loop de Wilde en de geheimen van liet rif in de Golf van Akaba DE FASCINERENDE ONDERWATERSPORT Bijna f2000,- voor Pater Visser a LEUSDER KRANT - REPORTAGE DONDERDAG 29 APRIL 1976 7 je niet te twijfelen aan de verhalen uit natuurboeken Maar de mens wil nu eenmaal graag alles met eigen ogen aanschouwen en dus kiezen we een zee- komkommer uit die het praktische be wijs van de opgedane theoretische ken nis moet opleveren. De zeekomkommer wordt eens flink gepord en ja hoor vanuit zijn achterlijf vloeien dikke li- lakleunge draden naar buiten. Het duikmes raakt er in verstrikt En het kost ons de grootste moeite de kleverige rommel weer van het mes te krijgen. We gaan niet zover om hem ook zijn ingewanden er uit te laten gooien, ook al weten we dat via een regeneratie proces, deze binnen een aantal weken weer hergroeid zullen zijn. In dit on diepe water komen we ook Björn met zijn leerlingen weer tegen Voor de nieuwelingen wordt een zeeegel over- midden gehakt. De koraalvissen schie ten toe en doen zich te goed aan de feestmaaltijd Een enkeling laat zich verleiden brokjes zeeegel uit de hand te eten. Het eten en gegeten worden is de harde praktijk van het ril, Als de flessen leeg zijn zoeken we op de re serve een inham inde koraalformaties, die ons zonder kleerscheuren aan het strand kan brengen. Na het omkleden ploegen we weer met de jeep door het zand Terug naar de kustweg In de jeep, waarmee we eerder door de woestijn trokken LAWRENCE OF ARABIA Door Björn werden we uitgenodigd een dag mee te gaan naar de woestijn waar hij foto- en filmopnamen moest maken voor de Jordanese overheid. De LEUSDEN/CENTRUM - Enige jaren geleden schreven wij over de hobby van onze plaatsgenoot Joop de Wilde, een hobby, die in Nederland beslist niet alledaags genoemd kan worden - de onder watersport. Waartoe een hobby kan leiden, blijkt uit het verslag dat Joop schreef naar aanleiding van een duiktrip naar Akaba, die hij als perschef van de Nederlandse On derwatersport Bond voor de Ned. Reis Vereniging maakte. Een trip samen met Yvonne Wellink, ver slaggeefster van de Tros, met Björn van Daelen, directeur van de onderwaterduikschool in Aka ba en met diens vrouw Barbara. Het zijn uitermate boeiende impressies geworden, die Joop de Wilde neerschreef. Impres sies over een totaal andere we reld, over een duikgebied wat één van de mooiste ter wereld wordt genoemd. pad maar het gaat van lieverlee van asfalt over in steenslag Bij de politie post lopen kleurig geklede, met kogel banden omhangen politiemensen en de aanwezige bedouinen uit om ons welkom te heten We worden onthaald op thee en via de tolk worden over en weer be leefdheden uitgewisseld. Van hieraf houdt de weg op de naam te verdienen. Als we de kamelenkraal zijn gepas seerd duidt nog slechts een spoor aan in welke richting ons einddoel ligt. Het pad wordt slechter en slechter en de voorwielaandrijving en de terreinver- snelling moeten er aan te pas komen. Van tijd tot tijd gaat het pad verloren in het zand en wordt de weg vervolgd op kompas. Dan rijd je op kompas of je zelf oriënterend op de rotsformaties voort in de richting die terug zal voeren naar Akaba De stolfilters in het luchtver versingssysteem doen hun werk voor treffelijk maar er blijven gaten enkie ren waardoor het stof binnendringt en bezit neemt van het interieur De toe risten die de Wadi Ruin bezoeken trek ken meestal in karavanen van meer- gif uit dat afhankelijk van de tijd dat ei; kontakt was en afhankelijk van de huid-; gevoeligheid brandblaren veroorzaakt gelijk aan die van brandnetels. De har lekijn vis met zijn oranje pakje en witté strepen verraadt ogenblikkelijk de aan wezigheid van de grote anemoon Giro- stoma die zijn eveneens netelige armen uitstrekt naar kleine passanten maai; die bescherming biedt aan de harlekijn vis De koraalduivel zwemt statig over, het rif met zijn gevederde stekels wijaj uitgespreid. Stekels des doods voor d^ vis die hem durft aan te raken. Stekels* die verbonden zijn met gifklieren die nzfl een prik een uiterst sterk gil in hetl slachtoffer pompen. Gif dat sterk ge-^j noeg is om ook een mens te doden D^j wetenschap over een dergelijk sterke wapen te beschikken doet hem mis-_ schien zo zonder angst en ongeinte-* resseerd over het rif dwalen. 