Er moet geld komen loor de agrariërs" iedichten op ijeenkomst NCVB op koninginnedag Uit het logboek van de politie Veel aktiviteiten Nederl. Bond Plattelandsvrouwen GEDEPUTEERDE VAN DER SLUIS OP NSPRAAKAVOND STREEKPLAN UTRECHT-OOST: Paas-programma „De Til" Jeugdraad vergadert PJGU houdt ledenvergadering Regeling melden en ophalen van gestorven vee Paasdienst met Jongerenkoor Leusden FILM VOOR A.S. OUDERS Nieuwe cursus zwangerschaps- gymnastiek Bijna 8 mille voor Hartstichting PARKEERVERBOD OP ASSCHATTERWEG NU EEN FEIT GESLAAGD l .EUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 15 APRIL 1976 Ie afvaardiging van de provincie. :R I :K MERSFOORT - De voorlichtings inspraakavond over het voorontwerp ekplan Utrecht-Oost van maandag ipril in de Raadskelder is wat op- st betreft een grandioos succes ge- <st. Belangstellenden vanuit alle sek- len - vooral de agrariërs waren goed 5tegenwoord'S^ kwamen in grote le luisteren naar en meepraten met gedeputeerden, de heren Letscheut [Van der Sluis en ambtenaren van de en Waterstaat. daar dat sprake was van - zoals de _jrzitter het betitelde -een bijzonder iHKendige, boeiende en instruktieve dis- ^Tfesie". daar zijn sommigen het niet roer eens. Er was meer sprake van een K-en-muis-spel, waarbij men zich aan de gedachte kon onttrekken I de meningen van achter de tafel jfl te voren vast lagen om de zes al- 3 rnatieve plannen te verdedigen Plan- I len die - zoals uit de zaal werd op- I merkt - allemaal op basis vanéén en jl tzelfde pakket van doelstellingen en I gangspunten zijn gemaakt en dus geen B ternatieven genoemd kunnen worden B leze overeenkomstige plannen leiden et tot een politieke diskussie DRIE VARIANTEN De zes plannen zijn ontstaan door "ie keuzevarianten, te weten de na- ik op natuur en landschap, op land- w of op recreatie te kombineren it de keuze voor relatief geringe sterke verstedelijking Met gerin- verstedelijking wordt in Utrecht- st de natuurlijke aanwas van naar schatting 3D uuu mensen tot 1990 be doeld, terwijl bij een sterke verste delijking voor de migratie nog eens op 40.000 mensen extra gerekend zal moeten worden. Vanuit de zaal werd er van ver schillende kanten op gewezen, dat het instrumentarium om de voorgestelde doeleinden te verwezenlijken slecht wordt gehanteerd Op deze wijze is ook een belangrijk deel van de doel stellingen uit de tweede nota over de ruimtelijke ordening niet bereikt Ook het ontbreken van een grond en grondprijsbeleid werd als funda mentele kritiek naar voren gebracht. Zaken, die volgens Van der Sluis op nationaal niveau liggen, waar overi gens gepleit is voor wettelijke moge lijkheden van fasering. In tegenstelling tot sommige spre kers, die zich - vooral op grond van de hierboven genoemde kritiek - hui verig toonden over de te verwachten sterke bevolkingsgroei in onze regio pleitte de voorzitter van de Kamer van Koophandel in het Eemlandgebied voor rigoreuze aanpak van de woning nood ..Laten we proberen de achter stand in woningen voor 6000 a 10.000 woningzoekenden in de komende tien jaar op te helfen. In het belang van de werkgelegenheid indeEemlandgemeen- ten pleiten wij daarom voor een alter natief 7 als maximum. Vraag- en aan bod zijn niet op elkaar afgestemd, waardoor huisvestingsproblemen en de daaruit voortkomende verkeersstro men orde van de dag zijn Vanwaar die moeite over 3000 woningen, gezien de mogelijkheden in Soest. Leusden en vooral in Bunschoten' aldus de voor zitter van de