Bankgirocentrale eerste bedrijf op nieuw werkgelegenheidsteirein BEDRIJF HEEF OPTIE VOOR TWEEDE STUK GROND Zaterdag 24 april Ophalen huisvuil Buitendienstklopper lessenweg- lewoners in Achtenreld en de inspraak oudijzeraktie KPJ Puzzeltocht PIC0 Bibliotheek Nog inschrijven tot 20 april voor voetbal- toernooi Simavicollecte levert f433,19 op Geen disco dancing in Achterveld COMMENTAREN EN MENINGEN Bankgirocentrale Voor de balie LEUSDER KRANT - RUIMTELIJKE ORDENING DONDERDAG 15 APRIL 1976 De zuidgevel van het gebou (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het eerste bedrijf dat zich gaat vestigen op het nieuwe werkgelegenheidsterrein 't Ruige Velt, moet de Bank girocentrale worden. Via een zo geheten artikel 19 - procedure moet het voor deze firma moge lijk worden om begin volgend jaar te starten met de bouw van een uitgebreid kantoorgebouw, dat on geveer een jaar later klaar zal moeten zijn. De komst van dit bedrijf naar Leusden kan voor gemeente en regio zeker enige tientallen arbeidsplaatsen opleve ren. Op een inderhaast georgani seerde persconferentie maakte burgemeester rar. A. H. van der Post vrijdagmorgen de plannen van de Bankgirocentrale bekend. HIJ sprak van een „belangwek kende vestiging voor de werkge legenheid in onze gemeente". De heer J. R. F. van Wingerden, een van de twee direkteuren van de Bankgirocentrale, omschreef de werkzaamheden van het be drijf. Het nog vrij jonge bedrijf houdt zich bezig met de binnen landse geldoverschrijvingen van de verschillende banken in ons land ten behoeve van hun cliënten. Dagelijks worden er zo'n 1,2mil joen „posten" verwerkt. Negen jaar geleden startte het bedrijf zijn werkzaamheden met drie mensen. Nu werken er zes honderd mensen, van wie onge veer honderd part-time. De Bankgirocentrale is nu nog ge vestigd in enkele huurpanden in Amsterdam. „Binnen een afzien baar aantal jaren lopen de huur contracten af voor deze panden", aldus de heer Van Wingerden; „daarom willen we nieuwbouw gaan plegen, om voorlopig de helft van de produktie in onder te brengen. Bij het zoeken naar een gunstige bouwplaats hebben we uiteraard gelet op ligging en werkgelegenheidsklimaat. Leus- den is wat die zaken betreft voor ons een gunstige plaats", aldus de direkteur. Volgens de heer Van Winger den moet de in Leusden te vesti gen Bankgirocentrale een fraai gebouw worden. „De heer R. D. Bleeker, de architect die het ge bouw ontworpen heeft, heeft zich zelf bijzonder hoge esthetische eisen gesteld", aldus Van Win gerden. De nieuwe Bankgirocentrale moet een oppervlakte krijgen van 63.000 vierkante meters. De bouwkosten worden geraamd op 25 miljoen gulden. Het gebouw, dat verschillende hoogtes krijgt, is ruwweg in drie delen te verde len. Erg belangrijk in het geheel is de computerzaal van 1250 vierkante meter. Deze zal op de eerste verdieping van het gebouw gevestigd worden. Op de begane grond komt een kleinere compu terzaal. Een tweede gedeelte van het gebouw herbergt voorname lijk de technische kant van het bedrijf. Dat is het middelste ge deelte, waar ook het bedrijfsres taurant en de parkeergarage te vinden zijn. Tenslotte is er het administratieve gedeelte van het gebouw, waar de kantoorruim tes liggen. Bovendien is daar plaats voor opslag en archief. Naast het ge bouw komt in het water, dat langs de Bankgirocentrale stroomt een eilandje te liggen, waar de mede werkers van het bedrijf zich tij dens de vrije uren aangenaam kun nen verpozen. Volgens de heer drs. F. A. van Velzen, bouwcoördinator,zal de architectuur van het gebouw er voor zorgen, dat het goed in de omgeving past. Het gebouw loopt terrasvormig omhoog. Het groot ste deel is 12 meter hoog, de rest 16 meter. Bovenop staat een lift - kamertje, waardoor het hoogste punt op 20 meter van de begane grond af ligt. Het gebouw zal zand kleurig worden. Zoals gezegd zal voorlopig de helft van de produktie naar Leusden worden overgebracht. De direktie van de Bankgiro- centrale