1 Maar veruit de meest giftige en meest.' gevaarlijkse is de steenvis Deze vigj lijkt zo sterk op de stenen waarop hijj roerloos pleegt te liggen dat zelfs eer geoefende waarnemer moeite heelt he: te ontdekken. Het zijn er slechts enige uit de lange® rij vissen, anemonen en koralen die metl hun gil een gevaar vormen voordedui-|( ker. Toch is het wezenlijke gevaanj uiterst gering. Zolang je de beesten nietj belaagt, zolang je niet willens en we-, tens je blote handen in anemonen steekt? of vissen tracht te vangen, zolang ïser3 absoluut geen sprake van enige agres-3 siviteit. Maar hij die zijn huiswerk in| biologie niet heeft gedaan kan betei| overal met zijn vingers afblijven en t€* allen tijde een gepaste afstand bewaren.» Indien men zich aan deze gulden regec houdt kan een ieder voorzien van een; maskertje en niet geplaagd door enige* kennis in deze betoverende wateren! rondzwemmen Genieten van een wereld! waar de kleuren en vormen de schep-| pingen van de mens tot iets povers laatj verbleken Een wereld waarover je eigenlijk alleen in superlatieven kunl spreken zonder ooit bij machte te zijr werkelijk het fascinerende onderwater-* gebeuren van de Golf van Akaba wer-1 kelijk over te kunnen brengen. Daar-1 voor moet je zelf over het rif hebben^ gedwaald. Een wereld om al weer naarj terug te verlangen op het moment dat. de jeep voor de laatste maal door het? zand ploegt op weg naar huis. LEUSDEN - Begin 1974 start te de Leusder Krant op initiatief van burgemeester rar A.H. van der Post een speciale aktie voor de aankoop van een tractor voor pater Visser op Flores. Door dit initiatief en bezoeken van Pater Visser aan de gemeente Leusden ontstonden meerdere akties van allerlei groeperingen. Het Pater Visserfonds van de L.K. bleef mede daardoor wat op de ach tergrond. Toch werd via een spe ciale rekening in de loop van de aktie in totaal nog f. 1.777,91 bij eengebracht. Dit bedrag isnuéen dezer dagen overgedragen aan Pater Visser voor de aankoop van gereedschap, waardoor de bevol king van Flores met minder moeite méér land zal kunnen be werken om in hun eigen onder houd te kunnen voorzien. Het is geen tractor geworden, maar wat via deze rekening van Leusde- naren binnenkwam, kwam uit een goed hart, wat door Pater Vis ser bijzonder op prijs wordt ge steld. Namens hem hartelijk dank aan alle gevers en geefsters. Joop de Wilde dere auto's door de woestijn. We zijn alleen en het is een verdomd lange weg naar huis om te moeten lopen Hoewel het twee jaar geleden is dat Björn voor de laatste maa-1 de woestijntocht reed is hij uiterst zeker in de navigatie Toch is het een opluchting als tegen vieren in de namiddag de nauwe kloof opduikt waarvan hij reeds had voor speld dat we die tegen deze tijd zouden moeten passeren Je vraagt je af of er in zo'n verlatenheid wel leven kan be staan. Walt Disney bewees het reeds met zijn film ,,De woestijn leeft" De scherpe waarnemer ziet de vogels die van de ene magere struik naar de andere snellen en ziet de sporen in het zand van muizen en andere vlugge viervoeters. En dan ineens temidden van de verla tenheid die zich uitstrekt tot kilome ters in de omtrek zit daar rustig op een steen een bedouine. De bornoes dichtgeslagen, de handen om de knieen zit hij daar op een rots te kijken naar die jachtige westerlingen en waar schijnlijk zal hij het niet begrijpen. Zomin