Elke dag uitstel is een dag teveel GAI. van de Wetering wordt aangesloten op Alandsbeek/O. DE GEMEENSCHAPPELIJKE ANTENNE INSTALLATIES IN LEUSDEN: iÜSPER KRANT - ACHTERGRONDEN delijkse bijdrage van vijl tot zeven gulden extra (boven luister- en kijk geld) over Hier in Leusden zijn we (nog) niet zover voor twee tot drie tientjes per jaar krijgen we vier of vijf (in Alandsbeek-Oost) televisiepro gramma's en drie radioprogramma's thuis, meer niet Voor velen is dat overigens vol doende. maar men wil dan wel beelden en geluiden van goede kwaliteit En daaraan ontbreekt hier en daar nogal wat Vooral in de wijk Rozendaal, wordt geklaagd En goeddeels terecht, want van alle kanten is al toegegeven dat de twee installaties van Rozendaal gewoon met aan redelijke minimumeisen vol doen MACHTIGING oe is dat zo gekomen? Toen de eer ste centrale en gemeenschappelijke in stallaties aangelegd werden waren erin het geheel geèn overheidsvoorschrif ten. ledereen kon een CAI of GAI aan- LEUSDEN/CENTRUM - Momen teel is de firma Elma Elektrotechniek b.v. bezig met het aansluiten van de gemeenschappelijke antenne instal latie van de wijk De Wetering op die van Alandsbeek-Oost. Zoals bekend is de installatie van Alandsbeek- Oost de beste gemeenschappelijke antenne-installatie die er is binnen de grenzen van de gemeente Leus den. Het ligt in de bedoeling om via een ondergrondse kabel de aanslui ting tussen beide installaties tot stand te brengen. Deze werkzaam heden nemen ongeveer twee weken in beslag, maar dan zullen de bewo- |ners van de Wetering de beschikking kunnen hebben over uitstekende ontvangstmogelijkheden van radio en TV-zenders. Wat de televisie be treft betekent dat voor de Wetering-bewoners, dat ze ook Duitsland 3 zullen kunnen ontvan gen, terwijl de FM-ontvangst bedui dend beter zal zijn. De kwaliteit van de ontvangst in Alandsbeek-Oost zal door deze nieuwe aansluiting niet minder worden, zo is door Elma verzekerd. Zodra de aansluiting een feit is, zal de antenne-mast in De Wetering verdwijnen. Alleen de grond- installatie zal dan blijven bestaan. De Wetering-bewoners krijgen overigens persoonlijk bericht van Elma over de gewijzigde omstandig heden, want er zullen straks ook an dere kanalen gekozen moeten wor den. Omdat de gemeenschappelijke Antenne Installaties in Leusden niet allemaal zo goed zijn als in Alandsbeek-Oost en er al jaren over wordt geklaagd zonder dat er veel aan is verbeterd, publiceren we van daag een uitgebreid artikel over deze voor veel Leusdenaren lang zamerhand erg irriterende situatie. Onze speciale medewerker. Peter Noorland, zelf woonachtig in Leus den/Centrum, schreef het bijgaande artikel mede naar aanleiding van de talrijke klachten, die de laatste tijd in onze krant verschenen over de mise rabele ontvangstmogelijkheden voor radio- en tv. leggen of aan laten leggen en beheren, een ieder stelde zijn eigen eisen of helemaal geen In juni 1969 pas kwa men er wettelijke voorschriften: de aanleg bleef vrij, maar er werden van overheidswege eisen gesteld die door de PTT als controlemiddel ge hanteerd gingen worden. Bezitters van zo'n installatie kregen, als de zaak in orde werd bevonden, een machti ging. als het tenminste om een GAI ging Voor het veel grotere CAI werd een concessie-aanvraag voorgeschre ven. In de toenmalige PTT-eisen werd alleen gerept van de ontvangst van Nederlandse radio- en televisiezen ders. niet van buitenlandse. Binnen kort zullen echter ook aan de ont-\ vangst van buitenlandse signalen eisen worden gesteld in nieuw aan te leggen netten (dus niet aan die in bestaande netten. De aanleg van een GAI in een woon wijk was en is niet automatisch een garantie voor antenneloze daken Men kon de bewoners met regelrecht dwin gen zich aan te laten sluiten en de eigen antenne van het dak te laten ha len, of er niet op te zetten als het om nieuwbouw ging. Daartoe waren aparte regelingen nodig In huurwoningen werd in