K v. K VERVLAKKEN Andere sprekers vonden dat niet het aantal woningen, dat gebouwd moet worden zo zeer het probleem is, maar wel de manier waarop deze gebouwd worden ,,Er is bij de mensen duidelijk voorkeur bij het wonen in steden dan wel op het platteland Maar als we doorgaan uniforme uitbreidingswijken te bouwen, zal dit verschil steeds meer vervlakken en zelfs vervallen. Verder moet woningbouw, zeker als het gaat om huisvesting van 70.000 mensen, gerelateerd worden aan een gedegen verplaatsingsonderzoek. Eén van de doelstellingen van de regering is om de mensen op korte afstand van hun werk te laten wonen. Zo niet, dan zal dit leiden tot massale mobiliteit met alle ernstige konsekwenties voor het milieu van dien. De schoen bij de agrariërs wringt 'm bij de hun - door de kapitale winsten van zowel toele- verings- als tussenhandel - opgedron gen schaalvergroting. Terwijl juist na tuurbehoud en de explosieve bevol kingsgroei schreeuwen om ruimte. Daarom zal", aldus gedeputeerde Van der Sluis in antwoord op het pleidooi van de agrariërs, ,,op zeer korte termijn geld beschikbaar moeten ko men voor deze sektor" Na een avond als deze kunnen we de vraag stellen of inspraak over zo wezenlijke problemen wel op deze manier georganiseerd moet worden. LEUSDEN - De Nederlandse Christen 'rouwenbond afdeling Leusden-Zuid leid op dinsdagavond 6 april een bij enkomst in Wijkcentrum ,,'t Tref- nt" aan de Arnhemseweg. De presidente, mevrouw C. Janson, nde de bijeenkomst, en richtte een rtelijk woord van welkom tot deaan- zigen, onder wie enkele gasten van NCVB uit Leusden- Centrum en en- Ie dames uit Soest. Zij sprak een bij- nder welkomstwoord uit tot mevrouw lel Benschop uit Arnhem, die uit gen werk zou voordragen. Nadat mevrouw Janson was voorge- lan in gebed, werden van Psalm (38 de verzen 1 en 3 gezongen Ge- zen werd Mattheus 20 de verzen 1 tot 28. Naar aanleiding van dit bij- 'lgedeelte hield de presidente een editatie, getiteld Het voornemen des leren". De discipelen, die voor zich n belangrijke plaats in Gods Konin- ijk opeisen, zullen eerste moeten !ren dienen, zoals Jezus van zich- 'I zegt: „Gelijk de Zoon des Mensen ot gekomen om Zich te laten dienen, aar om te dienen, en zijn leven te ?ven als losprijs voor velen let voornemen des Heren moet voort- ng vinden door het lijden m gehoor- lamheid te aanvaarden. Na de meditatie werden de verzen 1 3 en 4 van Lied 442 gezamenlijk gezongen Hierna las de tweede secretaresse, roejuffrouw A. van Bentum, de notulen voor, die door de vergadering werden goedgekeurd Hierna kreeg mevrouw Nel Benschop Jet woord. Haar programma bestond uit \*ee gedeelten. Tussen hetdeklameren K liet zij gedeelten horen uit de Matthaus Passion en liederen, gezongen door Aafje Vernes. Het gedeelte voor de pauze bestond uit gedichten, hoofdzakelijk uit eigen werk, aangevuld met werken van an dere dichters. Haar gedichtenkeuze was afgestemd op de lijdensweken. Jezus eenzame strijd toen hij door iedereen was verlaten, en alleen toefde in Ghetsemane Jezus veroordeling door het Sanhedrim, Jezus voorleiding voor Pi- latus, die de handen uiteraard in on schuld waste, en die het volk de keu ze gaf of Jezus of Barabas vrij te laten, welke keuze van te voren reeds bepaald was De lijdensweg van Chris tus werd door mevrouw Benschop op gevoelige wijze in haar gedichten ver tolkt. In de pauze waren er twee trak taties bij de koffie, namelijk van me vrouw Op 't Hof, die één dezer dagen het