie" van de motor moest uit een expertiserapport van de ANWB blijken dat aan de motor (lagers- zuigers-distributie-kleppenmachine) is gevorderde slijtage waargenomen. met hoge reparatiekosten in de nabije toekomst dient rekening te wor den gehouden de versnellingsbak vertoont gering olielekkage (sic) Ook imposante autobedrij ven moet men dus wel degelijk op de vingers blijven kijken, men behoeft niet alles maar te accepteren.zelfs niet onder de dreiging met „ïnverzeke- ringsstelling" door de politie Het zou interessant zijn te horen of er nog meer autobezitters zijn die soort gelijke ervaringen hebben opgedaan L. W. J. Spit, Boekweitland 29 overgestapt op gas Of hij daar eco nomisch beter mee uit is (de gasprij- zen stijgen meer dan die van oliel is een tweede Het werkt wel veel schoner en vergt geen opslagruimte. SUPERMARKT Er moet meer rationeel worden ge werkt. met als gevolg, dat niets meer zelf gezaaid of gekweekt wordt. Groeien vraagt tijd en plaatsruimte en bij een grotere omzet kan van de ruimte een veel beter gebruik worden gemaakt Wat men denkt nodig te hebben wordt ge kocht op veilingen of van grossiers en zo aantrekkelijk mogelijk uitgestald in de kassen en daarbuiten Het is ei genlijk meer een supermarkt van bloe men, planten en allerlei aanverwante goederen De hoofdzaak van de nering zit in groene en bonte kamerplanten, al dan niet bloeiend Daarnaast snij bloemen, bloemstukjes, droogboeketten, potten, pullen en vazen, meststoffen, tuin- en potgrond en wat er nog meer in een goed tuincentrum voorhanden moet zijn Volgens de heer Hendriks kan hij alles op dit gebied, wat u maar wenst, leveren en wat niet voorradig zou zijn, krijgt u een dag of wat later Kan niet bestaat niet" Onlangs moest iemand zomaar als „bloembak" een oude boerenwagen hebben Die was begrijpelijk niet uit voorraad te leve ren, maar stond enkele dagen later wel bij de klant in de tuin. Eurofleur is wel het grootste tuincentrum in Leus den, met nog een winkel in het winkel centrum aan de Torenakkerwcg, waar Ries Hilhorst (de vorige eigenaar) de scepter zwaait en zich wat rustiger nog nuttig maakt. Echte nieuwe bloemisten en tuinders komen er vrijwel niet meer De in vesteringen zijn haast niet meer op te brengen en zij, die het geld en de animo wel hebben, zien geen kans om de benodigde grond te bemachtigen. Het zijn eigenl ij kalleen nog maar zoons 1 scholen (lagere, middelbare en hogere) verkrijgen zij hun vakkennis en bij pa in de zaak hun ervaring. LEUSDEN - De Stichting Jeugdraad Leusden organiseert in samenwerking met het Kreatief Centrum „de Hof" Amersfoort een aantal kursusbijeen- komsten, die bestemd zijn voor vrij willigers werkzaam in het jeugd- en jongerenwerk. De bijeenkomsten zullen plaats vinden op de avonden van 8-15- 23 en 30 maart en op zaterdag 3 april. Tijdens de avonden zal de handen arbeid als aktmteit in het jeugd- en jongerenwerk aan de orde komen Op zaterdag zullen tevens de aktivitei- ten volksdansen en kreatief spel aan dacht krijgen De bijeenkomsten wor den gehouden in de achterzaal van het gebouw „de Til", Hamersveldseweg 30. Leusden-C. De deelnemersbijdrage is f 12,50. Voor de kursus zijn in de eerste plaats degenen uitgenodigd, die reeds als vrijwilliger betrokken zijn bij het bestaande jeugd- en jongeren werk Voorts zijn alle sportverenigin gen van het initiatief op de hoogte ge steld van wat op leeftijd gekomen voorgan gers, die in deze-branche nog aan de slag komen Op cfe^diverse tuinbouw--■- paard het openbaar