het huurcontract eenvoudig een be paling opgenomen die plaatsing vaneen individuele antenne afhankelijk maakt van toestemming van de verhuurder, bij aanwezigheid van een GAI wordt natuurlijk geen toestemming gegeven Bij koopwoningen regelden de gemeen tebesturen de zaak over het algemeen via de bouwverordening er werd geen vergunning gegeven voor de plaatsing van een buitenantenne indien er een GAI aanwezig is waarop de woning aange sloten kan zijn. In Rozendaal en in de andere wijken DONDERDAG 25 MAART 1976 emeentelijke plannen laten (te) lang op zich wachten IJSDEN/CENTRUM - „Kabeltelevisie. Dat is ongestoord kijken naar !(0. en buitenland. Genieten van de radio. FM-stereo. Zonder bijgeluiden, 'televisie. Dat betekent optimale ontvangst. En dan voor iedereen". Deze e uit een brochure van een groot electronisch concern over kabeltele- zal in Leusden/Centrum op zijn minst een schampere opmerking ontlok- Want voor vele Leusdenaren is „ongestoord kijken naar binnen- en buiten en „genieten van de radio. FM-stereo" nog een droombeeld. Er heerst 'redenheid, al jaren. De laatste maanden verschenen in dit blad weer ver- jende ingezonden brieven van ontevredenen. Vooral uit Rozendaal en de wijk irsveld („Plan C'j komen de klachten, in de andere wijken is er wat min- 'eden tot ontevredenheid, zo is gebleken. gemeenschappelijke antennes epelen in Leusden/Centrum een belangrijke ff Een goed deel van de nieuwbouw is er op aangesloten, als gevolg van Issingen die zo'n acht of negen jaar terug genomen zijn: geen privé-anten- f meer op nieuwe daken, maar één antenne voor een hele wijk. Zo gezegd, tdaan. Maar vraag niet hoe. |iet begin van de jaren vijftig werd 1 land gestart met televisieuitzen- n en met radiouitzendingen via de land Omdat het hier ging om uit- ngen via heel andere golflengten Duenties dan bij de gebruikelij- dio-uitzendingen via midden- en golf benut werd had men ineens andere antennevoorzieningen no- ■Met de komst van de televisie Whenen op de daken de bekende stennes, die in het westen en rnid- bii het land helaas ook nogal groot en te zijn via het feit dat via Jl 4 werd uitgezonden. Ontvangst Kjt kanaal vergt namelijk bijna drie Ifzo grote antennes als ontvangst bijvoorbeeld kanaal 6 of 7 Midden i jaren zestig kwam het tweede lis Die twee antennes, vaak nog fcvuld met een FM-antenne, vorm- |anien een hele installatie In een icie als bijvoorbeeld Zeeland zo n antennekwestie veel min- lomdat daar alle tv-zenders met pcte tweede net-antennes ontvan- [unnen worden. Maar in onzestre- i we nu eenmaal met Lopik en |l 4 FLATGEBOUWEN lelijk met de opkomst van tele- len FM-radio groeide het aantal J flatgebouwen in ons land. Die Hoedden direct de opkomst van ]enschappelijke antennevoorzie- de hoge gebouwen versperden knalen de weg naar antennes op lage Kgen, en bovendien was het in die jgebouwen erg onpraktisch ïeder- Jen eigen antenne op het dak te la- letten De oplossing heette, ge- Tschappelijke antenne, dus eén an- i op het dak van het hoge gebouw [alle woningen erin „bediende" belendende panden, die door loge gebouw te lijden hadden van ïlechte ontvangst, konden ook ge- lorden aangesloten Opdit moment |li>-Ie stadswijken en dorpen voor- Ivan dergelijke installaties - oök [kabelnetten genoemd - want wat jetreft staat de techniek echt voor Het is voornamelijk de transis tortechniek die deze ontwikkeling mo gelijk en betaalbaar heeft gemaakt. De gemeenschappelijke en centra le antennes zijn dus uit nood geboren: ze waren een praktische oplossing voor ruimteproblemen en verbeterden de ontvangst in woningen die voor ether signalen moeilijk bereikbaar waren Pas in de tweede helft van de jaren zestig ging men beseffen dat ook als er geen technische noodzaak was voor de aanleg van een GAI (gemeenschap pelijke antenne installatie) of CAI (de C staat voor centrale, het gaat hierom grote installaties voor hele wijken of dorpen) deze hun voordelen