De zeven ton voor het hockeyveld.... feuters in de kou: gen oproep tot protest Geen zeven ton voor een hockeyveld Aanrijding Vakantieweken Hobbyclub KPJ gaat naar Duitsland Ingezonden: EEN RELATIE GESCHENK VAN DE WD JSDËR KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 8 APRIL 1976 i de redactie) ftEUSDEN/CENTRUM - De volks- ftij voor Vrijheid en Democratie "leling Leusden bood dinsdagmiddag t gemeentebestuur van Leusden een ftelijste perspectieftekening van busden/Centrum aan. Deze tekening iet een formaat van 1 meter bij 60 re®timeter, werd vervaardigd door de Öiheer J.J. Jehee uit Achterveld, die Irvoor heel wat uurtjes aan het werk (geweest om alles zo getrouw mo- lijk weer te kunnen geven. De pers- fctief-tekening is bedoeld als een (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) ■f700.000,-!! voor een hockeyveld. Dat is een heleboel geld. Toch hebben de afgevaardigden van ons, burgers, daar in de gemeenteraad snel en gun stig over beslist. Oké, zeven ton geven we uit voor de circa 260 mensen, die de hockeysport binnen onze gemeente "oefenen. Wij hebben niets tegen ckeyen. Integendeel. Wij hebben niets «*gen een gezond overheidsbeleid, dat het inzicht in de noodzaak van sport accommodaties honoreert. Alleen: de verhoudingen zijn zoek! Ia Leusden zijn 5 peuterspeelzalen, die momenteel plaats bieden aan 265 peuters 1600 speeluren per week! Op de wachtlijsten staan totaal 160 peu ters en dat worden er iedere dag meer. De gemeentelijke subsidie van het lo pende jaar bedraagt f23.000,-. Van CRM ontvangt men nog eens f 10.000,- De leidsters gaan met het minimum (en minder!) naar huis en nemen als de minst-betaalden een unieke plaats binnen onze gemeente in. En dat, terwijl ze de verantwoording dragen voor wat ons het liefste is: onze kinderen. En uit eigen ervaring: de peuters leren daar spelenderwijs wat de beste njoeder ze niet kan leren: het omgaan [bot de andere kinderen en ,,de juf", i mee<loen met groepsspelletjes en bedjes zingen, heel veel creatieve handenarbeid etc. etc. En dat aUes van pensen die daar voor zijn opgeleid en die van dat grut houden! De diskussie over de zin van peuter- 7ok kuen behoort tol bet verleden, je'hebben hun onmiskenbaar vormende nut bewezen. stuks. De tekening is niet te koop, met uitzondering voor WD-leden, die op Bestuurders, waarbij men toch enige eruditie mag veronderstellen, kennen uiteraard de uitvoerige literatuur die hierover bestaat. Daarom behoren er voldoende speel zalen in de gemeente aanwezig te zijn Daarom behoren de subsidies re delijk te zijn, zodat de leidsters recht vaardig beloond kunnen worden. Te meer daar 4-jangen bij gebrek aan voldoende kleuterscholen ook van de speelzaalfaciliteiten gebruik maken. Al 5 jaar wordt deze goede zaak bij b. en w bepleit zonder resultaat. Ja, integendeel!! Het heeft er wel eens op geleken dat b. en w. in Leusden pas in aktie komt als er een massaal protest is georga niseerd. Wel nu, wat let ons9 Als al die vaders en moeders die van een peuterspeelzaal voor hun kroost gebruik (billen) maken of ge maakt hebben, er net zo over denken als wij: Bel dan Wiesje Engelen Ellen Otten Tel. 43803. De Leusderkrant doet veel sport inde rubrieken, dat is een plezierige zaak. Misschien was een zo snelle groei van de plaatselijke hockeyclub niet zo snel verlopen als nu is gegaan met al uw publiciteit. Alle lof dan ook aan uw sportredaktie. Toch meen ik dat de hoofdredakteur, de heer Bert Vos, nu toch ,,in de fout is gegaan" met zijn commentaar bij het verslag van de raadsvergadering d.d. 1-4-1976, waar in de gemeenteraad besloot gelden be schikbaar te stellen voor de aanleg van o.a. een kostbaar grasvliesveld Enkele kanttekeningen wilde ik graag maken 1 Adviezen over deze zaken direkt aan b. en w. en indirekt aan de ge meenteraad worden gegeven door de Stichting van LO en Sport Leusden. De samenstelling uit onafhankelijke voorzitter, 2 raadsleden, wethouder sportzaken, vertegenwoordigers van de sport en gemeente-ambtenaar sport zaken en zijn adviseurs garanderen een brede kijk op de zaken. Bij mijn weten heeft deze sportstichting zich breedvoerig laten voorlichten en bera den over alle aspecten rond grasvlies tevens in overleg met grondtechnische dienst van KNVB/KNMB zoals o.a. kos ten van aanleg, onderhoud, garanties bespeelbaarheidsfrekwentie etc. en is pas na uitvoerig onderzoek met een advies gekomen, waarna de normale procedure is voortgezet. 