SB Druk weekend voor Leusdense brandweer VEEL NATUURSCHOON VERLOREN leusden rijpstra en partners Makelaardij koopavond! Herdenking gevallenen 4 mei 1976 op donderdag ochterbergh wonen WIJ ZEGGEN HET MET BLOEMEN. ui" sb ki*ihits Westsingel 10-13, Amersfoort, tel. 033-13048. Vrijdag 23 april 1976 - 7e jaargang nr. 51 fnafhaiilii'lijli nieuwsblad voor de gemeente Leusden UITGAVE BDU BV REDAKTIE EN ADMINISTRATIE POSTBUS 11. LEUSDEN CENTRUM TEL. 033-41495 DIREKTIE H J HEINE - D REBEL REOAKTIE BERT VOS eer dan vijftig lezwaarschriften legen Bankgirocentrale jn een onzer verslaggevers) EUSDEN - Ongeveer 75 inwo- van Leusden hebben bezwaar igetekend tegen de plannen van emeente om via een artikel 19- edure de mogelijkheid te ope- leo voor de Bankgirocentrale om zidi op korte termijn te vestigen op werkgelegenheidsterrein 't jlaige Velt. De bezwaarschriften zijn enerzijds afkomstig van bevvo- rs van de Horsterweg, de Eng- g. de Zwartesteeg, de Lijsterbes- n en de Hamersveldseweg, an- rzijds van inwoners van de wijk Wetering. De eerste groep be- aarden, ongeveer veertig man terk - zij dienden 27 bezwaar- iriften in - richt zich voornamelijk ;en de door het college gevolgde jcedure in deze zaak. De 25 man rke groep Wetering-bewoners eft niet alleen bezwaar tegen de icedure, maar richt zich ook jen het gebouw en de ligging er- n. Ook van enkele andere Leus- laren en de Stichtse Milieufeder- kwamen bezwaarschriften, oals bekend nam de raad op 25 rt jongstleden het voorbereidings- iluit. dat het begin is van de procedu- jdie er toe zal leiden dat 't Ruige Velt rkgelegenheidsterrein wordt [rt voor die tijd had de Bankgirocen- le een bouwvergunning gevraagd. |t voorbereidingsbesluit maakte het degemeente mogelijk om op zaterdag 3 april een advertentie te publiceren, waarin men bekendmaakt bouwver- jflinning aan de Bankgirocentrale te wil len verlenen. met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning Artikel 19 van deze wet maakt het mogelijk in een gebied aktiviteiten (bij- !;YOorbeeld bouw) te ontplooien, zonder dat er een geldig bestemmingsplan voor dat gebied is. De maandag na de adver tentie begon een veertiendaagse ter visie-ligging van het plan, zoals de wet dal voorschrijft. ■Op dinsdag 13 april organiseerde de gemeente een voorlichtingsavond over de bouwplannen van de Bankgirocen- Klere nieuwe jaarabonnee op de LEUS- PER KRANT heten we welkom met een Teurig bloemetje in sierpot lElke week krijgt u dan een pakket volop Jnieuws uit de gemeente Leusden voor slechts f 24 - per jaar. «Elders in dit nummer leest u er meer Ttver Het overwegen waard trale in het Voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg. Vorige week berichtten wij u uitgebreid over deze avond, die met een sisser leek af te lopen. Maar op de laatste dag van de ter visieligging kwamen twee pakketten met bezwaarschriften binnen Beide groepen Leusdenaren stuurden een af schrift aan Gedeputeerde Staten, die in een eerder stadium aan de gemeente hadden laten weten, in principe mee te willen werken aan een artikel 19- procedure. ONJUISTHEDEN In hun bezwaarschrift wijzen de be woners van de Zwarteweg, Hamers veldseweg etc. allereerst op een aantal onjuistheden in de gang van zaken tot nog toe. Men vraagt zich bijvoorbeeld af, waarom de publikatie van de ter vi sieligging niet was opgenomen in "De Leusder Krant", wat normaal wel het geval zou zijn. Verder heeft het plan volgens de ondertekenaars niet veer tien. maar door de Paasdagen slechts tien dagen ter visie gelegen. Een toelich ting waaruit