Tweemaal „goud" voor Leusdense KPJ WILDE KATTEN ALS HOBBY in de gemeente Leusden EJSDER KRANT - REPORTAGE DONDERDAG 25 MAART 1976 9 Georg Dietrich brengt bijna een kilo plaatstaal per jaar onder de miljoen guillotine brengen van dat plaatstaal. Dietrich BV. is in feite een toeleveringsbedrijf voor ondernemingen, die het passend ge maakte staalstrip of staalplaat verder verwerken. Hierbij rees natuurlijk de vraag, waarom die industriële bedrijven de voorbewerking niet uitvoeren in ei gen beheer. Het antwoord was eenvou dig maar doeltreffend: .Aangezien dat heel wat kostbaarder uitvalt." Tegenover de transport - en snij kos ten staan de besparingen aan investe ringen en machines en vooral in die gevallen, waar onvoldoende emplooi is voor beide kostenverhogende factoren. De grote kracht van een gespecialiseerd bedrijf, zoals aan de Ambachtsweg in Leusden, is a) het zo economisch moge lijk knippen der platen om een zo gering mogelijk restant over te houden en b) om ook voor de resterende stukken, die onvermijdelijk ontstaan, een uitweg te hebben. Ter illustratie van het feit, dat Dietrich nogal een stukje staalplaat ver knipt, moge gelden dat de jaarlijkse om zet tussen de 800 000 en 1.000.000 ki logram bedraagt Een opvallend detail hierbij is, dat de kosten van de werk zaamheden niet bijvoorbeeld per knip- lengte worden berekend maar sim pelweg per gewicht, waarmee men de moeilijkheidsfactor van of het plaatma teriaal van 1 of 4 mm dikte betreft te vens verdisconteert. WIE IS KLANT? Interessant was ook het antwoord op de vraag, van wie men de opdrachten krijgt. Vooropgesteld dient te worden, dat globaal 80% van de omzet betrek king heeft op plaatmateriaal (hoofdza kelijk staalplaat) dat door Dietrich BV ingekocht en vervolgens op maat ge bracht is. Het overige gaat om speciale plaatmaterialen, die door de opdracht gevers worden verstrekt van bijvoor beeld messing, koper, aluminium, roestvrij staal e.d. De klantenkring is zeer gevarieerd en omvat naast me- taalstamperijen en -zetterijen ook fa brieken van kantoormeubilair (kasten, tafels, bureaus), schaatsfabrieken (die - Een door de heer Dietrich uit staal gebeitelde kop als knop van een wan delstok. vele kilometers staalstrip per jaar ver werken), klokkenfabneken (vooral messing en koper) om maar enkele met name te noemen. Een zeer grote order betrof de levering van stoot- dempers op havenkaden aan Rijkswa terstaat. Vooral om de onhandelbare mamoettankers te behoeden voor een smak tegen de kade werden deze „schokbrekers" gemonteerd. Ook inte ressant is het te weten, dat in praktisch alle bruggen en viaducten, gebouwd vanaf een drietal jaren geleden, onder delen zitten van Leusdense makelij. Dat zijn z.g. „Dietrich-schijven," die een deel vormen van het verbindingsstuk tussen brug, resp. viadukt en pijlers. Deze tussenstukken vormen in feite het belangrijkste deel van de genoemde kunstwerken en zijn te vergelijken met de functie van de nek tussen hoofd en romp van de mens. Dietrich BV is het enige Nederlandse bedrijf, dat die schij ven levert! Het Leusdense bedrijf is niet bijzon der groot van omvang, maar dat is door de uitgekiende wijze van opstelling der machines ook niet direct noodzakelijk. Het materiaal wordt door middel van takels, lieren en heftrucs precies daar gebracht, waar het nodig is Het hoofd bestanddeel van het machinepark be staat uit een viertal Wila-scharen, die volgens het guillotine-principe werken en