als wij kunnen bevatten wat een man - met misschien achter de eerst volgende zandheuvel zijn tent, laag bij de grond opgebouwd met twee stokken en een aantal dekens van geitenhaar, met zijn familie en wat geiten en ka melen - doet in deze verlatenheid. En dan, als de zon reeds achter de bergen is gezakt, haar rode licht de woestijn doet gloeien en je je af begint te vra gen hoe je hier nog voor de nacht uit moet komen, doemt aan de einder de weg op die ons terug zal voeren naar Akaba. Terug naar het rif waarvoor we zijn gekomen. GIF EN VENIJN Het rif waar de kleuren en de vissen je in vervoering brengen en waar alles zo vredig lijkt Maar schijn bedriegt. De groten jagen op de kleintjes en de kleintjes verslinden weer het plankton Eten en gegeten worden is de harde wet van de natuur, Het zijn echter niet al leen de machtige kaken en de snelheid die doen overwinnen Deze wonder wereld waarin de mens gewichtloos ronddwaalt is vol van venijn en vergif Zodra de waterspiegel zich boven je sluit en je afdaalt naar het rif zie je wijd verspreid de lichtbruine formaties van het brandkoraal Met zijn duizenden toppen wacht het tot een levend wezen het waagt hem aan te raken Op hetzelfde moment stoot het ao de woestijnpolitie, die op kamelen in de uitgestrekte woestijn uilleren. Grofkorrelig zand waartussen vele aan gespoelde stukken koraal en kleinere schelpen Alvorens er gedoken kan worden dient men zich eerst te vervoegen bij de le gerplaats waar een soldaat moet wor den opgepikt. De Jordanese regering heeft het gehele rif tot natuurgebied verklaard en neemt alle voorzorgen om het rif te beschermen De soldaat die verplicht naar elke duik moet wor den meegenomen heeft slechts één taak: op z'n gat op het strand zitten en er op toezien dat er niets, zelfs niet het kleinste schelpje vanuit zee wordt meegenomen. Daarnaast kan hij bij duikongevallen de reddingsakties op gang brengen door een beroep te doen op militaire ambulancen en op de art sen die speciaal voor duikongevallen zijn opgeleid. HET RIF Het zand is warm. de zee roer loos Als de duikflessen zijn omgehan gen volgen de laatste instrukties. Björn kent het ril op zijn duimpje en geeft aanwijzingen over de richting die men moet volgen om de meest in teressante plekken van het ril te kun nen zien Er wordt gewaarschuwd voor steenvissen en koraalduivels. Achter in de auto staat het tegengi! gereed voor het geval toch iemand gestoken zou worden. Dan verdwijnen de leerlingen met hun instrukteur en kunnen de geoefende duikers hun gang gaan. Voortschuifelend over de stenen om de haast onzichtbare steenvissen op te jagen gaan we voorwaarts tot we voldoende diepte hebben bereikt om te snorkelen Het water is glashelder en nog geen paar meter van de kant ontdekken we de eerste koralen En dan meer en meer koralen tot ze zich aaneensluiten tot een hechte formatie Vele tientallen soorten waarvan je er zo nu en dan een herkent Bekende koraalsoorten zoals de gorgonen, her senkoralen, dodemansduimen en herts hoornkoralen. Verspreid over de bo dem liggen de paddestoelvornuge ko raalformaties van de Fungia Op de getijbewegingen wuiven de vele zachte koraalformaties, die zo kenmerkend zijn voor de Rode Zee heen en weer Het rif is rijkelijk gestoffeerd met kleurrijke sponzen, verscheidene soor ten zeeegels en anemonen En dan de duizenden vissen. In alle kleuren van de regenboog en verschijningsvormen zwerven ze over het rif Hun flanken reflekteren het zonlicht dat ook op het rif grillige patronen vormt. Er is geen inspanning nodig, je behoeft je niet langs het rif te haasten. Wie stil blijft zweven ziet ze van heinde en ver aan komen en voorbijtrekken. Op het rif is nooit gejaagd en de vissen kennen de duikers niet als een wezen dat vijandig zou kunnen zijn. Nieuwsgierig zwem men ze naderbij om die