wil echter de mogelijk heid open houden om in de toe komst met de hele produktie naar Leusden te komen Daartoe heeft men optie weten te krijgen op een tweede stuk grond in 't Ruige Velt. Dat tweede stuk is iets groter dan wat men nu gaat bebouwen en het ligt ten noord westen van het eerste. „Daar zou een tweede gebouw kunnen komen te staan. We willen in ie der jjeval nooit de hele produktie in eén gebouw onderbrengen", aldus de heer Van Wingerden. Wat de Bankgirocentrale voor Leusden enomgevingaanarbeids plaatsen gaat opleveren is niet geheel duidelijk. In het begin van de vorige week verklaarde de di rekteur dat het om enkele tien tallen arbeidsplaatsen ging, maar vrijdagmorgen kwam zijn colle ga, de heer Van Wingerden, met andere getallen. Hij zei. „In de eerste fase van de vestiging zullen zo'n 250 tot 300 mensen komen te werken. We beginnen bij de ope ning met ongeveer 150 man hier, en het is nog niet helemaal dui delijk in welk tempo we zullen uitgroeien. Natuurlijk zal een deel van de werknemers meekomen vanuit Amsterdam. Aan de an dere kant zullen we van nu af aan onze personeelswerving rich ten op Leusden Wanneer we nieuwe mensen nodip hebben zul len we die zoveel mogelijk uit de regio aantrekken", aldus Van Wingerden. De aard van het werk bij de Bankgirocentrale is verschillend Er zijn onder meer computer programmeurs nodig en veel ad ministratief personeel Voor de saaiere werkzaamheden maakt het bedrijf nogal eens gebruik van de diensten van part-timers. Van Wingerden. „Op iedere vijf werk nemers in vaste dienst hebben we in Amsterdam één part-timer Of we hier ook met zo'n verhou ding zullen gaan werken, kan ik nu nog niet overzien Wanneer het minder aantrekkelijk werk is, is het niet zo geestdodend om het maar drie uur per dag te doen. In Amsterdam werken bij ons veel studenten. Die hebben genoeg andere besognes. Bij ons kunnen ze dan drie uur werken plus een warme maaltijd krijgen," aldus de heer Van Wingerden. (Van de redaktie) ACHTERVELD - Verschillende be- 'oners van de Hessenweg inde bebouw- kom van Achterveld zijn een beetje rwonderd over de wijze, waarop de meente Leusden hen bij de inspraak ben betrokken. Zij ontvingen een hnjven van b. en w van Leusden be ffende het aanbrengen van een nieuw egdek op de Hessenweg binnen Ach- rvelds bebouwde kom. De Hessenweg- woners kunnen kiezen uit een klin- rbestrating of bitumen (asfalt). De woners maakten uit de brief op, dat jje gemeente reeds had gekozen voor bitumen, omdat van dit soort wegdek ille voordelen waren opgesomd, ter- vijl over de klinkerbestrating niets werd gezegd. Verschillende Hessen- weg-bewondrs zijn van mening, dat een dergelijke vorm van inspraak dan beter fchterwege gelaten kan worden. j.^HTERVELD - De jaarlijkse oud- Hzeraktie van de Achterveldse KPJ am- iW°rden gehouden op zaterdag 24 P 1 Degenen die oud ijzer hebben P ruimen kunnen dit doorgeven aan A Hak, Klettersteeg 10. telefoon 1912 Ook oud papier, vodden en oude accu's zijn welkom Als u wat hebt om op te ruimen geef dit even door aan vorenstaand adres en het wordt afge haald Ook medewerkers worden ver zocht zich te willen opgeven bij ge noemde A Hak De opgehaalde goede ren zullen worden opgeslagen op het erf van D. van den Hengel te Stouten- burg. Hoewel het zaterdag 24 april de dag is zal er ook de vrijdagavond 23 april reeds gereden worden Men wordt verzocht hier rekening mee te willen houden De Achterveldse KPJ hoopt op een even groot succes als vorig jaar en zal u dankbaar zijn voor uw mede werking. Vrijdag a s is er een training voor het KPJ-voetbaltoernooi Voor de da mes is de training van 19-20 uur en voor de heren van 20-21 uur. ACHTERVELD - Maandag 26 april is het weer een avond voor de jongens van de pas opgerichte jeugdvereniging Pico. Die avond zal er een puzzel- tocht worden gehouden Waar en wat, dat blijft een verrassing. De Pico- leiders hopen dat de jeugd van 12-15 jaar weer net zo aktief zal deelnemen als