luderavond van „De Blokkendoos" n ,,'t klosje" Affiche-actie „Help ons 'n handje" ichoolbeschadigingen en dringend beroep op uders en omwonenden Vol ksdansfestij n op Don Bosco" Resultaten De Eemelaar Ingezonden: 11 .EUSDER KRANT - PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 6 MEI 1976 11 ■EUSDEN/Z. - Woensdagavond 28 |1 hield de openbare kleuterschool Blokkendoos" haar ouderavond >peodance ,,'t Klosje" aandeOoie- rshorsterweg. levrouw J. J. Siewers hanteerde als rzittershamer een zonnebloem, en [te hiermee op charmante wijze de aanwezige ouders van harte wei- vertelde, dat het schoolreisje" de kleuters, dat vorig jaar f600,- te, dit jaar zich in en om despeel- Leusden-Zuid zal gaan afspelen. ;oed weer zalditspeeltuingebeuren tsvinden op 14 mei. Wanneer het nt, zal de blijde dag verplaatst len naar vrijdag 21 mei, m de i dat op die dag de zon schijnt, kinderen zullen frites, appeltjes sjes krijgen Ze gaan op een fees- ke manier naar de speeltuin toe, elijk in een versierde huifkar met klingelende bel en een ludiek idoek Het paard dat een snelheid ïkt van 4 kilometer per uur, zal eruime tijd over doen om de di- !e groepen ter plaatse aan te voe- Het spelen in de speeltuin wordt imbineerd met het rijden in de ;ar door Den Treek, en sport en het aangrenzende weiland bij peeltuin Filmlustige ouders wor- verzocht hier hun hart op te ha- De moeders worden opgewekt te en assisteren, zodat de gehele loolreis" zonder incidentjes kan jpen. et het geld dat men door het niseren van dit soort „school- es" overhoudt, wil men gaan spa- mor een diaprojektor. ïjdag 7 me) zullen voor de kleu- de schoolfoto's worden genomen. Ie kleuters daarvoor 's middags rn net baadje moeten verschijnen, t aan de ouders overgelaten, lofdleidster mevrouw Bouwman de school verlaten en op dinsdag (pril werd door de desbetreffende issie een nieuwe kandidate una- gekozen. r de ouderkommissie zijn ver scheidene nieuwe leden nodig Willen de ouders zo vriendelijk zijn zich hiervoor beschikbaar te stellen9 De grote kleuters gaan 's maan dags en donderdagsmiddags naar de onderwijzeres van de le klasse van ,,'t Palet", mejuffrouw Ykema. Tenslotte vroeg mevrouw Siewers om timmervaders, die een schroefje hier en een spijkertje daar in kapot speelgoed wilden aanbrengen. Mevrouw Bouwman deelde mee, dat de afgelopen twee maanden de ouders van de kleuters lesjes hebben kunnen bijwonen. Vanaf 4 mei zal het bezoek aan de Schoolartsendienst plaatsvin den. In de maand juni zal deafscheids- dag voor de oudere kleuters worden gehouden. Toen kreeg mejuffrouw Ykema van ,,'t Palet" het woord, en zij vertelde wat ze met de kleuters op de maandag en donderdagmiddag zou gaan doen Kennismaking Namen leren Praten op de dag vóór Koninginnedag over de lampionoptocht. Mej Ykema liet wat bladen zien, met vakjes, waarop de kleuters véél of weinig moesten aan strepen. Ze wilde wat loco met hen doen, en wat tekenen, om bijvoor beeld te zien hoe de peuters hun pot lood vasthouden Verder wilde ze kon- troleren of de kleuters begrepen wat zij als opdracht gaf, of dat zij in het negatieve geval zich anders zou moeten uitdrukken. Daarna was het de beurt aan de heer George Smit van het Medisch Opvoed kundig Bureau, die zou spreken over het thema .Relatie school-gezin vice versa". De heer Smit is maatschappe lijk werker bij het M O.B. Hij sprak over basis-veiligheid: de wetenschap, dat het kind bij zijn ouders (én op school) veilig is. Over emotionele ruim te voor het kind: dat het kind vrij zijn gevoelens mag beleven bij zijn ouders (én op school). En over het aanbie den van een struktuur Het kind moet harmonie en konsekwente handelwijze bij zijn ouders (én op school!) aan treffen. ,,Het kind", zo zei hij, ,,moet ook geaksepteerd worden door de juffrouw Voor de school is het noodzakelijk om het reilen en zeilen van het gezin te kennen, om daarop adequaat te kunnen reageren De leerkrachten moeten op het kind kunnen inspelen Aan de hand van de volgende vragen werd door de ouders in groepjes ge- diskussieerd over het funktioneren van hun kinderen. 