De Eendracht" gaat Belgische asten hartelijk ontvangen andbouw-organisaties schrijven rief over pompproef De Glind Oude en nieuwe Afrikaanse kunst in Amersfoort VOERING „Ik ben er....en blijf er" Lamsvlees met koolrabie IN ST. AEGTENKAPEL KOOKHOEKJE Losse verkoop Leusder Krant AGENDA EMEENTE LEUSDEN y £USDER KRANT - ALGEMENE INFORMATIE VRIJDAG 23 APRIL 1976 e Is f USDEN - Zaterdag en zondag 24 april zal het tweede gedeelte van jtwisseling tussen de Leusdense Ivereniging „Eendracht" en de SChe toneelkring „Kunst Ver- plaatsvinden. nspireerd door de overweldigende ipgst in België, zal „Eendracht" itenlandse gasten een hoogwaardig amraa aanbieden, dat echter i kans van slagen heeft, wanneer oneelliefhebbers uit de verre om- van deze unieke gelegenheid ook Belgisch toneel te zien, gebruik maken. p 14.30 zaterdagmiddag ontvangen «usdense gastheren hun Belgische 1(jen op Don Bosco. Deze hartelijke ngst zal onderstreept wordendoor jhow van de Leusdense Muziek- ueing ..Lisiduna" (aanvang ca. 15 30 uur) op het plein voor het ge meentehuis in Leusden-centrum „Li siduna"' begeleidt dan „Eendracht' en „Kunst Veredelt" naar de Zwarte- weg, waar een ontvangst door het ge meentebestuur zal plaatsvinden Hier aan is tevens een receptie gekoppeld. Daarna gaan de acteurs en actrices zich voorbereiden op de voorstelling van de komedie „Ik ben er en blijf er", geschreven door Raymond Vincy en Jean Valmy, onder regie van Els van den Bergh Aanvang van de uit voering is 20 00 uur en deze zal ge houden worden in de toneelzaal van „Don Bosco" aan de Dodeweg in Leus den-zuid. Wij verwachten, dat U wer kelijk goed toneel te zien zult krijgen want „Kunst Veredelt" is niet de eerste de beste, getuige de vele eer volle onderscheidingen en prijzen, die zij gedurende haar 78-jang bestaan heeft ontvangen. Zowel in Belgie als in Nederland boekte zij successen met haar uitge breide repertoire. In Nederland is zij een graag geziene gast op toernooien in Limburg en Noord-Brabant, ter wijl al vele uitwisselingen met o.a Rotterdam en Deventer hebben plaats gehad. Derhalve is „Eendracht' bij zonder gelukkig met dit kontakt met onze Zuiderburen, dat via het „Comi té Amateurtoneel België-Nederland" tot stand kwam Na afloop van de voorstelling geeft „Eendracht" dan ook een groots bal met medewerking van het Combo Eddy Allessie Zondags wordt aan „Kun^t Veredelt" een rondrit door Leusden geboden, waarna de uitwisseling besloten zal worden met een feestelijk diner voor al diegenen, die zich voor deze uit wisseling hebben ingezet Zover is het echter nog niet. De voorverkoop van kaarten is in volle gang Niet verwonderlijk voor deze met-alledaagse gebeurtenis. Deze kaarten, welke tevens een volledig pro gramma bevatten, kunt U verkrijgen ad f6,-- bij „Rijdendewinkel",CorHorst; „Rijdende winkel' Fa. Besseling; en op de navolgende adressen Peter van Zandbnnk, Hamersveldseweg 19 A, Leusden-centrum; Anton Tijmensen, Wilgenlaan 50, Leusden-centrum; Ruud Visser, Heiligenbergerweg 162, Amersfoort. (Tel. 033-50036). Leden en donateurs krijgen f3,-- reductie, wanneer hun lidmaatschapskaart en donateursbewijs nog niet is afgestem peld IUSDEN - De gezamenlijke bouworganisaties in de Gelderse- trecbtse Vallei, verontrust door de ringen opgedaan tijdens de pomp- op de Glindhorst in de zomer van hebben een brief geschreven ge- iseerd aan de Minister vanVolks- idheid en Milieuhygiëne, het col van Gedeputeerde Staten van de ncie Utrecht en aan dat van de ncie Gelderland. Van deze brief, voor de gehele streek van zeer belang is, willen wij u de inhoud [onthouden: fexcellentie, Hoogedelgestreng |ege, gezamenlijke landbouworga- Jnafhankelijk nieuwsblad voor de emeente Leusden (rschijnt iedere donderdag. Waktle: Bert Vos (verantw.J, tel. 1495; Mamis Krei|ns. tel. «3792. Ktaktie-adres: Postbus 11 (Finn- Jfrk 3), Leusden/Centrum, tel. 13-41495, b«.g. 03420-3141, toes- V 17. 