Jevrouw A. Krekel-Aalberse rerkte mee aan „Mensen en zilver" Nillson: „Sandman", entertainment.... fOSITIE DEZE MAAND IN ZONNEHOF ,_rge Lama: „La vie lilas", ijne elpee Ikj Margreet Bruijn: „Sprookjes van overal" BOEKBESPREKING DONDERDAG 11 MAART 1976 Zesdelie koffie- en theeservies, ontworpen door Emmy Roth, 1938. neyut met raffiahandvat, toege ven aan J. Eisenlöffel, 1910. Wsd: Fte°A i J4en: 'V illcEie •rsme> ÓDEN - Zoals u wellicht weet, fop het ogenblik in ,,De Zonne- Amersfoort de unieke koliek- Jensen en Zilver" bekijken. De [ie geeft een overzicht van wat ia twee eeuwen werken de lijke Zilverindustrie Van Kem- Begeer heeft gepresteerd op [bied van de Nederlandse zil- ^Jfeedkunst. In het voorwoord van de catalogus •schreven door de heer J. C. Ebbin- iben, de direkteur van het Mu- jjRBovmans-Van Beumngen in Rot- rdam, waar het zilver óók te zien is •weest. lezen we ..Dat deze ten- onsteliing tot stand kon komen is xh? een belangrijk deel te danken (n de energieke medewerking van evrouu A Krekel-Aalberse. die bo eien het merendeel van de foto's ?rvaardigd heeft." Uiteraard wilden ij graas van onze plaatsgenote horen. >e dn ailes in zijn werk is gegaan. I ZILVERHOBBY I,js de middelbare school heb eigenlijk voor zilver geinteres- vertelt ze. ..We zijn toen met de klas naar een juwelier en die vertelde zó boeiend t zilver en over meester- merken, dat ik thuis direkt ben gaan kijken wat wij' hadden Na de oor log verschenen er veel boeken over zilver en er zijn verschillende mu sea. die kollekties zilver hebben, waar ik ben gaan kijken. En al lezende en ziende leerde je er iedere keer iets bij"- ,,Hoe is deze hobby-achtige inte resse uitgegroeid tot uw medewerking aan de tentoonstelling van het Begeer- zilver!" ,,ln Amersfoort op een antiekbeurs vertelde een mevrouw mij. dat ze wel eens iets had gekocht voor het museum van de heer Begeer Toen ik vroeg waar dat museum was, keek ze me glazig aan en zei dat ze dat niet wist Toen ben ik gaan ïnlormeren, maar noch in de juwelierswinkels, noch in Zeist wisten ze iets. Voorschoten zei me tenslotte. ..Dat museum zit in dozen" In het voorjaar van 1974 vroeg mr S A C. Begeer mij ol ik de voorwerpen wou beschrijven en cata logiseren, die tot dan toe indozen ston den. gemerkt van A tot X Op die dozen stond geschreven ..Museum" Na de grote vakantie ben ik daarmee begonnen Het was ontzettend leuk En uit die dozen kwamen eindeloze ver rassingen tevoorschijn, zowel naar de mooie als naar de lelijke kant Geeft u eens enkele voorbeelden van de mooie verrassingen ,,Er kwamen mooie serviezen en kandelaars tevoorschijn van Chnsta Ehrlich en Carel Begeer (Carel Be geer heeft door een krisis en een twee de wereldoorlog heen dat hele bedrijf toch maar boven water weten te hou den'). EMMY ROTH Er waren een aantal voorwerpen bij, die minder „hard" waren en die bleken van de Duits-Joodse ontwerp ster Emmy Roth te zijn. Er is niets over haar bekend We weten niet oi ze nog leeft. In een catalogus van een tentoonstelling in Minneapolis ben ik de naam tegengekomen van een eigenares van eén van Emmy roths voorwerpen. Die mevrouw zal ik eens aanschrijven' ..Zal ik Otto Frank, de vader van Mevrouw A. Krekel uit Leusden/Zuia. Anne en Margot vragen, of die haar misschien gekend heeft7" ,,Heel graag! In de dozen vond ik verschillende vormen die mij reuze aanspraken, maar die ik pas veel later - na het vinden van een map met foto's - kon thuisbrengen In ,,De Zonnehof staan in een vitrine op de verdieping een suikerstrooier (ca