iuitengewoon onderwijs: noodzakelijk dat uit nood is geboren INSPEKTEUR C. K. HAMELINK NEEMT AFSCHEID MEDISCHE- EN SOCIAAL-MAATSCHAPPELIJKE „INFO" TUSDER KRANT - INTERVIEW DONDERDAG 1 APRIL 1976 H AMERSFOORT - Aan het Rei- ■«artpad in de Amersfoortse «ijk Schothorst naast een voor - 1 tour aan de éne kant eennaam- atje aan de andere kant een iordie-' inspektie rijksschool- lezicht Het is de woning van de ispekteur voor het buitenge- aon onderwijs, de heer C. K. famelink, die zijn kantoor aan iis heeft, evenals veel van zijn ■ollega's elders in het land. fant de inspekties van het rijksschool toezicht, zeker die ki het buitengewoon onderwijs, «jn .eenmansbedrijfjes", die jen vrij zelfstandig leven lei- De inspektie van het buiten- rtwoon onderwijs voor het ra- bn. dat ruwweg het oostelijk jjeei van de provincie Utrecht toonder de stad Utrecht) en de Trnvincie Gelderland tussen de Jrote rivieren (van Nijmegen en -Kroesbeek tot Zaltbommel) om vat is, als u dit leest, niet Jieèr aan het Reinaartpad ge vestigd De heer Hamelink heeft janmiddag in de St. Aegtenkapel «scheid genomen als inspek- eur in verband met het berei- ;en van de pensioengerechtigde eeftijd, zoals dat in ambtelijke aal heet Zijn opvolger is de leer H van Rijnbach, die tot iu toe de inspektie Noord-Hol- ind leidde. INSPEKTIE VOOR HET BLO De inspektie buitengewoon on- lerwijs is een onderdeel van het ijksschooltoezicht en staat on- ler leiding van een hoofdin- ipekteur, die twaalf regionale ispekteurs naast zich heeft, emiddeld heeft elke inspek- leur het toezicht op een 70 a p5 scholen. Dat tekent al de omvang, die let buitengewoon onderwijs in )ns land heeft. De heer Hame link vertelt daarover, dat na 1949 het buitengewoon onder- Hijs bijzonder hard gegroeid is en dat de inspektie voortdurend uitbreiding heeft ondergaan. Ook de cijfers wijzen dat uit. Op 1 januari 1924 waren er in ons land 70 blo-scholen met 6.318 leerlingen, welk aantal in 1940 was gestegen tot 15.396 (leerlingen, verdeeld over 159 scholen. Tien jaar later was het aan- Ital scholen 273 met 32.914 leer lingen en eind 1974 868 scholen met 80.962 leerlingen. Een forse stijging, die zeker Iniet alleen veroorzaakt is door een toeneming van het aantal leerlingen, dat gehandicapt is. (192) 50% v; maar door veranderde en ver fijnde methoden van onderzoek, waardoor kinderen, die men vroeger in het gewoon lager onderwijs hun leerplicht liet „uitzitten", nu als „hulp" be hoevend worden onderkend en naar een aparte behandeling worden verwezen. Dit leidde tot uitbreiding van het aantal schooltypen en een duidelijker differentiatie. (Ove rigens komt men tegenwoor dig van deze sterk doorgevoer de differentatie terug en zoekt men naar andere kriteria voor een - noodzakelijke - indeling van de handicap van het kind. Er zijn nu in het buitenge woon onderwijs 17 verschillen de schooltypen, variërend van scholen voor ernstig geeste lijk gehandicapte kinderen tot LOM- en ZMOK-scholen, van scholen voor zintuiglijk gehan dicapte kinderen tot scholen verbonden aan pedagogische in stituten, waar kinderen met uit zonderlijke moeilijkheden wor den geobserveerd en behandeld De scholen voor moeilijk leren de kinderen (288 in getal) en