2. Ik heb niet de indruk dat onze raadsleden zo maar zo veel geld van onze gemeenschap voteren als dit niet deksels goed van alle kanten is be keken Ik acht de raadsleden kenne lijk hoger op dit punt dan de hoofd redacteur 3. Ik denk niet dat de commentator de raadsstukken met toelichting goed heeft gelezen en zeker als journalist toch alle wegen moet kennen waar hij goed geïnformeerd had kunnen zijn in deze materie 4 Het belangrijkste punt vind ik dat duidelijk moet worden dat niet 667 000 gulden beschikbaar komt voor één sportveld. Het bewuste grasvlies veld kost ongeveer 265.000 gulden, altijd nog een respectabel bedrag maar één gewoon veld krijg je ook niet voor niks. Belangrijke overwegingen zijn volgens mij geweest: a. de bespeelbaarheid van één gras vliesveld is gelijk aan drie nor male velden b Minder onderhoudskosten, c. snel aan te leggen waardoor min der renteverlies, d. bij grote regenval een direkte heu velwaterafvoer, e. glad speeloppervlak waardoor be tere spelmogelijkheden; f geringe ruimtebeslag en nog vele andere voordelen. In de bewuste „7 ton" zitten belang rijke bedragen voor nog één normaal veld, een behoorlijke post afrastering (helaas noodzakelijk gezien de enor me vernielingen die nu al plaats vin den), beplanting, een relatief hoge post grondkosten, kosten voor bemoeie nissen van gemeentewerken. BTW en een post onvoorzien 5 Het stukje vap de hoofdredacteur geeft helaas nog steeds de indruk dat hockey een elite-sport zou zijn voor zo'n 200 Leusdenaren. Ook daar in had hij beter geïnformeerd kunnen zijn Het aantal leden is ongeveer 300 op dit moment en er is een zorgvul dige prognose opgesteld met hulp van CBS en NSF, waaruit duidelijk blijkt dat in de zeer nabije toekomst ons le denaantal zal aangroeien tot 450 a 500. Bovendien zien we juist nu de gelukkige tendens dat de jeugd van de echte Hamersveldse bevolking ook binnen komt. Het sprookje van een elite-sport wordt alleen maar in stand gehouden dooi het commentaar v. d hoofd redacteur. maar het troost mij dat de voetbalsport dit 50 jaar geleden ook al heeft gekend net zoals de ten nissport iets minder lang geleden, die daar gelukkig wel overheen zijn ge komen 6. Op de door de gemeenteraad ge nomen beslissing heeft de hockeyclub geen direkte invloed uit kunnen of wil len oefenen. Alleen op uitnodiging van de sportstichting zijn 2 man. waaron der ikzelf, in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen op een bestaand grasvliesveld in Evreux bij Parijs. Onze indrukken waren zeer positief 7. Wij als hockeyclub te allen tijde zullen meewerken aan het tot stand komen van goede sportaccommodatie voor alle sporten in Leusden, waar wij - dat kan ik u verzekeren - zeer vriendschappelijke relaties mee on derhouden. John Bernard, voorzitter Hockeyclub Leusden, Cironde 17. Leusden Commentaar redaktie: Het is een vergissing van de heer Bernard als hij ..konstateert", dat ik hockey een elite-sport zou vinden. Ik heb geschreven, dat het veld is be doeld voor een relatief kleine groep Leusdenaren (260). Of dit nu hockey is of voetbal doet hier helemaal niet terzake Het gaat om een principiële zaak. Feit is. dat het totale gras vliesveld (inderdaad inclusief een ge woon trainingsveld) bijna zeven ton moet kosten. In principe zal dat veld beter en sneller bespeelbaar zijn Dat geloof ik allemaal graag. Maar aan de andere kant is het natuurlijk ook zo, dat een dergelijk veld op een be paald tijdstip maar één wedstrijd kan herbergen. Dat is een duidelijk na deel Dit echter allemaal terzijde. Waar het ons-en vele Leusdenaren- om gaat, is het feit, dat schijnbaar zonder enige discussie zeven ton voor dit doel wordt uitgetrokken, terwijl er tal van algemene voorzieningen (voor de gehele gemeenschap) niet