talogusnummer 223) en een sauskom (nr 220) van haar, waarvan men niet rvi#K ontworpen door Gustav Reran, 1937 - bekroond op de wereldtentoonstelling 1937 in Parijs. wist wie ze had gemaakt Alleen het zesdelig koffieservies (nr. 226; was van Emmy Roth bekend, want dat was ereens od een tentoonstelling geweest De meeste dingen uit de dozen dateer den uit de jaren 30. Alle andere voor werpen zijn aangekocht" In de winkel van Begeer. Van Kempen en Vos in Den Haag pakte mevrouw Krekel al die dozen uit, nummerde de voorwer pen, tekende op een kaart aan in wel ke doos het nummer zat ep(pakte alles weer in de dozeiy oipdaLer geen ruim te was om het nwrVte zetten HIAAT Op een gegeven ogenblik waren er eigenlijk zó veel leuke dingen boven water gekomen dat men besloot een tentoonstelling te gaan houden. Maar er was een groot hiaat in het zilver van vóór 1920 Er werden toen ad vertenties geplaatst m de tijdschnlten ..Antiek" en ..Oud Nieuws en daarin waren alle meestertekens weergegeven Die advertenties kwamen in de tijd schriften van december en met kerst mis liep toen iedereen met een loupe door zijn huis om de meestertekens op het zilver te bestuderen' We kregen grote hoeveelheden reakties. Ook: Ik heb wel zilver, maar géén vergroot glas en ik weet niet of het van Begeer en Van Kempen is." Toch ben ik al die mensen afgegaan naar Groningen, Em- men, Velsen. Eindhoven, Vught. En ik heb de dingen gefotografeerd om ande ren er een indruk van te kunnen geven wat er kon worden geëxposeerd" ,,ls fotograferen óók een hobby van u, en door het zilver uitgegroeid tot een ernstige bezigheid?" ..Met fotograferen ben ik twee jaar bezig, met een spiegelreflex-camera Ik denk dat ik in de winkel in Den Haag in een witte tent wel zo'n dui zend voorwerpen heb gefotografeerd' Alle foto's zijn zelf ontwikkeld en af gedrukt en het leeuwendeel daarvan heeft mijn echtgenoot voor zijn reke ning genomen. Alle voorwerpen van het Koninklijk Huis mocht ik van de Hof maarschalk fotograferen op het pa leis Noordeinde". ,,Hebt u leuke dingen beleefd bij al die mensen die zilver hadden?" .Verzamelaars zijn altijd leuke mensen. En je kunt eindeloos over een verzameling doorpraten Soms vind je kleine voorwerpen, waarvan je in de verste verte niet weet wat het is Eén eigenaar van zilver woonde in een laat 17e eeuws huis Hij had het hele huis be neden in de oude staat teruggebracht met ingebouwde muurkasten met fon teintjes Hij had prachtig Groninger zilver En hij had de hele geschiedenis van alle bewoners van dat huis nage gaan Daar ben ik mijn tijd geheel verveten' Het leuke is het enthousiasme van al die verzamelaars, of ze nou kostbare en grote voorwerpen hebben of kleine dingetjes Aan alle voorwer pen zit een geschiedenis vast Ik was bij een echtpaar dat sinds een jaar in een bejaardentehuis was. Zij hadden een enorme verzameling strooilepels en bij elke schep een verhaal! Het was ontzettend leuk" „Lag het meteen al in de bedoeling om het zilver te eksposeren in „Mu seum Boymans" en in „De Zonne hof"?" ..Aanvankelijk was het plan om bij Pulchn Studio in Den Haag te ekspo seren Bij het honderdjarig bestaan van Van Kempen, Begeer en Vos in 1935 was daar ook een tentoonstel ling gehouden, vooral van het werk van Chnsta Ehrlich en Carel Begeer Maar Pulchri is aan het verbouwen, en dat betekende, dat we maar twee van de drie zalen konden krijgen, die we nodig hadden. Een jaar geleden hoorde de heerEb- bingen Wubbe van het zilver 't Was eigenlijk voor Museum Boymans óók een avontuur, want