1 Weet u voor uw gevoel voldoende hoe uw kind op school is ten aanzien van andere kinderen ten aanzien van een bepaald kind ten aanzien van de julfrouw op de speelplaats en in de klas 2. Hoe denkt u dat uw kind de school ervaart ten aanzien van andere kinderen ten aanzien van een bepaald kind ten aanzien van de julfrouw op de speelplaats en in de klas 3 Bent u tevreden met de school- kontakten? Als u vragen hebt bijvoorbeeld ten aanzien van vraag 1 en 2. hoe komt u dan in kontakt met de school 4. Heeft u suggesties om de relatie school-gezin te verbeteren? Uit verschillende reakties bleek, dat veel ouders toch wel betwijfelen of het mogelijk was, dat de leerkrach ten adequaat op het kind konden rea geren Zij vonden de drempel om wer kelijk van gedachten te wisselen met de leerkrachten over het algemeen te groot. De ouders, die de sfeer van hun eigen gezin, en die van hun eigen ind het beste kennen, zitten boven dien vaak met de moeilijkheid, dat de juiste school voor hun kind zich nét niet om de hoek bevindt, en dat zij van tevoren te weinig zicht op de school en de leerkrachten hebben kunnen krij gen om zich een juist oordeel te kun nen vormen over de relatie, die zich vice versa tussen school en gezin zal gaan vormen Vooral bij de kleuterschool werd door de ouders toch wel de behoefte gevoeld om niet dwangmatig, en zo maar spontaan naar aanbieding van het een of ander (genoemd werd een aardig knikkerspel waarover de kleu ter thuis enthousiast vertelde) de kleu ters er aan te doen wennen dat er zo nu en dan eens ouders ,,op bezoek" komen Het zou prettig zijn, als dit de kleuters in het geheel niet stoorde, zodat ze zelfs tegen hun eigen moe der bij wijze van spreken in het vuur van hun bezig zijn, „juf" zouden zeg gen! Een dergelijke sfeer op de kleuterschool zou dan uiteraard zijn vervolg moeten kunnen vinden zeker in de eerste klassen van de ba sisschool Dat er ook ouders zijn, die deze behoeften niet kennen en die in vol vertrouwen het wel en wee van hun kinderen aan de leerkrachten overla ten. kwam in de discussie óók tot uit drukken De heer Smit pleitte voor het in schakelen van het medisch Opvoedkun dig Bureau in het geval ouders en leer krachten niet tot overeenstemming kun nen komen Van de diensten van het M O.B wordt nog te weinig gebruik gemaakt Het gaan naar het M O.B. wordt nog te veel gezien als de laatste gang, die men maakt, wanneer de si tuatie voor het kind reddeloos verloren lijkt Aan het slot van de avond werd een alleraardigst filmpje - in kleur - vertoond over de Sinterklaasviering op de kleuterschool, een vreugdevol festijn De goedheiligman zélf stond er pal over, dat een Nederlands kind, dat hij van zeer nabij uit een Zuid- Leusdens gezin kende, bij zijn bezoek zo n beleefde en oppassende kleuter bleek te zijn, terwijl hij de woelwater in dat daglicht niet had gezien Gedraagt het kind zich anders op school dan thuis? Is dat goed? Of zouden thuis en school zo één moeten zijn dat het gedrag van het kind het zelfde kan blijven9 echter veel erger is. de schade, die m de duizenden guldens loopt moet worden betaald uit de gelden van de exploitatie vergoeding. Anders gesteld, gelden die besteed hadden kunnen worden aan bijvoorbeeld