feit herdacht van haar 25-jang huwelijk, en van mejulfrouw A de Lange, die haar verjaardag vierde. Een intekenlijst ging in de pauze rond voor deelnemers aan het uitstapje naar Vee- nendaal en de daaraan verbonden brood maaltijd op donderdag 13 mei. Na de pauze vertelde mevrouw Ben schop een verhaal, getiteld „Ebed- Melecheen legende die zichafspeel- Je rond Jezus geboorte tijdens de Romeinse overheersing. Ebed Melech was een Joodse timmerman, die -on kundig hiervan- in opdracht van de Romeinen een kruis vervaardigde, waarover Maria -toen Jezus nog niet was geboren- met de hand streek Op dat moment vertoonden zich enkele druppelen bloed, die niet verwijder baar waren. Later bleek dit het kruis te zijn, waaraan Jezus werd genageld, en het bloed bleek het bloed van Jezus te zijn In verband met het naderende paasfeest droeg mevrouw Benschop en kele gedichten voor over Christus op standing. Een vroeg-Middeleeuws paas- lied. een gedicht van Guido Gezelle. Zij eindigde met een eigen gedicht, waarvan de laatste strofe luidt: „De Heer is verrezen' De Heer is verrezen Behoeft ge nog meer om gelukkig te wezen? De dood is nu dood - Overwonnen is het lijden En pasen betekent een eeuwig ver blijden. Na een hartelijk dankwoord aan me vrouw Benschop voor de fijne vertol king van haar bijdrage, sloot mevrouw Janson de vergadering. Gezamenlijk werd lied 461 (de ver zen 1 en 3) gezongen, en mevrouw Jan son eindigde met dankgebed. LEUSDEN - Op 16 en 17 april a s. dient de aangifte van kadavers, in ver band met de sluiting van de secretarie, rechtsstreeks te geschieden aan het Slachthuis te Amersfoort, telefoon 033- 15678 1 Op 16 april a s. des voormiddags tussen 8 en 10 uur Het ophalen zal diezelfde dag geschieden, 2 op 17 april a.s. des voormiddags tussen 8 en 9 uur Het ophalen zal op 1 20 april a.s. plaatsvinden. LEUSDEN/CENTRUM - In de Sint Jozefkerk te Leusden/C. zal op zater dag 17 april 's avonds om 22.00 uur een Paasviering worden gehouden. Deze avonddienst, waaraan vokale medewerking wordt verleend door het Jongerenkoor Leusden onder leiding van Wiebert Elferink, beoogt doormid del van woord, beeld, zang en muziek een ieder betrokken te laten zijn bij het Paasgebeuren Het Paasgebeuren, dat een zo belangrijke plaats inneemt in het kerkelijk jaar, zal in deze viering voor jong en oud op een aansprekende manier tot leven worden gebracht. De thematiek van het lijden en de verrij zenis van Christus wordt in de Sint Jozefkerk op deze zaterdagavond op he dendaagse m-nier verwoord er ver beeld Licht, vuur en water, drie voor waarden voor het menselijk bestaan, worden in deze Paasviering centraal gesteld Bi) deze gemeenschapsviering is een i ieder van harte welkom. LEUSDEN - Aanstaande vrijdag en zaterdag is het jongerencentrum „De Til" aan de Hamersveldseweg gesloten Zondag begint er een uitgebreid paas- programma. Tussen 10 en 13 uur is het jongerencentrum voor iedereen ge opend, die zin heeft om een kopje kof fie te komen drinken. Traditiegetrouw wordt er 's avonds een Paasvuur ont stoken Dat gebeurt om half negen op een terrein dat ligt tussen de wijk „De Wetering" en het Valleikanaal. Ook op Tweede Paasdag is De Til ge opend van 10.00 tot 13.00 uur. 