rechtlijnig knippen en een vernuftige trilschaar voor het knippen van rondel- len (schijven) met variabele diameter. Het bedrijf is grotendeels gemechani seerd en kan met de nodige planning nog net worden gerund door vader en zoon Dietrich en nog een derde mede werker. De gehele administratie en een ruim deel van de telefonische contacten worden verricht door de echtgenote van de heer Dietrich sr. en kennelijk ge schiedt dat volledig naar wens want zij is nog nimmer bedreigd met ontslag. HOBBY's Omdat de (arbeids) boog niet altijd ge spannen kan zijn is het gelukkig dat de heren hobby's hebben. Voor een deel zelfs ook ,,in metaal." Zo heeft junior als hobby het meedoen aan autocrossen en meer in het bijzonder aan de z.g. „boere-crossen." Hiermee willen wij beslist niets ten nadele van de agrariërs zeggen, doch de desbetreffende wed strijden spelen zich voornamelijk af op een weiland. De eerstvolgende cross op het schema van Dietrich is de Oranje- Het was een schriel en vermagerd dier. Niet wetend, dat hij te maken had met een verwilderde kat, kreeg de heer Die trich medelijden en haalde wat etensres ten en melk. Maar het werd niets, want zodra het katje haar weldoener zag, nam het de benen. De volgende ochtend was het voedsel wel op Het voeren werd voortgezet en de katten - het wa ren er inmiddels al 8 geworden - kwa men geregeld terug. Op wat afwijkingen na leken de dieren veel op elkaar. Ze waren mager en klein van stuk en bijna allemaal zwart of donkergrijs gekleurd Hoewel ze regelmatig met de heer Die trich in contact kwamen, heten de zwervers zich maar amper benaderen en eens pakken of aaien was er helemaal niet bij. Ruim twee jaar geleden veran derde dat iets. Een kat bracht een paar jongen mee naar het ..kattenrestaurant" en daar was na enige tijd wel wat mee te beginnen. Die heten zich wel vangen en drie daarvan leiden thans weer een vrij normaal huiskaterleven. Ze gaan wel gewoon en zonder ruzie met het overige kattenspul om maar blijven in huis als - Enige voorraad bij de firma Dietrich - De produkten worden voor vervoer opgeladen de rest weer vertrekt naar God s vrije natuur. Twee van de drie nu weer tamme dieren hebben ook de typische donkergrauwe kleur van de meerder heid der soortgenoten. Als de zon er op schijnt geeft dat grijs een vreemde blauwe glans. Iemand, die meer kennis van katten heeft, mompelde iets van „blauwe Russen.v DURE LIEFHEBBERIJ De hele kattenbende kreeg namen van de heer Dietrich, doch zo te zien was het meer te zijnen pleziere dan van de katten zelf, want je kunt roepen wie je wilt, maar er komt er niet eén. Alleen het ge rammel met etensbakjes e.d. doet de Rooie, Schurfie, Felix, Blinde en hun makkers naderbij komen. Mevrouw Dietrich is beslist niet moeilijk, maar ziet het met haar man's hobby nog altijd niet zo zitten. Hoewel het voeren e.d in hoofdzaak de taak van haar man is, zit zij toch altijd maar met de afwas van al die pannetjes en bakjes, die driemaal daags worden gebruikt bij het laven en drenken der kattenzigeuners. Daar is ook heel wat voor nodig. Wat dacht U? 30 liter melk, 12 flessen pap en 12 bro den per week is nogal wat. Om van de 30 kilo visafval om de veertien dagen maar te zwijgen. Plus wat de katten nog" jatten, wént je kunt buiten niets eer baars laten staan. De heer Dietrich laat het allemaal maar rustig zijn gang gaan. Vroeger had hij wilde konijnen als vrienden, maar die is hij vrijwel alle maal kwijt na een