de urgentie van een en an der zou moeten blijken, zou ontbroken hebben. De indieners van hetbezwaarschrift zijn er cfl5k "bepaald niet van overtuigd dat artikel 19 bedoeld om de mogelijk heid te openen snel een gebouw "als dat van de afmetingen van de Bankgirocen trale neer te zetten. Door zijn hoogte en aitdere afmetingen zal het gebouw een zeer duidelijke plaats gaan innemen in Leusden en daarom is, zo meenden de bezwaarden, iedereen belanghebbend en niet een kleine groep van direkt in de buurt wonenden. Ook wijzen de onder tekenaren van het eerste bezwaarschrift er nog op, dat de tekeningen die ter visie hebben gelegen geen enkel inzicht ge ven over de toekomstige aan- en af- voerroutes van de Bankgirocentrale. Deze en andere feiten zijn voor de ondertekenaren aanleiding om het col lege van burgemeester en wethouders te verzoeken de vrijstelling niet te ver lenen en het besluit ongedaan te maken. Men verzoekt het college de normale procedure te willen volgen. Daarmee bedoelen de bezwaarden dat er gewerkt zou moeten worden met vastgestelde bestemmingsplannen, die normaal in de gemeenteraad aan de orde komen. GEFAALD In een toelichting zegt eén van de on dertekenaren, ing. H. C van Veen, dat het hem en de mede-ondertekenaren bepaald niet er om te doen is de Bankgi rocentrale uit Leusden te weren. ,,Het gaat erom", aldus de heer Van Veen, ,,dat de gemeente weer eens gefaald heeft inzake de inspraak. Ik herinner mij zeer levendig de affaire rond De Biezenkamp een aantal jaren geleden. Toen wilde de gemeente er ook op een dergelijke wijze even iets doordrukken Ze zijn er blijkbaar niets wijzer van ge worden", aldus ing Van Veen. Afgezien van deze 'procedure' be zwaren zijn de bewoners van Zwarte weg, Hamersveldseweg en direkte om geving natuurlijk uiterst gevoelig voor de verkeerstechnische gevolgen van deze nieuwe vestiging. „Iedereen weet welke toezeggingen de gemeente in de loop der jaren al heeft gedaan over het verkeer van en naar Pon. Maar al die grote wagens daveren nog steeds dwars door het dorp heen. Wanneer ik dan de direkteur van de Bankgirocentrale op zo'n informatieavond hoor praten over ontsluiting via de Noorderrandweg, terwijl die weg er nog helemaal niet is, dan begrijpt u dat wij ernstige beden- Verschijnt elke week in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties: 25 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes: 66 cent per regel. Losse nummers: 45 cent per stuk, Opgave van advertenties en kopij vóór dinsdagmiddag 12.00 uur. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Finnmark 3 te Leusden-centrum is dagelijks van 10.00 tot 12.00 «n van 14.00 tot 16.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. kingen hebben", aldus de heer Van Veen. PISTOOL De heer Van Veen is zich bewust van de mogelijke konsekwenties van de be zwaarschriften ten aanzien van de ves tiging van de de BGG en daarmee voor de werkgelegenheid in de gemeente. „Maar", aldus de heer Van Veen. „op merkingen van de kant van de direktie van de Bankgiiocentrale in de richting van „Als we nog een jaar moeten wach ten, dan hoeft het voor ons niet meer." zie ik als een pistool op ons voorhoofd. Op die manier valt er niet te praten. Maar b. en w. moeten niet denken dat ze met een spelletje bezig zijn, dat ze zo maar even kunnen afhandelen. Wan neer we nu niet reageren, weten we niet wat we ons voor de toekomst op de hals halen Als de Bankgirocentrale hier via een artikel 19 procedure komt, wie weet wat men dan hier op dezelfde ma nier nog wil binnenhalen," aldus