overrompelt ons we zelf iets van niet, maken Uitgaven van Werkgroep 2000 DE AKTIVITEITEN VAN DE WERKGROEP 2000 Huwelijksproblemen LEUSDER KRANT - INTERVIEW trokken zijn. Dat gebeurt in ver schillende fasen en na iedere fase wordt er een verslag geschreven. De verschillende verslagen vormen de basis voor het eindverslag, dat naar de gemeente gaat. Op zo'n manier kun je een alter natief bieden voor de plannen die een gemeente heeft. Dat wil niet zeggen dat zo'n alternatief dan al tijd door een gemeenteraad aange nomen wordt, maar wanneer dat niet gebeurt, dan weten de mensen tenminste ook, waarom er voor een ander plan gekozen wordt." Op deze manier heeft de Werk groep 2000 de afgelopen jaren in spraakprocessen begeleid in ver- EERPAKKETTEN Meedenken en beslissen over je gen toekomst. Dan moet je dus tar mee kunnen praten, waar de slissingen genomen worden: op 'meentehuizen, in provinciehui- Annemarie Wijn (links) en Daatje Tielens van de Werkgroep 2000. zen, in de Tweede Kamer. Annema rie Wijn: „Het projekt „Inspraak leerpakketten" is daar op gericht. Bijvoorbeeld op gemeentelijk ni veau. Wanneer een gemeente, laten we zeggen, een wijk gaat renove ren, dan kan men ons daarbij in schakelen. Een gemeente kan ons dan vragen om zoiets te begeleiden. Dat doen we alleen op een aantal voorwaarden. Die voorwaarden hebben we gemaakt, omdat we niet willen, dat het ons op een gegeven moment onmogelijk gemaakt zou worden op onze eigen manier een inspraakproces te begeleiden. Voor een deel hebben we die voorwaar den gemaakt, na ervaringen in de praktijk opgedaan. In Rotterdam, zijn we niet aan het werk gegaan, omdat we het niet eens konden worden over de voorwaarden. Wanneer we het wel eens wor den, dan richten we in de gemeente een informatiecentrum in. Vroeger werden die informatiecentra nogal sterk door onze eigen mensen be mand. Tegenwoordig doen we dat minder, leggen we zoveel mogelijk in handen van het plaatselijk op bouwwerk. GESPREKSGROEPEN In het informatiecentrum vormen we gespreksgroepen met de inspre kers, de burgers dus, die erbij be- een onzer verslaggevers) MERSFOORT - De idee dat de iets is datje overTom- maar dat je er zelf aktief aan kunt werken. Dat is zo onge- wat er aan de basis ligt van de imersfoort gevestigde Werk- Dep 2000. Een jaar of tien geleden gonnen met enkele enthousiaste gen, die voornamelijk theoreti- erden over de toekomst, nu uitge- oeid tot een organisatie met zo'n medewerkers, die uiterst prak- ch mensen helpen zelf aan hun ekomst te werken. Annemarie Wijn en Daatje Tie- ïs vertegenwoordigen de twee. ojekten, die momenteel bij de irkgroep-met-de-futuristische am aan de gang zijn. Annemarie van de afdeling „Inspraak- irpakketten," terwijl Daatje zich :t een aantal anderen bezighoudt »t het projekt „Gezondheidsvoor- hting." Beide takken maken :nsen „bewust", de ene keer in in kwaliteit van „burger," de an- re keer als „patiënt". Annemarie Wijn: „De mensen, e begonnen zijn met de werk- oep 2000, hielden zich bezig met ekomstonderzoek. Inderdaad een gal theoretische aangelegen- id. Men las alles, wat er op futuro- jisch gebied verscheen. We heb- n nu nog een uitgebreide biblio- eek daarover. Ook werden con- essen bezocht, waar over de toe- unst gepraat werd. Maar op een geven moment is men daarvan jestapt. Men vond het te theore- ch. Toen zijn we meer de kant gegaan van het daadwerkelijk ilpen van mensen om van de toe- jmst zélf wat te maken." DONDERDAG 8 APRIL 1976 11 schillende plaatsen in den lande. Men begon in Beekbergen en enige tijd later volgde Helmond, waar het werk van Werkgroep 2000 onder meer resulteerde in een permanente informatie-winkel voor de binnen stad - oost. In de Rijnmond bege leidde men de inspraakprocedure rondom het streekplan, terwijl men in Utrecht in de clinche ging om het structuurplan binnenstad goed te begeleiden. In Dordrecht was de Werkgroep 2000 betrokken bij een rehabilitatieplan voor 350 wonin gen, terwijl men ook in Tilburg en Sittard nu nog aktief is. INTERMEDIAIR De werkgroep krijgt een op dracht van een gemeente en wordt dan door de gemeente betaald. Brengt