30NNEMENTSPRIJS: j 24,- PER JAAR. Iluitingstermijn: linsdagmiddag 12 uur. I GEEN KRANT ÖNTVANGEN? Wanneer u vóór donderdagavond j uur de Leusder Krant niet hebt tvangen, bel dan onze HOOFD GENT. telefoon 033-10691 Wanneer hij - om wat voor reden ook "niet te bereiken is, kunt u kontakt emen met onze INSPECTEUR JEZORGING, overdag telefonisch bereiken onder telefoonnr. 1420-3141na vijf uur: tel. 03420- (679 [IABESTELLEN FOTO'S i meeste in de Leusder Krant tepubliceerde foto's kunt u na- testellen (met uitzondering van chief- en historische foto's) bij toruitbetaling van 3,50 per pemplaar (formaat 13x18 cm) V giro: 871441 t.n.v. de B.D.U. h-v. te Barneveld met duidelijke 7®rmelding van gewenste foto, pntal, nummer van krant, pagina jaarop de foto werd geplaatst. U _Jjvnt ook kontant betalen op ons |J"nt00r Flnnmark 3 - Leus- J®n/Centrum. Ongeveer 14 da ten na betaling ontvangt u de wenste foto's thuis. Opgave abonnementen, adver- ^nties en betalingen kunt u doen P ons kantoor, Finnmark 3, •eusden/C. DE LEUSDER KRANT een uitgave van de BDU- antenkombinatie te Barneveld. nisaties in het gebied van de Gelderse- en Utrechtse Vallei, ver ontrust door de ervaringen opge daan tijdens de pompproef op de Glindhorst in de zomer van 1975, zouden gaarne uw welwillende aandacht willen vragen voor het volgende." „Voornoemde pompproef - 700 m3 p. uur - is op 14 oktober 1975 gestopt. Aan de vele (ongeveer 400) klachten die hoofdzakelijk voort kwamen uit de landbouw, werd ge durende de pompproef door middel van noodvoorzieningen tegemoet gekomen. Na het stopzetten van de pompproef waren deze binnen korte tijd opgeheven." „De betrokken organisaties delen de bezorgdheid omtrent een dalend grondwaterpeil zoals dit door dr. ir. W. H. van der Molen werd uitge sproken tijdens een voordracht, welke hij vorig jaar heeft gehouden voor het Koninklijk Genootschap voor landbouwwetenschappen." „Tevens zijn in dit gebied grote hoogteverschillen van perceel tot perceel waar geen oppervlaktewa ter van enige betekenis aanwezig is, zodat de agrariërs zowel voor hun gewassen alsook voor de drinkwa tervoorziening van mens en dier geheel afhankelijk zijn van het grondwater." „De veehouders op de zandgron den zijn voor de gras-groei afhanke lijk van grondwater op geringe diepte en van een constant nivo. Schommelingen van enkele decime ters kunnen reeds een aanzienlijke produktievermindering veroorza ken. Daar komt nog bij dat een groot aantal agrarische bedrijven in het onderhavige gebied'tot dusver in z'n eigen waterbehoefte voor mens en dier voorziet middels eigen voorzieningen, (artetische bron nen)." „Een nieuwe zware aanslag op de grondwater voorraad brengt zowel voor de betrokken waterleiding maatschappijen alsook voor de landbouwbedrijven hoge kosten met zich mee. Niet alleen de land bouwbedrijven in dit gebied, maar ook de weidepercelen zullen op kunstmatige wijze van water moe ten worden voorzien. De schade, voortvloeiende uit de verdroging van de gronden, die toegebracht wordt zowel aan de landbouw als ook aan de natuur in dit mooie ge bied, is in het geheel niet kunstmatig te beperken." „Gezien de problemen in de zo mer van 1975 bij de onttrekking op De Glindhorst van 6 miljoen m3 (op jaarbasis) zijn wij erg bevreesd voor de gevolgen van een definitieve onttrekking met een wellicht nog grotere