de vorige maal. Het belooft een leuke en gezellige avond te worden Voordat de puzzeltocht begint is het verzamelen in Ons Gebouw om 19.30 uur Pen en een goed humeur moet men die ave id meenemen. ACHTERVELD - De lezers van de Achterveldse bibliotheek worden er op attent gemaakt dat de bibliotheek op Goede Vrijdag normaal open is en dus van 19 00-20.00 uur Op de beide Paasdagen zal de bibliotheek gesloten zijn. Dus alleen boeken rui len en aftelen op vrijdag 16 april. ACHTERVELD - Het bestuur van het Achterveldse feestcomité verzoekt nogmaals aan de deelnemers van het mini voetbaltoernooi dat zal worden ge houden op Koninginnedag tijdig, hun formulier voor deelname af te halen en in te leveren. De sluitingsdatum is 20 april a s. Wie na 20 april nog komt kan niet meer ingeschreven wor den Denk dus aan 20 april als de laatste dag van de inschrijving voor het mimvoetbaltoernooi Hier volgen nogmaals de adressen. A. van Dalen-Born, Hessenweg 365, H Ossendrijver, Hessenweg 341, W. Hilverts, W. van Amersfoortstraat 2 en A. Wessels, Van Oldenbarneveld- straat 8. Ook wordt nogmaals de kaartavond in herinnering gebracht die op Ko ninginnedag om 20.00 uur zal worden gehouden in de paardestal bij Piet van Uhm. Deze kaartavond is voor ie dereen, doch zeker zijn de bejaarden hier van harte welkom. Het feestcomi té hoopt dat de bejaarden met een flink aantal aanwezig zullen zijn Met de re veille is elk jaar de jeugd aanwezig, doch de ouderen mist men Laat ook dit jaar de ouderen er eens aan mee doen. Hoe meer leven hoe beter. ACHTERVELD - In Achterveld werd vorige week de Simavi-collecte gehou den De collecte heeft in Achterveld het bedrag van f433,19 opgebracht ACHTERVELD - In verband met 't overlijden vandisc-jockey Harry Visser zullen er in Ach terveld de komende dagen geen disco-dancings gehouden worden. Alles wat er van dien aard op het programma stond, is afgelast De eerstvolgende disco-dancing wordt gehouden op zondag 25 april aanstaande De werkgelegenheid van Leusden zal zonder meer gediend zijn metde komst van de Bankgirocentrale naar Leusden. Ook kan er geen enkel bezwaar wor den aangevoerd tegen de plaats van dit gebouw in het werkgelegenheidsgebied 't Ruige Vel 1, omdat dit gebied immers voor dit doel is bestemd. Bewoners van De Wetering en iedere Leusdenaar hadden van dit feit op de hoogte kunnem zijn, indien zij regelmatig de bijeen komsten van de werkgroep Bestem mingsplannen van het Comité Milieu zorg Leusden zouden hebben gevolgd, met name de vergaderingen over de werkgelegenheid Aan de belangrijkste, eisen, die voor het werkgelegenheidge- bied worden gesteld, is voldaan: maxi maal bebouwingspercentage van dertig procent, veel groen onder meer voor ge luidshinder en de bescherming van om wonenden, maximale goothoogte. Over de plaats kan worden gerede twist, maar duidelijk is, dat er geen alternatief is en zo die er wel was, de huidige plaats toch na een bepaald aantal jaren zal worden volgebouwd. Protesteren tegen werkgelegenheid op een daarvoor speciaal aangewezen ter rein heeft weinig zin Het enige be zwaar onzerzijds is de manier, waar op de gemeente Leusden heeft gemeend haar bewoners te moeten voorlichten. Zo langzamerhand zijn we gewend ge raakt aan de uitgebreide informatie avonden (vér voor een fataal tijdstip!) en de openbaarheid, die via de werk groep Bestemmingsplannen van het CML ten aanzien van bestemmings plannen wordt gegeven. De nu gevolgde procedure kon alleen maar protest tot gevolg hebben. Een goed geïnfor meerde burger is in staat om alle voor- en nadelen op een rustige ma nier tegen elkaar af te wegen Door het „paniekvoetbal", dat door de zeer summiere informatie van degemeente, is ontstaan, met allerlei onjuiste of onvolledige geruchten, werd een sfeer geschapen, die in Leusden - zeker na haar ervaringen in het verleden - niet meer thuishoort. Een briefje met een paar regels tekst, waarin gewoon werd meegedeeld, dat de Bankgirocen trale daar