dat de inspraakbegeleiders soms niet in een moeilijke positie? Annemarie Wijn: „Onder meer door die voorwaarden maken we van te voren zeer goed duidelijk, waar we staan. We zijn een inter mediair tussen overheid en burgers. Maar we worden ingehuurd om de burgers zo goed mogelijke inspre kers te laten zijn. Soms moet je dan duidelijk positie kiezen aan de kant van de burgers tegenover de over heid. Maar over het algemeen is het zo goed werkzaam. Een ander pro bleem is, dat de insprekers je zou den kunnen zien als een verlengstuk van de overheid, omdat je door de overheid gefinancierd wordt. Daarom zou een basissubsidie niet onwelkom zijn." Tevreden over de tot nog toe ge dane begeleiding? Annemarie Wijn: „Datis moeilijk te zeggen. De mensen, die in de verschillende steden hebben ge werkt, zullen daar anders over oor delen. Maar ik heb zeker het gevoel dat we nuttig werk gedaan hebben. De vraag is, of je dit werk altijd zo moet blijven doen. Er gaan bij ons nogal wat stemmen op van mensen, die zeggen dat we het moeten gaan overdragen. Dat kan bijvoorbeeld via cursussen voor opbouwwerkers en stadsplanners, bouwkundigen etcetera. Trainingen, lezingen, noem het maar op. Daarnaast zou je dan minstens éen projekt nog zelf moeten blijven doen, zodat je daar je cursussen aan kunt toetsen." MEER OMVATTEND De groep binnen de Werkgroep 2000, die zich met gezondheids voorlichting bezig houdt, is kleiner dan die van de inspraakbegeleiders. „We hebben ook nog niet die reik wijdte", aldus Daatje Tielens, die vervolgens aangeeft dat het begrip „gezondheid" goed verstaan moet worden. „We bedoelen gezond niet in de zin van niet-ziek. Het begrip „gezondheid," dat wij ingang willen doen vinden, is meer omvattend. Daarbij gaat het niet alleen om een lichamelijke gezondheid, maar ook om psychisch goed te kunnen func tioneren, om sociaal gedrag en der gelijke, om welzijn. In het begin hebben we onze aan dacht vooral gericht op de werkers in de gezondheidszorg. Voorname lijk verpleegkundigen, maar ook wel artsen. Op een gegeven mo ment waren onze ideeën daar wel bekend. Toen wilden wij ons richten op de patiënt. We willen de patiënt mondiger maken. Maar patiënten, dat is natuurlijk een heel moeilijk te benaderen groep. Want iedereen is een potentiële pa tiënt en hoe bereik je iedereen? PATIËNTEN GROEPJES Toch zijn we er in geslaagd hier en daar patiëntengroepjes van de grond te krijgen. In De BUt, Utrecht, Overvecht, Maarsebroek. Ons werk bij die groepjes bestaat uit het geven van adviezen en stimulansen ge ven. Hoewel dat zeer nuttig werk is, blijft het natuurlijk maar een bij zonder kleine groep mensen, die je op deze manier bereikt. Via het da mesblad Margriet zijn we er vervol gens in geslaagd om ons tot een gro ter publiek te wenden. Bij Margriet kregen we namelijk de kans om ar tikeltjes te publiceren, waarin we onze gezondheids-ideeën naar vo ren konden brengen. Dat was begin 1974. Een maand geleden heeft Margriet een gezondheidsspel van ons opgenomen. Zo proberen we op een wat speelse manier ons verhaal over gezondheid aan de man te brengen. Net zoals „Inspraak- leerpakketten" een Rijk-en-arm- spel en een Inspraak-ganzenbord gemaakt heeft. Op het ogenblik zijn we, eigenlijk al een hele tijd, bezig met het formu leren van de rechten en plichten van de patiënt Dat heeft men in Ame rika al eens eerder gedaan, en dat willen we nu aanpassen aan de Ne derlandse situatie. Wat we er uit- eindelijk mee gaan doen, is nog niet helemaal duidelijk. Misschien dat het mogelijk is om het in een on derwijspakket op te nemen. Maar voorlopig is het nog niet zover. De tijd ontbreekt ons om die rechten en plichten op korte termijn op tafel te J hebben. Er komen zo ontzettend veel dingen tussendoor. We worden werkelijk iedere dag gebeld met vragen en verzoeken. We hebben het vaak ere druk Dat geldt niet alleen voor ae gezondheids-mensen van de Werkgroep 2000. Alle 35 part-time medewerkers hebben bij de werkgroep genoeg te doen. Toch is men niet van plan om nog veel uit te breiden. „Het moet niet té groot worden", zo menen beide dames. Het