de scholen voorkinderen met leer - opyoedingsmoeilijkheden vormen samen meer dan §0% van het bestand aan scholen voor buitengewoon onderwijs. Een breed scala dus van schooltyjien en vooral mogelijk heden om - en de toenmalige hoofdinspekteur voor het bui tengewoon onderwijs, de heer H. Y. Vlietstra, schreef dat in 1969 - gehandicapte kinde ren gelukkig en nuttig te doen worden. DE „MAN" HAMELINK Tijdens ons gesprek met de heer Hamelink, die, in Ter- neuzen geboren, al opl8-jarige leeftijd in de kop van Noord- Holland voor de klas kwam te staan zal vooral het buitenge woon onderwijs ter sprake ko men. Dat is ook de afspraak vooraf gemaakt, niet de „man" Hamelink, maar het werk. Het werk, waar hij in 1939 bij betrokken werd als onder wijzer aan een openbare school voor moeilijk lerende kinde ren in Den Haag. Van daaruit werd hij in 1944 tot hoofd van een op te richten soortgelijke school in Tiel benoemd. Daarna - in 1952 - hoofd van de Dr. van der Hoevenschool voor moeilijk lerende kinderen in Amersfoort. Tenslotte - in 1964 - inspiekteur voor het bui tengewoon onderwiis. Van on derwijzer rijksambtenaar! Hoe wordt men nu inspekteur? vroegen wi j de heer Hamelink en hij vertelt, dat hij gesollici teerd heeft op een advertentie in zijn vakblad. In de 36 jaar, dat hij bij het buitengewoon on derwijs, eerst direkt in het veld - zoals we dat tegenwoor dig noemen - later meer contro lerend, maar ook stimulerend, betrokken was, is de ontwik keling stormachtig geweest. Dat niet alleen wat het aantal schooltypen en het aantal leer lingen, maar vooral ook wat de onderwijskundige ontwikkeling betreft. DE ONDERWIJZER IN HET BUO In 1939 was het buitengewoon onderwijs nog een vrij statische zaak. Men haalde moeilijk le rende kinderen uit de toen ge bruikelijke klassen van 40 tot 50 leerlingen, zette ze in groepjes van 18 bij elkaar en probeerde hen individueel te behandelen. Vooral de jonge onderwijzers zagen alles in het individuele onderwijs, maar „het was wel een hondebaan met 18 kinderen in een groep en al gauw zag je in, dat het werken in groepjes binnen het klasseverband niet alleen aantrekkelijke didac tische kanten had, maar als mogelijkheid voor socialiserend onderwijs eenvoudig noodzake lijk was. Voor wereldoorlog no. 2 was er maar heel weinig leerma teriaal voor het buitengewoon onderwijs beschikbaar. Men was dus verplicht veel van de leerstof zelf te zoeken, te schif ten, eventueel te ontwerpen. Dit werk moest in hoofdzaak in vrije tijd gebeuren en het nam voor al in de eerste jaren hiervan een groot deel in beslag. Daarnaast moesten de jonge onderwijzers hun kennis over het moeilijk lerende kind uit breiden Cursussen werden - en worden nog - in vrije tijd gegeven en dat betekent een extra belasting voor de onder wijzer bi] het buitengewoon on derwijs. Na ongeveer 1950 is voor het gewone onderwijs meer mate riaal ter beschikking gekomen, maar in het buitengewoon on derwijs moet dat wel selektief gebruikt worden, want wat voor de éne leerling geschikt is behoeft dat 'nog niet voor de ander te zijn. HANDENARBEID EN CREATIVITEIT De handenarbeid was van oudsher op de scholen van bui tengewoon onderwijs bijzonder sterk ontwikkeld, maar daar is