kapaciteit (volgens som mige berichten 15 miljoen m3). De beinvloedingsgrens, zoals deze door de betrokken waterleiding maatschappijen wordt aangehou den, wordt ons inziens sterk onder schat." „Al deze punten in aanmerking nemende spreken de gezamenlijke landbouworganisaties in het betref fende gebed hun vrees uit over de gevolgen van een te zware aanslag op de grondwater voorraad en de sterke aantasting van het grondwa terpeil. Wij zijn dan ook van me ning, gezien de schade die reeds tij dens de pompproef werd veroor zaakt, dat het aanwijzen van het onderhavige gebied tot waterwin gebied onaanvaardbaar is." „Gaarne zouden wij dan ook uw steun willen vragen om verdere ont trekking van grondwater in ons ge bied te voorkomen en tevens ver zoeken wij u stappen te onderne men die ertoe zullen leiden dat de betrokken waterleiding maat schappijen voorlopig geen maatre gelen meer treffen, welke ons in ziens duidelijk de indruk vestigen tot het komen van een definitieve onttrekking van water uit de bo dem, alvorens het totale onderzoek is afgerond." „Wij hopen dat de toekomst van de agrariërs in dit gebied gewaar borgd kan blijven met voldoende water op een voor de landbouw op timaal nivo." De brief is ondertekend door de heer G. J. Gerritsen namens: A.B.T.B. afd. Hamersveld. afd. Achterveld C.B.T.B.: afd. Scherpenzeel afd. Amersfoort e/o afd. Woudenberg afd. Barneveld afd. Renswoude afd. Terschuur. U.L.G./G.M.V.L. afd. Leusden afd. Woudenberg afd. Renswoude afd. Barneveld afd. Scherpenzeel afd. Terschuur Landbouwschap Utrecht Gelder land. Jeugdraad sprak o.m. over Krakhorst LEUSDEN-CENTRUM - De stichting Jeugdraad Leusden kwam donderdag 15 april weer in de Raadszaal bijeen voor een vergadering. Na de opening door de voorzitter en het goedkeuren van de notulen van de vorige vergadering, kwam er bij punt 3, mededelingen, nogal wat aan de orde. Als eerste was dat een sumier ver slag over een onderhoud met wethou der G. van Woudenberg. Over het ge heel werd dit gesprek als zeer zinvol ervaren. Ten aanzien van de boerderij Krakhorst denkt de Jeugdraad duidelijk aan een beroepskracht en heeft dit dan ook naar voren gebracht. Het enige punt wat nogal wat moeilijkheden opleverde was een subsidieregeling B. en w willen graag weten waar men aan toe is en dat is nogal moeilijk omdat alle boekhoudingen niet even goed opgezet zijn. Van Woudenberg heeft dan ook duidelijk gemaakt dat de subsidie gegeven zou moeten worden op basis van de begroting van het Jeugd- en Jongerenwerk. Het tweede punt van de mededelingen betrof de heer G van Tiel. Deze heeft het helaas te druk om de ver gaderingen regelmatig bij te wonen. De Jeugdraad vindt het echter wel een voordeel om een raadslid in de jeugdraad te hebben en de problema tiek van b en w. duidelijk te maken. De heer Van Tiel acht het echter voor beide partijen niet zinvol om dit voort te zetten en zal proberen iemand an ders uit de gemeenteraad te vinden, die de honeurs waar wil nemen. Ten aanzien van de boerderij „Krak horst" hebben er twee gesprekken plaatsgevonden met de wijkraad de Wetering, die erg verhelderend ge werkt hebben. Ook is er een gesprek geweest met Alandsbeek. Beide wijk raden is voorgesteld om deel te nemen aan een werkgroep die dit punt gaat behandelen. De statuten van de be heersstichting over de accommodaties heeft wel een wat andere vorm ge kregen dan de jeugdraad eerst voor gesteld had. Men dacht toen nl aan deelname in het Stichtingsbestuur Het Stichtingsbestuur zal echter ge heel uit onafhankelijke personen be staan, terwijl zij wordt geassisteerd door de beheerscommissies. Uiter aard zullen