„Jongeren een randverschijnsel" r Wie wil collecteren voor het Astmafonds? POLITIEK AVONDGEBED 25 APRIL AMUSEMENTS CRISIS? magenda Amersfoort CITY PROLONGATIES mi pauze NACHT VOORSTELLINGEN KINDERVOORSTELLINGEN iUSDER KRANT - FILM VRIJDAG 23 APRIL 1976 lysterieuze sekte en motoren „race with the devil" ifilmagenda voor Amersfoort donderdag 22 april tot en t woensdag 28 april 1976. ND THEATRE lace with the devil' met (eter Fonda. Warren Oatesen jretta Swit. Aanvang 2 00 - 00 uur; zaterdag 2.00- 6.45- le 15 uur. zondag 1.30- 4.00- t n-15 en 9 15 uur SuDIO G ■inserts met Richard Drey- jtiss Aanvang 2.15- 7.00- en n|| 30 uur. zondag 2.15- 4 30- 00- en 9.30 uur 18 jaar WEMA 1 ^Sneeuwwitje en de 7 dwergen' fen lamilieprogramma met palt Disney Saterdag en woensdagmiddag 00 uur. zondagmiddag 2.00- JOO uur Alle leeftijden ■dere avond: ..Samen uit sa- nien thuis", met Louis de fcunes. Bourvil en Terry Tho mas Aanvang 2.00- 7.00- en 9.30 uur Alle leeftijden CINEMA 2 ■The Poseidon Adventure' mot Gene Hackman. Aanvang ■•15- 6.30- 9 00 uur. zater- ■g en woensdag 6.30- 9 00 mir. zondag 1 45- 4 00- 6.30- Kn 1 00 uur 14 jaar HJKO CINEMA het smokkelschip ..Lucky ladv met Liza Minnelli. bene Hackman en Burt Rey- nlds Aanvang: 1 45- 4.15- ■45- en 9 15 uur Alle leeft. Y THEATER he Yakuza' met Robert Itchum Vrijdag t/m woens- lg. 2 00- 8.00 uur zaterdag 6 45- 9.15 uur. zondag - 4.15- 6 45- en 9.15 uur jaar NDERDAGCYCLUS ifY THEATER fury of the dragon' 14 jaar invang 2.00- 8.00 uur (CHTVOORSTELL1NGEN Y THEATER lippertjesschool voor huis- touwen". sex show Vrijdag- [ond 23 00 uur 18 jaar. •ntucht en drugs' met El- itt Gould en Robert Blake ^terdagavond 23 45 uur fieltijd 18 jaar. t ■DERVOORSTELLING IEMA 2 gelaarsde kat als she- jpll' tekenfilm Zaterdag- en Bensdaginiddag kwart voor twe' (1 45 uur). Alle leeft tlilTERTJE KIJK EENS illfO CINEMA Jssepoester", zaterdag- rgen 10.30 uur. Alle leeft M&or al deze Amersfoortse jcopen kunt u telefonisch ^ts bespreken onder het cen- nummer 33655. U kunt èen of meerdere dagen fruit bespreken (geopend van B> l°t 6 00 uur s middags). pRBESPREEKKASSA (Van een onzer verslaggevers). AMERSFOORT - In slechts twee Amersfoortse theaters is deze week iets nieuws te zien. Peter Fonda en Warren Oates nemen hun intrek in „Grand", waar zij een „Race with the devil" aan gaan. „The Yakuza" is de titel van een andere nieuweling. De foto's en het feit dat dit schoons in het City-theater ver toond wordt duiden erop dat het hiereen Oosterse vechtfilm betreft. De rest is geprolongeerd. Liza Minnelli, Gene Hackman en Burt Reynolds dobberen met hun Lucky Lady" hun zesde week in, in Eurocinema en het einde lijkt nog niet in zicht. In Cinema I blij ven „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen" en „Samen uit, samen thuis" el kaar dagelijks afwisselen. Dat al voor de derde week. Dat Gene Hackman in meer dan één film gespeeld heeft be wijst hij met „The Poseidon- adventure", die eveneens voor de derde week te zien is in Cinema II. In Studio G tenslotte, houdt „Inserts" het deze week nog vol. Motoren en een vreemde religieuze sekte spelen hoofdrollen in „Doden rit met de duivel". Frank (Warren Oa tes) en Roger (Peter Fonds) zijn com pagnons in een motorhandel, en zij brengen, samen met hun vrouwen, de vakantie door in een kampeerwagen van éen van hen. Wanneer zij voor de eerste nacht hun kamp opslaan in de vrije natuur, maken de beide heren nog even een avondwandeling. Zij zien dat op een open plek in het bos vlakbij hun kampeerwagen zich een vreemd schouwspel afspeelt. In pijen met kap pen geklede mannen doen een ronde dans om een geheel naakt meisje. Na afloop van de dans