vervoer was Wat doe je, als het in Leusden 13 graden vriest en er een snijdend koude wind over het dorp raast7 Dan, als het nog mogelijk is, kijk je over de kille besneeuwde velden, althans als er geen overburen wo nen. Het is wel jammer, maar er ko men ook in Leusden steeds meer overburen Eigenlijk moesten er geen overburen bestaan, alleen uit zicht op weide en bos Voer voor de stedebouwkundigen. In onze vo rige woonplaats waren onze over buren schepen van 60 tot 30.000 ton, maar ja dat waren geen blij vertjes. Voor het ogenblik uitgekeken zijnde op de verte, valt de aandacht op iets wat zich dichterbij afspeelt. Op en om de vogelvoerbak is een geweldig rumoer ontstaan. Tiental len vogels van diverse pluimage verdringen elkaar om toch maar uit de ruif te kunnen etenaf en toe een heftige uitval van de grotere naar de kleine, 't zijn net mensen. Ik herken spreeuwen, merels en mussen, da's niet zo moeilijk, maar verder maar raden: Vinken, mezen, groenachtige en blauwachtige en een paar met een roodborstje, witte met zwart kopje en zwarte met een wit kopje. Weet ik veel, misschien kolibries, lokvogels of spotvogels Enkele meeuwen, die herken ik di- rekt, scheren in duikvlucht naar be neden en vergroten nog de onrust Plotseling, zonder enige reden, geen honden, katten of andere die ren in de buurt, is de hele bende weg. De voerbak is nog lang niet leeg, het boeiend spel is uit. Wat nou? Na drie van bloeddrui- pende en ellende schreeuwende dagbladen uitgespeld te hebben, loop ik langs m'n boekenrijtjes en pak ik, waarom weet ik met, de twee prachtige in goud op rood uit gevoerde delen van onze meester verteller en eerste speurdersroman schrijver, Jacob van Lennep. Genoemde Jacob en zijn vriend J ter Gouw schreven deze twee dikke boeken 555 blz. vol over: uithang borden en gevelstenen, het is ge drukt in 1868, welk boek van deze tijd houdt het honderd jaar uit? Deze vrienden maakten een aan tal reizen door ons land en Vlaan deren in het jaar 1856, en dat ging dan per koets, trekschuit, trein of LEUSDEN - Tijdens de ouderavond op 19 februari in de kleuterschool Klein Rossenberg hebben veel ouders van de gelegenheid gebruik gemaakt om wat meer met het gebeuren op ae kleuterschool kennis te maken In de klaslokalen waren de gemaak te tekeningen, werkstukjes e.d van de kinderen opgeplakt of opgehangen De ouders kregen zo de gelegenheid om de resultaten van hun kind te bekijken en te beoordelen en er met de kleuter leidsters over te spreken In het gym nastieklokaal toonden de heer en me vrouw Van den berg de filmopnames die mevrouw Van den Berg in decem ber had gemaakt van het sinterklaas feest en de kerstviering Het resul taat van de avond was wel dat de ouders zich iets meer bij het onder wijs van hun kind betrokken voelden Daarom vond iedereen de avond ge slaagd toen net zo best als nu). Het is gebleken, dat uithangbor den en gevelstenen en reliefs hun oorsprong vonden bij de Romeinen. Opgravingen in de door Lava stromen bedolven stad Pompei in midden-I talie toonden aan, dat vrijwel allen ambachtslieden, kas teleins, neringdoende en bordeel houders via borden, gevelstenen e.d. reclame maakten voor hun iwerk Met de Romeinen, die de lage landen bezetten, kwamen ook deze cultuur-uitingen mee Bekend was al spoedig de krans, die uitgehangen werd als er nieuwe vaten wijn of bier in de herberg wa ren. In sommige steden was de krans aan de herberg verplicht op straffe van drie florijnen boete. Zo bladerend in die twee dikke delen kom je in de