kunnen hebben Juist omdat de individuele antennes op een ieders dak erdoor overbodig worden en de „antenne- wouden" op de daken, die in veler ogen niet erg fraai zijn, kunnen verdwij nen of - bij nieuwbouw - voorkomen worden. Mede dankzij de ver voort geschreden versterkertechniek ls één antennemast voldoende voor het le veren van signalen van een groot aan tal woningen BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Ontvangst van buitenlandse televi sie- en radioprogramma's was in het oosten en zuiden van het land al lang mogelijk, in het midden en westen echter niet of nauwelijks omdat men daar te ver van de zendtorens ver wijderd was De aanleg van GAIN en CAIN bleek echter het bijkomende voor deel te hebben dat buitenland-ontvangst mogelijk werd voor gebieden in het mid den en westen van het land. Door voor hooggeplaatste antennes - vaak vaneen uiterst gevoelig parabolisch type - zorg te dragen is het aantal televi sieprogramma s voor velen uitgebreid van twee tot zes. In Zoetermeer, Breda, Amstelveen en Rijswijk bijvoorbeeld ontvangt men minstens zes televisie programma's en twaalf tot zestien ra dioprogramma s via de FM-band In feite was buitënlandontvangst het ar gument voor aanleg van die netten voor ontvangst van alleen Nederlandse zenders heeft vijwel niemand een maan- Een typisch Duitsland-beeld uit Rozendaal: donkere balken door het beeld maken het kijken niet altijd zo prettig. Bovendien is het beeld niet voldoende scherp. is op de bovengenoemde wijze gehan deld Maar in Rozendaal is er toch één ding mis gegaan: toen de wijk ge bouwd werd was geen enkele betrokke ne op de hoogte van de reeds van kracht geworden PTT-eisen, en ook het feit dat een machtiging nodig was, een bewijs dus dat de zaak aan de eisen voldeed, was kennelijk bij niemand be kend. Jarenlang draait de boel in Ro zendaal nu al zonder machtiging en zon der aan de PTT-eisen te voldoen. Nu bewijst het feit dat dit mogelijk is al dat die eisen bepaald niet al te straf gehanteerd worden Logisch zou zijn geweest als de PTT de stekker uit het GAI-stopcontact had getrokken en tegen de bewoners had gezegd dat ze zich maar met een eigen antenne op het dak moesten zien te redden zolang de zaak niet in orde was. Deze consequentie heeft men echter nooit aan het falen van de Rozendaal- GAI verbonden, en eigenlijk is dat jammer, want dan zou de zaak al jaren terug in orde zijn gekomen. De Groenstichting speelt natuurlijk ook een rol bij dit alles Dat ideale inspraak-orgaan uit de Eurowoningen- brochures zou de oliiciele machtiging houder zijn indien er een machtiging was voor de twee GAI-en in de wijk Maar het is bekend dat de Groenstich ting in een uiterst moeilijke positie zit en geen echte druk kan uitoelenen, hoogstens wat aandrang En die is er voortdurend geweest IN ORDE BRENGEN Het is duidelnk dat er in Rozendaal de nodige fouten zijn gemaakt. Het is nog niet helemaal duidelijk wanneer en door wie ze precies gemaakt werden, maar dat is niet zo belangrijk, omdat er nu dan toch eindelijk aan de op lossing van de problemen gewerkt wordt, niet alleen in Rozendaal, maar ook in de andere wijken waar ge klaagd wordt over slechte televisie beelden en radiosignalen Het is - wat Rozendaal betreft - gelukt de pro- jektinaatschappij die verantwoordelijk is voor de bouw van deze wijk, Euro woningen bv., ervan te overtuigen dat zij de zaak van de GAIN in orde dient te laten brengen Eurowoningen heelt een onafhankelijk adviesbureau in Woerden ingeschakeld, dat heeft onderzocht wat er allemaal aan de netten mankeert Aan de hand van het rapport werd aan drie maatschappijen die zich met de aanleg en het onder houd van kabelnetten bezig houden of ferte gevraagd. Het adviesbureau ver wachtte dat een en ander al in fe bruari achter de rug zou zijn en dat in diezelfde maand het in orde brengen van de GAIN zou kunnen ge beuren, maar dit was iets te op timistisch gedacht Pas midden