doodt de leider van de mannen haar en offert het meisje. Dat moeten we aan dc politie vertellen, denken Frank en Roger. Achtervolgd door de gemaskerde figuren, die hun aanwezigheid hebben opgemerkt, we ten de beide heren de kampeerwagen te bereiken en snellen daarmee naar het dichtstbijzijnde dorp. Aldaar vindt de sheriff het verhaal van Roger en Frank nogal sterk en slechts met de grootste tegenzin stelt hij een onderzoekje in. Het levert niet veel op en de beide hel den wordt te verstaan gegeven dat de sheriff de zaak verder wel zal afdoen. Maar wanneer de twee vakantievie rende echtparen hun reis voortzetten, worden zij telkens weer door de myste rieuze figuren lastig gevallen. De hond die ze bij zich hebben komt te overlij den, er zwerven twee giftige slangen door hun kampeerwagen. Niets dan el lende. En wanneer er besloten wordt om dc politic in een grotere stad te waarschuwen is het helemaal bonje. De sekte werpt een vrachtwagen en een ta kelwagen in de strijd en iedereen begint zich af te vragen, hoe dat dan wel moet aflopen. Dat kunt u dus zelf gaan bekij ken in het Grand Theater. (18 jaar). De andere nieuwe film draait in het City-theater. „Yakuza" is de naam van wat wij de Maffia noemen. Een film dus over boze mannen, met aan de linker hand een mooie vrouw en met de rech ter karateklappen uitdelend. Het ver haal is te ingewikkeld om hier in een paar zinnen uit een te zetten. De een staat in het krijt bij de ander, handelsaf spraken worden niet nagekomen, ver houdingen links en rechts. Volgens de folder resulteert dat - hoe kan het eigen lijk anders - in „een serie bloedige ge vechten, geheime wraakoefeningen en bloedvloeiende boetedoeningen". En er zijn mensen die daar graag naar kijken. Die kunnen dus naar het City-theater. Alleen niet op donderdag, want dan draait er ..Fury of the dragon". Al moet betwijfeld worden of er veel verschil tussen deze twee films zal zijn want ook in de tweede film gaan Oosterlingen met elkaar op de vuist. Beide films veertien jaar. Deze week vier geprolongeerde films Dat is natuurlijk in de eerste plaats de verrukkelijke avonturenko- medie van regisseur Stanley Donen: „Smokkelschip Lucky Lady", die in Euro Cinema vrolijk verder gaat, nu voor de vijfde week in Amersfoort. Het is het verhaal van een drietal avontuur lijke dranksmokkelaars, met verve ge speelde door Liza Minnelli, Gene Hackman en Burt Reynolds. Voor hen, die tot nu toe niet zijn gaan kijken, be slist uitstekend amusement om te be komen van de Pasen. Louis de Funes is onverslijtbaar. Deze Franse komiek, die al tal van goede en minder goede komedies op zijn naam heeft staan, is deze week voor de tweede week in het Grand Theatre te zien in de film „Samen uit, samen thuis" cn Louis de Funès komt dan samen thuis met-de onlangs overleden Franse ko miek Bourvil en de Engelsman Terry Thomas. Het verhaal speelt zich af in de tweede wereldoorlog in en rond Parijs. Geheime agenten, gedropte misver standen. Dat zijn de ingrediënten, die „Samen uit, samen thuis" nog steeds tot een gegarandeerde topper maken. Alle leeftijden. fROT - Scène uit .Ontucht en drugs let moment dat a dit leest, zit ik ,n de Drentse bossen te genieten n weekje arbeidspauze. Zo nu en i Je dnt nodig, want geloof me, met nee om elke week weer ,nJ te Maken, die iedereen blijft Zeker met, als iedereen tijdens bdagen de huisdeur achter zich W om naar elders te verdwijnen •Meuwsmaken" overlaat aan de lan de krant voor zover die tot de dagelijkse maalstroom arbeid zijn gestapt om elders 'Jen nist te zoeken. Even pauze 'el volgens de nieuwste mode een weekje vakantie door in 1 Dat is „in". Dat ik niet naar "rg ben getrokken