in deze commissies wel belanghebbenden deel hebben. Een ding waar men in de Jeugdraad unaniem nogal over gebolgen was, was het dilettante tekeningetje wat men toegestuurd had gekregen van de Stich ting Ruimte voor de Jeugd. Dit handelde dan over de verbouwing van „Krakhorst" waarvoor men ad vies had gevraagd Hoewel deze Stich ting grote ervaring heeft in dat soort zaken, heeft men er óf duidelijk met de pet naar gegooid óf er geen tijd voor gehad. Men hoopt dus nog maar op een duidelijker rapport, want dat gene wat ze nu geleverd hebben kan iedereen wel. Het jaarverslag 1975 stond ook als punt op de agenda maar was nog niet helemaal rond. Dit zal dus in de vol gende vergadering ter sprake komen. Na de rondvraag (waarbij een duide lijk onbehagen van de heer Boogmans naar voren kwam t.a.v. het contact met de jeugdverenigingen) werd de vergadering door voorzitter Clooster- man gesloten. U hebt ervoor nodig: ll/2 pond lamsbout 3 koolrabies laurierblaadjes peper, zout, knoflook 2 uien 4 bouillonblokjes Snijdt het lamsvlees in blokjes en braad het mooi bruin Blus het af met bouillon gemaakt van de vier blokjes en een beetje kokend water. Doe er dan de uien bij en de laurier, knoflook, versge malen peper en zout Doe het dek sel op de pan en laat 1 uur zacht jes stoven. Snijdt de koolrabie in blokjes en doe ze na een uur bij het vlees en laat het geheel nog een kwartiertje sudderen. Bij couscous is dit heerlijk Eet smakelijk, Japieja Prachtige expressie van de Makonde-stam van een land bouwer in ebbehout. (Van de redaktie) AMERSFOORT - Wie nu eens niet alleen kunst wil zien, maar ook kunst uit Afrika wil kopen, kan tot en met zondag 25 april in de St. Aegtenkapel terecht, waar de Witte Paters, missio narissen in Afrika, een grote tentoonstelling van Afrikaanse kunst organiseren. Deze expo sitie is dagelijks geopend van 10 tot 18 uur en zondags van 12 tot 18 uur. Te zien en ook te koop uit de collectie van de Witte Pa ters zijn prachtige beelden van de Makonde-stam uit Tanzania en uit West-Afrika is er origi neel brons van de Bobo-stam en etnografica, dus maskers, beelden en fetischen uit geheel Afrika. Uit de gelhspireerde Makon- de-kunst, waarbij de beeldhou wers werken met het moeilijke ebbehout, blijkt hoe levendig" Afrika is met al zijn stammen en culturen. De vitaliteit is diep geworteld in al deze expressies van het dagelijks bestaan. Vreugde en verdriet, humor en harde arbeid vindt men terug in de beelden en ook de eerbied voor de levenskracht, de ver ering van de moederfiguur De stam leeft in een matriarchaal stelsel, in het zuiden van Tan zania en in noordoost Mozam bique. Na de wereldexpo te Osaka bloeide deze kunst weer op. Een ander landbouwvolk is de Bobo-stam uit Opper-Volta. die zeer artistiek werk levert in brons. Volgens de aloude me thode van cire-perdue, zoalsde kunstenaars van het legenda rische koninkrijk van Benin, maken de kunstenaars hun mo dellen uit bijenwas. De klei- vormen worden telkens gebak ken en na het gieten vernie tigd; de garantie voor een ori gineel stuk werk. Zo zijn er prachtige koningsfiguren, leeu wen, buffels, neushoorns, vis sen, alles van bijzondere ex pressie. Deur van een graanschuur van de Dogon-stam (Mali). Prachtig verstrengeld paar van Makonde (Tanzania). Het oude Afrika, de collectie antiek, is zeer gevarieerd. Ook hieruit wordt verkocht. Mas kers, beelden en gebruiksvoor werpen uit het donkere Afrika, met hun betekenissen voor de gebruiker Voor de Afrikaan waren ze geladen met levens kracht. verering van de voor ouders, of ter bezwering van kwade geesten, en in de tweede plaats pas „kunst". Thans