's Mid dags vanaf 14.00 uur is er een disco dansmiddag, waarvan de toegang één gulden bedraagt, 's Avonds kan men vanaf 20 00 uur stijldansen op muziek van „De Rinaldo's". Dan bedraagt de entree-prijs f.3,--, terwijl deelnemers van de danslessen gratis toegang heb ben. Op woensdag 21 april is er een grote spelmiddag voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Bij goed weer gaat men met de jongere kinderen eieren zoeken, terwijl voor de oudere kinde ren onder meer een wandeltocht op het programma staat. Er is een alternatief binnenprogramma voor als het weer te slecht zou zijn LEUSDEN - Vanavond (donderdag 15 april) om 20.00 uur vergadert de Jeugdraad. De vergadering vindt plaats in de raadszaal van het gemeentehuis aan de Hamersveldseweg Aan de orde komt onder meer het jaarverslag over 1975. LEUSDEN - De Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht houdt opdonder dag 15 april een ledenvergadering Tijdens deze bijeenkomst zal Piet van Leeuwen een lezing houden over de na tuur onder het vertonen van de dia serie Alles wat leeft en groeit" De avond wordt gehouden in het wijk centrum ,,'t Trefpunt" aan de Arn hemseweg, en begint om 20 00 uur. Op zaterdag 15 mei organiseert de P.J.G.U. afdeling Leusden een dans avond in café-restaurant ,,De Mof' met medewerking-van de beatgroep Ova tion"! De sportcommissie van de P.J.G.U. deelt mede, dat er elke dinsdagavond voetbaltraining is om 19.00 uur op het voetbalveld van Pon aan de Bavoortse- weg, en elke vrijdag volleybal in de sporthal aan de Lijsterbeslaan. LEUSDEN - Op maandag 17 mei wordt er in het W.-G. Kruisgebouw een film gegeven voor a.s. ouders Toegang tot deze film is gratis. Tij dens de pauze wordt u een consumptie aangeboden. Deze is ook gratis Opgave voor deze film, die uitsluitend voor a.s. ouders is, bij zr Rosa, telef. 033-41218 b g g 41271 LEUSDEN - Op dinsdag 20 april begint er weer een nieuwe kursus zwangerschapsgvm en wel 's avonds om 20.00 uur De kursus wordt gegeven in het W -G Kruisgebouw, Rozengaar- de 33, Leusden-C Opgave voordeel- name ter plaatse. LEUSDEN - In Leusden-C en -Z heeft de collecte van de Hartstichting f7999,42 opgebracht. Alle collectanten en gevers hartelijk dank. LEUSDEN/CENTRUM - De Oranje Vereniging Leusden organiseert op 30 april voor de zesde maal in successie een grote autocross als één van de hoofdevenementen uit het feestpro gramma ter gelegenheid van Koningin nedag. De cross wordt wederom ver reden op het bekende circuit aan de Bavoortseweg tegenover het sportpark. De eerste OVL-cross werd in 1971 ge wonnen door de Leusdenaar Daan Spek snijder. In 1972 werd het een „buiten landse" overwinning van Klaas Bos uit Huis ter Heide, maar bij de overige in de afgelopen jaren georganiseerde autocrossen wisten Leusdense cou reurs de hoofdprijzen in eigen gemeen te te houden. Evert Boshuis won in 1973, Willem Schakel zegevierde in 1974 en verleden jaar ging Daan Spek snijder voor de tweede maal met de bloemen en de hoofdprijs naar huis, overigens na een zeer spannend ge vecht met Georg Dietrich, eveneens uit Leusden. Deze beide snelheidsrid ders behoren ook op 30 april a.s. weer tot de circa 35 reeds ingeschreven deelnemers. Er bestaat intussen nog een mogelijkheid tot aanmelding en wel bij de heer R.V. Schoonderbeek, Asschatterweg 50, Leusden-C. PROCESSENVERBAAL Zondag 4 april moest de politie tij dens zijn kontrole verschillende pro cessen-verbaal opmaken Tegen één persoon wegens het overtreden van de Vogelwet bij het zoeken van kievits eieren zonder vergunning. Tegen een automobilist wegens het rijden zonder rijbewijs. Tegen een bromfietser we gens het rijden met een opgevoerde bromfiets. ONDERLING GEREGELD Een verkeersongeval, dat