gevolgelte, dat nu de werk groep 2000 bevolkt, heet er een te zijn van diverse pluimage. Er is wat volk van de sociale academie te vinden, evenals sociologen. Maar daarnaast ook een biologe en mensen met technische opleidingen. Wat hen bindt is de boven om schreven gedachte: met z'n allen gaan we wat van de toekomst ma ken. En wie zou daar dan niet aan mee moeten en kunnen doen? I (Van een onzer verslagge vers). AMERSFOORT - De Werkgroep 2000 geeft regel matig boekjes uit over onder werpen, die binnen het ter rein van de werkgroep lig gen Bij Werkgroep 2000 (Postbus 2000, Hooglandse- weg 15, Amersfoort, tele foon 24224 en 24254) is een lijst verkrijgbaar van alles wat er sinds 1968 in de zoge heten Katernen 2000"- Pfeeks verschenen is. Ze zijn nog te bestellen tegen de losse nummer-prijs van f3,50. Men kan zich ook abonne ren op de Katernen 2000. Er verschijnen er ongeveer 10 per jaar en een jaarabon nement kost f30,-. Studen ten betalen vijf gulden min der. HANDBOEKEN Niet bij Werkgroep 2000 verkrijgbaar, maar wel met medewerking van hen tot stand gekomen literatuur: .Toekomstonderzoek theorie en praktijk. Uitge geven door A- Kluwer in De venter. Onder redaktie van A. Kreykamp„drs. H. van Praag en drs. B. van Steenbergen. Ziekenhuis menselijk en mo dern. De patient als kritische konsument van de intramu rale gezondheidszorg. Hoofdredakteur: dr. A. J. H. Thiadens. Uitgegeven bij A. E. Kluwer, Deventer, vanaf 1972. Voor informatie en be stellingen wende men zich uitsluitend tot de boekhandel of rechtstreeks tot de uitgever. Deze beide losbla dige handboeken zijn bij de boekhandel verkrijgbaar. Nieuwsbrief 2000. Een tweemaandelijks verzorgd kommunikatie- en informa tieblad van het projekt Ge zondheidszorg binnen Werk groep 2000. Geeft relevante en aktuele informatie op het gebied van de gezondheids zorg. Prijs per jaar f10,-. Nadere informatie bij pro jekt Gezondheidsvoorlich ting, Werkgroep 2000 (mw. M. J. Aghina). Drugs: A. Dester en A. Thiadens. Dit boekje is ver schenen in de interparenta- reeks, deeltje 2. De inter- parenta-reeks wordt uitge geven door de Nederlandse Gezinsraad. De deeltjes kun nen worden besteld bij het secretariaat van deze raad: Bezuidenhoutseweg 361, Den Haag. Verpleegkunde die ons toe komt: A. J. H. Thiadens en M. J. Aghina. Uitgegeven bij van Loghum Slaterus, Deventer 1971. Verkrijgbaar in de boekhandel. PFijs f7,25. Doodgaan is nog geen ster ven. A. J. H. Thiadens en L. A. R. Bakker. Uitgegeven bij het Wereldvenster, Baarn 1972. Verkrijgbaar in de boekhandel. Prijs f 14,75. Verplegen verplicht. Een andere verpleegkunde? Waarom, wat en hoe dan? onder redaktie van M. J. Aghina en D. Tielens. Uitge- geven bij het Wereldvenster, Baarn 1973. Verkrijgbaar bij Werkgroep 2000, Postbus 2000, Amersfoort. Prijs f5,20 (excl. verzendkosten). Tevens verkrijgbaar in de boekhandel, prijs f8,50. Sterven bij het leven: kri- sisverwerking als stervens begeleiding. Nettie van de Brake, Daatje Tielens, Leny de Bruijn, Ab Thiadens. Uit gegeven bij Bosch en Keuning nv Baarn 1974. Verkrijgbaar in de boekhandel, prijs f8,90. SPELEN Inspraak - Ganzebordspel. Ten behoeve van bewoners die deelnemen aan inspraak procedures rond ruimtelij ke plannen heeft Werkgroep 2000 een inspraak-ganze- bord ontwikkeld in vijfkleu rendruk en op tafelmodel (60 bij 90 cm) compleet met spelaccessoires. Bestellen bij Werkgroep 2000, Post bus 2000, Amersfoort. Prijs f 11,60 (inklusief BTW en exclusief verzendkosten). Arm en Rijk spel. Een kombinatiespel van ganze- bord, mens-erger-je-nieten monopolie, dat bijzonder ge schikt is voor het onderwijs, vormingswerk e.d. als in- troduktie-onderwerp voor groepsdiskussies. Het kan echter ook heel goed in de huiskamer worden gespeeld. Het heeft ten doel jongeren (maar ook volwassenen) aan ae hand van spelsituaties in zicht te geven in verschil lende aspecten van de ver houding arm-rijk in de we reld. De deelnemers spelen ieder met 4 pionnen uit 5 werelddelen en één groep internationale organisaties. 9 De armen verliezen gewoon- g lijk het spel, tenzij ze er in slagen een gezamenlijke 0 strategie te ontwikkelen. 