leermiddelen moeten nu uitgetrokken worden om schadereke ningen van vernielingen te betalen Met andere woorden een en ander gaal ten koste van het onderwijs aan kinderen de redaktie) iUSDEN - Zoals bekend hebben tal van scholen binnen de gemeentelijke zen het soms zwaar te verduren door de steeds doorgaande vernielingen gebouwen, beplantingen en afrasteringen. Meerdere malen komt de rekening dergelijk vandalisme in de raad van Leusden, die dan - zij het met sterke pzin - de portemonnee moet trekken. Ergerlijke zaken, die met een beetje wil best voorkomen zouden kunnen worden, it bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Leusden, de besturen van luderverenigingen en de onderwijzende teams van de Rossenbergschool en •in Rossenberg" zijn nu eindelijk in de pen geklommen om te trachten door lel van een oproep tot de ouders en omwonenden deze reeks van vandalistische ielingen tot staan te brengen. Maar natuurlijk geldt deze oproep niet alleen de Rossenbergschool en omgeving. Ook vrijwel alle andere scholen in iden hebben te lijden onder dezelfde soort vernielingen. Vandalisme, slordig- van spelende kinderen, onoplettendheid van ouders en omwonenden. Daarmee deze brief als een algemene oproep worden gezien. Hieronder volgt de dige tekst: ,n de omwonenden van bovenge- ide scholen in de ouders van kinderen op boven einde scholen S iti maar meteen met de deur in huis illen we zitten met het probleem, iel laatste jaar het aantal vernie- n aan onze scholen schrikbarend is nomen (Zie bijlage), enteel moeten we praktisch na ieder weekend schilders, loodgieters en andere vaklieden laten aanrukken om de^aangerichte schade te laten her stellen Nu. na de paasvakantie was het weer raak twee buitenlampen, en kele ruiten, een zwaar beschadigde muur en een beschadigd kunstwerk Dat het bijzonder frustrerend is om telkens weer geconfronteerd te worden met moedwillige vernielingen aan ge bouwen waarin met kinderen gewerkt wordt zal een ieder duidelijk zijn. Wat Vernielingen aan basisschool ,,De Rossenberg en kleuter school Klein Rossenberg' ge durende het cursusjaar 1975- 1976 - tlO ruiten, waaronder enkele kostbare spiegelruiten. - vernielingen aan beplantingen en alrasteringen. - buitensloten vernield. - lekkage dak door op mastiekte lopen. - ontluchtingsafvoeren op dak vernield, - bijna alle hemelwateralvoeren kapot getrapt. - brievenbussen .opgeblazen - buitenlampen met houder en al van de muur gerukt, - naambord van de school uit de grond getrokken en vernield. - buitenlampen in de fietsenstal ling vernield, - kunstwerken aan beide scholen zwaar beschadigd. - rooster c v.-ruimte vernield - huisnummerbordjes van inuur afgerukt, - muurtjes rondom de school zwaar beschadigd Wat hebben we eraan gedaan We stellen voorop dat we volledig begriji hebben voor het feit dat kinderen speelruimte nodig hebben We vinden ook dat een wijk als bijvoorbeeld Rozen- boom veel te weinig aan deze primaire behoelte tegemoet komt In het kader van milieubescherming maar ook naar aanleiding van daadwerkelijke vernie lingen en klachten van omwonenden hebben we al vaak met de kinderen van onze scholen gepraat over deze pro blematiek Ook hebben we, wanneer het naar onze smaak helemaal despui- gaten uitliep, de politie ingeschakeld en tevens verzocht om wat meer toe zicht Momenteel liggen er plannen van de gemeente op tafel om via groen- beplanting en eventuele alrasteringen duidelijk aan te geven, waar wel en niet gespeeld kan worden Verzoek. We zijn er ons echter van bewust dat zonder medewerking van de ouders er geen oplossing komt Vandaar dat we u dringend verzoeken deze proble matiek door