het was onbekend zilver, er zijn maar weinig musea, waar je 19e eeuws zilver ziet staan! GESCHIEDENIS In de catalogus wilden we alle voor werpen afbeelden We hebben alles op gemeten, en beschreven waar het ge maakt \h*s Van Kempen begon in Utrecht en toen Van Kempen naar Voorschoten ging, begon een van zijn, medewerkers Bauer, zelf een fabriek in Utrecht met Van Lier. De verkoop van dat bedrijf werd overgenomen door C J. Begeer, die jong stierf Zijn broer Anthonie volgde hem op Anthonie is de vader van Carel Begeer en de grootvader van mr S A C Begeer Van Kempen had toen in Voorschoten al een grote fabriek Vos had een fa briek in Rotterdam, en maakte sie raden, onder andere voor het Koninklijk Huis In 1919 fuseerden ze tot Begeer, Van Kempen en Vos ONTWERP- TEKENINGEN Er is een enorm pak oude ontwerp tekeningen bewaard gebleven Dat moet óók uitgezocht worden Daarmee benik al globaal bezig geweest Bokalen bij bokalen Theeserviezen bij theeservie zen Al sorterende kwam ik tekeningen tegen van voorwerpen, die we uit mu sea of van partikulieren hadden geleend. In Boy mans hebben we bij de voor werpen vele ontwerptekeningen geëks- poseerd." „Hoe kwam de kollektie naar „De Zonnehof"?" „De heer Reurslag heeft belangstel ling voor penningen, heeft kontakten met de Penningafdeling van Begeer en kent één van de direktieleden Hij wi,st van de dozen af En had destijds ge zegd dat hij het zilver, dis liet ooit werd uitgepakt, graag zou tentoonstel len Zo kwam de kollektie uit Boymans naar „De Zonnehof „Hoe gaat het inmiddels met het Museum Begeer?" „Boven de winkel in Den Haag is een verdieping leeg geruimd, met palissan der lambrizenngen en vitrines, aan welks vormgeving Carel Begeer heeft meegewerkt Daar gaan we de leukste en boeiendste dingen laten zien Daar kun nen ook wat ontwerptekeningen wor den opgehangen FRAPPEREND „Wat vindt u het meest frappererde van de tentoonstelling „Mensen en Zil ver"?" „Dat er voorwerpen zijn, die ieder uit zijn eigen omgeving kent en die on der ieders bereik liggen Het Dordts en het Haarlems zilver gaan voor astronomische bedragen weg ..Mensen en Zilver" is een tentoonstelling van allemaal redelijk betaalbare voorwer pen. Als er mensen zijn. die dit zil ver willen gaan verzamelen, zou ik willen zeggen. „Gaat u op de tentoon stelling in „De Zonnehof kijken naar de voorwerpen en zoekt u dan op vei lingen en bij goede antiquairs Frapperend is ook de variatie, die er mogelijk is in de parelrandser- viezen Enkele parelrandjes met een opengezaagd hekje Die parelrandjes had je in allerlei soorten' Ook kon je kiezen wat voor soorten knopje je op een servies wilde hebben Een theebloem, een roos, een ander soort bloem Die hadden ze in laatjes klaar liggen In héél kleine details kon je je ser viezen variëren Je kon suikerbakjes krijgen met een breed hengsel, met een getorst hengsel enzovoort Er zijn op deze tentoonstelling geen tasbeu- gels, snuitdoosjes. speelgoed te zien Voor die kleine voorwerpen had je geen grote serviezen nodig. Het is het tafel goed serviezen en bestek". Aan het eind van ons gesprek toont mevrouw Krekel mij nog twee oude stukken van de Franse journalist Blas- son des Pierces, verschenen in „Le Panthéon del'lndustne" en „L'lllustra- tion Contemporaine Daarin w erden de twee grootste producenten van zilver beschreven. Begeer en Van Kempen 1880 125 verschillende modellen kol- 308 verschillende modedien fiepo^ten theepotten)' ANC0 MALI Kaarsenring, ontworpen door Christa Ehrlicht 1930. Sfrge Lama: „La