en daar gaat bouwen, is ^eslist onvoldoende Dat betekent vra gen om moeilijkheden. De dinsdag ge houden informatie-avond (overigens na aandringen van de Wetering-bewoners) heeft de wat bittere indruk deels weg gehaald. Maar ondanks de eemeente- lijke argumenten voor haar handel wijze, is toch wel gebleken, dat een goede voorlichting op de juiste tijd onmisbaar is in een demokratische gemeenschap van inmiddels bewuster levende burgers, die voor hun belangen opkomen. V. LEUSDEN - In plaats van op maandag 19 april a s. (tweede paasdag) zal het huisvuil in Leus den worden opgehaald op dins dag 20 april a s Dinsdag a s wordt derhalve het huisvui' in de gehele gemeente opgehaald. LEUSDER KRANT - ACHTERVELDS NIEUWS In „En uw beroep?' vroeg de politierechter aan het wat bejaard uitziend mannetje met het kalend hoofd, waarop een lang gerekt litteken. „Buitendienst", klonk het opgewekte antwoord .,0. u bent al uit de aktieve dienst ontslagen? Gepensioneerd dus?" „Nee, in dienst" „En u zegt buiten dienst „Jaja, niet binnen, maar buiten Daar klop ik, he „Dus u bent een buitendienstklopper." „Nee. dat was die polisie .Maar wat klopt u in die buitendienst? Want nou klopt er iets niet t dossier staat, dat u metselaar bent ..Dat was ik, ja Maar nou klop ik de stenen die m'n kollega's nodig hebben om te metselen „U bikt ze af?" „Ik klop ze. jawel meester „En toen kreeg u klop omdat u niet goed geklopt had „Dat klopt, ja M'n maat gal me een partijtje terug waar ik me wezenloos uit de naad op had staan kloppen Toen vroeg ik 'm waarom ,,U vroeg waarom en sindsdien ligt hij met een gebroken rib en een gekneusde arm in het ziekenhuis Ra-ra hoe komt dat!" „Dat heit die dienstklopper d r maar van gemaakt Als u mijn vraagt, mankeert er niet zo veel aan en heb ik 'm „Ik vraag het u niet. ik heb hier een deskundig rapport van de doktoren die hem behandelen Daar hecht ik ineer geloof aan „Dan moet u mij 'ns vertellen hoe iemand een rib kan breken en een arm kan kneuzen door één licht tikkie van mijn „Dat licht tikken van u is natuurlijk al zwaar meppen, omdat u gewend bent stenen te bikken, dus daardoor krachtiger spieren bezit dan een gemiddeld mens En verder spreekt u over één tik, terwijl het er in werkelijkheid vijftig of zestig zijn geweest „Welnee man. meester bedoel ik Bij de eerste aanraking lag die zijkerd al op apegapen. „Dat is dan de volgende onwaarheid, want de verbalisant heeft u beiden tijdens de vechtpartij uit elkaar moeten trekken. En hij kon pas komen nadat hij gewaarschuwd was dat er gevochten werd. Er is dus niet êen enkel tikje gegeven, maar er heeft een tweegevecht gewoed dat minstens vier minuten duurde We zullen de getuigen horen Als eerste getuige trad een zwaargebouwde opperman naar voren, die bevestigde dat de twee vechtersbazen als duur betaalde boksers op elkaar in geslagen hadden. Volgens hem had de buitendienstklopper de eerste klap gegeven omdat hij het mei nam, dat er iets werd gezegd over z'n slordige manier van bikken „Ik Slordig bikken?" kreet de stenenklopper „Een slordige manier van mikken zal die bedoelen Ik had die gozer gelijk in mekaar moeten slaan, want hij gooide mijn m'n eigenste stenen naar me kop Een mede-arbeider verklaarde als volgende dat de twee elkaar wel klop hadden gegeven, maar dat t kwam omdat het slachtoffer van deze vechtpartij begon met stenen te smijten. En één daarvan trof de ver dachte op 't hoofd De officier kreeg het woord en wilde er wel rekening mee houden, dat er mogelijk een steen teruggeworpen was, maar verdachte mocht toch niet een medemens „in puin slaan Hij eiste een maand hechte nis De buitendienstklopper kreeg het laatste woord „Ik heb m'n straf al beet, meester Ik ben ook zwaar getroffen Die steen van dat stuk ongeluk trof me tot bloedens toe. Kijk 'ns hier!" en hij neeg het kale hoofd met een litteken naar de groene tafel Zo werd het dan tweehonderd gulden of zeven dagen d' ARGENTY

Leusder Krant | 1976 | | pagina 5