onderling geregeld werd, vond plaats op de Hes senweg, waar een bromfietser achterop een vrachtwagen inreed. De vrachtwa gen liep geen schade op. De bromfiet ser werd niet gewond. Alleen de brom fiets werd beschadigd Het gebeurde op dinsdag 6 april, en de politie maakte van het gebeurde geen rapport op VERMOEDELIJK GESTOLEN AUTO Maandag 5 april werd in Achterveld een auto aangetroilen die vermoedelijk afkomstig is van diefstal. De politie heeft een en ander in onderzoek. Tij dens de controle moest de politie één automobilist bekeuren wegens het rij den met slechts één achterlicht WEER OVERTREDING Ook op woensdag 7 april konstateer- de de politie een overtreding op de Vo gelwet. Er werd een persoon bekeurd, die zonder vergunning van de grond eigenaar bezig was met het zoeken van kievitseieren ILLEGAAL IN LEUSDEN VERBLIJVENDE TURK Bij één der Leusdense bedrijven werd door de politie een Turk aange troffen, die niet over de vereiste pa pieren beschikte De man is naar Amersfoort overgebracht, en zal ver moedelijk het land moeten worden uit gewezen. DOOR ROOD LICHT Bij een verkeerscontrole op de Doornseweg moest de politie op donder dag 8 april vijf automobilisten be keuren wegens het rijden door rood licht. VERGUNNINGSCONTROLE Na geruime tijd heeft de politie te Leusden een controle uitgeoefend op het hebben van een vergunning door de boeren bij het omgeven van hun terrein met schrikkeldraad. Daar hier zéér vele overtredingen vielen te konstateren heeft de politie de agra- reërs toegestaan binnen veertien dagen de vereiste papieren in orde te brengen VERKEERSCONTROLE Tijdens de verkeerscontrole op vrij dag 9 april moest de politie vier automobilisten bekeuren wegens het niet dragen van veiligheidsgordels in auto's die daarvoor in aanmerking kwa men. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL Een ernstig verkeersongeval deed zich in onze gemeente voor op don derdag 8 april. Op de Zwarteweg stak mejuffrouw M. J. B uit Bilthoven uit de bus, en liep achter de bus om de Zwarteweg over Vanuit de richting Stoutenburg naderde de automobilist H B A H uit Leusden Hij kon het overstekende meisje niet meer ontwijken en ree_d op haar in Het meisje, een leerlinge van de School voor Verpleegkunde aan de Larix- laan, moest met een schedelbasislrak- tuur, een gecompliceerde beenbreuken andere ernstige verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd Haar toe stand is zeer ernstig, hoewel ze mo menteel buiten levensgevaar verkeert KLACHTEN Bij de politie kwamen deze week veel klachten binnen over crossende bromfiets jeugd bij de Berkenlaan in Leusden-centrum De bromfietsers zijn door de politie gewaarschuwd, zelfs enige malen en zullen bij her haling van deze overlast hun bromfiets kwijt zijn VERKEERSONGEVAL Een verkeersongeval vond inde avond van de 8ste april plaats, op de kruising van de Van Hardenbroek van Hock- horstlaan met de Nassaulaan Een jon gen op een bromfiets kwam met grote snelheid uit de Nassaulaan gereden en botste daarbij tegen een auto op De auto liep schade op. Eigenaar was de heer R. v d L uit Amersfoort De bromfietser W. J. v d A uit Amersfoort, moest met verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd LEUSDEN/CENTRUM - De Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Leusden-C., heeft voor de ko mende maanden weer een aantal aktgvi- teiten op haar programma staan. Indien u hierover meer wilt weten, kunt u te recht bij een van de dames van bet