nu de dimensie van de ex pressie, de creativiteit, bijge komen en richt zich meer opde opvoeding. Wat je de kinderen aan kennis bijbrengt moet zoveel mogelijk praktisch gericht zijn. Leer ze bijv. zelf een stukje huishouden te doen, dus wassen, koken en ook inkopen. En dat praktisch, dus zelf naar de echte winkel, zodat ze zelf een keuze moeten maken en leren te budgetteren. Probeer ze het metrieke stel sel bij te brengen door ze te la ten handelen: je moet die „knul len" met eenduimstok zien ma nipuleren! Al werkend leren ze rekenkundige waarden hanteren. Met de taal is het hetzelfde: taal is in ons onderwijs lang op het schriftelijk weergeven van gedachten gericht geweest. Onze moeilijk lerende kinderen moeten in de eerste plaats leren mondeling te communiceren, daar moet het taalonderwijs in de eerste plaats op gericht zijn: op het spreken, op de expressie in de taal. Uiteraard is ook bij zin tuiglijk gehandicapte kinderen het aanleren van de gesproken taal, zoveel als met de huidi ge hulpmiddelen mogelijk is, belangrijk Door de ontwikkeling van de techniek zijn er nu compen- satiemogeliikheden, niet alleen voor zintuiglijk gehandicapten, maar bijv. ook voor lichamelijk gehandicapten, zoals spastische kinderen. Denk alleen maar aan de rolstoelen. Daarom moeten wij alert blijven op de tech nische ontwikkeling en deze zo mogelijk toepassen! Gelukkig kan het buitenge woon onderwiis in financieel opzicht wel wat doen, hoewel de wensen toch altijd weer de mogelijkheden te boven gaan. Dat is één van de taken van de inspekteur: het mee-bewaken van de uitgaven. Je moet er zeker van zijn, dat wat aange schaft wordt, ook goed gebruikt zal worden. Een kdere taak is de „bloei van het onderwijs bevorderen". Dit betekent vooral: medewer ken met de onderwijzers, met name met hen, die sterk gemo tiveerd het buitengewoon onder wijs binnenkomen - en dat zijn er nogal wat - en die vaak goe de ideeën trachten te ontwikke len. Hierbij kan uiteraard lange ervaring bijzonder van dienst zijn. Het betekent ook nieuwe ont wikkelingen stimuleren, nieuw bouw van scholen op onderwijs kundige aspekten mee beoor delen, meepraten over het leer plan van elke school op zich, dat aan de wettelijke bepalin gen moet voldoen en daaraan ge toetst dient te worden. STERKE BINDING MET HET „VELD" Op welke pieriode kijkt de heer Hamelink nu met de meeste vol doening terug, op die toen hij in het veld werkte of die laatste 12 jaar? Hij heeft van het één geen spijt, maar toch die laatste 12 jaar, waarbij de pieriode in het veld hem sterk van pas kwam, hebben hem heel wat ge daan. „Immers, door dat grote stuk praktijk ga je de problemen en vragen, die je voorgelegd wor den naar de eigen praktijk en de eigen ervaringen terugvertalen, heb je een heel sterke bin ding met het veld". Trouwens, wat hem als inspiekteur het meest aansprak was het kontakt met de scholen, met de mensen in de school, met de kinderen om wie het gaat. En hij komt opde moeilijk le rende kinderen, die in het ba sisonderwijs niet mee kunnen door leerzwakte. maar toch vaak goed terecht komen in een beroep, dankzij hun motorische vaardigheden. Hun opleiding zal vooral gericht moeten zijn op arbeid en daarom wordt