te praten met uw kinderen. Wanneer u voorstellen en dergelijke heeft om iets te doen aan deze zaak, houden we ons gaarne voor een ge sprek hierover aanbevolen. Wij van onze kant zullen al het mogelijke doen om via het onderwijs de kinderen res pect bij te brengen voor hun omgeving en eigendommen van anderen Hoogachtend, Bestuur Stichting Katholiek Onderwijs Leusden Besturen Ouderverenigingen Onderwijzende teams Dezer dagen is de affiche-actie „Help ons 'n handje" van start gegaan, met het doel de problematiek van de verkeers onveiligheid voor de jeugd opnieuw onder de aandacht van de weggebrui kers te brengen. Deze actie is een initia tief van de Coca-Cola. In het najaar van 1975 voerde Veilig Verkeer Nederland onder het motto „Help ze 'n handje", een grootscheepse actie, waarin met name de ouders en automobilisten gewezen werd op het feit, dat veel kinderen het slachtoffer worden van aanrijdingen met gemotori seerd verkeer, vooral binnen de be bouwde kom De Nederlandse Coca-Cola organisa tie heeft aan die actie meegewerkt, door al haar vrachtauto's )enkele honderden) AAN DE ACHTERZIJDE TE VOOR ZIEN VAN SPECIAAL DAARVOOR VERVAARDIGDE REUZENPOSTERS MET HET THEMA VAN DE ACTIE ,,Help ze 'n handje" Zodoende hielp zij mee de boodschap daar te brengen waar hij wezen moest, nl. midden in het verkeer. Door de medewerking aan die V.V.N.- actie is het idee ontstaan om de zaak waarom het ging opnieuw in de herin nering van het publiek te brengen. Daartoe is een origineel affiche ont worpen, waarop in stripvorm een ver keerssituatie is getekend, die voor ie dereen, kinderen en volwassenen, be grijpelijk is. Was de campagne van 1975 vooral ge richt op de ouders-automobilisten, de nieuwe affiches zijn bedoeld voor alle weggebruikers. Het thema „Help ons 'n handje" is o.m. gekozen om de jongeren bij de actie te betrekken, zodat ook zij zich bewust worden van de gevaren, die hen in het verkeer bedreigen De Nederlandse Bottelaars van Coca-Cola hebben 100.000 van deze af fiches aan Veilig Verkeer Nederland aangeboden. In de komende weken zullen de affiches overal in Nederland verspreid worden, o.a. ook tijdens de Nationale Onderwijs Tentoonstelling in Utrecht. Enkele adviezen hoe u de kinderen een handje kunt helpen zijn: - Rijd in woonbuurten altijd langzaam. Niet alleen de wet moet hier de snel heid bepalen, maar ook de omstan digheden en het eigen inzicht van de bestuurder. - Extra voorzichtigheid is geboden op plaatsen waar struiken e.d. langs de weg staan en in de omgeving van zwembaden, sportterreinen enz. - In elke schoolbuurt moet u, vooral 's morgens, tussen de middag en aan het eind van de middag zeer behoed zaam rijden. Wanneer u enkele kin deren in de buurt van een school ziet oversteken, dan kunt u er nog meer verwachten. - Kinderen op de fiets zijn „anders" dan volwassen op de fiets, passeer ze met bijzondere zorg. Rijd er niet te dicht langs. Help ze 'n handje. Laat ze eens voor gaan. - Laat kinderen altijd en vooral tijdig merken, dat u gaat stoppen. Niet op het laatste moment plotseling rem men. - Als u de autosnelweg heeft verlaten, rijd dan met gematigde snelheid de bebouwde kom binnen. - Automobilisten, bedenk dat u zelf ook vaak voetganger bent! LEUSDEN - .Regio Centrum" van de Spelevaarders in Utrecht en,,Terp- sichoré" uit Amersfoort organiseren dit weekend een volksdansfestijn op ,,Don Bosco", Dodeweg 6 te Leusden- Zuid De opzet van dit weekend is te pro beren het kontakt tussen de verschil lende leden van de diverse groepen in de regio tot stand te brengen. Er heeft altijd wel een goed kontakt be staan tussen de besturen van de diver se groepen, maar de