epedemie van myxo- matose Via zijn katten voelt hij zich één met de natuur en het meeste plezier van zijn hobby beleeft hij als hij merkt, dat ook de wildste exemplaren uit zijn „verzameling" langzaamaan hem als vriend en beschermer gaan beschou wen. „Ach," zegt hij dan „een postze gelverzameling kost ook heel veel geld en dan heb je alleen maar wel mooie maar dooie papiertjes." cross op Koninginnedag in Leusden. Dat wordt derhalve een thuiswedstrijd en de bedoeling is, dat die gewonnen wordt. Of de geachte concurrentie daarmee ac- coord gaat zullen we nog wel zien. De hobby van de heer Dietrich gaat niet uitsluitend om zijn optreden als piloot van zijn crosswagen met als startnum mer 53, maar evenzeer om het gesleutel er aan. Dat gebeurt dan in vereniging met de geestelijke vader van wonder lijke voertuig, dat op 30 april aan de start komt. Dat is, met dezelfde voorlet ters als de Dietrichs, de heer G.C. Mas tenbroek, autosloper van professie en derhalve de specialist op mechanisch gebied. Met het prepareren van de cross auto is men reeds wekenlang doende. Het moet een soort Volksvolvo met een BMW-tik worden en kenners beweren, dat er meer kansen in zitten dan meni geen denkt De energie en de tijd daar aan besteed zou een beter doel waard zijn, ware het niet dat nu het derde crossjaar gaat worden en met in het ach terhoofd van het team „driemaal is scheepsrecht" worden de zaken nu wel erg professioneel aangepakt Pa Dietrich heeft twee liefhebberijen. Met de eerste valt hij terug op zijn oor spronkelijke beroep als koperslager en het betreft de edele kunst van het ko- perdrijven en het beeldhouwen in staal. Hij is zeer artistiek en de resultaten zijn ook alleszins de moeite waard Het pro cédé laat zich niet zo eenvoudig be schrijven en ligt ook meer op het terrein van collega Anco Mali en daarom stap pen wij maar over op de tweede hobby. Deze behelst iets abnormaals en heeft weinig of geen navolgers. Moet U ho ren. Dietrich sr. verzorgt, enkel en al leen voor de aardigheid en als groot die renvriend, zo tussen de 15 en 20 ver wilderde katten.. Het aantal wisselt nogal van jaar tot jaar en of dat nu ligt aan de een of an dere actieve jachtopziener of de strenge vorst aan het einde van afgelopen ja nuari kon hij niet zeggen, maar vorig jaar had Dietrich regelmatig een 30-tal van die wildebrassen in de menage. De Dietrich's wonen echt buiten in vrijwel het laatste huis van het dorp en daar is nog wel wat te merken van de natuur. Waar die katten oorspronkelijk van daan zijn gekomen, was niet meer na te gaan. Jaren geleden kwam eens zo'n zwerver, vermoedelijk door de honger wat overmoedig geworden, in de be woonde buurt aan de Ambachtsweg. LEUSDEN - Op 21 maart heeft de K.P.J. .Leusden" tijdens de lande lijke Kreatieve dag, die werd gehouden in Orpheus" te Apeldoorn, tweemaal „goud" behaald, één maal met het on derdeel inprovisatie en éénmaal met een fotowedstrijd. Met improvisatie moesten de leden van de woorden Boekenworm. Misdie naar en Deurpost, een toneelstukje op voeren. L/ai uit, na Hoogland en Zeist wederom een succes was, bleek uit de beoordeling van de jury, want het op treden werd beloond met een fictiel goud. De prijs bestond uit een met de hand vervaardigd aardewerkbordje. De tweede „gouden plak' werd door de jury toegekend aan Tiem Brouwer die een lotoreportage had gemaakt van Leusden en ihc sloegen op het thema i IJ Jouw Dorp Dit thema staat namelijk dit jaar