maart kon worden beslist over de gunning van het karwei aan de hand van de of fertes. De werkzaamheden zouden nu in april afgerond kunnen zijn Pikant detail hierbij is dat het werk gegund is aan Elma Elektrotechniek b.v., de in De Bilt gevestigde firma die nu al het leeuwendeel van het onderhoudswerk aan de Leusdense an- tennenetten verzorgt. Een onderhouds- contact voor Rozendaal heeft Elma nooit af willen sluiten, omdat de netten hier volgens deze firma nog niet aan minimale eisen voldoen. Wel sprong men in voor incidentele re paraties. De groep Kabeltelevisie van Elma Elektrotechniek heeft onder meer de renovatie van de GAI in de wijk Ha- mersveld verzorgd en de antenne en het kopstation zijn nog steeds eigendom van deze firma. Ook heeft Elma de aanleg verzorgd van wat als de beste GAI in Leusden-Centrum wordt ge zien: die van Alandsbeek-Oost, waar naast de twee Nederlandse televisie- De beste antenne van Leusden staat midden in de wijk Alandsbeek-Oost. Ook ere zullen er op worden aangesloten. net natuurlijk ook kan gebeuren met geleend geld. maar een dergelijk sy steem werkt wel kostenverhogend GEMEENTELIJK VOORSTEL Overigens is er binnenkort van de zijde van wethouder J Wagenaar een voorstel te ver wachten waarin de toekomstige ontwikkelingen van de kabelnetten in Leusden wordt aangegeven Hij heelt zich laten adviseren door di verse deskundigen en metingen la ten verrichten door Siemens Ne derland NV Als de gemeenteraad ermee instemt zal de wethouder met zijn voorstel de basis leggen voor een degelijke onderbouw van de bestaande en toekomstlege ka belnetten in Leusden-Centrum,dat in de toekomst zal moeten uit groeien tot eén groot gemeente lijk en misschien zelfs wel inter gemeentelijk net Dit laatste zou erg praktisch kunnen zijn in ver band met de mogelijkheden die er zijn voor lokale en regionale uit zendingen via de kabel. Onder de huidige regering zijn deze moge lijkheden nog wel beperkt, maar wellicht komen er in de toekomst regeringen die op dit punt minder behoudend zijn ol de hele zaak doorschuiven naar lagere overhe den ln elk geval heeft de Tweede programma's ook drie Duitse zenders op de buis komen en waar naast de Ne derlandse radio-programma's ook Duitse FM-zenders opgevangen en doorgegeven worden. De lieer C A De heer C. A. P Bolhuis, bedrijfs leider van de groep Kabeltelevisie van Elma Elektrotechniek zegt al lang ge leden aan^roenstic^ting en genieente te liebbert'aarigefeoden de zaak in Ro zendaal in orde te brengen De heer Bolhuis „Wij hebben voorgesteld de antenne in Alandsbeek-Oost ook te gaan netten wordt een massa informatie en amusement doorgegeven Bovendien is dat gratis overdragen ook bestuur lijk een slechte zaak in de abonne mentsprijs die nu betaald wordt in Leusden is alleen het onderhoud opge nomen Maar een net wordt in twaall jaar algeschreven en moet dan gere noveerd of vervangen.worden. Er heeft echter geen geldi «servenng plaatsge vonden in die twaalf jaar er is geen geld om de boel in orde te brengen Hierbij kan worden opgemerkt dat ver nieuwen ol verbeteren van een bestaand gebruiken voor de wijken Alandsbeek- West. Wetering, Hamersveld (Complex C) en Rozendaal. Deze krijgen dan de- zellde ontvangstmogelijkheden. Boven dien kan de Duitse radio-ontvangst wor den vervolmaakt door stereo ontvangst te garanderen Ook zouden proeven ge nomen kunnen worden met radio-ont vangst van Belgische zenders. En ook van een Engels en een Frans program ma In ruil hiervoor vragen wij een eenmalige bijdrage van alle aangeslo tenen van 50 gulden, plus een jaarlijkse bijdrage van 42 gulden, in de toekomst alleen te verhogen volgens de index van de kosten van levensonderhoud van het CBS" Wat de Wetering betreft heeft de heer Bolhuis zijn zin gekregen De toch al niet zo beste kwaliteit van beelden en geluid in deze wijk werd nog minder toen de januari-stormen de kop van de Wetering-mast scheet zetten Nu wordt dezer dagen