leden van de groepen kennen elkaar niet of maar nauwelijks Dit weekend zal het eerste van de aanzet tot nauwer kontakt zijn. Hope lijk zal het gevolgd worden door meer dere van deze gezelligheidsweekends. Uit voorgaande dans- en instruktie- dagen is duidelijk gebleken, dat er onder de volksdansers behoefte be staat om niet alleen maar te dansen, maar dat er ook een groot verlangen is naar het leggen van kontakten, het sa men zijn, het samen van gedachten ws- selen Er zal op zaterdag 8 mei en zondag 9 mei gedanst worden onder de bezie- (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) lende leiding van Wim Foddes en Chris tine van Heumen. Het weekend begint zaterdag 8 mei om 16.00 uur, dan gaat het volksdansen ogenblikkelijk van start en zondag 9 mei zal er tot 16.00 uur worden gedanst. Er is plaats voor 60 personen Slaapzak, toiletartikelen etc zelf graag meenemen. De kosten van Spelevaartleden be dragen f30,- Voor met-leden f35,-. Schriftelijke opgave aan; Sekretanaat Regio Centrum, Spieghelstraat 64, Utrecht. Voor de Leusdenaren enAmersfoor- tenaren is het gemakkelijker zich op te geven bij. Jan Willem Gouverneur. Dol- lardstraat 114 te Amersfoort, telefoon 033-14802 Het zal gezellig zijn: door mee te dan sen in een gevarieerd programma dat wim Feddes zé en thousiast weet te bieden dat niemand aan de kant blijft zitten, om bij te praten over ditjes en datjes, kennis uit te wisselen over ervaringen - op welk gebied dan ook -; om weer lekker te eten in Huize Don Bosco", waar de koks feestmalen op tafel weten te zet ten. lakker Tiem „Beschuut" v am afscheid d. IUSDEN/CENTRUM - Zoals men n aantal weken in de advertenties unnen lezen, was de Dag van de d de laatste werkdag van bakker vrouw Tiem v.d. Hengel, een. ,,U bent de laatste klant" landigde mevrouw v.d. Hengel voor latst een doos gebak om vervol de deur van de kleine winkel oed te sluiten. eenenvijftig jaar hard zwoegen bakker Tiem v.d. Hengel het 4es. Met zijn beiden gaan ze van elverdiende rust genieten, dag ging niet helemaal onop- rkt voorbij. Het echtpaar hadeni- ooie bloemstukken gekregen. Ook istuur van de winkeliersvereniging afscheid nemen van een zeer rdeerd lid. Ier het genot van koffie en gebak aardige herinneringen opge- Hartelijk werd gelachen om een "repen reaktie op de bijnaam van Tiem „Beschuut". Mevrouw 'engel, die altijd de kleine gedicht je» in de advertenties schreef, had na melijk een woordspelling gemaakt op de bijnaam waardoor buitenstaanders had den begrepen dat zij alleen nog be schuit gingen verkopen. In de verga dering van de Winkeliersvereniging kreeg de heer v.d. Hengel een lam aangeboden „voor het schapeweitje" naast zijn zaak... Binnenkort gaan de heer en mevrouw v.d. Hengel hun intrek nemen in een der bejaardenwoningen bij ,,'tHamers- veld" Daar zien ze met verlangen naar uit De heer v.d. Hengel, die een groot paardenliefhebber is, heeft een paard met wagen gekocht. Hiermee gaat hij wat tochtjes in de omgeving maken Van tijd tot tijd zal de wagen wel vol geladen zijn met kinderen en bejaarden, om mee te genieten van de ritjes Het is jammer, dat Leusden zo'n lekkere bakker armer is, maar wij hopen dat de heer en mevrouw v.d Hengel nog een lange en gelukkige tijd samen mogen beleven Bakker Tiem v. d. Hengel nam afscheid ACHTERVELD - Van de in totaal vijf teams die voor de LTV De Eeme laar uit Achterveld in de districts competitie uitkomen wisten twee teams voor de tweede maal de volle winst te behalen Het tweede team versloeg op eigen banen Breukelen D op overtui gende wijze met 4-0. Ook het eerste herenteam behaalde ook op eigen banen een overwinning, en wel met 4-2 op