Geheel eigen stijl, breed van opzet in schilderijen, gouaches en houtsnijwerk LEUSDENflAR LIBBE VENEMA EXPOSEERT „Operatie Splinter Factor" - een huiveringwekkend feitenrelaas PHILIP K. DICK: „DE PARTNER- INDUSTRIE" Isaac Asimov: Een mooie dag voor een wandeling De Psi-kinderen, verhaal van klasse De magie van Fritz Leiber: „Zwaarden in de mist" lili'lili'iMH'B DOOR ANC0 MALI BOEKBESPREKING kleine Science fiction-omnibus nr. KKleiae Fredric Brown Omni- ■B - Uitgegeven in de Bruna Greeks nr. 45 en 46, door de uit- - versroaatschappij Bruna Zn te irecht Prijs resp. f 7,50 en f 5,50. .|rtgfcleden verschenen bij deuitge- FA.RV. Bruna Zn in haar speciale een aantal nieuwe delen. ialsbi| verschillende andere uitge- ■lhet geval is, komt de produktie liejwe SF-boeken weer behoorlijk Bruna zoekt het echter toch nog merendeels in herdruk- 'ïch is dat niet zo'n bezwaar, "door komen SF-romans, die litverkocht - weer in roulatie, irettig is voor hen, die de boe- Mi niet in bezit hadden. Aan de Pant is het voor de trouwe SF- dit' graag iets nieuws ziet, na- minder aantrekkelijk. Maar twee herdrukken dus, waardoor de SF-serie een completere want de herdrukken war s' Wfnamelijk gezocht in de reeds v henen Zwarte Beertjes in een tijd, runa nog geen SF-reeks had. Dit de dil reeks Zwarte Beertjes ver- ■Pfnder meer de Science fic- omftibus nr l" Nu opnieuw uit- >n de SF-reeks nr. 45, met end SF-materiaal van Clifford Mak Fredric Brown, Poul An- 'heodore Sturgeon en Lester ■Drgvuldig geselecteerde mees jes van beroemde SF-auteurs. 1 deze verhalen behoort tot Ivelingsverhalen Het is het Pan Lester del Rey ,,Want ik naijverige God". Del Rey n dit verhaal de komst van len, buitenaardsen, waarna jjjsterende ontwikkeling volgt, t verhaal jaren geleden en het Jtijd bijgebleven, wat ook het met ,,Fata Morgana" van i. Simmak. een voortreffelijke 1 het thema Leven op Mars", (wegneemt, dat de hernieuwde p—Wcing met de zes andere ver- op zich eveneens een genoegen is Ijf „Kleine Fredric Brown Omni- Philip K. Dick: De partner-industrie. Oorspronkelijke titel: ,,We can build you", vertaald door H. J. Oolbek- kink. 1972. Uitgegeven door Born b.v. te Amsterdam in haar speciale SF-reeks nr. 62. Prijs f 10,90. Philip K Dick heeft al eens vaker de voortschrijdende mechanisatie, de elektronische beschaving ten opzichte van de mens. in enkele korte en lan gere verhalen beschreven, (o.a ,,De elektrische mier") Een logisch ver volg op dit door hem altijd voortreffe lijk uitgewerkte gegeven, is het verhaal ,,De partner-industrie", waarin Dick enkele fabrikanten van geperfektio- neerde elektronische orgels vrijwel volmaakte robots laat uitvinden, die perfekte kopieën zijn van mensen, die werkelijk hebben geleefd, kompleet met al hun in hun leven bijeenvergaar de wetenschap, eigenaardigheden, ka raktertrekken etc. De eerste kopieën van historische figuren zijn Edwin M. Stantin. minister van oorlog onder president Abraham Lincoln en Abra ham Lincoln zelf Een elektronisch succes, dat wel, maar naarmate deze kopieën meer en meer een eigen leven gaan lijden en steeds minder op de robot van het eerste uur gaan lijken, lopen de zaken uit de hand. Het is niet zozeer de robot, die daarvan de oorzaak is, maar meer de kwetsbare mens achter deze mense lijke machines. Want wie het eerste gedeelte van ,,De Partner-industrie" heeft gelezen, komt tenslotte toch op een geheel ander onderwerp terecht, dan je eerst had verwacht. Op een knappe manier weet Dick de psycholo gie van de namaak-mens te verplaatsen naar die van de mens zelf, in al zijn tekortkomingen en kwetsbaarheid. Wat Dick echter beschrijft is deels de werkelijkheid van de hedendaagse (Amerikaanse) samenleving, met al haar frustraties die blijkbaar alleen via de psychiater kunnen worden op gelost. Deze ironische verwijzing naar het heden, wordt door Dick ongemerkt het verhaal binnengevoerd om tenslotte het hoofdmotief van het verhaal te worden, waarbij de „partners", de robots een onbelangrijk decor zijn gaan vormen, en waarin de mens op de voorgrond treedt in al zijn onvol maaktheid. bus" is een herdruk van twee Zwarte Beertjes: ,,1999 het was me het jaartje wel" en Huwelijksexperiment op de maan." Ruim vijftig korte verhalen van deze SF-meester, wat voldoende zegt van zijn produktiviteit. Brown is een schrijver, die in soms enkele zinnen op uitmuntende wijze een ver haal weet te vertellen. Veel van zijn verhalen zijn dan ook niet langer dan anderhalve bladzijde of korter. Met een verrassende plot. Een verzameling om in één adem uit te lezen! DONDERDAG 11 MAART 1976 11 LEUSDEN - Een heel fijne tentoonstelling van de Leusden- se kunstenaar Libbe Venema kunt u zien in „Galerij Soesa" Beekstraat 22-2 in Apeldoorn (telefoon 055-211264). In deze vrij nieuwe en bij zonder aantrekkelijk ingerichte expositieruimte stelt Libbe Ve nema olieverfdoeken, gouaches en houtsneden tentoon. Libbe Venema heeft een heel eigen stijl, die breed van opzet is, wat u direkt al in zijn hout sneden zult kunnen konstateren. Zijn houtsnede van het land schap te Denemarken is in grote partijen uitgesneden, fors van gutstoets, en royaal van visie. Met hetzelfde oog voor het essentiële, voor de kern van zijn onderwerp, is de weergave van „Het Paar" tot stand ge komen, ook een houtsnede. In zwart en wit, die houtsneden, wat de kloekheid van hun uit drukkingsvermogen onder steunt. Maar met alleen is Libbe Ve nema's visie opvallend, bijzon der van atmosfeer is ook zijn kleur in zijn olieverven en gou aches, die opmerkelijk warm aandoet, die iets héél zonnigs heeft. Een kleur, die tegelijker tijd fragiel is, en die iets on eindig teders heeft, toegepast in onderwerpen als dode vogels, boombast, flessen. Die mij doet denken aan de mystiek van iko- nen, waaraan het schemerige bladgoud zo'n verheven toon verleent. Libbe Venema weet zijn pro cédé van zilver- en goudfolie op een geraffineerde wijze toe te passen, in gave eenheid tot onderwerp en kompositie. Zijn dode vogels (nrs 11, 12 en 13) hebben nét een vleugje van dat goudachtige effekt, waardoor het droeve - van de met ver krampte grauwe pootjes ach terover liggende vrije vlie gers - tot innigheid wordt ver zacht. Heel mooi van effekt is op nr 12 de hemelsblauwe bol in de zwarte achtergrond, waar tegen de dode vogel is geplaatst. Nr 13 is misschien minder „spectaculair", maar prachtig van tint en kompositie. De do de vogel ligt over het gehele doek gekromd. Speels wordt het effekt van het procédé toegepast in de stil levens met verschillende soor ten flessen, en in nr 6, „Ont bijt", een zilvergrijze tafel met fles, mes met rood heft en goudgeel brood. En in nr 7, „Koffie", een hoge rodekoffie- pot op een groenig komfoortje. Mooi ook komt Venema's sub tiele kleurschakering tot uit drukking in zijn uitbeeldingen van boomschors (nrs 18 en 19) waarvan ik de schilderijen met de titel „Gekruisigd" een ver volmaking acht. Heel fraai, zo als daar het zilver reliëfachtig uit het ronde omlaaghangende deel naar buiten stulpt, en zo als het vertikale deel van de kompositie gestruktureerd is. Tenslotte wil ik u nog de twee sneeuwlandschappen te Hamers- veld noemen, die bij de ingang van de tentoonstellingsruimte hangen, zeer kontrastrijk van kleurverwerking. (Deze schil derijen zouden op een donkere achtergrond moeten kunnen hangen!). Heel persoonlijk ook van opvatting. En het landschap aan de Heiligenbergerweg, een „fantastische" voorstelling met heuvels en bomen als omgekeer de geopende paraplu's. Een ka rakteristiek schilderij! Tot zondag 28 maart kunt u het werk van Libbe Venema gaan zien en ik raad u aan het tochtje naar Apeldoorn te on dernemen, en het te kombineren met een bezoek aan de stallen en het Rijksmuseum 't Loo, die sinds enige tijd voor het publiek zijn opengesteld. „Galerij Soesa" is geopend 's maandags, 's woensdags, vrijdags en 's zaterdags van 10.00 tot 18.00 uur. Dinsdags van 13.00-18.00 uur. Donder