zijn ze waardevol voor verzame laars en kunstliefhebbers en hebben bovendien de moderne westerse kunstenaars - Picas so, Modigliani en anderen - sterk gelhspireerd. De organisatoren hebben de verkoopprijzen zeer redelijk kunnen houden, een stukje Afri kaanse kunst is een fijn bezit. Graag attenderen de Paters erop dat men een goed onder scheid moet maken tussen de oude Afrikaanse kunst, bedoeld om te worden gebruikt in een ritueel (maskers, beelden, fe tischen), ten tweede de moder ne kunst zoals op de expositie vertegenwoordigd in het ebbe hout van de Makondestam en het brons van de Bobo-stam en ten derde de niet op de ex positie aanwezige huisvlijt in de vorm van sla-couverts en briefopeners, voor ontwikke lingslanden een bron van in komsten. Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. Leusder Krant, Finnmark 3. SV Bookstores. Torenakkerweg 16 De heer W. J. Schut, Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden, Burg. Buiningpark. Manége en Taveerne, „De Klaveet", Postweg 1 Achterveld: Boekhandel Vos, Hessenweg 323. Leusden-Z.: Luitjens Supermarkt, Pr. Irenelaan9. fantasierijke sculptuur in ebbehout van de Makonde-stam (Tanzania). ACHTERVELD AGENDA Donderdag 22 april Ons Gebouw be- jaardensoos 1330 uur. Vrijdag 23 april bibliotheek Ons Ge bouw 19-20 uur Zondag 25 april bibliotheek Ons Ge bouw 10.30-12.00 uur. LEUSDEN/CENTRUM Zaterdag 24 april: „De -Til" - Dans-' avond, 20.00 uur. Muziek van beat- band ,Nova Zembla'Entree f3.-. Woensdag 28 april: „Clubgebouw Blij- hof' Filmmiddag. Aanvang 13.30 en 15.30 uur Entree leden f 1,--, niet-leden f2,-- Elke donderdag: UW Sociëteit. Ont moetingsmiddag voor mensen uit Leusden/c., die van gezelligheid houden. In de Sporthal Groenhou ten van 14 00-16.00 uur. Elke donderdag. Clubgebouw Blijhof. Volksdansen voor de jeugd vanaf 8 jaar, van 16 00-17.00 uur en van 19 00-20.00 uur Elke dinsdag: Van 18.45-19.45 uur Jeugdschaken in de oude Roda- kantine. Om 19.45 uur schaken voor senioren in dezelfde kantine. Elke dinsdagmorgen: Koffiedrinken! voor alle bejaarden in de Marcus-l kerk van 9.30-11.30 uur Kosten 1 kwartje. Elke dinsdagmiddag: Sociëteit voor da-] mes en heren van 60 jaar enouderj om gezellig te kaarten Van 14 30 tot 17 00 uur. Johanneshoeve, Ha-' mersveldseweg. Elke woensdag: „LisidunahofRepe-j tities koor „Treecksangh", vare 19.45-21 45 uur Elke donderdagmorgen: Van 9.00 to£ 10.00 uur: Gezinsverzorging en; bejaardenhulp van het Groene Kruis, gebouw Wit-GeleKruis, Ro-i zengaarde 33 Elke vrijdag: Ontmoetingsgelegenheid; in de Johanneshoeve, Hamersveld-) seweg Vanaf 9.00 uur. Elke dinsdag- en vrijdagavond: „De, Til". Open vanaf 19.00uur. Hobby-i club om 18.30 uur Hulpdienst „De Wetering": Telefoon-i nummers 2746/2249 OPPASCENTRALE ALANDSBEEK-OOST Mevr van Staalduinen, Parelduiker 3. tel 31091 BURENHULPDIENST ALANDSBEEK-OOST Telefonisch te bereiken: 's morgens 9.00-10.30 uur. 's avonds 19.00-20.00 uur Maandag: mevr. v. d. Berg, tel. 44055 Dinsdag: mevr Knipscheer, tel 14331 Woensdag: mevr. Alas, tel 43353 Donderdag: mevr Knipscheer, 14331 Vrijdagmorgen: mevr. Alas, tel. 43353 Vrijdagavond: mevr v d Berg, 44055 OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar me vrouw C. Deenik, Kon Julianalaan 35, Leusden/Zuid, telefoon 033-18134. EXPOSITIES VAN LEUSDENAREN Jan J. Albers: Olieverven, gouaches' en tekeningen in de „Kamper Boek handel" Oudestraat 82, te Kampen, (telefoon 05202-3526). Tot donderdag 29 april. Geopend alle dagen behalve 's zondags van 9 30 tot 18.00 uur.> Masker van het Mwo-genoot- I schap van een lbo-stam (NigeriJ).

Leusder Krant | 1976 | | pagina 3