kunnen worden gerealiseerd wegens ge brek aan geld, waar overigens wél lange diskussies in de raad over wor den gehouden. Als u zegt, dat het gras vliesveld in feite „maar" f265.000,-- kost, dan worden alle bijkomende kos ten gemakshalve maar vergeten. Maar die horen er ook bij. Ik geloof ook graag (ik verwacht dat zelfs) dat er lange gesprekken en diskussies aan de raadsvergadering vooraf zijn gegaan Daarvan is in de raad echter niets gebleken. Er is vrijwel niets gezegd over de zwaarwegende argumenten die tot deze beslissingen hebben geleid. Er is niets gezegd over lange discus sies vooraf in allerlei vergaderingen van Sportstichting en raadscommis sies. Er is niets gedaan om de gemeen schap duidelijk te maken waarom het zeven ton moet uitgeven voor in feite één grasvliesveld (met dat gewone trainingsveld). En dat is een ernsti ge tekortkoming van de raad, ook al blijkt u daar anders over te denken. Het is aan de raad om de gemeen schap uit te leggen, waarom het een dergelijke - voor diezelfde gemeen schap - onbegrijpelijke beslissing heeft genomen En dan nog blijft die Leus- dense gemeenschap zitten met de vraag waarom er voor allerlei andere al gemene voorzieningen tot nu toe wei nig of géén geld beschikbaar was en voor één sportveld wél Uw brief heeft daarin geen enkele duidelijkheid ver schaft Overigens hebben wij nooit aangeno men, dat u als hockeyclub ook maar enige invloed hebt kunnen uitoefenen op de beslissing van de raad. Verder maakt een ledental van 200 of 300 fvolgens officiële telling blijken dat er 260 te zijnj niets uit. Het principe telt. En u kunt rustig aannemen, dat de Leusderkrant én tal van Leusdenaren exact net zo gereageerd zouden heb ben, als het om een voetbalveld zou gaan. Het gaat in deze zaak niet om de sport maar om véél meer. Het gaat om rechtvaardigheid en het algemeen belang Het argument, dat dit ene veld de oplossing voor alle problemen is, zal een farce blijken te zijn als uw ver eniging inderdaad zal uitgroeien zoals u stelt volgens prognoses. Want dan zullen er méér velden modig zijn. Velden, die nu voor die zeven ton direkt aangelegd kunnen worden en- met een beetje geduld- ook spoedig bespeelbaar zullen zijn Nogmaals: wehebbenabso- luut niets tegen hockey. We vinden het ook geen elitesport, ook al hebt u dat uit het commentaar blijkbaar ge destilleerd De sport m het algemeen is ons dierbaar, zoals u zelf voorop hebt gesteld. Maar dat heeft niets met deze zaak te maken. Bert Vos LEUSDEN - Twee auto's kwa men met elkaar in botsing op de Asschatterweg ter hoogte van de Lindelaan. De auto, bestuurd door de heer E. B. H. kwam uit de Linde laan gereden en verleende geen voorrang aan de auto, bestuurd door de heer F. D. R., die op de Asschat terweg reed. Er ontstond materiële schade. LEUSDEN-CENTRUM - Elk jaar or ganiseert de hobbyclub 2 vakantiewe ken voor jongens vanaf ongeveer 10 jaar. Dit jaar zal dit ongeveer zijn van 17 tot 24 juli voor jongens van 9-10-11 enl2 jaar en van 24 tot 31 juli voor jongens van 13 jaar en ou der. Dit jaar wordt deze vakantie gehouden in St Antonius in N. Bra bant en er wordt gebivakkeert in een jeugdgebouw Aan deze vakantieweken kunnen ook met-leden deelnemen Als er nog jongens van deze leeftij den zijn die nog intresse hebben, kun nen zij zich melden of inlichtingen vragen bij Jos Vrijhoef, Lapeerseweg 8. tel 03425-1548 Ook kan men dinsdags of vrijdags avonds terecht in ,,de Til" na 18.30 uur. LEUSDEN - In het weekend van 23.! 24 en 25 april organiseert de KP.| Kring N.O Utrecht een uitwisseling met, een Duitse groep De groep, de K.L.J Drensteinfurt-Walstedde (bij Munster),! die vorig jaar oktober te gast is ge-! weest bij de KPJ nodigt nu de KPJ'ersl uit een tegenbezoek aan hen te bren-| gen. Zij hebben al de nodige voorberei-; dingen voor het weekend gemaakt enj het belooft dan ook een gezellig week end te worden Belangstellenden kun-i nen zich nog tot 12 april opgevenj om mee te gaan bij. Henk van Roo- men, tel 03425-1728. Of bij 'n kring bestuurslid in de afdeling.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5