dags van 10.00-21 00 uur, want dan is het koopavond in Apel doorn. Philip K. Dick schreef met „De partner-industrie" („We can build you") een verhaal met een waarschu wing. Een simpele moraal eigenlijk: je kunt nou wel een perfekte imitatie van jezelf gaan bouwen, maar je kunt eigenlijk beter eerst gaan kijken naar je eigen onvolmaaktheid, je geeste lijke onvolmaaktheid, die je eigenlijk volkomen incompetent maakt om ooit een imitatie te bouwen. Omdat daarin alle tekortkomingen van de mens zelf zijn ingebouwd, met alle gevolgen van dien. En bovendien is „De partner- industrie" een duidelijke verwijzing naar de samenleving van modern Ame rika, die steeds meer in de greep komt van een psychiatrische psychose, al dan niet met of zonder oorzaak en noodzaak. Verander de wereld, begin bij jezelf. Een psychologisch goed ge schreven boek zonder teveel essef. Maar niettemin (nog steeds) toekomst. Isaac Asimov: „Een mooie dag voor een wandeling". Uitdebundel „Night fall and other stories", 1971. Ver taling J. A. Harloff, met uitzonde ring van het titelverhaal: Sybren Polet. Uitgegeven door A. W. Bruna Zn te Utrecht in haar SF-reeks nr. 44. Prijs f5,50. Isaac Asimov is een science fiction- schnjver van formaat. Dat lijdt geen enkele twijfel. Wie zijn beroemde ver halen kent over de robot en de wet van de robot (door hem opgesteld en door andere SF-auteurs gebruikt), kent de kwaliteit van Asimov's voortreffe lijke verhalen. Asimov weet in al zijn verhalen en romans de wetenschap op duidelijke, aanspreekbare wijze te vermengen met zijn soms onnavolgbare fantasie Doorspekt met humor, een belangrijk aspekt in de SF, wat door andere auteurs nog soms teveel wordt vergeten. Door Asimov's aanpak wordt, naast het verhaal, meteen debetrekke lijkheid van het menselijk bestaan bloot gelegd, wordt soms de nietige mens overtroefd door andere kwaliteiten en levende vormen. Uitermate knap is de manier, waarop Asimov zich het leven en denken van bijvoorbeeld een robot weet voor te stellen en in soms poëtisch proza weet om te zetten. Dezelfde methodiek gebruikt hij in zijn verhaal „Zonsondergang", waar een buitenaards (menselijk) volk eeu wenlang leeft in het schijnsel van ver schillende zonnen. Ze kent geen enkele soort duisternis. De overlevering ver telt echter, dat ééns in de zoveel eeu wen een zonsverduistering plaats vindt, waardoor de totale duisternis in zal treden en de sterren aan de hemel zullen verschijnen De mensheid zal dan echter waanzinnig worden. Die periode lijkt opnieuw te zijn aange broken en het volk tracht zich voor te bereiden óf gelooft er niet in. Vanuit het gezichtspunt van de mens op die vreemde planeet beschrijft Asimov de emoties en reakties van hen, die wor den gekonfronteerd met een profetie, die in vervulling gaat. Een meesterlijk verhaal, direkt gevolgd door het titel verhaal. „Een mooie dag voor een wandeling", waarin een kind, dat nooit de buitenlucht heeft geproefd noch heeft gezien door een storing in het ver plaatsingsmechanisme de Deur) ge noodzaakt is te gaan wandelen. De jongen ontdekt dan de werkelijke we reld. De humor en de tragiek zijn in enkele korte zinnen verenigd in het verhaal „Steek nok A in gat B", de problema tiek van robot en mens wordt in enkele bladzijden haarfijn blootgelegd in het verhaal ,,De racist". Kortom: op en top Asimov. In de situaties ingeleefde verhalen van een rasverteller. waarin zij de sociale en psychische problemen schetst van een gemeen schap. die opgroeit in extreme om standigheden, mèt de gruwelijke impli caties van telepatische krachten binnen die gemeenschap. Ik heb met stijgende bewondering voor dit schrijverstalent het boek „De Psi-Kinderen" gelezen. Bewondering, omdat Phyllis Gotlieb er in slaagt op een natuurlijke wijze het verhaal te vertellen zonder de maar al te vaak voorkomende SF-bla-bla-bla. Je leest het als een roman, dat zich net zo goed zou kunnen afspelen in de sloppenwijken van een willekeurige gro