de heer Van Veen. Evenals het eerste bezwaarschrift gaat ook dat van de Wetering-bewoners in tegen zowel het voorbereidingsbesluit van 25 maart als dc toepassing van arti kel 19 erop ten behoeve van de Bankgi rocentrale. Volgens het bezwaarschrift vindt het raadsbesluit van 25 maart haar uitgangspunt in de structuur van 1969; een achterhaald plan, zo stelt men. „Temeer, daar in de toelichting met be trekking tot de tweede fase van Leus den/Centrum duidelijk in discussie wordt gebracht of de oorspronkelijke gedachte bestemming voor 't Ruige Velt wel gehandhaafd diende te blijven," al dus het eerste punt in het bezwaar schrift. Verder heeft men ook zijn be denkingen tegen de procedure en vraagt men zich af of tekeningen, die ter visie hebben gelegen wel de juiste waren PLANOLOGISCHE Dan komt men tot een serie „planologi sche" bezwaren. Daar valt ondermeer te lezen dat een gebouw als dat van de Bankgirocentrale in een landelijk ge bied als 't Ruige Velt niet past. In dit verband hanteert men bijvoorbeeld het fraaie woord „horizon-vervuilend." Ook onder het hoofdstuk planologie valt volgens de ondertekenaren het feit dat de Bankgiroccntralc een fiks aantal autorijders onder haar personeelsleden zal hebben. Men wijst erop dat een aan zienlijke uitbreiding van automobilisten in het dorp, en die verwacht men kenne lijk, „het woon- en leefklimaat van het wegdorp Hamersveld in ernstige mate zal bedreigen.'' Bovendien wijzen de bezwaarden erop dat „objectieve normen van welke aard ook met betrekking tot hinder en/of overlast aan derden, nog niet kunnen worden vastgesteld - deze wor den noodzakelijk geacht -, zolang de desbetreffende milieuwetgeving nog niet van kracht is Ook van de Stichting Milieufederatie en enkele particulieren zijn bezwaar schriften verkregen. Met onder meer deze bezwaren maken de ondertekena ren duidelijk, dat zij vinden dat er in dit geval een oneigenlijk gebruik wordt van artikel 19. Daarom verzoekt men het college het bouwplan niet te realiseren c.q. terug te nemen. „Temeer daar het college nagelaten heeft alternatieve si- tueringsmogelijkheden aan te geven, op grond waarvan de burger een keuze mogelijkheid wordt verschaft," aldus het bezwaarschrift. Alle bezwaarschrif ten gaan nu op het gemeentehuis geana lyseerd worden. Op basis van de ana lyse schrijft men een commentaar op de bezwaren. Het verzoek om de verkla ring van geen bezwaar, de bezwaar schriften en het gemeentelijk commen taar gaan gezamenlijk naar Gedepu teerde Staten. Dat gebeurt zo spoedig mogelijk. Het is dan aan GS om al of niet een verklaring van geen bezwaar af te geven. Gevonden Pasen in Leusden LEUSDEN - Het afgelopen week end vonden ook in Leusden weer en kele gebeurtenissen plaats, die duide lijk illustreerden dat het Pasen was. Honderden kinderen deden mee aan ver- werd. Dat trok ook weer een grote schillende eierzoekwedstrijden, ter- hoeveelheid belangstellenden. De foto's wijl er op de avond van eerste Paas- geven een impressie van deze ge dag een groots Paasvuur ontstoken beurtenissen. Paasvuur (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De vrijwillige brand weer van Leusden heeft nu niet bepaald een rustig weekend achter de rug. Zowel op eerste als ook op tweede Paasdag moest men uitrukken om bos- en heidebranden te bestrijden. On danks de inspanningen van de Leus- der brandweerlieden en de leden van de korpsen uit andere gemeenten, ging er nogal wat natuurschoon in vlammen op Volgens de brandweer is het niet on mogelijk dat de branden met opzet zijn aangestoken