heeft na- een oorzaak Zoals u niet weet geboren en getogen m de pro- rente, die nog steeds ten on- i ekend staat als het land van de QTMoedzaaiers Voor zover het ^geweest, is die toestand reeds lang achterhaald en worden de jene verbessen al lang met meer gebruikt voor het stoken van clandestiene alco hol, terwijl de turfstekerij hoogstens nog als curieuze, toeristische vermake lijkheid wordt gepresenteerd door en thousiaste VW-mensen, die wat meer willen dan het alleen maar verkopen van bossen, rust en boerderijen. Drente is op dit moment het land van de elite. De boerderijen, rustieke rust punten in het steeds veranderende dorpsbeeld, zijn niet langer het domein van de Drentse keuterboer De boerde rijen zijn geruisloos van eigenaar ver anderd en voor zover ze niet zijn inge richt tot kunstgalerieën, worden ze be woond door rijkaards, die de stad ont vluchten om via hun tweede huis de belasting een loer te draaien Om als eenvoudige cursiefjesschrij ver een week lang door te mogen bren gen temidden van deze nieuwe elite, dat is iets, waar ik al jarenlang van heb gedroomd De sigaartjes, die ik door gaans rook, zijn niet zo. groot als de bolknakken, die daar m dat rustige. Drentse land in rook zullen vergaan, maar ik zal in ieder geval met het ge voel hebben, dat ik als vreemdeling te rugkeer naar de plaats, waar ik eens ben geboren Ik zal me best thuisvoe- len Ondanks het feit, dat ik nog lang niet toe ben aan de positie van Drentse hereboer. Maar wat niet is, kan nog komen, nietwaar7 V. LEUSDEN/ACHTERVELD - Meer dan 1 miljoen Nederlanders lijden aan astma of een andere, daaraan verwante ziekte zoals chronische bronchitis en longemfuseem. Deze ziekten zijn aan el kaar verwant en worden alle drie ge kenmerkt door hetzelfde verschijnsel. De ziekteverschijnselen worden beïn vloed door allergie, luchtverontrein iging, roken, verblijf in een rokerige ruimte, infekties en ook psychische spanningen. Wist u, dat niet minder dan een kwart van de Nederlandse bevol king erfelijke aanleg bezit voor astma en aanverwante aandoeningen? 13% van de invaliditeit wordt door deze ziekte veroorzaakt. Na hart- en vaat ziekten en kanker is het de derde doods oorzaak, vaak ook door komplikaties, omdat het hart de strijd opgeeft. In zijn strijd tegen astma en aanver wante ziekten heeft het Nederlands Astmafonds ruim 1 miljoen gulden uit gegeven aan het subsidiëren van het we tenschappelijk onderzoek, 1,5 miljoen aan medische en sociaal-medische zorg, „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" van Walt Disney is natuurlijk de moeite van het bekijken waard, vooral als u samen eens met kleine kinderen naar de bios wilt gaan. Het verhaal is bekend genoeg, maar Walt Disney maakte er een nieuwe versie van, die niet alleen uitblinkt door de vertederende beelden en de grappige dialogen, maar ook de schitterende muziek een waar genogen is om naar te kijken. Wie van tekenfilms houdt, kan in de middagvoorstellingen van Cinema 1 zijn/haar hart ophalen. Alle leeftijden. Tenslotte is ook de rampenfilm „The Poseidon-adventure" onder meer met Gene Hackman en Shelley Winters in de hoofdrollen geprolongeerd. Niet de be ste onder de serie rampenfilms, maar toch altijd de moeite van het bekijken waard. De film is gebaseerd op het uit stekende boek van de bekende Ameri kaanse schrijver Paul Gallico. Cinema 1, avondvoorstellingen, 14 jaar, derde week. Vrijdagavond is het weer sex gebla zen in het City-theater. Ik heb altijd in de veronderstelling geleefd dat huis vrouwen die zich verveelden, bij elkaar op de sherry gingen. Maar de film „Slip- pertjesschool voor huisvrouwen" leert datje dat nog maar mag hopen, want