in het voortgezet buitengeivoon onder wijs veel aandacht besteed aan de overgang naar de maatschap pij, dus de werksituatie en de sociale vorming. Die werk situatie wordt benaderd met een betrekkelijk eenvoudige machi ne, als een cirkelzaagje of een decoupieerzaag, de sociale vor ming door het zich leren bewe gen in de groep. In dit kader past ook het stre ven - dat in de laatste jaren meer en meer wordt gereali seerd - om de jongens stage te doen lopien in bedrijven, waar door zij met de arbeidssituatie in aanraking komen Dit vraagt vanuit de school om een intensieve begeleiding en een nauw kontakt, vooral met de direkte chef, maar er ontstaat meestal een prettige relatie tussen school en bedrijf en er zijn verblijdende resulta ten, hoewel het uiteraard ook wel eens mislukt. De jongens zijn bijzonder trouw als ze zich „senang" voelen, het taktisch gespieeld wordt en ze op hun tijd een „schouderklopje" krijgen. Kenmerkend voor het buiten gewoon onderwijs in zijn geheel is wel het zich „happy" voelen van kinderen, met welke handi cap ook, als ze ervaren - vaak na enige jaren van ellende op scholen voor gewoon onder wijs - dat er ook schoolsyste men zijn, waar rekening gehou den wordt met ieders sjieci- fieke moeilijkheden, waar on derwijzers zijn die in de loop van vele jaren vaak spiecialisten geworden zijn. Die treffen we in alle vormen van buitengewoon onderwijs aan, zowel bij de verstandelijk achtergeblevenen als bij de or ganisch gehandicapten, zowel bij de zintuiglijk belemmerde kinderen als bij de lichamelijk gebrekkigen Ook en vooral bij de emo tioneel afwijkende kinderen is de nauwere band met de onder wijzer van het grootste belang: de kinderen, die men zeer moei lijk opvoedbaar pleegt te noe men, ontmoeten op een ZMOK- school dikwijls voor het eerst iemand die zich werkelijk voor hen en hun moeilijkheden in teresseert, en die naast hen staat in een wereld, waar ze steeds mee in konflikt komen. VAN STATISCH NAAR DYNAMISCH Het is voor een inspiekteur vrijwel onmogelijk om volko men deskundig te zijn op de vele terreinen die het buitengewoon onderwijs omvat, tenzij zij vijf entwintig jaar in de inspektie zou werken en het onderwijs in die tijd niet zou veranderen. En dat is gelukkig wel het geval: van een statisch geheel is het bezig een dynamische aan gelegenheid te worden; het is duidelijk, dat de buitengewoon onderwijs mensen graag mee denken over de vernieuwingen in het gehele onderwijs, die in de komende decennia zullen moeten worden aangebracht. BASISONDERWIJS MEER INDIVIDUALISEREND Hoe zal de ontwikkeling van het buitengewoon onderwijs in de toekomst zijn? In de laatste decennia valt een sterke toename vanhetaan- lom-scholen te konstateren om kinderen die uit het spxior drei gen te raken, op te vangen. Geen prettige zaak, want hierdoor geeft het basisonder wijs zichzelf - het kan in de huidige situatie meestal niet anders - een bewijs van onver mogen. Mede door inschakeling van de schooladviesdiensten zou, via een screening van de klas sen, een aantal kinderen behoed kunnen worden „voor het ko men in de uitzonderlijkheid, in de uitval. Maar dat is een moei zaam proces". Van dit vroegtijdig herken nen, dat zich begint te