de wijk verbonden met de antenne van van Alandsbeek-West, en vermoedelijk zul len de andere wijken spoedig volgen Als er eén schaap over de dam is Voor de abonnementsprijs heeft dit ook consequenties, maar het gaat nog steeds om een relatief klein bedrag ONDERHOUD Dat het onderhoud aan Elma uit besteed is is een gevolg van het feit dat de gemeente niet zeil over een apparaat beschikt om dit te doen Op zich is dit geen uitzonderlijke zaak, integendeel Ir G. H J Oude Vrie- link, vice-voorzitter van Rozendaal's Groenstichting, vindt dit echter geen juiste situatie „Het beheer en het onderhoud van de gemeenschappelijke antennes zou. vind ik, in handen van een gemeentelijk nutsbedrijf moeten liggen". De heer Bolhuis is het daar natuurlijk niet mee eens. Wel heeft hij een uitgesproken mening over fouten die gemaakt worden bij het tot stand komen van antennenetten. die al te vaak worden aangelegd zonder dat de toekomstige bewoners erbij betrok ken zijn Bolhuis „Aannemers, pro jectontwikkelaars en woningbouwver enigingen laten GAIN aanleggen, de kopers of verhuurders betalen ze en daarna wordt de zaak gratis overge dragen aan gemeenten, die dan mach tiginghouder worden Die bouwers zijn niet persoonlijk betrokken bij die net ten Een GAI of CAI is toch een voor ziening die veel meer in een sociaal dan in een technisch vlak ligt via deze Kamer kort geleden zijn in stemming betuigd met de plannen van staatssecretaris dr M. van Huiten om in de toekomst bij voor keur éen bepaald systeem van ka belnetten toe te laten Dit is het zogenaamde VHF/UHF-systeem, dat ontvangst van maximaal 30 televisieprogramma's t en dus even zovele programma's) mogelijk maakt De woningen die uideTweë- de Fase van Leusden-Centrumge bouwd zullen gaan worden moeten al op zo nVHF/UHF-netaangeslo ten zijn De kwestie is des te urgenter omdat de Tweede Kamer onlangs nog een be langrijke principiële beslissing heelt genomen alle leden, behalve die van CPN en SGP, stemden voor een motie waarin werd gesteld dat het verbieden particuliere antennes op daken ol in tuinen slechts mag worden toegestaan als de betrokkenen aansluiting op een „draadomroepinrichting" (de officiële term voor een kabelnet) kunnen verknj - gen, waarbij tenminste alle met een eigen antenne ter plaatse ontvangbare programma's worden aangeboden Ge vraagd naar de ontvangstmogelijkhe den in Leusden vertelde ons de heer C. Arends van Radio Drieënhuizen in Leusden-Zuid dat hier met een goede eigen antenne-installatie zonder meer alle drie de Duitse televisiezenders en de Duitse radiozenders in de FM- band kunnen worden ontvangen Wie die niet (allemaal) via de kabel in huis krijgt heelt dus het recht een antenne op het dak te zetten, als hij dat wil. Het antenneverbod geldt in zo'n geval ge woon niet. Overigens is ontvangst van midden golf-programma's via een kabelnet te genwoordig onmogelijk De aansluitdo- zen in de woningen laten deze „lage frequenties" niet door. Hilversum 2 dat overdag's van 7.00 tot 17.00 uit sluitend via de middengolf uitzendt, kan dus niet worden doorgegeven Er zul len aparte apparaten (frequentie-om- zetters) moeten worden gebruikt die de middengolf-signalen omzetten in de veel hogere frequenties die in de FM-band gebruikt worden Het is te hopen dat de uitwerking van de ge meentelijke plannen niet te lang zal duren. Elke dag dat sommige Leus denaren niet over de ontvangstmoge lijkheden beschikken die er in be paalde wijken wel zijn, is er één te veel. Het wat onbezonnen besluit van een jaar of negen terug om gemeen schappelijke antennes te gaan aanleg gen kan uiteindelijk nog in goede ba nen worden geleid als er een perfect kabelnet komt met optimale ontvangst mogelijkheden voor iedereen Peter Noorland. Met zulke antennes gaat het ook. maar dit exemplaar is veel te laag om voor een optimale ontvangst van buitenlandse programma's te zorgen.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5