te stad, maar de toegevoegde elemen ten van atoom-mutaties, telepatische krachten en het misbruik ervan door kinderen, maakt „De Psi-Kinderen" tot een ongelooflijk boeiend SF-ver- haal. Klasse. Phyllis Gotlieb: „De Psi-kinderen". Oorspronkelijke titel: „Sunburst". Vertaling René Klieft. Uitgave: Uit geversmaatschappij Born b.v. te Amsterdam in haar speciale SF- reeks nr. 61 Prijs f 10,90. Het heeft al weer een tijdje geduurd voordat de uitgeversmij. Born te Am sterdam haar speciale SF-reeks voort zette. Een kenmerk van deze serie is, dat het aanzien en de vorm regel matig worden veranderd, aangepast worden. Kortgeleden verschenen (ein delijk) weer vier nieuwe delen in een moderne vormgeving. Alleen de num mering is gehandhaafd. Het formaat is (weer) aanzienlijk gewijzigd, wat dit maal problemen geeft, als je het boek als echt pocketboek wilt gebruiken (dus in je zak wilhstekeni. (14,5 x 20,8 cm). Nogal fors uitgevallen dus. De omsla gen zijn een verbetering te noemen. Ze zijn ontworpen door Peter Coene, die voor elke omslag een beeld heeft trachten te geven van de inhoud, waar hij redelijk in is geslaagd. De prijs van de nieuwe serie valt niet mee, ook als is Let omslag geplastificeerd: f 10,90. In ket algemeen is de vorm geving van deze Born-SF-reeks een aanzienlijke vooruitgang, maar als je boekenplank op doorsnee formaten is berekend, zul je er een andere plaats voor moetei zoeken. Maar goed. uiteindelijk gaat het om de inhoud ei die is - zoals we van Born gewend zijn - voortreffelijk te noemen. Dat is in de eerste plaats de roman „De Psi-Kinderen van de Amerikaan se schrijfster Phyllis Gotlieb. Zij koos als thema le versterking van de gees telijke krachten, zoals telekinese en gedachtenlezen, door een mutatie na een atoomramj<je) binnen een gesloten ge meenschap Geen nieuw onderwerp, maar in de meeste verhalen werden telekinese, gedachtenlezen en dergelijke verschijnsïlen positiefbeschreven, met voorbijgaai aan de implicaties die een dergelijk /erschijnsel kan veroorza ken als h?t door een beperkte groep kan worden gebruikt Phyllis Gotlieb zet die negatieve zaken juist op een rij en ve'werkt dat gegeven tot een schitterenl, weiafgewogen verhaal. loren gegaan, de herontdekking staat voor de deur. En dan zal misschien blijken wat magie werkelijk is. het geloof in geesten, demonen, heksen en tovenarij, of een zeer vergevorderde wetenschap, die miljoenen jaren ver loren ging. maar in de geesten van de mensen bleef leven als iets, waar je bang voor moet zijn, omdat het de on dergang van een groot deel van de mensheid betekende Na deze korte filosofie over de magie - er zijn boekdelen over te vullen en over gevuld - naar het boek van Fritz Leiber. „Zwaarden in de mist" bevat een zestal kortere en langere verhalen, waarin Fafhrd en De Grijze Muizer schitterende avon turen beleven met allerlei geesten en demonen, maar zeer zeker ook met mensen van vlees en bloed. Mystiek, heldhaftigheid en de magie van een grijs verleden of verre toekomst. Knap vermengd door duivelskunstenaar Fritz Leiber, die met zijn „Zwaarden"- serie veel liefhebbers van Sword- en Sorcery-verhalen in Nederland een enorm plezier doet. Zo ook met dit nieuwe boek, daar is géén twijfel over mogelijk Bert Vos Fritz Leiber: „Zwaarden inde mist", oorspronkelijke titel „Swards in the mist", 1968. Ver taald doorlvainRodriquezdeLéon. Uitgegeven door de uitgeversmij. Meulenhoff te Amsterdam, in haar speciale SF-reeks nr. 98. Fritz Leiber is al enige tijd bezig met het schrijven van een serie „Sword ans Sorcery "-verhalen met twee grote helden Fafhrd en De Grijze Muizer in de grandioze hoofdrollen Kortgele den verscheen bij de uitgeverij Meu lenhoff Nederland het derde boek in deze reeks bovennatuurlijke schelmen verhalen, dat zich afspeelt in een schimmige, onwezenlijke wereld, waar in geesten, goden, demonen èn helden de gang van zaken bepalen Geen aardse wereld, ook geen bui- tenaardese wereld. „Sorcery" bete