verleiding alles wat interessant is over te nemen, monniken werk (en er zijn er alzo weinig) Een schoolmeesters uithangbord: Daar is geen silver of verguldt zoo schoon als 't leven zonder schuldt. en: „De straffe moet gemaatigdt gaan Na 't qwaat die iemand heeft ge daan. Een meisjesschool: „Hier leert men ook servetten vouwen Tot eer der tafel en lof der vrou wen". Kleermakers hadden vaak een schaar of een hand met een schaar uithangen, bouwvakkers een trof fel, hamer en nijptang, zaag of wa terpomp. Bij een slachter een spreuk: in het geleerde varken, een afbeelding van een geslacht varken op een leer of ladder. Meestal hadden de vleeshou wers en spekslagers geen uithang borden, daar ze hun geslachtte vee aan de gevel hingen Spreuken als. „Wie wil borgen die komt morgen, Vandaag is een dag dat ik niet borgen mag (borgen, ook wel poffen). Een winkel die zoet goed" ver kocht heette: „De zoete Inval", heel plastisch afgebeeld een jongen die in een stroopvat valt Rouwkleding werd verhuurd, mét kan en glas, er werd bij deze gelegenheden op een flinke drink partij gerekend: „Hier verhuurt men rouwgoet, om de dode te begraven Ook kannen en glazen om het hart te laven". Honderden spreukengesorteerd naar ambachten, beroepen, histo rie, familie, dieren, schepen maar vooral uit de Bijbel en de Heiligen levens, alles werd betrokken bij het activeren van de nering. Satirische toespelingen op con currenten en de overheid, dat laat ste werdt echter zwaar gestraft. Zoals de man, die bezemstelen ver kocht: Hij had meer grote dan kleine stelen, dus Grote stelen en kleine stelen, Maar grote stelen het meest. Het kostte hem een flinke boete. Een bakker liet z'n geloof op de luifel zetten„Ken je zelf een beet- jen, Wees nooit open van gemoet Hang de vrome uitweetjen Dan gaat alles goet. Een schoenlapper: „Voor geldt laet de Meit zich zoenen Voor geldt gaet mijn Wijf uit boe nen, Voor geldt lap ik je muilen en schoene. Een slachter. „Al hadt ick Sim- son's krachten, en Salomon's gein Zoo kon ick noch niet slachten, naar ieders zin Een uitdraagster „Hier verkoopt men oude kleèren, Ende mijn man gaat ook uit sche ren. Raadsels kwamen ook veel voor: Wie kan keeren, de handt des Hee- ren. Kan en hand zeer figuurlijk uitgebeeld. en „Denk een Uw lot, U!U!U!U!U!U!U!U! Got. (acht Uwen) De Bijbel was een onuitputtelijke bron, en hoe vreemd het moge klin ken er was altijd een zekere devo tie te vinden in de verbasterde en verdraaide spreuken. B.V. „Kaïn sloeg Abel doot Hier verkoopt en bakt men broot en: Joseph vluchtte met Maria naar Egypte op een Ezel. Hier woont de kleermaaker Direk van Weezel. en: „Rachel beschreidde haar kind jen Hier verkoopt men melk bij het pintje". Bij een bakker Oprecht en vroom en welwegende, Job een: 't negende. (Dit sloeg op het Boek Job 1.9). De graankooper „Josef werdt door zijn broederp m de put gesme ten. Hier wordt met alle granen goet gemeten". Een kleerkoper „Ben je bij Po- tifars wijf geweestj en verloor je je jas. Kom dan hier, ik heb er een net van pas". (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Bij een grutter: „ln. Job op de mesthoop Verkoopt men granen goetkoop". i Een vroedvrouw: „Door Godes hant, Kwam Moses te lant". Tandmeester. „Men vischte Mo ses uit Biezen, Hier trekt men tanden en kiezen". Van een Snijder: „Delila sneed Simson hel haar af, en werdt toen gebonden, Hier verkoopt men melk, en snijdt katten en honden" Heiligen en Ridders waren ooit dankbare onderwerpen „Dit is de Ridder Sint Joris