dat er ook vrouwen zijn, die ter onderbre king van de sleur vreemde mannen in huis halen, waar ze dan dingen mee doen, die volgens filmnormen beter in de nachtvoorstelling vertoond kunnen worden. In deze film maken twee Ame rikaanse huisvrouwen een wat ruimer Peter Fonda (rechts) en een wat wantrouwige sherill gebruik van de diensten van de bakker, de slager, en wat er zo meer aan mannen aan de deur komt. Het lijkt even de verkeerde kant op te gaan, wanneer een leverancier in de armen van een van beide dames overlijdt, maar het loopt toch allemaal weer helemaal goed af. Een en ander is bestemd voor mensen van achttien jaar en ouder. De titel van de film „Ontucht en drugs" lijkt me een grapje van de impor teur. De film die zaterdagnacht in City draait heet namelijk oorspronkelijk „Busting". Wat een Amerikaanse slang-uitdrukking is voor „op heterdaad betrappen". Ook in de beschrijving van de film heb ik zo direkt geen aanleiding kunnen vinden om het woord „on tucht" in de titel in te voeren. Maar ja, wellicht is het onvermijdelijk, wil je op zaterdagnacht wat publiek trekken. Het verhaal gaat in ieder geval over twee jonge politiemensen, die de strijd aanbinden tegen handel in heroïne. Daarbij stuitten zij op een muur van corruptie, die diep in de politiegelede- ren verankerd zit. Wanneer zij uiteinde lijk de hoofdpersoon van de heroïn ehandel op heterdaad weten te betrap pen, dondert die muur over hen heen De twee politiemensen worden ontsla gen. (18 jaar). Een spaghetti-western zou je de kinderfilm kunnen noemen. Het is een tekenfilm uit Italië Titel' „De gelaarsde kat als sheriff". Zaterdag- en woens dagmiddag in Cinema II. Voor de kleu ters tenslotte zaterdagmorgen om half elf „Assepoester" in Euro Cinema. De gelaarse kat AMERSFOORT - Welke plaats neemt de jeugd in onze samenleving in? Op het eerste gezicht lijkt het alsof de jongeren in het centrum van de belang stelling staan. De konsumptie draait voor hen op volle toeren, b.v. de plate nindustrie, de konfektie en fabrieken voor geluidsapparatuur. Men heeft de jongerenwereld ontdekt als een goed afzetgebied. Want zij is de eerste gene ratie jongeren met geld op zak. Maar de samenleving investeert ook veel geld in de jongeren. Van elke gulden die de re gering te besteden heeft gaan bijna drie dubbeltjes naar het onderwijs. Alles wordt gedaan om jongeren aan het werk te krijgen en rijp te maken voor een of ander funktie. Maar wat is de bedoeling van deze belangstelling? Is het oprechte belang stelling voor de echte ontwikkeling van de jonge méns? Is het de bedoeling dat de jongeren zichzelf mogen zijn of wor den, en mag hij/zij zelf werkelijk doen wat men wil? Of gaat het erom de jonge ren pasklaar te maken voor een samen leving die al is opgebouwd, hen aan te passen aan het bestaande maatschappij die als realiteit of zelfs als iets goeds moet worden geaccepteerd? Op het ge bied van konsumptie en sexualiteit en binnen het gezin is er ook voor de jon geren een hoge mate van vrijheid en tolerantie (misschien moeten zij eerder beschermd worden tegen al te veel vrijheid) Maar in het maatschappelijke leven speelt de jeugd geen werkelijke rol. De toekomst van de samenleving waaronder de therapeutische zomer kampen voor astmatische jongeren. Daarnaast werd ruim een half miljoen gulden besteed aan voorlichting van medici, therapeuten en patiënten. Meer geld is er niet beschikbaar. In de komende vijf jaren wil het Ne derlandse Astmafonds haar inspannin gen verdubbelen. De eerste fase zal spe ciaal gericht zijn op het wetenschappe lijk onderzoek naar de oorzaken en nieuwe behandelingsmethoden voor deze volksziekte. Daarom doet men een