I tientallen Leusdenaren bezochten ipen dag Dienstencentrum r betoog over inrichting van dokumentatie-centrum -1 BURGEMEESTER VAN DER POST:„BLIJ MET DIT GEBOUW" D PALETSCH00L [ËUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS voorzitter van de synode der Gerefor meerde Kerken. Deze stond een ogen blik stil bij Mattheüs hoofdstuk 5. de verzen 13 tot en met 16 Dat is dezelfde tekst, waarop het kunstwerk in de hal van het Dienstencentrum geïnspireerd Vervolgens zongen de aanwezigen in de Marcuskerk enkele liederen Daarna kwam burgemeester mr. A H. van der Post aan het woord. Hij complimen teerde de praeses van de synode met het nieuwe gebouw. Volgens de heer Van der Post was het feit. dat men het ge bouw geheel uit eigen middelen heeft kunnen financieren, een goed voor beeld van offergezindheid van de leden voor hun kerk. De burgemeester ver- ao een onzer verslaggevers) Leusden - Tientallen Leusdenaren fcebbcn vrijdag van de gelegenheid ge bruik gemaakt om een kijkje te nemen E het Dienstencentrum van de Gere- Enneerde Kerken aan de Burgemeester Caufortweg. Het dienstencentrum jrTrd vrijdag officieel geopend. Ter ge- Lenheid daarvan hield men voor de Busdenaren „Open Huis". Medewer kers van alle in het opbouw gevestigde bureau s waren aanwezig om belang eenden het een en ander over de Jerkz3amheden in het Dienstencen- (rum te vertellen. „En die mensen wa ren er niet voor niets. Natuurlijk is niet heel Leusden geweest, maar de belang- ielling was heel redelijk. Veel familie- iden van medewerkers en bewoners iit de direkte omgeving van het Dien- lencentrum", aldus publiciteits mede- ïerker Van Hamme. I Aan het Open Huis ging de officiële Kening van het Dienstencentrum looraf. In de Marcuskerk aan de As- fchatterweg vond ter gelegenheid daar aan een bijeenkomst plaats. Daarvoor laren tal van kerkelijke en burgerlijke fctoriteiten uitgenodigd. Het woord lerd onder meer gevoerd door drs. H. |e Jonge, medewerker van het depu- Eatschap financiën en organisatie; de teer R. Gosker, voorzitter van de louwcommissie; en een woordvoerder dus ook in het onderwijs. Wat er ge leerd moet worden kan geschieden 1 vanuit wetenschap en cultuur, 2 vanuit het kind gezien als lid van het gezin, als lid van de Nederlandse staat, als aanhanger van een religie of een levensovertuiging, 3 vanuit de individuele behoefte van het kind het leren in vrijheid Dit laatste proces wordt vrij inge wikkeld, en heeft tijd nodig om tot wasdom te komen Bij aardrijkskunde, geschiedenis en biologie waren de fei ten op zich: doel op zich geworden, en de kinderen konden daardoor het ver band niet meer zien Beter is derhal ve een gerichtheid op een thema. Het is belangrijker, dat het kind weet waar het Rodeschool in de atlas kan vinden, dan dat ie precies op een blinde kaart de stip kan aanwijzen, of dat ie Rode- school in een rijtje van plaatsnamen kan opdreunen Nieuwe werkvormen moeten hier voor ontstaan Met elkaar praten Kri tisch worden. Een eigen mening vast koppelen aan het aangereikte gegeven De kennis veroudert snel Het maat schappelijk aspekt komt in de zaak vakken van de lager onderwijs wet van 1920 niet aan bod, wèl in de we reldoriëntatie. Er ontstaat zo ook de behoefte aan nieuwe leermiddelen Het boek is „uit", hetgeen voor taal en rekenen in iets mindere mate geldt De uitgevers zet ten kinderen op een nieuw spoor In plaats van de geschiedenis van het jaar 0 tot het jaar 2000, komt ,,Het wonen vanaf de Romeinse tijd tot nu toe", of ..De Stad inde Middeleeuwen De funktie van het leerboek wordt overgenomen door het documentatie centrum, waar alle informatie, die voor het onderwerp nodig is, wordt verzameld Het documentatiecentrum bestaat niet alleen uit gegevens uit boeken, maar uit dia-series, geordend in een grote bak, indien de kinderen over een dia-projektor beschikken, uit school- stempels; uit leuke artikeltjes uit tijd schriften, televisie-gidsen, geordend in een grote enveloppenbak Ook kun nen er films in het documentatiecen trum worden opgenomen. Als kind kun je met dit alles véél meer doen Men moet aktueel zijn men moet bij het kind aansluiten als het gemoti veerd is Ook het documentatiecentrum zelf kan inspelen op de aktualiteit De overdracht van de onderwijzer staat niet meer centraal, meer het groepswerk de werkwijze wordt flexi beler Het gaat niet meer om de ken nis, maar om de vaardigheid. De kin deren moeten elkaar vertellen over hun onderzoekingen, ze kunnen er to neelstukjes over spelen