een- traal bij de KPJ Na de optredens was er disco ..King - Size' om de tijd i op te vullen tot aan de uitslag van del I jury Na de prijsuitreiking wasdegoedge- i i organiseerde dag van de K.P J ten einde AGENDA KPJ Op 28 maart is er in Sporthal ..De; i Koppel te Amerstoort het Geweste i lijk Volleybal Toernooi. De K.P.J 1 j „Leusden' vertrekt om 10.30 bij de j „Til met twee heren- en hopelijk eén damesteam, want het damesteam j is nog niet helemaal kompleet! De dames kunnen zich nog aanmelden bij Frans Kuiphuis. tel 033-10778 I e heer Lhetnch met een aantal van zijn wilde katten. USDEN/CENTRUM - Aan de ichtsweg 28 op het „oude" in- etenein in Leusden staat de tknipperij Georg C. Dietrich en »n. De oorsprong van het bedrijf lag echter in Muiden, waar een ze- W. Gort, kort na de laatste oor een schroothandel begon. De en gingen goed want er was indel" genoeg, vooral dankzij oorlog. Wat voor de één afval kon een ander vaak heel goed •ruiken en de heer Gort wist in «de richtingen uitstekend de weg. o kocht hij op een keer een partij ilplaatrestanten, waarin heel wat •ken zaten van 10 cm. breedte en luwe Fortuna was hem gunstig ge ld. Nog in dezelfde week kreeg hij toek van een klant, die zat te sprin gen om plaatjes van 40 bij 5. Het koppie van Gort werkte snel. Hij kon er voor zorgen maar „helaas" pas volgende week. Toen dat geen bezwaar bleek kocht Gort als de weerlicht een plaatij- Zérschaar en knipte de stukken keu rig op maar. Dat hij behalve de winst op het wijzer ook nog wat kniploon in re kening bracht, was gewoon zakelijk naar het telde goed aan. Het was wel een gok (maar wie niet waagt, die niet wint!) want die schaar kostte het voor we tijd kapitale bedrag van ruim ƒ3000,- Zo ontstond een nieuwe tak aan het bedrijf. Het was de eerste en lange tijd ook de enige loonknipperij in Nederland. Vandaag de dag specialise ren zich hierin een 15-tal bedrijven. m Vader Gort had een dochter en die werd, zoals dat met dochters wel meer gebeurt, verliefd en toevallig op George Dietrich senior. Die zat ook „in metaal" maar wel op een ander terrein. Hij ver diende een knap stukje brood als ko perslager. De heren konden snel en goed met elkaar overweg. Dat kon Die trich ook met zijn verloofde en nadat hij met Gort's dochter getrouwd was, kwam hij als mede vennoot bij zijn schoonvader in het bedrijf, dat meer en meer evolueerde tot een specifieke me- taalknipperij. Het overlijden van de heer Gort in 1957 betekende tevens het einde van de oorspronkelijke schroot handel. NAAR LEUSDEN De staalplaatknipperij ontwikkelde zich uiterst voorspoedig en de bedrijfsge bouwen in Muiden werden weldra te klem. Na heel wat gezoek, eerst in de directe omgeving en daarna veel verder uit de buurt, kwam Dietrich tenslotte in Leusden terecht. Hij had nogal wat grond nodig voor zijn nieuwe bedrijf en de grondprijzen waren in Leusden nog zeer acceptabel. Bovendien ligt Leus den centraal ten opzichte van potentiële afnemers. In 1963 kwam het bedrijfs pand aan de Ambachtsweg gereed en het jaar daarna de bijbehorende wo ning. Hiermee was een gezonde basis voor het bedrijf in Leusden ontstaan. De tweeledige zaak van de heren Die trich bestaat uit de handel in (nieuw) plaatstaal, dat betrokken wordt van de Hoogovens uit Velzen en - om het maar met eenvoudige woorden te zeggen - het naar wens van de klanten op maat - Plaatstaal or.cler de guillotine

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9