0 Het spel is 65 bij 65 cm en 0 wordt geleverd in vijfkleu- rendruk op stevig karton met spelregels, kaarten, pion- 0 nen en dobbelstenen. Bestel- len bij Werkgroep 2000, J Postbus 2000, Amersfoort. Prijs f 11,60 (inklusief BTW 0 en exclusief verzendkosten). 0 N.B. Men kan de beide spe- T len ook afhalen bi] Werk- groep 2000. 0 Het Gezondheisspel, dat enkele weken geleden in Margriet verscheen. ,,Als u zo met uw vrouw overhoop ligt, dan moet u eens naar een huwelijksadviseur stappen,' adviseerde de politierechter, nadat er een stroom van onaangenaamheden over de groene tafel waren uitgestort „Net alsof die d'r wèl raad mee weten,' schamperde de man. een voorovergebogen en deemoedig lijkende ellendelaar, die zich echter nu en dan had opgeblazen als een gifkikker Het zou wel vreemd zijn, als ze uitgerekend met één enkel huwelijk en dan nog juist met uw geval geen raad zouden weten ..Nou, weet er dan raad mee.' Ik heb t al aan zovéél mensen ge vraagd 't Beste leek me nog om er een tijdje tussenuit te trekken „En waarom deed u dat niet'" Ze werd jaloers Dacht dat ik er met een ander vandoor ging „Jaja, dat was die Marieke En wat deed uw vrouw toen?" „Die wou een soort hulp in huis.' „En dat was die Gerrit, of Gerard?" „Eerst Gerrit en later een Gé „En toen wou u niet weg, omdat jaloers werd „Nee, omdat Marieke niet weg kon uit d'r gezin. Maar dat is nou allemaal geregeld Ik moet alleen nog een alibi hebben „Zou het dan niet beter zijn, als u voortaan met die Marieke ging samenleven'" „Nee, want dan zit m'n vrouw zo alleen En daar kan ze niet tegen Dan komt ze weer bonje schoppen op m'n werk. „Maar die heeft toch die Gerrit, of die Ge.'" „Welnee, die kijken wel uit Kruigen ze ook gesoda „Nou ja, een ideale toestand kan het zo nooit worden," zuchtte de zittende magistraat En de staande voegde daar aan toe „Ideaal Een ideale wereld krijgen we pas als élke vrouw getrouwd is en iedere man vrijgezel!" En de deemoedige mislukte echtgenoot lujgde „O nee, want dan beginnen ze weer te duvelen over d'r emancipatie. „Een soort néé-man-cipatie," bromde de hoofdschuddende kadi, „maar dat neemt allemaal niet weg. dat u uw vrouw niet mag mis handelen Edelachtbare, er zijn omstandigheden die me vrijpleiten „Zo? „Als u op een tak bent gaan zitten en die vliegt in brand; dan probeert u ook het vuur uit te trappen „Maar wie stak die tak in brand.' Dan bent u toch zélf onvoorzichtig geweest met vuur'" „Nee, zij speelde zelf met vuur, edelachtbare Dat heb ik daarstraks al uitgelegen De getuigen werden opgeroepen en bevestigden, dat de verdachte en zijn vrouw als kat en hond leefden en dat 't achteraf niet meer was te zeggen of de hond 't eerst gebromd of de kat t eerst geblazen had „Maar de hond heeft wel flink can zich afgebeten'" wist de officier van justitie En hij eiste drie weken gevangenisstraf „Want dan is deze ruziezoeker tenminste een tijdje van huisDat wil hij immers graag.' „U hebt gehoord wat meneer de officier zei. Wat hebt u daar nog op te zeggen informeerde de politierechter „Wat moet ik nog zeggen' vroeg de voorovergebogen hopeloze figuur „De hele vuile was is al op uw tafel uitgestort D'r is alleen geen enkele getuige, die gezien heelt wie er begonnen is En ik ben niet begonnen met slaan Zij gooide van alles naar m'n kop en ik moest me wel verdedigen „Niet van alles," interrumpeerde de officier, „u zag dat uw vrouw méér op haar bord had dan u en zei daar iets over. Toen wierp zij u haar bord toe en riep vreet jij 't dan maar op. Dat maakte u zo driftig en toen sloeg u op haar in Daarna kón ze niets meer gooien. „Dat zegt ZIJ, maar IK heb u verteld De politierechter hamerde het verhaal af, omdat hij het al eerder gehoord had Gezien de onbevredigende getuigenverklaringen achtte hij het tenlaste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak hij de driftige echtgenoot vrij „Mooi. Kan ik drie weken met vakantie, bromde de verdachte d'ARGENTY t f C t 4 I 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 Medewerkster van de Werkgroep aan het werk.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 11