eSse e flacon 198 in. Nieuw Pampers 798 fatoWMeji pol crème 21169 voorjaarsaktie met kleuren- wedstrijd bekendmaking 24 april, vele prijzen Gin Fizz 498 498 Wodka Orange Export Jonge Jenever 1125 Kroon Vieux1125 Johny Walker Whisky1495 Bacardi rum1495 1 kiio magere varkenslappen 1098 1 kiio mooie varkensrollade 1148 1 kiio blanke varkens fricandeau1198 1 kiio verse braadworst^ 598 1 kiio hart voor uw huisdier498 ontbijtspek138 rookvlees98 98 KONSUMENTENMARKT WOUDENBERG 1 kiio spinazi golden delicious 198 2 kilo uien98 „Zolang het duurt" toekomst op korte termijn '4 mstelpji slagerij 400 grams pot completa 285 Frico jong belegen kaas kilo 699 de unieke luier oo maat 30 luiers voor pasgeboren cno baby's ÜSö 30 luiers voor de dag 18 luiers voor de nacht 425 18 luiers voor de peuter 475 ®s. •se, stukken Koffer Bontkracht 659 Van Nell® «g 1 theebuiltjes 9 DeRuyter gestampte muisjes met wedstrijd69 2 badstukken Vinolia trés chic of witte seringen278 Unox rijkgevulde groentesoep169 Pomtips naturel of paprika69 milky way 5 pack_98 Lisa panty's98 Empire vacuum snelfilter koffie.189 Oryza snelkookrijst79 Signal tandpasta 2 tubes278 SlQterjj 150 gram 100 gram gestoomd groente enfruit Parallelweg 22, Woudenberg 2 kilo DONDERDAG 25 MAART 1976 LEUSDER KRANT a TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG James Blish: „Zolang het duurt" paperback, oorspronkelijke titel. „And all the stars a stage", 1971 Vertaling John Dory. Uitgegeven door de uitgeversmij. Born te Amsterdam in haar speciale SF- reeks nr. 63. Prijs f 10.90. Allereerst een bericht uit de krant van deze week „Behalve met de ex port van grondstoffen kunnerv de landen van de Derde Wereld nog een grote toekomst tegemoet gaan met de uitvoer van vrouwen. Prof dr J. van de Werff ten Bosch bracht op een sym posium in de Erasmus-universiteit te Rotterdam deze stelling in verband met de zogeheten vrije Jcinderkeuze Daarbij is het mogelijk dat een echt paar van tevoren al kan bepalen of het kind dat zij krijgen een zoon of een dochter wordt Prof dr Van der Werff ten Bosch wees erop. dat het nu al mogelijk is het geslacht van een na komeling van tevoren te bepalen. Dat gebeurt doo. middel van het verwij deren van X- of Y-chromosomen uit het mannelijke zaad Het is alleen nog maar een kwestie van tijd dat een mid del daartoe voor iedereen zo inde win kel te koop is. Tegen die tijd ziet prof. Van der Werff een ingrijpende ver andering van de westerse samenle ving gebeur en. Want nog altijd wil twee derde van de mensen liever een zoon dan een dochter, met als onherroepe lijk gevolg dat binnen vrij korte tijd een reusachtig mannenoverschot zal ontstaan. Volgens de hoogleraar zou dat overschot zulke vormen kunnen aannemen, dat men gedwongen wordt vrouwen te gaan importeren uit lan den, waar de vrije kinderkeuze nog met mogelijk is Daarbij denkt prof Van de Werf juist aan de ontwikkelings landen. omdat hij verwacht dat deze hun technologische achterstand voor lopig nog niet hebben weggewerkt." Tot zover het bericht. Ik zou dit bericht normaal gespro ken hebben gelezen en er een aardige vorm van science fiction in hebben gezien Verder niet Toevallig las ik het afgelopen weekend de roman „Zo lang het duurt' van de in de zomer van 1975 overleden SF-auteur James Blish En het onderwerp? Juist, vrij wel exact zoals prof v d. Werff ten Bosch dat nu voorspelt een enorm mannenoverschot, compleet met ver melding van dezelfde oorzaken Je kunt dat natuurlijk toeval noemen en Blish, die dit boek in 1971 schreef (vijf jaar vóór de uitspraken van deze Neder landse professor), zal best het één en ander toen hebben gelezen over deze mogelijkheden van geslachtskeu ze in de toekomst. Toch is het frappant James Blish vertelt in „Zo lang het duurt' een bijzonder intrigrerend verhaal Voor al in het eerste gedeelte worden de toestanden beschreven, die ontstaan als er werkelijk een vrije geslachts keuze wordt ingevoerd Misschien zijn er mannen, die hun heerschappij daar door zullen zien uitgroeien, maar dat is een rampzalige vergissing, wat de mannen van nu reeds dienen te be seffen, willen ze niet het slachtoffer worden van hun eigen vrije keus. Door een enorm overschot aan mannen ont staat namelijk het omgekeerde de macht van de vrouw Want zonder de vrouw kan het ras niet voortbestaan De vrouw stijgt in aanzien James Blish gaat een stapje verder en stelt, dat de vrouwen de heerschappij van de mannen zullen overnemen Hoewel Blish als man dit alles nogal cynisch vanuit het oogpunt van de man be schrijft, is „Zo lang het duurt niet alleen maar een waarschuwing voor de mannen Het is een waarschuwing voor de samenleving als geheel Maar James Blish beperkt zich natuurlijk niet alleen tot dit ïntngrerende on derwerp, waar men natuurlijk avon den lang over kan diskussieren Hij gaat verder, want hij laat de zon ontploffen in een supernova. Dat een dergelijke ontwikkeling van onze warm tebron catastrofaal is, behoeft geen betoog en dit onderwerp is reeds door andere SF-auteurs behandeld Maar tegen de achtergrond van de vrouwen heerschappij krijgt deze catastrofe toch een ander reliëf. Want er zullen maar weinig mensen via ruimtesche pen kunnen ontkomen aan de ramp Wie mag de aarde verlaten en wie niet.' Op zich een omvangrijke studie waard. Blish komt dan in de ruimte terecht en weet - via allerlei avonturen - de sfeer aan boord uitstekend weer te geven. Toch is het geen avonturen- SF. Blish beschrijft hoofdzakelijk de oorzaak, gevolgen èn de sfeer. Van mensen in extreme omstandig heden, die bijna geen enkele hoop meer hebben op een uiteindelijke bestem ming Duizenden mensen aan boord van ruimteschepen, die, in haast ge bouwd, niet zijn berekend op inter stellaire reizen Conllicten, spanning. En dan tenslotte de thuiskomst in nieuwe haven James Blish is er in geslaagd om me verbijsterd achter te laten na de laatste bladzijden. En nadenkend. „Zo lang het duurt" is een voortreffen^ van een voortreffelijke auteur,^ I doende visie in het verhaal'n I brengen om het als SF-verhaalf I soort profetie te maken. Ben I Keiharde scherpe prijzen! 'SXtiSÉ Hoogvliet Waar vindt u de Konsumentenmarkt Woudenberg van Hoogvliet? Heel eenvoudig: bij de spoorwegovergang tussen Woudenberg (schuin tegenover de melkfabriek) de Parallelweg in. Dan rechtdoor 300 meter, daarna rechtsaf en u ziet de Konsumentenmarkt Woudenberg recht voor u. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag van 9-18 uur vrijdagavond koopavond tot 21 uur zaterdag van 9-17 uur 's maandags gesloten

Leusder Krant | 1976 | | pagina 4