vreemde bel lenblazende snoeshanen te bekijken We dalen af langs het rif Pronkend met zijn stekels en waardig als een pauw passeert een koraalduivel. Vanuit een hol loeren de venijnige oogjes van een murene naar buiten De egelvis voelt zich op zijn gemak en voelt geen lust zich zelf vol te pompen De diepteme ter wijst aan dat we de twintig meter gepasseerd zijn. De kleuren gaan verdwijnen en de koralen rijkdom neemt af Op 24 meter diep stoten we op een immens grote gorgoon Meer dan tweeenhalve meter hoog en zeker anderhalve meter breed. Je vraagt je af hoeveel duikers voor jou hem reeds bewonderd zullen hebben Naarmate we dieper gaan wordt de we reld diep blauw. Dan bereiken we het gestelde doel voor die dag. Op vijftig meter diep schudden duikmaat Yvonne Wellink en ik plechtig handen De we reld om ons heen is zo zuiver. Het gaat allemaal zo gemakkelijk. Je voelt de neiging opkomen om verder te gaan. Waarom niet even doorstoten naar zes tig meter? De duikplanning die we School Barbelen met op de achtergrond hersenkoraal. Als de Boeing 707 van Alia, De Royal Jordanian Airlines, neerstrijkt op het egveld van Amman, waar de zon reeds lang achter de horizon is verdwenen, ^heiden ons nog meer dan 300 kilometer woestijn van het beloofde land. De ide Zee. De zee-engte ingeklemd tussen de Indische Oceaan en de Middel- idse Zee. De veiligheidsprocedures op de vliegvelden zijn uiterst streng maar Ié duikuitrusting levert geen problemen op en wordt bij de vracht gedeponeerd de machine die de volgende dag om zeven uur 's morgens naar Akaba zal rtrekken. In Amman is het reeds nacht hoewel de kleine wijzer de zes net voorbij is. aar ook in Jordanië is het winter en in Amman, 800 meter boven de zeespiegel vind je je dan wel in het Midden Oosten, maar nog niet in de warmte. Als de uaneformaliteiten zijn vervuld dingen watervlugge Arabiertjes van twee tot •ie turven hoog naar de gunst om voor een habbekrats je koffer te mogen ouwen. Amman wordt echter beschouwd als een noodzakelijke stop. Ons doel rt immers verder zuidwaarts. Daar waar de winterzon wel voor temperaturen n rond de dertig graden kan zorgen. Daar waar het blauwe water de helderheid n de Golf verraadt. Daar waar de ruwe rotsformaties van de steenwoestijnen jalen naar zeeniveau. Akaba. De plaats waar de Jordaan in de >de Zee uit had moeten monden ware t niet dat hij reeds meer dan een hon- rd kilometer is verdampt. Op de (stelijke heuvel glinsteren de witte bouwen van Eilath. Hemelsbreed ligt t slechts r>p een afstand van een kilo- eter of zes Om er te komen moet en meer dan 800 kilometer reizen aba-Amman-Jerusalem-Eilath Op rede van Akaba liggen vele tientallen hepen te wachten om gelost te wor- Jn Daarachter strekt zich de Golf uit I Ras Muhammed, het Hoofd van Mo- [mmed, waar de Golf van Suez en de Jlf van Akaba overgaan in de Rode !èe Vanaf zee zie je de roestbruin tide rotsen die worden weerspiegeld jij het nagenoeg altijd gladde water dat egen de avond gebaad wordt in het (wie licht van de ondergaande zon ttens gaat die term ,,Rode Zee" dan jreken en voel je aan waarom zee eden reeds vele eeuwen lang deze aam gebruikten Overdag echter als I zon hoog aan het firmament staat je met de jeep over de hoee kust- jég rijdt zie je beneden je het tur- fcise water tot de lijn waar het rif I diepte in buigt en het water een pp blauwe kleur aanneemt. Het rif It in duizenden jaren is gegroeid tot j hechte kustformatie die het van- Hap de dag vormt. jBJORN VAN DAELEN Zee-egels met gestreepte stiervis. Wie nog nooit onder water heeft ge fotografeerd kan bij Björn terecht voor adviezen. Moeiteloos spuit hij voor de verschillende typen films en flitsers de bijbehorende diafragma's op bij de verschillende afstanden. Hij fotogra feert en filmt zelf al jaren onderwater en heeft ten behoeve van