bestuur. donderdag 15 april: Fietstocht naar het Dierenpark Amersfoort, donderdag 22 april. Inplaats van 15 april, komt nu de heer Lems uit Bun- nik voor ons een lezing verzorgen over yoga Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen Deze bijeen komst is weer in de „Marcus" kerk, aan de Asschatterweg en begint om 8 uur. Maandag 26 april: Handwerktentoon- stelling in de Meern, Zanweg 146a van 14.00 tot 21 00 uur. Dinsdag 27 april: Voorjaarsvergade ring in het Verenigingsgebouw aan de Zanweg 146a in de Meern Deze ver gadering is voor alle leden Donderdag 13 mei Bezichtiging van het „Slot Zeist" te Zeist Dinsdag 25 mei: Handwerkdag in Bun- nik De bestuursfunkties zijn thans als volgt verdeeld presidente K J. Schmidt-Ten Hoopen, Ardennen 84, tel 41980, vice-pres.: M C. M. van Rij-Van Wijhe, Wilh v Pruisenlaan 5. tel. 42930, penningm M Powell-Wolf, Acacialaan 12, tel 41582, secretaresse M M Goverts- v. d Broecke, Fahrenheitstraat 48, Amersfoort, tel. 18592, 2esecretares se- J. Sidenus-Velstra, Zilverreiger 15, tel 33836; bestuurslid J R. v. d. Heuvel-Hendnksen, Verdiweg 405, Amersfoort, tel 51431 LEUSDEN - Sinds kort staan langs de Asschatterweg in Leusden-Centrum nieuwe verkeersborden die het de weg gebruiker verbieden langs deze weg te stoppeD - en dus ook te parkeren. De gemeenteraad van Leusden nam deze maatregel uit hoofde van een tweetal overwegingen. De hoofdmotivatie van deze verkeers regel was wel dat Iedere morgen vele ouders hun schoolgaande kinderen met de auto naar school brengen. Men is dan gewoon om langs de Asschatterweg te stoppen, het portier te openen en hetzij de kinderen zelfstandig de laat ste meters naar school te laten lopen, hetzij de kinderen tot aan de school deur te vergezellen. Dit heeft dan tot gevolg dat veelvuldig kinderen en ou deren de Asschatterweg oversteken op een plaats die niet als een voet gangersoversteekplaats is aangewezen terwijl tevens de op de rijbaan stil staande auto een obstakel voor het overige verkeer vormt. Het zal een ieder duidelijk zijn dat dit een uiterst gevaarlijke situatie op deze drukke weg met zich brengt De gemeenteraad vraagt zich zelfs af in hoeverre het noodzakelijk is dat de schooljeugd met de auto naar school wordt gebracht, nu de afstand huis-school toch zeker niet groot is en op de punten waar fre quent schoolkinderen een drukke ver keersweg kruisen altijd een moeder- brigade voor een veilige oversteek van de schooljeugd zorgt. De tweede reden dat deze verkeers maatregel is getroffen is dat het op een enkele plaats voorkomt dat een auto langs de Asschatterwg geparkeerd staat Deze auto's staan dan half op de rijbaan en half op het fietspad, zodat zij voor twee categorieën weggebrui kers een obstakel vormen. De gemeen teraad heeft deze obstakels willen ver wijderen. hetgeen haars inziens zeker mogelijk is, aangezien in de nabijheid van de Asschatterweg op meerdere punien voldoende parkeergelegenheid aanwezig is De gemeenteraad van Leusden meent dat de verkeersmaatregel als zodanig zeker de vrijheid van het verkeer en de veiligheid op de weg ten goede komt. LEUSDEN - Op 31 maart 1976slaag- den aan het Opleidingsinstiti „Zr. van Wijngaarden te Harmei voor het diploma ziekenverzoi gin d' vol gende personen Ria Bennink. Peter Gerritsen, Rugia Gouverneur, Liesbeth Helmus. Sarie Murre, Idalia Oselia, Gerda Pol, Hetty Rikken. Bovenstaande geslaagden zijn in dienst van „Lisidunahof te Leusden

Leusder Krant | 1976 | | pagina 9