Ook de on derwijzer hoeft niet meer alles te weten ook hij kan zich oriënteren in het documentatiecentrum. Hoe werken de kinderen met het documentatiecentrum^ Hoe werken de ouders, die de hulp moeten verlenen, en hoe werken de leerkrachten ermee? Een kind wil iets opzoeken over de ruimtevaart of over afval of over de zeesleepboot 1 Hij kan een encyclopedie opslaan dat stukje is nu té kort 2. Het kind vertaalt het onderwerp in een nummer, 3 Het kind gaat naar de bak, en zoektj het nummer, 4 met het nummer gaat ie verder.' Hij kan twee kanten op a de envelop-] pen met de nummers, b als hij daar-i over niet tevreden is gaat hij naar de1 kaartenbak met alle boeken, strips] dia's, stempels etc. De kleur van de kaarten verschilt' naar gelang van de soort 5. Het laatste is, dat het kind spelre-. gels moet hanteren om er voor té zorgen dat het materiaal goed ènopz'rj plaats terugkomt. Goede inrichting en goed onderhou^ van het documentatiecentrum zijn erg belangrijk Uw eigen schoolmateriaal moet ij zélf op kaart zetten Het is een ar-, beidsintensieve bezigheid Als hetcen-l trum klaar is, is het alleen een zaak van bijhouden De kinderen krijgen instruktie vandr onderwijzers Ook de ouders en d( onderwijzers moeten het documentatie centrum óók leren gebruiken, en moe ten leren inspelen op de onverwacht! kanten Langzamerhand zal er dan eet verschuiving komen Bij het aanschaf! beleid moet men zich wèl kritisch op stellen Er zal een documentatiecen trum moeten worden opgebouwd voor di kleuters en de klassen 1 en 2, en apar voor de bovenburen van 3 tot en met 6 Eén van de ouders vroeg de hee Schildmeijer om het geheel op stenci te zetten De heer Schildmeijer kreeg voor zij goede betoog een warm applau: van de ouders, en een boekenbor Van mevrouw Verduin werd afschei genomen met veel lovende woorder Zij kreeg een bloemetje en een prach tige ring, vervaardigd door EricoOort huijs uit Den Treek. De ouders kregen de gelegenheid all werk- en leerstukken in de 1 'sloka len te bekijken De heer Ake hield nog een inleiding voor r' uder van de kleuters op ,,De Blo? oos' en er waren nog enkele fiuns ove schoolaktiviteiten Mevrouw J. Fraiquin aam haar plaa als sekretaresse van de Oudercon missie in. LEUSDEN/ZUID - Maandagavond 29 maart hield de oudercommissie van de Paletschool aan de Willem de Zwij- fgerlaan te Leusden-Zuid haar ouder avond. Voorzitter W.J. Buijtendorp opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de dubbele groep aan- ■Hwezige ouders, die van de kleuters I van kleuterschool „De Blokkendoos" en die van de leerlingen van de basis- ra school ,,'t Palet". Hij deelde mede, dat aan de moei al Hjkheden rond het lekkende dak van de basisschool thans definitief een einde j I was gekomen. Voort.-, wilde de gemeente, op lang- 1 dung aandringen van de ouders, rond „De Blokkendoos" en „'t Palet" een r soort verkeerspleintje met drempels aanleggen om de kinderen tegen de vaak véél te hard rijdende auto's te beschermen. Hij verzocht de aanwe- zige ouders om in het autoverkeer in Leusden vooral bedacht te zijn op de kinderen, en liefst de snelheid te re duceren van 50 tot 30 kilometer, om dat kinderen nu eenmaal onbereken bare faktoren in het verkeer zijn. Hij sprak er zijn tevredenheid over ujt, dat op de gevaarlijke oversteek plaats over de Arnhemseweg naar de Ooievaarshorsterweg, eveneens op aandringen van vele ouders, verkeers lichten zijn aangebracht. De sekretaresse van de Oudercom ité» mevrouw C Verduin, las de notulen van 30 oktober 1975 voor. Meegedeeld werd, dat de klassen 1 °t en met 5 dit jaar weer met het schoolreisje naar Den Treek zullen gaan. De zesde klas gaat, zoals elk jaar, wat verder weg. Verscheidene £TS vroegen of de kinderen ver- eed naar Den Treek zouden gaan, en zij vroegen of ze dit tijdig mochten weten De heer Van Aken, het hoofd van de Paletschool, vroeg of tijdens de pauze de ouders, die hulp bij het spe len in Den Treek willen verlenen, zich wilden opgeven. De heer Buijtendorp zei, dat ouder participatie voor de Paletschool al lang een ingeburgerd begrip was Er wordt een schoolkrant uitgegeven, waarvan het tweede nummer binnen kort verschijnt Hoewel er twintig re- ken-ouders nodig zijn, hebben zich slechts drie reken-ouders aangemeld Hij verzocht de aanwezige ouders nog maals zich voor dëze reken-assisten- tie beschikbaar te stellen Mevrouw C Verduin-Munnik trad, in verband met haar benoeming als gemeenteraadslid, af als sekretares se van de Oudercommissie