Vie Lilas" - «P«e Uitgebracht door de platen- maatschappij Phonogram te Amster dam op het Philipslahel or. 9106 016 in uitstekend stereo. Voor de liefhebbers van het Franse „hJ,01? meuws Wer<i kortgeleden de Whr!)t.pce van Gérard Lenorman uit gebracht met tal van schitterende chan- ■g» no is het de nieuwe elpee van de BHS? "nger Serge Lama. „La vie is de titel van deze tangspeel- ™r°p Serge Lama op de voor •hü™ .wljze een aantal f'jne ^ansons zingl zoals de titelsong „La •Ia» E? h "La Peintreestamoureux", ^-_roi du cafe tabac", „Le Bohé- vn „Les portsd'Atlantique", „Di- en Italië", „Dans ma gar- ,,e ..L'Ogresse", „Elle", „Je iteaui" en vont ,ous ,uit"st zuivere en krach ten v,« •i,l)n allemaal vertolkin- ao lijn eigen gevoelens die voor- pi reerd werden door de lyrische ast waarin liefde en de natuur tl staan. iptember 1965 vindtinhet Franse Aix-en-Provence een ernstig ongeval plaats. Uit een niet meer te herkennen puinhoop wordt Serge Lama. chanson nier die op dat moment juist eensuk- sesvolle konsertsene in het theater „Bobino" te Parijs achter de rug heeft, als enige overlevende gered Gedurende maanden ligt hij in een coma en men vreest voor zijn leven. Toch herstelt de jonge veelbelovende artiest die gedurende V/2 jaar vol strekte bedrust leert leven met het geduld Om hem financieel te helpen organi seren Coquatrix en Leo Noël een be- nefit-gala, waaraan George Brassens. Enrico Macias, Marcel Amont, Régine, Pierre Peret, de „Frères Ennemis" en vele, vele anderen hun medewer king verlenen Dat geeft de energieke, tijdens zijn optredens zelfsontstuimige Serge Lama moed. Hij beseft dat vele vrienden achter hem staan en weet dat Juliette Gréco, Régine, Marie Laföret, Zizi Jeanmaire, Corine Marchand en ande ren zijn liederen zingen. Intussen leest de dan 24-jange Serge in de werken van Verlaine, Valéry, Mallarmé, Bau delaire en Apollinaire. Onder het motto „geduld is een schone zaak" probeert hij, hoewei de doktoren hem hebben verteld dat hij waarschijnlijk nooit meer zal kunnen lopen, millimeter voor millimeter met behulp van kruk ken ter been te komen Als door een wonder keert de kracht in zijn benen terug en in oktober 1967 viert hij zijn come-back in de show van George Chelon in de Bobino. er. om maar enkelen te noemen. Dat de teksten volledig binnen in de hoes zijn afgedrukt is een bijkomstig voordeeltje. Het draagt er alleen maar toe bij, dat je kunt trachten wat meer inzicht te krijgen in de beweegredenen van Nillson. Voor mijn gevoel is Harry Nillson 'oezig met de tussenfase, zoals ook Bob Dylan dat was toen hij tot ieders verrassing en ergernis zijn dub belportret op elpee lanceerde, met de zelfde mengeling van allerhande muziekgenre's, van tango tot het croo- nerswerk a la Frank Sinatra en con sorten. Wat niet wegneemt, dat „Sand man" best de moeite van het beluiste ren waard is, want zoals gezegd: het blijft voortreffelijke kwaliteit, wat je er verder ook van mag denken. Bert Vos. Margreet Bruijo: Sprookjes van overal. Geïllustreerd door Veroni ca van Vliet. Uitgegeven door de uitgeversmij. A. W. Bruna Zn. te Utrecht. Gebonden 256 blz. prijs f19,50. serge Lama. Harry Nillson: „Sandman". Elpee. Uitgebracht door de platenmaat schappij Inelco te Amsterdam op het RCA-label nr. APLI 1031 -in uitste kend stereo. Harry Nillson is de popzanger, die me enkele jaren geleden bijzonder veel plezier bezorgde met zijn elpees als „Schmilson" en „The Son of Schmill- son" Pittig popwerk. waarbij de kwali teit van de teksten hand in hand ging met