ontwikke len, mag heel wat verwacht wor den, mede als door het funde rend onderwijs - de gelhte- greerde kleuter-basisschool - de kinderen eerder geobser veerd kunnen worden Nu worden de problemen nog te vaak geconstateerd als het kind helemaal vast zit. Als in het basisonderwijs meer indivi dualiserend kan worden ge werkt, zodat het individuele kind meer extra hulp kan krijgen dan zou dat een goede prevenüe kunnen zijn voor een aantal kin deren, dat dreigt te ontsporen. In het oude - huidige - sy steem blijven de kinderen met bijvoorbeeld leesmoeilijkheden op de basisschool zitten en wor den dan veelal naar de lom scholen verwezen, wat niet no dig behoeft te zijn als ze op de basisschool speciale aandacht krijgen. Moeilijker is het met kinderen met een sterk afwij kend gedragspatroon of die zich niet kunnen concentreren. Voor hen en voor andere groepen gehandicapten, bijv de gezichtsgestoorden zal altijd een buitengewoon onderwijs nodig zijn. „Want in feite is het een noodzakelijk kwaad, dat uit nood is geboren". SITUATIE IN AMERSFOORT De heer Hamelink steekt dr.i een pluim op de hoed van de gemeente Amersfoort, die veel voor het buitengewoon onder wijs doet. Nu worden de kosten van dit onderwijs weliswaar in - tegraal door het rijk vergoed, maar Amersfoort pakt de za ken wel aan. Ook wat de scho lenbouw betreft. De lom-school aan de Hobbemastraat krijgt een nieuw gebouw, zeer binnen kort komt een gezamenlijk ge bouw voor de twee scholen voor geestelijk gehandicapte kin deren gereed en gehoopt mag worden, dat de lom-school voor voortgezet onderwijs, die nu in de oude Gabrie Mehenschool aan de Grote Haag is ondergebracht, spxiedig een betere behuizing zal krijgen. Dan is het hele bui tengewoon onderwijs in Amers foort goed tot zeer goed ge huisvest! En hij zegt tenslotte: „Er is maar één bezwaar verbonden aan de funktie van in spiekteur - en dat bezwaar is vooral de laatste twee jaar meer toe- dan afgenomen -, dat de ambtenaar het tenslotte van de onderwijzer moet win nen. Met andere woorden, dat het verzorgen van de ambtelij ke opxlrachten hem voor een belangrijk deel afhoudt van zijn eigenlijke en liefste werk: het gaan naar en verblijven in de school, tussen de kinderen!" HUISARTSEN IN DE GEMEENTE LEUSDEN: B Binkhorst. Gironde 1. tele foon 42667. Leusden/Centrum J A Boersma, Kon Julianaweg 5. telefoon 03425-1222. Achter veld J. H Lantink. Burg. de Beaufort weg 61. telefoon 41210. Leusden/ Centrum J van Nieuwkerk, Galicie 41. telefoon 44541, Leusden/Centrum W J Nunnikhoven. BerkenlaalT 12. Leusden/Centmm Spreekuur Wit-Gele Kruisge bouw, Rozengaarde, telefoon 41499. Leusden/Centrum J C den Toom, Van Diepen- heim Scheltuslaan 7, telefoon 43300, Leusden/Zuid TANDARTSEN LEUSDEN: H. de Graaf, Henegouwen 24. Leusden/Centrum, telefoon 43377 H H. Hoff, Finnmark 1, Leusden/ Centrum, telefoon 41589 D G. Veldhuizen, Kon. Juliana- laan 64. Leusden/Zuid. telefoon 15404 J W Kerseboom, Galiciè 24, Leusden/Gentrum. tel 10374. 