Doordraaiers A uit Houten Het tweede herenteam wist, na de for se nederlaag van vorige week (6-0) nu een wedstrijdpunt te behalen Dit was in. de uitwedstrijd tegen Vleten- De Meern E Voor het eerste dames-team bleken de tegenstandsters van het Leusdense Lockhorst A te sterk en men moest genoegen nemen met een 4-0 neder laag Het gemengde senioren-team kon op de tweede competitiedag niet tot winst komen. Net als vorige week werd met 3-2 verloren Ditmaal in en van Hoogland A. Het team dat in de lande lijke competitie uitkomt draaide j.l. zondag aanmerkelijk beter dan de voor gaande zondag Men won met 6-2 van Lockhorst IV, dat ondanks goede tegen stand, niet verder kon komen dan een gewonnen heren-enkel- en een mixed- dubbel-spel. Dit is al met al zeker geen slecht resultaat voor de Eemelaar, die dit jaar, dank zij de uitbreiding van het tennispark tot vier banen, met vier nieuwe teams voor de competitie heeft ingeschreven. In de vergadering van 29 april j.l. heeft de gemeenteraad van Leusden be slist dat er in augustus 1976 met een Montesson-kleuterschool van twee groepen kan worden begonnen in het Ansfndushuis aan de Hamersveldseweg (de twee lokalen achter het oude kloos ter). De oprichting van een basisschool meent de gemeenteraad te moeten uit stellen tot augustus 1977. Deze beslissing is door de gemeente raad genomen na maandenlang overleg tussen de gemeente, de Techmsche Commissie Onderwijs van de gemeen teraad en ons voorlopig bestuur. Als (voorlopige) vertegenwoordigers van de toekomstige ouders hebben wij tot het laatste toe argumenten aangedragen die pleiten voor het dit jaar reeds begin nen met een basisschool. Zoals blijkt uit de beslissing van de raad zijn die argu menten niet afdoende gebleken. Van doorslaggevende aard is vermoedelijk geweest dat er uiteindelijk begin april slechts 25 kinderen stonden op onze de finitieve aanmeldingslijst voor de basis school. Dit was ook voor het voorlopig bestuur een teleurstellend aantal, ge zien de eerdere inschnjvingslijst van ruim 60 kinderen voor de basisschool. Nog wel hebben wij de Technische Commissie Onderwijs van de gemeen teraad ter overweging gegeven ons toe te staan dit jaar met een basisschool van één groep van 25 kinderen te beginnen. Ook dit voorstel is echter niet overge nomen, deels vanwege het gebrek aan lokalen in de gemeente, deels om on derwijskundige redenen. Met gemengde gevoelens hebben wij als voorlopig bestuur van deze beslis singen van de gemeenteraad kennis ge nomen: enerzijds blij dat we met de kleuterschool kunnen beginnen, ander zijds teleurgesteld dat de basisschool is uitgesteld. Alle 15 mensen die aan de Montessori-plannen in Leusden hebben gewerkt zijn echter van mening dat deze gedeeltelijke tegenslag ons niet uit het veld slaat. Vol goede moed begin nen we aan de kleuterschool (een hoofd- leidster is er al!) en we gaan ons voorbe reiden op een basisschool met meerdere groepen in 1977 (deze komt waarschijn lijk in een gloednieuw gebouw). Eerst willen we echter een officiële vereni ging worden en een definitief bestuur kiezen (u kunt u reeds kandidaat stel len!). Op maandag 31 mei a.s. wordt u uit genodigd voor een oprichtingsvergade ring, terwijl wij op maandag 14 juni a.s een avond hopen te brainstormen over het soort school dat wij met ons allen willen gaan maken. Diegenen onder u die meer inlichtingen willen of nog kin deren willen inschrijven bij de kleuter school (er komen nog advertenties) kunnen dat doen bij de secretaris, Anne Brouwer, Ardennen 19, tel. 42121. Het voorlopig bestuur van de Stich ting voor Montessorionderwijs te Leus den.

Leusder Krant | 1976 | | pagina 11