dringend beroep op de bevolking om de kollekte die zal worden gehouden van 26 april tot en met 2 mei tot een sukses te maken. Als men bedenkt dat 1 mil joen gulden voor ruim 1300.000 pa tiënten in feite maar nauwelijks 80 cent per patiënt is, dan begrijpt u wel dat er zeer veel geld nodig is. Geef zoveel u kunt missen in ons aller belang, zodat de bestrijding van deze volksziekte astma door uw bijdrage steeds beter kan wor den gevoerd. Geef twee uur van uw tijd om de astma te bestrijden. Geef twee uur van uw tijd om te koliekteren voor de astmabestrijding U kunt zich melden bij het plaatselijk kollektecomite, me vrouw T. Vormer-Van Dusseldorp, p/a gemeentehuis Leusden, afdeling alge mene zaken, Zwarteweg 14, tel. 033- 41247. toestel 140. ligt volledig in handen van de volwasse nen. Ook al profiteert de jonge genera tie van de verworvenheden van de wel vaart, de jongeren geloven er niet echt in, ze wijzen de levensvisie van de ou dere generatie af en hebben de sterke neiging de grondslagen voor een nieuwe levensvisie in het verleden te zoeken (b.v. het leven in overzichtelijke ver banden). IN EIGEN STAD Het Politiek Avondgebed van zondag 25 april wil onder de titel. „Jongeren een randverschijnsel" de situatie van de jeugd van tegenwoordig m kaart bren gen. Het accent zal daarbij liggen op de positie van de jongeren in onze eigen stad. Gerard C. de Haas (1939), schrijver van een aantal studies over jeugdgedrag en jeugdkultuur, zal aan de hand van resultaten van recente onderzoekingen (uit het jaar 1974) een beschrijving ge ven van de opvattingen en het gedrag van jongeren. Sinds 1968 (het jaar van het bekende Margrietonderzoek) is de houding van jongeren ten opzichte van sexualiteit, huwelijk en gezinsleven vrij opzienbarend veranderd; de onver schilligheid tegenover de kerken en de christelijke politieke partijen is toege nomen. Sterk verminderd is het geloof in revolutionaire veranderingen op po litiek en maatschappelijk gebied. Van de politieke en maatschappelijke idea len uit de zestiger jaren is weinig of niets overgebleven. De bijdrage van Gerard de Haas zal een inventariserend karak ter dragen, waarbij duidelijk zal worden hoe moeilijk het is om het verzamelbe grip „jongeren" te gebruiken omdat onder hen verschillende, soms tegenge stelde belangen, verwachtingen en ge dragingen zijn waar te nemen Hoewel jongeren juist in deze tijd intens met de religieuze fundamenten van het leven bezig zijn, konstateert Gerard de Haas dat de kerken zich toch steeds meer iso leren van de indrukwekkende reli gieuze en geestelijke potentie van de jeugd. Daarna zal Hans van Ewijk vertellen vanuit welke persoonlijke stellingname zijn aktiviteiten voor en met jongeren voortkomen. Hans van Ewijk (1947) werkt sinds 1971 in Amersfoort, aan vankelijk voor het kerkelijk jeugdwerk van de Bergkerk, daarna in het onder wijs als leraar maatschappijleer (MEAO, HAVO, Middelo.). Tevens is hij de belangrijkste initiatiefnemer van het jongerenprojekt Instee, bestuurslid van het Vormingscentrum voor wer kende jongeren „Meerwegen" en lid van het tijdschrift „Jeugd en samenle ving". Hij heeft fundamentele kritiek op de samenleving (waaronder school en kerk) die de eigenheid van de jongeren niet serieus neemt, maar erop uit is de jeugd kritiek! jos ingepast te krijgen in het bestaande bestel. De onvrede van de jeugd uit zich volgens hem in ongeïn teresseerdheid, overtollige konsumptie en vormen van agressief gedrag. Bij het opzetten van voorzieningen voor jon geren wil hij persoonlijk het vertrek punt zoeken bij die wat oudere, be wuste groepen jongeren die onvrede hebben met de huidige samenleving en bereid zijn