10374 APOTHEEK LEUSDEN: Winkelcentrum Rozendaal, To- renakkerweg. Geopend van maan dag tot en met vrijdag van 8 30 tot 18.00 uur. In de weekeinden waarin de artsen Brinkhorst, Lantink en Nunnikhoven dienst hebben: zaterdag en zondag van 14.00 tot 14.30 uur en van 17.30 uur tot 18.00 uur. Bij dienst van de overige artsen is de apotheek op zaterdag en zondag gesloten. DIERENKLINIEK LEUSDEN: M J S C. Tijmensen-v d Kamp, dierenarts Landweg 321, Leusden, telefoon 44488 Spreekuren: maandag-, woens dag- en vrijdagavond van 19 15 tot 20 00 uur Dinsdag- en don derdagmiddag van 13.30 tot 14 00 gen- en laboratoriumonderzoek volgens afspraak DIERENARTSENPRAKTIJK Spreekuuradres: Henegouwen 11, Leusden-C. Ma t/m vr 13 30- 14 00. dl. en do 18 00-18 45 Spreekuuradres: Kapelweg 58, Amersfoort Ma. t/m vr 1130- 12 00, ma wo en vr 18 00- 18 45. Spreekuuradres: Soesterweg 155, Amersfoort. Ma. t/m. vr 15 30- 16 00 Kliniek: Ringweg Kruiskamp 68, Amersfoort Ma t/m vr 8 30- 10.00, ma t/m vr 13 30-15 00 u., ma t/m vr. 18.00-20.00. Weekenddienst: Uitsluitend Ring weg Kruiskamp 68, Amersfoort. Voor noodzakelijke behandelin gen. za 8 00-9 00, 12 00en 18.00 uur, zo 12.00 en 18 00 uur. Voor spoedgevallen kunt u tele fonisch een dierenarts bereiken: 21827 KRUISVERENIGINGEN Groene Kruisgebouw, de Roo van Alderwereltlaan 13, tel 15818 15818. Iedere le woensdag en3edinsdag van de maand Zuigelingenbureau van 14.00-15.00 uur. Iedere 4e dinsdag van de maand kleuterbureau (op afspraak) van 14 00-16.00 uur Iedere woensdagavond zwanger- schapsgym. van 21.00-22.00 uur Iedere donderdagmorgen van 9 00-11 00 uur huisvrouwengym- nastiek (menschendieck) Iedere donderdagmorgen bejaar- dengymnastiek van 11 00-12 00 uur (menschendieck basis) Iedere maandag en woensdag uit leenmagazijn geopend van 18 30- 19 30 uur. Vrijdag van 12.00- 13.00 uur Verder telf afspraak Iedere donderdagavond uitleen- magazijn bij zr. Laudy, Burg. de Beaufortweg 4, van 17.30-18.00 uur, verder telf. afspraak. Het zuigelingenbureau van dr J. C den Toom is met ingang van 20 januari 1976 alleen nog volgens afspraak Afspraken kunt u maken bij het Groene Kruisge bouw of op de bureau's zelf Tel 15818 LEUSDEN/CENTRUM Gr Kruisgebouw, Krooneend 26. Alandsbeek, tel. 42813. Consultatiebureau's voor ba by's: le do middag, dr Nunnikhoven en 3e do. morgen. 2e do middag, dr Binkhorst. 3e do. middag, dr. v. Nieuwkerk en le do. namiddag 4e do. middag dr. Binkhorst. Alle bureau's volgens afspraak. Consultatiebureau's voor kleu ters le en 2e ma middag v.d. maand volgens afspraak Inlichtingen hierover bij zr v Bremen, Daan Fockemalaan 20, Amersloort. tel 17968. zr Laudy. Burg de Beaufort weg 4. 42081 Wit Gele Kruis, Rozengaarde 33, tel 41218. b g g 41271. Iedere maandag, woensdag en vrijdag spreekuur huisartsen Dr. den Toom, vanaf 13.30 uur. Dr. Boersema. vanaf 15.30 uur Dr Nunnikhoven iedere morgen om 8.00 uur Dinsdagmorgen zwangersch.gym van 9 15-10.15 uur en van 10.30- 11 30 uur Iedere 2e woensdag van de maand Bespreken van kraamhulp om 14.00 uur Zuigelingenbureau's van 14.00- 15.00 uur. le donderdag van de maand dr. den Toom. 2e donderdag van de maand dr. Lantink 3e donderdag van de maand dr. Lantink. 