zijn reporta gewerkzaamheden een Rollei-manne, een Bauer super 8 camera voor onder water, een Beaulieux 16 milimeter camera met 500 watt halogeenlampen er op en een Calypso met alle objec ten en macroringen Wie in Jordanië onder water wil filmen ol fotograferen kan het filmmateriaal en de blitslam- pen beter uit Holland meenemen daar die in Jordanië verschrikkelijk duur zijn Naast de duikschool staan twee Bauercompressors met vijf buffer- flessen worden geperst Afhankelijk van het aantal duikers vertrekt de jeep van het aantal duikers vertekt de jeep of een busje 's morgens en 's middags van de duikschool voor een tocht naar het rif, Tussen Akaba en de grens met Saoudi Arabie liggen 20 kilometer strand. maakten voorzag er niet in dus gaan we weer stijgen. Wij zijn aanbeland bij een stijle rotsformatie die vanal vijltig meter recht omhoog gaat tot een tien meter onder de oppervlakte. Moeiteloos zweven we omhoog Koralen en vissen passerend. Van tijd tot tijd eens een blik werpend op de dieptemeter en het horloge om de stijging te controleren maar meestal ons verwonderend om de schoonheid om ons heen Als we de rand van het rif bereiken, waar een flauwe helling in de richting var. het strand begint, zetten we onze w eg voort tot een diepte van drie meter. Daar in het zand ligt de stofzuiger van de zee, de zeekomkommer. Natuurlijk behoef tocht zou gaan naar Wadi-Rum de plaats waar ook de film Lawrence of Arabia grotendeels werd gefilmd Achter inde jeep behalve de filmuitrusting, extra jerrycans met water Voor in de wa gen het kompas dat voor de navigatie in de woestijn onontbeerlijk is Wie zich de woestijn in Jordanië voorstelt als een zandbak die van horizon naar horizon reikt komt bedrogen uit. Het is een echte steenwoestijn Ruige gril lige rotsformaties met daartussen dor re vlakten met om de twintig, dertig kilometer een eenzame, door de woestijnwind krom getrokken boom. Een wadi is een plaats waar eens in de zoveel jaar. als het bij uitzondering regent water kan stromen Veelal is het een droge bedding Aan de struk- tuur van de grond, aan de krimp- scheuren zie je dat je een meerbodem passeert. De bodem is keihard en bij zonder vlak In het midden van de vlakte die pas op de horizon begrensd wordt door rotsformaties, is met ste nen en provisorische landingsbaan uit gezet. Om de wijdheid filmisch vast te leggen laten we de jeep vanaf de hori zon over de meerbodem op de camera toe stuiven Met enorme stofwolken achter de bumpers raast de jeep op de camera toe om er vlak voor in een slip gebracht te worden waardoor camera, cameraman en toeschouwers vanonder tot boven bedekt worden met een rode laag stof. Dan gaat het verder de woestijn in Op weg naar de woestijn politie die op kamelen in de woestijn de bedouiinen controleert Nog is er een De jeep van Björn van Daelen aan et stuur draait van de weg af en Rept door het rulle zandstrand naar waterlijn. Björn, 32 jaar, streek in $2 in Jordanië neer Het duiken had In reeds vele jaren in de ban. Een ■nier die er trots op kan zijn ooit de 1ste en enige Limburgse duiker te jjn geweest Hij richtte Duikteam aden op waarvan hij nog steeds ere- is In 1971 trok hij nair Majorca r hij bij de bekende onderwaterfo- raat Peter Kopp, die samen met wig Sillner zou verongelukken, in kwam als duikinstrukteur voor twee seizoenen Majorca ging hij r Nemrod en Baracuda naar Jorda- Üaar begon hij na vijf jaar voor zelf met het Jordanian Diving tre. Er bestaat nog steeds een sa- iwerking met Barakuda die alle ;matenalen levert Indemateriaal- lagruimte, die halverwege de hotels, bahotel en Palmbeach, is gelegen ft hij 46 complete duikuitrustingen voor de duikliefheb- flessen, messen, vliezen, brillen, snorkels, hele zsaJl. kompleet. Voor wie dat is er een Calypso camera te huur

Leusder Krant | 1976 | | pagina 7