Mevrouw J.M. Fraiquin-Eman, lid van de Ou dercommissie van „De Blokkendoos stuwende kracht achter het school- schaatsfeest, het bezoek aan het Anne Frankhuis en dergelijke, werd in haar plaats benoemd als sekretaresse Er waren geen officiële tegenkandidaten. De heer Van Aken deelde mede, dat het voor de tweede kontaktavond wat laat was geworden, maar dat deze binnenkort voor de klassen 2 tot en met 5 zal worden gehouden. „Het werk voor de schoolkrant loopt plezierig", zo zei hij. „Naar de handenarbeid- stukken kunt u in de klassen kijken En kijkt u vooral niet alleen naar het werk van uw eigen kind, maar ook naar dat van de anderen. In de zesde klas liggen de werkstukken van het bezoek aan het Anne Frankhuis, waar aan de kinderen veel moeite hebben besteed Alle methodes, die voor het leren worden gebruikt, liggen op de tafels in de klassen. Behalve voor de zesde klas. want over de methoden die we daar gebruiken, hebben we al ge sproken" Het documentatiecentrum zal over anderhalf jaar gereed kunnen zijn. Voor het schoolvoetbal zijn er maar liefst twee meisjes- en vier jongens- elftallen gevormd, voor wie ouders worden gevraagd om ze te begeleiden Er is een fraaie prijzenkast ge maakt voor onze sporttrofeeën, door de jongens van een Technische School te Amersfoort, die dat bijzonder fijn hebben gedaan Van de zijde van de ouders werd gevraagd of er een regeling bestond voor een ziek kind, dat naar huis werd gebracht, in het geval dat de moeder niet thuis zou zijn „Meestal," zei de heer Van Aken. „worden de kinderen thuisgebracht door een zes- deklasser, en wordt de moeder tele fonisch hiervan op de hoogte gebracht" Op de vraag van één der ouders of het voorstel van één der laatste bij eenkomsten al van start was gegaan om ouders te laten spreken over hun beroep of hobby, antwoordde de heer Van Aken, dat dit nog niet het geval was, maar dat dit elk moment zou kun nen beginnen, indien de ouders zich hiertoe aanmelden en de aanknopings mogelijkheid tijdens de lessen aan wezig zou zijn. De heer Van Aken deelde tenslotte mee, dat de taalmethode, was aange schaft. De heer J Schildmeijer hield daar na een zéér helder betoog over het doel en het opzetten van een documen tatiecentrum „Documentatiecentrum", zo stelde hij, „is wereldverkenning Wereldver kenning naast de zakenvakken. Er is veel in de maatschappij veranderd, DONDERDAG 8 APRIL 1976 7 - De binnenplaats. - Sam Henciger: „Eenzaamheid" - De kapel Na afloop van de bijeenkomst in de I Marcuskerk vertrokken de gasten naar het Dienstencentrum. Daar werd het monument van de kunstenares Marijke Ravenswaay-Deeje in de hal van het gebouw onthuld. Dat werd gedaan door de oudste en de jongste van de zestig aanwezige gewone gemeenteleden uit het hele land. Een bezichtiging van het gebouw door de genodigden, gevolgd door het Open Huis voor de Leusdena ren vormde de afsluiting van de ope ningsdag van het Dienstencentrum. van het architectenburo dat het Dien stencentrum ontwierp, de heer G de Bruijn. Nadat deze mensen, die allemaal bij de bouw van het Dienstencentrum be trokken zijn geweest, aan het woord waren geweest, droeg de heer Gosker het gebouw over aan de heer C. Mak, de - Het kunstwerk in de hal - Het restaurant Veel belangstelling voor de „Open Dag" klaarde dat men in Leusden blij is met de aanwezigheid van het Dienstencen trum. niet alleen vanwege het gebouw - „het weerspiegelt de eenvoud en stoer heid van de Gereformeerde kerk. met hier en daar een verrassend kleurige toets" -, maar vooral ook vanwege de werkgelegenheid, die het met zich meebrengt. „Door de werkzaamheden van uw centrum in den lande - maar ook internationaal - zal de naam Leusden steeds meer gaan betekenen dan de Leusderheide", aldus de heer Van der Post. Namens het gemeentebestuur bood hij een prent aan. Na de burgemeester werd onder meer nog het woord gevoerd door ds. L. de Liefde, assessor van de Hervormde kerk. ds. J. B. Kelder uit Leusden; drs. G. Y. Vellinga. president-curator van de Gereformeerde hogeschool in Kampen, en de heer H. Baas namens het perso neel van het Dienstencentrum. Vervol gens dankte de praeses voor alle ge sproken woorden. Daarna overhan digde de heer Mak de sleutel van het gebouw aan ds. J. H. Bloemkolk, voor zitter van het deputaatschap financiën en organisatie. Dat is de afdeling van liet Dienstencentrum, die zich onder meer met het dagelijks beheer van het ge bouw bezighoudt.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7