4e donderdag van de maand dr Boersema Alle bureau s volgens afspraak Kleuterbureau's: 2e en 3e dinsdag van de maand van 14.00-16.00 uur (volgens af spraak). Uitleeomagazijn: Maandag, woensdag en vrijdag van 17.30-18.00 uur en volgens telf. afspraak Verder kuDt u alle inlichtingen krijgen van: Zr Laudy, tel. 42081, Zr de Boer, tel. 43882. Zr Rosa, tel 41218, b g.g. 41271 Zr. van Kalkert De leden van het Wit-Gele Kruis en het Groene Kruis moe ten voorlopig nog artikelen lenen bij hun eigen kruisvereniging. De leden van het Wit-Gele Kruis, Rozengaarde 33; de leden van het Groene Kruis in Leusden/ Zuid of bij zr Laudy, Burg de Beaufortweg 4. Vakantie zuster Dignum van 24 april- 10 mei STICHTING KRAAMCENTRUM: Spreekuur 2e woensdag van de maand van 14 00-14 30 uur Ro zengaarde 33. Leusden-centrum, inlichtingen tel 033-22339. PROTESTANTS SOCIAAL CENTRUM AMERSFOORT: Tel 10441 Maatschappelijk werk, gezinsverzorging en be jaardenhulp Spreekuur Leus den/ Zuid Iedere woensdag in 't Trefpunt, tel 033-13040 Voor de afdeling gezinsverzorging en bejaardenhulp van 9 00-9 30 uur Voor de afdeling maatschappe lijk werk van 9 30-10.00 uur Leusden/Centrum: Kerkelijk Centrum aan de Asschatterweg Voor de afdeling gezinsverzor ging en bejaardenhulp van 9.45- 10 15 uur Voor de afdeling maat schappelijk werk van 10.30-11.00 MOEDERSVOOR MOEDERS: Voor Achterveld, Leusden/Cen trum en Leusden/Zuid mevrouw Rozendaal-Doucet, D van Wee- destraat 4, Achterveld, telefoon 03425-1853 VERLOSKUNDIGE: Spreekuur iedere maandag van 10 00-11.00 uur in het Wit Gele Kruisgebouw, Leusden/Centrum HULPDIENSTEN Hulpdienst voor ,,De Wetering" Joke Blom, tel 42746 en Heieen van Bokhorst, tel 42249. Hulpdienst Leusden/Zuid Vervoer naar ziekenhuizen. Amersfoort: telefoon 10294.033- 11456 GEZINS- EN BEJAARDEN VERZORGING A.J.M.D. - HET GROENE KRUIS Spreekuren gezins- en bejaar denverzorging iedere maandag van 14.00-15 00 uur Groene Kruisgebouw, de Roo van Alder wereltlaan, Leusden/'Zuid, en iedere donderdag van 9.00-10.00 uur. Wit Gele Kruisgebouw, Ro zengaarde. Leusden/Centrum. KIMDE Bloemendalse Binnenpoort 7, Amersfoort, tel 33924 Leidsters mevr. M Tacke. mevr S. J Hooijmans. spreek uren voor de regio dagelijks tussen 9 en 10 uur Bureau open: 9-12 uur en 2-5 uur WEEKEIND-DIENSTEN GEMEENTE LEUSDEN: LEUSDEN Alleen voor de praktijken van de artsen Brinkhorst, Boers ma Lantink, Nunnikhoven en Den Toom neemt dit weekend waar dr. Lantink, Burg. de Beaufortweg 61, Leusden/C., tel. 033-41210. Spreekuur zaterdag- en zon dagmiddag 14.00 uur. Visites graag vóór 10.00 uur 's mor gens aanvragen De dienst geldt van vrijdag 18.OOuurtotmaan dagmorgen 8 00 uur Arts J. van Nieuwkerk spreekuur zaterdag en zondagmiddag 14 00 uur TANDARTS: Voor noodgevallen in het week end: Dokterscentrale Amersfoort tel 22000. WIJKVERPLEGING zr. Dignum, Walter v Amersfoortse- straat 36, Achterveld, tel. 03425-1333. In de week volgende op dit weekem heeft zr. Dignum avonddienst, b g g tel. 030-15818 APOTHEEK In de weekeinden waarin de artsen Brinkhorst, Lantink en Nunr.inkhoven dienst doen. za terdag en zondag van 14.00 tot 18.00 uur Wanneer de artsen Boersma en Den Toorn dienst hebben, is de apotheek geslo ten op de zaterdag en zondag VERLOSKUNDIGE Voor de praktijk van mevr. A. Thuis-Paulussen en mevr C. Brink-Bruyn neemt dit week end waar Mevr. Brink-Bruyn, Borgesiuslaan 26, Amersfoort, tel. 033-15272, b.g.g tel. 22000

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9