Hier verkoopt men brandemoris" en: „In Sint Joris, volvan waar den. Tapt men wijn en bier en stalling voor paarden". Er zou wel een hele Leusder Krant gevuld kunnen worden met alleen al spreuken uit de religieuze literatuur Zwerft u soms door oude steden en dorpen, dan is er, ondanks dat er veel verloren is gegaan, nog heel veel op dit gebied te ontdekken. Er komt ook weer waardering voor dat wat onze „domme en na ïeve" voorouders hebben nagela ten. We tasten vanuit onze plastic en kunststoffen namaaktroep weer naar eerlijke dingen. Maar ook hier dreigt het gevaar dat de schaal doorslaat naar de overdrijving. Het is nu weer plezierig bij een warme bakker een poosje te moeten wach ten en de geur op te snuiven van met zorg bereid brood, bij een am bachtsman een echte tafel of kast te zien maken en op een boerderij kippen te zien rondscharrelen. Er komt, dacht ik weer aandacht voor de naaste. Treffende dingen kom je tegen in onze wijken, waaf de mensen elkaar weer zoeken. Het is alles mogelijk m een dorp zo als het onze, maar met een vage angst denk je dan weer aan Bijlmermeren en dergelijke miskleunen Tot slo{ uit 1700 achter op een boerenwa gen: „Al naerghij ziet, dencktwatghij doet. Al wat ghij doet, Denckt aen het einde. Spaans LEUSDEN - Met een drukbezocht Open Huis heeft Keurslager Fred Timmert jongstleden maandagavond zijn verbouwde zaak aan de Biezenkamp weer in ge-j bruik genomen. Nadat de winkel enige weken wegens verbouwing gesloten was geweest en de klanten in een voor het pand geplaatste noodwinkel geholpen werden, hebben vele tientallen clienten van de heer Timmer de afgelopen da-] gen de vernieuwde slagerij bewonderd Dinsdagmorgen vroeg, toen onze foto-J graaf bijgaande foto maakte, stond de uitgebreide zaak al helemaal vol De winkelende dames, die door de heer Timmer met een bloemetje werden^ verrast, konden zien hoe de Keurslagerij aan de eisen des tijds is aangepastm De heer Timmer hoopt door deze ingreep zijn klanten nog beter dan voorheen reeds het geval was van dienst te kunnen zijn. j (van de redaktie) LEUSDEN - Op 17 en 24 maart a,s wordt ook binnen de gemeentegrenzen van Leusden weer de Nationale Boom feestdag gevierd Op 17 maart is het de beurt aan de schoolkinderen van Leusden/Zuid en Achterveld Het ver zamelpunt is in Den Treek in Leus- den/Zuid bij het huis van de heer Oorthuis, de houtsnijwerker (schuin tegenover restaurant Den Treek) aan de Trekerweg Omstreeks 9 25 uur zal burgemeester van der Post de ope ningstoespraak houden Op 24 maart wordt een dergelijke loomfeestdag gehouden voor de kin deren van Leusden Centrum en we aan het einde van de Noorderinslag bij Alandsbeek. Ook hier begint het I feest om 9 25 uur 's morgens en zal burgemeester van der Post het ge heel met een toespraak openen Burgerlijke standen LEUSDEN - Geboren te Amersf foort 26 jan Mark van Westerlaate (Walstro 16); 23 jan. David J Rof berts (Anna van Saksenlaan 5). febr A A Hazen, 12 febr W Schippeq Overleden: 10 berg, 95 jr.; 73 jr 13 febr G. van Zetten, 66 jrf Ondertrouwd: 18 febr Jan Bernard dus Jacob Bezemer(Amersfoort, Trekf vogelweg 192) en Marijke Arnolda d| Ridder (Leusden, Ansfriduslaan 12j LEUSDEN - Op donderdag 4 maai4 a.s. hoopt D.V. Ds. W. Vroegindewej uit Eemnes, voor de afd. van de Ge^ reformeerde Bond te Leusden, in he' Jeugdgebouw aan deOoievaarshorsterJ weg een lezing te houden over: zekerheid des geloofs". Aanvang8uur.f| Iedereen is hartelijk welkom. j*

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9