te zoeken naar alternatie- KOFFIE Na het plenaire deel waarin naast de beide inleiders ook jonge musici hun medewerking zullen geven, is er een pauze voor koffie en inzage in beschik bare literatuur. De tweede helft van de avond zal be staan uit groepsgesprekken rond de beide inleiders en enige andere gasten. De bedoeling is dat vanuit dit Politiek Avondgebed een aantal verlangens worden geformuleerd voor het gemeentebestuur c.q andere instanties om meer voorzieningen voor jongeren te scheppen In het najaar van 1976 zal nogmaals een bijeenkomst van het Poli tiek Avondgebed besteed worden aan de situatie van de jongeren. Staatssekre- taris Wim Meijer heeft toegezegd bij die gelegenheid zijn visie op het jeugdbe leid te komen geven. De bijeenkomst van het Politiek Avondgebed (25 april) vindt plaats in de R.K. kerk op't Zand 29. Aanvang 20.00 uur. Iedere geïnteresseerde is welkom. Vorige week donderdagavond heb ik met een lichte verbijstering geke ken naar „De ondergang van de On- an", een amusementsprogramma van de VPRO. Deze omroep brengt in het algemeen interessante, boeiende en TV-vernieuwende pro gramma's, maar ook programma's, waar een amateur-omroep zich voor zou schamen. In het verleden waren er de Haché-shows, de Barend Ser vetshows en de Van Oekel-shows, die deze categorie vertegenwoor digden. Er scheen zelfs nog van de zijde van het publiek belangstelling voor te bestaan. De VPRO stopte toen een tijdje met deze nonsens, maar donderdagavond werd de draad weer opgenomen en televi siemakers als Schippers, Jens, Jas pers en consorten konden zich weer mateloos uitleven. „De ondergang van de Onan" was als amusement bedoeld. Ik neem aan, dat het taboedroobrekende imago van de makers en de pro gramma's ze nog steeds parten heeft gespeeld, want ook nu werden we enkele uren gezellig beziggehouden met alle mogelijke vloekwoorden en kinderlijke schuttingtaai, afgewis seld met kotsende show-figuren, die door de VPRO al jaren te lang over het paard zijn getild. Gied Jaspers laat geen moment voorbij gaan zonder zichzelf op de borst te kloppen als de enige echte TV-maker. Hij huilt dikke krokodille- tranen als hij het inferieure werk van zijn collega's ziet. Wie „De onder gang van de Onan" heeft gezien, weet voor altijd wat Gied Jaspers met echt TV-maken bedoelt. Of zou ook hij weer dikke tranen plengen bij het zien van dit resultaat? De laatste tijd wordt gesproken van een amusementscrisis binnen de TV. de vertrossing heeft toege slagen, is een veelgehoorde kreet. Kan zijn, maar ik geloof dat de door snee amusements-programma's van andere omroepen verre te prefe- rerenzijn boven de onverteerbare on gein. die de VPRO ons schaamteloos durft voor te zetten. Er zijn intellec tuelen, die denken, dat alles wat de VPRO brengt goed gevonden moet worden. Dat is modieus, dan ben je „in". De VPRO is immers de intellec tuele „underdog". „De ondergang van de Onan" heeft niets met intellect te maken, niets met het doorbreken van be staande taboes. Het lijkt meer op een „Film van Ome Willem" voor vol wassenen, maar dan zonder de uit gekiendheid, waarmee Edwin Rutten het woord „poep" als amusement heeft gebruikt zonder daar al te lang over door te drammen. „De onder gang van de Onan" is voor mij de ondergang van de televisie als amu sement. Anti-televisie. Want als het zover is. dat televi siemakers hun opgekropte gefrus treerdheid uit hun jeugdjaren in zo genaamd amusement om gaan zet ten, is er inderdaad sprake van een amusementscrisis in de wereld van televisiemakers. Gied Jaspers heeft alle reden om dagenlang met tranen in de ogen rond te blijven lopen. MONITOR

Leusder Krant | 1976 | | pagina 15