De sirene ging op eerste Paasdag even na hall vier voor de eerste maal Vanuit Soesterberg werd ge meld dat een perceel jonge dennen op Leusdens grondgebied in lichter laaie stond. De korpsen van Leusden. Soesterberg en Zeist rukten uit om het vuur te bestrijden. Daar waren twaall stralen voor nodig Ongeveer vijldui- zend vierkante meter natuurgebied ging bij deze eerste brand in vlammen op. Bij het blussen van deze brand hadden de korpsen met nogal wat moeilijk heden te kampen Niet alleen waren be paalde hoeken van de vlammenzee erg moeilijk bereikbaar, er raakte ook nog een wagen uit Soesterberg vast in het zand. Om kwart voor zes moesten de vrij willigers opnieuw naar de auto s Deze maal kwam het alarm vanuit de Du- moulin-kazerne Men had daar gezien dat een perceel bos langs het Zeister spoor brandde. Tweeduizend vierkante 2? Kantoren te Amersfoort - Leusden Woudenberg Scherpenzeel - Rhenen - 2 Driebergen Doorn Leersurn - Bennekom Krimpen aan de I Jssel HAMERSVELDSEWEG 10A TEL. 033-44000. s AVONDS TEL 033-43763 DEZE WEEK IN DE LEUSDER KRANT: PAGINA 3: „De Eendracht" gaat Belgische gasten hartelijk ontvangen. Afrikaanse kunst in Amersfoort. Landbouworganisaties schrijven brief over pompproef bij De Glind. PAGINA 5: Familie Van Burgsteden vijftig jaar getrouwd. Medische en sociaal maatschappelijke informatie. meter jonge dennen werden een prooi van de vlammen. De derde behoorlijk grote natuur- brand werd tweede Paasdag om vijf over hall twee gemeld Leusden en Soesterberg moesten er uit om langs de Zuiderweg op Soesterbergs grond gebied een brand te bestrijden Ook hier had men niet minder dan twaall stralen nodig om de schade enigzins te beperken. Toch ging nog vierduizend vierkante meter verloren De drukte tijdens het paasweekend op de Leusderheide maakte het de brandweerlieden nietgemakkelijkei om hun werk naar behoren uit te voeren. Meer dan eens maakte de aanwezigheid van vele particuliere voertuigen het de korpsen moeilijk om snel de vuur haarden te bereiken KLEINERE KLUSSEN Naast deze grotere branden waren er rond het weekend voor de Leus dense brandweer ook nog enkele kleine klussen te klaren. Vrijdagavond klapte in een huis aan de Goudplevier een te levisietoestel uit elkaar De daarop volgende brand vernielde enig meubi lair en zorgde bovendien voor een hevi ge rookontwikkeling. Op de avond van eerste Paasdag was er brand op een bouwterrein in Groen houten De brandweer bluste het in brand staande bouwmateriaal Eenzame doelverdedigster. PAGINA 7/9/11/13: Sport, sport en nog eens sport. PAGINA 15: Filmnieuws. Cursief bekeken. I.p.v. vrijdag 30april (Koninginnedag) is de wekelijkse 29 april van 7-9 uur. Winkeliers Leusden-C. LEUSDEN/AMERSFOORT - De ge bruikelijke Stille Tocht naar het monu ment in de fusilladeplaats van het voormalig concentratiekamp en de oor logsgraven op de begraafplaats Rusthof ter herdenking van de gevallenen zal dit jaar plaatsvinden in de avond van dins dag 4 mei. De opstelling voor de Stille Tocht is op de Appelweg, nabij Laan 1914. Het programma voor de herdenkingsavond luidt als vojgt: Dinsdag 4 mei: 18.00 UUR; vlaggen halfstok van alle openbare gebouwen, particulieren wordt ver zocht eveneens halfstok te vlaggen 19.00 - 20.00 uur: Stille Tocht van Appelweg (Laan 1914) naar Rusthof: Appelweg - mo nument voormalig concentratiekamp Appelweg - Laan 1914 - Dodeweg - Rusthof 19.45 - 19.59 uur: luiden kerkklokken 20.00 - 20.02 uur: twee minuten stilte ter herdenking van de gevallenen.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 1