de kwaliteit van de muziek zelf. Niet alleen uitstekend entertainment, maar ook boeiend door de manier, waarop Harry Nillson zijn muziek op de luisteraar overbracht en amuseerde met de soms scherpzinnige teksten vol humor Kortgeleden verscheen bij de platen maatschappij Inelco de nieuwste elpee van hem, „Sandman" getiteld en dat zal wel humoristisch bedoeld zijn. Het zandmannetje, ook wel Klaas Vaak ge heten, staat bekend om zijn enorme kundigheid om de kindertjes zand in de ogen te strooien, zodat ze in slaap vallen. Nu gaat Nillson niet zo ver, dat hij ons met zijn nieuwste elpee in slaap sust, ook strooit hij ons geen zand in de ogen, al probeert hij het wellicht wel. Harry Nillson is op de elpee „Sand man" een uitstekend entertainer, die de verschillende muziekgenres die voorhanden zijn, rijkelijk gebruikt om zijn eigen teksten kwijt te raken Dat maakt hem tot een onderhoudend so list, maar het pittige popwerk is daar bij wel op de achtergrond geschoven. Niettemin blijft er voldoende over om van te genieten Nillson wordt dan ook - zoals gewoonlijk - weer bijgestaan door enkele uitstekende muzikanten, zo als de drummer Klaus Voorman, die tevens de voortreffelijke binnenzijde van de uitklapbare hoes voltekende, Leon Russell, Ringo Starren Joe Cock- Het is nu al weer ruim een jaar geleden, dat de laatste single van Saskia Serge „Bel me op" op de Nederlandse markt verscheen. In die tussenliggende tijd heeft het duo absoluut niet stilgezeten. Samen met hun nieuwe producer Will Hoebee, arrangeur Piet Souer en hun nieuwe manager Pim ter Linde hebben Saskia Serge gewerkt aan een nieuwe re pertoire-samenstelling en een daarbij passende bühneact. Het eerste geluid van hun nieuwe repertoire vindt u op hun allernieuwste single „Baby, I'll give you everything". Dit Engels-talige country-nummer werd door het duo zelf geschreven en door Piet Souer gearrangeerd. Op de B-side van deze, door Will Hoebee geproduceerde single, staat het num mer „I will always love you". In de naaste toekomst zal tevens hun eerste Engels-talige LP verschijnen bij Phonogram (Philips). Kortgeleden verscheen bij de uitge versmij Bruna te Utrecht een nieuw sprookjesboek. Gebonden in een ge plastificeerde omslag is „Sprookjes van Overal", verzameld en bewerkt door Margreet Bruijn, een prettig lees baar boek geworden Niet alleen om voor te lezen, maar ook voor de kinde ren, die al kunnen lezen, is het een puur genoegen om dit boek in bezit te heb ben Vooral door de fijne, aanvullende pentekeningen van Veronica van Vliet, hebben de sprookjes uit vrijwel alle landen van de wereld, méér waarde gekregen voor de jeugdige lezertjes. Opvallend hierbij is de prijs. Voor nog geen twintig gulden krijgt men een fors uitgevoerd boekwerk met maar liefst vijftig sprookjes. Verhalen uit Spanje, Duitsland, Frankrijk, Lapland, Indonesië, Italië, Noorwegen, Rusland. China, Japan. Engeland, Macedonië, Ti bet, IJsland en zelfs uit Friesland. Er staan enkele sprookjes van de gebr Grimm in, maar het merendeel van de teksten behoort tot de meer onbeken de spiookjes, die overigens net zo leuk zijn, als de bekende van moeder de Gans, Andersen of Grimm. Het boek verscheen eerder bij de uitg. Van Goor en Zoon in Den Haag. Voor jong en oud een boek om in bezit te hebben. Een fijn geschenk ook. V. Met een abonnement op de Leusder Krant wordt u ver wend. Niet meer door regen en wind lopen om een los nummer te kopen. Telefoon 03496-1495. Een kleine moeite.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7