kent „tovenarij, hekserij" en dat om vat tevens de inhoud van deze boeken. Hoewel dit genre vroeger ook reeds bestond, is het duidelijk, dat er de laatste jaren een groeiende belang stelling voor is. Een belangstelling, die zonder twijfel correspondeert met de toenemende interesse in de magie, de zwarte of witte kunst der tovenarij In de geest der mensheid is altijd een diep ontzag te vinden geweest (en te vens een diepe angst) voor alles wat te maken zou kunnen hebben met magie. Alles wat niet te begrijpen is, maar toch gebeurt, kan magie zijn. Tegen woordig heeft de zelfs de wetenschap zich er op gestort in de hoop er iets van te kunnen leren. Na een_periode1 waarin de magie bloedserieus werd beschouwd en ook werd beoefend, volgde een periode, waarin de zwarte kunst werd afgedaan als een sprookje van goedgelovigen. Nu is de magie bijna weer een we tenschap aan het worden, ook al is een groot deel van de in vroegere eeuwen bekende magische wetenschappen ver- Stewart Steven: „Operatie Splin ter Factor", de CIA en de koude oorlog van 1948 tot 1953. Paper back. Oorspronkelijke titel „Ope ration Splinter Factor". 1974 Vertaling Jan Noordermeer. Uit gave; A W. Bruna Zn. te Utrecht 238 blz. prijs f 19,75. De Central Intelligence Agency, de Centrale Inlichtingendienst van de VS, kortweg de CIA genoemd, is de laatste tijd behoorlijk in het nieuws. De soms gruwelijke praktijken van deze spio- nage-dienst worden nu aan de kaak ge steld Wat dat betreft is het boek „Ope ratie Splinter Factor" van de Ameri kaan Stewart Steven een aktueel boek. Kortgeleden heeft men op TV de onthul lende en gruwelijke dokumentaire- speelfilm van Costa Gravas, „De be kentenis" kunnen zien. waarin de be ruchte Praagse processen uit de vijf tiger jaren filmisch uit elkaar werden gerafeld en ontmaskerd als schijn processen. Stewart Steven gaat nog een stapje verder. „Operatie Splinter Fac tor" is eveneens de beschrijving van deze golf van arrestaties, die toenter tijd door de Oostblok-landen spoelde en uiteindelijk resulteerde inde bloedi ge Hongaarse opstand van 1956. Volgens de naspeuringen van Steven moet de oorzaak van al deze arresta ties, zoals die van de Tsjechoslowaak- se minister Arthur London (op wiens biografie Costa Gravas zijn film ba seerde), de Amerikaanse CIA zijn en het toenmalige hoofd van deze dienst, Allan Dullesde broer van Foster Dulles, toen minister van buitenlandse zaken. Het boek „Operatie Splinter Factor" is een vernietigende aanklacht tegen de geheime diensten, tegen de ongecon troleerde macht vandeCIA.diede rich ting van de Amerikaanse buitenlandse politiek bepaalt. De CIA-aktie „Ope ratie Splinter Factor" had als doel de Warschau-pactlanden, met name Po len, van Rusland los te weken Door met een Poolse overloper en een Ame rikaanse communist te manipuleren, bracht Dulles Stalin zover, dat deze ge loofde, dat een groot aantal politici uit de Oostbloklanden aan een Amerikaan se samenzwering meedeed. De ver schrikkelijke schijnprocessen in ver schillende Oostbloklanden waren er het direkte gevolg van. In Oost-Europa gin gen duizenden loyale communisten de gevangenis in of werden ter dood ge bracht. Zij waren de slachtoffers van de CIA-manipulaties inde koude oorlog. Stewart Steven heeft al deze gegevens nagetrokken en er een dokumentaire over geschreven, die echter niet alleen de feiten op een rijtje zet, maar de hoofdpersonen levensecht naar voren laat komen, waardoor „OperatieSplin ter Factor" zich laat lezen als een spannende thriller met een lugubere in houd en plot Vooral nu de CIA steeds meer naar voren treedt als een oncontroleerbare wereldmacht met onbeperkte financiële middelen, die méér dan eens bezig is geweest met zeer duistere moord praktijken om politiek gewin, is „Ope ratie Splinter Factor" een boek, dat als extra waarschuwing, maar tevens als bevestiging van de huidige onthul- lingsgolf, op de lezer afkomt. Bert Vos

Leusder Krant | 1976 | | pagina 11